Skip to content

האמן יואב ברנר חוקר את היחסים בין אהבה לסקס על פי תורת הצבעים של קנדינסקי

התערוכה Sex is Love, Sex is not Love בגלריה "המעבדה" מציגה מיצב תוצאות ניסוי התעלסות בן 5 ימים, הבודק באמצעות מדידות, את השפעת הצבע על מידת התשוקה, הסקרנות, האהבה והערנות שבמעשה החיבור הזוגי. כדאי להפנים את התוצאות לקראת ט"ו באב שיחול השבוע
פחות מדקה זמן קריאה: דקות

יואב ברנר יחד עם זוגתו מור ליבוביץ, חקר אמנותית את היחסים בין אהבה למין. הניסוי נעשה תוך שימוש בהנחיית תורת הצבעים של וסילי קנדינסקי, הטוענת ש"הצבע הוא הביטוי הישיר ביותר של הנפש ובעזרתו ניתן להשפיע עליה". הנחת היסוד של ברנר בעריכת הניסוי, היא כי המסע הצבעוני שלהם כזוג, מן הגשמי, בצבעי שחור לבן, אל הרוחני, בצבעים כחולים וצבעים חמים, ישפיע על הניסוי. "המעבדה", באוצרותו של שרון תובל, עוסקת בתערוכותיה, בשאלות אודות טבעו של הניסוי באמנות וחוקרת תהליכי אוצרות ותצוגה בעולם האמנות. גם תערוכה זו, בוחנת את השאלה האם האמנות אינה ניסיונית מטבעה והאם היא חייבת לחדש על מנת להיות ניסיונית.

במיצב המוצג, תלויים שישה בדים גדולים, ועליהם עקבות מעשי ההתעלסות שבוצעו במהלך שבוע המדידה. הניסוי חזר על עצמו מידי יום. לפני כל התעלסות, נרשמו מספר ערכים אשר דורגו ע"י השניים: ערנות, סקרנות, אהבה ותשוקה. הניסוי בוצע בחדר שינה לבן, נטול הסחות דעת, על מיטת יחיד מכוסה בבד כותנה, כאשר צבעי אקריליק מרוחים על הבד והגופות ערומות.

צילום מתוך אינסטגרם

הניסוי:

יום א', שעה 21:00.
בד לבן רטוב. מור ויואב ערומים, צבועים בשחור.
הלבן היא התחלה המובילה להתפתחות/התעלות והשחור מסתיר את הרוח ומכסה עיניים.
הערכה סובייקטיבית מקדימה על מידת ערנות, סקרנות, אהבה ותשוקה.
התעלסות.

יום ב', שעה 21:00 .
בד אדום רטוב. מור ויואב עירומים, צבועים בשחור.
מעבר לצבע אדום, אנרגטי, פעיל, המכיל כעס ותשוקה. התעמתות מול דחפים ויצרים.
הערכה סובייקטיבית מקדימה על מידת ערנות, סקרנות, אהבה ותשוקה.
התעלסות.

יום ג', שעה 21:00.
בד שחור רטוב. מור ויואב עירומים, צבועים בצהוב.
הצהוב משקף תבונה ארצית, תודעה שמחוברת לגוף ולחומר.
הערכה סובייקטיבית מקדימה על מידת ערנות, סקרנות, אהבה ותשוקה.
התעלסות.

יום ד', שעה 21:00.
בד שחור רטוב. מור ויואב עירומים, צבועים  בלבן/אפור ותכלת.
צבעים המסמלים צמיחה, בדרך אל הרוחני, השמימי.
הערכה סובייקטיבית מקדימה על מידת ערנות, סקרנות, אהבה ותשוקה.
התעלסות.

יום ה', שעה 21:00.
בד לבן רטוב. מור ויואב עירומים, צבועים בכחול.
הכחול הוא דתי, שמימי, קורא לאין סוף, מכיל אהבה שאינה מוגבלת בגוף.
הערכה סובייקטיבית מקדימה על מידת ערנות, סקרנות, אהבה ותשוקה.
התעלסות.

צילום: יואב ברנר
צילום: יואב ברנר
צילום: יואב ברנר

בנוסף לבדים, מוצבים מצד אחד, מזרון התלוי כחפץ אסתטי, ועליו רשום בכתב ידו של יואב : "Sex is Love, Sex is not Love ולעומתו, מוצג הציור "I will Swallow You", ציור שנוצר בהשראת הפרחים המפתים אך הטורפים. המיצג כולו מלווה ביצירת סאונד של ניר ג'קוב יונסי, המפגישה בין היצר הפראי של הג'ונגל לבין התשוקה והחיבור לטבע.

צילום: שרון תובל

אהבה וסקס בתרבות המערבית משויכים לנישואין ומימושם ולנאמנות. בעקבות מחקרים שבוצעו בנושא, הדוגלים בצורך לריגוש מתחדש המנוגד לנאמנות הנישואין, שרון תובל מציין כי "התרבות המערבית נוגדת את הביולוגיה האנושית המכוונת להרגיש ריגוש גבוה יותר לחדש, לצורך סיפוק הדופמין והטסטוסטרון שהמח כל כך אוהב. לכן פוליגמיה היא המצב הטבעי הכי יציב בטבע, 95% מהיונקים פוליגמיים, מלבד בני האדם. אך, האדם בעל תבונה ויצירתיות מצא את האדפטציה הטובה ביותר לביולוגיה והיא "הבגידה", מונח בעיקר נוצרי השומר על נורמטיביות חברתית תוך סיפוק כימי למח". הוא מצטט את הלן פישר, אנתרופולוגית מאוניברסיטת ראטגרס. שטוענת כי "כוחה של אנרגיית האהבה משקף את החוויה אולי הכי חזקה שבין אנוש יכול לחוות, זה בהחלט חזק יותר מהדחף המיני".

תוצאות הניסוי מראות כי מור ויואב אינם חשים באופן דומה את הניסוי עצמו. יואב מתלהב יותר, חושק יותר, סקרן יותר, וזאת כי הוא יוצר את המהלך הנוכחי. תחושתה של מור לקראת סוף הניסוי הייתה ככלי, כאובייקט המאבד משמעות, ולכן אולי רמת תשוקתה בניסוי משמעותית נמוכה יותר מזו של יואב. האם תורת הצבעים של קנדינסקי תרמה לניסוי? לא ברור מהתוצאה המוצגת.

יואב ברנר, יליד הארץ (1986), אוטודידקט, אמן בין־תחומי ואמן רחוב. עובד בתל אביב ובניו יורק, מציג ומוכר את עבודותיו בארץ ובעולם.

פתוח בסופי שבוע. נעילה בשבת, 31.7.21 בשעה 14:00

אוצר: שרון תובל

"המעבדה" הרצל 119, תל אביב

1 Comment

  1. יעקוב
    25 ביולי 2021 @ 19:06

    מחילה, זה לא זה ולא זה וכמו שאומר הפתגם הידוע:"אל תאיימו על הפלשטינאים על נפול אויבי ותקהה שיני בארץ"

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן