"שמיים עמוקים" בתמונע: סילביה פלאת' ראויה ליותר

המשוררת והסופרת סילביה פלאת' ניסתה לגעת בשמיים – ולהישאר בחיים. השחקנית מעין ויינשטוק ניסתה לגעת בסילביה פלאת' – והחמיצה את הדרמה

Print Friendly

★★★★★

סיפור חייה והתאבדותה של המשוררת והסופרת הפמיניסטית סילביה פלאת', הוא "סיפור טוב". בהצגת היחיד "שמיים עמוקים" בתיאטרון תמונע בתל-אביב, השחקנית מעין ויינשטוק (שיצרה את ההצגה יחד עם נדב אהרונוביץ') לוקחת את הסיפור הטראגי של פלאת' ומעניקה לו טוויסט אירוני. היא שותלת את הסיפור של אחת היוצרות החשובות ביותר במאה העשרים, כחלק מתוכנית טלוויזיה אמריקנית, עם מחיאות כפיים וצחוקים מזוייפים, ופרסומות לחומרי ניקיון ואבקות כביסה.

בידור להמונים. ויינשטוק. צילום: רועי חבני

זה קורה באמצע המאה העשרים, ויוצרי ההצגה מבקשים להראות איך העולם הבורגני-קפיטליסטי התייחס (עדיין מתייחס?) לאמנית מוכשרת ורגישה, שרצתה להיות גם אשה ואמא ומאהבת, וגם יוצרת בועטת ופורצת גבולות. הסיפור האנושי של פלאת', כולל נישואיה הכושלים למשורר טד יוז, הופך לבידור להמונים. לרכילות זולה. לסיטקום. הציניות והכסף מנצחים את האמנות. התשוקה של פלאת' לאהבה מובסת תחת תעשיית הטלוויזיה המסחרית.

הרעיון של "שמיים עמוקים" מעניין ומסקרן, אבל הביצוע פחות מרשים כי אין באמת מחזה ואין דרמה על הבמה, אלא בעיקר סיפור טראגי קומי המסופר על ידי השחקנית, בשילוב קטעי וידאו. קשה לעשות תיאטרון בלי דרמה. והחיים של פלאת' היו דרמה אחת גדולה.

המשוררת סילביה פלאת' ניסתה לגעת בשמיים – ולהישאר בחיים. השחקנית מעין ויינשטוק ניסתה לגעת בסילביה פלאת' – והחמיצה את הדרמה. מעין ויינשטוק היא שחקנית טובה ואמיצה, ואני מצפה לראות אותה בהפקות הבאות.

Print Friendly

על אודות ירמי עמיר

עיתונאי, שחקן ויוצר. שימש כעורך תרבות ב"ידיעות אחרונות" וב"גלובס", סגן עורך 7 לילות וכתב מגאזין במוספים 7 ימים, 7 לילות ועוד. ערך את הסדרה "מי מפחד מצופית גרנט" (ערוץ 10), כתב את דרמת הטלוויזיה "סקס, שקרים וארוחת ערב" (ביים דני וולמן) ופירסם שלושה ספרים: "ירמיהו כוס קקאו" (לילדים), "השליפות של המדינה" ו"יש לי בלעדיות", שיצא ביוני 2011. עורך התרבות ב"מגפון".
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירוע, ד, הצגות, תרבות, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.