באר שבע: האלימות כלפי מפגיני מחאה נגד נתניהו מתגברת

ברחבי הארץ התגברו מעשי האלימות של ביביסטים כלפי מפגיני מחאה. בבאר שבע הושלכו בקבוקי זכוכית על ראשי מפגינים מקומה שישית ובנס לא פגעו בראשיהם. במקום אחר הותקף מפגין כשהתוקף מנסה לקחת ממנו את מוט הדגל. "באר שבע היא חבית עם אבק שריפה שמספיק ניצוץ לפוצצה", מתארת נאווה פרנס, אחת ממובילות המחאה באזורה, את תחושותיה. בירושלים מתלוננים צלמי עיתונות כי המשטרה מקשה עליהם לצלם

באר שבע: האלימות כלפי מפגיני מחאה נגד נתניהו מתגברת

ברחבי הארץ התגברו מעשי האלימות של ביביסטים כלפי מפגיני מחאה. בבאר שבע הושלכו בקבוקי זכוכית על ראשי מפגינים מקומה שישית ובנס לא פגעו בראשיהם. במקום אחר הותקף מפגין כשהתוקף מנסה לקחת ממנו את מוט הדגל. "באר שבע היא חבית עם אבק שריפה שמספיק ניצוץ לפוצצה", מתארת נאווה פרנס, אחת ממובילות המחאה באזורה, את תחושותיה. בירושלים מתלוננים צלמי עיתונות כי המשטרה מקשה עליהם לצלם

בקבוצות המחאה של באר שבע מצויים כשבע מאות אנשי מחאה.  כחמש מאות מתוכם, מפגינים מידי מוצאי שבת וחלקם בכל ימות השבוע בחלקים שונים של העיר. באר שבע ידועה למשטרה כעיר שבה יש לא מעט מתומכי ראש ההמשלה בנימין נתניהו ואלו, עוינים מאוד את אנשי המחאה.
המוחים כבר "מתורגלים" בקריאות גנאי, קללות, נאצות ותנועות מגונות לעברם. אלא שאלו התגברו בשבועות האחרונים ואנשי המחאה מוצאים עצמם מאוימים וחוששים מהבאות. "האלימות מתגברת" אומרים פעילי המחאה ומסבירים כי בשבועות האחרונים פחת ביטחונם במשטרת ישראל למרות מאמציה להגן עליהם.

מדוע לא אותרו משליכי בקבוקי זכוכית מקומה שישית?

מוצאי השבת האחרונה היוותה לגביהם סמן לעליית מדרגה כשבשני מקומות שונים, הותקפו פעילי המחאה שנכחו לדבריהם באוזלת יד או אדישות המשטרה לתקיפות. מפגינים שמגיעים בקביעות  לפינת רחובות וינגייט/ ביאליק, עמדו כהרגלם עם דגלי וכרזות מחאה. בסמוך ל 18:30 שמעו קול נפץ ובקבוק זכוכית שהושלך מבית קומות הסמוך להם התנפץ לידם ורסיסיו פגעו בכמה מהמפגינים. מיד לאחר מכך הושלך עוד בקבוק שהתנפץ לא רחוק מהם. היות וראשים היו מופנים כלפי מעלה, המפגינים זיהו מהיכן הוא הושלך וזיהו גם את הדירה בקומה השישית ממנה הושלך בקבוק שלישי. המפגינים הזעיקו משטרה וניידת עם 2 שוטרים הגיעה למקום. "בזמן שעמדנו במקום עם השוטרים", התנפץ עוד בקבוק שנזרק מהדירה הזו", מספרת י. אחת המפגינות.

בקבוק מנופץ והשברים פזורים סביבו (צילום מסרטון ווידאו)

– ומה עשו השוטרים?
"הזיזו אותנו מהמקום, אמרו לנו להיזהר ולמרות שהצבענו במדויק על הדירה ואמרנו כי אנו מוכנים לעלות ולזהות את הדירה, הם פשוט בקשו שנזוז משם ונסעו לדרכם".
–  ומדוע לא עלו לחקור את הזורקים?
"הם פשוט נסעו ואמרו לפני כן שה'עסק' יטופל למחרת.
– בקבוק זכוכית מגובה כזה שפוגע בראשו של מפגין יכול להרוג..
"כן, אבל הם היו אדישים לכך".
– ולמה את מבקשת שלא להזדהות בשמך המלא?
"אני פעילה רצינית אבל אינני רוצה להוות מטרה לביביסטים"


