למכירה: 600 זוגות אופניים גנובים

בשבוע הבא משטרת תל אביב מוציאה למכירה פומבית מאות זוגות של אופניים גנובים, שנתקעו אצלה במחסנים וסתמו אותם. המחיר כמו אופניים גנובים, אבל הקבלה – קבלה ברזל, מהמשטרה. גם ברומניה וגם בחרטום נוסעים על אופניים שיוצרו בסין ונגנבו מתל אביב

אליהו עוזי היה פעם צלם טלוויזיה. היום יש לו חנות אופניים. הימים שלפני יום הכיפורים הם הימים שלו, כי כל תל אביב קונה אופניים. הוא הביא הרבה סחורה וגם מנעולים, אזעקות וקסדות. פתאום בא ברנש עם פרצוף של גנב, עלה על זוג אופניים בחנות וברח בדהרה. עוזי מבין בזה. הוא צילם הרבה כתבות על פשע בחיים שלו. הוא יודע שאם הוא לא יגיע מהר לשוק האופניים הגנובים בנווה שאנן פינת בני ברק בתחנה המרכזית עכשיו ומיד, אז עוד רגע זה לא יהיה. הוא עלה על אופניים אחרים ודהר לשם.

כשהגיע וראה את האופניים הגנובים שלו מוצעות למכירה, הוא שם עליהם את היד. רגע אחרי זה שלושה אפריקנים כיסחו אותו, שדדו ממנו את הארנק, את הטלפון ואת האופניים הנוספים שאיתם בא ושלחו אותו פצוע לאיכילוב. אמצע תל אביב, ימים נוראים ספטמבר 2012. הוא חזר מבית חולים צולע עם צלעות שבורות לחנות שלו, כדי להמשיך את המכירות לפני יום כיפור.

אופניים ביום כיפור. הגניבות מתגברות לקראת החג (צילום: דן בר דוב)

אופניים ביום כיפור. הגניבות מתגברות לקראת החג (צילום: דן בר דוב)

בשבוע הבא משטרת תל אביב מוציאה למכירה פומבית 600 זוגות אופניים גנובים, שנתקעו אצלה במחסנים וסתמו אותם. המחיר כמו  אופניים גנובים, אבל הקבלה – קבלה ברזל. קבלה מהמשטרה.

על פי משטרת תל אביב, ב-72 השעות של אחרי יום הכיפורים התלוננו 33 אנשים על גניבות אופניים ביום הכיפורים, בכל תחנות המשטרה בגוש דן. גם בימים שלפני גנבו הרבה, כדי לספק את הסחורה.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה התלוננו "רק" 1,048 אנשים בתחנות המשטרה בתל אביב על זה שגנבו להם את האופניים. במשטרה יודעים שאולי 10-20 אחוזים מאלה שגונבים להם את האופניים טורחים ובאים להתלונן. זה לא רק בתל אביב.  בכוכב יאיר תפסו אחד מקלקליה, שתוך שעה גנב שבעה זוגות והעביר את הגדר.

היום, כשפורצים לבית, גונבים מפתח של מכונית, מחשב נייד, אייפון, אייפוד ואופניים או קורקינט חשמלי, כי יש הרבה ביקוש. כולם רוצים לחסוך פקקים ודלק. בשביל אלף שקל שאין עליהם ביטוח ושדקה אחרי שגונבים אותם מחליפים להם כידון וכסא כדי שלא יוכלו לזהות, אנשים כמעט לא הולכים להתלונן במשטרה.

נכון ל-2 באוקטובר נמצאות בתחנות המשטרה בגוש דן 600 זוגות אופניים גנובים לא מזוהים, שאין להם דורש, אבל הסודאנים וכל השאר לא הביאו אותם מחרטום כשעשו עלייה. מרבית אלה שגנבו להם בכלל לא הולכים לתנות המשטרה לחפש את הזוג שלהם.

אם האיש שאחראי על מנהל הרכב הממשלתי היה מחליט שמרבית ניידות המשטרה יהיו פורד טרנזיט גדולות ולא סקודה קטנות, בתחנות המשטרה היו פי עשרה זוגות אופניים. שוטרים נוסעים בניידת קטנה ורואים לידם חשוד בגניבה על אופניים. הם חושבים פעמיים ובסוף ממשיכים הלאה ולא עוצרים אותו אפילו לבדיקה, כי אין להם מה לעשות איתו. אין להם איפה לשים את האופניים. אם יעצרו אותו ועד שישלחו להם טנדר, תיגמר לא רק המשמרת הזאת אלה גם המשמרת הבאה. אז הם ממשיכים לנסוע. ברחוב הראשי בתחנה המרכזית סגרו לפני חודש חנות בגדים ופתחו חנות כלי עבודה. הכלי הכי נמכר שם זה מספריים לברזל שחותכים מנעולי אופניים.

