עיקר החדשות (מהדורת הבוקר) יום חמישי ה-12 בספטמבר 2019

כותרות המהדורה     ההסלמה בדרום: בעקבות המשך ירי הרקטות מטוסי קרב הפציצו יעדי טרור בצפון רצועת עזה (בטחוני)     בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מכחישים שהם עומדים מאחורי הירי לישראל (בטחוני)     נתניהו: מלחמה בעזה – שאלה של זמן (בטחוני)     מנהיג אל-קאעידה למוסלמים: "בצעו פיגועים נגד ארה"ב וישראל" (בטחוני)     מיליציה המזוהה עם איראן בעיראק: הפלנו […]

עיקר החדשות (מהדורת הבוקר) יום חמישי ה-12 בספטמבר 2019

כותרות המהדורה     ההסלמה בדרום: בעקבות המשך ירי הרקטות מטוסי קרב הפציצו יעדי טרור בצפון רצועת עזה (בטחוני)     בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מכחישים שהם עומדים מאחורי הירי לישראל (בטחוני)     נתניהו: מלחמה בעזה – שאלה של זמן (בטחוני)     מנהיג אל-קאעידה למוסלמים: "בצעו פיגועים נגד ארה"ב וישראל" (בטחוני)     מיליציה המזוהה עם איראן בעיראק: הפלנו […]

כותרות המהדורה

    ההסלמה בדרום: בעקבות המשך ירי הרקטות מטוסי קרב הפציצו יעדי טרור בצפון רצועת עזה (בטחוני)

    בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מכחישים שהם עומדים מאחורי הירי לישראל (בטחוני)

    נתניהו: מלחמה בעזה – שאלה של זמן (בטחוני)

    מנהיג אל-קאעידה למוסלמים: "בצעו פיגועים נגד ארה"ב וישראל" (בטחוני)

    מיליציה המזוהה עם איראן בעיראק: הפלנו מל"ט שאסף מודיעין לקראת תקיפה (בטחוני)

    עם 36 טונות חומר נפץ: ארה"ב הפציצה מהאוויר מעוז של ארגון הטרור דאעש (חוץ)

    טלטלת הברקזיט: בית המשפט בסקוטלנד: "השבתת הפרלמנט הבריטי מנוגדת לחוק" (חוץ)

    בבית הלבן נערכים לפסגה בין טראמפ לרוחאני; ייתכן וטראמפ ייקל בסנקציות נגד אירן כדי לאפשר את הפסגה; בולטון פוטר מתפקידו עקב התנגדותו להקלה בסנקציות (חוץ)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: מעונן חלקית עד בהיר, הטמפרטורות יהיו רגילות בעונה. הלילה: מעונן חלקית.

    שישי: מעונן חלקית עד נאה, ללא שינוי ניכר בטמפרטורות.

    שבת: מעונן חלקית. תחול ירידה קלה בטמפרטורות בעיקר בהרים. בצפון הארץ ובמרכזה צפוי טפטוף עד גשם קל.

    ראשון: מעונן חלקית עם ירידה נוספת בטמפרטורות והן יהיו נמוכות במעט מהרגיל בעיקר בהרים ובפנים הארץ. בצפון הארץ ובמרכזה צפוי גשם מקומי קל.

חדשות

בשל המיסוך הסלולרי בבתי הסוהר: 23 אסירים ביטחוניים פתחו בשביתת רעב – והועברו לבידוד

23 אסירים ביטחוניים מבית סוהר רמון הועברו אתמול (רביעי) לתאי בידוד מחוץ לבית הסוהר לאחר שהודיעו כי הם פותחים בשביתת רעב על רקע התקנת חסמים סלולאריים. * השביתה מגיעה לאחר שלפני חמשה חודשים הגיעו שירות בתי הסוהר ואסירי חמאס להסכמות בנוגע למיסוך הסלולרי. לפי ההסכם, יותקנו טלפונים ציבוריים בתוך אגפי האסירים הביטחוניים, ואלה יוכלו לשוחח עם משפחותיהם בזמנים קצובים. הדרישות הנוספות של האסירים – החזרת ביקורים מרצועת עזה, וביטול סנקציות על אסירי חמאס – נדחו. * התקנת החסמים הסלולאריים בשירות בתי הסוהר שיבשה ופגעה קשות ביכולת של האסירים הביטחוניים לבצע שיחות בטלפונים הניידים שהצליחו להבריח אל תוך כותלי בית הסוהר.

– שוטרי משטרת ישראל עצרו חשוד בחשד שביצע שוד של אלפי שקלים. הכסף הושב למתלונן

אתמול (11.9) התקבל דיווח במוקד 100 של משטרת ישראל אודות שוד שבוצע ברחוב רדק בבני ברק.

ע"פ החשד, בעת שהמתלונן חילק מזון לנזקקים, הגיח החשוד, תקף אותו ושדד ממנו תיק עם אלפי שקלים.

מיד עם קבלת האירוע במוקד 100, הוזעקו שוטרי משטרת ישראל לזירה אספו ממצאים ופתחו בחקירה שהובילה עוד באותו היום לאיתור זהותו של החשוד ולמעצרו.

הכסף הושב למתלונן  והחשוד( 52, גבעת שמואל) הובא לחקירה בתחנת המשטרה. בתום החקירה נכלא. היום יובא לדיון בבקשה להאריך את מעצרו בבימ"ש השלום בת"א

– שוטרים עכבו לחקירה חשוד בהשגחה לא ראויה על בנו הפעוט

אתמול מהלך פעילות שיטור שגרתית הבחינו שוטרים ברכב מונע סמוך למרכז המסחרי בעיר ערד ובו פעוט כבן חצי שנה ללא השגחה.

לאחר סריקות אותר בעל הרכב שטען כי רק ירד לקנות שווארמה והשאיר את הפעוט עם מזגן.

החשוד עוכב ונחקר בתחנת המשטרה בחשד להשארת הפעוט ללא השגחה/השגחה לא ראויה (סע' 361 לחוה"ע) ובסיום חקירתו שוחרר בתנאים מגבילים.ההליך הפלילי נמשך.

פוליטי

חוק המצלמות נפל לאחר שלא השיג את הרוב הנדרש: 58 תומכים מול 0 מתנגדים; בליכוד שוקלים לעתור לבג"ץ

58 חברי כנסת תמכו אתמול  (רביעי) בהצבעה על חוק המצלמות בקריאה ראשונה, אולם החוק לא עבר מפני שלא זכה לתמיכת 61 ח"כים כנדרש. שר הפנים דרעי (ש"ס) וח"כ פולקמן (כולנו) נעדרו ממנה. * איש לא התנגד בהצבעה, לאחר שחברי האופוזיציה החרימו אותה. * בליכוד לא צפויים להמשיך לקדם את החוק. * בקואליציה קיימו הצבעה שמית על ההצעה כדי שניתן יהיה להשמיע את מזכירת הכנסת מקריאה את שמו של ליברמן, שנעדר מההצבעה.

– היועץ המשפטי של הכנסת, קבע השבוע כי נדרש רוב של 61 ח"כים בכל אחת מהקריאות לשם אישור החוק. * ע"פ הדיווח בחדשות 'וואלה', בליכוד שוקלים לעתור לבג"ץ נגד החלטת היועץ המשפטי לכנסת. עתירה לבג"ץ בנושא, גם אם תידחה, תמשיך את העיסוק הציבורי בחוק המצלמות עד הבחירות גם אם החוק לא יעבור במליאה. הגורמים הוסיפו כי טרם התקבלה החלטה סופית בנושא הגשת העתירה אך האפשרות נשקלת.

– במהלך הדיון שקדם להצבעה בקריאה הראשונה אירעה מהומה בעת שח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) התקרב לעברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והצמיד לפניו את הטלפון הנייד שלו. בעקבות התקרית, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הוציא את ח"כ עודה מהאולם. בהמשך התקיים בירור בלשכת ראש הממשלה מול היחידה לאבטחת אישים. במסגרת הדיון עלתה האפשרות שמאבטח יעמוד ליד נתניהו גם בכנסת.

    בכיר נוסף לשעבר בליכוד מצהיר שלא יצביע למפלגה * מיכאל איתן, מי שכיהן בעבר כשר בממשלת נתניהו מטעם הליכוד, הצטרף הבוקר (חמישי) לח"כים לשעבר בני בגין, דן תיכון ודן מרידור, והצהיר כי בפעם הראשונה בחייו לא יצביע לליכוד בבחירות הקרובות. לדבריו, "היום, נתניהו הוא הליכוד והליכוד הוא נתניהו. על פיו יישק דבר. נעלמו חילוקי דעות לגיטימיים ותוססים ואת מקומם תפסו הצהרות נאמנות של צמרת הליכוד למשפחה השלטת. הליכוד זקוק למנהיג ראשון בין שווים, שיוכל לאחות את הקרעים, ולבנות מחדש את המפלגה ואת ההסכמה הלאומית. התלבטתי ארוכות. צר לי, בפעם הראשונה בחיי, לא אוכל להצביע לליכוד".

    בעקבות טענת הליכוד כי הצהרת נתניהו לא תכלול תעלומת בחירות – היום דיון בוועדת הבחירות * דובר ראש הממשלה, זומן לבירור שצפוי להתקיים היום בוועדת הבחירות לאחר שאמר שלשום (שלישי) כי מסיבת העיתונאים של נתניהו לא תכלול תעמולת בחירות ועל כן אין מניעה לשדרה. אך בפועל בנאומו אמר נתניהו כי אם ייבחר שוב, יפעל להחלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. נתניהו קרא לציבור להצביע עבורו ותקף את יכולותיהם של בכירי כחול לבן, גנץ ולפיד, בניהול מגעים מדיניים. * יו"ר וועדת הבחירות קבע דיון בעניין היום – והורה לדובר רה"מ להתייצב "ולהיות נכון לאפשרות שייחקר על התצהיר שהגיש".

בטחוני

ההסלמה בדרום: בעקבות המשך ירי הרקטות מטוסי קרב הפציצו יעדי טרור בצפון רצועת עזה

שלוש רקטות נורו אתמול (רביעי) בצהריים מרצועת עזה לעבר לישראל, רקטה פגעה בחניית בית ביישוב בחוף אשקלון וגרמה לנזק קל למבנה ונפילה אותרה בחממה בקיבוץ במועצה האזורית. בחסדי שמים לא היו נפגעים בנפש. בתגובה תקפו טנקים שתי עמדות חמאס בצפון רצועת עזה. על פי דיווחים בכלי התקשורת ברצועה, ארבעה בני אדם נפצעו בתקיפה. ובהמשך הערב תקפו מטוסי קרב מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון חמאס בצפון רצועת עזה, לפי דיווח של סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט", עדי ראייה שהיו סמוך למקום התקיפה ציינו כי מטוסי קרב השמידו את המתקן שהותקף לחלוטין. לא דווח על נפגעים מהצד הפלסטיני.

– במערכת הביטחון מעריכים כי המתיחות הגבוהה תימשך גם בימים הקרובים, וכי מי שעומד מאחורי הירי לישראל הוא הג'יהאד האיסלאמי. גורמים במערכת הביטחון מוסיפים כי הג’יהאד האסלאמי מעוניין להשפיע על הבחירות בישראל, במיוחד לאחר שקיבל עידוד מההשפעה הגדולה של ירי הרקטות לעבר אשדוד במהלך נאום ראש הממשלה.- מוקדם יותר, על פי דיווחים בתקשורת בעזה, חצו ארבעה פלסטינים את גדר הגבול באזור חאן יונס שבדרום הרצועה. המחבלים הצליחו להרוס חלק מהגדר, לקחו ציוד מתוך עמדת צלפים של ישראל – ונסוגו לאחר שכוח צבאי ירה לעברם. לפי הדיווח, לא היו נפגעים באירוע.

בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מכחישים שהם עומדים מאחורי הירי לישראל

העיתון "אל-אחבאר" מדווח כי במהלך הלילה הכחישו בחמאס ובג'יהאד האסלאמי בפני המתווכים המצרים כי הם אלה שעומדים מאחורי שיגור הרקטות לעבר ישראל בימים האחרונים. ע"פ הדיווח, מצרים ביקשה מהארגונים לשמור על רגיעה בדרום, בתמורה לשיפור במצב הכלכלי ברצועת עזה. מקורות בחמאס אמרו ל"אל-אחבאר" כי משלחת כלכלית תגיע בתוך כמה ימים מעזה לקהיר, כדי לדון בקידום היחסים הכלכליים בין מצרים לרצועה, דבר שעשוי לתרום להגדלת כמות הסחורה הנכנסת לרצועת עזה.

נתניהו: מלחמה בעזה – שאלה של זמן

בראיון מיוחד, שיפורסם מחר בישראל היום, צפוי נתניהו להתייחס, בין השאר, לעימותים המתמשכים בעזה. בראיון הבהיר נתניהו בנוגע ליציאה למערכה נגד חמאס כי "כבר לא מדובר בשאלה של 'אם', אלא של 'מתי'". * נתניהו גם רמז בריאיון כי ייתכן שישראל תיכנס לעימותים מסוימים עם ארה"ב בתחום המדיני, בעיקר סביב תוכנית המאה. * במהלך הריאיון התייחס גם ליו"ר ישראל ביתנו, ואמר כי "ליברמן יפיל אותי. מי שלא רוצה אותי כראש הממשלה – שיצביע עבורו".

מנהיג אל-קאעידה למוסלמים: "בצעו פיגועים נגד ארה"ב וישראל"

בתיעוד בן 33 דקות ו-28 שניות שפורסם אתמול (רביעי) לציון יום השנה לאסון התאומים קרא מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי למוסלמים לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות, אמריקניות, אירופיות ורוסיות. בדבריו, התייחס א-זוואהירי להכרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בריבונותה של ישראל על רמת הגולן. וקרא לפלסטינים לבצע פיגועי התאבדות נגד ישראלים בתגובה להכרה.

– בדבריו מתח א-זוואהירי ביקורת על מוסלמים שלדבריו שינו את דעתם ואינם תומכים עוד במבצעי הפיגועים ב-2001 משום שאזרחים חפים מפשע נפגעו בהם. וציין כי "אם אתם רוצים שהג'יהאד יתמקד אך ורק ביעדים צבאיים, לצבא האמריקני יש נוכחות בכל העולם, ממזרח למערב. המדינות שלכם מלאות בבסיסים אמריקניים, עם כל הכופרים והשחיתות שהם הפיצו"

– אל-קאעידה עסוק בשנים האחרונות בהדיפת אנשי ארגון דאעש, שהשתלט על שטחים גדולים בעיראק ובסוריה, הצהיר על הקמת "חליפות" והקים "סניפים" במדינות נוספות באזור. האו"ם קבע ש"האיום הגלובלי המיידי הנשקף מאל-קאעידה אינו ברור". הוא הזהיר כי פעילים שגויסו לדאעש עלולים לחזור לשורות הארגון הוותיק. (ynet)

מיליציה המזוהה עם איראן בעיראק: הפלנו מל"ט שאסף מודיעין לקראת תקיפה

המיליציה השיעית בעיראק, "א-חשד א-שעבי", הודיעה אמש (רביעי) כי הפילה מל"ט שאסף מודיעין לקראת תקיפת מטרות של הצבא באזור כנעאן שבמחוז דיאלי ממזרח לבגדאד * כלי תקשורת עיראקיים וערביים, ובהם ערוץ אל-מנאר המזוהה עם חיזבאללה, דיווחו כי המל"ט הופל באמצעות ירי נ"מ. (הארץ)

 שטחים כבושים – במהלך הלילה עצרו לוחמי צה"ל וכוחות שב״כ, מג"ב ומשטרת ישראל באיו"ש 11 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוהב"ט.

החשודים הועברו לחקירת כוהב"ט.

בנוסף, במהלך סריקות של לוחמי צה״ל למציאת אמצעי לחימה בלתי חוקיים במרחב החטיבה המרחבית "יהודה", תפסו הלוחמים נשק מסוג M16 ותחמושת. הנשק הועבר לידי כוהב"ט.

מדיני

מזכ"ל האו"ם: סיפוח הבקעה – הפרה בוטה של החוק הבינלאומי

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע הלילה (חמישי) דאגה מתוכניתו של ראש הממשלה נתניהו להחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל צפון ים המלח. וטען כי צעד כזה יהיה הפרה חמורה של החוק הבין-לאומי. לדבריו, אם תיושם תוכנית הסיפוח, תהיה לה השפעה הרסנית על הסיכוי להחיות את המשא ומתן לשלום ולממש את פתרון שתי המדינות.

– גם משרד החוץ הרוסי הביע דאגה מתוכניתו של נתניהו ומסר כי יישומה עלול להוביל ל"הסלמה חדה באזור ולחתור תחת התקוות לכינון שלום בין ישראל ושכנותיה"

נתניהו צפוי להיפגש היום עם נשיא רוסיה פוטין

– ראש הממשלה נתניהו צפוי לטוס היום (חמישי) לפסגה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים צפויים לדון בסוגיות האזוריות ובמצב בסוריה, בדגש על הידוק מנגנוני התיאום הצבאי. * אל הפגישה שיערך בעיר הנופש של פוטין סוצ'י צפויים להגיע גם ראש המטה לביטחון לאומי, ראש אגף המודיעין, וראש אגף המבצעים. * כזכור, הפעם האחרונה שנפגשו פוטין ונתניהו הייתה חמישה ימים לפני הבחירות הקודמות, אז התגייס פוטין לעזרתו של נתניהו עם השבת שרידי חפציו של זכריה באומל מנעדרי קרב סולטן יעקב.

חוץ

עם 36 טונות חומר נפץ: ארה"ב הפציצה מהאוויר מעוז של ארגון הטרור דאעש

הצבא האמריקני פרסם תיעוד של הפצצה בה הנחיתו מטוסי קרב אמריקניים פצצות במשקל 36,000 ק"ג באי קאנוס במחוז סלאח א-דין, מצפון לבירה בגדד, שבו מסתתרים אנשי דאעש, ונחשב כאחד ממעוזי ההתנגדות האחרונים של הארגון הסוני הקיצוני.

– ההפצצה האדירה בוצעה מהאוויר ברציפות, בזו אחר זו ותועדה בזמן אמת. את התקיפה ביצעו מטוסי קרב רבים של ארה"ב מדגם F16 ו-F35. בצילום האווירי שהפיץ הצבא האמריקני נראית שורה של פיצוצים אדירים בעת הפגזה. לפי שעה לא ידוע אם אזרחים פונו מהמקום לפני ההפצצה או שמא התקיפה הפתיעה גם אותם.

– לאחר ההפצצה הממושכת החלו כוחות "חטיבת הזהב" של הצבא העיראקי לנחות על חופי האי בסירות גומי ולהשתלט על השטח. הכוחות לא נתקלו בהתנגדות של אנשי דאעש אך מצאו מספר רב של גופות.

טלטלת הברקזיט: בית המשפט בסקוטלנד: "השבתת הפרלמנט הבריטי מנוגדת לחוק"

בית המשפט העליון של סקוטלנד פסק כי החלטת ממשלת בריטניה להשעות את בית הנבחרים הבריטי עד אמצע החודש הבא אינה חוקית, ויש לבטלה. בלשכתו של ג'ונסון הבהירו כי השעיית בית הנבחרים תימשך, וכי הם יעתרו לבית המשפט העליון הבריטי שיפסוק בנושא ביום שלישי הבא. טענותיהם לגבי בית המשפט הסקוטי קשורות לעובדה שהוא פסל פסיקה קודמת, שבה נקבע כי השעיית הפרלמנט היא סוגיה פוליטית ולא משפטית. שלושת השופטים הסקוטים שפסקו אתמול לא הסכימו עם קביעה זאת.

– הפסיקה עוררה סערה במערכת הפוליטית לאחר שמפלגות האופוזיציה קראו לחידוש הדיונים בפרלמנט. מנגד, בלשכתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הביעו אכזבה ורמזו כי מדובר בפסיקה פוליטית. על פי הדיווח ב"סאן" הבריטי, גורם בדאונינג 10 אמר כי "יש סיבה לכך שהפעילים הפוליטים בחרו בבית המשפט הסקוטי". (ישראל היום)

בבית הלבן נערכים לפסגה בין טראמפ לרוחאני; ייתכן וטראמפ ייקל בסנקציות נגד אירן כדי לאפשר את הפסגה; בולטון פוטר מתפקידו עקב התנגדותו להקלה בסנקציות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אמש (רביעי) לאפשרות שיקל בסנקציות על איראן, ואמר: "נראה מה יהיה, אני רוצה להגיע להסכם איתם, אבל אם לא נצליח – זה גם בסדר". במקביל, בסוגנות הידיעות 'בלומברג' דווח כי בבית הלבן כבר החלו בהכנות לפגישה עם רוחאני במהלך החודש הקרוב בשולי הפסגה שתיערך בעצרת הכללית של האו"ם, למרות שאירן חוזרת וטוענת שלא תתחיל בשיחות במידה והסנקציות לא יוסרו. המקורות אמרו שהם לא יכולים לקבוע אם בפועל היא תפעל ככה ושניים מהם טענו שנשקלה אפשרות שטראמפ יצטרף לפגישה בין מקרון לרוחאני. * עם זאת, על פי בלומברג, קיים גורם אחד בממשל שעדיין עשוי לסכל כל יוזמה לדיאלוג. מדובר במזכיר המדינה, מייק פומפאו, שניסח בעבר את מסמך "12 העקרונות" שעל איראן לפעול לפיהם על מנת להפוך ל"מדינה נורמלית". עם זאת, נראה שפומפאו לקח צעד לאחור בתקופה האחרונה ואתמול אף אמר שטראמפ מוכן להיפגש עם האיראנים ללא תנאים מוקדמים.

– ב'בלומברג' דווח עוד כי היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון פוטר מכיוון שהתנגד להקלת הסנקציות על איראן. לפי הדיווח שר האוצר סטיבן מנוצ'ין תמך ברעיון, וחשב שהקלה בסנקציות תעזור לחדש את המשא ומתן עם טהרן. בולטון התנגד באופן נחרץ ואף התווכח על כך עם הנשיא. כמה שעות לאחר מכן, אחרי אותה פגישה, טראמפ החליט לפטר אותו..

שבוע אחרי פגיעה ההוריקן דוריאן באיי בהאמה: 50 נהרגו, אלפים נעדרים

כשבוע לאחר שסופת ההוריקן "דוריאן" חלפה מעליה והותירה בה הרס רב: הרשויות באיי בהאמה הודיעו אמש (חמישי) כי כ-2,500 בני אדם מוגדרים נעדרים במדינה. מניין ההרוגים הרשמי עומד כעת על 50, אך צפוי להמשיך לעלות עם התקדמות מאמציהם של צוותי החיפוש והחילוץ.

– במקביל, ארה"ב הודיעה שלא תעניק אשרת שהייה לאלפי תושבי האיים שברחו לשטחה, בשל הסופה החזקה ביותר שהכתה אי-פעם במדינת האיים. "תושבי בהאמה שנפגעו מהוריקן דוריאן מתמודדים עם משבר הומניטרי והממשלה האמריקנית, שותפיה הבינלאומיים וארגונים פרטיים ממשיכים לסייע להם, לעת עתה, אנחנו לא מתכננים להכריז על אלו שנמצאים כרגע בארה"ב כבעלי סטטוס מוגן באופן זמני". * לארה"ב היסטוריה ארוכת שנים של קבלת פליטים ממדינות מוכות אסון, וכ-3,000 אלף איש מעשר מדינות שונות חיים בה כיום במסגרת תוכנית סיוע אמריקנית במקרים כאלו. מי שביקשו להעניק לתושבי איי בהאמה אשרה זמנית היו פקידים בפלורידה, שבה האוכלוסייה הגדולה ביותר בארה"ב של אזרחים משם.

ברוב זעום בלבד: הרפובליקאים ניצחו בבחירות מיוחדות בצפון קרוליינה

דן בישופ, חבר בסנאט המקומי של צפון קרוליינה מטעם המפלגה הרפובליקאית, זכה אמש (שלישי) בניצחון דחוק בבחירות מיוחדות למושב בבית הנבחרים בוושינגטון, וזאת יממה לאחר שטראמפ קרא באופן ברור לתמוך במועמד הרפובליקאי בעצרת בחלק הרפובליקאי של מחוז הבחירה, שמשתרע בין שארלוט לפאייטוויל. לאחר ספירת כל הקולות, ניצח המועמד הרפובליקני עם 50.7% לעומת 48.7% למועמד הדמוקרטי. יוזכר, כי בבחירות לנשיאות ב-2016 ניצח טראמפ באיזור הבחירה הזה בפער של 12%.

בית המשפט העליון אישר חוק הקובע כי יש להגיש את בקשות המקלט בארה"ב לפני הכניסה לארה"ב

בית המשפט העליון בארה"ב נעתר הלילה (חמישי) לבקשת ממשלתו של הנשיא דונלד טראמפ לאכוף באופן מלא חוק חדש שיגביל את בקשות המקלט של מהגרים בגבול ארה"ב-מקסיקו. *  בבית המשפט העליון יש לשמרנים רוב של חמישה, אל מול ארבעה ליברלים.  אולם להחלטה הנוכחית נרשמו רק שתי מתנגדים * בית המשפט הודיע כי החוק, המחייב את מרבית המהגרים מבקשי המקלט לחפש תחילה מקלט במדינה שלישית שדרכה הם נסעו בדרכם לארצות הברית, ייכנס לתוקף. משמעות ההחלטה היא שמרבית המהגרים ממרכז אמריקה, שצריכים לעבור דרך מקסיקו ומדינות נוספות, לא יוכלו לבקש מקלט בארה"ב.

 

כותרות המהדורה

    ההסלמה בדרום: בעקבות המשך ירי הרקטות מטוסי קרב הפציצו יעדי טרור בצפון רצועת עזה (בטחוני)

    בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מכחישים שהם עומדים מאחורי הירי לישראל (בטחוני)

    נתניהו: מלחמה בעזה – שאלה של זמן (בטחוני)

    מנהיג אל-קאעידה למוסלמים: "בצעו פיגועים נגד ארה"ב וישראל" (בטחוני)

    מיליציה המזוהה עם איראן בעיראק: הפלנו מל"ט שאסף מודיעין לקראת תקיפה (בטחוני)

    עם 36 טונות חומר נפץ: ארה"ב הפציצה מהאוויר מעוז של ארגון הטרור דאעש (חוץ)

    טלטלת הברקזיט: בית המשפט בסקוטלנד: "השבתת הפרלמנט הבריטי מנוגדת לחוק" (חוץ)

    בבית הלבן נערכים לפסגה בין טראמפ לרוחאני; ייתכן וטראמפ ייקל בסנקציות נגד אירן כדי לאפשר את הפסגה; בולטון פוטר מתפקידו עקב התנגדותו להקלה בסנקציות (חוץ)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: מעונן חלקית עד בהיר, הטמפרטורות יהיו רגילות בעונה. הלילה: מעונן חלקית.

    שישי: מעונן חלקית עד נאה, ללא שינוי ניכר בטמפרטורות.

    שבת: מעונן חלקית. תחול ירידה קלה בטמפרטורות בעיקר בהרים. בצפון הארץ ובמרכזה צפוי טפטוף עד גשם קל.

    ראשון: מעונן חלקית עם ירידה נוספת בטמפרטורות והן יהיו נמוכות במעט מהרגיל בעיקר בהרים ובפנים הארץ. בצפון הארץ ובמרכזה צפוי גשם מקומי קל.

חדשות

בשל המיסוך הסלולרי בבתי הסוהר: 23 אסירים ביטחוניים פתחו בשביתת רעב – והועברו לבידוד

23 אסירים ביטחוניים מבית סוהר רמון הועברו אתמול (רביעי) לתאי בידוד מחוץ לבית הסוהר לאחר שהודיעו כי הם פותחים בשביתת רעב על רקע התקנת חסמים סלולאריים. * השביתה מגיעה לאחר שלפני חמשה חודשים הגיעו שירות בתי הסוהר ואסירי חמאס להסכמות בנוגע למיסוך הסלולרי. לפי ההסכם, יותקנו טלפונים ציבוריים בתוך אגפי האסירים הביטחוניים, ואלה יוכלו לשוחח עם משפחותיהם בזמנים קצובים. הדרישות הנוספות של האסירים – החזרת ביקורים מרצועת עזה, וביטול סנקציות על אסירי חמאס – נדחו. * התקנת החסמים הסלולאריים בשירות בתי הסוהר שיבשה ופגעה קשות ביכולת של האסירים הביטחוניים לבצע שיחות בטלפונים הניידים שהצליחו להבריח אל תוך כותלי בית הסוהר.

– שוטרי משטרת ישראל עצרו חשוד בחשד שביצע שוד של אלפי שקלים. הכסף הושב למתלונן

אתמול (11.9) התקבל דיווח במוקד 100 של משטרת ישראל אודות שוד שבוצע ברחוב רדק בבני ברק.

ע"פ החשד, בעת שהמתלונן חילק מזון לנזקקים, הגיח החשוד, תקף אותו ושדד ממנו תיק עם אלפי שקלים.

מיד עם קבלת האירוע במוקד 100, הוזעקו שוטרי משטרת ישראל לזירה אספו ממצאים ופתחו בחקירה שהובילה עוד באותו היום לאיתור זהותו של החשוד ולמעצרו.

הכסף הושב למתלונן  והחשוד( 52, גבעת שמואל) הובא לחקירה בתחנת המשטרה. בתום החקירה נכלא. היום יובא לדיון בבקשה להאריך את מעצרו בבימ"ש השלום בת"א

– שוטרים עכבו לחקירה חשוד בהשגחה לא ראויה על בנו הפעוט

אתמול מהלך פעילות שיטור שגרתית הבחינו שוטרים ברכב מונע סמוך למרכז המסחרי בעיר ערד ובו פעוט כבן חצי שנה ללא השגחה.

לאחר סריקות אותר בעל הרכב שטען כי רק ירד לקנות שווארמה והשאיר את הפעוט עם מזגן.

החשוד עוכב ונחקר בתחנת המשטרה בחשד להשארת הפעוט ללא השגחה/השגחה לא ראויה (סע' 361 לחוה"ע) ובסיום חקירתו שוחרר בתנאים מגבילים.ההליך הפלילי נמשך.

פוליטי

חוק המצלמות נפל לאחר שלא השיג את הרוב הנדרש: 58 תומכים מול 0 מתנגדים; בליכוד שוקלים לעתור לבג"ץ

58 חברי כנסת תמכו אתמול  (רביעי) בהצבעה על חוק המצלמות בקריאה ראשונה, אולם החוק לא עבר מפני שלא זכה לתמיכת 61 ח"כים כנדרש. שר הפנים דרעי (ש"ס) וח"כ פולקמן (כולנו) נעדרו ממנה. * איש לא התנגד בהצבעה, לאחר שחברי האופוזיציה החרימו אותה. * בליכוד לא צפויים להמשיך לקדם את החוק. * בקואליציה קיימו הצבעה שמית על ההצעה כדי שניתן יהיה להשמיע את מזכירת הכנסת מקריאה את שמו של ליברמן, שנעדר מההצבעה.

– היועץ המשפטי של הכנסת, קבע השבוע כי נדרש רוב של 61 ח"כים בכל אחת מהקריאות לשם אישור החוק. * ע"פ הדיווח בחדשות 'וואלה', בליכוד שוקלים לעתור לבג"ץ נגד החלטת היועץ המשפטי לכנסת. עתירה לבג"ץ בנושא, גם אם תידחה, תמשיך את העיסוק הציבורי בחוק המצלמות עד הבחירות גם אם החוק לא יעבור במליאה. הגורמים הוסיפו כי טרם התקבלה החלטה סופית בנושא הגשת העתירה אך האפשרות נשקלת.

– במהלך הדיון שקדם להצבעה בקריאה הראשונה אירעה מהומה בעת שח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) התקרב לעברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והצמיד לפניו את הטלפון הנייד שלו. בעקבות התקרית, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הוציא את ח"כ עודה מהאולם. בהמשך התקיים בירור בלשכת ראש הממשלה מול היחידה לאבטחת אישים. במסגרת הדיון עלתה האפשרות שמאבטח יעמוד ליד נתניהו גם בכנסת.

    בכיר נוסף לשעבר בליכוד מצהיר שלא יצביע למפלגה * מיכאל איתן, מי שכיהן בעבר כשר בממשלת נתניהו מטעם הליכוד, הצטרף הבוקר (חמישי) לח"כים לשעבר בני בגין, דן תיכון ודן מרידור, והצהיר כי בפעם הראשונה בחייו לא יצביע לליכוד בבחירות הקרובות. לדבריו, "היום, נתניהו הוא הליכוד והליכוד הוא נתניהו. על פיו יישק דבר. נעלמו חילוקי דעות לגיטימיים ותוססים ואת מקומם תפסו הצהרות נאמנות של צמרת הליכוד למשפחה השלטת. הליכוד זקוק למנהיג ראשון בין שווים, שיוכל לאחות את הקרעים, ולבנות מחדש את המפלגה ואת ההסכמה הלאומית. התלבטתי ארוכות. צר לי, בפעם הראשונה בחיי, לא אוכל להצביע לליכוד".

    בעקבות טענת הליכוד כי הצהרת נתניהו לא תכלול תעלומת בחירות – היום דיון בוועדת הבחירות * דובר ראש הממשלה, זומן לבירור שצפוי להתקיים היום בוועדת הבחירות לאחר שאמר שלשום (שלישי) כי מסיבת העיתונאים של נתניהו לא תכלול תעמולת בחירות ועל כן אין מניעה לשדרה. אך בפועל בנאומו אמר נתניהו כי אם ייבחר שוב, יפעל להחלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. נתניהו קרא לציבור להצביע עבורו ותקף את יכולותיהם של בכירי כחול לבן, גנץ ולפיד, בניהול מגעים מדיניים. * יו"ר וועדת הבחירות קבע דיון בעניין היום – והורה לדובר רה"מ להתייצב "ולהיות נכון לאפשרות שייחקר על התצהיר שהגיש".

בטחוני

ההסלמה בדרום: בעקבות המשך ירי הרקטות מטוסי קרב הפציצו יעדי טרור בצפון רצועת עזה

שלוש רקטות נורו אתמול (רביעי) בצהריים מרצועת עזה לעבר לישראל, רקטה פגעה בחניית בית ביישוב בחוף אשקלון וגרמה לנזק קל למבנה ונפילה אותרה בחממה בקיבוץ במועצה האזורית. בחסדי שמים לא היו נפגעים בנפש. בתגובה תקפו טנקים שתי עמדות חמאס בצפון רצועת עזה. על פי דיווחים בכלי התקשורת ברצועה, ארבעה בני אדם נפצעו בתקיפה. ובהמשך הערב תקפו מטוסי קרב מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון חמאס בצפון רצועת עזה, לפי דיווח של סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט", עדי ראייה שהיו סמוך למקום התקיפה ציינו כי מטוסי קרב השמידו את המתקן שהותקף לחלוטין. לא דווח על נפגעים מהצד הפלסטיני.

– במערכת הביטחון מעריכים כי המתיחות הגבוהה תימשך גם בימים הקרובים, וכי מי שעומד מאחורי הירי לישראל הוא הג'יהאד האיסלאמי. גורמים במערכת הביטחון מוסיפים כי הג’יהאד האסלאמי מעוניין להשפיע על הבחירות בישראל, במיוחד לאחר שקיבל עידוד מההשפעה הגדולה של ירי הרקטות לעבר אשדוד במהלך נאום ראש הממשלה.- מוקדם יותר, על פי דיווחים בתקשורת בעזה, חצו ארבעה פלסטינים את גדר הגבול באזור חאן יונס שבדרום הרצועה. המחבלים הצליחו להרוס חלק מהגדר, לקחו ציוד מתוך עמדת צלפים של ישראל – ונסוגו לאחר שכוח צבאי ירה לעברם. לפי הדיווח, לא היו נפגעים באירוע.

בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מכחישים שהם עומדים מאחורי הירי לישראל

העיתון "אל-אחבאר" מדווח כי במהלך הלילה הכחישו בחמאס ובג'יהאד האסלאמי בפני המתווכים המצרים כי הם אלה שעומדים מאחורי שיגור הרקטות לעבר ישראל בימים האחרונים. ע"פ הדיווח, מצרים ביקשה מהארגונים לשמור על רגיעה בדרום, בתמורה לשיפור במצב הכלכלי ברצועת עזה. מקורות בחמאס אמרו ל"אל-אחבאר" כי משלחת כלכלית תגיע בתוך כמה ימים מעזה לקהיר, כדי לדון בקידום היחסים הכלכליים בין מצרים לרצועה, דבר שעשוי לתרום להגדלת כמות הסחורה הנכנסת לרצועת עזה.

נתניהו: מלחמה בעזה – שאלה של זמן

בראיון מיוחד, שיפורסם מחר בישראל היום, צפוי נתניהו להתייחס, בין השאר, לעימותים המתמשכים בעזה. בראיון הבהיר נתניהו בנוגע ליציאה למערכה נגד חמאס כי "כבר לא מדובר בשאלה של 'אם', אלא של 'מתי'". * נתניהו גם רמז בריאיון כי ייתכן שישראל תיכנס לעימותים מסוימים עם ארה"ב בתחום המדיני, בעיקר סביב תוכנית המאה. * במהלך הריאיון התייחס גם ליו"ר ישראל ביתנו, ואמר כי "ליברמן יפיל אותי. מי שלא רוצה אותי כראש הממשלה – שיצביע עבורו".

מנהיג אל-קאעידה למוסלמים: "בצעו פיגועים נגד ארה"ב וישראל"

בתיעוד בן 33 דקות ו-28 שניות שפורסם אתמול (רביעי) לציון יום השנה לאסון התאומים קרא מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי למוסלמים לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות, אמריקניות, אירופיות ורוסיות. בדבריו, התייחס א-זוואהירי להכרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בריבונותה של ישראל על רמת הגולן. וקרא לפלסטינים לבצע פיגועי התאבדות נגד ישראלים בתגובה להכרה.

– בדבריו מתח א-זוואהירי ביקורת על מוסלמים שלדבריו שינו את דעתם ואינם תומכים עוד במבצעי הפיגועים ב-2001 משום שאזרחים חפים מפשע נפגעו בהם. וציין כי "אם אתם רוצים שהג'יהאד יתמקד אך ורק ביעדים צבאיים, לצבא האמריקני יש נוכחות בכל העולם, ממזרח למערב. המדינות שלכם מלאות בבסיסים אמריקניים, עם כל הכופרים והשחיתות שהם הפיצו"

– אל-קאעידה עסוק בשנים האחרונות בהדיפת אנשי ארגון דאעש, שהשתלט על שטחים גדולים בעיראק ובסוריה, הצהיר על הקמת "חליפות" והקים "סניפים" במדינות נוספות באזור. האו"ם קבע ש"האיום הגלובלי המיידי הנשקף מאל-קאעידה אינו ברור". הוא הזהיר כי פעילים שגויסו לדאעש עלולים לחזור לשורות הארגון הוותיק. (ynet)

מיליציה המזוהה עם איראן בעיראק: הפלנו מל"ט שאסף מודיעין לקראת תקיפה

המיליציה השיעית בעיראק, "א-חשד א-שעבי", הודיעה אמש (רביעי) כי הפילה מל"ט שאסף מודיעין לקראת תקיפת מטרות של הצבא באזור כנעאן שבמחוז דיאלי ממזרח לבגדאד * כלי תקשורת עיראקיים וערביים, ובהם ערוץ אל-מנאר המזוהה עם חיזבאללה, דיווחו כי המל"ט הופל באמצעות ירי נ"מ. (הארץ)

 שטחים כבושים – במהלך הלילה עצרו לוחמי צה"ל וכוחות שב״כ, מג"ב ומשטרת ישראל באיו"ש 11 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוהב"ט.

החשודים הועברו לחקירת כוהב"ט.

בנוסף, במהלך סריקות של לוחמי צה״ל למציאת אמצעי לחימה בלתי חוקיים במרחב החטיבה המרחבית "יהודה", תפסו הלוחמים נשק מסוג M16 ותחמושת. הנשק הועבר לידי כוהב"ט.

מדיני

מזכ"ל האו"ם: סיפוח הבקעה – הפרה בוטה של החוק הבינלאומי

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע הלילה (חמישי) דאגה מתוכניתו של ראש הממשלה נתניהו להחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל צפון ים המלח. וטען כי צעד כזה יהיה הפרה חמורה של החוק הבין-לאומי. לדבריו, אם תיושם תוכנית הסיפוח, תהיה לה השפעה הרסנית על הסיכוי להחיות את המשא ומתן לשלום ולממש את פתרון שתי המדינות.

– גם משרד החוץ הרוסי הביע דאגה מתוכניתו של נתניהו ומסר כי יישומה עלול להוביל ל"הסלמה חדה באזור ולחתור תחת התקוות לכינון שלום בין ישראל ושכנותיה"

נתניהו צפוי להיפגש היום עם נשיא רוסיה פוטין

– ראש הממשלה נתניהו צפוי לטוס היום (חמישי) לפסגה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים צפויים לדון בסוגיות האזוריות ובמצב בסוריה, בדגש על הידוק מנגנוני התיאום הצבאי. * אל הפגישה שיערך בעיר הנופש של פוטין סוצ'י צפויים להגיע גם ראש המטה לביטחון לאומי, ראש אגף המודיעין, וראש אגף המבצעים. * כזכור, הפעם האחרונה שנפגשו פוטין ונתניהו הייתה חמישה ימים לפני הבחירות הקודמות, אז התגייס פוטין לעזרתו של נתניהו עם השבת שרידי חפציו של זכריה באומל מנעדרי קרב סולטן יעקב.

חוץ

עם 36 טונות חומר נפץ: ארה"ב הפציצה מהאוויר מעוז של ארגון הטרור דאעש

הצבא האמריקני פרסם תיעוד של הפצצה בה הנחיתו מטוסי קרב אמריקניים פצצות במשקל 36,000 ק"ג באי קאנוס במחוז סלאח א-דין, מצפון לבירה בגדד, שבו מסתתרים אנשי דאעש, ונחשב כאחד ממעוזי ההתנגדות האחרונים של הארגון הסוני הקיצוני.

– ההפצצה האדירה בוצעה מהאוויר ברציפות, בזו אחר זו ותועדה בזמן אמת. את התקיפה ביצעו מטוסי קרב רבים של ארה"ב מדגם F16 ו-F35. בצילום האווירי שהפיץ הצבא האמריקני נראית שורה של פיצוצים אדירים בעת הפגזה. לפי שעה לא ידוע אם אזרחים פונו מהמקום לפני ההפצצה או שמא התקיפה הפתיעה גם אותם.

– לאחר ההפצצה הממושכת החלו כוחות "חטיבת הזהב" של הצבא העיראקי לנחות על חופי האי בסירות גומי ולהשתלט על השטח. הכוחות לא נתקלו בהתנגדות של אנשי דאעש אך מצאו מספר רב של גופות.

טלטלת הברקזיט: בית המשפט בסקוטלנד: "השבתת הפרלמנט הבריטי מנוגדת לחוק"

בית המשפט העליון של סקוטלנד פסק כי החלטת ממשלת בריטניה להשעות את בית הנבחרים הבריטי עד אמצע החודש הבא אינה חוקית, ויש לבטלה. בלשכתו של ג'ונסון הבהירו כי השעיית בית הנבחרים תימשך, וכי הם יעתרו לבית המשפט העליון הבריטי שיפסוק בנושא ביום שלישי הבא. טענותיהם לגבי בית המשפט הסקוטי קשורות לעובדה שהוא פסל פסיקה קודמת, שבה נקבע כי השעיית הפרלמנט היא סוגיה פוליטית ולא משפטית. שלושת השופטים הסקוטים שפסקו אתמול לא הסכימו עם קביעה זאת.

– הפסיקה עוררה סערה במערכת הפוליטית לאחר שמפלגות האופוזיציה קראו לחידוש הדיונים בפרלמנט. מנגד, בלשכתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הביעו אכזבה ורמזו כי מדובר בפסיקה פוליטית. על פי הדיווח ב"סאן" הבריטי, גורם בדאונינג 10 אמר כי "יש סיבה לכך שהפעילים הפוליטים בחרו בבית המשפט הסקוטי". (ישראל היום)

בבית הלבן נערכים לפסגה בין טראמפ לרוחאני; ייתכן וטראמפ ייקל בסנקציות נגד אירן כדי לאפשר את הפסגה; בולטון פוטר מתפקידו עקב התנגדותו להקלה בסנקציות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אמש (רביעי) לאפשרות שיקל בסנקציות על איראן, ואמר: "נראה מה יהיה, אני רוצה להגיע להסכם איתם, אבל אם לא נצליח – זה גם בסדר". במקביל, בסוגנות הידיעות 'בלומברג' דווח כי בבית הלבן כבר החלו בהכנות לפגישה עם רוחאני במהלך החודש הקרוב בשולי הפסגה שתיערך בעצרת הכללית של האו"ם, למרות שאירן חוזרת וטוענת שלא תתחיל בשיחות במידה והסנקציות לא יוסרו. המקורות אמרו שהם לא יכולים לקבוע אם בפועל היא תפעל ככה ושניים מהם טענו שנשקלה אפשרות שטראמפ יצטרף לפגישה בין מקרון לרוחאני. * עם זאת, על פי בלומברג, קיים גורם אחד בממשל שעדיין עשוי לסכל כל יוזמה לדיאלוג. מדובר במזכיר המדינה, מייק פומפאו, שניסח בעבר את מסמך "12 העקרונות" שעל איראן לפעול לפיהם על מנת להפוך ל"מדינה נורמלית". עם זאת, נראה שפומפאו לקח צעד לאחור בתקופה האחרונה ואתמול אף אמר שטראמפ מוכן להיפגש עם האיראנים ללא תנאים מוקדמים.

– ב'בלומברג' דווח עוד כי היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון פוטר מכיוון שהתנגד להקלת הסנקציות על איראן. לפי הדיווח שר האוצר סטיבן מנוצ'ין תמך ברעיון, וחשב שהקלה בסנקציות תעזור לחדש את המשא ומתן עם טהרן. בולטון התנגד באופן נחרץ ואף התווכח על כך עם הנשיא. כמה שעות לאחר מכן, אחרי אותה פגישה, טראמפ החליט לפטר אותו..

שבוע אחרי פגיעה ההוריקן דוריאן באיי בהאמה: 50 נהרגו, אלפים נעדרים

כשבוע לאחר שסופת ההוריקן "דוריאן" חלפה מעליה והותירה בה הרס רב: הרשויות באיי בהאמה הודיעו אמש (חמישי) כי כ-2,500 בני אדם מוגדרים נעדרים במדינה. מניין ההרוגים הרשמי עומד כעת על 50, אך צפוי להמשיך לעלות עם התקדמות מאמציהם של צוותי החיפוש והחילוץ.

– במקביל, ארה"ב הודיעה שלא תעניק אשרת שהייה לאלפי תושבי האיים שברחו לשטחה, בשל הסופה החזקה ביותר שהכתה אי-פעם במדינת האיים. "תושבי בהאמה שנפגעו מהוריקן דוריאן מתמודדים עם משבר הומניטרי והממשלה האמריקנית, שותפיה הבינלאומיים וארגונים פרטיים ממשיכים לסייע להם, לעת עתה, אנחנו לא מתכננים להכריז על אלו שנמצאים כרגע בארה"ב כבעלי סטטוס מוגן באופן זמני". * לארה"ב היסטוריה ארוכת שנים של קבלת פליטים ממדינות מוכות אסון, וכ-3,000 אלף איש מעשר מדינות שונות חיים בה כיום במסגרת תוכנית סיוע אמריקנית במקרים כאלו. מי שביקשו להעניק לתושבי איי בהאמה אשרה זמנית היו פקידים בפלורידה, שבה האוכלוסייה הגדולה ביותר בארה"ב של אזרחים משם.

ברוב זעום בלבד: הרפובליקאים ניצחו בבחירות מיוחדות בצפון קרוליינה

דן בישופ, חבר בסנאט המקומי של צפון קרוליינה מטעם המפלגה הרפובליקאית, זכה אמש (שלישי) בניצחון דחוק בבחירות מיוחדות למושב בבית הנבחרים בוושינגטון, וזאת יממה לאחר שטראמפ קרא באופן ברור לתמוך במועמד הרפובליקאי בעצרת בחלק הרפובליקאי של מחוז הבחירה, שמשתרע בין שארלוט לפאייטוויל. לאחר ספירת כל הקולות, ניצח המועמד הרפובליקני עם 50.7% לעומת 48.7% למועמד הדמוקרטי. יוזכר, כי בבחירות לנשיאות ב-2016 ניצח טראמפ באיזור הבחירה הזה בפער של 12%.

בית המשפט העליון אישר חוק הקובע כי יש להגיש את בקשות המקלט בארה"ב לפני הכניסה לארה"ב

בית המשפט העליון בארה"ב נעתר הלילה (חמישי) לבקשת ממשלתו של הנשיא דונלד טראמפ לאכוף באופן מלא חוק חדש שיגביל את בקשות המקלט של מהגרים בגבול ארה"ב-מקסיקו. *  בבית המשפט העליון יש לשמרנים רוב של חמישה, אל מול ארבעה ליברלים.  אולם להחלטה הנוכחית נרשמו רק שתי מתנגדים * בית המשפט הודיע כי החוק, המחייב את מרבית המהגרים מבקשי המקלט לחפש תחילה מקלט במדינה שלישית שדרכה הם נסעו בדרכם לארצות הברית, ייכנס לתוקף. משמעות ההחלטה היא שמרבית המהגרים ממרכז אמריקה, שצריכים לעבור דרך מקסיקו ומדינות נוספות, לא יוכלו לבקש מקלט בארה"ב.

 

כתבות אחרונות באתר

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן