חמישים שנה לסיב האופטי

בזמן שאנו מביטים במסך בטבעיות צורכים חדשות, מידע, סרט, סדרה או שיר, העולם מציין החודש  את יום הולדתו ה-50 של הסיב האופטי אשר הומצא על ידי חברת קורנינג  האמריקאית.  קורנינג  הביאה לעולם פיתוח המאפשר לנו כיום לצרוך תכני וידאו (סטרימינג), לנהל מחשוב ענן וערים חכמות, להעביר נתונים בקצב מהיר, לקשר מכוניות אוטונומיות ולהוביל לפיתוחי 5G חדשים.

למעלה מ-5 מיליארד קילומטרים של סיבים אופטיים בעולם
למעלה מ-5 מיליארד קילומטרים של סיבים אופטיים בעולם

קצת היסטוריה, הסיב האופטי הראשון יוצר על ידי קורנינג  בשנת 1970 והוביל לפריצת דרך משמעותית בכל עולם הטלקומוניקציה. גודלו של הסיב האופטי, קטן יותר משיערה ומאפשר מעבר את מעבר הנתונים המהיר שאנו מכירים היום. ב-1970 פנו אנשי משרד הדואר הבריטי לחברת קורנינג  וביקשו סיוע ביצירת סיבי זכוכית טהורים שיאפשרו את הפחתת הדציבלים הנישאים לקילומטר. מהנדסי קורנינג  הצליחו להוריד את הרף מ-1000 דציבלים לכ-20 דציבלים לקילומטר  למרות שהמשימה נראתה בתחילה בלתי אפשרית, פריצת הדרך של מדעני קורנינג שינתה את העולם.

ניסים אטיאס מנכ"ל קורנינג  ישראל מציין כי מאז אותה המצאה ב-1970, קורנינג  העבירה למעלה ממיליארד קילומטרים של סיבים אופטיים ומפעילה מספר מפעלים בעולם. המצאת הסיב האופטי, שהינו חזק יותר ממתכות כמו פלדה וטיטניום, הביאה לדורות של חדשנות ומוצרים חדשים בהם, העברת מידע ונתונים בקצבים גדולים, תחילת שירותי הווידאו, האינטרנט, מציאות רבודה ועוד. עד היום נפרסו למעלה מ-5 מיליארד ק"מ של סיבים אופטיים ברחבי העולם, מוסיף אטיאס, אשר יהוו תשתית חשובה להתפתחות ולצורך היישום התקשורתי של האנושות בעתיד.