Skip to content

לוחמי שייטת 13 וסיירת מטכ"ל לנשיא: מי שיושב על ספסל הנאשמים חזקה עליו ששיקוליו אינם בהכרח נקיים

לוחמי השייטת והמטכ"ל פונים בכתב לנשיא, ומצטרפים בכך לאנשי חינוך ואקדמיה, לבכירים במשק ולצוותי האוויר. כולם מבקשים מריבלין דבר אחד: לא להטיל את הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים • בני גנץ, יו"ר ראש כחול לבן: "אתה משקר, משסה, מפלג, מלכלך, מפיץ שמועות זדוניות ומסית. נתניהו - אתה מרעיל את ישראל"
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

כמה אלפי בני אדם, מבכירי המשק והכלכלה, ממערכת החינוך, בכירי ולוחמי צוות אוויר, לוחמי שייטת וסיירת מטכ"ל, פנו לאחרונה אל נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, בבקשה, ספק דרישה, כי בכל מקרה ומצב, לא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת בנימין נתניהו. כל הפונים נענו עד כה באופן אחיד ולפיו: "פנייתכם התקבלה ותועבר לטיפול הגורמים המתאימים".

אלא שהגורמים המתאימים נמצאים כעת באוסטרליה, ושם הבהיר אתמול (רביעי) ריבלין לראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, כי "אנו חיים במדינת חוק וסדר, אעקוב אחר הנושא גם בשובי ארצה". התייחסותו של הנשיא הובעה בעניין אחר – מלכה לייפר המואשמת באוסטרליה בעבירות מין בתלמידות. "אנו נושאים באחריות לטיפול יעיל ומסודר בנושא, אדוני ראש הממשלה," אמר ריבלין למוריסון והוסיף, "מדינת ישראל לא תאפשר לאיש להשתמש במוסדותיה על מנת להימלט מהחוק". האמנם?

"במדינת ישראל לא יכול להיות מצב בו אדם המואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים ירכיב ממשלה, ישלח את הצבא למבצעים ומלחמות, אלא אם כן יזוכה על ידי בית המשפט," כתבו בתחילת השבוע לוחמי צוותי האוויר.

"מי שיושב על ספסל הנאשמים בבית המשפט ונדרש להוכיח את חפותו, חזקה עליו ששיקוליו אינם בהכרח נקיים," כתבו שלשום בכירי שייטת 13 וסיירת מטכ"ל לנשיא."אנו משוכנעים," המשיכו, "כי גם לדור ההמשך של הלוחמים המשרתים כיום, ולחברה הישראלית דרושים מנהיגים שהחלטותיהם בענייני המדינה בכלל, ובענייני בטחון בפרט, נקיים משיקולים זרים".

מראשי מכתב השייטת ומטכ"ל. מימין עמירם לוין ונתניהו (צילום: לע"מ) משמאל עמי איילון (צילום: דובר צה"ל)

 

מכתב לוחמי שייטת 13 וסיירת מטכ"ל

מכתב לוחמי שייטת 13 וסיירת מטכ"ל

"לזכותו של כל נאשם עומדת הזכות להוכיח את חופות בבית המשפט אך עם זאת, כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד מדעי או חינוכי, כך גם לא יעלה על הדעת למנות אדם כזה לתפקיד של קצין בצה"ל, רופא, מורה, מנכ"ל חברה, רב או שר ולא כל שכן להטיל עליו להקים ממשלה בעודו תחת כתב אישום שכזה ואז לעמוד בראשה," כתבו החודש בפנייתם לנשיא פרופסורים ואנשי אקדמיה לנשיא, ביניהם גם עשרות זוכי פרס ישראל, נשיאים ורקטורים לשעבר של האוניברסיטאות הגדולות ושל מכללות מרכזיות.

לדבריהם, "זו אינה שאלה של ימין או שמאל ואינו עניין לפוליטיקה כזאת או אחרת. זו סוגיה עקרונית וחשובה הנוגעת לאזרחי המדינה כולם, ואשר נמצאת בבסיסם של שלטון החוק, טוהר המידות של נבחרי ציבור, אמון הציבור במוסדות המדינה והחינוך של ילדינו".

לא מזמן פנו 67 בכירים במערכת הביטחון, ההייטק, האקדמיה והתעשייה לבג"ץ וביקשו מבית המשפט צו הצהרתי, לפיו לא ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. העתירה נדחתה בשעתו בשל היותה מוקדמת מדי.

כאמור, עד כה הגיעו לידי הנשיא כ-10 פניות החתומות בידי בכירי המשק, החינוך, הרפואה, הביטחון והתעשייה. כל אלו טרם נענו. נתניהו עצמו לא מגיב לכל הפניות הללו ולא לעצם משפטו הפלילי שיחל כבר בחודש הקרוב.

רופא פונה לנתניהו: 10 שנות שלטון עלו לך לראש?

בפנייה מצולמת, שהועברה ושותפה בתחילת השבוע ברשתות החברתיות, פנה רופא בשם רן לנתניהו: "אני עוקב אחר מסע התעמולה שלך, ניכסת לעצמך הישגים ואפילו את קו הרקיע של תל אביב … 10 שנות שלטון עלו לך לראש?"; ההישגים הגיעו בזכות עבודה קשה של אזרחים למרות הקומבינות והשלטון המושחת שלך"; "ביבי, אני רופא ואני רואה מה קורה במחלקות שקורסות מעומס, אני רואה מה קורה בחדרי המיון שקורסים מעומס, אני רואה מה קורה בתורי המתנה שלכל בדיקה בנאלית שלפני 10 שנים נמשכו ימים עד שבועות והיום נמשכים חודשים ויש אנשים שמתים בדרך"; "אני רואה מה קורה עם רופאים ישראלים מצוינים שמחכים למחלקות כי אין תקנים"; "אני עומד בפקקים בדרך לעבודה, אני רואה איך כולנו תקועים בפקעת של פקקים"; "אני שולח את הילדים שלי לבית הספר … אני רואה את רמת החינוך שהם לא מקבלים כמו שאני ובני דורי קיבלנו"; אני גם רואה מה קורה בעזה, אני רואה איך החמס שהיה צרעה קטנה וגועלית, הפך לעקרב גדול שמחליט מי ממריא ומי נוחת בנתב"ג"; אני רואה את ההתעצמות האיראנית בסוריה, אני רואה איך הם נחלצו מהסכם הגרעין"; "ביבי, הגיע הזמן שנקבל שלטון שבאמת דואג לאזרחים, דואג לביטחון, דואג לתחבורה, דואג לבריאות, לרפואה, לחינוך, ולא דואג לעצמו ולכתבי האישום שלו, לקומבינות שלו, לספינים שלו ולחברים המיליונרים שלו…"; ביבי, שלטון נבחן במבחן התוצאה, לא במבחן הדיבורים".

נתניהו שואף להעביר את החוק הצרפתי

אל מול הפונים לנשיא בבקשה שלא לאפשר לנאשם בפלילים להרכיב ממשלה, מצויה עמדתו של שר הביטחון, נפתלי בנט, אותה הבהיר היום (חמישי): בנט אינו שולל אפשרות שלאחר הבחירות הוא יתמוך בחוק שימנע העמדה לדין של ראש הממשלה. בראיון, שהעניק לגלי צה"ל, הסביר בנט כי הוא "מאוד בעד" חוק שמונע העמדה לדין של ראשי ממשלה בעת כהונתם, המכונה "החוק הצרפתי", והוסיף "כשיעלה חוק ספציפי בהקשר כזה או אחר, אני אבחן את זה לפי מה שיוגש". עוד אמר בנט בראיון כי "נתניהו עצמו אמר שהוא לא מביא את החוק הזה, לכן אין את הצורך לדון".

בתוך כך, נשאל השבוע נתניהו אם ינסה לקדם את החוק הצרפתי בממשלה הבאה, ולא שלל זאת. בראיונות שקיים לאחר ראיון זה, אמר שלא יעשה זאת, ויתמודד עם האישום בבית המשפט "גם בלי החוק הצרפתי". בראיון שערכה איתו עיתונאית הימין הקיצוני, עירית לינור, שיתפרסם מחר (ששי) במוסף "ישראל השבוע", התייחס נתניהו למצבו המשפטי. "הצדק והאמת איתי, והאמת תצא לאור," אמר והוסיף:  "אני גם לא חושש מהמשפט, משום שייקח לפחות שנה עד שנתיים עד שנתחיל ממש את המשפט עצמו. והיכולת שלי, מה שאני עושה בשעה אחת – אחרים לא עושים בשנה או לא עושים בכלל. כמו שאת רואה, ההספק שלי הוא שונה מזה של חבר הכנסת גנץ".

כל ינוקא שעקב אחרי נתניהו במהלך השנתיים האחרונות, למד להבחין שזו דרכו. להרחיק, למוסס, להרחיק ולמוסס ולא להתבלבל עם העובדות. האדם שזעק מעל כל במה ובימה אפשרית כי אין כלום, לא היה כלום ולכן לא יהיה כלום ולאחר מכך כי לא יצא דבר מחקירת המשטרה למעט אוויר חם, ומיד לאחר מכך כי המשטרה מתפקידה שלא להמליץ אלא למסור עובדות ליועץ המשפטי ואותה נשימה לטעון ולהבטיח כי לאחר השמועה כל יתמסמס. סיים עם כתב אישום חמור מאין כמוהו בו הואשם אי פעם ראש ממשלה בישראל. כל חיצי התרעלה ששילח נתניהו כמו גם שילוח השרים מטעמו – שר המשפטים אמיר אוחנה, וגלעד ארדן השר לביטחון פנים ואחרים – ביועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא עזרו. בעוד 19 יום בדיוק, ב-17 במרץ 2020, יצטרך נתניהו לחבוש את ספסל הנאשמים ולהשיב לבית המשפט: אני מודה באישום, או כופר בו. כנגד כל אלו ובגלל כל אלו, התבקש ריבלין שלא לאפשר לנתניהו את האופציה לנסות ולהרכיב משלה שבה הוא יעמוד בראשה.

אתה משקר, משסה, מפלג, מלכלך, מפיץ שמועות זדוניות ומסית. נתניהו – אתה מרעיל את ישראל

נתניהו מבין זאת היטב ולכן הוא פועל ללא הרף להגיע להכרעה בה לא תהיה לנשיא המדינה אפשרות אחרת, אלא להטיל אליו את מלאכת הרכבת הממשלה. כמו שופטי בג"ץ, שדחו את העתירה להוציא צו בו יאמר במפורש שלנאשם בפלילים אסור להרכיב ממשלה בראשותו, מעדיף הנשיא לדחות כל החלטה בעניין עד הדקה התשעים.

בתוך כך ממשיך נתניהו לתקוף את גנץ כשהוא הופכו למסוכן בעיניי הציבור היות והוא ישען על הרשימה המשותפת.  חברי הכנסת הערבים, אחמד טיבי ואיימן עודה, משמשים אותו כל הזמן כסדין אדום לעיני השור, כשהסדין האדום מרמז ללא הרף על עוינות הערבים למדינת ישראל, מרמז וקורץ אבל לא אומר נכוחה אולי למניעת תביעות לשון הרע.

אתמול (רביעי), יצא יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, בהתקפה חריפה על נתניהו. גנץ קרא לנתניהו להסתכל לו ולאזרחי ישראל בעיניים:  "בשם האובססיה שלך להימלט ממשפט: אתה משקר, משסה, מפלג, מלכלך, מפיץ שמועות זדוניות ומסית. נתניהו – אתה מרעיל את ישראל," אמר גנץ.

"ב-17 במרץ אתה הולך לשבת על ספסל הנאשמים, בהקראת כתב האישום, תחת הכותרת 'מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו' – ובמערכת הבחירות אתה פתחת במתקפה של 'בנימין נתניהו נגד מדינת ישראל. אתה מאשים את גבי, רמטכ"ל לשעבר שלחם במשך שנים רבות למען ביטחון ישראל, אתה שהצעת לו את תפקיד שר הביטחון, אתה מאשים אותו בהקלטות מפוברקות ובשנאה לאחינו הדרוזים? אתה, שניסית לשבור את ברית הדמים בינינו, שלא היית מוכן להכניס תיקון קטן בחוק הלאום או להוסיף חוק לשוויון עבורם? אתה, שהארכת את כהונתי כרמטכ"ל וקיבלת ממני דיווחים בלילות מורטי עצבים – מפיץ עליי שקרים והמצאות מוחלטות?"

"הרי רק לפני שנה וחצי הצעת לי להצטרף לליכוד ולהיות שר הביטחון שלך. ורק לפני חודשיים, קראת לי לשותפות והצעת לי להיות ראש ממשלה אחריך. נתניהו, איבדת את זה ואתה לא ראוי להיות ראש ממשלה אפילו יום אחד נוסף. אני איתך לא אשב. מעולם לא חשפתי את השיחות הרגישות והדיסקרטיות בינינו, כשהייתי רמטכ"ל ואתה ראש ממשלה. אני גם לא אעשה זאת, ואתה יודע למה".

"אנחנו מכירים את שיטת נתניהו," המשיך גנץ, "כל מי שהתמודד מולך מבית ומחוץ ספג את הרפש וההכפשות: סילבן שלום, גדעון סער, אריאל שרון ז"ל. ולא רק הם. את היועץ המשפטי שאתה מינית – האשמת בניסיון הפיכה שלטונית. לפרקליט המדינה הצמידו בגללך מאבטחים, כאילו המאפיה מאיימת עליו. שופטים וחברי כנסת מסתובבים מפוחדים ומשותקים. ותמיד באותה השיטה. רגע לפני הבחירות צצים השקרים, ושעה אחריהן הם נעלמים".

גנץ המשיך והאשים את נתניהו בכך שהצמיח סביבו תרבות של פשע, של עדי מדינה, תרבות של שוחד ומרמה: "בנית והצמחת סביבך תרבות של פשע, של עדי מדינה. תרבות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. ובשביל מה? כדי שבן הדוד שלך, איש סודך, ירוויח מיליונים בעסקת צוללות? כדי שאתה תרוויח מיליונים מעסקת המניות? והיום אנחנו מגלים ומבינים שאתה מפעיל את שר המשפטים, כדי לקבור את הפרשה הזאת עד הבחירות. הכל כדי להימלט ממשפט ולהעביר את חוק ההימלטות," אמר גנץ.

יו"ר כחול לבן לא חסך ביקורת מנתניהו גם בנוגע להתנהלותו מול חבריו למפלגת הליכוד. "לקחת את תנועת הליכוד המפוארת והפכת אותה ואת אנשיה לתיאטרון לאומי," אמר ח"כ גנץ. "מדי יום אני שומע את חבריך לליכוד, שהפכו לשטיח תחת רגליך, מקריאים סיסמאות הזויות ושקריות. אני בטוח שבתוך תוכם ובינם לבין עצמם, הם מתביישים. אתה מאלץ אותם להתנהג כחבורה של פחדנים. גנרלים ואנשים ראויים שהפכו לבובות בצבא של הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים".

גנץ הוסיף ואמר לנתניהו: "תבין, עליי לא מאיימים. לא חמאס, לא חיזבאללה ולא איראן. אז בטח שלא אתה. אז אני לא מדבר כמוך – ביג דיל. בזמן שאתה לקחת שיעורי משחק בניו יורק אני הגנתי על המדינה הזו. בניגוד אליך, אני עדיין מבקש לעשות זאת. אני בטוח שבימים הקרובים צונאמי של פייק ניוז ישטוף את ישראל. נתניהו, זאת ההזדמנות האחרונה שלך לגלות מנהיגות ואחריות לאומית ולעצור את הרפש, השנאה והשיסוי שאתה זורע בתוכנו".

גנץ פנה לאזרחי ישראל ולוועדת הבחירות והתריע על "כוונה של נתניהו לשבש את יום הבחירות. הוא עשה זאת בהודעות טקסט ובסרטונים שקריים, ובבחירות הקרובות הוא יעשה זאת בדרכים מתוחכמות בהרבה".

"אני קורא לוועדת הבחירות להתכונן ולהיערך – טכנולוגית, בכוח אדם ובארגון מתאים. אני דורש מיו"ר ועדת הבחירות להבטיח את תקינות יום הבחירות. הם משקרים, ואני בטוח שעד הבחירות הם ימשיכו מדי יום לשקר".

"אני קורא לאזרחי ישראל: לא להידרדר לתהומות האלה. לא ללכת שבי אחרי מכונת השקרים המשומנת מבלפור. לא להידרדר לשיח מבזה. בכנות, זה לא נעים לציבור, וזה גם לא נעים לי. אבל זה לא יזיז אותי במילימטר מדרכי".

לסיום הזהיר יו"ר כחול לבן מפני האפשרות שנתניהו ינצח בבחירות. "אם לנתניהו יהיה אפילו מנדט אחד יותר – הוא יישאר והוא ישנה את פניה של המדינה באופן בלתי הפיך. אנחנו רואים שאין לו גבולות. ביבי לא עוצר באדום. ביום שני, אני אנצח, ביום שני אנחנו ננצח. נחזיר את התקווה, נחזיר את השיח השפוי. נתחיל להתרכז בחינוך של ילדינו, בבריאות של האזרחים הוותיקים וביטחונה של מדינת ישראל. אני אפעל מיד לאחד את העם, ולתקן את הנזקים לחברה שגרם נתניהו. אזרחי ישראל ינצחו את נתניהו", אמר גנץ.

 

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן