נתן שחם הוא חתן פרס ישראל לספרות תשע"ב

נהוג לזהות את נתן שחם כחלק מקבוצת סופרי דור תש"ח, שפעלה בישראל בשנות החמישים ועסקה על פי רוב בהיסטוריה קרובה. מחזהו "הם יגיעו מחר" (או "המוקש השביעי"), שהועלה בשנת 1950 בתיאטרון הקאמרי, נחשב, ביחד עם "הוא הלך בשדות" של משה שמיר, כאחת מאבני הפינה הבולטות של התיאטרון הישראלי

Print Friendly

חתן פרס ישראל בתחום הספרות ושירה עברית – יוצרים ומתרגמים תשע"ב הוא נתן שחם. שחם זכה בפרס בעקבות המלצת ועדת פרס ישראל בראשותו של פרופ' יהודה פרידלנדר.

נתן שחם

נתן שחם בקיבוץ בית אלפא (צילם: Henriku / ויקיפדיה)

שחם כתב רומנים, מחזות, קובצי סיפורים, ספרי מסע, ספרי ילדים, וגם ספר מוזיקה. שחם זכה בפרסים רבים  - פרס שלונסקי, פרס הבימה, פרס ביאליק, פרס ניומן ופרס ראש הממשלה על שם לוי אשכול, שימש קונסול תרבות בארה"ב ובבריטניה, היה ממנהלי רשות השידור ועורך בכיר בהוצאת ספריית פועלים. מחזהו "הם יגיעו מחר" (או "המוקש השביעי"), שהועלה בשנת 1950 בתיאטרון הקאמרי, נחשב, ביחד עם "הוא הלך בשדות" של משה שמיר, כאחת מאבני הפינה הבולטות של התיאטרון הישראלי.

שחם נולד בתל אביב. הוא בוגר הגימנסיה הרצליה, ומשנת 1945 חבר קיבוץ בית אלפא. בשנת 1942 התגייס לפלמ"ח לפלוגה ה'. היה מאנשי הפלמ"ח ששחררו את אילת. תפקידו האחרון בפלמ"ח היה קצין ההסברה החטיבתי.

אביו הוא הסופר אליעזר שטיימן ואחיו – הסופר דוד שחם.

Print Friendly

על אודות מיא שם-אור

מיא שם-אור היא משוררת. קונפליקטיבית, מחזיקה לרוב בדעות סותרות ביחס לאותו נושא. בבחירה חוזרת הייתה רופאה מצילת חיים, או מוזיקאית. עורכת את "חיה רעה" - מדור הספרות של מגפון, עורכת ספרי שירה. רואה את צבעי המילים גם באנגלית ובצרפתית. ספריה: 1. קינמון, זמורה ביתן, 1996. עודד פלד: .."לקינמון שלה חזות קלילה, מתקתקה, מטעה..אתה מסיג את הקליפה ומגלה שהשירה היא אכן 'הרעלה שמימית', כדברי בודליר". 2. שנה של סוכריות, אבן חושן, 2007. זכה במענק המועצה לתרבות לאומנות של מפעל הפיס ויצא לאור בתמיכתם. כותבת כמה כתבי יד במקביל. בשרותה הצבאי בגלי צה"ל שכחה שרצתה להיות רקדנית. מתגוררת בתל אביב. לא מחפשת חנייה. רוצה להתגורר בכוכב אחר לפחות שנתיים, לגדל צמחים שעוד לא נוצרו, ולהשפיע על החלטות קוסמופוליטיות ייקומיות
פוסט זה פורסם בקטגוריה ד, ידיעות, ספרות, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.