Skip to content

"חולית 2": סופת חול מרהיבה באפקטים ובמיטב השחקנים

ביקורת סרט: הבמאי דניס וילנב מוסיף הרבה מהתבלין שלו לסרט "חולית: חלק שני", אפוס מחשמל, עתיר בחול מדברי, ומובל על ידי השחקן הכריזמטי שגילם לאחרונה את ווילי וונקה, שהפעם בחר שלא לשיר
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

הסרט "חולית" שיצא בשנת 2021 היה עמוס לעייפה, אם כי כיסה באורכו רק כמחצית מן הספר הראשון של פרנק הרברט משנת 1965. היה צריך לשלב בתסריט צפוף את הבתים אטריידס, הרקונן וקורינו, כוכבי הלכת אראקיס וקלאדן, מקור התבלין, ההקבלות הדתיות והיקף כולל של סיפור עלילתי שימשוך את הצופים. הסרט הצליח, והוכיח את עצמו בקופות. ובכל זאת, "חולית: חלק שני" אולי פחות עמוס מקודמו (הרי כבר ביססו את הדמויות), אלא ש-וילנב כבר סנתז את כל האלמנטים המגוונים לכדי חבילה אחת, שלפעמים מתפוצצת בתפרים, אבל עדיין הרבה יותר קל לזרום פה. החוויה של "חולית: חלק שני" עוסקת ברעיון שאפשר לאלף תולעת חול ענקית ולרכוב עליה, ואז בעצם אפשר להתקדם עם שאר סיפורי הרקע.

מקור: טוליפ אנטרטיינמנט

בכמעט שלוש שעות, "חולית: חלק שני" עדיין מביא חוויה קולנועית מרשימה, אם כי בעייתית בתסריט. כך למשל, הסרט נפתח עם הנסיכה אירולאן (פלורנס פו) ואביה – שאדאם הרביעי (כריסטופר ווקן), שלא נראים שוב על המסך במשך שעה ו-15 דקות, או דמותו המרשימה של ג'וש ברולין שצצה רק לאחר כשעתיים מתחילתו. בסך הכל, הצופים זקוקים ליותר משתי ידיים כדי לספור את כל הכוכבים המופיעים בסרט "חולית: חלק שני" – ובהם שבעה מועמדים לאוסקר, שניים מהם זוכים.

מקור: טוליפ אנטרטיינמנט

אבל נתחיל עם טימותי שאלאמה, שמגלם את דמות המשיח פול אטריידס, והוא מספק את אחד מעמודי השדרה של הסרט. כשעזבנו אותו בפעם האחרונה, הוא נסע לכוכב המדבר אראקיס ונפל על צ'אני (זנדאיה), אחת מלוחמי ההתנגדות של פרמן הנעולים בקרב על השליטה בתבלינים. פול אולי הוא המושיע לו חיכו הפרמנים מזמן, ואולי לא, וככל שהוא לומד את דרכי המדבר – כולל רכיבה על תולעי חול, נראה כאילו הוא לומד לגלוש על גלים גדולים.

מקור: טוליפ אנטרטיינמנט

בינתיים, על כוכב הלכת נטול הצבע, מתעורר לו לוחם צעיר ופסיכוטי, פיד-ראותה הרקונן, המגולם על ידי אוסטין באטלר ("אלביס"), המביא נוכחות מפחידה מתחת לראשו הקירח, לגבותיו המגולחות ועורו הבהיר. הוא משסף גרונות בלי חצי מחשבה והטלטלה המוחלטת של האיום שלו מחייה את הסרט. הוא בדיוק האלמנט שהיה חסר לחלק הראשון המנומנם של "חולית". אם לפשט את הדברים, ככל האפשר – זה בסופו של דבר ספר בן 900 עמודים שהתסריט שואב ממנו את הדמויות של שאלאמה ובאטלר, כבחור הטוב והרע שמתמודדים זה מול זה, שכן גורל היקום תלוי פחות או יותר בקרב ביניהם. עם זאת, לאחר כמה סצנות ודימויים נועזים באפוס המדבר, מגיעה גם אופרת הרוק החלל שמחכים לה (עם מוזיקה מחרישת אוזניים של האנס זימר). בין הדמויות הרבות שמקשטות את "חולית: חלק שני", אנו מקבלים גם את דייב באוטיסטה כאחיו חם המזג של פייד-ראותה, את חוויאר בארדם כמנהיג האציל של הפרמן, את רבקה פרגוסון כאמו של פול, את פיו ו-ווקן כמנהיגים מכוכב אחר, ועוד דמויות נוספות: שרלוט רמפלינג, סטלן סקארסגארד, לאה סיידו, אניה טיילור-ג'וי וכדומה – שכולם נושאים מיתולוגיות משלהם ויכולים להצדיק פרקים משלהם בסדרת טלוויזיה ארוכת פרקים. כן, סדרה, ולא סרט פיצ'ר.

וילנב הוא במאי אשר יצר שוברי קופות מפוארים, שהצופים יכולים לגעת בהם. הוא דבק בוויזואליה, ו-"חולית: חלק שני" נראה נפלא, אם כי צריל לזכור שהכל סינתטי בחסות ה-CGI. שאלמה בן ה-28, כל כך חם וחביב ב-"וונקה", אלא שפה הוא לובש היטב את חליפת גיבור-העל: לוחם, מושיע, מאהב ואחד הכוכבים הצעירים המגוונים ביותר בהוליווד. באטלר, עם זאת, גונב את ההצגה, אבל כנראה הסרט מתוכנן כך. ובשביל שניהם, כאמור, כדאי לראות את הסרט. העולם שוילנב בנה – בתקציב גדול וברמה הגבוהה ביותר, עשיר ומתגמל על המסך הגדול, אך גם בשל ליהוק מדהים של שחקנים וסיפור שהוא בו-זמנית יוצא דופן, גם אם לא מהעולם הזה. אולי התסריט לא מושלם, אבל עכשיו נותר רק ללמוד איך לאלף תולעת חול ולצאת לגלוש.

"חולית: חלק שני" | "Dune: Part Two" – עכשיו בבתי הקולנוע.

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן