אהבה, תשוקה ומוות: "כרמן" הפקת ענק באופרה הישראלית

למעלה מ-200 משתתפים; סולנים, רקדנים, נגנים, מקהלות ושחקנים – בהפקה המבוססת על העיצוב והבימוי האגדתיים של פרנקו זפירלי עבור המטרופוליטן אופרה בניו יורק. האופרה כרמן תופיע בניצוחה של המנצחת האמריקאית קרן קמנסק ובכיכובה של נעמה גולדמן – הישראלית שמופיעה בתפקיד 'כרמן' בכל רחבי העולם. 13-28 ביולי בבית האופרה בתל אביב.

Print Friendly

"כרמן" מאת ז'ורז' ביזה, סוגרת את העונה באופרה הישראלית. אחת האופרות הפופולאריות ביותר ברפרטואר, שבה לארץ והפעם בהפקת הענק של המטרופוליטן אופרה ובכיכובן של זמרות המצו סופרן הישראלית נעמה גולדמן ואלנה מקסימובה הרוסיה. על ההפקה תנצח המנצחת קרן קמנסק האמריקאית.

 את המחמאה הגדולה ביותר העניק לאופרה זו הפילוסוף פרידריך ניטשה שאמר: "המוסיקה היא מרושעת, מעודנת ופנטסטית ובאותו הזמן פופולארית ביותר."

כרמן סוגרת עונה באופרה הישראלית . צילום: יוסי צבקר

 האופרה "כרמן", המבוססת על נובלה מאת פרוספר מרימה, עוסקת בסיפור של אהבה ותשוקה בו החייל דון ז'וזה שהתפתה לתת לכרמן הצוענייה החופשית לברוח ממאסר. לאחר שז'וזה מסיים לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו בשל עזרתו לכרמן, הוא מצטרף אליה ולחבריה הצוענים והמבריחים.  כאשר כרמן מתאהבת בלוחם השוורים אסקמיו ומואסת בז'וזה הוא נתקף בפרץ של קנאה. כרמן מעדיפה להישאר חופשייה ואף למות מאשר לחיות עם גבר שאינה אוהבת, וקנאתו של דון ז'וז'ה מובילה אותו לרצוח את כרמן.

הצועניה של ביזה שכבשה את במות המחול ומסכי הקולנוע

סיפורה של "כרמן" עלה בגרסאות רבות מלבד הגרסה האופראית של ביזה. הוא כבש את עולם המחול ואת מסך הכסף באינספור גרסאות נוספות:  בשנת 1916 הסריט צ'רלי צ'פלין בורלסקה זעירה על נושא כרמן. שנה לפני כן כבר יצר הבמאי הנודע ססיל בי. דה מיל סרט אילם על כרמן כשבתפקיד הראשי הופיעה זמרת האופרה הנודעת ג'רלדין פראר ובשנת 1948 יצא סרט "כרמן" נוסף עם ריטה הייורת' בדמות כרמן וגלן פורד כגבר הנופל ברשתה, אך הפעם ללא המוסיקה של ביזה. בשנת 1943 יצר אוסקר המרשטיין ("צלילי המוסיקה", "המלך ואני") את המחזה המוסיקלי "כרמן ג'ונס".  ב- 1955 הסריט אוטו פרמינגר את "כרמן ג'ונס" עם דורותי דנדריג' והרי בלפונטה בתפקידים הראשיים ולמוסיקה של ביזה. סרט נוסף על פי "כרמן" שנעשה בשנת 1983, הוא סרטם של הבמאי הספרדי קרלוס סאורה והכוריאוגרף אנתוניו גאדס.

המנצחת, הזמרים והסולנים ב"כרמן" המחודשת

המנצחת האמריקאית קרן קמנסק ניצחה בבתי אופרה רבים כולל אלו של ברלין, פרנקפורט, מלבורן, קופנהגן, סן דייגו, סן פרנסיסקו, וינה, האופרה האנגלית הלאומית ועוד רבים. היא גם מנצחת באופן קבוע על תזמורות סימפוניות רבות ומכהנת כמנהלת המוסיקלית של האופרה בהאנובר לאחר ששימשה כמנהלת המוסיקלית של האופרה בפרייבורג. זו הופעתה הראשונה באופרה הישראלית.

בהפקה הנוכחית המחודשת על ידי הבימאי גדי שכטר.משתתפים זמרים ישראליים ובינלאומיים מהשורה הראשונה. את תפקיד כרמן תבצע בנוסף לנעמה גולדמן זמרת המצו-סופרן הרוסיה אלנה מקסימובה. את תפקיד דון ז'וזה ישירו זמרי הטנור גוסטבו פורטה ונג'מדין מבליאנוב. בתפקיד הטוראדור אסקמיו יופיעו לסירוגין זמר הבריטון דריו סולארי ודוד ביזיץ'. בתפקיד מיכאלה תופענה לסירוגין זמרות הסופרן  הילה בג'יו ואלה וסיליבצקי. כמו כן ישתתפו בהפקה זמרי האופרה הישראלית שירי הרשקוביץ, טלי קצף, שי בלוך, מאיה בקשטנסקי, גיא מנהיים, עודד רייך, יאיר פולשיוק, ולדימיר בראון, נח בריגר, גבריאל לובנהיים, יוסף ארידן וזמרים נוספים.

נעמה גולדמן פרצה לתודעת הציבור כאשר ביוני 2012 עלתה לבמה  בהפקת 'כרמן במצדה' במקומן של שתי זמרות בינלאומיות שלא יכלו להשתתף בהופעה עקב מחלה/פציעה. נעמה היתה אז סולנית צעירה בתכנית הזמרים הצעירים של האופרה הישראלית ומול אלפי צופים עלתה על הבמה וכבשה את הקהל. מאז היא מבצעת את תפקיד כרמן בבתי אופרה בכל העולם, והיא מגיעה אל במת האופרה הישראלית אחרי סיבוב הופעות באיטליה ובאנגליה.

אלנה מקסימובה מתארחת לראשונה על במת האופרה הישראלית. מקסימובה מופיעה בתפקיד כרמן ובתפקידים אחרים בבתי האופרה החשובים בעולם (וביניהם המטרופוליטן, וינה והקובנט גארדן).

לצד מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר תופיע מקהלת "בת קול" הצעירה.

זורז' ביזה שלא הצליח לקטוף את הפירות של כרמן

כאשר הועלתה "כרמן" מאת ביזה בבכורה ב- 3 במרס 1875 בתיאטרון האופרה קומיק בפריס היא נחלה כשלון חרוץ בעיני הקהל והמבקרים. הכישלון הצורב פגע בביזה עד עמקי לבו ושלושה חודשים בדיוק לאחר מכן הוא נפרד מן העולם לפני שהספיק לקטוף את פירות ההצלחה האדירה של "כרמן".

מועדי המופעים של "כרמן" באופרה הישראלית

 

שישי 13/07/2018 13:00

שבת 14/07/2018 21:00

שני 16/07/2018 20:00

רביעי 18/07/2018 20:00

חמישי 19/07/2018 20:00

שישי 20/07/2018 13:00

ראשון 22/07/2018 20:00

שני 23/07/2018 20:00

שלישי 24/07/2018 20:00

שישי 27/07/2018 13:00

שבת 28/07/2018 21:00

 

Print Friendly

על אודות סיגל גליל

סיגל גליל היא חוקרת פילוסופיה, אמנות ותרבות, מומחית לואן גוך ולברוך שפינוזה, תרבות יפן, והציירים האימפרסיוניסטים. בין מסעותיה בזמן וברוח בדגש אמנות ופילוסופיה, היא חיפשה את ואן גוך ביפן, יזמה והדריכה טיול שורשים בהולנד בעקבותיו, וביקרה והדריכה במוזאונים הגדולים והחשובים בהולנד בתערוכות הקשורות בו. גליל, היא יוצרת רב-תחומית, שמצלמת וכותבת על ספרות ועל מחול, על אדריכלות ותיירות. היא חובבת טיולים נלהבת. היא לימדה כמעט בכל האוניברסיטאות בארץ תקשורת, אמנות ותרבות יפן. בהרצאותיה, במאמרים ובתוכניות הרדיו הדוקומנטריות שלה היא מנסה לחשוף חוטים סמויים המחברים בין אמנות, תרבות, תקשורת, פילוסופיה וחוויות הקיום האנושי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירוע, הצגות, מוזיקה, מחול, פנאי, תרבות, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אהבה, תשוקה ומוות: "כרמן" הפקת ענק באופרה הישראלית

  1. מאת רינה‏:

    מחזה עוצמתי של האופרה כרמן של בית האופרה בתל אביב. הזמנתי כרטיסים ולא התחרטתי על כך, נהנתי מאוד ואני ממליצה לכולם ללכת לראות את האופרה.