לקחת חופש

אני צריך אוויר, לדבר אל הקירות דורש אנרגיה, אנרגיה שמתבזבזת על אוסף אנאלפביתים, חסרי השכלה אבל בעיקר חסרי הערכה עצמית. עם הספר שכל כך גאה בספר שכלא אותו בתוך לולאה אינסופית של טמטום. עם שגדולי הדור שלו הם אנשים שלא קראו ספר אחר בימיהם. וגם עליו הם מתווכחים כבר אלפי שנים. עם פחדן מצד אחד ומצד שני משוכנע שהמדינה הקטנטונת וחסרת החשיבות שלו היא אימפריה, בעידן בו אין יותר אימפריות, ולכוח יש מגבלות.

Print Friendly

אין הרבה דברים מתסכלים יותר מלכתוב מאמרי מערכת בעיתון ישראלי. הפילוג בישראל כל כך קיצוני, שמי שקורא את המאמרים, הם אלו שכבר מבינים, יודעים, וקראו. השאר פרט לשני טרולים גזעניים ולא ממש חביבים, חסרי אונים בדיוק כמוני. לכתוב מאמרי מערכת זה כמו לנהל דו שיח עם הקיר. לא פלא שהימין הישראלי מנהל דו שיח עם… קיר, דוחף בו פתקים, בוכה מולו, מעריץ אותו, והורג עבורו. כמובן שזה נוגד את ערכי היהדות הבסיסיים. אבל גם מעשרת הדיברות, הם כבר מזמן עניין נזיל, בעיקר עבור חובשי הכיפה בישראל.

אוסף של גלגלי שיניים - צילום: עמית מנדלזון

פוליטיקה ישראלית היא עניין מלוכלך ומעגלי. כיבוש, שחיתות, כפיה דתית, ויכוח על "מי ציוני" ושוב כיבוש, ועוד שחיתות ועוד חוק לכפיה דתית וכן הלאה. בדיעבד הדבר נכון לכל מערכת פוליטית בכל מדינה בעולם (כמעט), אלא שבישראל הכל קיצוני יותר, אלים יותר, אגרסיבי יותר, והיות ומדובר במדרון חלקלק, גם דינמי יותר ומאיץ לקראת התהום הפעורה.

לכתוב מאמר מערכת שכבר כתבת לפחות שלוש פעמים, נותן תחושה של חוסר אונים. ורצון עז להרים ידיים. אבל מדי שבוע המצב הולך ומחמיר. ישראל לא רק שאיננה דמוקרטיה יותר היא אפילו איננה דמוקרטיה בסטנדרטים של המזרח התיכון או של אפריקה. וכבר אין על מה להזהיר. מי שמבין במילא יוצא לרחוב פעם בשבוע וכל השאר… רוצים מלך, לא דמוקרטיה. רוצים כוח, לא שקט ושלווה, מחפשים אוייב.

אז לקחתי לי שלושה שבועות בהם עברו: חוק ההמלצות שמונע את זכות הציבור לדעת – פגיעה חמורה בחופש המידע. חוק המרכולים: פגיעה חמורה בחופש העיסוק וכפיה דתית פר אקסלנס. עונש מוות למחבלים? בטח! בעידן בו עונש המוות בוטל בכל העולם, דווקא היהודים לוקחים על עצמם את תפקיד האלוהים. עכשיו מועלה לדיון ציבורי חוק ההקלטות (מי אמר שלפישר לבית נתניהו אין השפעה על הציבור). וכולם כולם (בין אם במישרין ובין אם בעקיפין) נועדו לשמר את הישבן של הגנב, להמליך אותו. עם ישראל באמת עם קשה עורף, אבל זה לא היה נורא כל כך אם הוא לא היה כל כך טיפש. עם שלם משמש כאוסף של גלגלי שיניים במכונה המשעבדת אותו עצמו, ורומסת את זכויותיו. מדכא.

אני צריך אוויר, לדבר אל הקירות דורש אנרגיה, אנרגיה שמתבזבזת על אוסף אנאלפביתים, חסרי השכלה אבל בעיקר חסרי הערכה עצמית. עם הספר שכל כך גאה בספר שכלא אותו בתוך לולאה אינסופית של טמטום. עם שגדולי הדור שלו הם אנשים שלא קראו ספר אחר מימיהם. וגם עליו הם מתווכחים כבר אלפי שנים. עם פחדן מצד אחד ומצד שני משוכנע שהמדינה הקטנטונת וחסרת החשיבות שלו היא אימפריה, בעידן בו אין יותר אימפריות, ולכוח יש מגבלות.

עצוב לי, אני מתבייש, אבל אני צריך אוויר מדי פעם. הכל רץ כל כך מהר… אחורה. ואני ורבים כמותי מדברים אל הקירות, אל מיליוני ראשים נבובים שמביאים על עצמם אסון ועושים זאת תוך שמחה וריקודים. טוב למות טיפש בעד ארצנו…

Print Friendly

על אודות עמית מנדלזון

צלם, עיתונאי, ארכיטקט, מעצב ואיש הי טק, חי במארסיי, צרפת. יזם שותף ונכון להיום עורך ראשי של מגפון. מתמקד בצילום חדשות, צילום רחוב, וכתיבה http://www.amitm.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה מאמר מערכת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על לקחת חופש

  1. מאת גורן‏:

    עמית מה קורה לעיתון הוא לא מועדכן האם העיתון עומד לסגירה?? מחכה לתשובה

    • לא גורן הוא לא עומד בפני סגירה אבל גם לנו מותר לקחת אוויר מדי פעם. אין לנו את כוח האדם שיש לעיתונים גדולים וכולנו עובדים בהתנדבות (כן תתפלא, הקרן החדשה לא רוצה לממן אותנו) כך שמדי פעם יש האטה. אבל אני חושב שעברנו את זה :-) תודה על הדאגה

  2. מאת גורן‏:

    ישראל אינה כבר דמוקרטיה אפילו לא בסטנדרטים של המזרח התיכון ואפילו אפריקה חחחחחחח בדיחה יפה יש לך בעיה אתה אדם מתנשא [ כמו השמאל '' הנאור''] החושב שהבינה נתן לו אלוהים ורק הוא יודע ומבין הכול העם טיפש ורק עמית היושב במרסיי שבצרפת יודע מה טוב לעם הטיפש הזה כיבוש אותו " כיבוש" נכפה עלינו אתה יודע בדיוק את האמת על " הכיבוש" הערבים כבר לא מדברים על כיבוש 67 נפתח להם התיאבון בסיוע חלק מהנאורים והם כבר מדברים על הכיבוש הנכבה של 48 שחיתות זו לא המצאה של הימין כידוע אין שלטון שלא נדבק בשחיתות לצערנו גם כאן וגם בדמוקרטיה הנאורה של צרפת ….. כפיה דתית אני חילוני ואני עושה מה שכול חילוני עושה בשבת נוסע קונה [ כשאני צריך] החניות פתוחות החוק הוא ללא שניים כדאי לרצות את הדתיים שר הפנים בעצמו אמר שלא לא יהיה שניים זה בקשר לכפיה דתית הציבור " המטומטם" החליט ששלטון הנאורים כנראה פשט את הרגל הוא לא מתאים לשכונה שבה אנחנו גרים [ ג'ונגל איסלמי רצחני כאשר נבחר מנהיג החמאס החדש בעזה הדבר הראשון שאמר שהוא רוצה למחוק את ישראל הוא לא אמר שלום או הדברות ]התנשאות שלך בדיוק כמו חבריך " הנאורים" היא אשר מונעת מאותם נאורים לחזור לשלטון הינה אתה כותב אנאלפביתיים … חסרי השכלה שוב אותו חטא שהביא למפלה ב77 לא השתנה דבר הימין הוא פשיסט גזעני חסר השכלה האמן לי אף אחד לא נבהל מאותם סיסמאות ריקות מתוכן גם בגין וגם ז'בוטינסקי זכו לאותם תארים …. אני יודע שתאמר שאני גזען פשיסט מטומטם כבר הדבקתי לי את התארים הללו אדם שהאמת כואבת ואין לו תשובות יורד מטה ומשתמש באותם ניבולי פה ישראל הכלכלה שלה חזקה האבטלה נמוכה המצב הכלכלי יותר טוב מהרבה מדינות באירופה ישראל נהפכה ליעד של מהגרי עבודה ממדינות חבר העמים לשעבר מדינות אפריקה העומדים בתור ומבקשים לקבל אזרחות ישראלי [המדינה הגזענית] שדה התעופה בקיץ מפוצץ מאלפי ישראלים מכול שכבות העם היוצאים לחול סוכנויות לממכר רכבים מלאות כבישי ישראל עמוסים ברכבים חניות קנינום מלאות בקונים הדבר מראה לך שכול ההיסטריה שלך היא מיותרת ……..