המשטרה בפעילות ברחוב נווה שאנן (צילום: יו טיוב)

המשטרה בפעילות ברחוב נווה שאנן (צילום: יו טיוב)

הסיפור הזה של האופניים הוא סיפור שלא נגמר ואף אחד לא יודע כמה אופניים נגנבים ביממה בישראל. כולם קונים. כאלה שבאו מסודאן ואין להם איך להסתובב בתל אביב לחפש אוכל. כאלה שמייצאים לשטחים וכאלה שמייצאים לכל רחבי העולם במכולות. גם ברומניה וגם בחרטום נוסעים על אופניים שיוצרו בסין ונגנבו מתל אביב. יש סוחרים שמספקים אופניים משומשים למושבים ולקיבוצים בכל הארץ, כי גם החברים וגם הפועלים מתאילנד צריכים אופניים.

משומשים? סליחה. גנובים. המחיר לזוג בתחנה המרכזית הישנה ברחוב נווה שאנן נע בין 50 ל-100 שקלים. גונבים אותם באלף דרכים – מהזוג הזה שהושאר לרגע על ידי בנאדם שנכנס לפגישה וביקש מהשומר לשים רגע עין. השומר נכנס לרגע לקנות שתייה והופס כמו שרואים בסרט בא גנב ו…… אין אופניים, ועד פריצות לבתים.

חנות האופניים של אליהו עוזי נמצאת באזור התעשייה בחולון. בגלל הביטוח היו חייבים לשים מצלמות. פתאום בא טנדר, עשה שלוש-ארבע ובום ניפץ את קיר הזכוכית. החבר'ה באו עם קסדות כדי שלא יזהו את הפנים שלהם, אבל לא היו מספיק חכמים גם להסתיר הרמטית את המספר של המכונית. מצלמות האבטחה מזהות את המספר וכשיש קצה חוט המשטרה משקיעה עבודה, מוצאת את האופניים הגנובות עוד לפני שנמכרו, תופסת את הטנדר ועוצרת את הגנבים.

המשטרה גם מסמנת אופניים באמצעות החדרה של מכשירי איתוראן כדי לתפוס אותם ואת הגנבים, המשטרה פושטת פעמיים ביום על שוק האופניים הגנובים ברחוב נווה שאנן, אבל הסיפור הזה לא נגמר. מנעולי הברזל נחתכים כמו חמאה וגם בשנה הקרובה ייגנבו בתל אביב עוד אלפי זוגות אופניים. יש ביקוש ויש היצע והרבה יותר זול לקנות גנוב ומשומש מאשר חדש.

חבר שלי רצה לעזור למעון של ילדים מסכנים, אז הוא הלך לתחנה המרכזית וקנה להם עשרה זוגות אופניים מתנה. על כל אחד הוא שילם חמישים שקל. אחרי חודש הייתה באחד מהם תקלה אז מנהל המוסד שלח אותם לתיקון. המתקן אמר לו שזה אופניים בעשרת אלפים שקל, אז הוא התקשר שוב לחבר שלי לומר תודה על האופניים היקרות ששלח לו. כל הכבוד לך. אופניים בעשרת אלפים שקלים זה באמת יפה. לך תסביר לו שזה עלה רק חמישים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, בארץ, פליליים, תיק-פלילי, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.


newsletter

11 תגובות על למכירה: 600 זוגות אופניים גנובים

 1. מאת סיגלית‏:

  היום לי נגנבו אופנים לבנות חשמליות בבית חולים תל-השומר בין השעות 09:00-13:00, הלוואי וימצאו אותם

 2. מאת אמיר‏:

  היום גנבו לי אופניים לאור יום ( 13 בצהריים) ממול גן העיר. רציתי למות. לא האמנתי. נכנסתי לקרוא באנטרנט על מקרים של גניבות אופניים ואני קולט שאנשים פשוט משלימים עם זה. בא לי לנסוע לנווה שאנן עם כוחות גדולים ולהחזיר את האופניים ( ששימשו לנסיעה בעיר עם כיסא תינוק) שלי ואת של כולם , ולהטיס משם את הפרזיטים ,במסווה של פליטים, חזרה למדינה שלהם. זה לא ייגמר ורק יתדרדר. בינתיים אני הולך להגיש תלונה במשטרה כדי לומר לעצמי שלא ישבתי בידיים שלובות. . אחלה כתבה בוקי

 3. מאת אני‏:

  הפעם אתה לא בסדר !
  אין סיבה למכוניות היקרות הללו, יכלו לשים מאחור מתקן לאופנים מתקפל ונמאס משוטרים עצלים !

 4. מאת ארז‏:

  מתי,היכן – נתונים ?

 5. מאת אלי‏:

  העיקר שכחת לכתוב, איפה המכירה?

 6. מאת אדיר‏:

  מתי תיערך המכירה ואיפה ?? תודה

 7. מאת נגה‏:

  אפשר לקבל פרטים על המכירה שתערוך המשטרה- מתי ואיפה?

 8. מאת יערה‏:

  אז איפה תיערך המכירה?

 9. מאת גל‏:

  מאד לא תקין פוליטית, מר נאה, מאד לא תקין פוליטית…