עיקר החדשות (מהדורת הערב) יום שני ה-22 ביולי 2019

    כותרות המהדורה     פעיל חיזבאללה נהרג בחיסול מסתורי בדרום סוריה; באופוזיציה הסורית מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול (בטחוני)     נתיב נחיתה חדש מחייב מטוסים לחלוף נמוך מעל רמאללה וחושף אותם לירי מהקרקע (בטחוני)     התקיפה המסתורית בעירק | במשמרות המהפכה מאשימים: "מל"טים ישראליים שוגרו מבסיס אמריקאי בסוריה, והפציצו את המחנה הצבאי צפונית […]

עיקר החדשות (מהדורת הערב) יום שני ה-22 ביולי 2019

    כותרות המהדורה     פעיל חיזבאללה נהרג בחיסול מסתורי בדרום סוריה; באופוזיציה הסורית מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול (בטחוני)     נתיב נחיתה חדש מחייב מטוסים לחלוף נמוך מעל רמאללה וחושף אותם לירי מהקרקע (בטחוני)     התקיפה המסתורית בעירק | במשמרות המהפכה מאשימים: "מל"טים ישראליים שוגרו מבסיס אמריקאי בסוריה, והפציצו את המחנה הצבאי צפונית […]

 

 כותרות המהדורה

    פעיל חיזבאללה נהרג בחיסול מסתורי בדרום סוריה; באופוזיציה הסורית מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול (בטחוני)

    נתיב נחיתה חדש מחייב מטוסים לחלוף נמוך מעל רמאללה וחושף אותם לירי מהקרקע (בטחוני)

    התקיפה המסתורית בעירק | במשמרות המהפכה מאשימים: "מל"טים ישראליים שוגרו מבסיס אמריקאי בסוריה, והפציצו את המחנה הצבאי צפונית לבגדד" (בטחוני)

    "באמצעות אופנוע ים או כלי שיט מהיר" | בישראל חוששים: אירן תבצע פיגוע נגד כלי שיט ישראלים; הוחלט על הקמת מכשול ימי בנמל הצבאי באילת (בטחוני)

    דיווח: חיל הים בוחן רכישת מערכות הגנה תת־ימיות ממוקשים ימיים (בטחוני)

    כוחות משטרה וצבא החלו בהריסת עשרות דירות בשטח A שקיבלו היתר בניה מהרש"פ; האיחוד האירופי ומדינות ערב מגנים; אבו מאזן החליט: "מה שנהרס נבנה מחדש" (מדיני)

    איראן טוענת כי עצרה 17 סוכני ה-CIA שחדרו למגזרים חיוניים במדינה, חלקם נידונו למוות; טראמפ: "דיווח שקרי לחלטין" (חוץ)

    הודו פועלת לשחרור 18 מאזרחיה ששימשו כמלחים במכלית הבריטית שנתפסה ע"י איראן (חוץ)

    טרגדיה במודיעין עילית: תינוק בן חצי שנה נשכח ברכב במשך שלש שעות ונפטר (חדשות)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    הלילה: מעונן חלקית.

    שלישי: תחול עליה בטמפרטורות. ייעשה חם ויבש בהרים ובפנים הארץ והביל במישור החוף.

    רביעי: ללא שינוי ניכר במזג האוויר.

    חמישי: ללא שינוי ניכר במזג האוויר.

    שישי: נאה, תחול הקלה בעומסי החום.

חדשות

טרגדיה במודיעין עילית: תינוק בן חצי שנה נשכח ברכב במשך שלש שעות ונפטר

תינוק כבן חצי שנה נפטר היום (שני) בצהריים לאחר שננעל ברכב סגור במודיעין עילית למשך שלש שעות. מפרטים ראשונים עולה שהתינוק הושאר ברכב לבדו בסביבות השעה 10:00 – והוא חולץ מהרכב אחרי כ-3 שעות כשהוא מחוסר הכרה והועבר לבית כנסת סמוך, שם החלו בטיפול ראשוני. הוא פונה במצב קריטי לבית החולים "אסף הרופא" שם נקבע מותו.

בקוטר של כ-4 מטרים ובעומק של כ-3 מטרים: בולען נפער בגבול רמת גן-בני ברק

בולען נפער הלילה (שני) בציר ז'בוטינסקי שבין בני ברק לרמת גן, ככל הנראה בשל עבודות התשתית באזור, ובעקבות כך שני נתיבים מכיוון מערב למזרח, ונתיב נוסף מכיוון מזרח למערב – נחסמו לתנועת כלי רכב * מדובר בבור בקוטר של כ-4 מטרים ובעומק של כ-3 מטרים. הבור שנפער בהצטלבות הרחובות ז'בוטינסקי ובן גוריון פגע גם בתשתית הניקוז של בני ברק. לאחר חסימת הכביש החלו עבודות למניעת התפשטות הקריסה של הכביש, ובשלב ראשון הוזרם בטון על מנת לחזק את קירות התחנה בצד המערבי של התחנה שקרוב לאזור הקריסה.

האונס בקפריסין – ממחר מסדרי זיהוי בהשתתפות עשרות: הישראלים בקפריסין חשודים גם בקשירת קשר

12 הישראלים החשודים באונס קבוצתי בקפריסין מוחזקים במתקני מעצר נפרדים: חלקם עדיין לא נחקרו, תוצאות ה-DNA שנלקחו מהם טרם התקבלו. משטרת קפריסין הוסיפה היום סעיף אישום נוסף – קשירת קשר לביצוע פשע. הסעיף הזה יאפשר להאריך מעצר כל הישראלים, גם את אלו שטוענים כי רק צילמו
 
נער תועד בועט בחתולה לקול צהלות חבריו: "מתוך שעמום"

נער מהרצליה עוכב לחקירה בעקבות סרטון שהופץ ברשתות שבו נראה מתעלל בחתולה כשהוא עם שניים מחבריו. אחד מהם צילם את המקרה. השלושה נחקרו והודו במעשה
אתמול הופץ ברשתות סרטון קשה, שבו נראה נער ניגש מאחור לחתולה ברחוב, מלטף אותה ואז בועט בה בעוצמה. כתוצאה החתולה הועפה באוויר. ברקע הסרטון נשמעו צהלות של שניים מחבריו.

תושבת הרצליה שראתה את הסרטון זיהתה את המקום שבו צולם ואת הנער הבועט והגישה תלונה במשטרת גלילות. במשטרה אומרים כי נפתחה מיד חקירה והחוקרים התחקו אחר זהות חשוד במעשה. הבוקר אותר ונחקר. גם חבריו של הנער הבועט נחקרו ובחקירתם הודו במיוחס להם וטענו כי הדבר נעשה מתוך שעמום. בסיום חקירתם שוחררו.

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל רואה בחומרה כל עבירת אלימות ותמשיך לפעול למיצוי הדין עם העבריינים. החקירה נמשכת".

פוליטי

שקד תעמוד בראש מפלגת הימין החדש; נתניהו מנסה לחבל ביוזמת איחוד מפלגות הימין

לאחר המכה הקשה שספגה מפלגתם בבחירות הקודמות, שר החינוך לשעבר בנט ושרת המשפטים לשעבר שקד הודיעו אמש (ראשון) כי ירוצו בשנית יחדיו במסגרת מפלגת הימין החדש, כששקד תעמוד בראש המפלגה. * בימין החדש סבורים כי באפשרותם להשיג בבחירות הקרובות שישה עד שבעה מנדטים, שיכללו את מצביעי הימין החדש, זהות, כחלון ומאוכזבי נתניהו.

– הבוקר (שני) שוחחה שקד עם יו"ר הבית היהודי פרץ, בנוגע לאיחוד בין מפלגות הימין הקטנות, והשניים קבעו להיפגש בימים הקרובים. * אם אכן יגיעו להסכמה על ראשות המפלגה והרכב הרשימה, צפויה שקד לרוץ ברשימה גדולה מימין לנתניהו הכוללת את הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית והימין החדש.

– בימין החדש הציגו לשותפים הפוטנציאליים חמש דרישות מרכזיות כתנאי לאיחוד רחב מימין לליכוד. כשהמרכזית שבהן היא שוויון מלא בין שתי המפלגות וריצ'רץ' ברשימה כך שאנשי הימין החדש ימוקמו במקומות אי-זוגיים ואיחוד הימין במקומות זוגיים. בנוסף לכך, דורשים בימין החדש גם להעניק לשקד את המקום הראשון ברשימה המאוחדת.

– ראש הממשלה נתניהו שוחח אתמול (ראשון) עם יו"ר הבית היהודי שלוש פעמים, ולחץ עליו שלא לוותר לשקד על המקום הראשון במפלגה – דבר שעלול לטרפד איחוד אפשרי עם הימין החדש. נתניהו ופרץ אף היו אמורים להיפגש אתמול כדי לדון בהתפתחויות, אך הפגישה בוטלה. * נוסף על כך, לחץ עליו ראש הממשלה שיעשה הכל להחזיר את מפלגתו של איתמר בן גביר – "עוצמה יהודית" לאיחוד מפלגות הימין.

ההסכם בין גשר למפלגת העבודה: גשר תקבל שלשה מקומות בכל עשירייה במפלגה המאוחדת, מפלגת העבודה תכסה את חובותיה של גשר

פרטים נוספים מההסכם בין עמיר פרץ מהעבודה לבין לוי אבקסיס מגשר שסוכם בשבוע שעבר נחשפים: על פי ההסכם, אבקסיס תמוקם במקום השני ברשימה לכנסת והיא תקבל עוד שני מקומות בעשירייה הראשונה: 7 ו-10. כמו כן היא תקבל עוד שלושה שריונים בעשירייה השנייה: 14, 17, 20. עדיין לא הוחלט על שם חדש לרשימה, אולם האותיות על פתק המפלגה בקלפי יישארו א.מ.ת.

– גורמים בכירים במפלגת העבודה טוענים שאחד הסעיפים המרכזיים בהסכם זו התחייבות של יו"ר מפלגת העבודה שמפלגתו תכסה את כל החובות שיצרה מפלגת גשר של אורלי לוי אבקסיס בבחירות הקודמות. * על פי ההסכם ביניהם, המפלגה המאוחדת תישא בחובות שנוצרו לכלל מרכיביה, שכוללים כמובן גם את מפלגת גשר של לוי אבקסיס. מכיוון שמפלגת גשר לא עברה את אחוז החסימה בפעם הקודמת היא לא קיבלה מימון מפלגות משמעותי ועל כן חובותיה גבוהים במיוחד. במפלגת העבודה צפויה תסיסה משמעותית בעקבות פרסום הסעיף בהסכם לאור זה שמצבה הכלכלי של המפלגה עצמה אינו טוב באופן מיוחד.

פרץ הודיע כי אין סיכוי שמפלגת העבודה תחבור למפלגה של אהוד ברק או למרצ – "ירחיק מאיתנו מצביעים פוטנציאלים"

אתמול (ראשון) בבוקר הבהיר יו"ר העבודה עמיר פרץ בראיון לגל"צ כי לא יחבור למרצ או למפלגת "ישראל דמוקרטית" של אהוד ברק לקראת הבחירות הקרובות. לדבריו, "אין שום סיכוי לחבור לאהוד ברק או למרצ. חיבור כזה מקים את החומות שמונעות מאוכלוסיות נוספות להתחבר אלינו". * למרות הצהרתו של פרץ כי לא יבצע איחוד עם מפלגות שמאל, אנשיו פועלים במרץ בנסיון להביא למפלגה דמות בטחונית למפלגה, וכן דמות פוליטית נוספת. * פרץ עצמו נשאל על הנושא בריאיון שקיים אתמול בגל"צ, והכחיש כי הוא מקיים מגעים להצטרפות עם ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין. "את המשא ומתן שאני עושה עם אנשים כל כך טובים אני עושה בצורה מכובדת ושקטה. כשיהיה לי מה להגיד, אגיד".

– המהלך של פרץ הביא להתמרמרות בקרב המחנה השמאלי במפלגה, וחלק מחברי העבודה כבר ביטלו את חברותם במפלגה, בעוד אחרים שוקלים ללכת בעקבותיהם. מספרי הטלפון של פרץ ועוזריו הופצו בקבוצות פנימיות של מפלגת העבודה בדרישה להפעיל עליו לחץ כדי שיחזור בו מההחלטה שלא להתחבר עם ישראל דמוקרטית ומרצ.

