Skip to content

עימותים קשים ברחבת הכותל המערבי – אלפים גוייסו כנגד נשות הכותל

בעקבות הנחית רב הפלג החרדי הירושלמי להביא בנות סמינרים חרדים ותלמידי ישיבות למנוע תפילת נשים ברחבת הכותל כשהן עוטות טלית ואוחזות בספר תורה, הגיעו אלפי חרדים אל רחבת הכותל. שתי נשים נזקקו לטיפול רפואי והנשים פונו בסופו של דבר תחת אבטחה כבדה. מנכ"לית ארגון נשות הכותל: זהו יום שחור לדמוקרטיה בישראל
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

עימותים קשים פרצו הבוקר (שישי) ברחבת הכותל המערבי בירושלים בין מתפללים חרדים לבין נשות הכותל וקהל תומכי נשות הכותל שבאו להתפלל הבוקר את תפילת ראש החודש העברי כהרגלן מזה 30 שנה. החרדים, כך דיווח יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית,  קרעו ממנו את התפילין, העיפו מעל ראשו את הכיפה וביקשו למנוע בכוח את תפילתו. החרדים שהגיעו בהסעות מאורגנות מרחבי הארץ נענו לקריאתו של מנהיג דגל התורה הרב חיים קנייבסקי שהצטרף למאבק הקהיליה החרדית כנגד תפילתן של נשות הכותל שנוהגות להתפלל עם ספר תורה ולהניח תפילין, מעשים המוייכים לתפיסת החרדים אך ורק לגברים  והורה בימים האחרונים להוציא אלפי תלמידות סמינר לתפילה בכותל אל מול נשות הכותל.
בעקבות הוראתו הגיעו בשעת בוקר מוקדמת בהסעות מאורגנות במאות אוטובוסים אלפי תלמידות סמינר ובחורי ישיבות ומילאו את הרחבה עד אפס מקום. במהרה התגלעו עימותים וכוחות גדולים של משטרה ניסו להשתלט על האירוע.

צילום: דוברות נשות הכותל
צילום: דוברות נשות הכותל

צילום: נשות הכותל
צילום: נשות הכותל

נשות דיווחו כי אלפי חרדים התגודדו סביבן ועשו ככל שיכלו על מנת להפריע בתפילתן. "החרדים קיללו, צעקו, דחפו והיכו את הנשים במטרה להפריע את מהלך התפילה התקין", ידעו הנשים לספר. עוד נמסר כי שתי נשים אף נזקקו לטיפול רפואי וֹפונו מהמקום לצרכי טיפול.
"בניגוד להנחיית היועמ״ש רב הכותל הפעיל את מערכת ההגברה במקום, במטרה להפריע את תפילת הנשים", נמסר מדוברות הארגון,  ולכן בעיצומה של התפילה, ועקב אלימות קשה, התפנו נשות הכותל מן הרחבה, תחת אבטחה משטרתית כבדה. חלקן נפלו, נחבלו ונפצעו. תפילת הנשים נמשכה כסדרה ברחבת ישראל.

ענת הופמן, יו״ר ארגון נשות הכותל: ״למרות האלימות הקשה מצד אלפי חרדים קיצוניים שבאו להפריע לתפילת נשות הכותל, למרות ההגברה המכוונת שהופעלה במקום כדי להפריע לתפילה, למרות הפקרת משטרת ישראל את נשות הכותל לאלימות ולסכנת חיים, למרות שכמה מאיתנו נפצעו ונחבלו – אנחנו נמשיך להתפלל במקום מתוך יראת שמיים ודבקות במטרה. אנחנו כאן כבר 30 שנים וכך נמשיך, מידי חודש בחודשו, לתמיד. אנחנו קוראות לממשלת ישראל להסדיר את מתווה הכותל כפי שסוכם בעבר ולכל המפלגות להעמיד בעת הזו את הנושא בראש סדר העדיפויות שלהן״. לתפילת הנשים הצטרפו הבוקר 15 צנחנים וותיקים שהיו חלק מהכוח הלוחם ששחרר את ירושלים בעת מלחמת שש הימים.
לזלי ווקס, מנכ"לית ארון נשות הכותל סיפרה כי אלפי ילדות ונערות חרדיות שהובאו באוטובוסים, ירקו, דחפו, קיללו ופעלו באלימות שלוחת רסן כנגד נשות הארגון. ווקס: "זהו יום שחר לדמוקרטיה הישראלית".

לאחרונה פנה רב הכותל שמואל רבינוביץ ליועצה המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיורה לנשות הכותל להימנע משימוש במערכת הגברה לצרכי תפילתן. נשות הכותל הגיבו לבקשה זו והסבירו כי בעוד רב הכותל מאפשר לחרדים להשתמש במערכת ההגברה הוא מונע אותה מהנשים. נשות הכותל הוסיפו כי בקשו מהרב לאפשר להן להשתמש במערכת ההגברה, אך כשנענו שהרב לא יאפשר קול אישה במערכת ההגברה, החליטו להביא מערכת הגברה משלהן.

צילום: נשות הכותל
צילום: נשות הכותל

בעקבות כך הוראה היוע"מ לשני הצדדים לא להשתמש במערכת הגברה. למרות זאת, התעלם רב הכותל מההנחיה ואפשר הבוקר את השימוש במערכת ההגברה לחרדים בלבד.

רבינוביץ' אמר הבוקר כי "רחבת הכותל אינה רחבת הפגנות וביקש להימנע מפרובוקציות (מצד נשות הכותל) ולשמור על הכותל כמקום מאחד ולא מפלג. "בראש חודש אדר ב' הבא עלינו לטובה אני קורא לכולם להימנע מלהביא את מלחמתם אל הכותל. אנא מכם – הכותל איננו במה להשמעת רעיונות ולא רחבה לקיום הפגנות", אמר הרב ובאותה נשימה פתח את רחבת הכותל לפני אלפי המתנגדים הקיצונים לתפילת הנשים.

ממשטרת ישראל נמסר כי במהלך התפילות החל להתפתח חיכוך בין המתפללים ובהם נשות הכותל שכללו גידופים ואמרות כאלו ואחרות, ובעקבות כך על מנת לשמור על הסדר הציבורי, פעלו השוטרים להפריד בין הניצים, ובתוך כך נעצר צעיר כבן 20 לאחר שניסה לתקוף שוטר.
בשל ריבוי המתפללים ברחבת הכותל ועל מנת לאפשר לתפילת ראש החודש לעבור כסדרה, נשות הכותל עברו להתפלל ברחבה הדרומית, דבר שאפשר את המשך התפילות ללא אירועים חריגים.


 

 

 

 

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן