עיקר החדשות (מהדורת הערב) יום שישי ה-08 בנובמבר 2019

כותרות המהדורה     המתיחות במפרץ: איראן יירטה מל"ט של 'מדינה זרה' מעל לנמל מאשהר שבדרום המדינה (חוץ)     בכירים באירן בהצהרות לוחמניות: "הטילים שלנו יגיעו לכל מקום בישראל" (בטחוני)     מחקר בריטי: לאיראן יתרון צבאי במזרח התיכון על ארה"ב ובנות בריתה (בטחוני)     חשש: איראן חותרת לנקודת 'פריצה מהירה לגרעין' (חוץ)     גורמי מודיעין ישראליים: […]

עיקר החדשות (מהדורת הערב) יום שישי ה-08 בנובמבר 2019

כותרות המהדורה     המתיחות במפרץ: איראן יירטה מל"ט של 'מדינה זרה' מעל לנמל מאשהר שבדרום המדינה (חוץ)     בכירים באירן בהצהרות לוחמניות: "הטילים שלנו יגיעו לכל מקום בישראל" (בטחוני)     מחקר בריטי: לאיראן יתרון צבאי במזרח התיכון על ארה"ב ובנות בריתה (בטחוני)     חשש: איראן חותרת לנקודת 'פריצה מהירה לגרעין' (חוץ)     גורמי מודיעין ישראליים: […]

כותרות המהדורה

    המתיחות במפרץ: איראן יירטה מל"ט של 'מדינה זרה' מעל לנמל מאשהר שבדרום המדינה (חוץ)

    בכירים באירן בהצהרות לוחמניות: "הטילים שלנו יגיעו לכל מקום בישראל" (בטחוני)

    מחקר בריטי: לאיראן יתרון צבאי במזרח התיכון על ארה"ב ובנות בריתה (בטחוני)

    חשש: איראן חותרת לנקודת 'פריצה מהירה לגרעין' (חוץ)

    גורמי מודיעין ישראליים: איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה (חוץ)

    דיווח: מנהיג דעא"ש החדש צפוי לפרסם ביומיים הקרובים הצהרה מוקלטת ראשונה (חוץ)

    דיווח: הפרקליטות סיכמה עם עד המדינה כי התמלילים המוכיחים כי הוא נסחט על ידה יוסתרו מהסניגורים, עד לאחר הגשת כתב האישום (פוליטי)

    עוד לפני פרשת סחיטת עד המדינה: רק ל4% מהישראלים אמון גבוה במשטרה; כמחצית מהאוכלוסייה ברמת אימון נמוכה עד נמוכה מאוד (חדשות)

    ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג שוקל שוב להתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב (חוץ)

    דיווח: מטוס 16-F אמריקני ירה בטעות פצצת תרגול לעבר כפר ביפן; אין נפגעים (חוץ)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: בהיר עד מעונן חלקית. במישור החוף והשפלה הטמפרטורות ירדו אך עדיין יוסיף להיות חם מהרגיל לעונה ויבש. בשעות הבוקר ינשבו רוחות מזרחיות ערות בצפון ובהרי המרכז. ייתכן אובך.

    ליל שבת: חם מהרגיל לעונה, תנשבנה רוחות מזרחיות ערות בהרי הצפון ומרכז.

    יום שבת: בהיר עד מעונן חלקית. יוסיף להיות חם ויבש מהרגיל בעונה. בשעות הבוקר יוסיפו לנשב רוחות מזרחיות ערות בהרי הצפון.

    ראשון: תחול עלייה קלה בטמפרטורות. יהיה חם מהרגיל לעונה ויבש. בבוקר ינשבו רוחות מזרחיות חזקות בצפון הארץ ובהרי המרכז, וייתכן אובך.

    שני: חם מהרגיל עד שרבי. ינשבו רוחות מזרחיות ערות בעיקר בצפון הארץ ובהרים. יהיה אביך

חדשות

הבוקר אירעה תאונת פגע וברח בכביש 22 בסמוך לכרי נעמן, דרומית לעכו. גבר שכנראה תיקן תקר בשול הכביש, נפגע ונהרג. הנהג בעל מכונית כסופה, נמלט. כשעתיים אחרי כן המשטרה עצרה לחקירה נהג רכב כבן 80 החשוד במעורבות בתאונה הקטלנית. כאמור הרכב החשוד במעורבות בת"ד אותר והנהג, תושב נהריה כבן 80 נעצר לחקירה, בתאום ובליווי בנו.

משטרת אשקלון עצרה אמש כבר תושב אפרידר באשקלון בחשד לאונס קטינה בת פחות מ-14 שנה. המשטרה בודקת אם ישנן קרבנות נוספים. בית המשפט האריך היום את מעצרו (מגפון ניוז)

עוד לפני פרשת סחיטת עד המדינה: רק ל4% מהישראלים אמון גבוה במשטרה; כמחצית מהאוכלוסייה ברמת אימון נמוכה עד נמוכה מאוד

סקר של העיתון גלובס, חושף כי רמת האימון במשטרה נמצאת בתחתית, וזה עוד לפני חשיפת פרשת עד המדינה שנסחט על ידי חוקרי המשטרה. ע"פ הסקר שנערך לפני שבועיים, 19% הביעו הערכת אמון מנוכה מאוד, 24% רמת אימון נמוכה, 38% רמת אימון בינונית, 13% רמת אימון גבוהה, ורק 4% רמת אימון גבוהה מאוד. 2% לא הביעו עמדה. *  המשטרה נמצאת בפיגור גם כשהיא בתחרות מול עצמה. בעוד שהאמון בבתי המשפט נחלק באופן כמעט שווה בין מידת אמון גבוהה (35%), בינונית (32%) ונמוכה (31%), המשטרה זוכה לשיעורים דומים של אמון במידה בינונית ונמוכה (38% ו-42% בהתאמה).

קופסאות הסיגריות השחורות הגיעו לישראל

החל מעוד חודשיים, כל קופסאות הסיגריות והטבק יהפכו לאחידות, כאשר כל חפיסות הסיגריות, של כל החברות, יהיו אחידות ובצבע שחור עם אזהרה גדולה מאוד, בכיתוב שחור על רקע לבן. * החפיסות החדשות יהיו אחידות ולא יאפשרו לחברות הטבק השונות לפתות את המעשנים באמצעות חפיסות אטרקטיביות, צבעוניות או כאלה שיהפכו לסמל סטטוס. * הכיתוב יהיה באנגלית ובעברית על דפנות החפיסה והאזהרה תהיה בעברית ובערבית. * הקופסאות אמנום אמורות להיכנס באופן רשמי לחנויות ולהיות משווקות בצורה זו רק מעוד חודשיים אולם כבר אתמול היה ניתן להשיגם ברשתות שונות וברשתות השיווק הגדולות. (ישראל היום)

כך פועל מערכת ההתרעה אירוע חטיפה במטוס; ומה עם הטרוריסט דורש להודיע שהכל בסדר?

מצב חירום הוכרז שלשום (רביעי) בנמל התעופה סכיפהול באמסטרדם – זאת בעקבות אירוע ביטחוני חריג טייס חברת אייר אירופה לחץ בשוגג על קוד החטיפה לפני שעמד להמריא למדריד. על אף שהטייס מיהר להודיע שההתראה נעשתה בטעות, אך למרות זאת כוחות ביטחון גדולים נפרסו בשדה התעופה והוכרז מצב חירום עד אשר כל הנוסעים ואנשי הצוות הורדו בשלום מהמטוס.

– איך קורה שטייס מכריז בטעות על אירוע חטיפה? במטוסים אין כפתור יעודי למקרים כאלה, היות ולחיצה על כפתור פשוט תוביל ככל הנראה ללא מעט טעויות אנוש. מה שכן יש במטוסים זה מכשיר בשם טרנספונדר, שבו ניתן להזין תדרים שונים שכל אחד מהם מציין ומעביר מסר אחר. כך למשל, אם מזינים למכשיר את הקוד 7700 – זה מדווח למגדל הפיקוח על מצב חירום כללי. 7600 – זה קוד לאובדן קשר בטיסה, והתדר 7500 – משמעותו חטיפה.

– טייס בכיר באל על הסביר בשיחה עם חדשות12 כי "ככל הנראה מה שקרה זה שהטייס התכוון לכייל תדר אחר. מכשיר הטרנספונדר, מלבד שידור של אותות מצוקה שונים, מעביר גם תדרים של זיהוי ובקרה רגילה למגדל הפיקוח. ניתן להניח שהטייס ניסה לכייל תדר שיגרתי שרצה להעביר לפני ההמראה, אך כייל את התדר הבינלאומי לחטיפה. למשל במקום 8500 נלחץ לו 7500".

– "לא סתם זו השיטה לציין חטיפה. במקרה שהחוטף נמצא בקוקפיט, הטייס יכול לעלות בקשר ולטעון שהכל בסדר כדי לא להדאיג את החוטף, אך כל עוד הוא שלח את אות המצוקה, בשדה התעופה יכנסו לכוננות עד שיראו בעיניים שהכל בסדר". (החדשות12)

פוליטי

דיווח: הפרקליטות סיכמה עם עד המדינה כי התמלילים המוכיחים כי הוא נסחט על ידה יוסתרו מהסניגורים, עד לאחר הגשת כתב האישום

בהמשך לסערה שהתפתחה השבוע לאחר שהתברר כי תמלילי חקירתו של עד המדינה חפץ מוכיחים כי הוא נסחט על ידי המדינה בדרישה שיעיד נגד נתניהו, כשלאחר שחתם על ההסכם הוא אף סיפר חפץ לחוקרים על פגישות שלא היו ושינה גרסאות מספר פעמים, במה שנראה כמו ניסיון לרצות את החוקרים שאיימו להדליף מידע פרטי בעניינו. עיתון 'הארץ' חושף הבוקר בשם גורמים בפרקליטות פרטים מטרידים נוספים.

– כזכור, בתחילת השבוע העלו בחדשות12 את החשש כי ייתכן ובפרקליטות ניסו להסתיר את העדות הדרמטית מעורכי הדין של החשודים לפני השימוע. כשבניגוד לשאר העדויות – העדות הדרמטית איננה מופיעה בתוכן העניינים שנמסר לפרקליטי החשודים והיא הוחבאה בחומר שכולל עשרות אלפי עמודים והקלטות. כעת מקור בפרקליטות אישר לעיתון הארץ כי התמלול כלל לא היה אמור להצטרף לחומר הראיות, וכי היא רק הועברה בטעות. לדבריו, גורמים רשמיים בפרקליטות העבירו לחפץ מסר שהם מתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה לו.

– ע"פ הדיווח ב'הארץ', לאחר חתימת הסכם עד המדינה עמו צפה חפץ כי המידע הפרטי בעניינו יתפרסם ופנה למשטרה ולפרקליטות. הוא נענה כי אי אפשר להסתיר חומרי חקירה מסנגורי חשודים, אבל הובטח לו כי החומרים איתם הוא נסחט יועברו לסנגורים רק אם יוגשו כתבי אישום. במשטרה גם הבטיחו לחפץ כי יפעלו למנוע את פרסום המידע וישמרו על פרטיותו.

יועצי ראש הממשלה ערערו למחוזי בדרישה שיאסור עליה לעיין בטלפונים הגנובים: המשטרה מנסה להלבין את פעילותה העבריינית, ולפגוע בשורה של חסיונות; הרכב והרמקולים – חלק מקמפיין הליכוד

פרקליטי דוברי ראש הממשלה הגישו אתמול ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד ההחלטה לבצע חיפושים בטלפונים הניידים שלהם שנגנבו על ידי המשטרה. * במידה ובית המשפט המחוזי לא יקבל את ערעור יועצי ראש הממשלה, בכוונתם לפנות לבית המשפט העליון.

– מהערעור עולה כי המשטרה הודתה שהתכוונה מראש – בניגוד לחוק – לתפוס את הניידים ולחדור אליהם בלי להוציא צו שופט, וכעת לאחר שנתפסה היא מבקשת מבית המשפט להלבין את פעולותיה. * הסנגורים מציינים כי גולן ואוריך "הם מהאנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה ולבני משפחתו, ומצויים איתו בקשר יום יומי. במסגרת עבודתם, עוסקים המערערים בסוגיות פרלמנטריות שונות, ובשל כך נמצאים בקשר הדוק עם שרים וחברי כנסת. המערערים נמצאים בקשר ישיר ורצוף עם גורמי תקשורת שונים ובכלל זה ראשי מערכות, עורכים, וכתבים ואף מצויים בקשר שוטף עם עורכי דינו של ראש הממשלה. נוכח האמור, תכתובות רבות של המערערים חוסות תחת שורה של חיסיונות – חיסיון פרלמנטרי; חיסיון עיתונאי; חיסיון עורך דין-לקוח".

– ביחס לאירוע שעומד במרכז החקירה נטען בערעור כי המעשה בוצע במסגרת קמפיין הליכוד לבחירות האחרונות, יממה לאחר שפורסמו בחדשות12 תמלילים של חקירות פילבר. "פרסומים אלה יצרו סערה תקשורתית ופוליטית בעיצומו של קמפיין בחירות. בתגובה לפרסומים אלה, רצו בקמפיין הליכוד להעלות למודעות התקשורתית אמירות אחרות של פילבר ולכן נשלח הרכב – לא במטרה להטריד עד; אלא במטרה תקשורתית-פוליטית להשמיע בתקשורת את אותן אמירות מזכות כחלק מקמפיין הבחירות של מפלגת הליכוד".

– בבקשת הערעור עוד נכתב כי לאור הנימוקים המשפטיים והציבוריים הרבים שהובאו בו, בית המשפט מתבקש להימנע מהוצאת צו חדירה לטלפונים הניידים, ולהורות למשטרה לחשוף את תיעוד חקירתו של אוריך שהוקלדה באופן לא חוקי לקבוצה פנימית של המשטרה "השלמות 4000".

– בתוך כך, בעיתון הארץ דווח כי במשטרה שוקלים לנקוט צעדים משמעתיים ברמה הפיקודית נגד החוקרים שקיימו חיפוש פסול במכשירי הטלפון של יועצי ראש הממשלה, יונתן אוריך ועופר גולן, במסגרת החקירה של גימיק הבחירות בסמוך לביתו של עד המדינה שלמה פילבר. במשטרה מתלבטים אם לנקוט צעדים או להמתין להחלטת המחלקה לחקירות שוטרים בנושא.

כחול-לבן וישראל-ביתנו גיבשו הסכמות כלכליות, נושאי דת ומדינה קרובים לסיכום; מקורבים לליברמן: מרצ והרשימה המשותפת לא יהיו חלק מהממשלה

13 ימים בלבד לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה: לאחר שבימים האחרונים החלו בכחול לבן להאיץ את המגעים עם מפלגת העבודה וישראל ביתנו בניסיון לייצר הסכמות על קווי יסוד של הממשלה. בפגישת המשא ומתן שהתקיימה אתמול (חמישי) בין ישראל ביתנו לכחול לבן, סוכמו הנושאים הכלכליים – בתקציב הקרוב תועלה ההכנסה המינימלית לקשיש ל-70% משכר המינימום. נוסף על כך, לא תהיה פגיעה במתווה של העלאת קצבאות הנכים, והנושא יעוגן בבסיס התקציב הקרוב. * בכחול לבן אף טוענים שגם נושא דת ומדינה קרוב לסיכום. * לדברי גורמים במפלגה אין שום מחלוקות בתחום הדת והמדינה והדברים סוכמו עקרונית בפגישות קודמות. * בחדשות כאן דווח בשם מקורבים ליו"ר ישראל ביתנו ליברמן כי מרצ והרשימה המשותפת לא יהיו חלק מהממשלה.

בטחוני

בכירים באירן בהצהרות לוחמניות: "הטילים שלנו יגיעו לכל מקום בישראל"

ראש המטה של המנהיג העליון האיראני, מוחמד מוחמדי גולפאייגאני איים על ישראל והזהיר כי הטילים של איראן מסוגלים להגיע לכל מקום בישראל. "אין מקום בישראל שהטילים שלנו לא יכולים לפגוע. כמו שאמר המנהיג העליון חמינאי בעבר, היישות הציונית לא תחזיק מעמד יותר מחמש שנים".

– גם מפקד משמרות המהפכה האיראניים, חוסיין סלאמי, נשא נאום תוקפני ואמר כי: "לאויבנו אין לאן לברוח כי הדרך חסומה בפניהם, בים באוויר וביבשה. אנחנו עומדים כעת בפסגה של הישגנו בתחום הצבאי. הבסנו את האויב והוא מתוסכל". (ישראל היום)

מחקר בריטי: לאיראן יתרון צבאי במזרח התיכון על ארה"ב ובנות בריתה

מכון מחקר בריטי קובע כי על אף שלצבא האמריקני ולבעלות בריתה של ארה"ב יש יתרון צבאי קונבנציונלי על האיראנים במזרח התיכון. בכל הקשור ל"כוח אפקטיבי", לאיראנים יש יתרון על פני ארה"ב ושותפותיה האזוריות. כך דיווח אתמול ה"גרדיאן" הבריטי. * במחקר המפורט של IISS, המכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים, נטען כי יכולותיה של איראן להפעיל ארגוני חסות בלבנון, בסוריה, בתימן ובעיראק חשובים יותר לעוצמה האיראנית מאשר תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, תוכניות הגרעין שלה או הצבא הסדיר שלה. על פי החישובים במחקר, איראן השקיעה 16 מיליארד דולר בסוריה, בלבנון, בעיראק ובתימן, בזמן שחיזבאללה זוכה לסיוע שנתי של כ־700 מיליון דולר. * במחקר מצוין כי שיטת פעולה זאת, "העניקה באופן קבוע יתרון לאיראנים ללא הסיכונים והמחירים הנגבים במהלך עימות ישיר מול יריבים". (ישראל היום)

מדיני

נהריים עוברת לשטח ירדן – מיום ראשון: חקלאי נהריים לא יוכלו להגיע לאדמותיהם; שר החוץ הירדני העלה אפשרות להגיע להסכם מול החקלאים או חברות פרטיות אך לא כהסכם בין מדינות

ירדן דחתה את בקשת ישראל להאריך בחצי שנה את פרק הזמן בו יותר לחקלאים ישראלים להמשיך לעבד שדותיהם במובלעות צופר בערבה ונהריים בעמק הירדן, והרשויות הירדניות עדכנו אתמול (חמישי) כי החל מיום ראשון הקרוב לא תתאפשר כניסת ישראלים למובלעת הירדנית נהריים. זאת בשל סיום ההסכם עם ישראל. * בשיחה עם ראש המל"ל הבהיר שר החוץ הירדני כי לא יהיה עוד הסכם בין ממשלת ירדן לממשלת ישראל לגבי המובלעות. אם יהיו הסכמים כאלה הם יהיו רק בין חברות פרטיות ישראליות או ירדניות או מול החקלאים.

– אדמות נהריים נרכשו לפני מאה שנה על ידי פנחס רוטנברג שקיבל זיכיון מהמנדט הבריטי להפיק במקום חשמל באנרגיית המים. אלא שזמן קצר לאחר מכן, ב-1922, העניקו הבריטים את עבר הירדן לאמיר עבדאללה וב-1946 ירדן זכתה בעצמאות. נוכח ההבטחות הבריטיות לעבדאללה ולרוטנברג, שטח נהריים נותר שנוי במחלוקת. אחרי הסכם הפרדת הנשק בין ישראל וירדן, שנחתם ב-1949, נהריים נותרה בידי ישראל אולם מבחינת ירדן זה נחשב עדיין לשטח כבוש.

– שיחות השלום בין ישראל וירדן בראשית שנות ה-90, הפכו את סוגיית הגבולות למרכזית. עיקר הבעיה התמקד בשטחים שעיבדו חקלאים ישראלים בערבה ושעליהן התבססה פרנסתם של מספר מושבים. סוגיית נהריים הייתה פחות מכריעה מבחינה כלכלית, אך השליטה במקום נחשבה כסמל עבור שתי המדינות.

– בהסכמי השלום בין ישראל וירדן הסכימו רבין וחוסיין כי השטחים השנויים במחלוקת יעברו לריבונות ירדנית, אולם יישארו בבעלות החקלאים הישראלים. הנוסחה המיוחדת הגדירה את אותם שטחים כבעלי "משטר מיוחד" ולא חוזה חכירה. לגבי נהריים כתוב בנספח השלום "שלישראל זכות קניינית על האדמה", כלומר, ישראלים הם בעלי הקרקע. * מאחר שהשטח בזיקה ובקניין יהודי-ישראלי ברור, הוחלט על מתן "משטר מיוחד" לשטח, במסגרתו ישראל תכיר בריבונות הירדנית עליו והירדנים יכירו בקניין הישראלי. על כן, בפועל תהיה גישה חופשית לישראלים לאזור זה, ללא צורך בדרכונים או אשרות. בנוסף, חוקי העבירות הפליליות והמכס לא יחולו על הישראלים בשטח זה, אלא אלו הישראליים. הסדר מיוחד זה, שנקבע בנספח ב' להסכם השלום, נקבע לתקופה של 25 שנים עם אופציה לחידוש אוטומטי לתקופות של 25 שנים למעט אם אחד הצדדים יתנגד לכך, בהתראה של שנה מראש. * לפני כשנה הכריז עבדאללה, מלך ירדן, כי אין בכוונתו לחדש את החתימה על אותו נספח בהסכם השלום.

בית הדין האירופי הגבוה צפוי לאשר בשבוע הבא את ההנחיות המורות לסמן באופן מיוחד מוצרים ישראליים שמקורם מעבר לקו הירוק

בית הדין האירופי הגבוה (CJEU) צפוי לאשר בשבוע הבא את הנחיות האיחוד האירופי משנת 2015 לסמן באופן מיוחד מוצרים ישראליים שמקורם מעבר לגבולות 1967, כלומר מיהודה, שומרון, הגולן ומזרח ירושלים. * ההכרעה תינתן בעקבות ערעור שהגיש "יקב פסגות", המייצר יין שמקורו מעבר לקו הירוק. ביקב ביקשו להילחם בכלים משפטיים בהנחיית הסימון שהוציאה הנציבות האירופית. בתחילה עתר היקב, המשווק את תוצרתו במדינות רבות בעולם, לבית המשפט בצרפת. לאחר שבית המשפט הצרפתי אישר את הסימון, ערער היקב לבית המשפט האירופי.

– במשרד החוץ ממתינים כעת לנוסח המדויק של פסק הדין. גורמים מדיניים ציינו כי לנוסח הפסיקה השלכות חשובות. "אם יהיה נוסח כללי שלא מפרט כיצד בדיוק יש לאכוף הנחיית סימון המוצרים, אזי יהיה לנו מרחב תמרון מסוים. אם ההנחיות יהיו מפורטות, המכה תהיה קשה, שכן פסיקת בית הדין מחייבת את כלל חברות האיחוד האירופי". * לדברי גורם במשרד החוץ, במגעים ישירים הומלץ ליקב פסגות להימנע מהגשת הערעור, ואף למשוך אותו בשלבים מוקדמים של הדיון, כשעוד ניתן היה לעשות זאת. "העמדה של יקב פסגות לגיטימית ואין לנו דבר נגדם, אבל לפעמים צריך להיות חכם ולא רק צודק. להחלטה הזו צפויה להיות השלכה שלילית, בפרט על תוצרת ההתנחלויות – אבל לא רק שלה". (ישראל היום)

חוץ

מתיחות במפרץ: איראן יירטה מל"ט של 'מדינה זרה' מעל לנמל מאשהר שבדרום המדינה

מערכות הגנה אווירית באירן יירטו הבוקר (שישי) כלי טיס בלתי מאויש באזור משהאר בדרום מערב המדינה, סמוך למפרץ הפרסי. בכיר איראני רשמי אמר כי "המל"ט שייך למדינה זרה, מצאנו שרידים שלו" * לפי סוכנות הידיעות "חוזסטן", מערכת תצפית לטווח בינוני הפילה את כלי הטיס בשמי נמל מנשאר, שנושק למי המפרץ הפרסי. * רשת "אל-עאלם" דיווחה כי מערכת ההגנה האווירית "מרצאד", מערכת נ"מ מפיתוח איראני, היא זו שיירטה את כלי הטיס. עדי ראייה באזור נמל אימאם חומייני דיווחו ששמעו קול שיגור טיל מכיוון הנמל.

– כזכור לפני חמשה חודשים הפילה איראן מל"ט אמריקאי, לאחר שחדר לטענתה למחוז הורמוזגאן שבדרום המדינה. צבא ארה"ב אישר כי איראן הפילה את המל"ט באמצעות טיל קרקע-אוויר, אך טען כי התקרית התרחשה מעל מצר הורמוז במרחב האווירי הבינלאומי.

– שלשום פרסמה איראן אזהרה לארגון הספנות הבין-לאומי לפיה השיט במסלולים מסחריים בים האדום הוא לא בטוח, וטענה שמספר מכליות שלה הותקפו בחצי שנה האחרונה סמוך לסעודיה.

חשש: איראן חותרת לנקודת 'פריצה מהירה לגרעין'

יום אחרי שאיראן החלה להזרים גז אורניום למתקן הגרעין התת קרקעי בפורדו: מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר כי הוא מודאג מההסלמה בתוכנית הגרעין האיראנית, והביע חשש כי איראן ממקמת את עצמה בעמדה שבה תהיה לה האפשרות ל"פריצה מהירה לגרעין" – מונח שפירושו הגעה של מדינה נטולת נשק גרעיני למצב שבו יש לה היכולת לייצר נשק גרעיני במהירות ומבלי שלאויביה יהיה די זמן להיערך לכך.

– הודעת פומפאו באה לאחר שהאיראנים החלו להזרים שלשום את תרכובת האורניום והפלור ל-1044 הצנטריפוגות שפועלות במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו, שליד העיר קום. * בשלב זה איראן עדיין מקפידה להעשיר אורניום לרמה של חמישה אחוזים בלבד, שאינה מספיקה לייצור פצצה גרעינית, אולם הצעדים האחרונים שנקטה אמורים לאפשר לה לדלג בקלות להעשרת אורניום ברמה גבוהה יותר, שממנו ניתן להפיק פצצה.

– מוקדם יותר הודיעו האיראנים כי החליטו להעשיר אורניום בצנטריפוגות החדישות מדגם 6IR-, שיכולות להעשיר אורניום במהירות של פי 10-7 יותר מאשר בצנטריפוגות מהדגמים הישנים 1IR ו- 2IR שלאיראנים מותר להשתמש בהן. * יתרה מזאת, ראש סוכנות הגרעין האיראנית, הודיע שאנשיו כבר עובדים על אב-טיפוס של צנטריפוגה חדישה ומתוחכמת עוד יותר, שמהירותה היא פי 50 ממהירות ההעשרה הנוכחית.

– לעת עתה, החלו אמנם האירנים להעשיר רק ב-60 צנטריפוגות מהסוג החדיש. בעוד שבכדי להעשיר אורניום בכמויות גדולות, לדרגה של יותר מ-90% הדרושה לייצור פצצה גרעינית, נחוצות אלפי צנטריפוגות. אבל עצם השימוש בהן מאפשר לאיראנים לצבור ניסיון בהפעלתן, לתקן פגמים ולשפר את ביצועיהן. וכשיגיע הרגע שאיראן תחליט לייצר פצצה גרעינית, לא יידרשו לה שנים כמו היום, אלא חודשים ואולי אף שבועות ספורים בלבד.

גורמי מודיעין ישראליים: איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה

גורמי מודיעין ישראליים מזהירים כי "אם תחליט לפעול במהירות בכיוון הזה – איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה". כך פורסם אמש בחדשות כאן. לדבריהם, ישראל ממשיכה להעביר חומרים לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך אלה נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים.

חקירת "המחסן האטומי" בטהראן: איראן מסרבת לשתף פעולה עם סבא"א

המפקח הבכיר של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, סיפר לדיפלומטים מערביים בפגישה שקיים עמם בדלתיים סגורות בווינה, כי איראן לא משתפת פעולה עם דרישות פקחי הארגון בנוגע לבדיקות מקור חלקיקי האורניום במחסן ברובע בטורקוזאבאד שבפאתי טהרן, שנחשף על ידי ישראל באו"ם לפני כשנה, כך דווח בסוכנות הידיעות 'בלומברג'.

– כזכור, לפני חודשיים איתרו פקחי האו"ם שרידי אורניום ב"מחסן האטומי" בטהראן. בחודשים האחרונים האיראנים מתחמקים ממתן תשובות לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לממצאים החשודים. לטענתם, האתר החשוד בבירה הוא מחסן שטיחים. ממלא מקום מנכ"ל הסוכנות ביקר בטהראן והבהיר לאיראנים כי המצב לא יכול להימשך.

– במקביל, הרשויות באיראן הודו במעצר פקחית מטעם הסוכנות שעמדה להיכנס למתקן בנתנז בשבוע שעבר – אך טענו שהסיבה לכך היא "חשד לנשיאת חומר חשוד". באיראן טענו כי על בגדיה של פקחית מטעם האו"ם, נמצאו שאריות חומר נפץ ולכן נמנעה ממנה כניסה למתקן גרעיני. לדבריו של נציג איראן לסוכנות האנרגיה הגרעינית הבינלאומית, קאזם בבדיקה ראשונית נמצאו שאריות של החומר הנפיץ ניטרט על בגדיה של הפקחית שהגיע למתקן הגרעיני בנטנז וניסתה להוריד את החומר כשהמתינה לבדיקה השניה. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית "לא הסכימה" עם טענותיה של איראן.

דיווח: מנהיג דעא"ש החדש צפוי לפרסם ביומיים הקרובים הצהרה מוקלטת ראשונה

העיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה, מדווח בשם מקורות בארגוני הג'יהאד, כי במהלך חגא מוסלמים שצפוייה להתקיים ביומיים הקרובים יפורסם נאום מוקלט ראשון של מנהיג דאעש החדש, אבו אבראהים אל-האשמי, כשהנאום ילווה בסקירת חייו של ראש ארגון הטרור החדש. לדברי המקורות קיים קשר משפחתי בין ראש הארגון החדש לקודמו, אבו באכר אל-בגדדי, שנהרג לאחרונה במבצע של כוחות אמריקניים. עם זאת, העיתון הלבנוני הדגיש כי מדובר במידע שטרם אושר. * מנהיג דאעש החדש אבו אברהים אל-האשמי לא חשף את זהותו בינתיים. למרות זאת, אל-האשמי הספיק לקבל כמה הצהרות אמונים מסניפי ארגון הטרור ברחבי העולם. * עוד דווח בעיתון הלבנוני כי ב"מדינה האסלאמית", שמרבית שטחיה נכבשו על ידי כוחות הקואליציה האמריקנית, החליטו על מבנה ארגוני חדש.

ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג שוקל שוב להתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב

ראש עיריית ניו יורק לשעבר, המיליארדר מייקל בלומברג, שוקל בכובד ראש להצטרף למירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2020. לדברי יועצו הפוליטי "אנו צריכים לסיים את העבודה ולהבטיח שטראמפ יובס, אך מייק מודאג מאוד מכך שאף אחד מהמועמדים לא יוכל לעשות זאת" * לפי הדיווחים, בלומברג, שמחזיק בסוכנות ידיעות וערוץ תקשורת הנושאים את שמו, צפוי להגיש את המסמכים הדרושים כדי להתמודד לנשיאות השבוע ויעשה זאת במדינת אלבמה.

– החלטת בלומברג בן ה-77 לשקול הצטרפות למירוץ היא מפנה משמעותי. בתחילת השנה הוא הודיע כי לא ישתתף במרוץ לנשיאות בבחירות בשנת 2020, אחת הסיבות לכך הייתה כניסתו של ביידן לזירה. בלומברג אף הוסיף בשעתו כי ימקד את האנרגיה שלו ואת משאביו במאמצים מבחוץ כדי להביס את הנשיא המכהן דונלד טראמפ, להילחם בשינויי האקלים ולהיאבק להגבלת נשיאת הנשק. אך נראה כעת כי שינה את דעתו. * לדברי אנליסטים, העריך אז בלומברג שביידן הוא מועמד חזק שלא יהיה אפשר לגבור עליו. אבל בחודשים שחלפו מאז התברר, שביידן רחוק מלהיות מועמד על. הסקרים אמנם מציבים אותו בצמרת המתמודדים, בדרך כלל במקום הראשון, אך בסיס התמיכה בו רך ונאומיו אינם מציתים התלהבות בקרב הבייס הדמוקרטי.

– המיליארדר מתח ביקורת קשה על המועמדים וורן וסנדרס בגין תכניותיהם המוצהרות להכביד את נטל המס על עשירים. בתגובה כתב סנדרס כי "מעמד המיליארדרים פוחד והם אכן צריכים לפחוד".

הליך ההדחה נגד טראמפ | דיווח: טראמפ ביקש מהתובע הכללי להודיע שלא עבר על החוק בשיחה עם נשיא אוקראינה; טראמפ מכחיש

כלי תקשורת בארה"ב מדווחים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקש מהתובע הכללי ויליאם בר לערוך מסיבת עיתונאים מיוחדת בה יודיע כי הנשיא לא עבר על החוק בשיחת הטלפון עם מקבילו האוקראיני – שעומד כעת במרכז הליך ההדחה – אך בר סירב לבקשתו. לדברי מקורבים לנשיא, מאז שנפתח הליך ההדחה, טראמפ מתלונן כי אנשי ממשלו לא עושים מספיק כדי להגן עליו * טראמפ הגיב לדיווח וטען "אינו נכון לחלוטין וזה סתם עוד סיפור 'פייק ניוז' עם מקורות אנונימיים שאינם קיימים".

– זו לא הפעם הראשונה שטראמפ דורש מאנשי הממשל לעמוד לצדו בעת פרשיות מביכות או בעייתיות. הוא מעולם לא הסתיר את זעמו על התובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס, שפסל את עצמו מחקירת החוקר המיוחד רוברט מולר. את ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי טראמפ החליט לפטר לאחר שסירב להודיע בפומבי כי הנשיא אינו מעורב ישירות בקשרי הקמפיין שלו עם רוסיה.

– בתוך כך, ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי היועץ לביטחון לאומי לשעבר בממשל טראמפ, ג'ון בולטון, מוכן לצאת נגד הבית הלבן ולהעיד בפני הקונגרס במסגרת הליכי ההדחה שפתחו הדמוקרטים נגדו, אך זאת רק אם בית המשפט יכריע כי לקונגרס אכן יש סמכות להוציא צווים ליועצי הנשיא בעבר ובהווה. * לדברי מקורבים לבולטון, הוא מתכוון לספר למחוקקים על החשש שהיה לו סביב קמפיין הלחץ נגד אוקראינה, שנועד להכריח את קייב לפתוח בחקירה נגד בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שעשוי להיות יריבו של טראמפ בבחירות 2020. * לא ברור כמה זמן ההליכים המשפטיים יימשכו והאם הם יאפשרו לזמן את בולטון בזמן, כאשר השימועים הפומביים בהליכי ההדחה של טראמפ יתחילו כבר בשבוע הבא.

– לבנתיים, ראש הסגל בבית הלבן מיק מולבייני, זומן לתת עדות בפרשת "אוקראינה-גייט" על ידי חברי הקונגרס שאחראיים לחקירת פעולותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולבחינת הליך הדחתו. * הוועדה החוקרת בקונגרס דרשה ממנו למסור את כל המידע שיש ברשותו בכל נוגע להחלטת טראמפ למנוע סיוע צבאי מאוקראינה, בחשד שהפסקת הסיוע היוותה כלי של הנשיא להפעלת לחץ על המדינה לקבל את בקשתו ולפתוח בחקירה נגד יריביו הפוליטיים. מולבייני כבר רמז שהוא ככל הנראה יסרב לדרישה, והבית הלבן שלח מכתב לקונגרס ובו הצהיר שלא ישתף פעולה עם הליך ההדחה. * כזכור, במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה בחודש שעבר אמר מולבייני לתקשורת שטראמפ עצר את הסיוע לאוקראינה כדי לגרום להם לחקור את יריביו הפוליטיים. מולבייני אמנם חזר בו מהאמירה, אך זה כבר היה מאוחר מידי. ההצהרה הזו היוותה את אחד הגורמים המרכזיים שהניעו את הקונגרס לפתוח בחקירה לשם הדחה.

דיווח: מטוס 16-F אמריקני ירה בטעות פצצת תרגול לעבר כפר ביפן; אין נפגעים

מטוס 16-F של צבא ארצות הברית ירה בטעות – ביום רביעי השבוע – פצצת תרגול על כפר שנמצא 5 קילומטרים בסמיכות לבסיס בצפון יפן. בתקרית שהתרחשה בסביבות השעה 18:30 בשעון המקומי של יפן. בשלב זה אין דיווחים על פצועים או נזק ומשרד ההגנה היפני הודיע כי עדכן את הרשות המקומית לאחר שנמסר לו על התקרית מהפיקוד האמריקאי ביפן. * על פי האמריקאים סיבת תאונת האימונים תיחקר והם הודיעו זאת לממשל היפני בהתאם לסיכומים בין המדינות. (החדשות12)

דיווח: מסתמנת הסכמה על ממשלה טכנוקרטית בלבנון

בחוגים הפוליטיים בלבנון מדברים על מהפך בעמדת "תנועת הפטריוטים החופשיים", מפלגת השלטון הפרו-סורית, וקבלתה את עיקרון הרכבת הממשלה הטכנוקרטית. זאת, בעקבות הדלפות חדשות מפגישותיהם של היו"ר ג'בראן באסיל המשמש כשר החוץ לבין ראש הממשלה סעד אל-חרירי, שהתפטר לאחרונה, במהלכה הביע שר החוץ באסיל הסכמה לממשלה טכנוקרטית, ששריה יקבלו את אישור נציגי המחאה ותמיכת העם כדי להציל את הכלכלה. כך דווח אתמול (חמישי) בעיתון "אל-ערב" היוצא לאור בלונדון ובכלי תקשורת לבנוניים. * לפי הדיווח הערבי, על אף שהרכבה הסופי של הממשלה לא ברור, הרי שהתזוזות בעמדת שר החוץ באסיל מעידות על שינוי גם בעמדת חיזבאללה.  * עם זאת, לפי המקורות של העיתון כל ממשלה חדשה תצטרך לכבד את מאזן הכוחות שנוצר בבחירות האחרונות, במהלכה המפלגה הפרו-סורית זכתה במספר הגדול ביותר של מושבים בפרלמנט הלבנוני, מבין המפלגות שהתמודדו. כמו כן, הברית בין "הפטריוטים" לחיזבאללה והמפלגות הפרו-סוריות האחרות, מחזיקה ברוב המושבים בפרלמנט, ולכן הסדר זה נוטה לטובתה. (ישראל היום)

בורקינה פאסו: עשרות הרוגים, פצועים ונעדרים במתקפה קטלנית נגד שיירה מאובטחת שעשתה את דרכה למכרה זהב במזרח המדינה

חמושים ארבו לאוטובוסים ולכלי רכב צבאיים שעשו דרכם למכרה זהב שבבעלות קנדית במזרח בורקינה פאסו, וירו ללא אבחנה.  במתקה נהרגו לפחות 37 אזרחים ונפצעו יותר מ-60, כמו"כ יש באירוע נעדרים רבים. כף דיווחו שלשום (רביעי) הרשויות במדינה * כלי רכב צבאי שהוביל את השיירה נפגע ממטען צד בקטע כביש שבו אין רשת סלולרית. לאחר הפיצוץ, מספר לא ידוע של חמושים פתחו באש לעבר השיירה. אחד הגורמים אמר כי המתקפה הייתה לא שגרתית משום שהחמושים תקפו גם את האוטובוסים וגם את השיירה הצבאית.

– חברת "סמאפו", שבבעלותה המכרה, הידקה את האבטחה בשנה שעברה אחרי מתקפות שהתרחשו ליד שני מכרות במדינה. החברה אמרה כי ההתקפה על השיירה, שכללה חמישה אוטובוסים בליווי כוחות צבא, התרחשה בכביש המוביל למכרה בונגו שבמחוז אסט, וכי היו הרוגים ופצועים. (רויטרס)

לפחות ארבעה הרוגים ולמעלה ממאה פצועים ברעידת אדמה בצפון מערב איראן

רעידת אדמה באיראן: לפחות חמישה בני אדם נהרגו ולפחות 312 נפצעו (מתוכם רק 13 נזקקו לטיפול בבית חולים) ברעידת אדמה בעוצמה 5.9 שפקדה הלילה בסביבות השעה 2:30 בלילה את צפון-מערב הרפובליקה האסלאמית. * מכון אמריקני מסר שרעידת האדמה הכתה כ-60 קילומטרים מהעיירה האסטרוד, במזרח מחוז אזרבייג'אן. * סוכנות הידיעות האיראנית "IRNA" דיווחה כי הרעידה החזקה גרמה לאנשים רבים לברוח מבתיהם באמצע הלילה.

– איראן ממוקמת היכן ששני לוחות טקטוניים נפגשים, מה שיצר את הטופוגרפיה ההררית שלה והופך אותה לאזור סיכון לרעידות אדמה. * רעידת האדמה העוצמתית האחרונה שפקדה את המדינה הפרסית התרחשה לפני שנתיים. אז היא התרחשה בגבול עם עיראק, במחוז בשם כרמאנשאה ועוצמתה היתה 7.3. בעקבות הרעידה נרשמו יותר מ-600 הרוגים ו-9,000 פצועים. כמו כן, כ-70 אלף אזרחים נותרו ללא קורת גג. * לפי 16 שנה רעידת אדמה בעוצמה 6.6 שיטחה את העיר ההיסטורית בם, והרגה 26 אלף בני אדם.

ארה"ב: קנס של 2 מיליון דולר הוטלו על טראמפ בשל שימוש בכספי צדקה במהלך מסע הבחירות שלו

בית המשפט במדינת ניו יורק, ארצות הברית, הטיל אמש (חמישי) קנס שני מליון דולר על נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בשל שימוש לא תקין בכספי תרומות שהגיעו לארגון הצדקה של משפחתו למימון מסע הבחירות שלו ב-2016. * טראמפ הודה, בין היתר, כי אישר להוציא מכספי הקרן כעשרת אלפים דולר לטובת דיוקן שלו באורך שישה מטרים במהלך הקמפיין. בנוסף הוא הסכים להחזיר לקרן סכום של כ-11 אלף דולר שאותם הוא הוציא על מזכרות ספורט ושמפניה בערב התרמה של קרן הצדקה.

– ההחלטה התקבלה בהסדר תביעה אזרחית, ועל פיה טראמפ השתמש בתרומות שגויסו עבור יוצאי צבא בארצות הברית למימון הפריימריז במדינת אייווה. במסגרת הסדר הטיעון נקבע שהכסף יבוא מכיסו הפרטי של טראמפ, ויחולק בין שמונה ארגוני צדקה שלנשיא אין קשר אליהם. * השופט קבע כי אין להשתמש בקרן כמו זו של טראמפ למטרות פוליטיות, והחליטה ששלושת ילדיו, טראמפ ג'וניור, אריק ואיוונקה, אשר ניהלו את הקרן עמו, יצטכו ללכת להכשרה בנוגע ל"חובות של מנהלי קרנות צדקה". * עם זאת, חרף העובדה שלקרנות צדקה אסור על פי החוק לקחת חלק בקמפיינים פוליטיים, השופט נתן לטרמאפ נקודות זכות על מעשיו הטובים, בכך שאכן העניק 2.8 מיליון דולר שקרנו גייסה לטובת ארגון ותיקי המלחמות. במקום לקנוס אותו בסכום זה, כפי שדרש משרד התובע הכללי, השופט קיצץ את הסכום הסופי לשני מיליון, ודחה את הדרישה לפיצויים כעונש.

    גרמניה: סוכנות הידיעות הגרמנית DPA מדווחת מפי גורמים רשמיים במדינה: 35 בני אדם לכודים בעומק של 700 מטרים מתחת לאדמה, בעקבות פיצוץ שאירע במכרה בעיר טוטשנטל שבמזרח גרמניה

    הודו: בסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק מדווחת כי הודו השתמשה ברחפנים תוצרת ישראל כדי לאתר ולסכל הסתננויות והברחות לשטחה מכיוון בנגלדש. עוד פורסם כי הרחפנים שרכשה הודו מישראל מצוידים במצלמות תרמיות, בחיישנים אופטיים ובאמצעי מעקב קרקעיים. 

 

כותרות המהדורה

    המתיחות במפרץ: איראן יירטה מל"ט של 'מדינה זרה' מעל לנמל מאשהר שבדרום המדינה (חוץ)

    בכירים באירן בהצהרות לוחמניות: "הטילים שלנו יגיעו לכל מקום בישראל" (בטחוני)

    מחקר בריטי: לאיראן יתרון צבאי במזרח התיכון על ארה"ב ובנות בריתה (בטחוני)

    חשש: איראן חותרת לנקודת 'פריצה מהירה לגרעין' (חוץ)

    גורמי מודיעין ישראליים: איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה (חוץ)

    דיווח: מנהיג דעא"ש החדש צפוי לפרסם ביומיים הקרובים הצהרה מוקלטת ראשונה (חוץ)

    דיווח: הפרקליטות סיכמה עם עד המדינה כי התמלילים המוכיחים כי הוא נסחט על ידה יוסתרו מהסניגורים, עד לאחר הגשת כתב האישום (פוליטי)

    עוד לפני פרשת סחיטת עד המדינה: רק ל4% מהישראלים אמון גבוה במשטרה; כמחצית מהאוכלוסייה ברמת אימון נמוכה עד נמוכה מאוד (חדשות)

    ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג שוקל שוב להתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב (חוץ)

    דיווח: מטוס 16-F אמריקני ירה בטעות פצצת תרגול לעבר כפר ביפן; אין נפגעים (חוץ)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: בהיר עד מעונן חלקית. במישור החוף והשפלה הטמפרטורות ירדו אך עדיין יוסיף להיות חם מהרגיל לעונה ויבש. בשעות הבוקר ינשבו רוחות מזרחיות ערות בצפון ובהרי המרכז. ייתכן אובך.

    ליל שבת: חם מהרגיל לעונה, תנשבנה רוחות מזרחיות ערות בהרי הצפון ומרכז.

    יום שבת: בהיר עד מעונן חלקית. יוסיף להיות חם ויבש מהרגיל בעונה. בשעות הבוקר יוסיפו לנשב רוחות מזרחיות ערות בהרי הצפון.

    ראשון: תחול עלייה קלה בטמפרטורות. יהיה חם מהרגיל לעונה ויבש. בבוקר ינשבו רוחות מזרחיות חזקות בצפון הארץ ובהרי המרכז, וייתכן אובך.

    שני: חם מהרגיל עד שרבי. ינשבו רוחות מזרחיות ערות בעיקר בצפון הארץ ובהרים. יהיה אביך

חדשות

הבוקר אירעה תאונת פגע וברח בכביש 22 בסמוך לכרי נעמן, דרומית לעכו. גבר שכנראה תיקן תקר בשול הכביש, נפגע ונהרג. הנהג בעל מכונית כסופה, נמלט. כשעתיים אחרי כן המשטרה עצרה לחקירה נהג רכב כבן 80 החשוד במעורבות בתאונה הקטלנית. כאמור הרכב החשוד במעורבות בת"ד אותר והנהג, תושב נהריה כבן 80 נעצר לחקירה, בתאום ובליווי בנו.

משטרת אשקלון עצרה אמש כבר תושב אפרידר באשקלון בחשד לאונס קטינה בת פחות מ-14 שנה. המשטרה בודקת אם ישנן קרבנות נוספים. בית המשפט האריך היום את מעצרו (מגפון ניוז)

עוד לפני פרשת סחיטת עד המדינה: רק ל4% מהישראלים אמון גבוה במשטרה; כמחצית מהאוכלוסייה ברמת אימון נמוכה עד נמוכה מאוד

סקר של העיתון גלובס, חושף כי רמת האימון במשטרה נמצאת בתחתית, וזה עוד לפני חשיפת פרשת עד המדינה שנסחט על ידי חוקרי המשטרה. ע"פ הסקר שנערך לפני שבועיים, 19% הביעו הערכת אמון מנוכה מאוד, 24% רמת אימון נמוכה, 38% רמת אימון בינונית, 13% רמת אימון גבוהה, ורק 4% רמת אימון גבוהה מאוד. 2% לא הביעו עמדה. *  המשטרה נמצאת בפיגור גם כשהיא בתחרות מול עצמה. בעוד שהאמון בבתי המשפט נחלק באופן כמעט שווה בין מידת אמון גבוהה (35%), בינונית (32%) ונמוכה (31%), המשטרה זוכה לשיעורים דומים של אמון במידה בינונית ונמוכה (38% ו-42% בהתאמה).

קופסאות הסיגריות השחורות הגיעו לישראל

החל מעוד חודשיים, כל קופסאות הסיגריות והטבק יהפכו לאחידות, כאשר כל חפיסות הסיגריות, של כל החברות, יהיו אחידות ובצבע שחור עם אזהרה גדולה מאוד, בכיתוב שחור על רקע לבן. * החפיסות החדשות יהיו אחידות ולא יאפשרו לחברות הטבק השונות לפתות את המעשנים באמצעות חפיסות אטרקטיביות, צבעוניות או כאלה שיהפכו לסמל סטטוס. * הכיתוב יהיה באנגלית ובעברית על דפנות החפיסה והאזהרה תהיה בעברית ובערבית. * הקופסאות אמנום אמורות להיכנס באופן רשמי לחנויות ולהיות משווקות בצורה זו רק מעוד חודשיים אולם כבר אתמול היה ניתן להשיגם ברשתות שונות וברשתות השיווק הגדולות. (ישראל היום)

כך פועל מערכת ההתרעה אירוע חטיפה במטוס; ומה עם הטרוריסט דורש להודיע שהכל בסדר?

מצב חירום הוכרז שלשום (רביעי) בנמל התעופה סכיפהול באמסטרדם – זאת בעקבות אירוע ביטחוני חריג טייס חברת אייר אירופה לחץ בשוגג על קוד החטיפה לפני שעמד להמריא למדריד. על אף שהטייס מיהר להודיע שההתראה נעשתה בטעות, אך למרות זאת כוחות ביטחון גדולים נפרסו בשדה התעופה והוכרז מצב חירום עד אשר כל הנוסעים ואנשי הצוות הורדו בשלום מהמטוס.

– איך קורה שטייס מכריז בטעות על אירוע חטיפה? במטוסים אין כפתור יעודי למקרים כאלה, היות ולחיצה על כפתור פשוט תוביל ככל הנראה ללא מעט טעויות אנוש. מה שכן יש במטוסים זה מכשיר בשם טרנספונדר, שבו ניתן להזין תדרים שונים שכל אחד מהם מציין ומעביר מסר אחר. כך למשל, אם מזינים למכשיר את הקוד 7700 – זה מדווח למגדל הפיקוח על מצב חירום כללי. 7600 – זה קוד לאובדן קשר בטיסה, והתדר 7500 – משמעותו חטיפה.

– טייס בכיר באל על הסביר בשיחה עם חדשות12 כי "ככל הנראה מה שקרה זה שהטייס התכוון לכייל תדר אחר. מכשיר הטרנספונדר, מלבד שידור של אותות מצוקה שונים, מעביר גם תדרים של זיהוי ובקרה רגילה למגדל הפיקוח. ניתן להניח שהטייס ניסה לכייל תדר שיגרתי שרצה להעביר לפני ההמראה, אך כייל את התדר הבינלאומי לחטיפה. למשל במקום 8500 נלחץ לו 7500".

– "לא סתם זו השיטה לציין חטיפה. במקרה שהחוטף נמצא בקוקפיט, הטייס יכול לעלות בקשר ולטעון שהכל בסדר כדי לא להדאיג את החוטף, אך כל עוד הוא שלח את אות המצוקה, בשדה התעופה יכנסו לכוננות עד שיראו בעיניים שהכל בסדר". (החדשות12)

פוליטי

דיווח: הפרקליטות סיכמה עם עד המדינה כי התמלילים המוכיחים כי הוא נסחט על ידה יוסתרו מהסניגורים, עד לאחר הגשת כתב האישום

בהמשך לסערה שהתפתחה השבוע לאחר שהתברר כי תמלילי חקירתו של עד המדינה חפץ מוכיחים כי הוא נסחט על ידי המדינה בדרישה שיעיד נגד נתניהו, כשלאחר שחתם על ההסכם הוא אף סיפר חפץ לחוקרים על פגישות שלא היו ושינה גרסאות מספר פעמים, במה שנראה כמו ניסיון לרצות את החוקרים שאיימו להדליף מידע פרטי בעניינו. עיתון 'הארץ' חושף הבוקר בשם גורמים בפרקליטות פרטים מטרידים נוספים.

– כזכור, בתחילת השבוע העלו בחדשות12 את החשש כי ייתכן ובפרקליטות ניסו להסתיר את העדות הדרמטית מעורכי הדין של החשודים לפני השימוע. כשבניגוד לשאר העדויות – העדות הדרמטית איננה מופיעה בתוכן העניינים שנמסר לפרקליטי החשודים והיא הוחבאה בחומר שכולל עשרות אלפי עמודים והקלטות. כעת מקור בפרקליטות אישר לעיתון הארץ כי התמלול כלל לא היה אמור להצטרף לחומר הראיות, וכי היא רק הועברה בטעות. לדבריו, גורמים רשמיים בפרקליטות העבירו לחפץ מסר שהם מתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה לו.

– ע"פ הדיווח ב'הארץ', לאחר חתימת הסכם עד המדינה עמו צפה חפץ כי המידע הפרטי בעניינו יתפרסם ופנה למשטרה ולפרקליטות. הוא נענה כי אי אפשר להסתיר חומרי חקירה מסנגורי חשודים, אבל הובטח לו כי החומרים איתם הוא נסחט יועברו לסנגורים רק אם יוגשו כתבי אישום. במשטרה גם הבטיחו לחפץ כי יפעלו למנוע את פרסום המידע וישמרו על פרטיותו.

יועצי ראש הממשלה ערערו למחוזי בדרישה שיאסור עליה לעיין בטלפונים הגנובים: המשטרה מנסה להלבין את פעילותה העבריינית, ולפגוע בשורה של חסיונות; הרכב והרמקולים – חלק מקמפיין הליכוד

פרקליטי דוברי ראש הממשלה הגישו אתמול ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד ההחלטה לבצע חיפושים בטלפונים הניידים שלהם שנגנבו על ידי המשטרה. * במידה ובית המשפט המחוזי לא יקבל את ערעור יועצי ראש הממשלה, בכוונתם לפנות לבית המשפט העליון.

– מהערעור עולה כי המשטרה הודתה שהתכוונה מראש – בניגוד לחוק – לתפוס את הניידים ולחדור אליהם בלי להוציא צו שופט, וכעת לאחר שנתפסה היא מבקשת מבית המשפט להלבין את פעולותיה. * הסנגורים מציינים כי גולן ואוריך "הם מהאנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה ולבני משפחתו, ומצויים איתו בקשר יום יומי. במסגרת עבודתם, עוסקים המערערים בסוגיות פרלמנטריות שונות, ובשל כך נמצאים בקשר הדוק עם שרים וחברי כנסת. המערערים נמצאים בקשר ישיר ורצוף עם גורמי תקשורת שונים ובכלל זה ראשי מערכות, עורכים, וכתבים ואף מצויים בקשר שוטף עם עורכי דינו של ראש הממשלה. נוכח האמור, תכתובות רבות של המערערים חוסות תחת שורה של חיסיונות – חיסיון פרלמנטרי; חיסיון עיתונאי; חיסיון עורך דין-לקוח".

– ביחס לאירוע שעומד במרכז החקירה נטען בערעור כי המעשה בוצע במסגרת קמפיין הליכוד לבחירות האחרונות, יממה לאחר שפורסמו בחדשות12 תמלילים של חקירות פילבר. "פרסומים אלה יצרו סערה תקשורתית ופוליטית בעיצומו של קמפיין בחירות. בתגובה לפרסומים אלה, רצו בקמפיין הליכוד להעלות למודעות התקשורתית אמירות אחרות של פילבר ולכן נשלח הרכב – לא במטרה להטריד עד; אלא במטרה תקשורתית-פוליטית להשמיע בתקשורת את אותן אמירות מזכות כחלק מקמפיין הבחירות של מפלגת הליכוד".

– בבקשת הערעור עוד נכתב כי לאור הנימוקים המשפטיים והציבוריים הרבים שהובאו בו, בית המשפט מתבקש להימנע מהוצאת צו חדירה לטלפונים הניידים, ולהורות למשטרה לחשוף את תיעוד חקירתו של אוריך שהוקלדה באופן לא חוקי לקבוצה פנימית של המשטרה "השלמות 4000".

– בתוך כך, בעיתון הארץ דווח כי במשטרה שוקלים לנקוט צעדים משמעתיים ברמה הפיקודית נגד החוקרים שקיימו חיפוש פסול במכשירי הטלפון של יועצי ראש הממשלה, יונתן אוריך ועופר גולן, במסגרת החקירה של גימיק הבחירות בסמוך לביתו של עד המדינה שלמה פילבר. במשטרה מתלבטים אם לנקוט צעדים או להמתין להחלטת המחלקה לחקירות שוטרים בנושא.

כחול-לבן וישראל-ביתנו גיבשו הסכמות כלכליות, נושאי דת ומדינה קרובים לסיכום; מקורבים לליברמן: מרצ והרשימה המשותפת לא יהיו חלק מהממשלה

13 ימים בלבד לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה: לאחר שבימים האחרונים החלו בכחול לבן להאיץ את המגעים עם מפלגת העבודה וישראל ביתנו בניסיון לייצר הסכמות על קווי יסוד של הממשלה. בפגישת המשא ומתן שהתקיימה אתמול (חמישי) בין ישראל ביתנו לכחול לבן, סוכמו הנושאים הכלכליים – בתקציב הקרוב תועלה ההכנסה המינימלית לקשיש ל-70% משכר המינימום. נוסף על כך, לא תהיה פגיעה במתווה של העלאת קצבאות הנכים, והנושא יעוגן בבסיס התקציב הקרוב. * בכחול לבן אף טוענים שגם נושא דת ומדינה קרוב לסיכום. * לדברי גורמים במפלגה אין שום מחלוקות בתחום הדת והמדינה והדברים סוכמו עקרונית בפגישות קודמות. * בחדשות כאן דווח בשם מקורבים ליו"ר ישראל ביתנו ליברמן כי מרצ והרשימה המשותפת לא יהיו חלק מהממשלה.

בטחוני

בכירים באירן בהצהרות לוחמניות: "הטילים שלנו יגיעו לכל מקום בישראל"

ראש המטה של המנהיג העליון האיראני, מוחמד מוחמדי גולפאייגאני איים על ישראל והזהיר כי הטילים של איראן מסוגלים להגיע לכל מקום בישראל. "אין מקום בישראל שהטילים שלנו לא יכולים לפגוע. כמו שאמר המנהיג העליון חמינאי בעבר, היישות הציונית לא תחזיק מעמד יותר מחמש שנים".

– גם מפקד משמרות המהפכה האיראניים, חוסיין סלאמי, נשא נאום תוקפני ואמר כי: "לאויבנו אין לאן לברוח כי הדרך חסומה בפניהם, בים באוויר וביבשה. אנחנו עומדים כעת בפסגה של הישגנו בתחום הצבאי. הבסנו את האויב והוא מתוסכל". (ישראל היום)

מחקר בריטי: לאיראן יתרון צבאי במזרח התיכון על ארה"ב ובנות בריתה

מכון מחקר בריטי קובע כי על אף שלצבא האמריקני ולבעלות בריתה של ארה"ב יש יתרון צבאי קונבנציונלי על האיראנים במזרח התיכון. בכל הקשור ל"כוח אפקטיבי", לאיראנים יש יתרון על פני ארה"ב ושותפותיה האזוריות. כך דיווח אתמול ה"גרדיאן" הבריטי. * במחקר המפורט של IISS, המכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים, נטען כי יכולותיה של איראן להפעיל ארגוני חסות בלבנון, בסוריה, בתימן ובעיראק חשובים יותר לעוצמה האיראנית מאשר תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, תוכניות הגרעין שלה או הצבא הסדיר שלה. על פי החישובים במחקר, איראן השקיעה 16 מיליארד דולר בסוריה, בלבנון, בעיראק ובתימן, בזמן שחיזבאללה זוכה לסיוע שנתי של כ־700 מיליון דולר. * במחקר מצוין כי שיטת פעולה זאת, "העניקה באופן קבוע יתרון לאיראנים ללא הסיכונים והמחירים הנגבים במהלך עימות ישיר מול יריבים". (ישראל היום)

מדיני

נהריים עוברת לשטח ירדן – מיום ראשון: חקלאי נהריים לא יוכלו להגיע לאדמותיהם; שר החוץ הירדני העלה אפשרות להגיע להסכם מול החקלאים או חברות פרטיות אך לא כהסכם בין מדינות

ירדן דחתה את בקשת ישראל להאריך בחצי שנה את פרק הזמן בו יותר לחקלאים ישראלים להמשיך לעבד שדותיהם במובלעות צופר בערבה ונהריים בעמק הירדן, והרשויות הירדניות עדכנו אתמול (חמישי) כי החל מיום ראשון הקרוב לא תתאפשר כניסת ישראלים למובלעת הירדנית נהריים. זאת בשל סיום ההסכם עם ישראל. * בשיחה עם ראש המל"ל הבהיר שר החוץ הירדני כי לא יהיה עוד הסכם בין ממשלת ירדן לממשלת ישראל לגבי המובלעות. אם יהיו הסכמים כאלה הם יהיו רק בין חברות פרטיות ישראליות או ירדניות או מול החקלאים.

– אדמות נהריים נרכשו לפני מאה שנה על ידי פנחס רוטנברג שקיבל זיכיון מהמנדט הבריטי להפיק במקום חשמל באנרגיית המים. אלא שזמן קצר לאחר מכן, ב-1922, העניקו הבריטים את עבר הירדן לאמיר עבדאללה וב-1946 ירדן זכתה בעצמאות. נוכח ההבטחות הבריטיות לעבדאללה ולרוטנברג, שטח נהריים נותר שנוי במחלוקת. אחרי הסכם הפרדת הנשק בין ישראל וירדן, שנחתם ב-1949, נהריים נותרה בידי ישראל אולם מבחינת ירדן זה נחשב עדיין לשטח כבוש.

– שיחות השלום בין ישראל וירדן בראשית שנות ה-90, הפכו את סוגיית הגבולות למרכזית. עיקר הבעיה התמקד בשטחים שעיבדו חקלאים ישראלים בערבה ושעליהן התבססה פרנסתם של מספר מושבים. סוגיית נהריים הייתה פחות מכריעה מבחינה כלכלית, אך השליטה במקום נחשבה כסמל עבור שתי המדינות.

– בהסכמי השלום בין ישראל וירדן הסכימו רבין וחוסיין כי השטחים השנויים במחלוקת יעברו לריבונות ירדנית, אולם יישארו בבעלות החקלאים הישראלים. הנוסחה המיוחדת הגדירה את אותם שטחים כבעלי "משטר מיוחד" ולא חוזה חכירה. לגבי נהריים כתוב בנספח השלום "שלישראל זכות קניינית על האדמה", כלומר, ישראלים הם בעלי הקרקע. * מאחר שהשטח בזיקה ובקניין יהודי-ישראלי ברור, הוחלט על מתן "משטר מיוחד" לשטח, במסגרתו ישראל תכיר בריבונות הירדנית עליו והירדנים יכירו בקניין הישראלי. על כן, בפועל תהיה גישה חופשית לישראלים לאזור זה, ללא צורך בדרכונים או אשרות. בנוסף, חוקי העבירות הפליליות והמכס לא יחולו על הישראלים בשטח זה, אלא אלו הישראליים. הסדר מיוחד זה, שנקבע בנספח ב' להסכם השלום, נקבע לתקופה של 25 שנים עם אופציה לחידוש אוטומטי לתקופות של 25 שנים למעט אם אחד הצדדים יתנגד לכך, בהתראה של שנה מראש. * לפני כשנה הכריז עבדאללה, מלך ירדן, כי אין בכוונתו לחדש את החתימה על אותו נספח בהסכם השלום.

בית הדין האירופי הגבוה צפוי לאשר בשבוע הבא את ההנחיות המורות לסמן באופן מיוחד מוצרים ישראליים שמקורם מעבר לקו הירוק

בית הדין האירופי הגבוה (CJEU) צפוי לאשר בשבוע הבא את הנחיות האיחוד האירופי משנת 2015 לסמן באופן מיוחד מוצרים ישראליים שמקורם מעבר לגבולות 1967, כלומר מיהודה, שומרון, הגולן ומזרח ירושלים. * ההכרעה תינתן בעקבות ערעור שהגיש "יקב פסגות", המייצר יין שמקורו מעבר לקו הירוק. ביקב ביקשו להילחם בכלים משפטיים בהנחיית הסימון שהוציאה הנציבות האירופית. בתחילה עתר היקב, המשווק את תוצרתו במדינות רבות בעולם, לבית המשפט בצרפת. לאחר שבית המשפט הצרפתי אישר את הסימון, ערער היקב לבית המשפט האירופי.

– במשרד החוץ ממתינים כעת לנוסח המדויק של פסק הדין. גורמים מדיניים ציינו כי לנוסח הפסיקה השלכות חשובות. "אם יהיה נוסח כללי שלא מפרט כיצד בדיוק יש לאכוף הנחיית סימון המוצרים, אזי יהיה לנו מרחב תמרון מסוים. אם ההנחיות יהיו מפורטות, המכה תהיה קשה, שכן פסיקת בית הדין מחייבת את כלל חברות האיחוד האירופי". * לדברי גורם במשרד החוץ, במגעים ישירים הומלץ ליקב פסגות להימנע מהגשת הערעור, ואף למשוך אותו בשלבים מוקדמים של הדיון, כשעוד ניתן היה לעשות זאת. "העמדה של יקב פסגות לגיטימית ואין לנו דבר נגדם, אבל לפעמים צריך להיות חכם ולא רק צודק. להחלטה הזו צפויה להיות השלכה שלילית, בפרט על תוצרת ההתנחלויות – אבל לא רק שלה". (ישראל היום)

חוץ

מתיחות במפרץ: איראן יירטה מל"ט של 'מדינה זרה' מעל לנמל מאשהר שבדרום המדינה

מערכות הגנה אווירית באירן יירטו הבוקר (שישי) כלי טיס בלתי מאויש באזור משהאר בדרום מערב המדינה, סמוך למפרץ הפרסי. בכיר איראני רשמי אמר כי "המל"ט שייך למדינה זרה, מצאנו שרידים שלו" * לפי סוכנות הידיעות "חוזסטן", מערכת תצפית לטווח בינוני הפילה את כלי הטיס בשמי נמל מנשאר, שנושק למי המפרץ הפרסי. * רשת "אל-עאלם" דיווחה כי מערכת ההגנה האווירית "מרצאד", מערכת נ"מ מפיתוח איראני, היא זו שיירטה את כלי הטיס. עדי ראייה באזור נמל אימאם חומייני דיווחו ששמעו קול שיגור טיל מכיוון הנמל.

– כזכור לפני חמשה חודשים הפילה איראן מל"ט אמריקאי, לאחר שחדר לטענתה למחוז הורמוזגאן שבדרום המדינה. צבא ארה"ב אישר כי איראן הפילה את המל"ט באמצעות טיל קרקע-אוויר, אך טען כי התקרית התרחשה מעל מצר הורמוז במרחב האווירי הבינלאומי.

– שלשום פרסמה איראן אזהרה לארגון הספנות הבין-לאומי לפיה השיט במסלולים מסחריים בים האדום הוא לא בטוח, וטענה שמספר מכליות שלה הותקפו בחצי שנה האחרונה סמוך לסעודיה.

חשש: איראן חותרת לנקודת 'פריצה מהירה לגרעין'

יום אחרי שאיראן החלה להזרים גז אורניום למתקן הגרעין התת קרקעי בפורדו: מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר כי הוא מודאג מההסלמה בתוכנית הגרעין האיראנית, והביע חשש כי איראן ממקמת את עצמה בעמדה שבה תהיה לה האפשרות ל"פריצה מהירה לגרעין" – מונח שפירושו הגעה של מדינה נטולת נשק גרעיני למצב שבו יש לה היכולת לייצר נשק גרעיני במהירות ומבלי שלאויביה יהיה די זמן להיערך לכך.

– הודעת פומפאו באה לאחר שהאיראנים החלו להזרים שלשום את תרכובת האורניום והפלור ל-1044 הצנטריפוגות שפועלות במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו, שליד העיר קום. * בשלב זה איראן עדיין מקפידה להעשיר אורניום לרמה של חמישה אחוזים בלבד, שאינה מספיקה לייצור פצצה גרעינית, אולם הצעדים האחרונים שנקטה אמורים לאפשר לה לדלג בקלות להעשרת אורניום ברמה גבוהה יותר, שממנו ניתן להפיק פצצה.

– מוקדם יותר הודיעו האיראנים כי החליטו להעשיר אורניום בצנטריפוגות החדישות מדגם 6IR-, שיכולות להעשיר אורניום במהירות של פי 10-7 יותר מאשר בצנטריפוגות מהדגמים הישנים 1IR ו- 2IR שלאיראנים מותר להשתמש בהן. * יתרה מזאת, ראש סוכנות הגרעין האיראנית, הודיע שאנשיו כבר עובדים על אב-טיפוס של צנטריפוגה חדישה ומתוחכמת עוד יותר, שמהירותה היא פי 50 ממהירות ההעשרה הנוכחית.

– לעת עתה, החלו אמנם האירנים להעשיר רק ב-60 צנטריפוגות מהסוג החדיש. בעוד שבכדי להעשיר אורניום בכמויות גדולות, לדרגה של יותר מ-90% הדרושה לייצור פצצה גרעינית, נחוצות אלפי צנטריפוגות. אבל עצם השימוש בהן מאפשר לאיראנים לצבור ניסיון בהפעלתן, לתקן פגמים ולשפר את ביצועיהן. וכשיגיע הרגע שאיראן תחליט לייצר פצצה גרעינית, לא יידרשו לה שנים כמו היום, אלא חודשים ואולי אף שבועות ספורים בלבד.

גורמי מודיעין ישראליים: איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה

גורמי מודיעין ישראליים מזהירים כי "אם תחליט לפעול במהירות בכיוון הזה – איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה". כך פורסם אמש בחדשות כאן. לדבריהם, ישראל ממשיכה להעביר חומרים לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך אלה נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים.

חקירת "המחסן האטומי" בטהראן: איראן מסרבת לשתף פעולה עם סבא"א

המפקח הבכיר של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, סיפר לדיפלומטים מערביים בפגישה שקיים עמם בדלתיים סגורות בווינה, כי איראן לא משתפת פעולה עם דרישות פקחי הארגון בנוגע לבדיקות מקור חלקיקי האורניום במחסן ברובע בטורקוזאבאד שבפאתי טהרן, שנחשף על ידי ישראל באו"ם לפני כשנה, כך דווח בסוכנות הידיעות 'בלומברג'.

– כזכור, לפני חודשיים איתרו פקחי האו"ם שרידי אורניום ב"מחסן האטומי" בטהראן. בחודשים האחרונים האיראנים מתחמקים ממתן תשובות לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לממצאים החשודים. לטענתם, האתר החשוד בבירה הוא מחסן שטיחים. ממלא מקום מנכ"ל הסוכנות ביקר בטהראן והבהיר לאיראנים כי המצב לא יכול להימשך.

– במקביל, הרשויות באיראן הודו במעצר פקחית מטעם הסוכנות שעמדה להיכנס למתקן בנתנז בשבוע שעבר – אך טענו שהסיבה לכך היא "חשד לנשיאת חומר חשוד". באיראן טענו כי על בגדיה של פקחית מטעם האו"ם, נמצאו שאריות חומר נפץ ולכן נמנעה ממנה כניסה למתקן גרעיני. לדבריו של נציג איראן לסוכנות האנרגיה הגרעינית הבינלאומית, קאזם בבדיקה ראשונית נמצאו שאריות של החומר הנפיץ ניטרט על בגדיה של הפקחית שהגיע למתקן הגרעיני בנטנז וניסתה להוריד את החומר כשהמתינה לבדיקה השניה. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית "לא הסכימה" עם טענותיה של איראן.

דיווח: מנהיג דעא"ש החדש צפוי לפרסם ביומיים הקרובים הצהרה מוקלטת ראשונה

העיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה, מדווח בשם מקורות בארגוני הג'יהאד, כי במהלך חגא מוסלמים שצפוייה להתקיים ביומיים הקרובים יפורסם נאום מוקלט ראשון של מנהיג דאעש החדש, אבו אבראהים אל-האשמי, כשהנאום ילווה בסקירת חייו של ראש ארגון הטרור החדש. לדברי המקורות קיים קשר משפחתי בין ראש הארגון החדש לקודמו, אבו באכר אל-בגדדי, שנהרג לאחרונה במבצע של כוחות אמריקניים. עם זאת, העיתון הלבנוני הדגיש כי מדובר במידע שטרם אושר. * מנהיג דאעש החדש אבו אברהים אל-האשמי לא חשף את זהותו בינתיים. למרות זאת, אל-האשמי הספיק לקבל כמה הצהרות אמונים מסניפי ארגון הטרור ברחבי העולם. * עוד דווח בעיתון הלבנוני כי ב"מדינה האסלאמית", שמרבית שטחיה נכבשו על ידי כוחות הקואליציה האמריקנית, החליטו על מבנה ארגוני חדש.

ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג שוקל שוב להתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב

ראש עיריית ניו יורק לשעבר, המיליארדר מייקל בלומברג, שוקל בכובד ראש להצטרף למירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2020. לדברי יועצו הפוליטי "אנו צריכים לסיים את העבודה ולהבטיח שטראמפ יובס, אך מייק מודאג מאוד מכך שאף אחד מהמועמדים לא יוכל לעשות זאת" * לפי הדיווחים, בלומברג, שמחזיק בסוכנות ידיעות וערוץ תקשורת הנושאים את שמו, צפוי להגיש את המסמכים הדרושים כדי להתמודד לנשיאות השבוע ויעשה זאת במדינת אלבמה.

– החלטת בלומברג בן ה-77 לשקול הצטרפות למירוץ היא מפנה משמעותי. בתחילת השנה הוא הודיע כי לא ישתתף במרוץ לנשיאות בבחירות בשנת 2020, אחת הסיבות לכך הייתה כניסתו של ביידן לזירה. בלומברג אף הוסיף בשעתו כי ימקד את האנרגיה שלו ואת משאביו במאמצים מבחוץ כדי להביס את הנשיא המכהן דונלד טראמפ, להילחם בשינויי האקלים ולהיאבק להגבלת נשיאת הנשק. אך נראה כעת כי שינה את דעתו. * לדברי אנליסטים, העריך אז בלומברג שביידן הוא מועמד חזק שלא יהיה אפשר לגבור עליו. אבל בחודשים שחלפו מאז התברר, שביידן רחוק מלהיות מועמד על. הסקרים אמנם מציבים אותו בצמרת המתמודדים, בדרך כלל במקום הראשון, אך בסיס התמיכה בו רך ונאומיו אינם מציתים התלהבות בקרב הבייס הדמוקרטי.

– המיליארדר מתח ביקורת קשה על המועמדים וורן וסנדרס בגין תכניותיהם המוצהרות להכביד את נטל המס על עשירים. בתגובה כתב סנדרס כי "מעמד המיליארדרים פוחד והם אכן צריכים לפחוד".

הליך ההדחה נגד טראמפ | דיווח: טראמפ ביקש מהתובע הכללי להודיע שלא עבר על החוק בשיחה עם נשיא אוקראינה; טראמפ מכחיש

כלי תקשורת בארה"ב מדווחים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקש מהתובע הכללי ויליאם בר לערוך מסיבת עיתונאים מיוחדת בה יודיע כי הנשיא לא עבר על החוק בשיחת הטלפון עם מקבילו האוקראיני – שעומד כעת במרכז הליך ההדחה – אך בר סירב לבקשתו. לדברי מקורבים לנשיא, מאז שנפתח הליך ההדחה, טראמפ מתלונן כי אנשי ממשלו לא עושים מספיק כדי להגן עליו * טראמפ הגיב לדיווח וטען "אינו נכון לחלוטין וזה סתם עוד סיפור 'פייק ניוז' עם מקורות אנונימיים שאינם קיימים".

– זו לא הפעם הראשונה שטראמפ דורש מאנשי הממשל לעמוד לצדו בעת פרשיות מביכות או בעייתיות. הוא מעולם לא הסתיר את זעמו על התובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס, שפסל את עצמו מחקירת החוקר המיוחד רוברט מולר. את ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי טראמפ החליט לפטר לאחר שסירב להודיע בפומבי כי הנשיא אינו מעורב ישירות בקשרי הקמפיין שלו עם רוסיה.

– בתוך כך, ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי היועץ לביטחון לאומי לשעבר בממשל טראמפ, ג'ון בולטון, מוכן לצאת נגד הבית הלבן ולהעיד בפני הקונגרס במסגרת הליכי ההדחה שפתחו הדמוקרטים נגדו, אך זאת רק אם בית המשפט יכריע כי לקונגרס אכן יש סמכות להוציא צווים ליועצי הנשיא בעבר ובהווה. * לדברי מקורבים לבולטון, הוא מתכוון לספר למחוקקים על החשש שהיה לו סביב קמפיין הלחץ נגד אוקראינה, שנועד להכריח את קייב לפתוח בחקירה נגד בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שעשוי להיות יריבו של טראמפ בבחירות 2020. * לא ברור כמה זמן ההליכים המשפטיים יימשכו והאם הם יאפשרו לזמן את בולטון בזמן, כאשר השימועים הפומביים בהליכי ההדחה של טראמפ יתחילו כבר בשבוע הבא.

– לבנתיים, ראש הסגל בבית הלבן מיק מולבייני, זומן לתת עדות בפרשת "אוקראינה-גייט" על ידי חברי הקונגרס שאחראיים לחקירת פעולותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולבחינת הליך הדחתו. * הוועדה החוקרת בקונגרס דרשה ממנו למסור את כל המידע שיש ברשותו בכל נוגע להחלטת טראמפ למנוע סיוע צבאי מאוקראינה, בחשד שהפסקת הסיוע היוותה כלי של הנשיא להפעלת לחץ על המדינה לקבל את בקשתו ולפתוח בחקירה נגד יריביו הפוליטיים. מולבייני כבר רמז שהוא ככל הנראה יסרב לדרישה, והבית הלבן שלח מכתב לקונגרס ובו הצהיר שלא ישתף פעולה עם הליך ההדחה. * כזכור, במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה בחודש שעבר אמר מולבייני לתקשורת שטראמפ עצר את הסיוע לאוקראינה כדי לגרום להם לחקור את יריביו הפוליטיים. מולבייני אמנם חזר בו מהאמירה, אך זה כבר היה מאוחר מידי. ההצהרה הזו היוותה את אחד הגורמים המרכזיים שהניעו את הקונגרס לפתוח בחקירה לשם הדחה.

דיווח: מטוס 16-F אמריקני ירה בטעות פצצת תרגול לעבר כפר ביפן; אין נפגעים

מטוס 16-F של צבא ארצות הברית ירה בטעות – ביום רביעי השבוע – פצצת תרגול על כפר שנמצא 5 קילומטרים בסמיכות לבסיס בצפון יפן. בתקרית שהתרחשה בסביבות השעה 18:30 בשעון המקומי של יפן. בשלב זה אין דיווחים על פצועים או נזק ומשרד ההגנה היפני הודיע כי עדכן את הרשות המקומית לאחר שנמסר לו על התקרית מהפיקוד האמריקאי ביפן. * על פי האמריקאים סיבת תאונת האימונים תיחקר והם הודיעו זאת לממשל היפני בהתאם לסיכומים בין המדינות. (החדשות12)

דיווח: מסתמנת הסכמה על ממשלה טכנוקרטית בלבנון

בחוגים הפוליטיים בלבנון מדברים על מהפך בעמדת "תנועת הפטריוטים החופשיים", מפלגת השלטון הפרו-סורית, וקבלתה את עיקרון הרכבת הממשלה הטכנוקרטית. זאת, בעקבות הדלפות חדשות מפגישותיהם של היו"ר ג'בראן באסיל המשמש כשר החוץ לבין ראש הממשלה סעד אל-חרירי, שהתפטר לאחרונה, במהלכה הביע שר החוץ באסיל הסכמה לממשלה טכנוקרטית, ששריה יקבלו את אישור נציגי המחאה ותמיכת העם כדי להציל את הכלכלה. כך דווח אתמול (חמישי) בעיתון "אל-ערב" היוצא לאור בלונדון ובכלי תקשורת לבנוניים. * לפי הדיווח הערבי, על אף שהרכבה הסופי של הממשלה לא ברור, הרי שהתזוזות בעמדת שר החוץ באסיל מעידות על שינוי גם בעמדת חיזבאללה.  * עם זאת, לפי המקורות של העיתון כל ממשלה חדשה תצטרך לכבד את מאזן הכוחות שנוצר בבחירות האחרונות, במהלכה המפלגה הפרו-סורית זכתה במספר הגדול ביותר של מושבים בפרלמנט הלבנוני, מבין המפלגות שהתמודדו. כמו כן, הברית בין "הפטריוטים" לחיזבאללה והמפלגות הפרו-סוריות האחרות, מחזיקה ברוב המושבים בפרלמנט, ולכן הסדר זה נוטה לטובתה. (ישראל היום)

בורקינה פאסו: עשרות הרוגים, פצועים ונעדרים במתקפה קטלנית נגד שיירה מאובטחת שעשתה את דרכה למכרה זהב במזרח המדינה

חמושים ארבו לאוטובוסים ולכלי רכב צבאיים שעשו דרכם למכרה זהב שבבעלות קנדית במזרח בורקינה פאסו, וירו ללא אבחנה.  במתקה נהרגו לפחות 37 אזרחים ונפצעו יותר מ-60, כמו"כ יש באירוע נעדרים רבים. כף דיווחו שלשום (רביעי) הרשויות במדינה * כלי רכב צבאי שהוביל את השיירה נפגע ממטען צד בקטע כביש שבו אין רשת סלולרית. לאחר הפיצוץ, מספר לא ידוע של חמושים פתחו באש לעבר השיירה. אחד הגורמים אמר כי המתקפה הייתה לא שגרתית משום שהחמושים תקפו גם את האוטובוסים וגם את השיירה הצבאית.

– חברת "סמאפו", שבבעלותה המכרה, הידקה את האבטחה בשנה שעברה אחרי מתקפות שהתרחשו ליד שני מכרות במדינה. החברה אמרה כי ההתקפה על השיירה, שכללה חמישה אוטובוסים בליווי כוחות צבא, התרחשה בכביש המוביל למכרה בונגו שבמחוז אסט, וכי היו הרוגים ופצועים. (רויטרס)

לפחות ארבעה הרוגים ולמעלה ממאה פצועים ברעידת אדמה בצפון מערב איראן

רעידת אדמה באיראן: לפחות חמישה בני אדם נהרגו ולפחות 312 נפצעו (מתוכם רק 13 נזקקו לטיפול בבית חולים) ברעידת אדמה בעוצמה 5.9 שפקדה הלילה בסביבות השעה 2:30 בלילה את צפון-מערב הרפובליקה האסלאמית. * מכון אמריקני מסר שרעידת האדמה הכתה כ-60 קילומטרים מהעיירה האסטרוד, במזרח מחוז אזרבייג'אן. * סוכנות הידיעות האיראנית "IRNA" דיווחה כי הרעידה החזקה גרמה לאנשים רבים לברוח מבתיהם באמצע הלילה.

– איראן ממוקמת היכן ששני לוחות טקטוניים נפגשים, מה שיצר את הטופוגרפיה ההררית שלה והופך אותה לאזור סיכון לרעידות אדמה. * רעידת האדמה העוצמתית האחרונה שפקדה את המדינה הפרסית התרחשה לפני שנתיים. אז היא התרחשה בגבול עם עיראק, במחוז בשם כרמאנשאה ועוצמתה היתה 7.3. בעקבות הרעידה נרשמו יותר מ-600 הרוגים ו-9,000 פצועים. כמו כן, כ-70 אלף אזרחים נותרו ללא קורת גג. * לפי 16 שנה רעידת אדמה בעוצמה 6.6 שיטחה את העיר ההיסטורית בם, והרגה 26 אלף בני אדם.

ארה"ב: קנס של 2 מיליון דולר הוטלו על טראמפ בשל שימוש בכספי צדקה במהלך מסע הבחירות שלו

בית המשפט במדינת ניו יורק, ארצות הברית, הטיל אמש (חמישי) קנס שני מליון דולר על נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בשל שימוש לא תקין בכספי תרומות שהגיעו לארגון הצדקה של משפחתו למימון מסע הבחירות שלו ב-2016. * טראמפ הודה, בין היתר, כי אישר להוציא מכספי הקרן כעשרת אלפים דולר לטובת דיוקן שלו באורך שישה מטרים במהלך הקמפיין. בנוסף הוא הסכים להחזיר לקרן סכום של כ-11 אלף דולר שאותם הוא הוציא על מזכרות ספורט ושמפניה בערב התרמה של קרן הצדקה.

– ההחלטה התקבלה בהסדר תביעה אזרחית, ועל פיה טראמפ השתמש בתרומות שגויסו עבור יוצאי צבא בארצות הברית למימון הפריימריז במדינת אייווה. במסגרת הסדר הטיעון נקבע שהכסף יבוא מכיסו הפרטי של טראמפ, ויחולק בין שמונה ארגוני צדקה שלנשיא אין קשר אליהם. * השופט קבע כי אין להשתמש בקרן כמו זו של טראמפ למטרות פוליטיות, והחליטה ששלושת ילדיו, טראמפ ג'וניור, אריק ואיוונקה, אשר ניהלו את הקרן עמו, יצטכו ללכת להכשרה בנוגע ל"חובות של מנהלי קרנות צדקה". * עם זאת, חרף העובדה שלקרנות צדקה אסור על פי החוק לקחת חלק בקמפיינים פוליטיים, השופט נתן לטרמאפ נקודות זכות על מעשיו הטובים, בכך שאכן העניק 2.8 מיליון דולר שקרנו גייסה לטובת ארגון ותיקי המלחמות. במקום לקנוס אותו בסכום זה, כפי שדרש משרד התובע הכללי, השופט קיצץ את הסכום הסופי לשני מיליון, ודחה את הדרישה לפיצויים כעונש.

    גרמניה: סוכנות הידיעות הגרמנית DPA מדווחת מפי גורמים רשמיים במדינה: 35 בני אדם לכודים בעומק של 700 מטרים מתחת לאדמה, בעקבות פיצוץ שאירע במכרה בעיר טוטשנטל שבמזרח גרמניה

    הודו: בסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק מדווחת כי הודו השתמשה ברחפנים תוצרת ישראל כדי לאתר ולסכל הסתננויות והברחות לשטחה מכיוון בנגלדש. עוד פורסם כי הרחפנים שרכשה הודו מישראל מצוידים במצלמות תרמיות, בחיישנים אופטיים ובאמצעי מעקב קרקעיים. 

 

כתבות אחרונות באתר

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן