הפיכה צבאית בטורקיה

כוחות צבא טורקיה השתלטו על מוקדי שליטה כמו תחנות שידור ממלכתיות, רדיו וטלוויזיה. באיסטנבול נפרשו מחסומים וטנקים הוצבו על גשרי הבוספורוס. הצבא הודיע כי כוננה מועצת השלום של העם שתביא לפני העם חוקה חילונית דמוקרטית במהרה

Print Friendly

 

מסתמן הלילה (שישי). הדיווחים החלו לזרום בסמוך ל23:00, הצבא הטורקי הודיע כי הוא השתלט על המדינה וכי רמטכ"ל צבא טורקיה נלקח בשבי על ידי הצבא. כשלושת רבעי שעה מאוחר יותר נודע כי נמל התעופה הבינלאומי באיסטנבול נתפס בידי הצבא ונסגר. ברחובות העיר הוצבו מחסומים וטנקים. תוך כך השתלט הצבא על תחנות הרדיו והטלוויזיה הטורקיים.

צילומים: סוכנות הידיעות zaman press

צילומים: סוכנות הידיעות zaman press

חסימות גשרי הבוספורוס

חסימות גשרי הבוספורוס

zaman press

zaman press

zaman press

zaman press

ב-23:40  הודיע הצבא הטורקי כי "השתלטנו על טורקיה למען הסדר הדמוקרטי". סוכנויות הידיעות הושדיעו כי הנשיא הטורקי ארדואן, הוחש למקום מבטחים.  24:00 הטלוויזיה הממלכתית ל טורקיה TRT, פורצת בשידור והצבא הודיע כי תפס את השלטון בשם מועצת השלום של העם. קריינית הטלוויזיה המתוחה מסרה כי מועצת השלום של העם  מוסרת כי אזרחי המדינה בטוחים. עוד נמסר בהודעה הדרמטית כי הצבא יביא לפני טורקיה חוקה חדשה שתחזיר לידי העם את הדמוקרטיה.
באיסטנבול, העיר הגדולה במדינה, נחסמה לתנועת כלי רכב הערב הנסיעה על שני גשרי סוכנות הידיעות הטורקית "דוגאן" הראתה תמונות של כלי רכב ואוטובוסים מופנים מהמקום. במקביל, באנקרה נשמע ירי ועדי ראייה דיווחו על מטוסים ומסוקים של הצבא הטורקי שחגים בשמי הבירה. גם באיסטנבול נצפו מסוקים באוויר. הנשיא הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן, הוחש למקום מבטחים, כך נמסר.
ראש הממשלה בינאלי ילדרים אמר הערב כי נעשה ניסיון להפיכה צבאית – שהממשלה פועלת לסכלו  והבטיח: "שום דבר לא יפגע בדמוקרטיה הטורקית. קבוצה בצבא הטורקי מנסה לבצע הפיכה. הפעולה הצבאית נעשתה שלא כחלק משרשרת הפיקוד. כוחות הביטחון עושים כל שביכולתם כדי להשתלט על המצב. האחראים לניסיון ההפיכה הצבאית ישלמו את המחיר הכבד ביותר".
זמן קצר לאחר מכן הודיע הצבא רשמית כי תפס את השלטון. "כל קשרי החוץ הנוכחיים יימשכו", נמסר בהודעה הצבא. "תפסנו את השלטון כדי להסדיר את הדמוקרטיה, שטון החוק יישאר בראש סדר העדיפויות".  נכון לעכשיו רשת האינטרנט נותקה ברובה והמידע המגיע מטורקיה הוא מקוטע.

שידורי הטלוויזיה נקטעו

 

 

 

Print Friendly

על אודות אליק מאור

ראש דסק חדשות - עיתונאי בעל וותק מעל 35 שנה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, מדיני-פוליטי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.