Skip to content

מה חשוב לדעת לפני חתימת חוזה לדירה חדשה?

(פ) כתבת תוכן שיווקי ממומנת - הפרסום כולו באחריות המפרסם (המערכת אינה אחראית לתוכן, למוצרים או לצילומים המופיעים בה)
פחות מדקה זמן קריאה: דקות

מתקדמים לקראת רכישת דירה חדשה? מזל טוב! עם כל ההתרגשות, הנה כמה דברים שממש אסור לכם לפספס לפני שאתם מרימים את העט וחותמים על החוזה.

רכישת דירה חדשה היא אחת העסקאות המשמעותיות והמרגשות ביותר שאנו לוקחים בהן חלק. הערך שלה טמון לא רק בהבטחה לעתיד מסוים שאנו בוחרים בו, אלא גם בכך שרכישת דירה חדשה כרוכה בהתחייבות כספית גדולה, וכיוצא בזאת, בהחלטות חשובות שיש לקבל. ישנם לא מעט פרויקטים חדשים בשיווק , שיכולים להישמע עבורכם כמו התגשמות חלום, אולם לפני שאתם חותמים על חוזה דירה, חשוב לוודא שאתם מבינים את כל הפרטים בו ושהחוזה מגן על זכויותיכם. הכנו לכם מספר נקודות חשובות שיש לקחת בחשבון, כדי שההחלטה המשמעותית הזו תהיה הצעד הראשון שלכם לחיים מלאים, נוחים ונכונים לכם – בפן האישי ובפן הכלכלי.

צילום: shutterstock

בדיקת נכס לעתיד הקרוב והרחוק

הקפידו לדרוש ולבדוק את שרטוטי הנכס באופן יסודי לפני חתימת החוזה, בקשו לראות את תוכניות הבנייה העתידית. מעבר לכך שחשוב לוודא שהנכס שאתם רוכשים עומד בציפיות שלכם מהבחינה המבנית שלו, חשוב לבדוק גם את סביבת הנכס ולהבין שהיא מתאימה לכם. בין אם אתם מחפשים פארק שיהיה נגיש וקרוב לבית שלכם, ובין אם אתם מבקשים סביבה אורבנית ושדרת חנויות ועסקים שיהיו במרחק הליכה מכם, ודאו שהתוכנית העתידית של סביבת הנכס שלכם, אכן עומדת בציפיות לטווח הארוך שלכם. יהיה נחמד לגלות שהפארק שנמצא מתחת לבית שלכם או הנוף היפה שנגלה בפניכם בחלונות, לא יוחלף בגורד שחקים חדש או פרויקט נדל״ן אחר שייוותר הנוף שלכם לשנים רבות.

בדיקת החוזה בקפידה ובעיון

קראו את חוזה הדירה בעיון רב לפני חתימתו, ודאו שאתם מבינים את כל הסעיפים ושהחוזה מגן על זכויותיכם. חתימה על חוזה דירה הוא רגע משמעותי ולכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין שיבדוק את החוזה ויוודא שהוא תקין מבחינה משפטית. שימו לב במיוחד לסעיפים בנוגע למחיר הדירה, תנאי התשלום, אחריות המוכר במקרה של פגמים או ליקויים בנכס וביטול החוזה – ודאו שאתם מבינים את תנאי ביטול החוזה ומהן העלויות הכרוכות בכך. בשורה התחתונה, שימו לב שכל הפרטים שהוסכמו בין שני הצדדים, ביניכם ולבין הקבלן, מוזכרים בחוזה הרכש.

קביעת מחיר ומיסוי

במסגרת פרויקטים חדשים על הנייר, קביעת מחיר הנכס הראוי היא אבן יסוד חשובה. חשוב לברר מראש את המיסים החלים על העסקה על מנת להבטיח את כדאיותה והן על מנת להיערך בהתאם לתשלומים הנדרשים. במקרה של רכישה באמצעות משכנתא, עורך הדין שלכם יבחן את לוח התשלומים שנקבע בהסכם ויוודא שהוא תואם את היכולות הפיננסיות שלכם. במידה שקיימת משכנתא קיימת על הנכס, עורך הדין שלכם יעביר מכתב כוונות בר תוקף, שמעיד על כך שהבנק מתחייב להסיר את תשלומי המשכנתא טרם העברת הבעלות של הדירה אליכם. חשוב לציין שמדובר בפעולות מורכבות בעלות היבטים משפטיים רבים. לכן, מומלץ בחום לפנות לשירותיו של עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום המקרקעין, שילווה אתכם לכל אורך הדרך, יגן על זכויותיכם ויסייע לכם להגיע להסכם הוגן ותקין.

קביעת מועד מסירה – לתכנן את העתיד שלכם כראוי

מועד מסירת דירה חדשה הוא אירוע שיש לתת עליו תשומת לב רבה, והוא קבוע מראש בחוזה המכר. עם זאת, ייתכנו מקרים בהם הקבלן לא יעמוד במועד המסירה שקבעתם ביניכם, ותאלצו להמתין עם קבלת הדירה. במקרה כזה, הזכויות שלכם מוגנות בחוק המכר (דירות), וחשוב לדעת שאיחור במסירה מעבר ל-60 יום ממועד הקבוע בחוזה, מקנה לכם זכות לפיצויים. גובה הפיצויים נקבע על פי נוסחה מיוחדת המופיעה בחוק, והיא מחושבת על בסיס דמי שכירות ראויים לדירה דומה. במקרה של איחור במסירת הדירה, אל תהססו לפעול ולממש את זכויותיכם. בתקווה שלא תאלצו להתמודד עם עיכוב במסירת הנכס, מומלץ לעקוב אחר התקדמות הבנייה באופן שוטף ולוודא שהקבלן עומד בלוחות הזמנים. כמו כן, חשוב לשמור על כל המסמכים הרלוונטיים כמו חוזה המכר, התכתובות עם הקבלן וקבלות התשלום.

טיפים נוספים לסיכום

רכישת דירה חדשה היא עסקה משמעותית, וחשוב לוודא שאתם מודעים לכל הזכויות שלכם. עם תחילת התהליך של ההתעניינות בנכס, דרך רכישתו, מומלץ להגיע לפגישות עם הקבלן מלווים באדם נוסף. כמו כן, הקפידו לתעד את כל ההסכמות ביניכם ובין המוכר או הקבלן בכתב. התעניינו בפרויקטים חדשים בשיווק, אל תתביישו לשאול שאלות, וודאו שאתם מרגישים בנוח ובטוחים לפני חתימת החוזה ותיהנו מרכישת בית החלומות החדש שלכם.

 

 

 

 

 

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן