יצירות עלומות מבתי כנסת באמסטרדם ואיטליה יחשפו בקונצרט תזמורת הבארוק ירושלים

בארוק עברי, יש דבר כזה!
בקונצרט הקרוב "כל הנשמה – פאר הבארוק היהודי" של תזמורת הבארוק ירושלים.
ינצח: דוד שמר. סולנים: קלייר מגנאג'י, סופרן; אלון הררי, קונטרה-טנור; דורון פלורנטין, טנור; יאיר פולישוק, בס.
המופעים ייערכו בחודש ינואר בימקא ירושלים ובהיכל התרבות תל אביב.
הקונצרט בירושלים יועבר בשידור חי בכאן קול המוסיקה.

Print Friendly

מוסיקה קולית מהמאה ה-18 שנכתבה בשפה העברית, בקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים: יצירות שנחשפו בבתי כנסת באמסטרדם ובאיטליה וזכו כעת לעיבודים תזמורתיים חדשים, יבוצעו חלקם בבכורה עולמית, לצד יצירות לטקסטים מהתנך מאת לידרטי וסלדין.

לתזמורת, בניצוח דוד שמר, יצטרפו ארבעה זמרים סולנים מעולים: קלייר מגנאג'י, סופרן; אלון הררי, קונטרה-טנור; דורון פלורנטין, טנור; יאיר פולישוק, בס .

תזמורת הבארוק ירושלים. צילום: רוסתם באירמוב

 הקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים יציג לקהל מוסיקה נהדרת ומגוונת שכולה בארוק מאוחר. הקהל כפי הנראה יופתע לגלות כי אין צורך בכתוביות ובתרגום הפעם – שכן הכל מושר בעברית. שורשי הקונצרט עמוקים ומרתקים שכן הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין התזמורת לבין המכון למוסיקה יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים שיחדיו אספו, חיברו, עיבדו וערכו מוסיקה שהתגלתה בבתי כנסת באמסטרדם (הקהילה הפורטוגזית) ובקזאלה מונפראטו באיטליה. בנוסף יבוצעו יצירות בשפה העברית מאת המלחינים הלא יהודים לואי סלדין הצרפתי, שחיבר מוסיקה לקהילה היהודית בפרובנס וכריסטיאנו ג'וזפה לידרטי, שזכה לחינוך ישועי ובבגרותו עבד עבור הקהילה היהודית פורטוגזית באמסטרדם.

דורון פלורנטין . צילום יח"צ

המוסיקה בקונצרט עשויה להפתיע קהל רב שאינו מכיר אותה, וסביר להניח שמרבית המאזינים לא יכירו אותה, שכן היא אינה תואמת את הסטריאוטיפים שנקשרים ל"מוסיקה יהודית" – היצירות מעידות על טעם מוסיקלי מערבי מעודן וייחודי של הקהילה הספרדית הקטנה שחיה בהולנד במאה ה-18, לפחות בכל הנוגע למוסיקה שנכתבה בעבורה לביצוע באירועים מיוחדים. הגיוון הרב בין הסגנונות המוסיקליים שיוצגו בקונצרט – המוסיקה שאפיינה את הקהילה באמסטרדם למול המוסיקה מבית הכנסת האיטלקי בקזאלה מונפראטו, לדוגמא – מראים עד כמה קשה בעצם להגדיר ולתחום את המונח "מוסיקה יהודית מהבארוק". חלק ניכר מהמוסיקה בקונצרט נחשף בעליות הגג של בתי הכנסת ולאו דווקא בספריות, ונדרשה עבודה רבה על מנת לעבד אותו ולהתאים לתזמורת עם סולנים מאחר שרובו נכתב עבור קול יחיד – אלו הם פנקסי החזנים של בתי הכנסת.

קלייר מגנאג'י. צילום: גל אלי

תזמורת הבארוק ירושלים תחזור בקונצרט לבארוק היהודי עם חידושים. התכנית תכלול יצירות מכתב היד של החזן צרפתי מאמסטרדם שטרם נשמעו, ושעובדו במיוחד לקונצרט זה על ידי ד"ר אלון שב מאוניברסיטת חיפה. יצירות אלו, בעיבודן החדש, שיבוצעו היום בביצוע בכורה עולמי על ידי תזמורת הבארוק ירושלים, ירחיבו בוודאות את האופקים של אותה "המצאה" מודרנית שנקראת "הבארוק היהודי" הנוכחת כיום בתדירות גבוהה מעל במות הקונצרטים בחו"ל. בנוסף יבוצעו גם עיבודים מאת מנהלה המוסיקלי של התזמורת, פרופ' דוד שמר, שינצח על הקונצרט.

אלון הררי. צילום: יוסי צבקר

תוכנית הקונצרט "כל הנשמה – פאר הבארוק היהודי"

לאו סלדין (סוף המאה ה-17)

פנקסי חזנים (מלודיות מפנקסי החזנים מאמסטרדם במאה ה-18):

-          קדושה

-          אשאל מאל צור (בעיבוד דוד שמר)

-          שיר חנוכת בית הכנסת (בעיבוד אלון שב)

כריסטאנו ג'וזפה לידרטי (1730-1795)

קול הנשמה

אנונימוס (המאה ה-18)

הושענה רבה בקזאלה מונפראטו (1732) – יונה בחגווי הסלעים

 מועדי המופעים בירושלים ותל אביב

13.1.2019 – ימקא ירושלים (20:00; הרצאה מפי פרופ' אדווין סרוסי ב-19:15)

14.1.2019 – אולם צוקר, תל אביב (20:00; הרצאה מפי ד"ר אלון שב ב-19:15)

לפני הקונצרטים יינתנו ההרצאות הבאות:

ביום א', 13.1.2019 בשעה 19:15 תתקיים הרצאה מפי פרופ' אדווין סרוסי, ראש המכון למוסיקה יהודית, תחת הכותרת " הבארוק היהודי: עניין מוסיקלי מודרני". בהרצאה יספר פרופ' סרוסי על איסוף חומרי הגלם לקונצרט מספריות, בתי כנסת ואכיונים של הקהילות היהודיות ברחבי העולם, ועל הבאתם לביצוע. ההרצאה תתקיים בחדר הכנסים של ימקא – במקום יהיה שילוט הכוונה.

יאיר פולישוק צילום: יחצ

ביום ב', 14.1.2019 בשעה 19:15 תתקיים הרצאה מפי ד"ר אלון שב (אונ' חיפה). ד"ר שב ישוחח על תפקידה של המוסיקה היהודית בסצינת המוסיקה העתיקה כיום – מהמוסיקה הספרדית של ימי-הביניים, דרך סלומונה די רוסי, וכלה במוסיקה של המאה ה-18. כמו-כן, הוא ישתף את הקהל בתהליך היצירתי של שחזור מוסיקה יהודית מתקופת הבארוק.

Print Friendly

על אודות סיגל גליל

סיגל גליל היא חוקרת פילוסופיה, אמנות ותרבות, מומחית לואן גוך ולברוך שפינוזה, תרבות יפן, והציירים האימפרסיוניסטים. בין מסעותיה בזמן וברוח בדגש אמנות ופילוסופיה, היא חיפשה את ואן גוך ביפן, יזמה והדריכה טיול שורשים בהולנד בעקבותיו, וביקרה והדריכה במוזאונים הגדולים והחשובים בהולנד בתערוכות הקשורות בו. גליל, היא יוצרת רב-תחומית, שמצלמת וכותבת על ספרות ועל מחול, על אדריכלות ותיירות. היא חובבת טיולים נלהבת. היא לימדה כמעט בכל האוניברסיטאות בארץ תקשורת, אמנות ותרבות יפן. בהרצאותיה, במאמרים ובתוכניות הרדיו הדוקומנטריות שלה היא מנסה לחשוף חוטים סמויים המחברים בין אמנות, תרבות, תקשורת, פילוסופיה וחוויות הקיום האנושי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה מוזיקה, פנאי, תרבות, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.