התגבשה תשתית ראייתית לעבירות קבלת דבר במרמה ושל מרמה והפרת אמונים של שר העבודה והרווחה

המשטרה המלחצה להעמיד לדין את חיים כץ. כץ חשוד כי פעל בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה כאשר פעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים הקשורים להתארגנות העובדים בתעשייה האווירית ואף ניצל לתועלתו האישית משאבים ועובדים של התעשייה האווירית בשווי אלפי שקלים. כץ: "זו חקירה הזויה"

Print Friendly

 משטרת ישראל להב 433, הודיה היום (ראשון) כי נמצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין את שר העבודה והרווחה חיים כץ בגין עבירות של קבלת דבר במרמה ושל מרמה והפרת אמונים. על פי המשטרה, ממצאי החקירה הצביעו על "דפוס פעולה שיטתי ומתוכנן של חלק מהמעורבים שפעלו על מנת לקדם תועלת אישית".

על פי החשד, השר כץ ואחרים, ביניהם בכירי ועד העובדים בתעשייה האווירית, פעלו בקרב עובדי החברה לתועלתם האישית. בתמורה לסיוע מצד מספר חברי וועד, סיפק השר תפקידים נושאי שכר, מחוץ ובתוך התעשייה האווירית.

כמו כן, על פי החשד, פעל השר כץ בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה כאשר פעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים הקשורים להתארגנות העובדים בתעשייה האווירית.

עוד עלה על פי החשד כי השר כץ ניצל לתועלתו האישית משאבים ועובדים של התעשייה האווירית בשווי אלפי שקלים וזאת חרף היותו נבחר ציבור.

חיים כץ (צילום: אתר הכנסת)

חיים כץ (צילום: אתר הכנסת)

המלצה להעמיד לדין חלק מחברי וועד התעשיה האווירית

בנוסף לכך המליצה המשטרה להעמיד לדין את יו"ר וועד העובדים אהוד נוף, אלי כהן, חברי ועד נוספים וכן  את (תא"ל מיל') אמל אסעד (כל אחד על פי חלקו, לביסוס החשד למעורבות בעבירות מתחום טוהר המידות וכן עבירות נוספות.
על פי החשד, אלי כהן, בהיותו בכיר בוועד העובדים בתעשייה האווירית, פעל על מנת להעניק לחברת "א.ב שירותי תעופה" המספקת שירותי צביעה וניקיון לתעשייה האווירית הקלות וטובות הנאה אסורות במסגרת פעילותה. במסגרת טובות ההנאה, מתוגמלת חברת "א.ב שירותי ", לאורך שנים, בתנאי תשלום נוחים משמעותית מהנהוג בארגון והעדפה פסולה בקבלת מכרזים.

כמו כן נתגלה כי חברת "א.ב שירותי תעופה" מספקת שירותי כוח אדם לתעשייה האווירית. לצורך טשטוש והסוואת דרכי הפעילות הפלילית, היו מגישים בעלי החברה חשבוניות פיקטיביות.

כך, על פי החשד, אלי כהן בהיותו בכיר בוועד עובדי התעשייה האווירית ניצל את מעמדו על מנת לדרוש ולקבל ללא עלות מוצרי מזון שונים שניתנו בהיקפים גדולים על ידי ספקי משנה המספקים מזון לתעשייה האווירית. במוצרים שקיבל עשה שימוש לתועלתו האישית.

כמו כן, במהלך החקירה בנושא עלה כי, כהן עשה שימוש במספר עובדי התעשייה האווירית לתועלתו האישית.

על פי החשד, (תא"ל מיל')אמל אסעד בהיותו חבר דירקטוריון בתעשייה האווירית פעל על מנת לקדם את תועלתו האישית ובכך להפיק רווחים.

במהלך החקירה עלה החשד כי אסעד, בעל אחזקות בחברת "דרוזנט", חברה הנותנת שירותים כספק לתעשייה האווירית, ומטרת פעילותו להפיק רווחים באמצעות קבלת עבודות, מכרזים ופרויקטים מהתעשייה האווירית, כל זאת תוך ניצול מעמדו כדירקטור ותוך הסתרת היותו בעל עניין בחברה בעת כהונתו. 

במשטרה סבורים כי אסעד ובעלי חברת "דרוזנט" חברו יחדיו, בכך שהסתירו את אחזקותיו של אסעד בחברת "דרוזנט" והשתמשו במשרתו כדירקטור על מנת לקבל עבודות. במהלך החקירה גם עלה החשד כי אלי כהן קיבל החזרי הוצאות עבור נסיעות לחו"ל שלא על פי המקובל בתעשייה האווירית. מחומר החקירה שנאסף עלה כי נופחו הוצאות דלק בצורה שאינה סבירה בין השנים 2011-2016 וכן הוצאות נוספות בסכומים של אלפי דולרים. המשטרה חושדת כי מספר חברי ועד איימו במהלך ישיבת דירקטוריון על אחת מחברותיו של אסעד.

החקירה התנהלה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, ועניינה חשד למעורבות בעבירות מתחום טוהר המידות וכן עבירות נוספות.

ממצאי החקירה והראיות שנאספו מצביעים על דפוס פעולה שיטתי ומתוכנן של חלק מהמעורבים אשר פעלו על מנת לקדם תועלת אישית.

עם סיום החקירה סבורה היחידה החוקרת כי נתגבשה תשתית ראייתית לכאורה, כנגד שר העבודה והרווחה חיים כץ, יו"ר וועד העובדים אהוד נוף, אלי כהן, חברי ועד נוספים וכן אמל אסעד (תא"ל במיל') כל אחד על פי חלקו, לביסוס החשד למעורבות בעבירות מתחום טוהר המידות וכן עבירות נוספות.

שר העבודה והרווחה חיים כץ הגיב להמלצות המשטרה ואמר: ״ לא ציפיתי אחרת מהמשטרה, כי ברור שהם אינם יכולים להודות שהמשאבים העצומים שהם השקיעו בחקירה ההזויה הזו היו לשווא. כל מי שעיניו בראשו ויודע על מה החקירה, מבין שאין בה דבר ואין שמץ של בסיס לטענות ההזויות.  ברור לי שיש בפרקליטות  ובמערכת שכל ישר והגיון, ושיוחלט שלא להעמיד אותי לדין בעניין.״


 

Print Friendly

על אודות אליק מאור

ראש דסק חדשות - עיתונאי בעל וותק מעל 35 שנה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, חדשות בארץ, מדיני-פוליטי, פליליים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.