למה ברלין – כי יש בה הכל

הגרמנים לא שוכחים את עברם, מנציחים אותו ויעשו הכל כדי להימנע מחזרה עליו. בסך הכל ברלין היא הוכחה שגרמניה רוצה לחיות בשלום לשים מאחוריה את עידן המלחמות והשנאה וללכת הלאה, לעתיד טוב יותר בלי הבדל דת מין וגזע.

Print Friendly

ובאופן כללי, מדוע ברלין? כי ברלין נועדה לתושביה , ברלין היא בדיוק מה שאמורה להיות עיר אוניברסלית בעידן בו צעירים מתנייעים לצורכי עבודה ולימודים ממקום למקום, בעידן בו מהגרים מסכנים חייהם כדי לברוח מהמוות. ברלין היא תקווה.

החופש להיות מי שאתה - צילום: עמית מנדלזון

ברלין היא אולי העיר הטולרנטית ביותר בה ביקרתי ביחד עם לונדון ו…מארסיי. גלי ההגירה לא ממש נראים מסיביים במיוחד בברלין. אמנם אפשר בלי קושי לזהות קהילות שונות מצד אחד ומצד שני הרבה מאוד צעירים מכל רחבי העולם שמוצאים בעיר את החופש האישי להיות מי שהם רוצים להתלבש כמו שהם רוצים ולהאמין במה שהם רוצים. מצעד הגאווה של העיר אפילו לא נקרא מצעד הגאווה אלא "יום רחוב כריסטופר", אולי כי הגאווה היא מובנת מאליה.

קשה לפספס ריכוזים קהילתיים - צילום: עמית מנדלזון

לרווחת התושבים

עשרות הקילומטרים שגמעתי בברלין הבהירו לי שזו אולי העיר היחידה בעולם שרווחת תושביה קודמת לכל. עשרות פרקים אדירי מימדים זמינים לציבור בכל שעות היום והלילה (במקומות רבים בעולם פארקים נסגרים בשעות מסויימות) מגרשי ומתקני ספורט בכל פינה פתוחים לילדים ומבוגרים לכל עת ללא תשלום. לכל שכונה לפחות בריכת שחיה אחת זמינה לציבור במחיר סביר. ואפילו שדה תעופה שלם שהועבר לרשות הציבור לרכיבה, הליכה, גלישה, או כל מטרה אחרת, אז נכון שפתיחת שדה התעופה הישן טמפלהוף לציבור לוותה במאבק ציבורי, אבל הציבור ניצח את פוליטיקת הכסף.

פארקים בכל פינה - צילום: עמית מנדלזון

בברלין על המים - צילום: עמית מנדלזון

תחבורה

ברלין כאמור נבנתה כמעט מחדש, כמובן שזה נותן למתכנניה יתרון על פני ערים רבות באירופה, היינו הזדמנות לתכנון עם חשיבה לטווח קצת יותר רחוק. ואכן למרות גודלה עומסי התעבורה הם מגוחכים, שדירות הענק מאפשרות זרימה קלה של כלי רכב מדרכות רחבות לא מקפחות את הולכי הרגל וגם לא את רוכבי האופניים. וההקפדה הגרמנית על החוקים מאפשרת לעשרות אלפי רוכבי אופניים לנוע הן על המסלולים המתוכננים והן על הכבישים בבטחה.

רוכבי אופניים נעים בבטחון גם על שדרות הענק - צילום: עמית מנדלזון

התחבורה הציבורית נהדרת ומגוונת, אמנם יקרה, אבל מצד שני ללא פיקוח, ומדוע אני מציין את העניין? עד כמה שיכולתי לראות חוסר הפיקוח נובע משתי סיבות, האחת שההגינות הבסיסית של האזרחים לא מאפשרת להם לרמות את המערכת וגם אם אין פיקוח הם משלמים, ומצד שני נראה לי שמחירה הגבוה של התחבורה הציבורית לוקח בחשבון את אלו שלא משלמים מכל מיני סיבות (בעיקר כספיות).  להשוואה; מחירה של נסיעה ברכבת התחתית בברלין הוא 2.8 יורו בעוד שבמארסיי הוא 1.7 יורו. כמובן שהמחיר הזול יחסית במארסי איננו מונע הונאות וגדודים של מבקרים מתנהלים בכל רחבי העיר. הגרמנים סומכים מצד אחד על הגינות התושבים חוסכים הון תועפות באי העסקת מבקרים וההפרש בעלות יכסה כבר את הנזקים.

