מתארחים ברהט בלילות רמדאן

השתתפתי בסיור בלוגרים ועיתונאים ברהט לכבוד הרמאדן במסגרת אירועי "לילות רמדאן" בחסות 'קסם במדבר' . זוהי הזדמנות להכיר את העיר רהט, שמתעוררת לחיים בלילות, ליהנות מחוויה משכרת חושים של טעמים, ריחות ומסורות עתיקות, לסייר בשוק, ללמוד לרקוד דבקה, להשתתף בסעודת איפטאר מפוארת אצל תושבות העיר המקיימות מיזם בתים מארחים

Print Friendly

את הסיור הדריכה אלהאם אלכמלאת, מורת דרך, אסרטיבית, אלהאם אלכמלאת מלאת ידע ועוצמה שנתנה לנו הצצה לחיי הבדואים ברהט ולפרצות הדרך שעושות הנשים ברהט, על השינוי בחברה ואל כך שלאט (מדי איטי בעינה נראה לי ) הנשים בחברה הבדואית. על המאבקים לשיווין, ועל קורסים העצמה וקידום לנשים.
להזמנת סיור עם אלהאם טל- 052-4838983

כמה עובדות על רהט:

  • משמעות השם בערבית הוא קבוצת אנשים החיים בצוותא.
  • היא הישוב הבדואי הגדול ביותר בארץ, והעיר הבדואית היחידה.
  • רהט היא עיר מחוז בדואית שנחשבה לסיפור הצלחה אולם מאלהאם אנו לומדים שלא כך הוא, העיר מחולקת לשבטים, אין אינטגרציה בין התושבים, תושבי שבט מסיום לא יעסיקו תושבי שבט אחר ואין שיקולים מקצועיים בנושא רק שיוך שבטי, כנ"ל לגבי המגורים כל שבט באדמותיו, וכיום עם הקמת השכונות החדשות גם יש סכסוכים ובני שבט לא מוכנים שמשבטים אחרים יבנו ויתגוררו בסמוך להם.
  • במקום מתפתח אזור תעשייה 'עידן הנגב' שבנוי על שתפות רהט והמועצות האזוריות.

עבור המוסלמים, חג הרמדאן הוא חודש של התבוננות פנימית, התקרבות לאל, צניעות ואיפוק, כפרה על עוונות, עשיית מעשי חסד והזדהות עם הרעב והקושי שהוא מנת חלקם של עניים או בעלי מצוקה שאין להם מה לאכול.
בחודש הרמדאן הימים הופכים לילות והלילות לימים. תושבי רהט מזמינים להתארח בעיר ולהכיר את העיר מתעוררת לחיים בלילות, ליהנות מחוויה משכרת חושים, טעמיםריחות ומסורות עתיקות, לסייר בשוק,

ללמוד להכין עטייף להשתתף בסעודת איפטאר מפוארת אצל תושבות העיר .את הסיור פתחנו בביקור בחנות הממתקים שם כובדנו ב עוואמה, מעין סופגנית ביס תבולה בסירופ ראינו את הכנת הקאטייף, הבצק שנרכש כפנקייק ועקרות הבית ממלאות מטגנות וטובלות בסירופ.
המשכנו לחנות תבלינים שאני מצטערת שלא יכולה להעביר את הריח. נכירנו תבלינים יחודיים למטבח הבדואיים ואת הלבנה המיובשת.
ערכנו סיור באטובוס ברהט הותיקה ובשכונה החדשה,
נסענו לאזור ההתעשיה שנבנה במקום  'עידן הנגב'  אזור תעשיה משותף לרהט ולמועצות האזוריות בסביבה.שמענו מאלהאם על אחוז ההבטלה הגבוה ברהט, על ניצול הנשים הבדאויות במפעלים.

