"זו לא תספורת – זה קרקוף", נאמר בוועדת הכלכלה על עסקת "פרטנר" של אילן בן דב

נציג האוצר, בדיון על "התספורת" שנעשתה בעיסקת "פרטנר": "אם בעל השליטה היה מוותר על חצי מהתמורה לטובת בעלי האג"ח' לא הייתה תספורת ובעלי החוב היו מקבלים את מלוא כספם". ח"כ דב חנין: "זה מצב של הפקרות מוחלטת". יו"ר הוועדה, ח"כ שאמה-הכהן' קרא לבעל השליטה, אילן בן דב, לוותר על חלק מהתמורה כדי למנוע "תספורת"

Print Friendly

נציג האוצר, בדיון על "התספורת" שנעשתה בעיסקת "פרטנר": "אם בעל השליטה היה מוותר על חצי מהתמורה לטובת בעלי האג"ח' לא הייתה תספורת ובעלי החוב היו מקבלים את מלוא כספם". ח"כ דב חנין: "זה מצב של הפקרות מוחלטת". יו"ר הוועדה, ח"כ שאמה-הכהן' קרא לבעל השליטה, אילן בן דב, לוותר על חלק מהתמורה כדי למנוע "תספורת"

מאת צבי זינגר

"תספורת שבעל השליטה מרוויח ממנה זה דבר שטרם חזינו בו בשוק ההון הישראלי ובהחלט מדובר בשיא שלילי חדש". כך אמר היום יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, במהלך דיון מיוחד שהתקיים בעסקה למכירת חברת פרטנר. היו"ר שאמה-הכהן, שיזם את הדיון, אמר כי הוועדה מברכת על ההשקעה של חברת האצ'יסון בארץ, אולם השאלה היא מה דינם של כספי הציבור והאם יכול להיות מצב שבו בעל השליטה מקבל ערך עודף על אחזקותיו, בעוד בעלי האג"ח צפויים לתספורת.

כרמל שאמה הכהן: "סגנון חדש של תספורת". (צילום: אתר הכנסת)

סגן הממונה על אגף שוק ההון באוצר, אליאור גבאי, אמר כי האגף רק מפקח על התנהלות המוסדיים ולא מחליף את שיקול דעתם. "תפקידנו לוודא שהתהליך נעשה בצורה תקינה, גם אם במקרה הזה המוסדיים מחזיקים רק 25% מהאג"ח והתספורת, אם תתבצע, תהייה של 50 מיליון שקל בלבד", אמר גבאי.

הוא הוסיף, כי "אם בעל השליטה היה מוותר על חצי מהתמורה לטובת בעלי האג"ח, לא הייתה תספורת ובעלי החוב היו מקבלים את מלוא כספם. הגופים המוסדיים מזהים את הבעיה ומתכוונים לפעול נחרצות להגן על כספי המשקיעים – אין מוסדיים שמביעים תמיכה בהסדר". היו"ר שאמה-הכהן הגיב לדברים ואמר כי המשמעות היא ש"התספורת נובעת מתנאי העסקה שסידר לעצמו בעל השליטה".

דב חנין: "זו לא תספורת - זה קרקוף". (צילום: אתר הכנסת)

דב חנין: "זו לא תספורת - זה קרקוף". (צילום: אתר הכנסת)

ח"כ דב חנין אמר, כי בעסקה הזו מי שמרוויח הוא אחד והרבים משלמים. "זה מצב של הפקרות מוחלטת. זו לא תספורת – תספורת זה דבר וולונטרי שלא כואב וכולם יוצאים ממנה מרוצים – זו פעולה הרבה יותר מכוערת, זה קרקוף". לדבריו, הנושא ראוי לטיפול שורש שישים סוף להפקרות בכספי הציבור.

ח"כ ישראל חסון הוסיף, כי צריך לבחון מה הכלים הנוספים שצריך לתת למנגנונים הממשלתיים להתמודד עם התופעה. "זה יכול להיות סופר כשר, אבל מריח מאוד לא טובה", אמר ח"כ חסון על העסקה והוסיף: "צריך כלים כדי שמי ששם את ידו בכספי ציבור יידע שלהבא יהיו לזה השלכות על עסקיו".

היו"ר שאמה-הכהן סיכם את הדיון ואמר כי "העסקה מייצרת סגנון חדש של תספורת, בו כיסו של בעל השליטה קודם לכיסו של הציבור. העסקה לוקה בחוסר רגישות וחוסר הגינות כלפי כספי הציבור". בעקבות דבריו של נציג האוצר הבהיר היו"ר שאמה-הכהן כי "הוועדה קוראת לבעל השליטה אילן בן דב לוותר על חלק מהתמורה שיקבל כדי למנוע תספורת ופגיעה בכספי החוסכים".

Print Friendly

על אודות צבי זינגר

יליד ישראל, 1952, עיתונאי מאז 1970 (שבועון "במחנה", עיתון הסטודנטים "פי האתון", "הארץ", "מעריב", "ידיעות אחרונות") אב לשלוש בנות
פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, בארץ, חדשות בארץ, חדשות כלכלה, כלכלה, מדיני-פוליטי, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.