"יחי הקיסר!": הוליווד בעיניהם של האחים כהן

בוודאי שזה אינו אחד מן הסרטים הטובים ביותר שלהם, אבל מתחת לפני השטח ישנה סאטירה חשובה על הוליווד הישנה

Print Friendly

"יחי הקיסר!" נראה כמו עוד סרט לא הכרחי של האחים איתן כהן וג'ואל כהן. בוודאי שזה אינו אחד מן הסרטים הטובים ביותר שלהם, אבל מתחת לפני השטח ישנה סאטירה חשובה על הוליווד הישנה, שיתכן אף שמרמזת על תכניותיהם לעתיד של צמד האחים הבמאים.

"יחי הקיסר": ג'ורג' קלוני נחטף !

ג'וש ברולין ("סיקאריו") מגלם את אדי מנקיס, האיש מאחורי הקלעים של אולפני קפיטול. הוא אדם שיודע לתקן מצבים, מנקה את הלכלוך הרכילותי שדולף מאולפני הצילומים. חלק ממאמציו לא ממש מניעים את העלילה קדימה, כמו ניסיונו של מניקס להסתיר את הריונה של השחקנית דיאנה מורן (סקרלט ג'והנסון, "לוסי"), בתפקיד מלכת הבריכות, תוך רמז מובהק לשחקנית אסתר וויליאמס האגדתית.

הקונפליקט המרכזי בסרט הוא חטיפתו של ביירד וויטלוק (כוכב כסוף שיער, בניגוד לג'ורג' קלוני עצמו)… בעיצומם של צילומי אפוס רומאי – ליתר דיוק 'סיפור חייו של ישו', וויטלוק נלקח על ידי קבוצה קומוניסטית בשם 'העתיד'. הקבוצה כוללת תסריטאים מדוכאים הנחושים לחשוף כיצד עובדת השיטה הקפיטליסטית של הוליווד. לדעתם, תעשיית הקולנוע מסיחה אמריקנים מן הרוע הכלכלי, בכך שמקרינה בפניהם ממתקים, או "לחם ושעשועים", כפי שהרומאים נהגו לכנות זאת (כמובן, שההומור טמון באופן שבו 'העתיד' דנה ברעיון זה, בעוד דמותו של קלוני יושבת בתלבושת גלדיאטורים).

הסרט עוקץ אינספור פעמים במכונה ההוליוודית, תוך הסחות אסקפיסטיות משעשעות, אשר חלקם מעט מעייפים או פשטניים. למרבה המזל, הכהנים מתנערים במהירות מרעיון זה, בעיקר בזכות תפקידו של מניקס. לקראת סוף הסרט, הוא מתמודד עם הבחירה אם להמשיך לעבוד בשיטת האולפנים או לקבל עבודה בחברת לוקהיד (הבונה מטוסים). למרות שהוא עייף מלהשתכשך בארגז החול המטונף של הוליווד, מניקס מחליט ללכת לפי הרגשתו האישית. ניתן להסיק, כי האחים כהן לא מתקרנפים: כמו מניקס, הם בעסק הזה לכברת דרך ארוכה.

תחושת ליבו של מניקס לגבי עסקי השעשועים היא פרט עדין בסרט, אם כי מרעננת ביחס לסרט שייחשב בינוני בתולדות משפחת כהן. יש לו רגעים כיפיים, כמו סצנה מצחיקה שבה במאי סנוב (רייף פיינס, "מלון גרנד בודפשט") נאבק לביים שחקן צעיר כובש לבבות המתמחה במערבונים (אלדן ארנרייך, "יסמין הכחולה"), בדרמה תקופתית ובתלבושת מחניקה. אבל בסך הכל, זו אחת הקומדיות החלשות של האחים כהן, ומרגישה מעט ממחוזרת, כמו טלאים של סצינות שכבר ניצלו בסרטים קודמים.

XXXXX

"יחי הקיסר!" היא בסופו של דבר יצירה קטנה של האחים כהן. לעיתים היא מרגישה מעט מרושלת, כמו הלכלוך שמניקס מנסה לנקות במהלך הסרט. גם כאשר הם נוהגים לביים קומדיה, הכהנים מספקים לרוב קטעי סרטים שנחרטים בזיכרון הצופה. אלו זוג במאים כשרוניים ברמה עולמית, שכבר כתבו וביימו חלק מן הסרטים הטובים ביותר בכל הזמנים. חבל ש"יחי הקיסר" אינו אחד מהם.

Print Friendly

על אודות שי שגב

שי שגב משמש כמבקר הקולנוע והטלוויזיה של מגפון. בעבר הרחוק למד קולנוע ותקשורת, ואף גמע קילומטראז' מכובד כבמאי ותסריטאי טלוויזיה. בשנים האחרונות משמש ככתב היין האלכוהול של Ynet, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים. בעבר שימש כעורך הכלכלה והמזון של מגפון, עורך ראשי של מגזין הנדסת מים, כתב מסעדות ומבקר היין של ידיעות אחרונות, גלובס, מגזין Timeout ודרך האוכל. שגב כבר הספיק לכתוב ולערוך חלק מאתרי המזון, ביקורת המסעדות והיין המובילים בישראל, תוך היותו שופט יין ומזון בתחרויות בכל רחבי העולם. בזמנו הפנוי, מכהן כיו"ר ועדת היין של האקדמיה העברית ללשון. בזמנו הלא פנוי, משמש ככותב נאומים לבכירי ממשל ולראשי חברות בארץ ובעולם.
פוסט זה פורסם בקטגוריה ג, סרטים, תרבות, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.