Skip to content

מתי כדאי להתחיל אילוף לכלב שלכם?

(פ) כתבת תוכן שיווקי ממומנת - הפרסום כולו באחריות המפרסם (המערכת אינה אחראית לתוכן, למוצרים או לצילומים המופיעים בה)
פחות מדקה זמן קריאה: דקות

בעלי כלבים רבים פונים לאילוף רק אחרי שכבר נוצרה בעיית התנהגות, וכתוצאה מכך הדרך לפתרון עשויה להתארך. מתי כדאי להתחיל באילוף, ואיך הוא יכול לסייע בכל אחת מתקופות החיים המרכזיות של החבר הכי טוב שלכם?

 

אם בעבר היה נהוג לחשוב על אילוף רק מגיל ההתבגרות של הכלב, כיום מתחדדת ההבנה שיש לו הרבה יתרונות כבר מגילאים צעירים. חלק גדול מבעלי הכלבים מגיעים לאילוף אחרי שנוצרה בעיה התנהגותית עם הכלב, מה שעשוי להצריך השקעה גדולה יותר מבחינת זמן וכסף. חינוך הכלב כבר מגילאים צעירים מאפשר לכם לעצב את אופיו, לצמצם בעיות התנהגותיות ולבסס קשר חזק ומשמעותי יותר עם החבר הכי טוב שלכם. ריכזנו עבורכם את הדברים שחשוב לדעת על אילוף כלבים, ב- 3 התקופות המרכזיות בחייהם.

אילוף גורים: גילאי 1-6 חודשים

כבר בשבועות הראשונים לחייו, אופיו של הגור מתחיל להתעצב. כאשר הגור משתולל יתר על המידה, האם תופסת אותו מהצוואר ומניחה אותו בצד, כדי להעמיs אותו במקומו. דינאמיקה זו היא אחת הדוגמאות לחינוך הבסיסי של הגור ועיצוב התנהגותו כבר מגיל צעיר. כאשר מדובר בגורים, המונח המתאים הוא פחות "אילוף" ויותר "חינוך". מכיוון שההתנהגות מתחילה להתעצב כבר בשנה הראשונה לחייו של הגור, חשוב להעניק לו הכוונה נכונה כדי לתרום להתפתחות אופי נוח וטוב.

כך למשל בגיל 7-8 שבועות, אחרי שהגור למד מאימו את השפה הכלבית והחל לתקשר עם הסביבה, אופיו המתעצב עדיין גמיש והוא יכול ללמוד דברים חדשים בקלות. בתקופה זו מוחו של הגור הוא כמו דף חלק, ולכן הלמידה במהלכה יכולים להיות משמעותית: האם האינטראקציות עם בני האדם נעימות או מפחידות? איך מתמודדים עם גירויים כמו רעשים וכבישים סואנים מחוץ לבית?

חינוך נכון יסייע לכם לעצב את אופיו של הגור, וליהנות ממתיקות בלתי נגמרת. לעומת זאת, התנהלות לא נכונה עשויה להוביל למשל לפחד או תוקפנות כלפי גירויים לא מוכרים. בנוסף, לאחר 10 שבועות הגור יתחיל לבדוק גבולות, לבדוק מה מותר ומה אסור. זה המקום לעצב את ההתנהגות בלי לכעוס. ככל שהגור מתבגר ומגיע כבר לגילאי 4-6 חודשים חשוב להמשיך לעצב את ההתנהגות, רצוי בשילוב לימוד פקודות וטריקים.

צילום: Shutterstock

 אילוף בתקופת ההתבגרות: גילאי 6-18 חודשים

כל מי שהספיק להיות הורה למתבגרים, יודע מה ההרגשה כשהם עושים מה שבא להם, רוטנים ומגיבים בצורה לא פרופורציונלית על כל דבר קטן. גם הכלבים שלנו חווים את גיל ההתבגרות: תקופת גיל ההתבגרות שלהם חלה בגילאי 6-18 חודשים ותלויה בין היתר בגודל הכלב, כאשר כלבים קטנים מגיעים לגיל ההתבגרות מהר יותר. כמו ילדים מתבגרים, גם כלבים בגיל ההתבגרות לא תמיד מקשיבים. זה אומר שהם יכולים לחטוף אוכל מהשולחן, לקפוץ על מי שבא מתי שבא ולהתנהג בפראות. כיאה למתבגר שעושה מה שבא לו בתקופה זו נכונותו של הכלב ללמוד פוחתת, ומכאן חשיבות הקניית הרגלים והתנהגויות כבר בתקופות הגורות. זה לא אומר שאי אפשר לאלף כלבים בגיל ההתבגרות, זה פשוט קצת יותר מאתגר.

כדי להתמודד בצורה מיטבית עם הקונפליקטים בגיל ההתבגרות חשוב ללמד את הכלב הרגלים נכונים, לאפשר לו לפרוק אנרגיה, לבסס את הסמכות שלכם ולבנות מערכת יחסים נכונה. אילוף וחינוך נכון יכולים לסייע לכם במשימה.

ובעיקר חשוב לזכור שהכלב המתבגר לא עושה לכם "דווקא": הוא מונע ע"י דחפים שמתכנתים אותו ברמה הגנטית להיות עצמאי (בטבע מדובר בשלב חיוני לפני שהוא עוזב את התא המשפחתי). הבנה זו תסייע לכם לתקשר עם הכלב בצורה מיטיבה, מקדמת ונטולת כעס.

אילוף כלבים בוגרים: 18 חודשים ומעלה

הכוונה היא לאילוף כלבים שעברו את גיל ההתבגרות. בשלב זה האופי הולך ומתייצב, העולם יותר מוכר והכלב פחות מתרגש מגירויים. גם במקרה זה חשוב לזכור שכלבים קטנים נוטים להתבגר מהר יותר, ולכן יגיעו מוקדם יותר לגיל בגרות. מצד אחד בתקופת הבגרות יש ירידה באנרגיות הגבוהות שמאפיינות את תקופת הגורות, מה שמגדיל את הקשב של כלביכם. מצד שני יש רכיבים בהתנהגותו ואופיו של הכלב שכבר התעצבו. אם למשל הכלב חששן, סביר להניח שהוא יישאר חששן.

כמובן שגם בשלב הזה חשוב לעבוד ולהעמיק את החיבור ביניכם לבין הכלב, באמצעות לימוד של התנהגויות נכונות. אילוף בשלב הבגרות יכול לסייע לכם להמשיך ולעצב את ההתנהגות הכלב, תוך התמודדות עם בעיות ותגובות לא רצויות.

חשוב לפחות כמו אילוף: הפעולה שחשוב לבצע כבר עכשיו

כמו שכבר הבנו, ככל שנשקיע בחינוך הכלב מגיל צעיר יותר, כך נוכל להשפיע בצורה משמעותית יותר על עיצוב אופיו והתנהגותו. והנה עוד פעולה שחשוב לבצע בגיל כמה שיותר צעיר: לרכוש ביטוח חיות מחמד, שיאפשר לכלב שלכם לקבל את הטיפול הטוב ביותר בלי שתצטרכו לקרוע את הכיס.

ביטוח לכלב נועד לכסות מגוון הוצאות רפואיות, כולל תרופות, טיפולים רפואיים, ניתוחים ואשפוזים. ביטוח לכלב מבית הפניקס מכסה את כל אלה, וגם מאפשר לכם לבחור כל מומחה או ווטרינר שתרצו כדי שתוכלו להעניק לכלב שלכם את הטיפול הכי טוב שיש. בנוסף, ביטוח חיות מחמד של הפניקס כולל השתתפות עצמית בסכום נמוך וקבוע, שאינו משתנה גם אם עלות הטיפול גבוהה.

מדוע חשוב לצרף את הכלב לביטוח חיות מחמד בגיל כמה שיותר צעיר? ראשית, מכיוון שאפשר לצרף לביטוח כלבים עד גיל מסוים (החל מגיל מסוים כלבים לא מתקבלים לביטוח).

בנוסף, במרוצת השנים עשויות לצוץ יותר בעיות בריאותיות שיוחרגו מהביטוח. ככל שמצרפים את הכלב לביטוח בגיל צעיר יותר, כך נמנעים מהחרגות אפשריות ויכולים לישון בראש שקט, בידיעה שהחבר הכי טוב שלכם יקבל את הטיפול הכי טוב שיש ברגע האמת.

ובשורה התחתונה: אילוף הכלב ועשיית ביטוח חיות מחמד בגילאים צעירים, יאפשרו לכם ליהנות מקשר משמעותי ומראש שקט לאורך זמן.

מידע זה הינו כללי אודות התכנית בלבד וכל האמור כפוף לתנאי הפוליסה המלאים ולסייגיה. בכל מקום של סתירה בין המידע המופיע בפרסום זה לבין תנאי הפוליסה- תנאי הפוליסה גוברים. ההצטרפות לביטוח הינה בכפוף לתהליכי הצירוף ומדיניות החיתום של החברה. המידע לעיל אינו מהווה חוות דעת או המלצה ואינו מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המבוטח. סכומי הביטוח המפורטים צמודים למדד על פי תנאי התכנית.

 

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן