נסגרו מכון רישוי באילת ומכון רישוי בבאר טוביה

משרד התחבורה החליט היום לסגור את מכון הרישוי לרכב הדרום באילת ומכון ישראל בבאר טוביה, בעקבות ליקויי בטיחות חמורים שהתגלו בתפקוד שני המכונים.

מנהל אגף הרכב, אינג' אבנר פלור, החליט לסגור את מכון הרישוי הדרום למשך שבעה ימים בפועל, החל מ-4 ועד ל-10 במרץ (כולל) ואת מכון ישראל לתקופה של שישה ימים בפועל מ-3 ועד 8 במרץ (כולל). המכונים יפתחו מחדש לאחר תיקון כל הליקויים שהתגלו.

טרקטורים נבדקו בנמל

בביקורות שגרתיות שביצעו מפקחים של אגף הרכב במכון הדרום התגלו ליקויים חמורים, והפרה בוטה ושיטתית של תנאי כתב ההרשאה שניתן למכון. בין השאר התברר, כי מבחני הרישוי התקופתיים לטרקטורים מבוצעים בנמל אילת, מחוץ לכותלי המכון וזאת בניגוד גמור להוראות אגף הרכב.

עוד התברר, כי במכון לא עובדים עם תוכנת זיהום אויר, במתכונת החדשה ורוב הבוחנים אינם עונדים תגי זיהוי כמתחייב מהנהלים. בין השאר התברר, כי אחד הבוחנים במכון שאינו מחזיק בתעודת בוחן עשן ביצע בדיקת זיהום אויר לרכב עם מנוע דיזל וזאת בניגוד להוראות המחייבות את מבצע הבדיקה להחזיק בתעודת בוחן עשן.

ליקויים בחיבורי הגה

גם במכון ישראל בבאר טוביה התגלו ליקויים חמורים, במהלך ביקורות שבוצעו במכון. כך למשל התברר כי המכון אישר לתנועה רכב בלתי תקין. מבדיקה חוזרת שערכו מפקחי אגף הרכב לכלי הרכב מיד לאחר שיצא ממסלול הרישוי נמצאו 11 ליקויים במערכות הרכב, בהם: חיבורי הגה, חופש בתפוח ימין, מוט מייצב קדמי מנותק, חופש בתותבים לבולמי זעזועים, מושב נהג קרוע, פנס ערפל שבור וגלגל הגה פגום.

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, ציין כי ההחלטה לסגור את מכוני הרישוי הדרום באילת וישראל בבאר טוביה, מבוצעת במסגרת החמרת הפיקוח על מכוני הרישוי בארץ. לדבריו, משרדו לא יהסס לסגור כל מכון רישוי שיפעל בניגוד לנהלים ולתקנות.

בשנתיים שחלפו נסגרו כמה מכוני רישוי בארץ בשל ליקויים חמורים שהתגלו בהם. מדובר בין השאר במכונים מ.מ.מ, עטרות ודינמומטר בירושלים, מכון המרכז בנס ציונה, מכון אלן בחולון, מכוני היימן ועד הלום באשדוד ומכון אלישע בנתניה.

במשך שנת 2012 ביצעו מפקחים של אגף הרכב וניידות הבטיחות של משרד התחבורה יותר מ-800 ביקורות יזומות בכ-60 מכוני רישוי לרכב, בכל הארץ.