עובדי ארכיון המדינה מוחים נגד הפרטת המחסנים והעברתם לערד

רותי אברמוביץ', סגנית גנזך המדינה, מסבירה שזו החלטת ממשלה וכלל לא מדובר בהפרטה: "המתקן הינו – ויישאר לעולם ועד – בבעלות המדינה ורק מתופעל בעבורה באמצעות זכיין פרטי"

רותי אברמוביץ', סגנית גנזך המדינה, מסבירה שזו החלטת ממשלה וכלל לא מדובר בהפרטה: "המתקן הינו - ויישאר לעולם ועד – בבעלות המדינה ורק יתופעל בעבורה באמצעות זכיין פרטי"

מאת מעין דגן

תופקד בידיים פרטיות? מגילת העצמאות

עובדי ארכיון המדינה (הגנזך) הכריזו השבוע על סכסוך עבודה בינם לבין ההנהלה. הסיבה: הפרטת מחסני ארכיון המדינה. לטענתם, מדינת ישראל החליטה להעביר את תכולת המחסנים מירושלים לערד, במטרה שהמחסנים ינוהלו ויתופעלו באופן שוטף על ידי קבלן פרטי.

נוסף על צעדי המחאה שנוקטים עובדי הארכיון, פירסמה השבוע מאיה מרקס, חוקרת באוניברסיטת תל אביב, עצומה ברשת נגד המהלך, ועליה חתמו כבר יותר מ-700 איש. בעצומה עולות טענות קשות נגד המדינה, משרד האוצר והנהלת הארכיון שאחראים ליוזמת ההפרטה. "צעד זה הינו חסר תקדים. לא קיים בעולם הרחב מקרה שבו הוצא כלל החומר של הארכיון הלאומי מידי הציבור והופקד בידיים פרטיות", נכתב בעצומה. מארקס טוענת, כי "מהלך כזה עומד בניגוד למחויבויות של המדינה לשמור בידיה את האחריות לאוצרות הרוח והתרבות שחשובים לאזרחיה". 

המעיינים ייאלצו לחכות

עוד נטען בעצומה, כי תהליך העברת החומרים לערד תפגע בייעוד המרכזי של ארכיון המדינה: הנגשת החומרים הארכיוניים והעמדתם לרשות הציבור. "לאחר ההשלמה של העברת המחסנים לערד, כל בקשה לעיון בחומר תצריך שינוע שלו בדרך הארוכה מערד לירושלים ובחזרה. המעיינים יאלצו לחכות יום שלם ואפילו יותר כדי לקבל שירות", טוענת מארקס.

כמו כן עולה החשש כי תהליך הפרטת המחסנים הוא רק השלב הראשון בתוכנית שלמה, שמאחוריה ניצבת כוונה להפריט באופן מלא את ארכיון המדינה. מהלך כזה יהפוך את עובדי הארכיון לעובדי קבלן וירע משמעותית את תנאי העסקתם. הכוונה האמיתית של המדינה ומשרד האוצר, טוענת מארקס, היא "להפריט את מרבית התפקידים בארכיון המדינה ולא רק את תפעול המחסנים שלו. אם תימשך המגמה הזאת, לא ירחק היום והארכיון הלאומי של מדינת ישראל, על כלל החומרים בעלי הערך העצום שגנוזים בו, יהיה נתון ברובו בידיים פרטיות".

פגיעה חמורה בפרטיות האזרחים

אולם נראה כי טענתה המטרידה ביותר של מארקס היא, כי מהלך ההפרטה יגרום לפגיעה חמורה בפרטיותם של אזרחי המדינה ובחשיפה מסוכנת של חומרים ארכיוניים בעלי מידע רגיש ומסווג. לטענתה של מארקס, יוזמת המדינה עלולה להוביל "למצב שבו חומר רגיש ביותר ובעל סודיות גבוהה כמו פרוטוקולים של ישיבות ממשלה ותיקים עם מידע אישי על אזרחים יהיה בידיים פרטיות".

רותי אברמוביץ', סגנית גנזך המדינה, מוסרת בתגובה: "בשנת 2006 התקבלה החלטת ממשלה, שקבעה שמחסני ארכיון המדינה יועברו לערד. שאר יחידות הארכיון ועובדיו יישארו בירושלים. הבחירה בערד נולדה בשיתוף עם המשרד לפיתוח הנגב, שביקש לחזק את הפריפריה והנגב. בערד הוחלט להקים מתקן לקליטת חומר היסטורי ומתקן לקליטת חומר זמני, בניגוד לנהוג כיום. כיום החומר הזמני, שאיננו נשמר לצמיתות, מועבר על ידי משרדי הממשלה למגנזות פרטיות, ששייכות ומנוהלות על ידי אנשים פרטיים, בעלות של יותר מ-10 מיליון ש"ח בשנה, וכל זאת ללא פיקוח על המגנזות ומבלי שהן נדרשות לעמוד בתקנים מקצועיים בנושא".

עוד טוענת אברמוביץ', כי "עד כה לא בנתה מדינת ישראל מעולם מתקן לשמירת החומר ההיסטורי שלה, אף ששמירת החומר הזה קבועה בחוק הארכיונים, שנחקק בשנת 1955. המוטיבציה לבנות סוף סוף מבנה ראוי לשמירת החומר ההיסטורי של מדינת ישראל נולדה בשל 'סתימת' המחסנים הקיימים, ואי-יכולת ארכיון המדינה לקלוט חומר היסטורי נוסף מעל לעשר שנים. המדינה בחרה בשיטת ה-BOT, שלפיה זכיין פרטי יבנה את המתקנים ויתפעל אותם במשך 15 שנה, בהתאם לדרישות מפורטות, ובתום התקופה יעביר את המתקנים לניהול המדינה. משך כל הזמן הזה תפקח מחלקת בקרה של עובדי מדינה על העבודה".

העובדים לא ייפגעו

אברמוביץ' מוסרת כי אין מדובר בהפרטה: "המתקן הינו - ויישאר לעולם ועד - בבעלות המדינה ורק מתופעל בעבורה באמצעות זכיין פרטי. כלומר, אין מדובר בהפרטה. בידי הממשלה נשארת הבעלות, כל אמצעי הפיקוח והבקרה, וכן שמורה בידיה כל התקופה הזכות להפסיק את ההתקשרות במקרה של הפרת ההסכם. מספר קטן של עובדים ינויד מארכיון המדינה לעבודה אחרת בשירות הציבורי, בלי שייפגעו ביטחונם התעסוקתי של העובדים, תנאיהם ושכרם. הפעלת המתקנים תתחיל בעוד חמש שנים".

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, חדשות בארץ, מחאה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.


newsletter

תגובה אחת על עובדי ארכיון המדינה מוחים נגד הפרטת המחסנים והעברתם לערד

  1. מאת זאדק‏:

    תגידו לי, לא הגיע הזמן לסרוק את הכל ומיד לאינטרנט?