Skip to content

המשטרה נערכת להפגנת מחאה מול נתב"ג : לא נאפשר חסימת צירים

מפקד מחוז מרכז הזהיר כי כל ניסיון לשבש את התנועה בגזרת המרחב ובצירים העוקפים ייאכף באפס סבלנות. מובילי המחאה: עצוב לראות את ההשתלטות הפוליטית גם על רשות שדות התעופה. זכותם של אזרחי ואזרחיות המדינה למחות בכל מקום נגד הדיקטטורה וזה בדיוק מה שיקרה מחר
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

הפגנת ענק כנגד ההפיכה השלטונית מתוכננת להתקיים מחר (שני) מול נמל התעופה בן גוריון – נתב"ג.  על פי המארגנים זוהי הפגנת כח חשובה של המחאה ושמהווה את אחד הצעדים בדרך להפיכת "הממשלה הבזויה הזו ללא רלוונטית ולא מתפקדת ולמנוע ממנה את האפשרות לפגוע בדמוקרטיה שלנו". מפקד מחוז מרכז – ניצב אבי ביטון כינס הבוקר (ראשון) ישיבת סגל פיקוד להערכת המצב ואמר בהקשר לכך תרחיש הבלהות הלילה של מטוס עם מאות נוסעים שנדרש לבצע נחיתת חירום בנתב"ג, מהווה נורת אזהרה לכולנו ומחייב אותנו לשמירה על צירי התנועה הבטחוניים בנתב"ג. קורא למארגני המחאות: גלו אחריות שלא יקרה אסון שנתחרט עליו. ביטון התייחס לכך שהלילה לאחר חצות מטוס נוסעים גילה חלון שבור בגוף המטוס ושב על עקבותיו  לנמל התעופה נתב"ג ונחת בשלום.  ביטן התייחס הבוקר בישיבת סגל הפיקוד למחאה הצפויה מחר בנתב"ג והדגיש: צירי התנועה בגזרת מרחב נתב״ג מוגדרים צירי חירום ויש להשאירם פנויים לכוחות ההצלה בכל עת.

צילום: דן בר דב
תנאי המשטרה למפגינים – צילום: ללא

בתום הדיון, ציין הממ"ז כי משטרת ישראל רואה בזכות המחאה אבן יסוד במדינה דמוקרטית ולכן אנו מאפשרים לכל אזרח לממש את זכותו הבסיסית להפגין.  עם זאת, הדגיש כי יש משמעות מיוחדת לצירי נתב"ג, כאשר ניסיון לחסום צירים אלה עלול לעכב הגעתם של כוחות הצלה בחירום ובכך לסכן עשרות אלפי נוספים בטיסות הממריאות ונוחתות בשדה מדי יום. כאמור, מהמשטרה נמסר כי המשטרה תאפשר למשתתפי המחאה להפגין בגזרת המרחב, אולם לא תאפשר חסימת צירים וכל ניסיון לשבש את התנועה בגזרת המרחב ובצירים העוקפים ייאכף באפס סבלנות מתוך אחריות לבטחון הציבור. במשטרה פנו לקהל הנוסעים ובקשו מציבור הנוסעים שאמורים לטוס בשעות המחאה להקדים הגעה לשדה וממנו באמצעות רכבות.
מובילי ׳כוח קפלן׳ מסרו בתגובה לדוברות רש״ת ומפקד מחוז מרכז: עצוב לראות את ההשתלטות הפוליטית גם על רשות שדות התעופה. זכותם של אזרחי ואזרחיות המדינה למחות בכל מקום נגד הדיקטטורה וזה בדיוק מה שיקרה מחר. מחאה דמוקרטית, בלתי אלימה שתעצור את הכוונות הדיקטטוריות של ממשלת ישראל. אנו מצפים ממשטרת ישראל לשמור על זכות המחאה הקדושה במדינות דמוקרטיות".  בהודעת המשטרה לתקשורת נמסר כי המשטרה נכתב כי חסימת צירי התנועה בנתב"ג עלולה "לעכב הגעתם של כוחות הצלה בחירום ובכך לסכן עשרות אלפי נוסעים בטיסות הממריאות ונוחתות בשדה". המשטרה מסרה כי תאפשר למוחים ל-5,000 איש להפגין במרחב נתב"ג מבלי לחסום כבישים וקראה למובילי המחאה "לגלות אחריות". נציגי המוחים פנו בימים האחרונים לרכבת ישראל וביקשו לתגבר את תדירות הרכבות לנתב"ג וממנו בשעות ההפגנה, כדי לצמצם את הנזק לטסים. לדבריהם, פניותיהם לא נענו. בנוגע להתניות המשטרה לקיום המחאה נמסר ממובילי 'כוח קפלן' כי זו "פגיעה מכוונת בחופש המחאה מצד משרתיהם של בן גביר ומירי רגב" וכי הם יפגינו מחר כמתוכנן מחוץ לטרמינל 3. "נממש את זכותנו הדמוקרטית, ונראה שזכותו של כל ישראלי וישראלית להפגין נגד הדיקטטורה. צאו בהמוניכם להציל את הדמוקרטיה." מרשות שדות התעופה נמסר כי צפי הנוסעים מחר – 88,450 נוסעים בינלאומי ב-536 תנועות נחיתות והמראות, יוצאים 44,859, נכנסים 43,490 וכי מחר בין חמש אחר הצהריים לחצות צפויים 27 אלף נוסעים.
במהלך דיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר דיון בנושא ההפגנות נגד ההפיכה, הוא שאל במהלכו את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה "באיזו מדינה חוסמים את שדה התעופה ולא נותנים על זה את הדין?". היועהמ"שית השיבה לו כי מופעל שיקול דעת מתי ניתן לאפשר חסימות ומתי לא. בדיון השתתפו גם פרקליט המדינה עמית איסמן, המפכ"ל קובי שבתאי, שר המשפטים יריב לוין, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר וראשת חטיבת החקירות במשטרה שלומית לנדס. נתניהו טען בדיון כי "מישהי שצועקת בושה לעבר היועמ"ש נעצרת, ואילו כאן אלפים צועקים". בהמשך דבריו תהה ראש הממשלה, מה היה קורה אם נוער הגבעות היה חוסם את נתב"ג. "מה הייתם עושים אם נוער הגבעות היה מפרסם שיש יום שיבוש ובאים כולם לנתב"ג וסוגרים את הכביש?", שאל. בהרב-מיארה השיבה לדברי ראש הממשלה כי "מבחן הוודאות הקרובה זה מה שקובע". שר המשפטים לוין עקץ והעיר: "אין דין ואין דיין. איש הישר בעיניו יעשה".

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן