מי שמע על זרם ה"ניאו-ברטליזם"?

הומור ומחאה ב"ניאוברטליזם", תערוכה חדשה של המעצב/אמן איתן ברטל בשיתוף יוני עמית, מוזיקאי ואמן מדיה דיגיטלית. בית הנסן ירושלים.

Print Friendly

האמן והמעצב איתן ברטל פתח תערוכת יחיד חדשה בבית הנסן בירושלים. הוא קורא לה "ניאו-ברטליזם". זרם חדש על שמו. כתבה זו נכתבת בסגנון חדשני "ניאו-פלדיזם". על שמי.

אני חובבת הומור באמנות. איתן ברטל משתמש בהומור ציני להביע את התייחסותו למנגנונים והתנהגויות בחברה הישראלית. הוא מציע מציאות חדשה "ברטליסטית" במקום המציאות החברתית הפוליטית הקיימת. חומר למחשבה.

לטובת הקורא/ת אשר בכל זאת זקוק לטקסט אוצרות בסגנון ניאו-פלצניזם, מצורף ציטוט: "התערוכה כולאת בתוכה אלימות המוסווית במעטה של משחקיות והומור. תחושת האלימות מתקיימת בכל המישורים: הן בהקשר של המוצגים עצמם והן כלפי המבקרים בה. העבודות המוצגות עוסקות במנגנוני כפייה ומִשטור תרבותיים ובמנגנונים של כוח ותעמולה, ופעולות של שיבוש תנועה, מעקב, שריפה, ירי וחסימה, מקבלות ייצוג או מתקיימות הלכה למעשה בחללי הגלריה. במסגרתם נרקם עולם מפתיע הכולל בתוכו ניגודים רבים. למרות האיפוק המוקרן מהעבודות המוצבות בה, הן מתקיימות בין הבזוי והמבייש להרואי ולמלא הפאתוס, תוך שהן גולשות אל הפתטי, הבנאלי והמופרך."

חמש העבודות המוצגות בתערוכה מתייחסות לרבדים שונים של הקיום האישי והציבורי:

 Anti-Heels – נעלי עקב שבהן העקב ממוקם בחלקה הקדמי של הנעל, באופן המעוות ומגחיך את מי שנועל אותה.

100 גר' שחורים מכונה לירי גרעינים שחורים המתבייתת על המבקרים באופן אקראי ומכוונת עליהם את קנה הירייה שלה, לצד סרט שבו האמן מייצר על הרצפה שטיח של קליפות גרעינים שהוא יורק

מדפסת אבק השריפה הפונדמנטליסטית – מדפסת המדפיסה באבק שריפה ערבסקות של טקסטים בעברית ובערבית מתוך כתבי דת ובלוגים של קיצונים פוליטיים הפועלים במרחב האזורי

בלון אלפא – בלון ענק הנצמד למבקרים בחלל באמצעות רובוט המוסתר בתוכו, תוך שיבוש תנועתם וחסימת שדה הראייה שלהם.

סנובון – שני פסים כחולים של חומר ניקוי לשירותים (סנובון) הנוזלים על משטח ציור לבן. דגל…

אוצרת: ד"ר יעל אילת ון אסן

התערוכה תינעל ב- 25.5

 בית הנסן, רחוב גדליהו אלון 14 ירושלים

 שעות פתיחה:

ימים א', ג', ד', ה' בין השעות 10:00-18:00, ימים שישי ושבת בין השעות 10:00 ל-14:00.

Print Friendly
פוסט זה פורסם בקטגוריה אמנות, מחאה, פנאי, תערוכות חדשות, תרבות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.