עקרון מקרון רפורמה היא עניין סטטיסטי

בכל הסיפור יש לא מעט בעיות: הראשונה היא בסיסית, כיצד יתכן שהורדת מספר המורים והמרצים ישפר את סיכויי התלמידים? ונניח שאכן ישתפר מצבם של תלמידי התיכון, כיצד זה יסייע להם למצוא עבודה כשאחוזי האבטלה אינם יורדים?

Print Friendly

כ-500 איש רובם תלמידי תיכון ומורים יצאו היום לרחובות להביע את מורת רוחם כנגד עוד רפורמה "מבריקה" של עמנואל מקרון, נשיא צרפת, והפעם היעד של מקרון הוא מערכת החינוך, שגם כך צולעת.

איגוד ה-SNES מוביל את ההפגנה - צילום: עמית מנדלזון

הרעיון החדש של מקרון הוא לשפר את סיכויי תלמידי התיכון, בדרך מוחקים 25000 משרות של מורים ומקלים על בחינות הבגרות. כמובן שההשלכות הן תיקון סטטיסטי בלבד ולא שיפור ברמת הלימוד. אבל זו שיטת מקרון מיומו הראשון בתפקיד. כל הרפורמות המוצעות יציגו שינויים סטטיסטיים (ולא תמיד אפילו לטובה). מה שאומר שמקרון הולך על יחסי ציבור ולא על תוצאות בשטח.

תלמידי תיכון ברחובות - צילום: עמית מנדלזון

אבל בכל הסיפור יש לא מעט בעיות: הראשונה היא בסיסית, כיצד יתכן שהורדת מספר המורים והמרצים ישפר את סיכויי התלמידים? ונניח שאכן ישתפר מצבם של תלמידי התיכון, כיצד זה יסייע להם למצוא עבודה כשאחוזי האבטלה אינם יורדים?

צועדים במרכז מארסיי - צילום: עמית מנדלזון

אבל העז האמיתית היא מתן הזכות לאוניברסיטאות לבצע סלקציה ולהעדיף מועמד אחד על חשבון השני. מה שבעצם מסביר בקלות שהרפורמה הנ"ל באה לייצר יותר עובדי כפיים ופחות אינטיליגנציה. אחרי הכל אף פוליטיקאי לא אוהב אינטיליגנציה.

לא לחוק הסלקציה - צילום: עמית מנדלזון

סעיף הסלקציה הוא זה שהיקנה לחוק את שמו העממי "חוק הסלקציה" ואכן כפי הנראה זו מטרתו היחידה, למנוע באמצעות סלקציה את זכותם של הצעירים לרכישת השכלה גבוהה כפי שהם רוצים. היינו פגיעה בחירותם.

תלמידת תיכון בראיון לטלויזיה - צילום: עמית מנדלזון

 

Print Friendly

על אודות עמית מנדלזון

צלם, עיתונאי, ארכיטקט, מעצב ואיש הי טק, חי במארסיי, צרפת. יזם שותף ונכון להיום עורך ראשי של מגפון. מתמקד בצילום חדשות, צילום רחוב, וכתיבה http://www.amitm.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירופה, אקטואליה, בעולם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על עקרון מקרון רפורמה היא עניין סטטיסטי

  1. מאת גורן‏:

    צרות של עשרים