לא חסר בית אבל שיכור לחלוטין - צילום: עמית מנדלזון

דיסאינפורמציה

בשיחות עם מקומיים התברר לי שהדיסאינפורמציה שמועברת לציבור הצרפתי לגבי גרמניה, היא בלתי נסבלת ובדיעבד יתכן שהיא  נובעת מהעובדה שממשלת צרפת איננה מעוניינת להציג את האמת, כדי למנוע יציאת הצרפתים לרחובות. כמובן שהבדלי השפה מאפשרים דיסאינפורמציה שכזו. שכר המינימום בגרמניה נמוך מזה שבצרפת (בשלב זה) אך ההטבות הניתנות לאזרח גרמני מפליגות ומאפשרות לו לחיות בכבוד. הממשלה מממנת דיור קצבאות ילדים נדיבות השלמת הכנסה ועוד. ואכן לא קשה להבחין שמספר חסרי הבית בברלין זעום לעומת רוב ערי אירופה. לגרמנים אין בעיה עם המדיניות הסוציאלית כלפי מהגרים מה שמטריד אותם הוא, שהם נשפטים לא על בסיס המדיניות הכללית וכל מקרה של דחיה פרטנית מיד יוצאת הזעקה "נאצים" ואת זה הגרמנים השאירו הרחק מאחוריהם.

אנדרטה לחברי הבונדסטג מתנגדי המשטר הנאצי - צילום: עמית מנדלזון

התרבות היהודית

ברלין גאה בתרבות היהודית שלה, ואכן לאורך השנים יהודי ברלין, גם אלו שהתנצרו בשלב מסויים כדי שיוכלו ללמד באוניברסיטאות, (הבטחה שלא קוימה) השאירו חותם עצום על התרבות המערב אירופאית  בתחום הספרות, ההגות, האמנות והמוזיקה.

לכל תושב יש שם - לוחות הזיכרון לתושבי ברלין שנרצחו בשואה - צילום: עמית מנדלזון

אי אפשר לפספס את בית הכנסת הגדול שרידי בתי כנסת שנהרסו עם השנים (מלחמות), המוזיאון היהודי הענק, בית הכנסת והארכיב של הקהילה היהודית ועוד.

כאן היה בית כנסת - צילום: עמית מנדלזון

לוחות הפליז שהוקנו במדרכות בסמוך לכל מקום בו חיו בעבר יהודים שגורשו והושמדו במחנות ההשמדה וכמובן האנדרטה הענקית לזכר קורבנות השואה היהודים (יש גם אחת לזכר הצוענים) אומרים בפירוש  שהגרמנים לא שוכחים את עברם, מנציחים אותו ויעשו הכל כדי להימנע מחזרה עליו.

המוזיאון היהודי בברלין - צילום: עמית מנדלזון

מרקס ואנגלס - צילום: עמית מנדלזון

בסך הכל ברלין היא הוכחה שגרמניה רוצה לחיות בשלום לשים מאחוריה את עידן המלחמות והשנאה  וללכת הלאה, לעתיד טוב יותר בלי הבדל דת מין וגזע. ברלין נותנת לתושביה את המקסימום בניגוד לרוב ערי העולם שמקדישות את מיטב מרצן לתיירות ולתרבות הצריכה. בברלין איכות חיי התושבים קודמת.

 

 

 

Print Friendly

על אודות עמית מנדלזון

צלם, עיתונאי, ארכיטקט, מעצב ואיש הי טק, חי במארסיי, צרפת. יזם שותף ונכון להיום עורך ראשי של מגפון. מתמקד בצילום חדשות, צילום רחוב, וכתיבה http://www.amitm.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירופה, בעולם, חברה וסביבה, סיפורים מצולמים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על למה ברלין – כי יש בה הכל

 1. מאת גורן‏:

  עמית לתקוע את הראש באדמה למציאות העוברת על אירופה זה בריחה מהמציאות ולקרוא לכל מי שיוצא נגד התופעה גזען זו לא תשובה

  • מי שלא חי באירופה לא מכיר ולא יודע דבר על "התופעה" כביכול, דהיינו הוא ניזון מליבוי יצרים שמקורו דווקא בישראל ולא בארצות אירופה. וזה אומר שהוא שופט מיליונים על בסיס פעולות של בודדים. זה כמו לומר שכל היהודים גנבים וחמדנים בגלל מושחת אחד (או עשרה או מאה או אלף) האם אתה רוצה שיקראו לך שיילוק כי חצי ממשלה שלך ורבע מהשירות הציבורי גנבים? בטוח שלא.

 2. מאת גורן‏:

  עמית
  מדוע מוסדות יהודים ישראלים בגרמניה/ באירופה צרכים להיות מוגנים למה ומפני מי הרי אצלך אותם מהגרים מוסלמים הם אנשים שבאו לחיות חיים נורמליים הם וטרור מה פתאום רק הגזענים היהודים הם הרעים

 3. מאת גורן‏:

  בקרתי לא מזמן בברלין חשבתי שאני ברמאללה ברלין כבר לא אירופה לאט לאט תהפוך לעוד עיר במדינה ערבית ברלין אולי נקיה באזורי התיירות אבל כשאתה עובר בשכונות המהגרים ניקיון זה לא מה שאתה מגלה מדוע מוסדות יהודים ישראלים צרכים הגנה של משטרה ?

 4. מאת גידי‏:

  ברלין היא עיר יפה ומודרנית שופינג טיולים תרבות כייף לטייל ולבלות. לברלין עבר בזוי והווה לוט בערפל. כמעט בכל פינה רואים מהגרים מאסיה אפריקה או מהמזרח התיכון הם לא באו להשתלב …!אפשר לראות בלבוש של ולשמוע את השפה שבה הם מדברים ,הם מצפים שהגרמנים ישתלבו…?! לגבי הפשע שמרוכז רובו ככולו בידי המהגרים אציין את המפיה הצצנית והאפגנית שנחשבים למסוכנות ואלימות ביותר, הם שולטים בנושא הסמים הזנות הימורים וסחיטת דמי חסות. המהגרים הססגוניים מהמזרח התיכון עורכים תהלוכות רכבים מקושטים של חתן וכלה עם צפירות זמבורות וחסימת תנועה במרכז ברלין כמו בכפרים אצלנו, כל זאת לעיני הגרמנים המבועתים…!וכמו שנאמר בכתבה איכות חיי התושבים קודמת ולא נראה שלהרבה זמן…

  • גידי אין בך כלום חוץ מגזענות. אתה לא מצליח להתגבר על זה. מדינת ישראל הוקמה על טהרת המהגרים 95 אחוז מתושביה הם דור שני שלישי של מהגרים. ו 50 אחוז מהמהגרים הם ממדינות ערב. אז מה זה אומר על מדינת ישראל?

   • מאת גידי‏:

    עמית כשאני הולך ברחוב אני קולט את סוחר הסמים ,הכייס , הפורץ למכוניות והגנב… עניין של הרגל. נהג המונית האיראני בברלין סיפר לי שאשתו מסתובבת עם רעלה בניגוד לרצונו ורצונה מפחד השכנים…!?טורקי סיפר לי על הפשע והשליטה שלהם בעיר וכמה הוא שונא את המהגרים החדשים .אגב שני האחרונים דיברו גרמנית וציינו שגם בבית הם מדברים עם הילדים גרמנית וכוונתם להשתלב בחברה. זה לא אומר שלא נהנתי רק לפני שבועיים חזרתי מבילוי של שבוע ואהבתי את ברלין.מה הקשר לגזענות …?!

    • כי אתה מתמקד בבודדים והופך את זה לכלל. גם אני חזרתי מברלין לפני שבועיים. מה שראיתי הוא עתיד ורוד מה שאתה רואה הוא עתיד שחור ומצביע על המהגרים. זו גזענות

     • מאת גידי‏:

      במה שאתה הבחנת גם עיוור היה רואה בלי להיות בברלין . בודדים …אתה רציני לא שמעת על פיגועים בלב ברלין ובגרמניה אתה "צודק" זה פיגוע בודד ועוד בודד ועוד מאות בודדים בדרך. כ6000 פליטים שנכנסים כל יום לגרמניה…מי שמתעלם מהפיל שנמצא בחדר הוא גרוע מגזען הוא מאחז עניים אבל הדרך לגהנום רצופה כוונות טובות וורודות….

     • שוב, אתה גזען, אף אחד לא מתעלם מההגירה, רק שבניגוד ליהודים שתמיד היו גזענים, אף אחד לא רואה בזה דבר רע (אם תשאל את חתן פרס הנובל פרופסור דן שכטמן, הוא יסביר לך לאט למה) . פיגועים? רק ישראלים חרדים מפיגועים ומוכנים לחיות כמו נאצים כדי להימנע מהם והפלא ופלא , הם רק מתרבים. תמיד יהיו קיצוניים מכל הדתות (יגאל אמיר, ברוך גולדשטיין, יונה אברושמי, נערי הגבעות , נפתלי בנט…. ושלושת רבעי ממשלת ישראל). אבל בגרמניה יש יותר מהגרים מכל הערבים במדינת ישראל וזה כולל יהודים יוצאי ארצות ערב… ועדיין רק פיגוע אחד.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>