כשהתותחים רועמים, המוזות לא שותקות

ארבע תערוכות חדשות מציגות עבודות מעוררות עניין של יוצרים מגוונים: ממחאה חברתית על עולם חסר חמלה, עד צילומי אהבה לירושלים; מיצירות על-פי משוררים והוגי דעות, עד מבט חדש על העירום הנשי. ענת מנדל לקחה פסק זמן מרוחות המלחמה לטובת מסע אל מחוזות הדמיון

Print Friendly

כאשר הארץ שוקקת ורועשת פסטיבלים מצד אחד וחששות מפני עתיד לוט בערפל-מלחמה מצד שני, מגיע לנו קצת זמן שפיות שקט, שאותו אפשר למצוא בגלריות האמנות. תערוכות חדשות הפורחות ממש בימים אלה של חגי תשרי, יכולות להוות אתנחתא אמנותית בימים חמים וסוערים. בחרתי שתי תערוכות המציגות עבודות של מספר אמנים תחת קורת גג אחת ושתי תערוכות יחיד מעניינות ומרגשות. 

ויש גם "צרות" שלנו: "גולדה" של שחר מרקוס

צרות של אחרים: קונפליקטים ופרדוקסים

 התערוכה נפתחה במוצ"ש במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית ותנעל בדצמבר 2013. התערוכה מציגה את עבודותיהם של אמנים רבים, שהמשותף לרובם היא נקודת מבט על צרות של אנשים אחרים, קונפליקטים או ניגוד עניינים הגורמים לעימותים. לכל זירת מאבק שתחשבו עליה, יש ביטוי בתערוכה – בפוליטיקה וכמובן במאבק בין המינים. קיומן של התופעות המתוארות בעבודות המוצגות אמנם מתארות (ברובן) צרות של אחרים, אך מי אומר שאינן מתארות בצורה ישירה או עקיפה גם "צרות" שלנו? כמו, למשל, היצירה "גולדה", שבה נראית ראש הממשלה במטבח הידוע שלה.

הרס אקולוגי, יש כבר ברחבי העולם; מעשי שחיתות ומאבקים אתיים, יש גם יש; חרחורי קרב, יש קרוב יותר מתמיד; ועוד – פליטים לובים בסירה נסחפת בלב ים ללא מושיע; פעילים פוליטיים באיראן המוצאים להורג רק בגלל שהם חושבים אחרת; ועוד צרות של אחרים. יש בתערוכה משהו שמעורר מחשבה, במיוחד בימים אלה של חג ותשובה: הצורך בסולידריות חברתית עם האחר גם אם הוא רחוק או שונה.

יצירתו של אולף ברוינינג

היוצרים המשתתפים:: ניר אדוני, אדר אביעם, גילי אבישר, אוקיאנוגרפיה פורנזית (צ'רלס הלר ולורנצו פזאני), אירווין (דושן מנדיץ', מירן מוהר, אנדריי סבסקי, רומן אורנייק, בורט ווגלניק), אולף ברוינינג, גיא גולדשטיין, קנדל גירס, אפרת הילדסהיים, כריסטיאן ינקובסקי, שחר מרקוס, פדריקו סולמי, רונלד סטרטמן, סנטיאגו סיירה, אהרון עוזרי ורועי עוזרי, פרסטו פורוהאר, ז'אן-גבריאל פריו, כריס קומבס, פבלו ראסגדו, שוברים שתיקה. התופעות והקונפליקטים, מלווים במבט ביקורתי טבול בחמלה או באירוניה. האוצרות – דליה לוין ודורית לויטה הרטן.

 מחווה לפסטיבל מספרי סיפורים

 תערוכה זו נוצרה במיוחד לרגל פסטיבל מספרי סיפורים, שיתקיים בתיאטרון גבעתיים במהלך חג הסוכות, ותוצג בגלריית התיאטרון במהלך חודש ספטמבר. התערוכה כוללת עבודות של אמנים רבים  בתחומי האמנות הפלסטית, כאשר השראתם ליצירות הם הפרוזה והפואטיקה, כתיבה ישראלית קלאסית ומודרנית, וקטעי שירה והגות מהמקורות. האמנים היוצרים השתמשו בכתביהם של ביאליק, אדגר אלן פו, רבי נחמן מברסלב, כמו גם בשירי רחל ולאה גולדברג, ובעזרתם הפיקו יצירות רעננות בתחום הציור, הפיסול והצילום.

מחווה לפסטיבל מספרי סיפורים: ענת בלקינד - "אנשים בשחור לבן" לפי שירו של ישראל גוריון

 האמנים המשתתפים: דרורה אבישר, דורון אדר, ענת בלקינד, אורנה בן שושן, אתי פ. בשביץ, בתיה גזית, ריקה יעקובוביץ, אתי לב, ויטוריו לוקמיש, נילי ללום, תמנע מוסט, איתן מרקס, עירית עשת-מור, סיגל קרומר, עדנה רומם, שושי רימר, מיכל שטרית. הדיאלוג שנרקם בין מילים ובין יצירת אמנות יוצר מעשה טלאים מרתק ויצירה מושלמת בין פיזי לרוחני, בין דמיון למציאות.  האוצרת – איילת אמוראי בירן.

געגועים לוונוס

 תערוכת יחיד של הצלמת והפסיכולוגית אילנה מילשטיין, מוצגת בגלריה ניבה-בית-בוטיק באבן יהודה, עד נובמבר, ונושאת את שמה של אלת היופי והאהבה. מילשטיין, פסיכולוגית קלינית ומרצה לאמנות, מצלמת כבר שנים במסעות בעולם. בתערוכה זו היא מציגה את הפרשנות שלה למושג הנשיות,  בצילומים מיוחדים בעזרת אמצעים טכניים מעניינים.

"געגועים לוונוס" - אילנה מילשטיין

 בתערוכה "געגועים לוונוס" מוצגים צילומים עכשוויים, המתכתבים עם יצירות מופת קלאסיות ויצירות קולנועיות, ומילשטיין מציגה התבוננות מחודשת בעירום הנשי. היא מתנערת מהמוסכמות החברתיות הקשורות בעירום ומציגה סיטואציות של יופי טהור, מרגש וטבעי (המיוצג על ידי ונוס שנולדה מתוך גלי הים) על רקע עלוב, חסר זהות ורעוע, כניגוד מושלם. לא ניתן להימנע מההשוואה בין תמונתו המפורסמת של בוטיצ'לי – הולדת ונוס משנת 1485 לבין צילומי הנשים העירומות שצולמו באתרים עזובים ונטושים ברחבי ישראל של המאה ה-21. הבדל של שמיים וארץ. תערוכה מעניינת ומעוררת מחשבה. האוצר – יוסי אלבז.

 ירושלים – ממך ואלייך

 תערוכת יחיד של הצלם-אמן אליעד יהלום. התערוכה תפתח ב 15.9.13 ותנעל חודש לאחר מכן, באולם הכנסים של גבעת התחמושת בירושלים. יהלום, 35, בוגר בית ספר לצילום ועיצוב גראפי, ואוניברסיטת בר אילן (תקשורת ומשפטים), בילה את מרבית חייו ברחבי העולם ותחביב הצילום שלו הפך לקריירה מרשימה.

"ממני אלייך ירושלים" - אליעד יהלום

בתערוכה זו, באחד מאתרי המורשת של ישראל, מציג יהלום אוסף מקורי של צילומי מופת, מלאי תשוקה וקסם, מהזוית המיוחדת שלו. בתערוכה ניתן למצוא את ירושלים כפי שמשתקפת במצלמתו של יהלום, לצד צילומי טבע, תרבות ואמנות מישראל ומרחבי העולם. ערב הפתיחה יתקיים במעמד ראש העיר ירושלים ויהיה פתוח לקהל הרחב.

Print Friendly
פוסט זה פורסם בקטגוריה אמנות, ד, תרבות, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.