הבקבוקים שנופצו

במשטרת ישראל מספרים סיפור שונה לחלוטין. לטענת המשטרה "במקרה זה השוטרים פעלו לשמירת שלומם ובטחונם של המפגינים, לא דווח על נפגעים ולא אותרו חשודים בהשלכת הבקבוקים בסריקות שבוצעו".
– המשטרה טוענת שבסריקות השוטרים שהגיעו לא נמצאו חשודים ולכן הניידת נסעה
"על מה אתה מדבר, הצבענו במדויק על הדירה ממנה נזרקו הבקבוקים, השוטרים עצמם היו עדים לבקבוק שהושלך והתנפץ. הם לא עלו, לא דיברו, לא עכבו ולא חקרו. בקשו שנזוז כדי שלא נפגע ונסעו".

עו"ד דניאל חקלאי

עורך הדין דניאל חקלאי שהתבקש מהמפגינים לפעול בשמם מסר בתגובה לכך:  "לצערי, מדברי המפגינים עולה תמונה שונה מהתמונה שמצטיירת מתגובת משטרת ישראל: "אנשי המשטרה הגיעו למקום באיחור ניכר, אומר העורך דין, " המפגינים הצביעו על הקומה וכן על הדירה ממנה נזרקו הבקבוקים. לא היה שום קושי אפוא לאתר את החשוד במקום ולעכב אותו או לעצור אותו לצורך חקירה". לדברי חקלאי קצין המודיעין של תחנת באר שבע עושה מאמצים לאתר נקודות קריטיות בעשרות נקודות המחאה ולאבטח אותן.  "אני מודיעה לו עכל פעם היכן אנו מפגינים" אמרה י.
"העובדה שקצין המודיעין מצוי בקשר עם מארגני ההפגנות ואף שולח שוטרים לאבטחת חלק מהמוקדים, ראויה לכל שבח", מוסיף חקלאי, "עם זאת, הן הגעת השוטרים למקום באיחור והן ההימנעות מעלייה לדירה שממנה הושלכו הבקבוקים לכאורה, מטרידות מאד. אין לי ספק שהמשטרה רוצה לשמור על חופש ההפגנה וכן על ביטחונם של המוחים. זה ראוי להערכה. אך במקרה זה, מדובר בכשל שיש לבדוק בקפידה וכן יש לאתר את החשוד".

"השוטרים טענו שאנחנו מתגברים בהם ברעש שאנו יוצרים. לשאלתנו מדוע לא מזמינים שוטרים נוספים ואינם נכנסים לבית ענו שזה יטופל מחר. נערי ליכוד שבאו עם שלטים לא הורחקו מתוכנו מיד, אלא לאחר שעמדתי על כך", מסכמת י. את האירוע.

"אנו רואים בחומרה אלימות מכל סוג שהיא, במחאות ובכל מקום אחר. המשטרה נערכת במטרה לאפשר מחאות ולשמור על שלומם ובטחונם של המוחים בכפוף לתיאום המחאה מראש, כשכל דיווח או תלונה המתקבלים במשטרה בהקשר זה מטופלים ונבדקים ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת. רק לאחרונה הוגשו מספר כתבי אישום בגין אלימות שהופנתה כלפי מפגינים", נמסר מהמשטרה.

צילום: נאוה פרנס

הביביסטים "בודקים גבולות"

באותה שבת, במקביל למחאה בצומת ווינגייט, נערכה באותן שעות הפגנה נוספת בגן סיאטל בעיר. ישראל, אחד המפגינים תיאר למגפון את שאירע. לדבריו "לא הייתה נוכחות משטרתית כמעט כלל, מלבד ניידת אחת שעמדה מאוד מאוד רחוק, והייתה בכלל בצד של ההפגנה המנוגדת".
בשלב זה מספר המפגין: "רכב שעצר על הכביש נצמד אלינו למפגינים וצפר ללא הפסקה במשך זמן ארוך בצורה מתגרה והיה נדמה שהוא 'בודק גבולות'".
– איפה השוטרים היו כל אותה עת?
"רק לאחר  דקות ארוכות כשנהג הרכב חסם את הכביש זמן רב צפצף וצעק, אז נשלחו שני מג"בניקים אל ההפגנה שלנו ואלו היו די אנמיים ובעצם נמנעו מלגשת אל הרכב, הוא המשיך לצפור עד שהחליט כי עשה מספיק ונסע מהמקום מעצמו".
ובכך הסתיימה התקרית?
"לא. לאחר מכן הגיע בחור, די בריון יש לציין, בריצה לתוך ההפגנה שלנו והתפרע. ניסה לחטוף שלטים ודחף אנשים שנקרו בדרכו"
ומה עשו השוטרים?
"המג"בניקים פשוט חיכו בפאסיביות בלתי נתפסת שהוא ילך. בזמן שהוא ניסה לברוח אני צעקתי לו "למה אתה נותן אגרופים? למה אתה חוטף שלטים?" והוא ניסה לחטוף לי את הדגל. רק אז המג"בניקים התערבו.  אהה, בזמן שהוא מנסה לחטוף לי את הדגל מהיד בכח – אחד המג"בניקים קיבל מכה לפרצוף מהמקל של הדגל.
– התוקף נעצר?
"למרות זאת, ואף על פי כל האלימות שספגנו, המג"בניקים ביקשו מהבחור להמשיך בדרכו. כולנו התווכחנו איתם שהם צריכים לפחות לעכב אותו או לקחת ממנו פרטים, אבל הם רק חזרו על המשפט 'הוא המשיך בדרכו ואי מה לעשות', שוב ושוב וללא שום הגיון או צדק"

ישראל מסכם: תחושה קשה של הפקרות, זלזול ומערב פרוע היתה בגן סיאטל. לא אמליץ לאנשים היקרים לי ללכת להפגין איתי ולסכן את עצמם".
לטענת המשטרה הבריון היה בכלל אזרח שרץ לצרכי כושר ובטעות נתקל במפגינים. " אזרח נתקל בקבוצת מפגינים בעת שעשה כושר ולטענת מפגינה ששהתה באירוע, חטף לה את הדגל ודחף אותה לרצפה והמקרה נבדק", לשון המשטרה.

באר שבע היא חבית שריפה לפני פיצוץ ויש בה גרעין קשה של ביביסטים אלימים

בנקודה אחרת בבאר שבע, בפינת רחוב טוביה / ג'ו אלון, מפגינה נאווה פרנס עם מפגיני מחאה אחרים גם היא מספרת שהתחושה בין המפגינים היא שבאר שבע היא חבית של אבק שריפה וכי המשטרה משתדלת למנוע התלקחות גיצים על מנת שהחבית לא תתפוצץ. "אני נמצאת שם יום יום, מספרת נאווה, "הביביסטים שמגיעים מולי מצוידים במערכת הגברה והצעקות והגידופים שלהם הם עניין שבשגרה"
"היום" (שלישי), היא מספרת, "ניגשה אלי אחת השכנות ובקשה שנתרחק כי היא מתקשה להרדים את ילדיה עקב צרחות הביבסטים"
– את חשה מאוימת?
"לא היום השוטרים עמדו לידי ולכן לא דאגתי. אבל הביביסטים הללו אלימים, אלימים מאוד. מבחינתם כל מי שלא חושב כמוהם הוא בוגד, שונא ישראל ועוד ובבאר שבע יש גרעין קשה ואלים של ביביסטים".
"נמשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות במטרה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה, ומנגד למצות את הדין עם המעורבים באירועי אלימות והפרות סדר באשר הם", נמסר מהמשטרה.

מחאה בג'ו אלון – באר שבע (צילום: נאווה פרנס)

קשה לנו לעבוד – המשטרה מקשה עלינו יותר ויותר

צלמי עיתונות וביניהם צלמי מגפון שנשלחים מהמערכות השונות לסקר אירועים אלו מלינים לאחרונה על קשיים  הולכים ומתגברים לעשות את עבודתם בעת ההפגנות.
"הצגתי בפני שוטר את תעודת העיתונאי שלי", העידה ציפי מנשה, צלמת מגפון ניוז בעת שסקרה את ההפגנה בכיכר פריז ובבלפור במוצאי שבת האחרונה. "הוא פשוט ענה לי: אז מה? ודחף אותי אחורה".
צלם הארץ נעצר באחת ההפגנות בבלפור למרות שהציג תעודות עיתונאי ושוחרר בהתערבות דובר מחוז ירושלים של המשטרה.
צלם עיתונות אחר העיד בפני מגפון כי בקש לעלות במוצאי שבת האחרונה לאזור "המרפסת" בכיכר פריז על מנת לצלם את המפגינים מנקודה גובה ונבלם על ידי שוטרי המחסום, שוב, על אף שהציג בפניהם תעודת עיתונאי.
במשטרה שוללים עובדות וטענות אלו לחלוטין. "המשטרה מאפשרת לכל עיתונאי וצלם להגיע ולסקר את האירועים והמחאות ועל כך יעידו מאות עיתונאים, צלמים ואנשי תקשורת בחודשים האחרונים", לשון המשטרה. ועוד: "צר לנו על הניסיונות הפסולים והמעוותים להטיל דופי בשוטרים ומפקדים הפועלים בחודשים האחרונים בכל שעות היממה לאפשר את חופש המחאה ולשמור על החוק והסדר הציבורי, ועל שלום הציבור, בטחונו ובריאותו".

 שני צלמים נעצרו והמשטרה מבקשת לעשות שימוש בכרטיסי הזיכרון ללא הסכמתם

בתחילת חודש ספטמבר האחרון, נעצרו שני צלמים, אייל ורשבסקי ואוריאן כהן, בזמן שתיעדו פעילים שפינו מחסומי משטרה ממוקד ההפגנה מול מעון ראש הממשלה. לדברי הפעילים, מחסומי המשטרה גורמים לצפיפות רבה בהפגנות ומסכנים את המשתתפים, והם רצו להחזיר אותם לחברה שמשכירה אותם למשטרה.  ורשבסקי, צילם במקום עבור העיתונאית יעל לביא שמביימת סרט על ההפגנות מול מעון ראש הממשלה, ושוחרר ממעצר אחרי כמה שעות. "דרשו ממני את המצלמה על מנת שאשוחרר, אחרת איימו שאיעצר והמצלמה תוחרם", סיפר ורשבסקי למגפון ניוז, "בלית ברירה נתתי להם את המצלמה ושחררתי".
– החזירו לך אותה?
"כן, אחרי כעשרים יום. אבל בלי כרטיס הזיכרון שלה".
– בקשו ממך ונתת להם אישור להיכנס לתוך כרטיס הזיכרון וללמוד את תכולת צילומיו?
"ממש לא. אני מנסה בעזרת עורכת הדין גבי לסקי לקבל לידיי את הכרטיס.

מעצרים בכיכר פריז (צילום ארכיון: ציפי מנשה)

במקרה של כהן, צלמת דוקומנטרית שעובדת עבור היוצר והבמאי דורון צברי שמצלם סרט על ישראל בתקופת הקורונה, עבר המעצר באורח קשה יותר. היא נחקרה במשך כמה שעות ונעצרה. לאחר החקירה היא נאזקה ברגליה ונשלחה לכלא נווה תרצה, שם נערך עליה חיפוש גופני והיא נדרשה ללבוש בגדי עצירים. "אפילו את החזייה לקחו לי כי יש בה ברזלים", סיפרה לכתבי עיתון הארץ, "חם שם גיהנום, כמו בסרטים ויותר גרוע". בסופו של דבר, יממה לאחר מכן, ההמשטרה הייתה אמורה להביאה בפני שופט מעצרים לדיון בהארכת מעצרה, אך היא שוחררה ללא דיון וללא תנאים מגבילים.

מגפון פנה אל המשטרה ושאל מדוע נעצרו השניים ומדוע לא מוחזר לידי ורשבסקי כרטיס הזיכרון?
ומהמשטרה נמסר כי "בניגוד לנטען, שני הצלמים היו נוכחים וככל הנראה תיעדו את ביצועה של עבירה פלילית, במהלכה נתפסו ונעצרו 13 חשודים שהיו עמם, זאת בחשד לגניבת גידור האבטחה שנמצא ברשות המשטרה ומשמש אותה לאבטחת המפגינים במחאות המתקיימות בכיכר פריז בירושלים. המצלמות שעפ"י החשד מכילות ראיות לביצוע העבירה נתפסו כחלק מפעולות החקירה המתבצעות ע״י המשטרה במטרה להגיע לחקר האמת. נציין כי נושא השבת המצלמות שנתפסו במסגרת החקירה נמצא בבחינתו של בית המשפט", לשון תגובת המשטרה

1 Comment

 1. עדית דובי סובול
  28 באוקטובר 2020 @ 9:06

  משטרת ישראל סגרה את התיק!!!בושה
  זה יכול להסתיים ברצח והמשטרה לא עושה כלום!!
  איפה אתם מנהיגי העיר והמדינה הזו?ירדתם מדעתכם?

בקבוצות המחאה של באר שבע מצויים כשבע מאות אנשי מחאה.  כחמש מאות מתוכם, מפגינים מידי מוצאי שבת וחלקם בכל ימות השבוע בחלקים שונים של העיר. באר שבע ידועה למשטרה כעיר שבה יש לא מעט מתומכי ראש ההמשלה בנימין נתניהו ואלו, עוינים מאוד את אנשי המחאה.
המוחים כבר "מתורגלים" בקריאות גנאי, קללות, נאצות ותנועות מגונות לעברם. אלא שאלו התגברו בשבועות האחרונים ואנשי המחאה מוצאים עצמם מאוימים וחוששים מהבאות. "האלימות מתגברת" אומרים פעילי המחאה ומסבירים כי בשבועות האחרונים פחת ביטחונם במשטרת ישראל למרות מאמציה להגן עליהם.

מדוע לא אותרו משליכי בקבוקי זכוכית מקומה שישית?

מוצאי השבת האחרונה היוותה לגביהם סמן לעליית מדרגה כשבשני מקומות שונים, הותקפו פעילי המחאה שנכחו לדבריהם באוזלת יד או אדישות המשטרה לתקיפות. מפגינים שמגיעים בקביעות  לפינת רחובות וינגייט/ ביאליק, עמדו כהרגלם עם דגלי וכרזות מחאה. בסמוך ל 18:30 שמעו קול נפץ ובקבוק זכוכית שהושלך מבית קומות הסמוך להם התנפץ לידם ורסיסיו פגעו בכמה מהמפגינים. מיד לאחר מכך הושלך עוד בקבוק שהתנפץ לא רחוק מהם. היות וראשים היו מופנים כלפי מעלה, המפגינים זיהו מהיכן הוא הושלך וזיהו גם את הדירה בקומה השישית ממנה הושלך בקבוק שלישי. המפגינים הזעיקו משטרה וניידת עם 2 שוטרים הגיעה למקום. "בזמן שעמדנו במקום עם השוטרים", התנפץ עוד בקבוק שנזרק מהדירה הזו", מספרת י. אחת המפגינות.

בקבוק מנופץ והשברים פזורים סביבו (צילום מסרטון ווידאו)

– ומה עשו השוטרים?
"הזיזו אותנו מהמקום, אמרו לנו להיזהר ולמרות שהצבענו במדויק על הדירה ואמרנו כי אנו מוכנים לעלות ולזהות את הדירה, הם פשוט בקשו שנזוז משם ונסעו לדרכם".
–  ומדוע לא עלו לחקור את הזורקים?
"הם פשוט נסעו ואמרו לפני כן שה'עסק' יטופל למחרת.
– בקבוק זכוכית מגובה כזה שפוגע בראשו של מפגין יכול להרוג..
"כן, אבל הם היו אדישים לכך".
– ולמה את מבקשת שלא להזדהות בשמך המלא?
"אני פעילה רצינית אבל אינני רוצה להוות מטרה לביביסטים"


הבקבוקים שנופצו

במשטרת ישראל מספרים סיפור שונה לחלוטין. לטענת המשטרה "במקרה זה השוטרים פעלו לשמירת שלומם ובטחונם של המפגינים, לא דווח על נפגעים ולא אותרו חשודים בהשלכת הבקבוקים בסריקות שבוצעו".
– המשטרה טוענת שבסריקות השוטרים שהגיעו לא נמצאו חשודים ולכן הניידת נסעה
"על מה אתה מדבר, הצבענו במדויק על הדירה ממנה נזרקו הבקבוקים, השוטרים עצמם היו עדים לבקבוק שהושלך והתנפץ. הם לא עלו, לא דיברו, לא עכבו ולא חקרו. בקשו שנזוז כדי שלא נפגע ונסעו".

עו"ד דניאל חקלאי

עורך הדין דניאל חקלאי שהתבקש מהמפגינים לפעול בשמם מסר בתגובה לכך:  "לצערי, מדברי המפגינים עולה תמונה שונה מהתמונה שמצטיירת מתגובת משטרת ישראל: "אנשי המשטרה הגיעו למקום באיחור ניכר, אומר העורך דין, " המפגינים הצביעו על הקומה וכן על הדירה ממנה נזרקו הבקבוקים. לא היה שום קושי אפוא לאתר את החשוד במקום ולעכב אותו או לעצור אותו לצורך חקירה". לדברי חקלאי קצין המודיעין של תחנת באר שבע עושה מאמצים לאתר נקודות קריטיות בעשרות נקודות המחאה ולאבטח אותן.  "אני מודיעה לו עכל פעם היכן אנו מפגינים" אמרה י.
"העובדה שקצין המודיעין מצוי בקשר עם מארגני ההפגנות ואף שולח שוטרים לאבטחת חלק מהמוקדים, ראויה לכל שבח", מוסיף חקלאי, "עם זאת, הן הגעת השוטרים למקום באיחור והן ההימנעות מעלייה לדירה שממנה הושלכו הבקבוקים לכאורה, מטרידות מאד. אין לי ספק שהמשטרה רוצה לשמור על חופש ההפגנה וכן על ביטחונם של המוחים. זה ראוי להערכה. אך במקרה זה, מדובר בכשל שיש לבדוק בקפידה וכן יש לאתר את החשוד".

"השוטרים טענו שאנחנו מתגברים בהם ברעש שאנו יוצרים. לשאלתנו מדוע לא מזמינים שוטרים נוספים ואינם נכנסים לבית ענו שזה יטופל מחר. נערי ליכוד שבאו עם שלטים לא הורחקו מתוכנו מיד, אלא לאחר שעמדתי על כך", מסכמת י. את האירוע.

"אנו רואים בחומרה אלימות מכל סוג שהיא, במחאות ובכל מקום אחר. המשטרה נערכת במטרה לאפשר מחאות ולשמור על שלומם ובטחונם של המוחים בכפוף לתיאום המחאה מראש, כשכל דיווח או תלונה המתקבלים במשטרה בהקשר זה מטופלים ונבדקים ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת. רק לאחרונה הוגשו מספר כתבי אישום בגין אלימות שהופנתה כלפי מפגינים", נמסר מהמשטרה.

צילום: נאוה פרנס

הביביסטים "בודקים גבולות"

באותה שבת, במקביל למחאה בצומת ווינגייט, נערכה באותן שעות הפגנה נוספת בגן סיאטל בעיר. ישראל, אחד המפגינים תיאר למגפון את שאירע. לדבריו "לא הייתה נוכחות משטרתית כמעט כלל, מלבד ניידת אחת שעמדה מאוד מאוד רחוק, והייתה בכלל בצד של ההפגנה המנוגדת".
בשלב זה מספר המפגין: "רכב שעצר על הכביש נצמד אלינו למפגינים וצפר ללא הפסקה במשך זמן ארוך בצורה מתגרה והיה נדמה שהוא 'בודק גבולות'".
– איפה השוטרים היו כל אותה עת?
"רק לאחר  דקות ארוכות כשנהג הרכב חסם את הכביש זמן רב צפצף וצעק, אז נשלחו שני מג"בניקים אל ההפגנה שלנו ואלו היו די אנמיים ובעצם נמנעו מלגשת אל הרכב, הוא המשיך לצפור עד שהחליט כי עשה מספיק ונסע מהמקום מעצמו".
ובכך הסתיימה התקרית?
"לא. לאחר מכן הגיע בחור, די בריון יש לציין, בריצה לתוך ההפגנה שלנו והתפרע. ניסה לחטוף שלטים ודחף אנשים שנקרו בדרכו"
ומה עשו השוטרים?
"המג"בניקים פשוט חיכו בפאסיביות בלתי נתפסת שהוא ילך. בזמן שהוא ניסה לברוח אני צעקתי לו "למה אתה נותן אגרופים? למה אתה חוטף שלטים?" והוא ניסה לחטוף לי את הדגל. רק אז המג"בניקים התערבו.  אהה, בזמן שהוא מנסה לחטוף לי את הדגל מהיד בכח – אחד המג"בניקים קיבל מכה לפרצוף מהמקל של הדגל.
– התוקף נעצר?
"למרות זאת, ואף על פי כל האלימות שספגנו, המג"בניקים ביקשו מהבחור להמשיך בדרכו. כולנו התווכחנו איתם שהם צריכים לפחות לעכב אותו או לקחת ממנו פרטים, אבל הם רק חזרו על המשפט 'הוא המשיך בדרכו ואי מה לעשות', שוב ושוב וללא שום הגיון או צדק"

ישראל מסכם: תחושה קשה של הפקרות, זלזול ומערב פרוע היתה בגן סיאטל. לא אמליץ לאנשים היקרים לי ללכת להפגין איתי ולסכן את עצמם".
לטענת המשטרה הבריון היה בכלל אזרח שרץ לצרכי כושר ובטעות נתקל במפגינים. " אזרח נתקל בקבוצת מפגינים בעת שעשה כושר ולטענת מפגינה ששהתה באירוע, חטף לה את הדגל ודחף אותה לרצפה והמקרה נבדק", לשון המשטרה.

באר שבע היא חבית שריפה לפני פיצוץ ויש בה גרעין קשה של ביביסטים אלימים

בנקודה אחרת בבאר שבע, בפינת רחוב טוביה / ג'ו אלון, מפגינה נאווה פרנס עם מפגיני מחאה אחרים גם היא מספרת שהתחושה בין המפגינים היא שבאר שבע היא חבית של אבק שריפה וכי המשטרה משתדלת למנוע התלקחות גיצים על מנת שהחבית לא תתפוצץ. "אני נמצאת שם יום יום, מספרת נאווה, "הביביסטים שמגיעים מולי מצוידים במערכת הגברה והצעקות והגידופים שלהם הם עניין שבשגרה"
"היום" (שלישי), היא מספרת, "ניגשה אלי אחת השכנות ובקשה שנתרחק כי היא מתקשה להרדים את ילדיה עקב צרחות הביבסטים"
– את חשה מאוימת?
"לא היום השוטרים עמדו לידי ולכן לא דאגתי. אבל הביביסטים הללו אלימים, אלימים מאוד. מבחינתם כל מי שלא חושב כמוהם הוא בוגד, שונא ישראל ועוד ובבאר שבע יש גרעין קשה ואלים של ביביסטים".
"נמשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות במטרה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה, ומנגד למצות את הדין עם המעורבים באירועי אלימות והפרות סדר באשר הם", נמסר מהמשטרה.

מחאה בג'ו אלון – באר שבע (צילום: נאווה פרנס)

קשה לנו לעבוד – המשטרה מקשה עלינו יותר ויותר

צלמי עיתונות וביניהם צלמי מגפון שנשלחים מהמערכות השונות לסקר אירועים אלו מלינים לאחרונה על קשיים  הולכים ומתגברים לעשות את עבודתם בעת ההפגנות.
"הצגתי בפני שוטר את תעודת העיתונאי שלי", העידה ציפי מנשה, צלמת מגפון ניוז בעת שסקרה את ההפגנה בכיכר פריז ובבלפור במוצאי שבת האחרונה. "הוא פשוט ענה לי: אז מה? ודחף אותי אחורה".
צלם הארץ נעצר באחת ההפגנות בבלפור למרות שהציג תעודות עיתונאי ושוחרר בהתערבות דובר מחוז ירושלים של המשטרה.
צלם עיתונות אחר העיד בפני מגפון כי בקש לעלות במוצאי שבת האחרונה לאזור "המרפסת" בכיכר פריז על מנת לצלם את המפגינים מנקודה גובה ונבלם על ידי שוטרי המחסום, שוב, על אף שהציג בפניהם תעודת עיתונאי.
במשטרה שוללים עובדות וטענות אלו לחלוטין. "המשטרה מאפשרת לכל עיתונאי וצלם להגיע ולסקר את האירועים והמחאות ועל כך יעידו מאות עיתונאים, צלמים ואנשי תקשורת בחודשים האחרונים", לשון המשטרה. ועוד: "צר לנו על הניסיונות הפסולים והמעוותים להטיל דופי בשוטרים ומפקדים הפועלים בחודשים האחרונים בכל שעות היממה לאפשר את חופש המחאה ולשמור על החוק והסדר הציבורי, ועל שלום הציבור, בטחונו ובריאותו".

 שני צלמים נעצרו והמשטרה מבקשת לעשות שימוש בכרטיסי הזיכרון ללא הסכמתם

בתחילת חודש ספטמבר האחרון, נעצרו שני צלמים, אייל ורשבסקי ואוריאן כהן, בזמן שתיעדו פעילים שפינו מחסומי משטרה ממוקד ההפגנה מול מעון ראש הממשלה. לדברי הפעילים, מחסומי המשטרה גורמים לצפיפות רבה בהפגנות ומסכנים את המשתתפים, והם רצו להחזיר אותם לחברה שמשכירה אותם למשטרה.  ורשבסקי, צילם במקום עבור העיתונאית יעל לביא שמביימת סרט על ההפגנות מול מעון ראש הממשלה, ושוחרר ממעצר אחרי כמה שעות. "דרשו ממני את המצלמה על מנת שאשוחרר, אחרת איימו שאיעצר והמצלמה תוחרם", סיפר ורשבסקי למגפון ניוז, "בלית ברירה נתתי להם את המצלמה ושחררתי".
– החזירו לך אותה?
"כן, אחרי כעשרים יום. אבל בלי כרטיס הזיכרון שלה".
– בקשו ממך ונתת להם אישור להיכנס לתוך כרטיס הזיכרון וללמוד את תכולת צילומיו?
"ממש לא. אני מנסה בעזרת עורכת הדין גבי לסקי לקבל לידיי את הכרטיס.

מעצרים בכיכר פריז (צילום ארכיון: ציפי מנשה)

במקרה של כהן, צלמת דוקומנטרית שעובדת עבור היוצר והבמאי דורון צברי שמצלם סרט על ישראל בתקופת הקורונה, עבר המעצר באורח קשה יותר. היא נחקרה במשך כמה שעות ונעצרה. לאחר החקירה היא נאזקה ברגליה ונשלחה לכלא נווה תרצה, שם נערך עליה חיפוש גופני והיא נדרשה ללבוש בגדי עצירים. "אפילו את החזייה לקחו לי כי יש בה ברזלים", סיפרה לכתבי עיתון הארץ, "חם שם גיהנום, כמו בסרטים ויותר גרוע". בסופו של דבר, יממה לאחר מכן, ההמשטרה הייתה אמורה להביאה בפני שופט מעצרים לדיון בהארכת מעצרה, אך היא שוחררה ללא דיון וללא תנאים מגבילים.

מגפון פנה אל המשטרה ושאל מדוע נעצרו השניים ומדוע לא מוחזר לידי ורשבסקי כרטיס הזיכרון?
ומהמשטרה נמסר כי "בניגוד לנטען, שני הצלמים היו נוכחים וככל הנראה תיעדו את ביצועה של עבירה פלילית, במהלכה נתפסו ונעצרו 13 חשודים שהיו עמם, זאת בחשד לגניבת גידור האבטחה שנמצא ברשות המשטרה ומשמש אותה לאבטחת המפגינים במחאות המתקיימות בכיכר פריז בירושלים. המצלמות שעפ"י החשד מכילות ראיות לביצוע העבירה נתפסו כחלק מפעולות החקירה המתבצעות ע״י המשטרה במטרה להגיע לחקר האמת. נציין כי נושא השבת המצלמות שנתפסו במסגרת החקירה נמצא בבחינתו של בית המשפט", לשון תגובת המשטרה

1 Comment

 1. עדית דובי סובול
  28 באוקטובר 2020 @ 9:06

  משטרת ישראל סגרה את התיק!!!בושה
  זה יכול להסתיים ברצח והמשטרה לא עושה כלום!!
  איפה אתם מנהיגי העיר והמדינה הזו?ירדתם מדעתכם?

כתבות אחרונות באתר

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן