דובר צה"ל: לא מטפלים בשבת בהשחתת עצים של פלסטינים – זה לא מבצעי

בעל אדמות מכפר יאסוף גילה הבוקר שעשרות עצי זית נעקרו והושחתו כליל. כשהחל לתעד ולבדוק את עקבות המחבלים, הגיע כוח צה"ל ואיים עליו בנשק דרוך להפסיק לתעד ולהסתלק מהשטח. דו"צ: אנחנו לא עובדים ומטפלים באירועים כאלו בשבת, נטפל בו ברצינות רק אחרי שמונה בערב (צאת השבת). ביום ראשון הגיעה התגובה

Print Friendly

דובר צה"ל שומר שבת –
לא להאמין אבל בדובר צה"ל לא מטפלים בבעיות כמו כריתת עצי זית בידי מחבלים אלמונים ובבעייה קשה של כוח צה"ל שניסה למנוע מהבעלים הפלסטיני לבדוק את הנזק שנגרם לו ובכך גם למנוע מהפלסטינים לנסות להגיע למבצעי הפשע.
דובר צה"ל אליו פנה היום (שבת) בצוהרים מגפון בבקשה לבדוק את התנהלות הכוח הצה"לי התמוהה בלשון המעטה, הודיע בתשובה: "בבעיות מסוג זה, אנו לא מטפלים בשבת. פנה אלינו באופן מסודר אחרי 20:00 (צאת השבת) ואז נוכל להתחיל בבירור".  עוד טענו במשרד הדובר כי לא מדובר באדישות כלפי האירוע, אך מבחינת צה"ל כל לא מדובר באירוע מבצעי, הרי שניתתן לטפל בו ביסודיות אחרי 20:00.

צילום: יש דין

צילום: יש דין

צילום: יש דין

צילום: יש דין

על פי הדיווח שהגיע לידי מגפון, הבוקר (שבת) הגיע בעל אדמה מהכפר יאסוף הסמוך להתנחלות 'תפוח', לחלקת האדמה שלו, וגילה שלפחות 70 עצי זית נכרתו, רובם באופן שלא יאפשר להם לצמוח שוב. בעל הקרקע החל בבדיקת הנזקים ובניסיון לאסוף ראיות שיגלו רמזים אודות המחבלים המשחיתים ומהיכן הגיעו.  במהלך תיעוד האירוע ע"י תחקירן ארגון זכויות האדם "יש דין" יחד עם בעל האדמה ומזכיר מועצת יאסוף, הגיע למקום כוח צה"לי רכוב על ג'יפ צבאי במטרה ברורה לסלקם מהשטח. כשהפלסטינים והתחקירן סירבו להתפנות מהשטח שהנו בבעלות פלסטינית פרטית אחד החיילים שהיה בג'יפ דרך את נשקו,  צעק ואיים עליהם להסתלק.
לפי הדיווח האירוע הסתיים כאשר שוטר שהוזעק ע"י התחקירן הגיע למקום והחל לגבות עדויות בשטח ו
הכוח הצבאי שהבין שלא יוכל למנוע תיעוד וחקירה, החליט לעזוב את השטח.  
תגובת דובר צה"ל כאמור בתחילת הידיעה: אירועים מסוג זה לא מטופלים בשבת. עוד הסבירו בצה"ל כי הם "עובדים בשבת רק כאשר מתקיים אירוע מבצעי".
70% מאדמות הכפר סמוכות לתפוח ועליהן גדלים עצי הזית המשובחים ביותר. המתנחלים הקימו סביבן גדרות בניסיון למנוע כל גישה אליהן, גם לא לריסוס, אפילו לא בימי המסיק הספורים. אנשי יאסוף הגישו כבר בקשות רבות למת"ק (מנהל התאום והקישור) שיאפשרו להם גישה לחלקה זו. על האחרונה שבהן, מה-19.3.15, לא זכו אפילו למענה.
תגובת צה"ל
היום (ראשון) אחר הצהרים הגיעה תגובת דובר צה"ל שבדק את העניין וטוען כי הסיפור אינו מדוייק וכי  הפלסטינים איימו על החיילים ולכן כשמפקד הכוח חש מאויים כיוון את נשקו לעבר השמים ודרך אותו.

להלן התגובה: "בעקבות קבלת דיווח בדבר כריתת העצים, הגיע למקום כוח צבאי. בנקודה נכחו מספר פלסטינאים, שצעקו והתקרבו באופן מאיים לעבר הכוח. הפלסטינאים הוסיפו להתקרב לעבר הכוח על אף בקשות חוזרות ונשנות לעצירה. בעקבות כך, מפקד הכוח, שחש מאוים, דרך את נשקו לכיוון השמיים.
לבסוף, עזבו הפלסטינאים את המקום, בין היתר, לאחר הגעת כוח של משטרת ישראל למקום במטרה לאפשר לבעל השטח להגיש תלונה."

 

Print Friendly

על אודות אליק מאור

ראש דסק חדשות - עיתונאי בעל וותק מעל 35 שנה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ, פליליים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על דובר צה"ל: לא מטפלים בשבת בהשחתת עצים של פלסטינים – זה לא מבצעי

 1. מאת משה‏:

  שבוע טוב אליק!
  מישהו בפייסבוק שאל/תהה :"העצים בתמונה נראים יבשים, ולא ככאלו שנכרתו זה מכבר". מה תגובתך? (שאוכל לענות לו)

  • מאת אליק מאור‏:

   אינך יוצא מידי יום ביומו למטעי זיתים. לעיתים פעם בחודש ויותר. בחום הקיים הענפים התייבשו. איני חקלאי, אבל מספיק שהעצים הושחתו לפני מספר ימים כדי שיתייבשו. החקלאי הפלסטיני גילה את הנזק באותו בוקר ומייד החל לתעד ולחפש עקבות.

 2. מאת אלמוג‏:

  לא ייאמן. הכתב מבקש שהצבא יעבור על הוראות הפיקוד העליון. כיאה לצבא של מדינה יהודית, הפקודות אוסרות במפורש טיפול בשבת בנושאים מעין אלו שאינם מבצעיים. והנה אחרי 71 שנות קיומו של צה"ל בא כתב ועושה כותרת מזה שדובר צה"ל לא עובד בשבת בכל מה שלא קשור לבטחון המדינה. כמה פתאטי.

  • מאת אליק מאור‏:

   הכתב שירת בצה"ל בסדיר ובמילואים ולא כג'ובניק, כולל שבתות וחגים ןמעולם לא הפסיק פעילות כי שבת. הכתב מעולם לא נתקל באירוע חמור מסוג זה בשטחים שהוגדר ש"איננו מבצעי". הצבא הוא צבא הגנה של מדינה דמוקרטית ולא מדינת הלכה. מעניין, השחתת עצים של פלסטינים בשבת, או הצתת שדות פלסטינים בשבת, או ידויי אבנים (על פלסטנים בשבת) זו מדינה יהודית?

   • מאת אלמוג‏:

    עוד מעט תאשים גם את צה"ל בכריתת העצים בשבת. כמי ששירת בצבא אתה אמור לדעת שהצבא לא עושה שום פעילות שאינה מבצעית בשבת. ומה לעשות שצה"ל מבין יותר ממך שיחצ"נות עבור הצבא היא עניין שיכול לחכות כמה שעות למוצאי שבת, וכלום לא בוער בלשלוח תגובה לכתב של אתר זניח, שרואה בגרסה הפלסטינית וארגון השמאל הקיצוני "יש דין" כהתגלמות האמת.

    • מאת אליק מאור‏:

     אגיב רק לעניין שמאל קיצוני. מובן כי בענייך כל ארגון זכויות אדם הופך לקיצוני בעיניי הימין המשיחי ונערי ביבי. ובכל זאת, אעדיף ארגון שנאבק על זכויות אדם מאשר ימין הזוי וגזעני.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>