גולת הכותרת של הסיור עבורי הייתה סדנה לעטאייף/קטאייף.מעיין פנקייק ממולא במלית מלוחה מטוגן או אפוי וטבול בסירופ סוכר בניחוח וניל וקינמון. את הסדנה ערכנו בבית של .גיולייט- בית אמונה ותקווה
גיולייט התגלתה כאשה מרתקת, מלאת חן, לבושה בשמלה רקומה, מהממת, מעשיי ידיה, היא קבלה אותנו בכיבוד של סלטים מעולים וחמוצים מעשי ידיה (שגם מוצעים למכירה) תה צמחים מדהים, וקפה. ספרה לנו על הצטרפותה לפרויקט התיירותי ברהט שבו היא מדריכת דרך, מקיימת מרכז מבקרים בביתה , מקבלת אורחים לארוחות, קטריינג ומעבירה סדנאות לילדים ומבוגרים ובנוסף רוקחת מוצרים קוסמטיקה מחלב אנקות.. אישה רבת פעלים שהצטערתי שאין לי זמן להיכרות מעמיקה יותר עמה.
להזמנת סדנאות אוכל, או להגיע לארוחה או להזמין קייטרינג ולרכוש מוצרי קוסמטיקה
לתאום והזמנות טל 053-2319703
משם פנינו לביתה של ג'מלאת אבו -מוסא שמנהלת מרכז מבקרים, מארחת בביתה ובצימר שהקימה. מוכרת מוצרים טבעיים שלמדה להכין מסבתא שלה. הבחורה התוססת וחייכנית, מלאת חום ואהבה שסיפור חיה הקשה, בניגוד למקובל בחברה הדרוזית צמחה ממקום של קושי, ועם שמונה ילדים שהקטן בעל צרכים מיוחדים בתקופה שבעלה נפצע, ונמנע ממנו לפרנס, רקחה מוצרי קוסמטיקה לפי מתכונים של סבתא שלה, מכרה מבית לבית מפה ואוזן , חסכה שקל לשקל והקימה את מרכז המבקרים שלה. אישה מרגשת שהגישה לנו אוכל מעולה.

השולחן היה עמוס בסלטים מיוחדים, שהפתיע במיוחד סלט אבטיח מרענן שהיא מכינה מאבטיחי קטנטנים, שנצלים על האש כמו חצילים מטובלים בשמן זית מלח פלפלים ועגבניות.

סלט אבטיח מרענן

סלט אבטיח מרענן

את הצום נהוג לשבור במים ותמרים ולאחר מכן נהוג להגיש מרק פרוייקה, למרות היכרותי עם המרק ואני מכינה אותו בחורף., המרק שטעמתי היה טעים ומיוחד.
עוד הוגש לנו במיה ברוטב , מלוחייה, וגולת הכותרת המקלובה , אורז משובץ בירקות ועוף, היה גם צמחוני ללא העוף.
ועם האוכל שתינו משקה של תמר הינדי שהכינה עבורנו , טעים במיוחד ולא מזכיר את טעם המשקה התעשייתי. קינחנו באבטיח, מילון, קאטייף ובקלוואה. נפרדנו מג'מלאת ובני משפחתה כשלכולנו יש רצון לשוב ולבקר במקום.
להזמנות – ג'מלאת- 054-3912896

המשכנו לביתו של האמן ומורה לאומנות מחמוד אבו גאנם , יוצר בזכוכית, שהסטודיו שלו הוא חצי פחון שראה ימים טובים יותר. הבחור נפצע בתאונת דרכים, הרגיש שבר כלי, משועמם בלי יכולת לחזור לעבוד על המשאית החל ליצור, סרג, רקם, קלע סלים ובמיוחד התאהב בעבודה עם זכוכית, אסף בקבוקי זכוכית ויוצר מהם חרוזים צלחות ועוד .הוא משלב בזכוכית חוטי נחושת, בנוסף למד אומנות, דבר שהתקבל בספקנות ע"י משפחתו וחבריו, לדבריו אין עידוד והערכה בחברה הבדואית להתעסקות גבר באומנות. כיום למרות אהבתו הגדולה לאומנות הוא חזר לעבוד כנהג. ויוצר בין לבין..
ליצירת קשר עם מחמוד- 054-2001889

כאן הסתיים סיור נפלא, שפתח צוהר לעולמם של הבדואים, לרהט. לנשים המהימות שפגשתי.

הפעימה אותי היכולת של האנשים, במיוחד הנשים, לקום ליצור ולהתפתח בנחישות ובעזות מתוך קושי גדול. והשאיר בי צורך לחזור ולבקר.ממליצה לכם לנצל את הסיורים ולהגיע לרהט

Print Friendly

על אודות טלי גרופית

מתכונאית שרוקחת מטעמים ומשתפת, בלוגרית http://taly60.blogspot.co.il/
פוסט זה פורסם בקטגוריה אוכל, ביקורת, חיי חברה, פנאי, שופינג, תיירות, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מתארחים ברהט בלילות רמדאן

  1. מעניין מאוד. נהנתי לקרוא