יחימוביץ' בעימות חזיתי עם הרצוג: "תפקוד האופוזיציה – מביש"

בתגובה על הצהרתו של הרצוג, בפגישה עם נשיא צרפת, כי "חזון שתי המדינות אינו ריאלי כרגע" – יצאה ח"כ שלי יחימוביץ לעימות גלוי, עם יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג. "אם יש אופוזיציה בישראל היא כנראה מתחבאת עמוק עמוק באדמה", כתבה יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק שלה. הרצוג בתגובה: "מה את חושבת, שלי, שאם מחר תגידי לפלסטינים 'היי, זאת שלי, בואו נעשה שלום' – הם יקפצו וילחצו את ידך בחום ויניחו את סכיניהם? הרי את בעצמך לא מאמינה בזה"

Print Friendly

ביקורת נוקבת וגלויה, נדירה בחריפותה, מותחת ח"כ שלי יחימוביץ' על יו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג. זאת, לאחר שדווח כי בפגישה עם נשיא צרפת, פרנסוא הולנד, אמר הרצוג כי "חזון שתי המדינות אינו ריאלי כרגע".

יחימוביץ': "יתכן שאבו מאזן הוא הוא המנהיג הפרגמטי החילוני האחרון ברשות הפלסטינית" (צילום ארכיון: סביון מדליון)

יחימוביץ': "יתכן שאבו מאזן הוא הוא המנהיג הפרגמטי החילוני האחרון ברשות הפלסטינית" (צילום ארכיון: סביון מדליון)

"אם יש אופוזיציה בישראל היא כנראה מתחבאת עמוק עמוק באדמה", כתבה יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק שלה. "הוויתור הפומבי של יו"ר המפלגה שלי יצחק הרצוג בפגישה עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד על פתרון שתי המדינות ("לא ריאלי") היכה אותי בתדהמה.

"אין מקום לפרשנויות", כתבה יחימוביץ. "זו הודעה רשמית שיצאה מלשכתו. וזה כשאפילו נתניהו מצהיר, לפחות רשמית (לא שאני מאמינה) שהוא בעד פתרון שתי המדינות!

"יכול להיות שיש עכשיו כמה ימניים שמוחאים לבוז'י כפיים, אבל האמת? לא חושבת שיש. זה נתפס כל כך לא אמין, לאגף את ביבי מימין, עד שכל ימני שיש לו יושר אינטלקטואלי מרים גבה בגיחוך. ככה, במחי יד, הופכים על פניו אתוס מרכזי שעומד בבסיס תפיסת העולם שלנו? חבל שאף אחד לא סיפר לי", אומרת ח"כ יחימוביץ'. "והעיתוי! דווקא כעת, כשסמוטריץ' וחזן גוררים את הקואליציה למחוזות של ימין פרוע ומפר חוק – דווקא עכשיו יש עלינו חובה כפולה ומכופלת להציג פתרון מדיני ברור, ולא לנסות כל הזמן, בצורה ממארת, לקבל תעודות פטריטיזם מהימין. דווקא עכשיו, כששר הביטחון בוגי יעלון – ליכודניק, ימני, נץ – נלחם על שלטון החוק ועל שפיות מול קיצוני מפלגתו וקיצוני הבית היהודי – דווקא עכשיו לבוא ולאגף את הליכוד מימין?"

לגופו של עניין כותבת ח"כ יחימוביץ' כי היא לא מסכימה עם הרצוג. "חולקת על התפיסה שעכשיו לא הזמן המתאים למו"מ. להיפך. אבו מאזן הוא לא חובב ציון, אבל בהחלט יתכן שהוא המנהיג הפרגמטי החילוני האחרון ברשות הפלסטינית, ומי שיבוא אחריו לא יצליח או לא ירצה לקיים אפילו את השת"פ הביטחוני, הנחוץ לנו כל כך.

"עכשיו, כשברור לכל שצה"ל וכוחות הביטחון המעולים שלנו לא יכולים להיות זרוע יחידה בטיפול בטרור, ושחייבים זרוע מדינית בנוסף לזו הצבאית. עכשיו כשיש ראש ממשלה שדבק בחזון קודר ופסימי של לנצח נחיה על חרבנו – חובה לכל הפחות לעשות ניסיון אקטיבי לדון עם אבו מאזן על פתרון מדיני, וכוחות הביטחון המעולים שלנו אינם חלופה לזרוע מדינית פעילה במלחמה בטרור", כותבת ח"כ יחימוביץ'. "אני חולקת גם על רעיון ההיפרדות החד צדדית שבוז'י הציג. מאמינה שצעדים חד צדדיים סופם להסתיים בכישלון".

ח"כ שלי יחימוביץ' מותחת ביקורת קטלנית גם על תפקודה של האופוזיציה, שראשה הוא הרצוג. "להיעדר נרטיב אופוזיציוני, מדיני, כלכלי ואזרחי כאחד – מצטרפת העובדה שהתפקוד של האופוזיציה הוא מביש. יש אצלנו הרבה ח"כים מוכשרים שנותנים פייט מעורר הערכה. אבל האופוזיציה, כגוף, אם יש כזאת, איפה היא? איך היא מתקזזת לה בנחת עם הקואליציה לכבוד מסיבת 'שבע ברכות' של דרעי דווקא בשבוע שגם סילבן וגם אורן חזן נעדרים? איך נולד הרעיון המחפיר להפחית מרצוננו את הצעות האי אמון בממשלה, מתנה מפנקת במיוחד לביבי? ככה מתנהגת אופוזיציה שרוצה להחליף שלטון?

"זה נתפס כל כך לא אמין, לאגף את ביבי מימין". הרצוג (צילום ארכיון: דן בר דוב)

"זה נתפס כל כך לא אמין, לאגף את ביבי מימין". הרצוג (צילום ארכיון: דן בר דוב)

"כן, אני יודעת שמאשימים אותי שכיו"ר מפלגה 'משכתי ימינה'", אומרת יחימוביץ'. "אין לזה שחר. יש כמה דברים שאמרתי ועודי אומרת וכך בנויה תפיסת העולם שלי: שסדר היום החברתי, הכלכלי והאנושי לא פחות בחשיבותו מזה המדיני; שהמתנחלים אינם פושעים, שלמפלגת העבודה יש אחריות היסטורית על פתרון שתי המדינות דווקא משום שהיא זו שהקימה את מפעל ההתנחלויות, ואין להתנער מהאמת ההיסטורית הזאת. שעוני ופערים מחזקים את הימין וזו עוד סיבה מצויינת להיאבק בהם.

"וכן, אני ציונית ואוהבת את המדינה. גם זה משפט שיש (מעטים) בשמאל שעיקמו עליו את האף. אבל תפיסת העולם המדינית שלי הייתה תמיד חדה ובהירה ולא מתנצלת לרגע. שתי מדינות לשני עמים, שכונות פלסטיניות אינן, לא היו ולא יהיו חלק מירושלים בירתנו; מימוש מקסימאלי של היוזמה הסעודית (לא כלשונה כמובן, אלא כהצהרת כוונות רבת פוטנציאל). פיתרון שתי המדינות חיוני והכרחי להמשכה של הציונות. חתירה תמידית לשלום.

"למחוק במחי הודעה לעיתונות את חזון שתי המדינות ואת הניסיונות הפרגמטיים לבצעו – זה צעד כל כך מבולבל וקיצוני עד שהוא השאיר אותי (כמעט) חסרת מלים. בסוף מצאתי אותן".

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אומר בתגובה כי ידע שברגע שיציג את תכנית ההיפרדות מהפלסטינים, "יקפצו עלי משמאל ומימין ויתקפו אותי".

בעמוד הפייסבוק שלו כתב הרצוג: "שלי בחרה לתקוף אותי בפראות. שלי היקרה, כל יום יש פיגועים. אנשים נרצחים. הדם רותח. ההסתה והשנאה הגיעו לשיאים. שני עמים אחד בתוך השני, אחד בגרונו של השני. מה את חושבת, שלי, שאם מחר תגידי לפלסטינים 'היי, זאת שלי, בואו נעשה שלום' –  הם יקפצו וילחצו את ידך בחום ויניחו את סכיניהם? הרי את בעצמך לא מאמינה בזה. הכל דיבורים.

"פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחידי שישמור על מדינת ישראל כמדינת העם היהודי", כתב הרצוג. "אנחנו המפלגה היחידה שמובילה בעקביות את הפתרון הזה מול החזון המשיחי של הימין הקיצוני. רק שביבי מפחד ואבו מאזן מפחד. שניהם שבויים בידי הקיצוניים שלהם ולא מעזים להתקדם לפיתרון. אז כדי ליצור אקלים של משא ומתן, צריך קודם הפרדה – ורגיעה. אנחנו כאן והם שם. צריך לבצע שורת צעדים שיחזירו את הביטחון. וצריך להיפרד מביבי. רק כך אפשר יהיה להיפרד מהפלסטינים.

"אנחנו המפלגה של דוד בן גוריון ויצחק רבין. המפלגה שתמיד, לאורך כל שנותיה היתה מרכזית. לא ימין קיצוני ולא שמאל קיצוני", כך הרצוג. "אני לא אתן לאף אחד, חוזר, לאף אחד, לגרור את המפלגה לאחד הקצוות האלה. אנחנו לא ימין קיצוני ואנחנו לא מרצ. אנחנו בן-גוריוניסטים. אנחנו רביניסטים. אני שומע את הביקורת הקולנית בתקשורת ואת התמיכה השקטה הגדולה בעם. אביא את זה להכרעת הוועידה בקרוב, והכרעת הוועידה תחייב את החברות והחברים כולם".

Print Friendly

על אודות צבי זינגר

יליד ישראל, 1952, עיתונאי מאז 1970 (שבועון "במחנה", עיתון הסטודנטים "פי האתון", "הארץ", "מעריב", "ידיעות אחרונות") אב לשלוש בנות
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, חדשות בארץ, מדיני-פוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.