Skip to content

נתניהו במליאה: אם אתם רוצים דכדוך – תקשיבו לאולפנים

ראש הממשלה התייחס לדרישות החמאס להפסקת לוחמה וטען כי נתן מנדט נרחב לצוות המו"מ: "אני דוחה מכל וכל את השקר הנתעב כאילו אני לא נותן לצוות המשא ומתן את המנדט שהוא מבקש". יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "מה שנשאר ממך זה חרוזים"
פחות מדקה זמן קריאה: דקות

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר היום (שני) בכינוס מיוחד של מליאת הכסת בכנסת, וטען כי "מסוף דצמבר ועד עכשיו קיבלתי חמש פניות של צוות המו"מ אליי להרחיב את המנדט, ואני אישרתי את כל ההצעות ונעניתי לכל הבקשות". לדבריו, "מדינאים שאינם תומכים נלהבים שלי" אמרו כי "סינוואר הוא המכשול היחיד". נתניהו נאם בדיון על פי בקשתם של 40 חברי כנסת, המחייב את ראש הממשלה לקחת בו חלק. משפחות חטופים הפגינו ביציע משכן הכנסת בזמן דברי נתניהו.
בבקשה לקיים את הדיון נכתב כי "חזית המלחמה בצפון מושתקת וגובה מחירים חסרי תקדים ובלתי הפיכים. במעמד הכלכלי, במעמד החברתי ובמעמד הנפשי. מעל 70 אלף פונו על ידי המדינה ואינם רשאים לחזור לביתם. היעדר מדיניות ברורה הביאה להתרסקות אלפי עסקים מקומיים, התרסקות של קהילות שלמות והתפרקות של משפחות רבות". נתניהו הציג עמדה לוחמנית – "אני שומע את הקולות שכופרים בצורך להשיג ניצחון", אמר ראש הממשלה. "אני שומע את קולות הדכדוך שמבטלים זאת ואומרים שאין אפשרות לנצח. הניצחון הוא עדיין היעד המרכזי שלנו…אם אתם רוצים דכדוך – תקשיבו לאולפנים אבל אם אתם רוצים עוצמה – תקשיבו ללוחמים. אני מחבק את משפחות השכולות, מאחל החלמה לפצועים ומחבק את משפחות החטופים". "אני דוחה מכל וכל את השקר הנתעב כאילו אני לא נותן לצוות המשא ומתן את המנדט שהוא מבקש ולא נענה לבקשות שלו. מסוף דצמבר ועד עכשיו קיבלתי 5 פניות של צוות המשא ומתן אליי להרחיב את המנדט ולהגמיש את התנאים ונעניתי לכל הבקשות", טען נתניהו. "התדריכים השקריים שחוזרים על עצמם שאנחנו המכשול הם ספין שקרי שלא רק פוגע במשפחות אלא מרחיק את השחרור ופוגע במשא ומתן. במקום שהלחץ יהיה מופנה כלפי סינואר הוא מופנה כלפי ממשלת ישראל, שמתבקשת שוב ושוב לעשות עוד ויתור ועוד ויתור. אז מדוע שסינוואר ייכנס ללחץ? הוא יושב בבונקר שלו ושמח שעושים בשבילו את העבודה. אמר ראש הממשלה.

ישראל מתבקשת שוב ושוב לעשות עוד ויתור ועוד ויתור (צילום: נועם מושקוביץ / דני שם טוב, דוברות הכנסת)
לפיד: "באיזה עולם אתה לא עולה לדוכן הזה, מבקש סליחה מעם ישראל, מבקש סליחה – והולך הביתה?" (צילום: צילום: נועם מושקוביץ / דני שם טוב, דוברות הכנסת)

"באיזה עולם ראש הממשלה שאחראי לאסון הגדול ביותר שקרה לעם היהודי מאז השואה – נשאר ראש הממשלה? באיזה עולם אתה לא עולה לדוכן הזה, מבקש סליחה מעם ישראל, מבקש סליחה – והולך הביתה? 1,500 הרוגים ונרצחים. בשבוע שעבר עמדנו בכיכר החטופים ודיברנו על 131 חטופים, השבוע זה כבר 125 חטופים. הם מתים שם. ילדות נאנסות כל יום. קשישים מתים במנהרות. כל הצפון הישראלי מפונה. חבל הארץ היפה ביותר, הפורח ביותר, נטוש, מצולק, הרוס", תקף יו"ר האופוזיציה, ראש מפלגת יש עתיד,  יאיר לפיד את נתניהו. "אנשי מילואים עושים מאה חמישים יום, מאבדים את חייהם, נהרגים, נפצעים, העסקים שלהם מתפרקים, ואתה עסוק בלילות בניסיונות להנדס לחרדים שחרור מגיוס. צה"ל אומר לך שהוא מוכרח אותם. זו כבר לא שאלה פוליטית, זו שאלה מבצעית וביטחונית. החרדים צריכים להתגייס מפני שאין לנו מספיק גדודים ואין לנו מספיק חטיבות, ואתה עסוק בתרגילים ותעלולים פוליטיים כדי לשחרר אותם. מעמד הביניים הישראלי מתרסק. המלחמה על ראשם, הכלכלה על ראשם. הם ישראלים טובים, מעמד הביניים הישראלי. הם אלה שבמילואים, הם אלה שסופגים את ההפסדים, הם אלה שנטשת". "אתה יודע ואני יודע שמה שיש פה זו ממשלה מופקרת, מסוכנת, שמדרדרת אותנו לתהום. שנינו יודעים שאם הייתה לך ממשלה נורמלית, אם עדיין היית ראש ממשלה אמתי, היה הסכם עם סעודיה, הייתה עסקת חטופים, הייתה תכנית ליום שאחרי בעזה, היה חוק גיוס. אנחנו מחמיצים הזדמנות היסטורית, להסכם שלום אזורי, שיוביל גם להסדר בעזה וגם להסדר בצפון. יש פה עולם מדיני שלם, מורכב, עם סיכונים וסיכויים, וכל מה שיש לך להגיד זה "לא חמאסטן ולא פתחסטאן", כי מה שנשאר ממך זה חרוזים". "אני אומר מפה לעם ישראל, תהיה לנו ממשלה טובה. אל ייאוש. אני יודע שזה לא קל, אבל זה יקרה. פעם אחת כבר שלחנו אותם הביתה, אנחנו נעשה את זה שוב. פעם אחת כבר הוצאתי אותך ממשרד ראש הממשלה, נעשה את זה שוב. עוד תהיה לנו ממשלה שתקום בבוקר ותלך לעבוד. ככה זה היה בממשלת השינוי. נעבוד בשביל האזרחים, נעבוד בשביל המילואימניקים, נעבוד בשביל מעמד הביניים, נעבוד כדי להחזיר לישראל את מעמדה בעולם. זה מה שהמדינה הזו צריכה, וזה מה שיהיה לה. השאלה היא רק מתי. כל יום שעובר עם הממשלה הזו פועל נגדנו. מדרדר את מצבנו. הגיע הזמן אדוני שפעם אחת בחייך תעשה את הדבר הפשוט וההגון, תודה שאתה כבר לא מסוגל להיות ראש הממשלה, ותלך הביתה", סיים לפיד את נאומו.
מוקדם יותר הבוקר  נורה טיל מלבנון לעבר מושב מרגליות ופגע ישירות במזכירות. על רק זה החליטו במושב לנתק מגע עם צה"ל וכוחות הביטחון "מושב מרגליות החליט לנתק מגע עם ממשלת ישראל ולהוציא את כל החיילים  ממרגליות. הודעה נמסרה לקצין הגמר. כמו כן אנו סוגרים את חמ״ל המושב, ושערי הישוב. אין נכנס ואין יוצא למושב לאף אחד כולל הצבא. כיתת הכוננות תמצא מקום אחר לשהייה. למושב מרגליות אין צורך להישמר מהחיזבאללה אלא מממשלת ישראל שמרסקת את המושב בהחלטותיה.  מרגליות נפגעת מהחלטת הממשלה וממשרד החקלאות באופן ישיר וגורמת נזק גדול יותר מטילי הנ”ט של החיזבאללה", הודיע  איתן דוידי יושב ראש המושב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן