לראשונה תיאסף הפסולת מכל היישובים הבדואים בנגב

במשרד להגנת הסביבה הבינו כי יש להתערב ישירות בנושא פינוי הפסולת במועצות האזוריות הבדואיות. המשרד הכין הצעת החלטה להקצבת 43 מיליון שקלים למימון הטיפול בפסולת לטובת כל הרשויות הבדואיות בנגב. עכשיו יש לקוות שהתכנית תיושם

Print Friendly

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, התארח בשבוע שעבר במועצות האזוריות נווה מדבר ואל קסום. בסיור בנחל חברון, בו זורמים שפכי הר חברון וגדותיו גדושים בערימות פסולת, פרסו בפניו ראשי המועצות את הקשיים המונעים מהם לאסוף פסולת מיישובי מועצותיהם ולנקות את מרחב הבדואים מהפסולת שהצטברה בו מאז קום המדינה.

ראש מועצת נווה מדבר, רחמים יונה, וראש מועצת אל-קסום, ד"ר איציק תומר, הציגו לשר פרץ תכנית מקיפה לטיפול בפסולת שהצטברה בשטח שאינה מפונה באופן סדיר. פסולת זו מהווה סכנה לבריאות התושבים ומהווה מטרד חזותי. המשרד להגנת הסביבה החליט להתערב בנושא, ובשבועות הקרובים תוגש לממשלה הצעת החלטה שתאפשר הקצאת תקציב מיוחד שיממן את איסוף הפסולת.

מאחר שמועצות אלה טרם החלו לגבות מיסים מתושביהן, אין ביישובים תשתיות ואין תקציב לאיסוף הפסולת, והתושבים אינם מקבלים שירותים מוניציפאליים. כיום מוצבים בשטח מספר מועט של מיכלים לאצירת פסולת, שהתושבים משתתפים במימון שליש מעלותם. בדרך כלל הם משליכים את הפסולת באזור ולאחר מכן שורפים אותה וגורמים לסיכונים בריאותיים.

השר פרץ מניח את אבן פינה למתקן פסולת בדרום (צילום מעמוד הפייסבוק)

השר פרץ מניח את אבן פינה למתקן פסולת בדרום (צילום: אלברטו דנקברג)

המשרד להגנת הסביבה הפעיל לחץ על רחמים יונה, העומד בראש מועצת נווה מדבר, שאם לא ינקוט בפעולות לניקוי הפסולת, יינקטו צעדים נגדו. בתגובה הוא הגיש עתירה לבג"ץ בבקשה להסיר את ההליכים נגדו בטענה שללא תקציב הוא אינו יכול לפנות את הפסולת – וזכה. מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, הסביר כי פתחו בהליכים אלו, "כי ציפינו מהרשות המקומית שתמלא את חובתה, ואם היא לא מצליחה, שתדרוש ממשרד הפנים לסייע לה".

רחמים יונה אמר בתגובה: "המועצה מעוניינת לנקות את מרחב הבדואים מהפסולת שהצטברה בו במרוצת השנים, אך במצב הנוכחי, כאשר אין למועצה הכנסות והיא תלויה בתקציב ממשלתי בלבד, אין ביכולתנו לשנות את המצב. אני שמח שהשר עמיר פרץ מטפל בנושא ברצינות המתבקשת. כשהצעתו תתקבל והתקציב יעבור לרשות, נוכל לשנות את פני האזור".

במשרד להגנת הסביבה הבינו כי יש להתערב בעניין באופן ישיר. המשרד הכין הצעת החלטה להקצבת 43 מיליון שקלים למימון איסוף וטיפול בפסולת לטובת כל הרשויות הבדואיות בנגב. אישור ההחלטה התעכב בגלל ויכוח בין המשרדים על מקורות התקציב. השר עמיר פרץ אמר כי בכוונתו להביא את התכנית לאישור הממשלה כבר בשבועות הקרובים.

ראש מועצת אל קאסום, ד"ר איציר תומר, אמר: "המועצה רואה בפינוי הפסולת משימה לאומית למען ציבור התושבים ובריאותו ובמידה וינתן תיקצוב, תתחייב המועצה ליישם את התכנית".

המועצות הכינו תכנית מקיפה לטיפול בפסולת, הכוללת גם פינוי של פסולת היסטורית שהושלכה בעבר והצטברה בשטח. מדובר, בין השאר, בכמויות גדולות של פסולת בניין המושלכת כיום בגדות הנחלים ובסביבה. התכנית כוללת גם הפרדת הפסולת לשניים. מהפסולת הרטובה יוכן קומפוסט, שישמש לדישון גינות ביתיות, בהם יגודלו ירקות אורגניים, והפסולת היבשה תופרד במרכזי איסוף ותישלח למרכזי מיחזור, והתושבים יקבלו תמורה עבור פסולת זו.

במקביל לטיפול בפסולת יתוגברו הפעילויות החינוכיות שהמועצות מפעילות בעשור האחרון בבתי הספר, כדי להגביר את המודעות לאיכות הסביבה ולמחזור.

עם זאת, אישור התקציב בממשלה עדיין לא יפתור את הבעיות הרבות העומדות בפני המועצות האזוריות בתחום פינוי הפסולת ביישובים הבדואים. בכפרים הלא מוכרים בשטחים הגליליים אין למועצות האזוריות סמכויות. "נצטרך לחשוב אולי גם על שינויי חקיקה שיתנו יותר סמכויות למועצות", ציין השר פרץ. "בכל מקרה, זו חייבת להיות תכנית שיש לה סיכוי לעבוד, כולל תוכנית חינוכית בקרב התושבים, כי אין טעם שנפזר פה סתם כסף ובסוף הפסולת תמשיך לזהם את הסביבה".

Print Friendly
פוסט זה פורסם בקטגוריה איכות הסביבה, אקטואליה, בארץ, חברה וסביבה, חדשות בארץ, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.