זה לא נתניהו, אלה לא פקידי האוצר. זה לפיד נטו

(הסטטוס שיאיר לפיד לא פירסם)

לא, אלה לא כוסות קפה מנייר על שולחן משרדי. כאן אין דברים כאלה. כאן זה לא קריית הממשלה בירושלים. כאן זה כוסות זכוכית בגודל הנכון. כוסות שמקבלות כמו שצריך את הסינגל מאלט. לא הייתי כאן כל הערב, גם לא שרתי על השולחן. אני מכיר אתכם. אני יודע טוב מאוד מה הייתם עושים לי. התגנבתי אחרי שהקהל התפזר. ביקשנו שינעלו את הדלתות ויסיטו את הווילונות. אתם יודעים איך זה בגנקי, תמיד יש איזה טמבל שידחוף את הראש לראות מי הגיע היום. לוזרים.

מה שרואים זה מה שיש. זה האיש וזו השקפת עולמו. יאיר לפיד (צילום: דן בר דוב)

תנמיכו רגע את המוזיקה, שימו את המשקה בצד, הניחו לסיגרים. בואו נדבר עלי. לא על הריקי ההיא. מיצינו. בואו נדבר עלי. הקשקשנים כותבים שאני גמור. כולם. ארי, ברנע, סימה, משגב, גדעון, סבר, דן. אף אחד לא נותן כתף. כולם כרגיל, במקהלה. אבל זה היה צפוי, אמרתי לכם שככה יהיה.

הם מצחיקים אותי. אני גמור? נראה לכם? אתם זוכרים ואני זוכר כמה הם טחנו את ביבי. כמה פעמים גמרו אותו. ומה? שלוש פעמים נבחר. אחרי כל קטסטרופה חזר כמו גדול. ותאמינו לי, מה שהוא עשה זה אפילו לא הפרומו של מה שאני אעשה. לא אמרתי לכם שהיה כתוב 20 מנדטים? אמרתי או לא אמרתי? חכו מה יהיה בסיבוב הבא. ביבי כבר יודע. אני יודע שהוא יודע, והוא יודע שאני יודע שהוא יודע.

מצחיקים אותי עם הסיפורים על ההונאה. על הבית-ספר שעיני עשה לי. התרגילים הקטנים של ביבי. כאילו שמישהו יזכור את זה בפעם הבאה. מי שלא רצה אותי בעל טור עם ב.מ.וו, קיבל שר אוצר עם ניסן מוראנו; ומי שלא רצה שאהיה שר חוץ –  יקבל בעוד שנה-שנתיים שיירה מאובטחת וסוללת מאבטחים. חכו חכו.


שיהיו בריאים, כל הטמבלים שקנו את "אחי העבדים"

אני אולי קצת טמבל, אבל אידיוט אני לא. כי מה הם חשבו, שהנאמנות שלי שמורה לטמבלים שקנו את "אחי העבדים"? הצחקתם אותי. אתם יודעים ואני יודע מי הביא אותי לכנסת. והם לא הנודניקים שמפריעים לשכנים שלי לנוח בין 2 ל-4. אני יודע מה חשוב לנוני, אני יודע מי שילם לפרי, אני יודע טוב מאוד מי שכר את השירותים שלי. מי כמוני יודע איפה הכסף. והטמבלים האלה קנו את "איפה הכסף"… נו טוב, ישראלים. מי כמוני יודע מה מפעיל אותם. חיוך נבוך, ראש על הצד, שיער עשוי היטב, במספיק גוונים של אפור. ציטוט שאף אחד לא יודע מאיפה הוא הגיע, חיתוך דיבור, מה יש לומר.

אתם יודעים שביבי לא חבר שלי, אבל אני עוקב אחריו בתשומת לב מיוחדת. הוא ווינר, ולא משנה מה תגידו עליו. גם כשהוא מפסיד – הוא מנצח. ואם יש משהו שהכי למדתי ממנו, זה שאף פעם אסור לפגוע ביד שמאכילה אותך. זה, ותקציב הביטחון והמתנחלים. ועדיף גם לא לריב עם עיני. תמיד טוב שהוא יהיה בצד שלך. הוא והשאלטרים שלו.

וכמו שאני אומר תמיד, אתם זוכרים שאמרתי כל מיני דברים, אבל שוכחים שצריך לדייק. נכון שאמרתי שתקציב הביטחון מנופח בטירוף, אבל גם אמרתי שוב ושוב שהביטחון מעל הכל ואני תמיד מקבל את מה שצה"ל אומר. צה"ל זה קדוש. ככה חושבים הישראלים, ואני הפה של הישראלים. אף אחד לא יגיד עלי אף פעם שבגללי קרה משהו רע לביטחון ישראל. אני זוכר היטב את פרץ והמשקפת. ואת חלוץ וההתנתקות.


שאני אתעסק עם המתנחלים? אני זוכר מה קרה לאחרון שעשה את זה

והמתנחלים? אף אחד לא באמת סובל אותם. גם אני לא. וגם אמרתי שזרקו לשטחים הרבה כסף. ושיום אחד תהיה פשרה. אבל גם אמרתי שהם האחים שלי. ויש לי ברית עם בנט, זוכרים? בלעדיו לא היינו מקבלים את כל הכוח הזה. נכון שיום אחד כל המתנחלים יפונו וכל השטחים יוחזרו, אבל יום אחד זה יום אחד, והיום הוא לא היום הזה. זה ממילא לא יקרה במשמרת שלי. אם למדתי משהו מביבי, זה לא להסתבך איתם. כאילו הקפיא – אבל בנה בטירוף; כאילו אמר שלטון חוק בשטחים – אבל לא נגע בנוער הגבעות; כאילו אמר שתי מדינות – אבל לא עשה עם זה כלום. הוא הבין וגם אני הבנתי, שעם המתנחלים אסור להתעסק. הוא זוכר ואני זוכר ואתם זוכרים מה קרה לראש הממשלה האחרון שהעז להתעסק איתם ברצינות.

מס אמיתי על חברות הענק? מס הכנסה הגיוני על הטייקונים? לאלץ בעלי שליטה להחזיר חובות? הלאמת אוצרות המדינה מידי המיליארדרים שקיבלו אותם במתנה? כניסה חזיתית בבנקים? תהיו רציניים. וממה אתם חושבים שנהייתי מיליונר? מעריב, ידיעות אחרונות, כבלים, ערוץ 2, בנק הפועלים, שרים בכיכר, חתונות אזרחיות צנועות שעולות מיליונים, אירועים, מוזיקה, תמיר, הלהקה, עינת, יאיר, רמי. המיליונים שלי ושלהם לא הגיעו מהאוהלים ברוטשילד.

אני אולי נחמד, אבל לא תמים. אני יודע שפוליטיקה באה והולכת – הכסף תמיד נשאר. ולכסף יש הרבה יותר כוח משיש לכל פוליטיקאי. בכל מקום. אמריקה זה כאן. ולמה אתם חושבים הלכתי לבקר את שלדון? תשאלו את נוני.

וזה לא שאני נהנה להיות לא פתאום הלא נחמד. זה הרי לא קרה לי אף פעם. אבל זה עדיף, תאמינו לי. עדיף לי להיות בסדר עם עופר והחבר'ה של חברת החשמל, נתב"ג והנמלים, ולקבל על הראש בפייסבוק, מדפני ואפילו משלי. בטווח הארוך הם לא יזיקו לי. חצי מיליון אנשים הלכו לפני שנתיים ברחוב והרעידו את הכבישים, עזר להם? קדחת. ביבי ראש ממשלה ואני שר האוצר. נכון מצחיק?


עדיף לספוג את זעם ההמון מאשר את נחת זרועו של מיליארדר פגוע

אני מעדיף לספוג את המחאה של ההמון, כי להמון אין פנים. ובעיקר אין לו כסף. ההמון חסר הפנים צועק ושוכח, אבל מיליונר שלקחת לו עוד אחוז מס, לא יסלח לך לעולם. תשאלו את עידן מארסוף. את יצחק מנתניה. את מוזי. את נוחי. ומה יעשה לי ההמון? יצביע ש"ס? יכניס לכנסת 25 זועביז'? יחזיר את הכוח לביבי? איזו אלטרנטיבה יש להמון? השקפתי על ביבי ולמדתי הרבה. לא משנה כמה תכאיב להם, הם לא יילכו לשום מקום. גם כי אין להם לאן ללכת.

ביבי למד באמריקה את כלל הברזל: לעולם אל תנשוך את היד שמאכילה אותך. ואני מתבונן בו ולומד. ההמון יצעק, יצעד וישכח. הוא הרי חייב לעבוד. ובחורף אי אפשר לחיות באוהל בשדרה. הם יירגעו. כאילו שיש להם ברירה. הם המון. וגם אם ההמון לא תמיד נבער, הוא עדיין המון. ולהמון אין פנים. ההמון אנונימי. אין לו כוח באמת. אבל מיליארדר ומיליונר, אם רק תכניס את היד לכיס שלו, תישאר בלי יד. ביבי ידע את זה אז – אני יודע את זה היום.

אז אני אומר למפגינים, ככה, עם הראש על הצד, שאני איתם. שאני כואב כמוהם. שזה נורא קשה לי. שיהיה בסדר. שאם הייתי הם, הייתי לובש את הטי-שירט השחורה ויוצא להפגין נגד עצמי. נכון ענק? תמיד הייתי טוב בדימויים החזקים האלה. אין קריזה שחיוך לבבי, ציטוט עלום והזמנה לכוס קפה אינם ממיסים. תאמינו לי, זה בדוק.

[related-posts title="מאמרים נוספים מאת טובי פולק"]