סוריה – מנדלבליט – ושמאל ישראלי עלוב

לא ממש מעניין אותם דיקטטורה, פאשיזם, אין ספק שהם יודעים מה פירוש המילים הללו ולא מתביישים לצעוק אותן בקול, אבל כשמישהו פועל בצורה קצת יותר אקטיבית, המוח של שמאלנים רבים הופך להיות עיסה דביקה של שמאלץ מתרפס.

Print Friendly

הטבח בסוריה

במרץ 2011 פרצה מלחמת האזרחים בסוריה. היא התחילה בדיוק כמו בישראל במחאה ונגררה למלחמת אזרחים שגובה מיליוני קרבנות. אגב: מלחמת אזרחים דומה התרחשה בשנות השבעים בלבנון. המלחמה בסוריה הסתבכה מזמן, כשהקומבינציה מורדים, כורדים, אסאד, דאעש, חיזבאללה, איראן, תורכיה, רוסיה, וקואליציה אנאמית של מדינות המערב הופכות את המלחמה הזו לברוך שמסוכן מאוד להכניס אליו את הראש.

לכל צד יש את האינטרסים שלו. והוא טובח בהתאם. האזרחים הפכו מזמן למטבע עובר לסוחר וחייהם שווים כקליפת השום.

החורבן בחאלב - מתוך ויקימדיה

האם העולם שותק? לא. קולות מחאה נשמעים מכל פינה על כדור הארץ. האמריקאים שבנו קואליציה שברירית שבמקור יועדה להילחם בדאעש מוצאים את עצמם במצב מאוד לא סימפטי. התערבות בסכסוך הזה יכולה להביא במהירות למלחמת עולם כשבצד השני עומדת רוסיה של פוטין, מלחמה שכזו עלולה להיות המלחמה האחרונה על פני כדור הארץ.

בסיטואציה הזו פשוט אין מה לעשות, אין דרך פשוטה לגרום לפוטין לסגת, אין דרך נחמדה לגרום לאסאד לקום וללכת. והאמריקאים הבריטים והצרפתים מתנהלים כאילו רק דאעש בסביבה.

הקריאה בישראל "לעשות משהו" כי אנחנו יהודים ויודעים מה היא שואה. איננה רלוונטית. אין לנו מה לחפש בסיפור הזה. המחיר שישראל תשלם על התערבות בסכסוך הנוראי הזה יהיה כבד מאוד. מחיר שהיא לא תעמוד בו. מחיר שאנחנו מנסים להימנע ממנו, מחיר שכבר שילמנו כשהכנסנו את הראש לתוך מלחמת האזרחים הלבנונית. לא מדובר במאבק מול סכינאים מדובר במלחמת חורמה בה נשק כימי הוא אופציה לגיטימית. והיחיד שיכול לשים לזה סוף הוא ולאדימיר פוטין., רק שלפוטין יש אינטרסים משלו.

מדינת ישראל בשום פנים ואופן איננה יכולה להתערב בסכסוך ובכלל לא בטוח שיש לה את הכלים לסייע למישהו פרט מלהמיט על עצמה אסון.

מנדלבליט וחבל התליה

מנדלבליט - איור: עמית מנדלזון

אני לא רוצה להיכנס בכלל לדיון לגבי מהות ואיכות עבודת האמנות של הסטודנטית הצעירה בבצלאל. אבל עצם העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה רץ לפתוח בחקירה כנגד סטדנטית לאמנות או אמן כלשהו היא בושה. בעיקר כשהוא ממזמז חקירות חשובות ורלוונטיות שהוא יודע היטב שיניבו תוצאות. רק שהתוצאות הללו יעלו ביוקר לבוס.

אביחי מנדלבליט הוא פושע. הוא נאמן לאדם במקום למדינה. הוא מכסה את הישבן לגנב הגדול ביותר שאי פעם קם במדינת ישראל. מנדלבליט מנציח שלטון קלפטומני שבחמדנותו מסכן את בטחונה של מדינת ישראל. מנדלבליט אולי מונה על ידי נתניהו (בעיה בפני עצמה) אבל את משכורתו הוא מקבל מאזרחי המדינה. ולהם ורק להם יש לו מחויבות. כשהוא מועל  באמון הציבור והמערכת השברירית עליה הופקד הוא פושע, מנדלבליט כמו גם ראש השב"כ ומפכ"ל המשטרה מהווים חוד החנית של "כיפת הברזל של נתניהו". מנדלבליט משלים עבור נתניהו את כל מה שכל דיקטטור שואף אליו שליטה מוחלטת במערכת החוק והאכיפה. ומנדלבליט הוא איש המפתח. ואת שמו עלינו לזכור כי ביום פקודה ראשו אמור להיות מונח בסל ליד ראשו של הבוס.

מסתבר שגם בשמאל אין יותר מדי אינטיליגנציה

שמאלנים (ואני לא מתכוון לבוז'י או ציפי ובטח לא לפיד – אף אחד מהם איננו שמאלני, לפיד בכלל ימני לא פחות מליכודניק ממוצע)  שמאלנים הם אישה מוכה. תוריד להם סטירה והם ישלבו רגליים לתנוחת הלוטוס ויחכו לשניה. הם מאמינים במהטמה גנדי רק שוכחים שגנדי לא נאבק בדיקטטור. הם מדברים על "דרכים דמוקרטיות" להפלת השלטון רק שהם שוכחים שכל הדרכים הללו חסומות סופית (בין היתר מהסיבות המוזכרות לעיל).

אבל האמת היא, שגם השמאלנים הקיצוניים ביותר או לפחות כאלו שחשבתי שהם שמאלנים, בסך הכל "רוצים להיות בסדר". לא ממש מעניין אותם דיקטטורה, פאשיזם, אין ספק שהם יודעים מה פירוש המילים הללו ולא מתביישים לצעוק אותן בקול, אבל כשמישהו פועל בצורה קצת יותר אקטיבית, המוח של שמאלנים רבים הופך להיות עיסה דביקה של שמאלץ מתרפס.

המיצג של בצלאל חשף את השמאל הישראלי במלוא טפשותו ועליבותו. מי שחשף את הפוסטר היתה, איך לא, מירי (לא קראתי צ'כוב) סיבוני המומחית מספר אחד לפרובוקציות. היא שלפה פוסטר מתוך מיצג שלם. והפכה אותו לסיפור עצמו. בלי להיכנס לרעיון שמאחורי היצירה (ואני מתכוון ליצירה המלאה , למקורות שלה, להשראה שלה ולמשמעות שלה) השמאל הישראלי הפתטי, נעמד על רגליו האחוריות ועשה בדיוק מה שסיבוני ציפתה ממנו, גינה את העבודה גינה את האמנית וגינה את המוסד, וכל זאת מבלי לבדוק בכלל האם הגברת סיבוני לא עושה שוב פרובוקציות. צרחות: "הסתה – זו לא דרכנו" צצו  ועלו מגרונותיהם של מיטב שמאלני ישראל.

אז רבותי השמאלנים הנה כמה נקודות למחשבה:

 1. מי שלוקח כל מה שיוצא מפיה של הגברת סיבוני כמובן מאליו בלי לבדוק עשר פעמים ועוד מגיב על זה. הוא רפה שכל ו/או חסר אחריות.
 2. מי שמבאר אמנות כפשוטה בלי לבדוק לעומק בלי להבין, הוא בור ועם הארץ וראוי לשרת תרבות כמו מירי סיבוני.
 3. מי שלא מבין שחוקי המשחק השתנו והסתה הפכה להיות אלמנט חוקי ורלוונטי, הוא במקרה הטוב עיוור במקרה הרע מתאבד שיעי.
 4. מי שחושב שאפשר להסיר דיקטטור מכסאו ב"אמצעים דמוקרטיים"  הוא צאן לטבח פוטנציאלי.
 5. ומי שחושב שאמירות אמנותיות חייבות להיות תקינות פוליטית בעידן בו המוזות שותקות כי תקעו להם סמרטוט בגרון. לא למד הסטוריה מעולם. לאמנות, ותהיה אגרסיבית ככל שתהיה, תמיד היה חלק בהפלתם של דיקטטורים לכל אורך ההסטוריה: ספרים, כרזות, סלוגנים, שירים, קריקטורות הכל הולך ומכוון לראש בדיוק כמו אל מתחת לחגורה. למלחמה בפאשיזם אין חוקים ויש רק מטרה אחת: חיסולו המוחלט!
 6. ומי שחושב שפשיסטים יחוסו על חייו כי הוא היה בסדר… נו טוב. קברות אחים ענקיים מלאים בכאלו בכל רחבי העולם ולאורך כל ההסטוריה.

כמו גשם רק של חרא - אלפי זרזרירים על העץ - צילום: עמית מנדלזון

בכלל כל העניין השמאל מזכיר לי את ההתאספות של הזרזירים מעל למארסיי. גם האקולוגיסטים הכי נחמדים מקללים כשעשרות אלפי זרזירים מתאספים על עץ מתחתיו הם עומדים וכמו שאמר מישהו: "זה ממש כמו גשם רק של חרא". השמאל הישראלי לא כל כך מבחין בהבדל.

 

 

 

Print Friendly

על אודות עמית מנדלזון

צלם, עיתונאי, ארכיטקט, מעצב ואיש הי טק, חי במארסיי, צרפת. יזם שותף ונכון להיום עורך ראשי של מגפון. מתמקד בצילום חדשות, צילום רחוב, וכתיבה http://www.amitm.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה מאמר מערכת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על סוריה – מנדלבליט – ושמאל ישראלי עלוב

 1. מאת גורן‏:

  ראש הממשלה הכריז במפגש עם התקשורת הזרה כי "כבר טיפלנו באלפי פצועים מהטרגדיה הסורית בישראל", והוסיף כי הבאת "נשים, ילדים וגברים, אם הם לא לוחמים" נמצאת בבדיקה של משרד החוץ

  • אשריך כי אתה מאמין לו

   • מאת גורן‏:

    לעומת קריאה זו של ראש הממשלה העיתונאי גדעון לוי מהארץ מחכה שצה"ל יכנס למלחמה

    דן מרגלית ‏@Danmargalit 19 בדצמ׳

    קראתי את הזעזוע שעובר על גדעון לוי נוכח אי התערבותה של ישראל בקרבות בחאלב. קשקוש, אך אם הוא רוצה – שהממשלה תצייד אותו במקלע ותאפשר צאתו לשם.

    5 ציוצים מחדש 120 סימוני "אהבתי"

 2. מאת גורן‏:

  עמית תראה אני מסכים אתך לכל מילה שלך נגד התערבות ישראל במה שקורה בסוריה אל לנו להכניס ראש בריא למיטה חולה מספיק שאנחנו נותנים סיוע רפואי לפצועים ועכשיו בישראל אספו בגדים וכסף למען אותם פליטים בקשר לשמאל חלק מהדברים מזמן אמרתי אבל מהמבט שלי

 3. מאת אביב המבין‏:

  עמית, כל מילה אמת.

 4. מאת גידי‏:

  עמית ,מזה תקופה היה נראה "שנחלשתה" והנה אתה חוזר חד וברור אם "לבור מוץ מתבן" אפילו אני הימני יכול להסכים ללא מעט דברים.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>