איפה לילבס ילדת הקרקס?ומה קרה בהונולולו?… מסע עולמי עם דבורית שרגל

בהקרנת בכורה עולמית לסרטה החדש "איפה לילבס ילדת הקרקס?ומה קרה בהונולולו?" חותמת היוצרת דבורית שרגל את הטרילוגיה שלה על מסעותיה בעקבות גיבורי ילדותה בסידרת הספרים ילדי העולם. סגירת מעגל פואטית זו עם זכרונות ילדות היא גם דיאלוג מרתק בין עולמות הספרות והצילום לבין אמנות הקולנוע.
מתי? – יום ו' 20/10 בשעה 14:00
איפה? – בסינמטק תל אביב
ההקרנה בנוכחות הבמאית.

Print Friendly

דבורית שרגל במסע עולמי למצוא את גיבורי ילדותה. צילום: יח"צ.

דבורית שרגל במסע עולמי למצוא את גיבורי ילדותה. צילום: אור קפלן.

בימאית הקולנוע דבורית שרגל טסה למסע פלאי בין שתי מאות, שלוש יבשות וארבע מדינות, יוצרת נגיעה מטלטלת במעמקי הזיכרון, ומצליחה להתחבר לילדותה דרך גיבורי הספרים שקראה. הסרט איפה לילבס ילדת הקרקס?ומה קרה בהונולולו? חותם את הטרילוגיה הדוקומנטרית שלה הכוללת את "איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?" ו"אפריקה! סיאה מהקילימנג'רו".
שרגל ממשיכה בפתרון תעלומות ויוצאת למצוא את גיבורי ילדותה בסרטים הדוקומנטריים שלה. והפעם זוהי הרפתקה בלשית בעקבות הספרים "לילבס ילדת הקרקס" ו"מוקיהנה מהוואי". איפה לילבס, שרכבה על סוסים בעזרת מילות קסמים? ומה קרה למוקיהנה, שגרה בסוף העולם?
במלאכת הפקת הסרט חברו לדבורית: צילום – מיכאל בלק, אשר סבידנסקי, עריכה – שלומית כרמלי, מוזיקה – עודד זהבי, עיצוב גרפי ואנימציה – מושקטל, עורך און ליין – אביב פרס, עורך סאונד – אורי גלאון

נעליים אלה נועדו לכבוש את העולם. נעליה של דבורית שרגל במסעותיה בעקבות גיבורי ילדותה

טרילוגיית הסרטים של דבורית שרגל עוסקת בחיפוש אחר גיבורי סדרת ספרי תצלומי ילדים מארצות העולם שנעשו על ידי הצלמת אנה (חנה) ריבקין-בריק בשיתוף עם הסופרת אסטריד לינדגרן. סרטה הדוקומנטרי הראשון של  בסידרת ילדי העולם.
"איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?" יצא לאקרנים בדצמבר 2014 .  הקרנת הבכורה של סרט ההמשך "אפריקה!", התקיימה ב-8 ביולי 2016.

סדרת "ילדי העולם", גיבורי ילדותנו שבעקבותיהם עפנו על כנפי הדמיון וטיילנו בעולם. מקור השראה ששינה את חייה של דבורית שרגל

 סרטה הראשון היה מועמד לפרס אופיר  בקטגוריית הסרט התיעודי הקצר לשנת 2015. לצורך הפקת הסרט נעזרה שרגל במימון המונים לאחר שלא קיבלה מימון מגופי התמיכה המרכזיים לקולנוע ישראלי. הצלחת הסרט וגורמים נוספים הביאו להוצאה לאור מחודשת של שבעה מספרי סדרת "ילדי העולם" שצילמה ריבקין-בריק: "אלה קרי הילדה מלפלנד", "נוריקו-סאן הילדה מיפן", "דירק הילד מהולנד", "סיאה הילדה מאפריקה", "לילבס ילדת הקרקס", "נואי הילדה מתאילנד" ו"גנט הילדה מאתיופיה".

הזמנה לעוף בעולם בעקבות הזכרון ולפגוש את גיבורי ילדותנו. הפוסטר של הסרט החדש.

והפתעה: לילבס לא רק בסרט אלא גם בתערוכתה של רינת רייזנר פודיסוק בגלריה צדיק 

וכך כותבת דבורית שרגל בקיר הפייסבוק שלה אתמול לקראת ההקרנה החגיגית:

"ראית את התערוכה על לילבס?", נשאלתי כמה פעמים בשבועות האחרונים. מה? איזו תערוכה? תערוכה על לילבס חודש לפני הפרמיירה של איפה לילבס ילדת הקרקס ומה קרה בהונולולו?
מה התברר? שלילבס היא גם "השראה, מטפורה וביוגרפיה אלטרנטיבית" לאמנית רינת רייזנר פודיסוק שחברה לבעלת גלריה צדיק ביפו, חנה קומן  וכך נולדה התערוכה, שתיסגר יום אחרי הפרמיירה, ב-21.10.

דבורית שרגל מול הציור של של האמנית רינת פודיסוק רייזנר בתערוכה "ילדת הקרקס" שגילתה בגלריה צדיק. צילום: דן רייזנר

מה שמדהים זה שרינת ואני גרות במרחק כ-200 מ' אחת מהשנייה ואנחנו לא מכירות. הגלריה עצמה נמצאת גם היא במרחק זה מהבית שלי. טלפתיה סביבתית? אז באתי לתערוכה ושמחתי שלילבס משמשת השראה לא רק לי. חיש קל קבענו שאשתתף בשיח גלריה עם רינת, שייערך שם ב-14.10, 11:00 בבוקר. זה יהיה שבוע לפני הפרמיירה. מוזמנים אתם לשמוע סודות מאחורי הקלעים.
צילום: דן רייזנר  אישהּ של רינת, שהגיע במהרה לפגוש אותי בביקורי הספונטני. ועכשיו כל החבורה תגיע לפרמיירה: רינת, דן וחנה.

Print Friendly

על אודות סיגל גליל

סיגל גליל היא חוקרת פילוסופיה, אמנות ותרבות, מומחית לואן גוך ולברוך שפינוזה, תרבות יפן, והציירים האימפרסיוניסטים. בין מסעותיה בזמן וברוח בדגש אמנות ופילוסופיה, היא חיפשה את ואן גוך ביפן, יזמה והדריכה טיול שורשים בהולנד בעקבותיו, וביקרה והדריכה במוזאונים הגדולים והחשובים בהולנד בתערוכות הקשורות בו. גליל, היא יוצרת רב-תחומית, שמצלמת וכותבת על ספרות ועל מחול, על אדריכלות ותיירות. היא חובבת טיולים נלהבת. היא לימדה כמעט בכל האוניברסיטאות בארץ תקשורת, אמנות ותרבות יפן. בהרצאותיה, במאמרים ובתוכניות הרדיו הדוקומנטריות שלה היא מנסה לחשוף חוטים סמויים המחברים בין אמנות, תרבות, תקשורת, פילוסופיה וחוויות הקיום האנושי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירוע, אירופה, אסיה ואוקיאניה, אפריקה, ביזנס & פלז'ר, בעולם, בעלי חיים, גוף רוח ונפש, הבילויים, חיי חברה, חינוך, ידיעות, נשים, סיפורים אישיים, פנאי, תיירות בחו"ל, תעופה, תערוכות חדשות, תרבות, תרבות קצר, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על איפה לילבס ילדת הקרקס?ומה קרה בהונולולו?… מסע עולמי עם דבורית שרגל

 1. מאת איתי ששון‏:

  דבורית שלום,
  אני איתי, הנכד של מיכל בינהיים, בן 8 וחצי.
  אני רוצה לספר לך שראיתי את הסרטים שלך והם מצאו חן מאוד בעיני.
  מצאתי את הספרים במחסן של סבתא-רבא שלי, אמא של סבא,
  ונהנתי לקרוא בהם ולראות את הסרטים.
  תודה רבה!
  איתי

  • מאת דבורית‏:

   תודה רבה איתי היקר והחמוד, שמחה מאוד מאוד לשמוע וכל הכבוד לסבתא מיכל שהכירה לך את הספרים:)
   ובעיקר כמובן שאהבת את הסרטים. זה מחמם את לבי!