בצל איומי הימין הקיצוני יערך הערב טקס זיכרון אלטרנטיבי

בית המשפט העליון קיבל הבוקר את עתירת ארגוני השלום והורה לשר הביטחון לאפשר כניסת 90 פלסטינים שהוזמנו לטקס. המארגנים צופים לבואם של 4000 משתתפים. בימין הקיצוני מבטיחים ל"פוצץ" את הטקס

Print Friendly

בג"ץ הורה הבוקר (שלישי) לשר הביטחון אביגדור ליברמן לאפשר כניסה של 90 פלסטינים לטקס זיכרון משותף לישראלים ולפלסטינים שצפוי להתקיים הערב בגן הוורדים בפארק גני יהושע בתל אביב. זהו טקס הזיכרון ה 13 במספר, טקס מסוג זה נערך לראשונה לפני 12 שנים בהשתתפות כ-200 איש, בשנה שעברה השתתפו בו כבר למעלה מ-3,000 איש.

מדף הפייסבוק של לוחמים לשלום

מדף הפייסבוק של לוחמים לשלום

בטקס האלטרנטיבי משתתפות משפחות שכולות מהצד הישראלי והפלסטיני ולדברי המארגנים מעבר לשכול והכאב הוא עוסק גם בתקווה. המשתתפים בטקס יציינו את ערב יום הזכרון ללא סממנים לאומיים, בלי דגלים ובלי המנון המדינה.

תוך כך מבטיחים פעילי ימין קיצוניים ל"פוצץ" את הטקס שייערך תחת נוכחות משטרתית גדולה בשל כך. איש הימין הקיצוני המכנה את עצמו – "הצל", הבטיח להגיע למקום ו"לפוצץ" את האירוע.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו תקף ליברמן את החלטת העליון וכתב: "בג"ץ יצר הבוקר שוויון בין שכול וטרור, בין נרצחים ורוצחים. החלטת בית המשפט פוגעת ביום הכי ממלכתי ומאחד לעם ישראל. התוצאה הסופית: במקום איחוד, פילוג".

 

טקס הזיכרון בשנה שעברה (צילום: לוחמים לשלום)

טקס הזיכרון בשנה שעברה (צילום: לוחמים לשלום)

 "החלטנו לעשות את הצו על תנאי למוחלט ולהורות לשר הביטחון לאפשר מתן היתרי כניסה ייעודיים לישראל לצורך השתתפות בטקס המשותף ל-90 פלסטינים – בדומה לכמות ההיתרים שהתאפשרה בשנת 2016 – ובלבד שלאחר בדיקה פרטנית מתאימה יימצא כי אין לכך מניעה ביטחונית או אחרת", נכתב בהחלטת בג"ץ. בשנה שעברה הסתיים האירוע בקללות ויריקות והשנה נערכת המשטרה בכוחות מתוגברים במתחם שהוקצה לאירוע בפארק גני יהושע, כתבו שופטי העליון בהחלטתם.

את טקס הזיכרון מארגנות תנועת "לוחמים לשלום" ו"פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני", והוא צפוי להתחיל הערב בשעה 21:00 בהשתתפות יותר מ-4,000 בני אדם.
מלכתחילה היה אמור האירוע להתקיים בהיכל הספורט "טוטו" בחולון, אולם ברגע האחרון לטענת המארגנים חזרו בהם מנהלי המקום, בלחץ הימין הקיצוני וכך גם השרה מירי רגב שפניה אל קהל הבסיס שלה המורכב ממתנגדי הטקס, והאירוע הועבר לפארק מתחת לכיפת השמיים.
באירוע יישאו דברים הסופר וחתן פרס ישראל, דוד גרוסמן, ששכל את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה וד"ר אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוּב אבו אלקיעאן, שנורה למוות ללא עוול בכפו על ידי שוטרים באום אל חיראן שבנגב.

"אנחנו מאמינים שהמשפט 'במותם ציוו לנו את החיים' הוא לא רק סיסמה, אלא קריאה לפעולה", כתבו המארגנים. "אנחנו פועלים בכדי לשנות את המציאות ביחד, לממש את התקווה המשותפת לשלום, ולאפשר חיים לכל היושבים על פיסת האדמה הזאת".

ליברמן התנגד לעריכת הטקס והסביר כי "חובתנו לשמור על יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כיום אבל לאומי וממלכתי". ליברמן הוסיף: "לא אתן יד לפוליטיזציה של השכול ולערב רב של אירועים. אני מכבד את שופטי בג"ץ, אבל הודעתי לבית המשפט כי איני מוכן לתת יד לחילול יום הזיכרון".

מארגני הטקס, שיוצגו בבג"ץ על-ידי עורכי הדין גבי לסקי ויובל יועז, מסרו בתגובה: "אנחנו שמחים שבית המשפט הבהיר שגם לשר הביטחון יש גבולות ושאת חוש הטעם שלו הוא צריך להשאיר לעצמו. ליברמן לא יקבע למשפחות שכולות כיצד לציין את הכאב שלהן. טקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני ייערך גם השנה בהשתתפות פלסטינים, ויהיה הגדול מאז נערך לראשונה לפני 13 שנה וכלל הציבור מוזמן לקחת בו חלק."

 

 

Print Friendly

על אודות אליק מאור

ראש דסק חדשות - עיתונאי בעל וותק מעל 35 שנה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ, מדיני-פוליטי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.