חברת פוליטיב מואשמת במרמה של עשרות מיליוני שקלים

על פי כתב האישום בעלי חברת פוליטיב, שזכתה בפרס יצואנית מצטיינת בשנת 2011, ניצלו לרעה הסכם קוויז (QIZ) בין ישראל ארה"ב, ישראל ומצרים, פגעו בכך בשוק הייצוא הישראלי והלבינו הון

Print Friendly

מנהרת גידול פלפלים מכוסה יריעות ניילונים של פוליטיב. צילום: פוליטיב

מנהרת גידול פלפלים מכוסה יריעות ניילונים של פוליטיב. צילום: פוליטיב

רשות המסים הגישה כתב אישום כנגד יצרנית יריעות ניילון לחקלאות ותעשייה, חברת א.א. פוליטיב בע"מ וכנגד בעליה, האחים אבנר גולן, בן 56, תושב ראש העין ואריה גולן, בן 51 מהוד השרון, בשל שורת עבירות חמורות על פקודת המכס, חוק מע"מ וחוק איסור הלבנת הון במשך כארבע שנים, תוך ניצול הסכם סחר מיוחד מול מצרים.

הפרשה החלה כאשר להנהלת רשות המסים הגיע מידע על כך שחברת פוליטיב לבדה מנצלת את כל מכסות הסכם הקוויז (QIZ) בין ארה"ב, ישראל ומצרים ובכך פגעו קשה ביצואנים הישראלים האחרים ובכלכלת ישראל.

הסכם הקוויז

הסכם הקוויז (QIZ – Qualifying Industrial Zones) המדובר הוא הסכם סחר משולש מיוחד בין ארה"ב, ישראל ומצרים, שנועד לעודד את הסחר הכלכלי ואת השותפות בין ישראל למצרים, באמצעות מתן הטבות מס גדולות לחברות מצריות, המייצרות מוצרים המיועדים לשוק האמריקני, תוך שימוש בחומרי גלם ישראליים.

חשדות

החשדות על חברת פוליטיב הועברו לטיפול משרד חקירות מכס ומע"מ ירושלים, ובעקבות ממצאים שנתגלו נפתחה חקירה במהלכה הודו בעלי החברה, כי גרפו עשרות מיליוני שקלים לכיסם תוך ניצול תנאי ההסכם.

כתב אישום

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד ליאת ברזילי מהיחידה המשפטית הארצית לתיקי מכס ברשות המסים, חברת פוליטיב הגישה בכ-300 מקרים שונים מסמכי ייצוא כוזבים למכס, לפיהם, כביכול, מכרה את הסחורה שלה לספקים מצריים שונים בסכום של כ-214 מיליון שקל. בפועל, מכרה את כל הסחורה לחברה מצרית אחת בסכומים נמוכים משמעותית, שמשם – במקום להגיע לידי חברות מצריות לייצור מוצר מוגמר, נשלחו כפי שהם תוך שימוש במסמכים כוזבים אל חברת הבת של פוליטיב בארה"ב ובמקסיקו, תוך הפרה של תנאי הסכם הקוויז ופגיעה באמינותו.

על כל חשבונית מנופחת שהעבירו לחברה המצרית על מנת שתוכל להוכיח, כי היא כביכול עומדת בתנאי ההסכם, קיבלו האחים עמלה של כ-8% עד 12%, ובסך הכל העמלות שהצטברו, בגין חשבוניות אלו, הגיעו לסך של 23,787,964 שקל, במשך ארבע שנים.

חשבוניות אלו הוגשו למע"מ ולאחר מכן בוטלו ובמקומן הונפקו חשבוניות, בסכומים הנכונים, על מנת שהחברות האמיתיות בארה"ב ובמקסיקו שרכשו את הסחורה יוכלו לעשות בהן שימוש. מאחר שהעמלה אותה קיבלו הנאשמים הינה בגדר רכוש אסור על פי חוק איסור הלבנת הון, אישר בית המשפט הקפאת נכסיהם בשווי של כ-20 מיליון שקל.

Print Friendly

על אודות עמי אטינגר

עורך חדשות ב"דבר", "ידיעות אחרונות" ו-25 שנה עיתונאי ב"מעריב" בתפקידים: עורך חדשות, עורך כלכלי, רכז כתבים וכתב לענייני תעופה, תיירות ותעשיות ביטחוניות
פוסט זה פורסם בקטגוריה בארץ, פליליים, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.