על הפיאודליזם ההתנחלותי והווסלים הפלסטינים

לא צריך ספרי היסטוריה על מנת ללמוד על הפיאודלים ואריסיהם הוואסילים. צריך פשוט להציץ לגדה המערבית – לשטחים ולהביט באדוני המתנחלים ואריסיהם הפלסטינים.

Print Friendly

 

במאה ה-10 בשטחים שהיו תחת שלטון השושלת הקרולינגית, כלומר צרפת, גרמניה, איטליה וארצות השפלה, וכן באנגליה, התקיימה תקופת הפיאודלים. הפיאודליזם מציין מערך של קשרי תלות וחסות אישיים בקרב אליטה השולטת. מקור המונח פיאודום – מענק קרקע שנתנו אדונים לנאמניהם (לווסלים שלהם). הוואסל קיבל זכות לדור על פני הקרקע, עם בקתה משלו וכל עוד עבד את הקרקע עבור האדון. או כל עוד שילם מיסיו לאדון, וכל עוד לא פלש לקרקע אחרת, יכול היה לקיים את משפחתו בצנעה ובעוני.  לו הווסל היה פולש לקרקע  של האדון או המדינה, היה לו סיכוי טוב להיות נידון לייסורים ולמוות.  האדון מצדו יכול היה לשוטט ללא מעצור על פני הקרקעות, להרוס, לקחת, ואף להשתמש בכל מה שירצה. ווסל שהיה מעז להתנגד לכך היה מחוסל או במקרה הטוב – מגורש.
ביום חמישי האחרון (כמו גם במקרים רבים אחרים), החליטה קבוצת ווסאלים יהודיים, הקרואים "מתנחלים", לערוך טיול פרטי באדמותיהם. וכך הם טיילו בנחת ולמדו ציונות מהי. שתי צדדים לקרקעות השכן, הרביצו האבות דרך ארץ בילדיהם, האדונים הקטנים – אלו שלכם ואלו גם כן. 
לפתע הם נתקלו בווסאל פלסטיני. הווסל העז לומר שהם פלשו לקרקע שלו. כעונש, ככל הנראה, הווסל נורה לעיני בנו הקטן. זה הזעיק וסאליים אחרים שבאו במרוצה ותקפו את האדונים.
האדונים הזעיקו מיד את צבא אבירי הממלכה ואת הז'נדרמים שהגיעו  רכובים על סוסי הברזל והדפו את התוקפים המרושעים. לקראת לילה אספו האדונים הצעירים כלי זין ומשחית וירדו את כפר הוואסילים לעשות בהם שפטים. הכו, שברו ואפילו הספיקו להצית בית לפני שהז'נדרמים עצרו מבעדם.  עד כאן הסיפור ההיסטורי.

 ומן הסיפור הקטן למציאות יום חמישי – אביו של הנער שערך טיול בר מצווה פרטי וללא שום אישור ותיאום עם שלטונות הצבא והמשטרה (כפי שהם נדרשים לעשות) בסמוך לכפר קוסרא שבאזור שכם, נחקר אתמול יחד עם מלווה נוסף שלקח חלק בטיול בחשד לגרימת מוות ברשלנות, שימוש רשלני בנשק ואי מילוי הוראה חוקית. חקירת המשטרה באה לאחר שהשניים ביצעו ירי במהלך עימותים שפרצו במקום בין קבוצת בני נוער שהשתתפו בטיול לצעירים פלסטינים, שכתוצאה ממנו הם הרגו פלאח פלסטיני לעיני בנו. החשדות הנוגעים לשניים מתמקדים בירי וכן בעובדה שהטיול שהתקיים סמוך לשכם, נערך ללא אישור מתאים מצה"ל. איש מהם לא נעצר. איש מהם לא נכלא.

מאוחר יותר בשעות הערב, ירדו מספר עשרות מתנחלים לכפר קוסרא לנקטם וללמד לקח את הפלסטינים על כך שהעזו לידות אבנים ולהתנגד ל"טיול בר המצווה" . לאחר שהספיקו ליידות אבנים ברכבים, לשבור שמשות וזגוגיות ולהצית אש בביתא במבואות הכפר, הגיעו חיילי צה"ל שהתעמתו איתם והדפו אותם מהכפר. איש מהתוקפים לא נעצר, איש לא נכלא וכנגד איש מהם לא יוגש כתב אישום.

ההורים החשודים בהריגה שנחקרו, שוחררו אתמול בשעות הערב מבית החולים בילינסון בפתח תקווה בתום סדרת בדיקות, לאחר שנפצעו בעימותים. מיד לאחר מכן הגישו השניים תלונה בתחנת המשטרה באריאל נגד הצעירים הפלסטינים.

אגב, לתחנה הגיעו ההורים יחד עם עורך דין מטעם ארגון "חוננו" ועם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי שומרון, אלא שאז להפתעתם וכעסם נחקרו ההורגים בנוגע לחשדות שיוחסו להם.

אתם לא לבד כאן, נמצאים כאן אתכם כל תושבי השומרון", עודד ואמר להם ראש המועצה. "פעלתם כפי שנדרש מכם והצלתם חיים גם של הילדים וגם של המלווים המבוגרים. ההתיישבות כולה וכל אדם הגון במדינה מגבה אתכם בצורה מלאה ומוחלטת. אני קורא לכל הרשויות להתייחס בכבוד לאנשים הגיבורים הללו ואני בטוח שכך ינהגו. מדובר באנשים שהגנו על חייהם ועל חיי ילדיהם בטיול הבר מצווה. ומנעו בגופם ובתושייה שלהם לינץ'. אני קורא מכאן לגורמי אכיפת החוק להקים צוות חקירה מיוחד לתפוס ולהביא לדין את כל אותם פורעים נאלחים מהכפר מכוסרא שניסו לבצע לינץ' בילדים בגיל בר מצווה".

מדובר צה"ל נמסר כי מתחקור צה"ל אודות האירוע עלה כי " לא התקבל אישור מצה״ל לבצע את הטיול וזאת בניגוד לנוהל. בהתאם להערכת המצב בחטיבה, קיום טיולים במקום זה מצריך אבטחה של כוחות ביטחון. בצה״ל קיים מנגנון תיאום טיולים המאפשר לכלל המטיילים לשהות באופן בטוח באזור המחייב היערכות ביטחונית".
 אבל המתנחלים זועמים. מבחינתם אין כאן דין ואין דיין. יש חוקה אחת והיא מלכות השמים. הארץ שלהם מהפרת ועד החידקל. ארץ ישראל המובטחת. העובדה שהם גוררים מדינה שלמה לתוך סיר גזענות, אפרטהייד ושפיכות דמים, לא מעניינת להם ולו כזית. עצם העובדה שכוחות צה"ל ומשטרת ישראל אינם פושטים מיד על בתי קוסרא ומענישים את הפלסטינים על שהעזו לידות אבן או להתנגד ל"טיול בר מצווה" על אדמותיהם. רק על כך על הפלסטינים להיעצר ולהיכלא אם לא יותר מכך. ומה עם – עם ישראל תשאלו, מה אתו?
אנו רק נממן מכיסנו המחורר בלאו הכי את משטר הפיאודליזם, נשלח את מיטב בנותינו ובנינו לשרת בשטחים הכבושים ולהגן את הפיאודלים וצאצאיהם ונשלם גם בדם.   צדק שלום חנוך כשכתב: הציבור מטומטם, לכן הציבור ישלם. אין מילים אחרות טובות מכך לתיאור המצב.

 

Print Friendly

על אודות אליק מאור

ראש דסק חדשות - עיתונאי בעל וותק מעל 35 שנה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, חדשות בארץ, מאמר מערכת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על על הפיאודליזם ההתנחלותי והווסלים הפלסטינים

 1. מאת אמנון‏:

  הקריקטורה הזו פשוט אנטישמית

 2. מאת גורן‏:

  הירי בא בהקשר של תקיפה אלימה ויידוי אבנים מצד פלסטינים כנגד טיול של מתנחלים וילדיהם אפילו עיתון הארץ דיווח שהנערים הותקפו עי הערבים הנערים היו בסכנת חיים אבן הורגת אני נזכר שערבים הגיעו מיהודה ושומרון באחד החגים שלהם לחוף ימה שלתל אביב ולא זכור לי שיהודים התנפלו עליהם וזרקו עליהם אבנים תאר לך שהישובים לא היו נותנים לערבים עבודה מה היה מצבם? התנחלויות לא היו קמות ולא היה " כיבוש" כל זה יכל להימנע אם צבאות ערב ב67 לא היו מחליטים לזרוק את היהודים לים על טעיות משלמים וזו רק אחת מתוך רצף של טעיות מאז 47

 3. מאת חיליק‏:

  אתם חיים בסרט. אני חי בצפון השומרון ומפרנס את תושבי האיזור. המחיר ליום עבודה הוא 500 שח ולעובד בלתי מקצועי 250-300 שח ליום עבודה.
  אלמלא הקידמה ואפשרויות התעסוקה, הם חיים בתנאי תקופת הצנע. חמורים בהרים ולא טרקטורים, ג'יפים חדישים ומשאיות מהשורה הראשונה.
  ההתחלויות הן ההזדמנות לשלום! הן הצ'אנס לחיי קידמה.
  אנא בקר בערערה או בבקה וצפה ברכבי היוקרה הגודשים את הרחובות בלילות.
  ודי לחכימא ברמיזה.