Skip to content

מועצת העיתונות: אגודת העיתונאים תל אביב IN – גלובס OUT

כ 12 שעות לאחר ישיבה סוערת של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל בה הוחלט על הקמת וועדות ביצוע בהתאם להצעות הוועדה האסטרטגית, קבלת אגודת העיתונאים מתל אביב שפרשה ב-2012, הודיעה מו"לית גלובס כי העיתון פורש מהמועצה, עוד נודע כי שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, איננה מתכוונת להמשיך בתפקידה עם תום הקדנציה שלה בשנה הקרובה
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

בתום ישיבה סוערת שנערכה אמש (שני) באמצעות "זום", קיבלה מועצת העיתונות והתקשורת את אגודת העיתונאים בתל אביב חזרה לשורותיה לאחר שזו פרשה ממנה ביוני 2012. במהלך ישיבה הסוערת רוויות מתחים הצביע רוב של 38 בעד קבלתה, 12 נגד ו-4 נמנעו.
האגודה, שהייתה בין מקימי המועצה, פרשה מן המועצה עקב מחלוקת עם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר, שנבחרה אז לתקופת כהונה שלישית. דורנר מצידה סיפרה כי איננה מתכוונת להמשיך ולהתמודד על קדנציה נוספת וכי עם סיום הנוכחית בשנה הקרובה, היא פורשת מהמועצה.
המתחים בין חברי המועצה החלו כשבתחילת הישיבה הווירטואלית, מסר מנכ"ל המועצה הודעה קצרה ובה הודיע כי האגודה התל אביבית מבקשת לחזור לשורות המועצה וכי וועדת החברים דנה בנושא והחליטה לאשרו ומכאן שהוא מבקש את אישור מליאת המועצה.  עורך הדין יובל יועז ויו"ר ארגון העיתונאים יאיר יאיר טרצ׳יצקי, דרשו להסיר את נושא הצטרפות האגודה התל אביבית היות והנושא לא הופיע בסדר יום ישיבת המליאה. אלא שמנכ"ל העמותה השיב כי הוא מעלה זאת תחת הסעיף שונות.

הצבעה נוספת התקיימה על הצעה של ארגון העיתונאים לשכור איש ביצוע (תחילה דובר בהצעה על מנכ"ל בשכר ולאחר מכך פרוייקטור) ליישום המלצות ועדה אסטרטגית שבראשה עמדה חברת המועצה ענת סרגוסטי.  ההמלצות פרשו יריעה רחבה של דרכים לפעילות נוספת של המועצה מול האתגרים העומדים בפני התקשורת בישראל. מול הצעתו של טרצ'יסקי עמדה הצעתה של נשיאת המועצה ולפיה מנכ"ל המועצה וצוות מתנדבים מתוכה יפעלו במשותף למימוש ההצעות, על ידי הקמת וועדות ביצוע ליישום ההמלצות.  28 מהמשתתפים באסיפה הצביעו בעד הצעת הנשיאה, ו-18 הציעו בעד הצעת ארגון העיתונאים.

מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום סיכם ואמר כי "קיימנו ישיבה סוערת, בה נטלו חלק 66 מתנדבים פעילים ואכפתיים ובהם נציגי אגודת העיתונאים בירושלים, ארגון העיתונאים, אגודת העיתונאים בתל אביב, נציגי האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית, האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית וכן נציגי המו"לים, העורכים הראשיים ונציגי הציבור – כולם מבקשים להוסיף ולפעול לקידום יעדי המועצה והטמעת תקנון האתיקה בקרב ציבור העיתונאים. נמשיך לפעול יחד להמשך קידום יעדי המועצה".
טרם שכחו הדי ההתנצחויות במועצה והבוקר (שלישי) הודיע אבישי גרינזייג החבר במועצה מטעם ארגון העיתונאים כי "לאור ההתנהלות והדינמיקה במועצה שבאה לידי ביטוי בין היתר בישיבה הביזארית אמש, שאני מבטיח שלא דמיינתי שיש מצב שכך מתנהלים הדברים – אני מוותר על הזכות", ולכן הוא פורש.
זמן קצר אחריו הודיעה אלונה בר און, בעלים ומו"ל העיתון 'גלובס' כי 'גלובס' פורש מהמועצה.
"אני מתכבדת להודיע בזאת על עזיבתו של גלובס את מועצת העיתונות, וזאת משני טעמים עיקריים", כתבה המו"לית, "ראשית, בשנת חברותנו במועצה חוויתי שוב ושוב התנהלות שנראית לא תקינה ולא סבירה. הצבעות במחטף, השתקת דיונים, אי פרסום פרוטוקולים, לרבות סירוב לעיתונאי "גלובס" שביקש לקבל אותם וכן מיסמוס של כל תהליך תיקון ושיפור, עד לרמת שיתוק. ניסיונות שלי ושל אחרים להצביע על הכשלים ולפעול באופן קולגיאלי לתיקונם לא צלח", ו"שנית, בימים האחרונים נוכחתי (שוב) לדעת כי בקרב חלק משמעותי מחברי המועצה אין נכונות לקיים דיון ענייני בנושא האמון בעיתונות, תפקיד העיתונות, והשאלות מיהו עיתונאי, מיהו מו"ל, מהי עיתונות וכדומה, אשר בעיניי הן הבעיות הבוערות ביותר במקצוע".

מועצת העיתונות – צילום ארכיון (באדיבות מועצת העיתונות)

ואכן, קודם לישיבה בקשה בר און לקבע עמדות לגבי מי הוא מו"ל ומי הוא עיתונאי. בהקשר זה פרץ ויכוח בין המכותבים, חברי המועצה כשעל פניו מרביתם לא הסכימו להגדרותיה. "אני לא מבקשת להכתיר "קומיסר עליון" אלא להגדיר מחויבות, כמו בכל מקצוע שמכבד את עצמו, לאמת מידה, אתיקה וסטנדרטים ברורים ושקופים", כתבה בר און והוסיפה כי  "המצב היום הוא שאין כלום. לא רק שכל אחד יכול להכריז על עצמו שהוא עיתונאי (או מו"ל), ללא כל מחויבות לאמת מידה, אתיקה וסטנדרטים כאמור, אלא שהוא גם זוכה להגנות ומכתבי תמיכה מטעם מועצת העיתונות וארגוני עיתונאים. בעיניי, המצב הבלתי סביר הזה הוא מרכיב גדול בחוסר האמון הציבורי כלפי התקשורת".
לטעמה של בר און עדיף שתיעשה רגולציה עצמית על ידי המו"לים כמו גם המועצה מאשר זו תגיע מהממשלה.  "לתומכי השוק החופשי שביננו, ואני ביניהם – אגיד, שבמקום בו אין סטנדרטים ואין הסדרה פנימית אך יש פריבילגיות, תגיע מתישהו רגולציה חיצונית מטעם הממשלה. לטעמי, בדיוק בגלל חשיבות חופש העיתונות, על המו"לים והעיתונאים לפעול בהקדם האפשרי להסדרה עצמית וקביעת סטנדרטים מחייבים", כתב המו"לית בהודעת הפרישה כשהיא מסיימת אותה באומרה כי  "במקום בו אין סטנדרטים ואין הסדרה פנימית אך יש פריבילגיות, תגיע מתישהו רגולציה חיצונית מטעם הממשלה. לטעמי, בדיוק בגלל חשיבות חופש העיתונות, על המו"לים והעיתונאים לפעול בהקדם האפשרי להסדרה עצמית וקביעת סטנדרטים מחייבים."

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן