נוהל גילוי מרצון חדש להכנסות שלא דווחו

באמצעות הנוהל שפורסם היום מתכוונת רשות המסים לעודד ישראלים לגלות את ההון שלהם שלא דווח שאינו עולה על 2 מיליון שקלים וההכנסה החייבת הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקלים, ולהימנע בכך מהליכים פליליים, בתנאי שבמועד הפנייה שלהם לא נערכה בדיקה בעניינם

Print Friendly

רשות המסים נותנת אפשרות ומעודדת ישראלים שעברו על החוק ולא דיווחו, כנדרש, על כלל הכנסותיהם והונם לבצע הליך של גילוי מרצון, לשלם את המסים כדין ובכך להימנע מהליכים פליליים. כל זאת במסגרת הגברת המאבק בהון השחור ומאמצי רשות המסים לחשוף את ההון הלא מדווח בישראל ובחו"ל של ישראלים, ועל רקע המגמות העולמיות בנושא. היום פרסמה רשות המסים היום "נוהל גילוי מרצון" חדש, המחליף את הנוהל הקיים.

במסגרת הוראות הנוהל החדש הוכללו גם מספר הוראות שעה שנועדו לעודד ולהקל כניסה לתהליך ובהן, אפשרות להגשת בקשה אנונימית וכן הגשה במסלול מקוצר במקרים בהם ההון שלא דווח אינו עולה על 2 מיליון שקלים וההכנסה החייבת הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקלים.

עמידה בתנאים

על פי הוראות הנוהל החדש, נישום יוכל לגלות את נכסיו ולהצהיר על הכנסותיו שלא דווחו, לשלם את המס הנגזר מהן וזאת במידה שיעמוד בתנאים המפורטים בנוהל. בין יתר התנאים, הדרישה לכך שהפנייה נעשתה בכנות ובתום לב וכן כי במועד הפנייה לא נערכת בדיקה או חקירה ברשות המסים בעניינו של הפונה.

לא יינקטו הליכים פליליים

במסגרת נוהל הגילוי מרצון שפורסם היום, המבקשים ישלמו מס כדין כמתחייב מהגילוי. רשות המסים מתחייבת, באישור פרקליטות המדינה, שלא יינקטו הליכים פליליים כנגד אותם נישומים שיעמדו בתנאי הנוהל וישלמו את מלוא המס הנגזר מהליך הגילוי. לפיכך, קוראת רשות המסים לנישומים לנצל את "חלון הזדמנויות" זה ולדווח לרשות כחוק עוד בטרם החלה בדיקה או חקירה בעניינם.

בנוסף, במסגרת הנוהל החדש נכללו שתי הוראות שעה לתקופה של שנה אחת, שנועדו להקל על הגשת הבקשות לגילוי מרצון ועיקרן:

1. הגשת בקשות אנונימיות – במסלול זה ניתן להגיש בשלב הראשוני בקשות ללא ציון פרטי הנישום על מנת לברר את חבות המס הנובעת מהבקשה. מובן כי עם בירור חבות המס הצפויה יידרש הפונה לציין את שמו של הנישום ופרטיו המלאים.
2. מסלול מקוצר – כאשר סך ההון שנכלל בבקשה אינו עולה על 2 מיליון שקלים וההכנסה החייבת הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקלים, ניתן להגיש את הבקשה במסלול המקוצר בצירוף דוחות המס המתקנים הרלוונטיים. עם אישור הבקשה, יונפק לפונה שובר תשלום. עם תשלום השובר במועד, תימסר לפונה הודעה שלא תיפתח נגדו חקירה פלילית בנוגע למידע שמסר.

הבקשות לגילוי מרצון תוגשנה באמצעות דוא"ל [email protected] לסמנכ"ל חקירות ומודיעין.

Print Friendly

על אודות עמי אטינגר

עורך חדשות ב"דבר", "ידיעות אחרונות" ו-25 שנה עיתונאי ב"מעריב" בתפקידים: עורך חדשות, עורך כלכלי, רכז כתבים וכתב לענייני תעופה, תיירות ותעשיות ביטחוניות
פוסט זה פורסם בקטגוריה ג, כלכלה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.