הטרדה מינית – לא נחלתן של נשים בלבד

אין זה אומר שכל הגברים הם מטרידים בפוטנציה, ודווקא התברר לי שגברים רבים עברו בעצמם הטרדה מינית (בעיקר על ידי גברים אחרים), ואז פישפשתי בזיכרון וכן גם אני עברתי הטרדה מינית שלוש פעמים ואחת מהם יכולה היתה להגיע הרבה יותר רחוק מזה אלמלא הייתי עירני

Print Friendly

עקבתי בעניין אחרי הקמפיין "גם אני" (METOO) על האינטרנט, בשלוש שפות. ומסתבר שמדובר בבעיה כלל עולמית. למרות שאין לי את המספרים, אני כמעט משוכנע שהיחס בין הטרדות מיניות בידי גברים להטרדות מיניות בידי נשים הוא אסטרונומי. אבל אין זה אומר שכל הגברים הם מטרידים בפוטנציה, ודווקא התברר לי שגברים רבים עברו בעצמם הטרדה מינית (בעיקר על ידי גברים אחרים). אז פישפשתי בזיכרון ו…כן, גם אני עברתי הטרדה מינית שלוש פעמים ואחת מהם יכולה היתה להגיע הרבה יותר רחוק מזה אלמלא הייתי עירני.

גם אני , צילום: עמית מנדלזון

הבעיה עם גברים כקורבנות היא שאו שהם סלחניים מדי ולא מבינים את חומרת האירוע אותו עברו. או שהם חסרי מודעות לחלוטין ורואים באירוע כקוריוז. מה שלא הופך את האירוע לפחות הטרדה מינית.

היום אחרה"צ התקיימה בנמל הישן במארסיי אסיפה הקוראת לשים קץ להטרדה המינית. כן גם כאן בצרפת ובמארסיי בעיקר, הטרדה מינית איננה ברת התעלמות יותר.

כעס עצור. מפגינים - צילום: עמית מנדלזון

אז הנה הסיפורים שלי, וכל מי שיש לו מה להוסיף ולספר מוזמן להכניס תגובה. כל האירועים אירעו בישראל בהיותי בגילאים 16- 20, כולם על ידי גברים.

כמה גדול יש לך?

יהייתי נער בן 16, ועברתי קורס באוניברסיטה הפתוחה, כדי להגיע לאוניברסיטה, מנתניה, מן הסתם צריך אוטובוס. האוטובוס היה מלא ונאלצתי לשבת במושב האחורי. שתיים או שלוש תחנות מאוחר יותר עלה גבר צעיר והתיישב לידי. לא התייחסתי אליו, סתם עוד נוסע.

בשלב כלשהו הוא פנה אלי והחל לשאול אותי שאלות ביחס לגודלו של איבר המין שלי. כמובן שהייתי נבוך למרות שכבר אז היה לי נסיון מיני אבל לא ממש התחשק לי לחלוק את איברי המוצנעים עם גבר כלשהו. כשהוא ראה שאינני מגיב, או שאינני החלטי מספיק (אחרי הכל הייתי ילד והוא גבר) החל לשלוח ידיים אל מבושי, ולמרות שהדפתי אותו פעם אחר פעם הוא המשיך לנסות. היום אני יודע שהייתי צריך להקים קול צעקה. לא שזה היה עוזר משהו בישראל של סוף שנות ה-70. בסופו של דבר פשוט ירדתי תחנה מוקדם יותר והלכתי קצת יותר ברגל.

יום כיפור שיכול היה להסתיים רע מאוד

יום כיפור, גם בנתניה, איננו היום הכי מעניין בשנה וגם הנתנייתים יוצאים החוצה, מי על אופניו ומי ברגל להסתובב בחוסר מעש. כך מצאתי את עצמי על גשר הכניסה הצפונית לעיר, ומשם החילותי חוזר לכיוון ביתי. כבר על הגשר היתה לי תחושה שמישהו עוקב אחרי, אבל בהמון קצת קשה לומר. המשכתי ללכת והאיש בעקבותי. באחת הפניות שמאלה פניתי ובבירור האיש עדיין אחרי ביצעתי סיבוב מלא דרך הרחובות הסמוכים וחזרתי לנקודת המוצא ו…האיש עדיין אחרי. פניתי שוב ועצרתי רק כדי להבחין שהאיש צופה בי דרך חלון הראווה של חנות פינתית. כאן כבר האצתי את צעדי ועליתי במעלה אחד הרחובות לכיוון ביתי והאיש שומר על מרחק קבוע ממני. ראיתי שאצטרך להפטר ממנו בדרך אחרת אם כי קצת מסוכנת. נכנסתי לאחד מבתי הדירות בהן שלוש כניסות אחת אחרי השניה. נכנסתי אל הכניסה הראשונה ועליתי לקומה השלישית ממנה צפיתי דרך חלון חדר המדרגות באיש נכנס אף הוא לחצר, למזלי הוא פעל כפי שציפיתי והחל את הסריקה דווקא בכניסה האחרונה,  השלישית, הורדתי את הסנדלים ופרצתי בריצה מהירה הביתה.

אין לי מושג כיצד זה יכול היה להיגמר ואין לי שום רצון לנחש או לדמיין.

אתה מהביישנים?

האירוע השלישי קרה בזמן שירותי הצבאי, עמדתי בטרמפיאדה בצומת הרצליה. פורד פיאסטה לבנה עצרה בטרמפיאדה והנהג הכריז שהוא נוסע לנתניה. עליתי. לא היה לי ספק שאני נוסע עם הומוסקסואל, ולא ממש היה לי אכפת אחרי הכל מעולם לא היו לי דיעות קדומות.

בשלב כלשהו החל הנהג אדם כבן 30 פלוס לנהל שיחה:

- אתה רזה לא מאכילים אותך בצבא
- מאכילים אבל אני לא משמין
-לא נורא אומרים שלאנשים רזים יש משהו אחר שמן

כאן החילותי לזוע באי נוחות, ושתקתי. האיש, שמובן מאליו שהבחין במבוכתי ואו שפירש אותה לא נכון או שהחליט שזו הזדמנות. ובעודו נוהג אמר: "בוא נבדוק" והחל לשלוח ידיו לאזור חלצי. מכאן ועד סוף הנסיעה הייתי עסוק בלהרחיק את ידיו, ובו זמנית לוודא לדרוש ממנו שיעצור ויוריד אותי. וכל זאת בזהירות אחרי הכל הוא נוהג ועלול לגרום לתאונה.

כך הגענו בנתניה, יצאתי מהרכב והוא צועק אחרי: "אתה מהביישנים?" צעקתי בחזרה: "לא אני בכלל לא מאלו"

השנים עברו ואני מעולם לא התייחסתי לאירועים הללו ברצינות רבה מדי, עבורי הם היו מעין אנקדוטות, אבל הללו ללא ספק הטרדות מיניות חמורות.

בקיצור, הטרדה מינית איננה נחלתן של נשים בלבד ורמת המודעות להטרדה מינית של גברים נמוכה במיוחד שלא לדבר על הסטיגמה שתודבק לזה שיתלונן. אבל אין שום ספק שיש צורך ואף חשוב להוציא את הסיפורים הללו לאור.

מחאה בדרישה לשים קץ להטרדות המיניות - מארסיי, צרפת - צילום: עמית מנדלזון

 

 

Print Friendly

על אודות עמית מנדלזון

צלם, עיתונאי, ארכיטקט, מעצב ואיש הי טק, חי במארסיי, צרפת. יזם שותף ונכון להיום עורך ראשי של מגפון. מתמקד בצילום חדשות, צילום רחוב, וכתיבה http://www.amitm.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה חברה וסביבה, מאמר מערכת, מחאה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הטרדה מינית – לא נחלתן של נשים בלבד

  1. מאת גורן‏:

    לשמחתי לא עברתי אבל הייתי חותך לו את הידיים האמת שנשיים עוברות יותר הטרדה מינית מגברים

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>