– ביום רביעי הבא – יממה אחת לפני סגירת הרשימות לבחירות לכנסת ה-22 – תתכנס ועידת מפלגת העבודה לאשר את הסכם האיחוד עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס וכן יובאו לאישור צירופי מועמדים נוספים למפלגה.

סקר כאן11: ברק מתחת לאחוז החסימה; סקר החדשות12: במצב של איחוד בימין, הליכוד יורד למקום השני

בצל החיבור בין מפלגות העבודה וגשר: סקרי בחירות התפרסמו אמש (ראשון) בכאן11 ובחדשות 12, מהם עולה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום הן מפלגת הליכוד והן מפלגת כחול לבן לא היו חוצים את רף ה-30 מנדטים. בסקר כאן 11, מפלגת העבודה עולה ל-8 מנדטים, בעוד שמפלגת ישראל דמוקרטית לא עוברת את אחוז החסימה. בסקר החדשות12 גם מפלגתו החדשה של ברק, וגם מפלגת מרץ נמצאים על גבול אחוז החסימה.

– סקר חדשות 12 בחן בנוסף אפשרות של חיבור בימין, מהם עולה כי אילו הבחירות היו נערכות היום ואיחוד מפלגות הימין, הימין החדש בראשות שקד ועוצמה יהודית היו רצות יחד, הן היו מקבלות 13 מנדטים – עלייה של שני מנדטים מריצה בנפרד, שהיו מגיעים על חשבון הליכוד.

– בחלוקה לפי גושים, לפי סקר החדשות 12, גוש הימין-חרדים מצליח להשיג 56 מנדטים, לעומת גוש השמאל-חרדים שמגיעה ל-59 מנדטים, אך גם הוא לא מצליח להרכיב ממשלה. לפי הסקר של כאן 11 גוש הימין-חרדים משיג 57 מנדטים ולא יכול להרכיב ממשלה, לעומת גוש השמאל-חרדים שמגיע ל-58 מנדטים ולא יכול גם הוא להרכיב ממשלה.

– לפי סקר החדשות12, לו הבחירות היו מתקיימות היום, להלן מפת המנדטים החזויה: הליכוד-כולנו במקום הראשון עם 30 מנדטים (לעומת 39 מנדטים כיום); כחול לבן – 29 (35); הרשימה המשותפת – 11 (10); ישראל ביתנו – 9 (5); יהדות התורה – 8 (8); העבודה – 7 (6); ש"ס – 7 (8); הימין החדש – 6 (0); איחוד מפלגות הימין – 5 (5); ישראל דמוקרטית (ברק) – 4; מרץ – 4 (4)

– לפי סקר החדשות12, לו הבחירות היו מתקיימות היום, והיה נרשם איחוד בין מפלגות הלווין הימניות, להלן מפת המנדטים החזויה: כחול לבן במקום הראשון עם 29 מנדטים (לעומת 35 מנדטים כיום); הליכוד-כולנו – 28 (39); רשימת ימין מאוחדת – 13 (5); הרשימה המשותפת – 11 (10); ישראל ביתנו – 9 (5); יהדות התורה – 8 (8); העבודה – 7 (6); ש"ס – 7 (8); ישראל דמוקרטית (ברק) – 4; מרץ – 4 (4)

– לפי סקר כאן11, לו הבחירות היו מתקיימות היום, להלן מפת המנדטים החזויה: הליכוד-כולנו במקום הראשון עם 30 מנדטים (לעומת 39 מנדטים כיום); כחול לבן – 30 (35); הרשימה המשותפת – 10 (10); ישראל ביתנו – 10 (5); הימין החדש – 8 (0); העבודה – 8 (6); יהדות התורה – 8 (8); ש"ס – 7 (8); מרץ – 5 (4); איחוד מפלגות הימין – 4 (5); ישראל דמוקרטית (ברק) – 0

בטחוני

פעיל חיזבאללה נהרג בחיסול מסתורי בדרום סוריה; באופוזיציה הסורית מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול

משהור זידאן, פעיל דרוזי בחיזבאללה בדרום סוריה, חוסל אתמול באזור קוניטרה הסמוך לגבול עם ישראל. במסמכים שנמצאו על גופתו של זידאן הייתה תעודת זהות של אדם ששמו הוא מוחמד נאג'י, שייתכן שהיה שמו הבדוי החדש. הוא זוהה רק על ידי אנשי חיזבאללה שהגיעו למקום. * לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א, רקטה פגעה במכונית שלו בזמן שנסע במרחק של כ-15 ק"מ מאזור הגבול המפורז עם ישראל, ועוד כמה אזרחים נהרגו.

– אנשי אופוזיציה סורים אמרו כי משהור זידאן, תושב הכפר הדרוזי חדאר בגולן הסורי, עבד בזהות בדויה עבור הארגון הלבנוני במשך שנים. לדבריהם, לאחרונה הוא שב עם משימה וזהות חדשה – עד שהמכונית שבה נסע בקוניטרה הותקפה. * פעילים באופוזיציה הסורית מעריכים כי היה זה מל"ט ישראלי שאחראי לתקיפה, כפי שדווח כמה פעמים מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה והמעורבות של חיזבאללה. * חשוב לציין שבאזור המדובר כבר לא מתרחשת לחימה בין המשטר הסורי למורדים כבר חודשים ארוכים.

נתיב נחיתה חדש מחייב מטוסים לחלוף נמוך מעל רמאללה וחושף אותם לירי מהקרקע

רשות שדות התעופה החלה להפעיל באחרונה נתיב נחיתה חדש לנתב"ג, שמחייב מטוסים לטוס בגובה נמוך לקראת נחיתה מעל פאתי רמאללה, ביתוניא ויישובים נוספים בגדה. למרות הסיכון הביטחוני שבחשיפת המטוסים לאפשרות של ירי לכיוונם, מערכת הביטחון אישרה את הנתיב החדש. * בכיר לשעבר ברשות התעופה האזרחית: גם אם לא יפילו מטוס, פגיעה של קליעים תפתח את שערי הגיהינום

– הרשות השלימה את ההכנות להפעלת הנתיב בתחילת השנה, והוא נפתח כעת בין היתר בשל העומס בחודשי הקיץ והשיבוש במערכת ה-GPS במרחב האווירי של ישראל, שאילצה להפסיק כמעט לחלוטין את השימוש בנתיב נחיתה שעובר מעל מודיעין. (הארץ)

התקיפה המסתורית בעירק | במשמרות המהפכה מאשימים: "מל"טים ישראליים שוגרו מבסיס אמריקאי בסוריה, והפציצו את המחנה הצבאי צפונית לבגדד"

בכיר במשמרות המהפכה של איראן האשים אתמול (ראשון) כי על פי חקירות ראשוניות, ישראל עומדת מאחורי תקיפת מליציית 'אל-חשד אל-שעבי', הנתמכת על ידי טהרן, בבגדד בליל חמישי האחרון, בה נהרגו שני אנשי חיזבאללה. כך דווח בעיתון אל ג'ארידה הכוויתי. * לפי המקור במשמרות המהפכה, מטוסים ישראליים ששוגרו מבסיס אמריקני במשולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל, תקפו את מחסני התחמושת בבסיס, בהם אופסנו טילים לטווח קצר ובינוני. המקור ציין כי בעיראק הגיעו למסקנה זו מאחר וסוג הטילים ששימשו להפצצת הבסיס, זהה לדבריו לסוג הטילים המשמש את חיל האוויר הישראלי בהפצצות בסוריה.

– לפי הדיווח, במהלך ביקורו בעיראק של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, מוקדם יותר השנה, הוא הזהיר פקידים בממשלת עיראק כי ישראל עלולה להפציץ בשטח עיראק בכל עת. עם זאת, מקורות של העיתון בבגדד טוענים כי הסיכוי שממשלת עיראק תכיר רשמית באחריותה של ישראל להפצצה הוא קלוש, מאחר וזה יעמיד אותה במצב עדין.

הערכות: איראן פועלת להעביר משלוחי נשק לסוריה וללבנון דרך הים

בישראל מעריכים כי איראן פועלת להעביר אמצעי לחימה לסוריה ולחיזבאללה בדרך הים, לצד משלוחי הנשק שהיא מבצעת לאזור בצירים האווירי והיבשתי. לפי ההערכות, לנוכח התקיפות שנועדו למנוע מאיראן להתבסס בסוריה ולהעביר משלוחים למיזם דיוק הטילים של חיזבאללה, ושחלק מהן יוחס לישראל, טהראן תעדיף להעביר חלק מאמצעי הלחימה במשלוחים ימיים. (הארץ)

"באמצעות אופנוע ים או כלי שיט מהיר" | בישראל חוששים: אירן תבצע פיגוע נגד כלי שיט ישראלים; הוחלט על הקמת מכשול ימי בנמל הצבאי באילת

על רקע המתיחות בעקבות השתלטות משמרות המהפכה על מכלית הנפט הבריטית במפרץ הפרסי, במערכת הביטחון נערכים לאיומים אפשריים גם על כלי שיט של חיל הים ועל ספינות סוחר ישראליות או כאלה שנמצאות בדרכן לישראל. במערכת הביטחון לוקחים בחשבון גם תרחיש של פיגוע באמצעות אופנוע ים או כלי שיט מהיר, כחלק מהאיומים הימיים נגד כלי שיט ישראלים. * במסגרת ההיערכות הבטחונית הוחלט לאחרונה על הקמת מכשול ימי בנמל הצבאי באילת למניעת כניסת סירות ואופנועי ים, כחלק מאמצעי המיגון בנמל.

– בפורום ביטחוני שהתקיים לאחרונה טענו גורמים ביטחוניים כי איראן היא שחקן משמעותי בזירה הימית גם באזור המפרץ וגם במזרח התיכון. באותו פורום עלה גם כי איראן מאיימת כיום על כלי שיט ישראלים גם בכניסה למצרי טיראן, שבים סוף. איומים אלה כוללים גם תקיפת כלי שיט באמצעות רחפנים, כטב"מים, סירות מהירות — ואף טילים ארוכי טווח הנורים מהיבשה. (הארץ)

דיווח: חיל הים בוחן רכישת מערכות הגנה תת־ימיות ממוקשים ימיים

מערכת הביטחון התריעה בפני הדרג המדיני כי ישנו חשש לניסיונות פגיעה בכלי שיט של חיל הים ובאניות סוחר ישראליות באמצעות טילים מדויקים, ובשבועות האחרונים בוחנים בחיל הים אפשרות לרכוש מערכות הגנה תת־ימיות מתקדמות מפני מוקשים ימיים. (הארץ)

מרקטות מדויקות ועד רחפנים מתאבדים: ההפתעות של חיזבאללה וחמאס

אחרי שישראל הצליחה לגרוע מהיכולת האסטרטגית גם של החמאס וגם של החיזבאללה, עם הרס שיטתי של מנהרות התקיפה. בחיזבאללה ובחמאס מנסים להבטיח ששדה הקרב העתידי יהיה קטלני ככל שהם יכולים עבור ישראל. * אמצעי הלחימה החדשים בשוק כבר נכנסו לשימוש אצל החיזבאללה ונכנסים אט-אט אל רצועת עזה לידי החמאס

– בין היתר הצליחו בארגוני הטרור לרכוש יכולת דיוק טילים. "פתאח 110", למשל בעלי טווח דיוק של 50 מטרים מטווח שיגור של 250 ו-300 ק"מ. בשיגור אחד מבקעת הלבנון אפשר לפגוע בדיוק רב גם במגדלי עזריאלי ובבניין הקריה שבתל אביב.

– גם בחמאס וגם בחיזבאללה הצטיידו בנשק שיכול להפיל מסוקים או מטוסים – אם זה מסוקי תקיפה כמו האפאצ'י, אם זה מסוקי סער כמו יסעור או ינשוף, שמנחיתים כוחות בעומק האויב ומל"טים מנחיתי טוס. בנוסף, רכשו ארגוני הטרור מערכות טילים המאפשרים ירי בזוגות, בנסיון לעקוף את מערכות ההגנה מפני טילים המותקנים על הטנקים.

– עוד תחום מתפתח הוא רחפנים ומל"טים מתאבדים. אלו נחשבים כלי נשק מדויקים, כאשר הם נושאים כמה קילוגרמים של חומר נפץ, הם יכולים לצפות אל המטרה, לרחף מעליה ובהחלטה של המפעיל – לצלול לתוך המטרה ולהתפוצץ. כלים כאלה מופעלים ברחבי המזרח התיכון, במיוחד באזור המפרץ הפרסי. מי שמחומש על ידי האירנים הם המורדים החות'ים שבתימן, אבל גם במקומות נוספים -בסוריה וגם בלבנון. מה שהיה פעם נשק של מעצמות הגיע לידיים של ארגונים כמו חיזבאללה וחמאס. (החדשות)

משלחת חמאס ביקרה בטהראן: "חמאס תהיה קו ההגנה הראשון של איראן בצל התוקפנות האחרונות של המערב"

עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, נפגש היום (שני) באיראן עם סלאח אל-עארורי, סגנו של מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה והעומד בראש משלחת של הארגון שהגיעה בתחילת השבוע לסבב פגישות בטהראן. * חמינאי התייחס לחימוש הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה בידי איראן וציין כי "רק לפני מספר שנים הפלסטינים היו נלחמים באויב הציוני עם אבנים, אבל היום הם מצוידים בטילים מדויקים". חמינאי התייחס גם לתוכנית השלום האמריקנית ואמר כי "התוכנית המסוכנת הזו מאיימת לחסל את הזהות הפלסטינית בקרב הפלסטינים. זו הנקודה המרכזית שכל אחד צריך להתנגד לה – לא לאפשר לחסל את הזהות הפלסטינית תמורת כסף". * סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר כי "חמאס תהיה קו ההגנה הראשון של איראן בצל התוקפנות האחרונות של המערב. כל אויב של איראן הוא אויב של פלסטין ושל ציר ההתנגדות".

– סוכנויות הידיעות האירניות צוטטו גם את הגנרל ראסול סאנאי מראייש מהמחלקה הפוליטית של משמרות המהפכה שאמר כי "הרפובליקה האסלאמית עומדת לצדם של ארגוני החמושים הפלסטינים מאז המהפכה ב-1979. אירן לא תנוח עד שנשחרר את ירושלים".

– במקביל, בסוכנות הידיעות האירנית "TASNIM" פורסמו אתמול (ראשון) תמונות מאימון מיוחד ומתקדם של חיילים אירנים. המטרות באימון הירי נשאו את תמונותיהם של נתניהו וטראמפ. * בתמונות שפורסמו בסוכנות הידיעות הרשמית נראים הלוחמים מתאמנים במספר מצבי ירי ממרחקים שונים, ביום ובלילה. באתר סוכנות הידיעות נכתב כי "הוא נועד להעריך את המוכנות והכישורים של המשתתפים בירי ובמספר מצבים שונים בזירת הקרב".

"במיקום סודי, עם הפסקות למעקב אחר התקשורת הישראלית" | מאחורי הקלעים של נאום האיומים של נסראללה

העיתון הלבנוני "אל-ג'ומהוריה" העניק הצצה אל מאחורי הקלעים של הריאיון שהעניק מזכ"ל חסן נסראללה לפני שבוע וחצי לרשת "אל-מנאר" חיזבאללה, במהלכו איים לפגוע ב"מטרות רגישות" בישראל, ואף שלף מפה והצביע על אזור הדרום. במהלך הריאיון שנמשך כשלוש שעות וחצי והועבר בשידור ישיר, נערכו מספר הפסקות – שבמהלכן, התעניין נסראללה באופן סיקור הריאיון בישראל וכן בהתייחסויות לדבריו בצד הישראלי וכן ברשתות החברתיות. כשהבין שהמפות שהציג הוצגו בתקשורת הישראלית אמר נסראללה כי "המסר הראשון הגיע ליעדו".

– לפי העיתון, הריאיון התקיים באולם גדול שהוכן מבעוד מועד. חלק ממנו עוצב כאולפן שבו נערך הריאיון, ובקצה השני של האולם היה חדר קבלת פנים עם כיבוד שהמתין לאורחים. מטעמי בטיחות, למרות שהריאיון התחיל בשעה 21:00, הכתב החל ב"מסע לתחנה הסופית שבה ייערך הריאיון" כבר בשעה 19:00, תוך כדי, נעשה שימוש בכמה כלי רכב שהוחלפו, אשר היו בהם וילונות שחורים שכיסו את החלונות כדי שהוא לא יזהה את מיקומו ולאן הם נוסעים. בין החלפת כלי הרכב, אנשי הארגון שליוו אותם "התנהגו בנימוס מופתי" התנצלו על הטרחה הנגרמת כתוצאה מהסדרי הביטחון. * נסראללה עצמו הגיע למקום כחצי שעה לפני הראיון, ב-20:30. הוא נתן את דעתו על התפאורה ועל העיצוב של האולפן, ואף ביקש להחליף את הכיסא שלא היה נוח לדעתו.

תושב רהט נעצר בחשד שתכנן לבצע פיגוע במלון באשדוד, ורכש חומרים לצורך בניית רקטה

תושב רהט, תומך חמאס, נעצר בחודש שעבר בחשד שניסה להכין מטען שישמש אותו לביצוע פיגוע בבית מלון לאונרדו באשדוד אותו הכיר מעבודתו בסמוך כגנן. כמו כן, ניסה להכין רקטה, ואף רכש לצורך כך חומרים שונים. * במהלך החקירה הסגיר הנאשם שני רימוני גז, שני רימוני הלם, רימון עשן, ורובה קרלו שהיו ברשותו.

מדיני

כדי לקדם את "תוכנית המאה": בכירים בממשל טראמפ יגיעו החודש למזרח התיכון

לראשונה מאז כינוס הוועידה הכלכלית של הממשל בבחריין בחודש שעבר: משלחת בכירה של ממשל טראמפ תגיע בסוף החודש לישראל ולמדינות נוספות במזרח התיכון כדי לדון בקידום השלבים הבאים בתוכנית השלום של הממשל. בשלב זה אין שינוי בכוונתו של הממשל לפרסם את החלק המדיני של תוכנית השלום רק לאחר הבחירות בישראל. * המשלחת צפויה להגיע לישראל, ירדן, מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות וקטאר. * את המשלחת יוביל ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ, וישתתפו בה גם ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון ובכירים נוספים בממשל.

– אחד הנושאים שצפויים לעמוד במוקד הביקור של המשלחת הוא הקמת הקרן הבינלאומית לתמיכה בכלכלה הפלסטינית, שמתוארת בפירוט בחלק הכלכלי של תוכנית השלום. בממשל מקווים שמשרדי הקרן יוקמו במנאמה, בירת בחריין. בממשל מעריכים כי מיקום הקרן בבחריין – מדינה ערבית שיש לה יחסים קרובים לסעודיה ושמתקרבת בשנתיים האחרונות גם לישראל – יסייע לקרן להתבסס ולהתחיל לגייס כספים לטובת פרויקטים עתידיים.

כוחות משטרה וצבא החלו בהריסת עשרות דירות בשטח A שקיבלו היתר בניה מהרש"פ; האיחוד האירופי ומדינות ערב מגנים; אבו מאזן החליט: "מה שנהרס נבנה מחדש"

כוחות גדולים של צבא ומשטה החלו להרוס היום (שני) לפנות בוקר 16 מבנים בשכונת ואדי אל-חומוס, השלוחה הדרום-מזרחית של הכפר צור באהר שבמזרח ירושלים. זאת, על אף שמבנים אלה נבנו לפני שנים רבות, חלקם לאחר שקיבלו היתר בנייה מהרשות הפלסטינית. * מדובר על 12 מבנים שבהם 72 יחידות דיור. 11 מהמבנים שהחלה הריסתם הם שלדים בתהליכי בנייה והקומה תחתונה של המבנה ה-12 מאוכלסת בתושבים ערבים. * בג"ץ אישר את ההריסה מנימוק בטחוני, וזאת על רקע העובדה שהגדר נבנתה בסמיכות לגדר ההפרדה

– שכונת ואדי אל-חומוס נמצאת בפאתי הכפר צור באהר שבדרום-מזרח ירושלים. אך בניגוד לשאר חלקי הכפר, השכונה נמצאת מחוץ לתחום המוניציפאלי של העיר, בשטחי הגדה המערבית. רוב השכונה מוגדרת כשטח A, כלומר בניהול ובאחריות ביטחונית של הרשות הפלסטינית, אך בעקבות עתירה שהגישו בעבר התושבים, שונה תוואי גדר ההפרדה כך שלא יעבור במרכז הכפר. כתוצאה מכך, השכונה נמצאת בצד הישראלי של הגדר, אך מבחינה משפטית נחשבת חלק מהגדה ותחת אחריות הרשות.

– בשנים האחרונות נבנו בכפר מבנים רבים באישור משרדי התכנון של הרשות הפלסטינית, שאוכלסו ברובם על ידי זוגות צעירים ומשפחות מהכפר. ואולם, לפני כשבע שנים – שנים אחרי בניית גדר ההפרדה – הצבא הוציא צו חדש שאוסר על בניה במרחק 250 מטר מהגדר. הצו אינו חל על בניינים שנבנו לפני הוצאתו, אולם המנהל האזרחי הוציא צווי הריסה לבתים חדשים יותר ולפני כחודשיים בג"ץ דחה את העתירה נגד ההריסה. לטענת התושבים, הצו לא פורסם והם לא ידעו על קיומו, וממילא הסמכות התכנונית בשטח הכפר נתונה בידי הרשות הפלסטינית.

– היום (שני) פנתה הרשות הפלסטינית לירדן ולמצרים בעקבות הריסת הבתים באזור צור-באהר, בדרישה להפסיק את פעולות ההריסה לאלתר. לכאן חדשות נודע כי מתנהלים מגעים בנושא גם בין בכירים ברשות לבין בכירים בישראל. הנהגת אש"ף צפויה להתכנס הערב ברמאללה לדון בנושא.

– מוקדם יותר היום דרש האיחוד האירופי מישראל להפסיק את הריסת הבתים ואמר כי מדובר בפעולה לא חוקית המסכנת את השלום – "מדיניות ההתנחלויות של ישראל, וכלל הפעולות הנלקחות בהקשר הזה ביניהן הריסה ופינוי של מבנים, הוא אינו חוקי תחת החוק הבין-לאומי. אנחנו מצפים מהרשויות בישראל לעצור מיידית את הריסת המבנים הנוכחית".

– משרד החוץ הקטרי הפציר בקהילה הבינלאומית להתערב ולמנוע את המשך ההריסות. וגם ירדן גינתה את הריסת הבתים, לדבריה, מדיניות הריסת הבתים מגבירה את המתח ופוגעת אנושות בפתרון שתי המדינות.

– מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הודיע היום (שני) כי יו"ר הרשות אבו-מאזן החליט על שיקום מלא של בתי המשפחות שניזוקו בוואדי אל-חומוס "אנחנו לא נוותר על אדמתנו, ומה שנהרס נבנה מחדש". עוד אמר עריקאת כי הנהגת הרשות הפלסטינית החליטה להניח מנגנונים לביטול כל ההסכמים עם ישראל וציין כי אבו מאזן הנחה את שגריר הרשות הפלסטינית במצרים להגיש בקשה לכינוס דחוף של הליגה הערבית. * בכירים באש"ף קראו היום (שני) לכנס דיון דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע להריסת המבנים, לטענתם פעולותיה של ישראל הן טיהור אתני ופשע מלחמה.

חוץ

איראן טוענת כי עצרה 17 סוכני ה-CIA שחדרו למגזרים חיוניים במדינה, חלקם נידונו למוות; טראמפ: "דיווח שקרי לחלטין"

משרד המודיעין של איראן הודיע כי 17 מרגלים שהוכשרו על-ידי ה-CIA נחשפו ונעצרו במדינה, וחלקם נידונו למוות. ראש משרד המודיעין האיראני ציין כי "מי שבכוונה תחילה בגד במדינה הועבר לרשויות החוק. חלק מהסוכנים שנתפסו נידונו למוות וחלקם למאסרים ממושכים" * לטענת איראן, "המרגלים הועסקו במרכזים רגישים וחיוניים במגזר הפרטי, הקשורים לתחומי הכלכלה, הגרעין, התשתיות, הצבא והסייבר, והם אספו מידע מודיעיני רגיש".

– ראש משרד המודיעין האיראני ציין שהחשודים פעלו בארגונים ומוסדות מפתח בעיקר במגזר הפרטי, ושארגון הביון יצר איתם קשר בעיקר דרך האינטרנט. שיטות נוספות ליצירת קשר, לפי הבכיר, כללו שכירת שירותיהם של מומחים איראניים, אספקת ציוד ומתן גישה לאירועים מדעיים בחו"ל, שליחת דואר אלקטרוני, הודעות ברשתות החברתיות וכדומה. במקביל, בתקשורת האיראנית שידרו היום תוכנית על רשת ריגול שהשתמשה במצלמה נסתרת, שבה נטען לחשיפת תיעוד של סוכן ביון אמריקני מגייס אזרחים איראנים באיחוד האמירויות.

– נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס להודעת המודיעין האיראני לפיה 17 מרגלי CIA נתפסו וחלקם נידונו למוות: "הדיווח שקרי לחלוטין. אלו רק עוד שקרים ותעמולה שמתפרסמים על ידי משטר שקורס ולא יודע מה לעשות. הכלכלה האיראנית מתה והיא עוד תידרדר"

– לפני כחודש כבר הודיעה איראן כי סיכלה רשת ריגול של סוכנות הביון האמריקנית, וטענה כי סוכנים אמריקנים נעצרו בכמה מדינות אחרי שטהרן שיתפה מידע עם בעלות בריתה. לא ברור אם הטענות אז והיום נכונות, ואם מדובר באותה רשת ריגול כביכול.

הודו פועלת לשחרור 18 מאזרחיה ששימשו כמלחים במכלית הבריטית שנתפסה ע"י איראן

שר החוץ ההודי הודיע אמש (ראשון) כי צוות מטעם הממשלה ההודית פועל מול הרשויות באיראן על מנת להביא לשחרורם של 18 אזרחים הודים, חברי צוות מכלית הנפט הבריטית שנתפסה ביום שישי האחרון על ידי משמרות המהפכה האיראניים. * מלבד אנשי הצוות ההודים, שאר המלחים (5) שהיו על הסיפון הם בעלי אזרחויות לטביות, פיליפיניות ורוסיות. * באיראן אומרים כי 23 אנשי צוות הספינה "Stena Impero" "בטוחים ובמצב טוב".

– במקביל, התקשורת האיראנית הציגה תמונות חדשות של המכלית הבריטית שנתפסה שלשום במצרי הורמוז. מהם עולה כי על הספינה נתלה דגל איראן. * היום פרסמה התקשורת האיראנית תמונות וידיאו ראשונות של אנשי צוות המכלית הבריטית "סטנה אימפרו" המוחזקת באיראן מאז יום שישי האחרון. בתיעוד נראים אנשי הצוות, המונים 23 איש,תא הפיקוד של המכלית וכן חדר הצוות והמנועים והסיפון. אנשי הצוות מכינים אוכל במטבח של כלי השיט ויושבים סביב שולחן כשהם מחייכים. אחרים נראים ליד חלונות של אחד הסיפונים, כשהם מסתכלים לעבר גורם רשמי שעומד מולם לצד ערימה גדולה של נעליים.

– אתמול (ראשון) אף פרסמה חברת האבטחה הימית "דרייד גלובל", את ההקלטה של מעצר המכלית הבריטית במצר הורמוז, כפי שנשמעה ברשת מכשירי הקשר הימיים. בהקלטה נשמע איש משמרות המהפכה שדיבר באנגלית במבטא פרסי פונה למכלית הבריטית כשהוא מורה לה להסתובב ב-360 מעלות, אך ככל הנראה מדובר בבלבול בשל הפנייה באנגלית – "אם תצייתו תהיו בטוחים". המכלית הבריטית, בתגובה, מזדהה ופונה לאיראנים: "כפי שאתם יודעים מדובר במעבר גבול בינלאומי, לפי חוקים בינלאומיים המעבר שלנו אמור להיות מותר, חוקי ובטוח מבלי כל הפרעה". לאחר מכן הצוות הבריטי דרש מהאיראנים להודיע כי הם לא מתכוונים לבצע השתלטות על האוניה, אך זה, כזכור, לא קרה.

– בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמרו היום כי הם עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות במיצרי הורמוז ומוכנים לפעול אם יהיה בכך צורך כדי לשמור על אספקת הנפט בעולם. בארגון הודיעו כי הזכות למעבר חופשי במיצרים חיונית לכלכלה העולמית ויש לשמר אותה

דיווח: טורקיה ורוסיה שוקלות שיתוף פעולה בייצור רכיבים ל-S-400

טורקיה ורוסיה בדו-שיח על שותפות בייצור רכיבים למערכת ההגנה S-400, כך צוטט היום (שני) ראש חברת רוסטך בסוכנות הידיעות הרוסית ריה. זאת לאחר שבמוסקבה מכרו את המערכת לאנקרה ולאחר איומים רבים מצד ארצות הברית כי תטיל סנקציות על טורקיה בעקבות העסקה.

– במקביל, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בוטולו, התייחס היום (שני) למתיחות מול ארה"ב, ואמר כי מדינתו תמצא דרך לענות על צרכיה במקום אחר אם ארה"ב לא תעביר לידיה את מטוסי החמקן מדגם F35. לדבריו, השותפות האחרות לפיתוח תכנית ה-F35 לא מסכימות על החלטת ארצות הברית להשעות את טורקיה מהפרויקט. (רויטרס)

הודו שיגרה בהצלחה חללית שאמורה לנחות על הירח בעוד חודשיים

הודו שיגרה היום (שני) טיל לחלל שאמור להנחית גשושית לא מאוישת על הצד המרוחק של הירח, כל זאת כחלק ממאמציה של המדינה להפוך למעצמת חלל. * ראש סוכנות החלל ההודית, אמר שהשיגור בוצע בהצלחה. * המשימה ההודית לירח עלתה עשרה מיליארד רופי (146 מיליון דולר). אם תסתיים בהצלחה, היא תאפשר למדינה לבצע מחקרים על הימצאות מים בקוטב הדרומי של הירח. עד כה, רק ארה"ב, רוסיה וסין הצליחו להנחית חללית על הירח, והודו מקווה לעשות היסטוריה משלה.

צבא ארה"ב: "מטוס קרב של ונצואלה עקב באגרסיביות אחר מטוס אמריקאי"

צבא ארה"ב האשים מטוס קרב של ונצואלה בכך שעקב ב"אגרסיביות" אחר מטוס של הצי האמריקאי במרחב האווירי הבינלאומי, בסימן נוסף לעוינות הגוברת בין שתי המדינות. שני המטוסים לא התנגשו למרות המרחק הקצר ביניהם ואיש לא נפגע בתקרית. (רויטרס)

אחרי 51 שנה: צרפת איתרה צוללת שנעלמה בים התיכון

הצי הצרפתי איתר אתמול (ראשון) את שרידי הצוללת "מינרבה" שטבעה ונעלמה לפני 51 שנה, בעקבות תקלה טכנית שאירעה במהלך תרגיל שביצעה. * שלושה חלקים נפרדים של הצוללת אותרו על-ידי רובוט תת-ימי שנשלח מספינה בבעלות אמריקנית פרטית, שהצטרפה בימים האחרונים למאמצי החיפוש, בעומק של 2,370 מטר מתחת לפני המים, 45 ק"מ מטולון. * על הצוללת שנעלמה בכ"ו בטבת ה'תשכ"ו היו 52 אנשי צוות, וכולם נספו, יומיים לפני כן טבעה שהצוללת הישראלית אח"י דקר גם היא בים התיכון.

דיווח: קבוצת האקרים פרצה לשרתי סוכנות הביון הרוסית וגנבה 7.5 טרה של מידע

קבוצת האקרים בשם 0v1ru$ פרצו לפני שבוע וחצי למחשבי שירותי הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB), וגנבו 7.5 טרה בייט של מידע אודות פרויקטים סודיים שנועדו להשיג שליטה על פעילות האינטרנט ברוסיה, כך דווח בסוף השבוע ב-BBC ברוסית. בין המידע הרב שנחשף ניתן בין היתר למצוא פרטים אודות מעקב של השלטון אחר סטודנטים ופנסיונרים וכן תוכנית לאיסוף מידע מהרשתות החברתיות.

הונג קונג: שבוע שביעי למחאה, המשטרה ירתה כדורי גומי וגז מדמיע על מפגינים

משטרת הונג קונג ירתה אתמול (ראשון) כדורי גומי וגז מדמיע על מפגינים, אשר קראו תיגר באופן ישיר על סמכותה של בייג'ין והשחיתו את משרד הנציג של ממשלת סין בעיר. * מוקדם יותר יצאו מאות אלפי בני אדם להפגין ברחובות הונג קונג, במפגן הכוח הגדול ביותר של תנועת המחאה בשבועות האחרונים. רבים מהמפגינים לבשו שחור – הצבע הרשמי של המחאה – והחזיקו מטריות. אחרים החזיקו תמונות של מפגינים שנפצעו על ידי שוטרים או נעצרו ולא שוחררו לביתם.

– האירועים החלו בצעדה לא אלימה, שהדגישה את דרישת המפגינים לקיים חקירה עצמאית שתתמקד באלימות המשטרה בהפגנות קודמות. אלפי מפגינים המשיכו לאחר מכן מעבר לקו שבו אמרה המשטרה שעל ההפגנה להסתיים. המפגינים השתלטו על צומת דרכים מרכזי וקראו קריאות לעבר השוטרים: "החזירו את הונג קונג. זה הזמן למהפכה".

– המשטרה התכוננה להפגנות היום בכוחות מתוגברים. זרנוקי מים הוצבו מסביב למטה המשטרה בהונג קונג ונאסרה כניסתם של אזרחים לאזור בנייני הממשלה בעיר. גדרות ברזל, פחי אשפה וחפצים אחרים הוחרמו מהרחוב, מחשש שהמפגינים ישתמשו בהם כאמצעים לבניית בריקדות. לבנים רופפות הודבקו למקומן על המדרכות מחשש שישתמשו בהן ככלי נשק נגד המשטרה.

– פעילים למען הדמוקרטיה ומחוקקים בהונג קונג האשימו את המשטרה בכך שעמדה מנגד בזמן שחבורות של גברים תקפו אמש (ראשון) מפגינים ונוסעים בתחנת רכבת בעיר – אירוע שהותיר 45 בני אדם בבתי חולים, כולל אחד במצב אנוש. בתיעודים מההתקפה נראים עשרות גברים, רובם לבושים לבן ועוטים מסכות, מסתערים על עוברים ושבים בתחנת רכבת בלואן יונג, רודפים אחר הנוסעים ומכים אותם באלות. בין אלו שנפגעו בהתקפה היו מפגינים ששבו מאירוע מחאה גדול נגד הממשלה.

יפן: קואליציית השלטון שמרה על הרוב בבחירות לבית העליון של הפרלמנט

קואליציית השלטון של ראש ממשלת יפן שינזו אבה הכוללת את המפלגה הליברל־דמוקרטית של אבה והשותפה הקואליציונית שלה קומייטו, הצליחה לשמור בבחירות אתמול (ראשון) על הרוב שהיא מחזיקה בבית העליון של הפרלמנט. עם זאת, כדי להגיע לרוב של שני שלישים הנחוץ כדי לערוך שינויים בחוקה, אבה יצטרך לקבל את תמיכתם של חברי מפלגה שמרנית נוספת ושל מחוקקים עצמאים. * כדי לערוך שינויים בחוקה ולבקש לערוך משאל עם, זקוק אבה לרוב של שני שלישים בשני בתי הפרלמנט. קואליציית השלטון מחזיקה כעת ברוב של שני שלישים בבית התחתון בלבד.

– בבחירות אתמול עלו להצבעה 124 מושבים בבית העליון, הנחשב לחלש יותר מבין שני בתי הפרלמנט. בסך הכל ישנם 245 מושבים בבית העליון, אשר אינו מכריע את זהות ראש הממשלה, וכמחצית מהם עולים להצבעה מדי שלוש שנים. (AP)

    אתיופיה: 25 הרוגים בעימותים בין כוחות הביטחון לבין פעילים בדרום המדינה. הפעילים, חברי הקבוצה האתנית של בני הסידמה, קוראים לממשלה לפעול בעניינים ולקיים משאל עם

בריאות

מחקר חדש: סיגריות אלקטרוניות מגבירות את הסיכון להזדקנות המוח

מחקר חדש שפורסם בכתב העת iScience, מבית הירחון המדעי היוקרתי Cell מצא כי סיגריות אלקטרוניות עלולות להזיק לתאי הגזע של המוח ולהוביל להזדקנותו המוקדמת. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בריברסייד בארצות הברית, מצאו שחשיפה של תאי הגזע של המוח לניקוטין באידוי גרם לתגובת דחק (stress response), שהתבטאה בהפרעה לתהליך סילוק תאים פגומים והחלפתם בבריאים. * המחקר קבע כי בטווח הארוך, החשיפה הישירה או הפסיבית לסיגריות אלקטרוניות, גם לפרקי זמן קצרים, מובילה בשימוש חוזר ומצטבר להאצת תהליך ההזדקנות.

 

 כותרות המהדורה

    פעיל חיזבאללה נהרג בחיסול מסתורי בדרום סוריה; באופוזיציה הסורית מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול (בטחוני)

    נתיב נחיתה חדש מחייב מטוסים לחלוף נמוך מעל רמאללה וחושף אותם לירי מהקרקע (בטחוני)

    התקיפה המסתורית בעירק | במשמרות המהפכה מאשימים: "מל"טים ישראליים שוגרו מבסיס אמריקאי בסוריה, והפציצו את המחנה הצבאי צפונית לבגדד" (בטחוני)

    "באמצעות אופנוע ים או כלי שיט מהיר" | בישראל חוששים: אירן תבצע פיגוע נגד כלי שיט ישראלים; הוחלט על הקמת מכשול ימי בנמל הצבאי באילת (בטחוני)

    דיווח: חיל הים בוחן רכישת מערכות הגנה תת־ימיות ממוקשים ימיים (בטחוני)

    כוחות משטרה וצבא החלו בהריסת עשרות דירות בשטח A שקיבלו היתר בניה מהרש"פ; האיחוד האירופי ומדינות ערב מגנים; אבו מאזן החליט: "מה שנהרס נבנה מחדש" (מדיני)

    איראן טוענת כי עצרה 17 סוכני ה-CIA שחדרו למגזרים חיוניים במדינה, חלקם נידונו למוות; טראמפ: "דיווח שקרי לחלטין" (חוץ)

    הודו פועלת לשחרור 18 מאזרחיה ששימשו כמלחים במכלית הבריטית שנתפסה ע"י איראן (חוץ)

    טרגדיה במודיעין עילית: תינוק בן חצי שנה נשכח ברכב במשך שלש שעות ונפטר (חדשות)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    הלילה: מעונן חלקית.

    שלישי: תחול עליה בטמפרטורות. ייעשה חם ויבש בהרים ובפנים הארץ והביל במישור החוף.

    רביעי: ללא שינוי ניכר במזג האוויר.

    חמישי: ללא שינוי ניכר במזג האוויר.

    שישי: נאה, תחול הקלה בעומסי החום.

חדשות

טרגדיה במודיעין עילית: תינוק בן חצי שנה נשכח ברכב במשך שלש שעות ונפטר

תינוק כבן חצי שנה נפטר היום (שני) בצהריים לאחר שננעל ברכב סגור במודיעין עילית למשך שלש שעות. מפרטים ראשונים עולה שהתינוק הושאר ברכב לבדו בסביבות השעה 10:00 – והוא חולץ מהרכב אחרי כ-3 שעות כשהוא מחוסר הכרה והועבר לבית כנסת סמוך, שם החלו בטיפול ראשוני. הוא פונה במצב קריטי לבית החולים "אסף הרופא" שם נקבע מותו.

בקוטר של כ-4 מטרים ובעומק של כ-3 מטרים: בולען נפער בגבול רמת גן-בני ברק

בולען נפער הלילה (שני) בציר ז'בוטינסקי שבין בני ברק לרמת גן, ככל הנראה בשל עבודות התשתית באזור, ובעקבות כך שני נתיבים מכיוון מערב למזרח, ונתיב נוסף מכיוון מזרח למערב – נחסמו לתנועת כלי רכב * מדובר בבור בקוטר של כ-4 מטרים ובעומק של כ-3 מטרים. הבור שנפער בהצטלבות הרחובות ז'בוטינסקי ובן גוריון פגע גם בתשתית הניקוז של בני ברק. לאחר חסימת הכביש החלו עבודות למניעת התפשטות הקריסה של הכביש, ובשלב ראשון הוזרם בטון על מנת לחזק את קירות התחנה בצד המערבי של התחנה שקרוב לאזור הקריסה.

האונס בקפריסין – ממחר מסדרי זיהוי בהשתתפות עשרות: הישראלים בקפריסין חשודים גם בקשירת קשר

12 הישראלים החשודים באונס קבוצתי בקפריסין מוחזקים במתקני מעצר נפרדים: חלקם עדיין לא נחקרו, תוצאות ה-DNA שנלקחו מהם טרם התקבלו. משטרת קפריסין הוסיפה היום סעיף אישום נוסף – קשירת קשר לביצוע פשע. הסעיף הזה יאפשר להאריך מעצר כל הישראלים, גם את אלו שטוענים כי רק צילמו
 
נער תועד בועט בחתולה לקול צהלות חבריו: "מתוך שעמום"

נער מהרצליה עוכב לחקירה בעקבות סרטון שהופץ ברשתות שבו נראה מתעלל בחתולה כשהוא עם שניים מחבריו. אחד מהם צילם את המקרה. השלושה נחקרו והודו במעשה
אתמול הופץ ברשתות סרטון קשה, שבו נראה נער ניגש מאחור לחתולה ברחוב, מלטף אותה ואז בועט בה בעוצמה. כתוצאה החתולה הועפה באוויר. ברקע הסרטון נשמעו צהלות של שניים מחבריו.

תושבת הרצליה שראתה את הסרטון זיהתה את המקום שבו צולם ואת הנער הבועט והגישה תלונה במשטרת גלילות. במשטרה אומרים כי נפתחה מיד חקירה והחוקרים התחקו אחר זהות חשוד במעשה. הבוקר אותר ונחקר. גם חבריו של הנער הבועט נחקרו ובחקירתם הודו במיוחס להם וטענו כי הדבר נעשה מתוך שעמום. בסיום חקירתם שוחררו.

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל רואה בחומרה כל עבירת אלימות ותמשיך לפעול למיצוי הדין עם העבריינים. החקירה נמשכת".

פוליטי

שקד תעמוד בראש מפלגת הימין החדש; נתניהו מנסה לחבל ביוזמת איחוד מפלגות הימין

לאחר המכה הקשה שספגה מפלגתם בבחירות הקודמות, שר החינוך לשעבר בנט ושרת המשפטים לשעבר שקד הודיעו אמש (ראשון) כי ירוצו בשנית יחדיו במסגרת מפלגת הימין החדש, כששקד תעמוד בראש המפלגה. * בימין החדש סבורים כי באפשרותם להשיג בבחירות הקרובות שישה עד שבעה מנדטים, שיכללו את מצביעי הימין החדש, זהות, כחלון ומאוכזבי נתניהו.

– הבוקר (שני) שוחחה שקד עם יו"ר הבית היהודי פרץ, בנוגע לאיחוד בין מפלגות הימין הקטנות, והשניים קבעו להיפגש בימים הקרובים. * אם אכן יגיעו להסכמה על ראשות המפלגה והרכב הרשימה, צפויה שקד לרוץ ברשימה גדולה מימין לנתניהו הכוללת את הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית והימין החדש.

– בימין החדש הציגו לשותפים הפוטנציאליים חמש דרישות מרכזיות כתנאי לאיחוד רחב מימין לליכוד. כשהמרכזית שבהן היא שוויון מלא בין שתי המפלגות וריצ'רץ' ברשימה כך שאנשי הימין החדש ימוקמו במקומות אי-זוגיים ואיחוד הימין במקומות זוגיים. בנוסף לכך, דורשים בימין החדש גם להעניק לשקד את המקום הראשון ברשימה המאוחדת.

– ראש הממשלה נתניהו שוחח אתמול (ראשון) עם יו"ר הבית היהודי שלוש פעמים, ולחץ עליו שלא לוותר לשקד על המקום הראשון במפלגה – דבר שעלול לטרפד איחוד אפשרי עם הימין החדש. נתניהו ופרץ אף היו אמורים להיפגש אתמול כדי לדון בהתפתחויות, אך הפגישה בוטלה. * נוסף על כך, לחץ עליו ראש הממשלה שיעשה הכל להחזיר את מפלגתו של איתמר בן גביר – "עוצמה יהודית" לאיחוד מפלגות הימין.

ההסכם בין גשר למפלגת העבודה: גשר תקבל שלשה מקומות בכל עשירייה במפלגה המאוחדת, מפלגת העבודה תכסה את חובותיה של גשר

פרטים נוספים מההסכם בין עמיר פרץ מהעבודה לבין לוי אבקסיס מגשר שסוכם בשבוע שעבר נחשפים: על פי ההסכם, אבקסיס תמוקם במקום השני ברשימה לכנסת והיא תקבל עוד שני מקומות בעשירייה הראשונה: 7 ו-10. כמו כן היא תקבל עוד שלושה שריונים בעשירייה השנייה: 14, 17, 20. עדיין לא הוחלט על שם חדש לרשימה, אולם האותיות על פתק המפלגה בקלפי יישארו א.מ.ת.

– גורמים בכירים במפלגת העבודה טוענים שאחד הסעיפים המרכזיים בהסכם זו התחייבות של יו"ר מפלגת העבודה שמפלגתו תכסה את כל החובות שיצרה מפלגת גשר של אורלי לוי אבקסיס בבחירות הקודמות. * על פי ההסכם ביניהם, המפלגה המאוחדת תישא בחובות שנוצרו לכלל מרכיביה, שכוללים כמובן גם את מפלגת גשר של לוי אבקסיס. מכיוון שמפלגת גשר לא עברה את אחוז החסימה בפעם הקודמת היא לא קיבלה מימון מפלגות משמעותי ועל כן חובותיה גבוהים במיוחד. במפלגת העבודה צפויה תסיסה משמעותית בעקבות פרסום הסעיף בהסכם לאור זה שמצבה הכלכלי של המפלגה עצמה אינו טוב באופן מיוחד.

פרץ הודיע כי אין סיכוי שמפלגת העבודה תחבור למפלגה של אהוד ברק או למרצ – "ירחיק מאיתנו מצביעים פוטנציאלים"

אתמול (ראשון) בבוקר הבהיר יו"ר העבודה עמיר פרץ בראיון לגל"צ כי לא יחבור למרצ או למפלגת "ישראל דמוקרטית" של אהוד ברק לקראת הבחירות הקרובות. לדבריו, "אין שום סיכוי לחבור לאהוד ברק או למרצ. חיבור כזה מקים את החומות שמונעות מאוכלוסיות נוספות להתחבר אלינו". * למרות הצהרתו של פרץ כי לא יבצע איחוד עם מפלגות שמאל, אנשיו פועלים במרץ בנסיון להביא למפלגה דמות בטחונית למפלגה, וכן דמות פוליטית נוספת. * פרץ עצמו נשאל על הנושא בריאיון שקיים אתמול בגל"צ, והכחיש כי הוא מקיים מגעים להצטרפות עם ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין. "את המשא ומתן שאני עושה עם אנשים כל כך טובים אני עושה בצורה מכובדת ושקטה. כשיהיה לי מה להגיד, אגיד".

– המהלך של פרץ הביא להתמרמרות בקרב המחנה השמאלי במפלגה, וחלק מחברי העבודה כבר ביטלו את חברותם במפלגה, בעוד אחרים שוקלים ללכת בעקבותיהם. מספרי הטלפון של פרץ ועוזריו הופצו בקבוצות פנימיות של מפלגת העבודה בדרישה להפעיל עליו לחץ כדי שיחזור בו מההחלטה שלא להתחבר עם ישראל דמוקרטית ומרצ.

– ביום רביעי הבא – יממה אחת לפני סגירת הרשימות לבחירות לכנסת ה-22 – תתכנס ועידת מפלגת העבודה לאשר את הסכם האיחוד עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס וכן יובאו לאישור צירופי מועמדים נוספים למפלגה.

סקר כאן11: ברק מתחת לאחוז החסימה; סקר החדשות12: במצב של איחוד בימין, הליכוד יורד למקום השני

בצל החיבור בין מפלגות העבודה וגשר: סקרי בחירות התפרסמו אמש (ראשון) בכאן11 ובחדשות 12, מהם עולה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום הן מפלגת הליכוד והן מפלגת כחול לבן לא היו חוצים את רף ה-30 מנדטים. בסקר כאן 11, מפלגת העבודה עולה ל-8 מנדטים, בעוד שמפלגת ישראל דמוקרטית לא עוברת את אחוז החסימה. בסקר החדשות12 גם מפלגתו החדשה של ברק, וגם מפלגת מרץ נמצאים על גבול אחוז החסימה.

– סקר חדשות 12 בחן בנוסף אפשרות של חיבור בימין, מהם עולה כי אילו הבחירות היו נערכות היום ואיחוד מפלגות הימין, הימין החדש בראשות שקד ועוצמה יהודית היו רצות יחד, הן היו מקבלות 13 מנדטים – עלייה של שני מנדטים מריצה בנפרד, שהיו מגיעים על חשבון הליכוד.

– בחלוקה לפי גושים, לפי סקר החדשות 12, גוש הימין-חרדים מצליח להשיג 56 מנדטים, לעומת גוש השמאל-חרדים שמגיעה ל-59 מנדטים, אך גם הוא לא מצליח להרכיב ממשלה. לפי הסקר של כאן 11 גוש הימין-חרדים משיג 57 מנדטים ולא יכול להרכיב ממשלה, לעומת גוש השמאל-חרדים שמגיע ל-58 מנדטים ולא יכול גם הוא להרכיב ממשלה.

– לפי סקר החדשות12, לו הבחירות היו מתקיימות היום, להלן מפת המנדטים החזויה: הליכוד-כולנו במקום הראשון עם 30 מנדטים (לעומת 39 מנדטים כיום); כחול לבן – 29 (35); הרשימה המשותפת – 11 (10); ישראל ביתנו – 9 (5); יהדות התורה – 8 (8); העבודה – 7 (6); ש"ס – 7 (8); הימין החדש – 6 (0); איחוד מפלגות הימין – 5 (5); ישראל דמוקרטית (ברק) – 4; מרץ – 4 (4)

– לפי סקר החדשות12, לו הבחירות היו מתקיימות היום, והיה נרשם איחוד בין מפלגות הלווין הימניות, להלן מפת המנדטים החזויה: כחול לבן במקום הראשון עם 29 מנדטים (לעומת 35 מנדטים כיום); הליכוד-כולנו – 28 (39); רשימת ימין מאוחדת – 13 (5); הרשימה המשותפת – 11 (10); ישראל ביתנו – 9 (5); יהדות התורה – 8 (8); העבודה – 7 (6); ש"ס – 7 (8); ישראל דמוקרטית (ברק) – 4; מרץ – 4 (4)

– לפי סקר כאן11, לו הבחירות היו מתקיימות היום, להלן מפת המנדטים החזויה: הליכוד-כולנו במקום הראשון עם 30 מנדטים (לעומת 39 מנדטים כיום); כחול לבן – 30 (35); הרשימה המשותפת – 10 (10); ישראל ביתנו – 10 (5); הימין החדש – 8 (0); העבודה – 8 (6); יהדות התורה – 8 (8); ש"ס – 7 (8); מרץ – 5 (4); איחוד מפלגות הימין – 4 (5); ישראל דמוקרטית (ברק) – 0

בטחוני

פעיל חיזבאללה נהרג בחיסול מסתורי בדרום סוריה; באופוזיציה הסורית מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול

משהור זידאן, פעיל דרוזי בחיזבאללה בדרום סוריה, חוסל אתמול באזור קוניטרה הסמוך לגבול עם ישראל. במסמכים שנמצאו על גופתו של זידאן הייתה תעודת זהות של אדם ששמו הוא מוחמד נאג'י, שייתכן שהיה שמו הבדוי החדש. הוא זוהה רק על ידי אנשי חיזבאללה שהגיעו למקום. * לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א, רקטה פגעה במכונית שלו בזמן שנסע במרחק של כ-15 ק"מ מאזור הגבול המפורז עם ישראל, ועוד כמה אזרחים נהרגו.

– אנשי אופוזיציה סורים אמרו כי משהור זידאן, תושב הכפר הדרוזי חדאר בגולן הסורי, עבד בזהות בדויה עבור הארגון הלבנוני במשך שנים. לדבריהם, לאחרונה הוא שב עם משימה וזהות חדשה – עד שהמכונית שבה נסע בקוניטרה הותקפה. * פעילים באופוזיציה הסורית מעריכים כי היה זה מל"ט ישראלי שאחראי לתקיפה, כפי שדווח כמה פעמים מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה והמעורבות של חיזבאללה. * חשוב לציין שבאזור המדובר כבר לא מתרחשת לחימה בין המשטר הסורי למורדים כבר חודשים ארוכים.

נתיב נחיתה חדש מחייב מטוסים לחלוף נמוך מעל רמאללה וחושף אותם לירי מהקרקע

רשות שדות התעופה החלה להפעיל באחרונה נתיב נחיתה חדש לנתב"ג, שמחייב מטוסים לטוס בגובה נמוך לקראת נחיתה מעל פאתי רמאללה, ביתוניא ויישובים נוספים בגדה. למרות הסיכון הביטחוני שבחשיפת המטוסים לאפשרות של ירי לכיוונם, מערכת הביטחון אישרה את הנתיב החדש. * בכיר לשעבר ברשות התעופה האזרחית: גם אם לא יפילו מטוס, פגיעה של קליעים תפתח את שערי הגיהינום

– הרשות השלימה את ההכנות להפעלת הנתיב בתחילת השנה, והוא נפתח כעת בין היתר בשל העומס בחודשי הקיץ והשיבוש במערכת ה-GPS במרחב האווירי של ישראל, שאילצה להפסיק כמעט לחלוטין את השימוש בנתיב נחיתה שעובר מעל מודיעין. (הארץ)

התקיפה המסתורית בעירק | במשמרות המהפכה מאשימים: "מל"טים ישראליים שוגרו מבסיס אמריקאי בסוריה, והפציצו את המחנה הצבאי צפונית לבגדד"

בכיר במשמרות המהפכה של איראן האשים אתמול (ראשון) כי על פי חקירות ראשוניות, ישראל עומדת מאחורי תקיפת מליציית 'אל-חשד אל-שעבי', הנתמכת על ידי טהרן, בבגדד בליל חמישי האחרון, בה נהרגו שני אנשי חיזבאללה. כך דווח בעיתון אל ג'ארידה הכוויתי. * לפי המקור במשמרות המהפכה, מטוסים ישראליים ששוגרו מבסיס אמריקני במשולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל, תקפו את מחסני התחמושת בבסיס, בהם אופסנו טילים לטווח קצר ובינוני. המקור ציין כי בעיראק הגיעו למסקנה זו מאחר וסוג הטילים ששימשו להפצצת הבסיס, זהה לדבריו לסוג הטילים המשמש את חיל האוויר הישראלי בהפצצות בסוריה.

– לפי הדיווח, במהלך ביקורו בעיראק של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, מוקדם יותר השנה, הוא הזהיר פקידים בממשלת עיראק כי ישראל עלולה להפציץ בשטח עיראק בכל עת. עם זאת, מקורות של העיתון בבגדד טוענים כי הסיכוי שממשלת עיראק תכיר רשמית באחריותה של ישראל להפצצה הוא קלוש, מאחר וזה יעמיד אותה במצב עדין.

הערכות: איראן פועלת להעביר משלוחי נשק לסוריה וללבנון דרך הים

בישראל מעריכים כי איראן פועלת להעביר אמצעי לחימה לסוריה ולחיזבאללה בדרך הים, לצד משלוחי הנשק שהיא מבצעת לאזור בצירים האווירי והיבשתי. לפי ההערכות, לנוכח התקיפות שנועדו למנוע מאיראן להתבסס בסוריה ולהעביר משלוחים למיזם דיוק הטילים של חיזבאללה, ושחלק מהן יוחס לישראל, טהראן תעדיף להעביר חלק מאמצעי הלחימה במשלוחים ימיים. (הארץ)

"באמצעות אופנוע ים או כלי שיט מהיר" | בישראל חוששים: אירן תבצע פיגוע נגד כלי שיט ישראלים; הוחלט על הקמת מכשול ימי בנמל הצבאי באילת

על רקע המתיחות בעקבות השתלטות משמרות המהפכה על מכלית הנפט הבריטית במפרץ הפרסי, במערכת הביטחון נערכים לאיומים אפשריים גם על כלי שיט של חיל הים ועל ספינות סוחר ישראליות או כאלה שנמצאות בדרכן לישראל. במערכת הביטחון לוקחים בחשבון גם תרחיש של פיגוע באמצעות אופנוע ים או כלי שיט מהיר, כחלק מהאיומים הימיים נגד כלי שיט ישראלים. * במסגרת ההיערכות הבטחונית הוחלט לאחרונה על הקמת מכשול ימי בנמל הצבאי באילת למניעת כניסת סירות ואופנועי ים, כחלק מאמצעי המיגון בנמל.

– בפורום ביטחוני שהתקיים לאחרונה טענו גורמים ביטחוניים כי איראן היא שחקן משמעותי בזירה הימית גם באזור המפרץ וגם במזרח התיכון. באותו פורום עלה גם כי איראן מאיימת כיום על כלי שיט ישראלים גם בכניסה למצרי טיראן, שבים סוף. איומים אלה כוללים גם תקיפת כלי שיט באמצעות רחפנים, כטב"מים, סירות מהירות — ואף טילים ארוכי טווח הנורים מהיבשה. (הארץ)

דיווח: חיל הים בוחן רכישת מערכות הגנה תת־ימיות ממוקשים ימיים

מערכת הביטחון התריעה בפני הדרג המדיני כי ישנו חשש לניסיונות פגיעה בכלי שיט של חיל הים ובאניות סוחר ישראליות באמצעות טילים מדויקים, ובשבועות האחרונים בוחנים בחיל הים אפשרות לרכוש מערכות הגנה תת־ימיות מתקדמות מפני מוקשים ימיים. (הארץ)

מרקטות מדויקות ועד רחפנים מתאבדים: ההפתעות של חיזבאללה וחמאס

אחרי שישראל הצליחה לגרוע מהיכולת האסטרטגית גם של החמאס וגם של החיזבאללה, עם הרס שיטתי של מנהרות התקיפה. בחיזבאללה ובחמאס מנסים להבטיח ששדה הקרב העתידי יהיה קטלני ככל שהם יכולים עבור ישראל. * אמצעי הלחימה החדשים בשוק כבר נכנסו לשימוש אצל החיזבאללה ונכנסים אט-אט אל רצועת עזה לידי החמאס

– בין היתר הצליחו בארגוני הטרור לרכוש יכולת דיוק טילים. "פתאח 110", למשל בעלי טווח דיוק של 50 מטרים מטווח שיגור של 250 ו-300 ק"מ. בשיגור אחד מבקעת הלבנון אפשר לפגוע בדיוק רב גם במגדלי עזריאלי ובבניין הקריה שבתל אביב.

– גם בחמאס וגם בחיזבאללה הצטיידו בנשק שיכול להפיל מסוקים או מטוסים – אם זה מסוקי תקיפה כמו האפאצ'י, אם זה מסוקי סער כמו יסעור או ינשוף, שמנחיתים כוחות בעומק האויב ומל"טים מנחיתי טוס. בנוסף, רכשו ארגוני הטרור מערכות טילים המאפשרים ירי בזוגות, בנסיון לעקוף את מערכות ההגנה מפני טילים המותקנים על הטנקים.

– עוד תחום מתפתח הוא רחפנים ומל"טים מתאבדים. אלו נחשבים כלי נשק מדויקים, כאשר הם נושאים כמה קילוגרמים של חומר נפץ, הם יכולים לצפות אל המטרה, לרחף מעליה ובהחלטה של המפעיל – לצלול לתוך המטרה ולהתפוצץ. כלים כאלה מופעלים ברחבי המזרח התיכון, במיוחד באזור המפרץ הפרסי. מי שמחומש על ידי האירנים הם המורדים החות'ים שבתימן, אבל גם במקומות נוספים -בסוריה וגם בלבנון. מה שהיה פעם נשק של מעצמות הגיע לידיים של ארגונים כמו חיזבאללה וחמאס. (החדשות)

משלחת חמאס ביקרה בטהראן: "חמאס תהיה קו ההגנה הראשון של איראן בצל התוקפנות האחרונות של המערב"

עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, נפגש היום (שני) באיראן עם סלאח אל-עארורי, סגנו של מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה והעומד בראש משלחת של הארגון שהגיעה בתחילת השבוע לסבב פגישות בטהראן. * חמינאי התייחס לחימוש הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה בידי איראן וציין כי "רק לפני מספר שנים הפלסטינים היו נלחמים באויב הציוני עם אבנים, אבל היום הם מצוידים בטילים מדויקים". חמינאי התייחס גם לתוכנית השלום האמריקנית ואמר כי "התוכנית המסוכנת הזו מאיימת לחסל את הזהות הפלסטינית בקרב הפלסטינים. זו הנקודה המרכזית שכל אחד צריך להתנגד לה – לא לאפשר לחסל את הזהות הפלסטינית תמורת כסף". * סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר כי "חמאס תהיה קו ההגנה הראשון של איראן בצל התוקפנות האחרונות של המערב. כל אויב של איראן הוא אויב של פלסטין ושל ציר ההתנגדות".

– סוכנויות הידיעות האירניות צוטטו גם את הגנרל ראסול סאנאי מראייש מהמחלקה הפוליטית של משמרות המהפכה שאמר כי "הרפובליקה האסלאמית עומדת לצדם של ארגוני החמושים הפלסטינים מאז המהפכה ב-1979. אירן לא תנוח עד שנשחרר את ירושלים".

– במקביל, בסוכנות הידיעות האירנית "TASNIM" פורסמו אתמול (ראשון) תמונות מאימון מיוחד ומתקדם של חיילים אירנים. המטרות באימון הירי נשאו את תמונותיהם של נתניהו וטראמפ. * בתמונות שפורסמו בסוכנות הידיעות הרשמית נראים הלוחמים מתאמנים במספר מצבי ירי ממרחקים שונים, ביום ובלילה. באתר סוכנות הידיעות נכתב כי "הוא נועד להעריך את המוכנות והכישורים של המשתתפים בירי ובמספר מצבים שונים בזירת הקרב".

"במיקום סודי, עם הפסקות למעקב אחר התקשורת הישראלית" | מאחורי הקלעים של נאום האיומים של נסראללה

העיתון הלבנוני "אל-ג'ומהוריה" העניק הצצה אל מאחורי הקלעים של הריאיון שהעניק מזכ"ל חסן נסראללה לפני שבוע וחצי לרשת "אל-מנאר" חיזבאללה, במהלכו איים לפגוע ב"מטרות רגישות" בישראל, ואף שלף מפה והצביע על אזור הדרום. במהלך הריאיון שנמשך כשלוש שעות וחצי והועבר בשידור ישיר, נערכו מספר הפסקות – שבמהלכן, התעניין נסראללה באופן סיקור הריאיון בישראל וכן בהתייחסויות לדבריו בצד הישראלי וכן ברשתות החברתיות. כשהבין שהמפות שהציג הוצגו בתקשורת הישראלית אמר נסראללה כי "המסר הראשון הגיע ליעדו".

– לפי העיתון, הריאיון התקיים באולם גדול שהוכן מבעוד מועד. חלק ממנו עוצב כאולפן שבו נערך הריאיון, ובקצה השני של האולם היה חדר קבלת פנים עם כיבוד שהמתין לאורחים. מטעמי בטיחות, למרות שהריאיון התחיל בשעה 21:00, הכתב החל ב"מסע לתחנה הסופית שבה ייערך הריאיון" כבר בשעה 19:00, תוך כדי, נעשה שימוש בכמה כלי רכב שהוחלפו, אשר היו בהם וילונות שחורים שכיסו את החלונות כדי שהוא לא יזהה את מיקומו ולאן הם נוסעים. בין החלפת כלי הרכב, אנשי הארגון שליוו אותם "התנהגו בנימוס מופתי" התנצלו על הטרחה הנגרמת כתוצאה מהסדרי הביטחון. * נסראללה עצמו הגיע למקום כחצי שעה לפני הראיון, ב-20:30. הוא נתן את דעתו על התפאורה ועל העיצוב של האולפן, ואף ביקש להחליף את הכיסא שלא היה נוח לדעתו.

תושב רהט נעצר בחשד שתכנן לבצע פיגוע במלון באשדוד, ורכש חומרים לצורך בניית רקטה

תושב רהט, תומך חמאס, נעצר בחודש שעבר בחשד שניסה להכין מטען שישמש אותו לביצוע פיגוע בבית מלון לאונרדו באשדוד אותו הכיר מעבודתו בסמוך כגנן. כמו כן, ניסה להכין רקטה, ואף רכש לצורך כך חומרים שונים. * במהלך החקירה הסגיר הנאשם שני רימוני גז, שני רימוני הלם, רימון עשן, ורובה קרלו שהיו ברשותו.

מדיני

כדי לקדם את "תוכנית המאה": בכירים בממשל טראמפ יגיעו החודש למזרח התיכון

לראשונה מאז כינוס הוועידה הכלכלית של הממשל בבחריין בחודש שעבר: משלחת בכירה של ממשל טראמפ תגיע בסוף החודש לישראל ולמדינות נוספות במזרח התיכון כדי לדון בקידום השלבים הבאים בתוכנית השלום של הממשל. בשלב זה אין שינוי בכוונתו של הממשל לפרסם את החלק המדיני של תוכנית השלום רק לאחר הבחירות בישראל. * המשלחת צפויה להגיע לישראל, ירדן, מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות וקטאר. * את המשלחת יוביל ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ, וישתתפו בה גם ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון ובכירים נוספים בממשל.

– אחד הנושאים שצפויים לעמוד במוקד הביקור של המשלחת הוא הקמת הקרן הבינלאומית לתמיכה בכלכלה הפלסטינית, שמתוארת בפירוט בחלק הכלכלי של תוכנית השלום. בממשל מקווים שמשרדי הקרן יוקמו במנאמה, בירת בחריין. בממשל מעריכים כי מיקום הקרן בבחריין – מדינה ערבית שיש לה יחסים קרובים לסעודיה ושמתקרבת בשנתיים האחרונות גם לישראל – יסייע לקרן להתבסס ולהתחיל לגייס כספים לטובת פרויקטים עתידיים.

כוחות משטרה וצבא החלו בהריסת עשרות דירות בשטח A שקיבלו היתר בניה מהרש"פ; האיחוד האירופי ומדינות ערב מגנים; אבו מאזן החליט: "מה שנהרס נבנה מחדש"

כוחות גדולים של צבא ומשטה החלו להרוס היום (שני) לפנות בוקר 16 מבנים בשכונת ואדי אל-חומוס, השלוחה הדרום-מזרחית של הכפר צור באהר שבמזרח ירושלים. זאת, על אף שמבנים אלה נבנו לפני שנים רבות, חלקם לאחר שקיבלו היתר בנייה מהרשות הפלסטינית. * מדובר על 12 מבנים שבהם 72 יחידות דיור. 11 מהמבנים שהחלה הריסתם הם שלדים בתהליכי בנייה והקומה תחתונה של המבנה ה-12 מאוכלסת בתושבים ערבים. * בג"ץ אישר את ההריסה מנימוק בטחוני, וזאת על רקע העובדה שהגדר נבנתה בסמיכות לגדר ההפרדה

– שכונת ואדי אל-חומוס נמצאת בפאתי הכפר צור באהר שבדרום-מזרח ירושלים. אך בניגוד לשאר חלקי הכפר, השכונה נמצאת מחוץ לתחום המוניציפאלי של העיר, בשטחי הגדה המערבית. רוב השכונה מוגדרת כשטח A, כלומר בניהול ובאחריות ביטחונית של הרשות הפלסטינית, אך בעקבות עתירה שהגישו בעבר התושבים, שונה תוואי גדר ההפרדה כך שלא יעבור במרכז הכפר. כתוצאה מכך, השכונה נמצאת בצד הישראלי של הגדר, אך מבחינה משפטית נחשבת חלק מהגדה ותחת אחריות הרשות.

– בשנים האחרונות נבנו בכפר מבנים רבים באישור משרדי התכנון של הרשות הפלסטינית, שאוכלסו ברובם על ידי זוגות צעירים ומשפחות מהכפר. ואולם, לפני כשבע שנים – שנים אחרי בניית גדר ההפרדה – הצבא הוציא צו חדש שאוסר על בניה במרחק 250 מטר מהגדר. הצו אינו חל על בניינים שנבנו לפני הוצאתו, אולם המנהל האזרחי הוציא צווי הריסה לבתים חדשים יותר ולפני כחודשיים בג"ץ דחה את העתירה נגד ההריסה. לטענת התושבים, הצו לא פורסם והם לא ידעו על קיומו, וממילא הסמכות התכנונית בשטח הכפר נתונה בידי הרשות הפלסטינית.

– היום (שני) פנתה הרשות הפלסטינית לירדן ולמצרים בעקבות הריסת הבתים באזור צור-באהר, בדרישה להפסיק את פעולות ההריסה לאלתר. לכאן חדשות נודע כי מתנהלים מגעים בנושא גם בין בכירים ברשות לבין בכירים בישראל. הנהגת אש"ף צפויה להתכנס הערב ברמאללה לדון בנושא.

– מוקדם יותר היום דרש האיחוד האירופי מישראל להפסיק את הריסת הבתים ואמר כי מדובר בפעולה לא חוקית המסכנת את השלום – "מדיניות ההתנחלויות של ישראל, וכלל הפעולות הנלקחות בהקשר הזה ביניהן הריסה ופינוי של מבנים, הוא אינו חוקי תחת החוק הבין-לאומי. אנחנו מצפים מהרשויות בישראל לעצור מיידית את הריסת המבנים הנוכחית".

– משרד החוץ הקטרי הפציר בקהילה הבינלאומית להתערב ולמנוע את המשך ההריסות. וגם ירדן גינתה את הריסת הבתים, לדבריה, מדיניות הריסת הבתים מגבירה את המתח ופוגעת אנושות בפתרון שתי המדינות.

– מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הודיע היום (שני) כי יו"ר הרשות אבו-מאזן החליט על שיקום מלא של בתי המשפחות שניזוקו בוואדי אל-חומוס "אנחנו לא נוותר על אדמתנו, ומה שנהרס נבנה מחדש". עוד אמר עריקאת כי הנהגת הרשות הפלסטינית החליטה להניח מנגנונים לביטול כל ההסכמים עם ישראל וציין כי אבו מאזן הנחה את שגריר הרשות הפלסטינית במצרים להגיש בקשה לכינוס דחוף של הליגה הערבית. * בכירים באש"ף קראו היום (שני) לכנס דיון דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע להריסת המבנים, לטענתם פעולותיה של ישראל הן טיהור אתני ופשע מלחמה.

חוץ

איראן טוענת כי עצרה 17 סוכני ה-CIA שחדרו למגזרים חיוניים במדינה, חלקם נידונו למוות; טראמפ: "דיווח שקרי לחלטין"

משרד המודיעין של איראן הודיע כי 17 מרגלים שהוכשרו על-ידי ה-CIA נחשפו ונעצרו במדינה, וחלקם נידונו למוות. ראש משרד המודיעין האיראני ציין כי "מי שבכוונה תחילה בגד במדינה הועבר לרשויות החוק. חלק מהסוכנים שנתפסו נידונו למוות וחלקם למאסרים ממושכים" * לטענת איראן, "המרגלים הועסקו במרכזים רגישים וחיוניים במגזר הפרטי, הקשורים לתחומי הכלכלה, הגרעין, התשתיות, הצבא והסייבר, והם אספו מידע מודיעיני רגיש".

– ראש משרד המודיעין האיראני ציין שהחשודים פעלו בארגונים ומוסדות מפתח בעיקר במגזר הפרטי, ושארגון הביון יצר איתם קשר בעיקר דרך האינטרנט. שיטות נוספות ליצירת קשר, לפי הבכיר, כללו שכירת שירותיהם של מומחים איראניים, אספקת ציוד ומתן גישה לאירועים מדעיים בחו"ל, שליחת דואר אלקטרוני, הודעות ברשתות החברתיות וכדומה. במקביל, בתקשורת האיראנית שידרו היום תוכנית על רשת ריגול שהשתמשה במצלמה נסתרת, שבה נטען לחשיפת תיעוד של סוכן ביון אמריקני מגייס אזרחים איראנים באיחוד האמירויות.

– נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס להודעת המודיעין האיראני לפיה 17 מרגלי CIA נתפסו וחלקם נידונו למוות: "הדיווח שקרי לחלוטין. אלו רק עוד שקרים ותעמולה שמתפרסמים על ידי משטר שקורס ולא יודע מה לעשות. הכלכלה האיראנית מתה והיא עוד תידרדר"

– לפני כחודש כבר הודיעה איראן כי סיכלה רשת ריגול של סוכנות הביון האמריקנית, וטענה כי סוכנים אמריקנים נעצרו בכמה מדינות אחרי שטהרן שיתפה מידע עם בעלות בריתה. לא ברור אם הטענות אז והיום נכונות, ואם מדובר באותה רשת ריגול כביכול.

הודו פועלת לשחרור 18 מאזרחיה ששימשו כמלחים במכלית הבריטית שנתפסה ע"י איראן

שר החוץ ההודי הודיע אמש (ראשון) כי צוות מטעם הממשלה ההודית פועל מול הרשויות באיראן על מנת להביא לשחרורם של 18 אזרחים הודים, חברי צוות מכלית הנפט הבריטית שנתפסה ביום שישי האחרון על ידי משמרות המהפכה האיראניים. * מלבד אנשי הצוות ההודים, שאר המלחים (5) שהיו על הסיפון הם בעלי אזרחויות לטביות, פיליפיניות ורוסיות. * באיראן אומרים כי 23 אנשי צוות הספינה "Stena Impero" "בטוחים ובמצב טוב".

– במקביל, התקשורת האיראנית הציגה תמונות חדשות של המכלית הבריטית שנתפסה שלשום במצרי הורמוז. מהם עולה כי על הספינה נתלה דגל איראן. * היום פרסמה התקשורת האיראנית תמונות וידיאו ראשונות של אנשי צוות המכלית הבריטית "סטנה אימפרו" המוחזקת באיראן מאז יום שישי האחרון. בתיעוד נראים אנשי הצוות, המונים 23 איש,תא הפיקוד של המכלית וכן חדר הצוות והמנועים והסיפון. אנשי הצוות מכינים אוכל במטבח של כלי השיט ויושבים סביב שולחן כשהם מחייכים. אחרים נראים ליד חלונות של אחד הסיפונים, כשהם מסתכלים לעבר גורם רשמי שעומד מולם לצד ערימה גדולה של נעליים.

– אתמול (ראשון) אף פרסמה חברת האבטחה הימית "דרייד גלובל", את ההקלטה של מעצר המכלית הבריטית במצר הורמוז, כפי שנשמעה ברשת מכשירי הקשר הימיים. בהקלטה נשמע איש משמרות המהפכה שדיבר באנגלית במבטא פרסי פונה למכלית הבריטית כשהוא מורה לה להסתובב ב-360 מעלות, אך ככל הנראה מדובר בבלבול בשל הפנייה באנגלית – "אם תצייתו תהיו בטוחים". המכלית הבריטית, בתגובה, מזדהה ופונה לאיראנים: "כפי שאתם יודעים מדובר במעבר גבול בינלאומי, לפי חוקים בינלאומיים המעבר שלנו אמור להיות מותר, חוקי ובטוח מבלי כל הפרעה". לאחר מכן הצוות הבריטי דרש מהאיראנים להודיע כי הם לא מתכוונים לבצע השתלטות על האוניה, אך זה, כזכור, לא קרה.

– בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמרו היום כי הם עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות במיצרי הורמוז ומוכנים לפעול אם יהיה בכך צורך כדי לשמור על אספקת הנפט בעולם. בארגון הודיעו כי הזכות למעבר חופשי במיצרים חיונית לכלכלה העולמית ויש לשמר אותה

דיווח: טורקיה ורוסיה שוקלות שיתוף פעולה בייצור רכיבים ל-S-400

טורקיה ורוסיה בדו-שיח על שותפות בייצור רכיבים למערכת ההגנה S-400, כך צוטט היום (שני) ראש חברת רוסטך בסוכנות הידיעות הרוסית ריה. זאת לאחר שבמוסקבה מכרו את המערכת לאנקרה ולאחר איומים רבים מצד ארצות הברית כי תטיל סנקציות על טורקיה בעקבות העסקה.

– במקביל, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בוטולו, התייחס היום (שני) למתיחות מול ארה"ב, ואמר כי מדינתו תמצא דרך לענות על צרכיה במקום אחר אם ארה"ב לא תעביר לידיה את מטוסי החמקן מדגם F35. לדבריו, השותפות האחרות לפיתוח תכנית ה-F35 לא מסכימות על החלטת ארצות הברית להשעות את טורקיה מהפרויקט. (רויטרס)

הודו שיגרה בהצלחה חללית שאמורה לנחות על הירח בעוד חודשיים

הודו שיגרה היום (שני) טיל לחלל שאמור להנחית גשושית לא מאוישת על הצד המרוחק של הירח, כל זאת כחלק ממאמציה של המדינה להפוך למעצמת חלל. * ראש סוכנות החלל ההודית, אמר שהשיגור בוצע בהצלחה. * המשימה ההודית לירח עלתה עשרה מיליארד רופי (146 מיליון דולר). אם תסתיים בהצלחה, היא תאפשר למדינה לבצע מחקרים על הימצאות מים בקוטב הדרומי של הירח. עד כה, רק ארה"ב, רוסיה וסין הצליחו להנחית חללית על הירח, והודו מקווה לעשות היסטוריה משלה.

צבא ארה"ב: "מטוס קרב של ונצואלה עקב באגרסיביות אחר מטוס אמריקאי"

צבא ארה"ב האשים מטוס קרב של ונצואלה בכך שעקב ב"אגרסיביות" אחר מטוס של הצי האמריקאי במרחב האווירי הבינלאומי, בסימן נוסף לעוינות הגוברת בין שתי המדינות. שני המטוסים לא התנגשו למרות המרחק הקצר ביניהם ואיש לא נפגע בתקרית. (רויטרס)

אחרי 51 שנה: צרפת איתרה צוללת שנעלמה בים התיכון

הצי הצרפתי איתר אתמול (ראשון) את שרידי הצוללת "מינרבה" שטבעה ונעלמה לפני 51 שנה, בעקבות תקלה טכנית שאירעה במהלך תרגיל שביצעה. * שלושה חלקים נפרדים של הצוללת אותרו על-ידי רובוט תת-ימי שנשלח מספינה בבעלות אמריקנית פרטית, שהצטרפה בימים האחרונים למאמצי החיפוש, בעומק של 2,370 מטר מתחת לפני המים, 45 ק"מ מטולון. * על הצוללת שנעלמה בכ"ו בטבת ה'תשכ"ו היו 52 אנשי צוות, וכולם נספו, יומיים לפני כן טבעה שהצוללת הישראלית אח"י דקר גם היא בים התיכון.

דיווח: קבוצת האקרים פרצה לשרתי סוכנות הביון הרוסית וגנבה 7.5 טרה של מידע

קבוצת האקרים בשם 0v1ru$ פרצו לפני שבוע וחצי למחשבי שירותי הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB), וגנבו 7.5 טרה בייט של מידע אודות פרויקטים סודיים שנועדו להשיג שליטה על פעילות האינטרנט ברוסיה, כך דווח בסוף השבוע ב-BBC ברוסית. בין המידע הרב שנחשף ניתן בין היתר למצוא פרטים אודות מעקב של השלטון אחר סטודנטים ופנסיונרים וכן תוכנית לאיסוף מידע מהרשתות החברתיות.

הונג קונג: שבוע שביעי למחאה, המשטרה ירתה כדורי גומי וגז מדמיע על מפגינים

משטרת הונג קונג ירתה אתמול (ראשון) כדורי גומי וגז מדמיע על מפגינים, אשר קראו תיגר באופן ישיר על סמכותה של בייג'ין והשחיתו את משרד הנציג של ממשלת סין בעיר. * מוקדם יותר יצאו מאות אלפי בני אדם להפגין ברחובות הונג קונג, במפגן הכוח הגדול ביותר של תנועת המחאה בשבועות האחרונים. רבים מהמפגינים לבשו שחור – הצבע הרשמי של המחאה – והחזיקו מטריות. אחרים החזיקו תמונות של מפגינים שנפצעו על ידי שוטרים או נעצרו ולא שוחררו לביתם.

– האירועים החלו בצעדה לא אלימה, שהדגישה את דרישת המפגינים לקיים חקירה עצמאית שתתמקד באלימות המשטרה בהפגנות קודמות. אלפי מפגינים המשיכו לאחר מכן מעבר לקו שבו אמרה המשטרה שעל ההפגנה להסתיים. המפגינים השתלטו על צומת דרכים מרכזי וקראו קריאות לעבר השוטרים: "החזירו את הונג קונג. זה הזמן למהפכה".

– המשטרה התכוננה להפגנות היום בכוחות מתוגברים. זרנוקי מים הוצבו מסביב למטה המשטרה בהונג קונג ונאסרה כניסתם של אזרחים לאזור בנייני הממשלה בעיר. גדרות ברזל, פחי אשפה וחפצים אחרים הוחרמו מהרחוב, מחשש שהמפגינים ישתמשו בהם כאמצעים לבניית בריקדות. לבנים רופפות הודבקו למקומן על המדרכות מחשש שישתמשו בהן ככלי נשק נגד המשטרה.

– פעילים למען הדמוקרטיה ומחוקקים בהונג קונג האשימו את המשטרה בכך שעמדה מנגד בזמן שחבורות של גברים תקפו אמש (ראשון) מפגינים ונוסעים בתחנת רכבת בעיר – אירוע שהותיר 45 בני אדם בבתי חולים, כולל אחד במצב אנוש. בתיעודים מההתקפה נראים עשרות גברים, רובם לבושים לבן ועוטים מסכות, מסתערים על עוברים ושבים בתחנת רכבת בלואן יונג, רודפים אחר הנוסעים ומכים אותם באלות. בין אלו שנפגעו בהתקפה היו מפגינים ששבו מאירוע מחאה גדול נגד הממשלה.

יפן: קואליציית השלטון שמרה על הרוב בבחירות לבית העליון של הפרלמנט

קואליציית השלטון של ראש ממשלת יפן שינזו אבה הכוללת את המפלגה הליברל־דמוקרטית של אבה והשותפה הקואליציונית שלה קומייטו, הצליחה לשמור בבחירות אתמול (ראשון) על הרוב שהיא מחזיקה בבית העליון של הפרלמנט. עם זאת, כדי להגיע לרוב של שני שלישים הנחוץ כדי לערוך שינויים בחוקה, אבה יצטרך לקבל את תמיכתם של חברי מפלגה שמרנית נוספת ושל מחוקקים עצמאים. * כדי לערוך שינויים בחוקה ולבקש לערוך משאל עם, זקוק אבה לרוב של שני שלישים בשני בתי הפרלמנט. קואליציית השלטון מחזיקה כעת ברוב של שני שלישים בבית התחתון בלבד.

– בבחירות אתמול עלו להצבעה 124 מושבים בבית העליון, הנחשב לחלש יותר מבין שני בתי הפרלמנט. בסך הכל ישנם 245 מושבים בבית העליון, אשר אינו מכריע את זהות ראש הממשלה, וכמחצית מהם עולים להצבעה מדי שלוש שנים. (AP)

    אתיופיה: 25 הרוגים בעימותים בין כוחות הביטחון לבין פעילים בדרום המדינה. הפעילים, חברי הקבוצה האתנית של בני הסידמה, קוראים לממשלה לפעול בעניינים ולקיים משאל עם

בריאות

מחקר חדש: סיגריות אלקטרוניות מגבירות את הסיכון להזדקנות המוח

מחקר חדש שפורסם בכתב העת iScience, מבית הירחון המדעי היוקרתי Cell מצא כי סיגריות אלקטרוניות עלולות להזיק לתאי הגזע של המוח ולהוביל להזדקנותו המוקדמת. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בריברסייד בארצות הברית, מצאו שחשיפה של תאי הגזע של המוח לניקוטין באידוי גרם לתגובת דחק (stress response), שהתבטאה בהפרעה לתהליך סילוק תאים פגומים והחלפתם בבריאים. * המחקר קבע כי בטווח הארוך, החשיפה הישירה או הפסיבית לסיגריות אלקטרוניות, גם לפרקי זמן קצרים, מובילה בשימוש חוזר ומצטבר להאצת תהליך ההזדקנות.

כתבות אחרונות באתר

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן