Skip to content

"הקול בראש 2": חיים של מתבגרת

ביקורת סרט: חרדה וקנאה מפיחים חיים חדשים בסרט ההמשך של פיקסאר, שנהנה מסיפור שובה לב והנפשה ראויה
פחות מדקה זמן קריאה: דקות

ביקורת סרט: חרדה וקנאה מפיחים חיים חדשים בסרט ההמשך של פיקסאר, שנהנה מסיפור שובה לב והנפשה ראויה

לפיקסאר יש היסטוריה מסובכת עם סרטי המשך. עבור כל סרט מצליח ("צעצוע של סיפור 3", "משפחת סופר-על 2"), יש גם כמה שמרגישים מיותרים במקרה הטוב ופשוט רע במקרה הרע ("מכוניות 2" לצורך הדוגמה). למרבה המזל, הסרט האחרון של האולפן, "הקול בראש 2" נוטה לגדולה מאשר יתירות, ולמרות שהוא לא אחד הסרטים הטובים ביותר של פיקסאר, הוא מהווה תוספת ראויה לספריית האנימציה הענקית.

"הקול בראש 2" (צילום: פורום פילם)
"הקול בראש 2" (צילום: פורום פילם)

הסרט מתאחד עם ריילי אנדרסון (קנסינגטון טלמן, בגרסה בלועזית) בערך בזמן שהיא מגיעה לגיל 13. הרגשות שפגשנו בסרט הראשון בונים מערכת אמונות ותחושת עצמי במוח המתבגרת הצעירה. עם זאת, כל זה מתמוטט כאשר גיל ההתבגרות מבצבץ ועולות כמה רגשות חדשים שמזעזעים את העניינים. בדיוק כשריילי יוצאת להשתתף במחנה הוקי חשוב להתפתחות האישית שלה, המוח שלה בחוסר סדר והדברים מתחילים להיות כאוטיים די מהר.

הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)
הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)

קבוצה חדשה של רגשות מוצגת במהירות: חרדה, קנאה, מבוכה, אדישות (שתורגם בטעות בגרסה בעברית כשעמום) ונוסטלגיה. ברור שחרדה מנהלת את ההצגה, ועבודת הדיבוב באנגלית של מאיה הוק תזזיתית ותוססת, כפי שניתן היה לצפות. לצד הוק נמצאת קנאה של איו אדבירי; שתיהן גונבות את ההצגה כשהן מנסות להשתלט על מוחה של ריילי ולזרוק את שמחה והקבוצה שלה הצידה. ההימור כפול בסרט, וזה מרתק לראות את "הקול בראש 2" מתמודד עם שני רגשות שהם כוח מניע וחשוב בימינו. חרדה מצדיקה את מעשיה בכך שהיא מתכננת את העתיד, אבל מחשבת האבדון שלה רק מחמירה את המצב עבור ריילי.

הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)
הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)

מבוכה הוא ביישן מכדי לעמוד מול החרדה, אדישות משועמם מדי וקנאה מקסימה מדי. זו דינמיקה קבוצתית הרבה יותר מרתקת מזו שהייתה בין שמחה, גועל, פחד, כעס ועצב. הזרימה שלהם במקום העבודה כבר התבססה בסרט הקודם, והם נחשבים לוותיקים ומיושנים לעומת הפנים הרעננות במטה המוח של ​​ריילי. "הקול בראש 2" הוא בעצם סיפור על הצוות הוותיק מול הצוות החדש וכיצד הם בסופו של דבר צריכים לעבוד יחד כדי לשפר את חייה של ריילי.

"הקול בראש 2" שומר על הקסם, ההומור והכיף של הסרט הראשון, ומרחיב את עולם מוחה של ריילי בדרכים מעניינות. מעקף אל כספת המוח חושף את הסודות האפלים ביותר של ריילי, בעוד שהמטרה הסופית להגיע לחלק האחורי של המוח מובילה לעימות בין שמחה לחרדה שהוא הומוריסטי, וכן – מעורר חרדה. הרעיון חדש מספיק כדי לא להרגיש מוכר, וסרט ההמשך יוצא לא רחוק מאחורי הראשון, וזאת כדי להרחיב את העולם מעבר לרגשות החדשים. מוצגים כמה מונחים טריים, אבל רגשות ההתבגרות הם אלה שמחזקים את הסרט.

הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)
הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)

דובר רבות על ההצלחות והכישלונות של פיקסאר לאחרונה. ההחלטה של ​​האולפן להעביר כמה מהסרטים שלהם לשירותי הסטרימינג במהלך הקורונה גרמה לתגובות מעורבות הן מצד חובבי קולנוע והן מצד האנימטורים בתוך האולפן עצמו. כמה מהסרטים המוערכים ביותר של פיקסאר זה שנים הגיעו בסופו של דבר ישירות לדיסני+ ("סול", "אדומה אש" ו-"לוקה", שבקושי הספיקו לבלות בקולנוע, אם בכלל), בעוד שהסרטים שיצאו לבתי הקולנוע ("שנות אור" ו-"אלמנטלי") נתקלו בתגובות נגד של המבקרים. הראשון נאבק בקופות, בעוד ש-"אלמנטלי" התגבר על נרטיב הכישלון, ואף הצליח להרוויח כמעט 500 מיליון דולר בקופות ברחבי העולם.

הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)
הקול בראש 2 (צילום: פורום פילם)

עם זאת, במהלך השנים האחרונות, נראה שהלקח שנלמד מכך הוא הלקח השגוי. האולפן מתבסס על סרטי המשך וסיפורים אוניברסליים כדי לחזור למסלול, מוותר על סיפורים אוטוביוגרפיים אישיים יותר, כמו "אדומה אש" ו-"לוקה" עבור סרטים כמו "הקול בראש 2" ובקרוב גם "צעצוע של סיפור 5".

"הקול בראש 2" הוא הראשון של עידן חדש זה עבור האולפן, ולמרות שהוא חסר את הרעיונות החדשניים שהגיעו עם המקור, זה המשך אדיר לסרט המקורי. האם העולם זקוק לעוד סרטי המשך או לא, זו שאלה לפעם אחרת, אבל אם כל סרטי ההמשך יכלו להיות דומים יותר ל-"הקול בראש 2", אז כנראה שהעולם היה במקום טוב יותר.

"הקול בראש 2" | "Inside Out 2" – עכשיו בבתי הקולנוע.

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן