Skip to content

בזמן שעיניי כולם נשואות לעזה ולצפון – מתנחלים משתוללים חופשי בגדה המערבית

רכבים הועלו באש, פלסטינים הותקפו בירי תחת "חסות המלחמה". האיחוד האירופאי הטיל סנקציות על שורת מתנחלים וקרא ל"הפסקת אלימות המתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית וירושלים"
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

שביתה חסרת תקדים בשטחי הגדה המערבית הוכרזה הבוקר (ראשון) בכל השטחים הכבושים כשלטענת הפלסטינים היא באה כאות מחאה על ההרג שבוצע על ידי כוחות הביטחון במחנה "נור שמס" בטולכרם אתמול בלילה וכן על המתקפה המתמשכת על עזה שגבתה נכון להיום יותר מ- 34049 קורבנות ואלפי פצועים. לפי הדיווחים הפלסטיניים בשטח, השביתה כללה בתי ספר, מוסדות אקדמאיים, חניות, ותחבורה ציבורית וצפויה להתלוות אליה מחאות והפגנות בכל מיני יישובים. תנועת ה"פתח"- מחוז צפוני, הכריזה היום על השביתה וקראה לתושבי פלסטין "לשמור על אחדות וסולידריות עם עמנו בטולכרם ועזה". על פי הדיווח גם ארגון המורים ואיגוד עובדי התחבורה הכריזו על הצטרפותם לשביתה. בתוך כך, גורמים רפואיים סיכמו כי כתוצאה להרג שביצעו כוחות הביטחון אתמול בערב נפלו 14 קורבנות, חלקם קטינים, ונפצעו עוד עשרות.

חנויות סגורות בעיר התיקה (צילום: סוכנות הידיעות וואפא ולפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

בתוך כך מתנחלים חמושים תקפו את הכפר א-סאוויה  בגדה המערבית. במקום נכחו גם חיילים, אך האירוע נמשך. ישנם פצועים, שלושה מהם קשה. כמו כן אמבולנס של הסהר האדום שהגיע לאזור לחלץ פצועים הותקף בירי והנהג נפצע קשה ומותו נקבע סמוך לאחר מכן.
מתנועת יש דין נמסר: ״שוב אירוע חמור של אלימות מתנחלים תחת אבטחה צבאית ושימוש בירי חי. המתנחלים מתנהגים כמיליציות חמושות והצבא במקום לעצור אותם – מלווה אותם. נזכיר עוד שפגיעה בצוותים רפואיים הינה חמורה במיוחד.״

מתנחלים מעל הכפר א-סאוויא בגדה המערבית (צילום: מועצת הכפר)


מכוניות שרופות בכניסה לכפר אסאוויא (צילום: יש דין)

בשישי האחרון החליט האיחוד האירופי על הטלת סנקציות נגד ארבעה מתנחלים ושני ארגוני ימין שפועלים בשטח ותוקפים פלסטינים בגדה המערבית ובירושלים המזרחית. בהודעה לעיתונות שפרסם האיחוד ציין כי "המועצה החליטה להפעיל סנקציות נגד 4 מתנחלים ושני ארגוני ימין להפרתם הסיסטמתית לזכויות האדם בשטחים הכבושים לרבות ביצוע עינויים בפלסטינים, יחס אזכרי מפלה ובלתי אנושי כלפי פלסטינים. בין היתר, הפרות זכויות הקניין וכבוד האדם של תושבי הגדה המערבית הפלסטינים". האיחוד פירט כי "הארגונים שנגדם ננקטו הצעדים הינם ארגון להב"ה, ארגונו של בנצי גופשטיין ובעבר השתייך גם לאיתמר בן גביר וארגון נערי הגבעות המוכרת באלימות ברוטלית נגד פלסטינים". עוד פירט "הסנקציות יופעלו נגד מאיר איטנגר ואלישע ירד שביצעו שורה של תקיפות אלימות נגד פלסטינים בין השנים 2015-2023".  בנוסף אליהם פירט האיחוד האירופי כי "גם נריה בן פזי שהואשם בתקיפה חוזרת ונשנית של פלסטינים בוואדי א-סיק ובדיר ג'ריר, מזרחית לרמאללה, מאז 2021, וינון לוי, שהשתתף במעשי אלימות רבים נגד הפלסטינים יכללו ברשימה". משמעות הסנקציות היא הקפאת הנכסים והכספים באיחוד האירופי של האנשים והארגונים שעליהם הוטלו הסנקציות, וכן איסור כניסה למדינות האיחוד. בהודעה האיחוד האירופי קרא "להפסקת אלימות המתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית וירושלים ושמירה על ביטחון התושבים הפלסטינים והנגשת מקומות הקדושה". "יש צורך לפעול למצות את הדין עם כל אלו שהופעלו נגדם סנקציות", הבהיר האיחוד האירופי. בנוסף התייחס האיחוד האירופי להחלטת ממשלת ישראל להרחבת התנחלויות וקרא להפסיק מדיניות זו בכל שטחי הגדה המערבית.

1 Comment

  1. ישראל כיפור
    21 באפריל 2024 @ 16:21

    מצידי – שיעשו סנקציות על כל הגועליציה!! כולל אלו שנשכבים מתחת לאלונקה! ובמיוחד – לעומד בראש – מר חלחלא ופית'ה-חון :\

    פגרה?? תאכלו חרא במקום פגרה.

    ולמשפחות החטופים והנרצחים – סליחה סליחות סליחות :\

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן