אשכנזי במאהל הפראיירים: "איש מהמשרתים בצה"ל הוא לא פראייר"

הרמטכ"ל לשעבר, השחקן שלמה וישינסקי, לוחמת המחתרות וחברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, נציגי ארגון הסטודנטים והפורום לשוויון בנטל ואישים נוספים חתמו אמש על עצומה הקוראת לשירות שווה לכולם, במאהל הפראיירים בירושלים. מאות הגיעו לחתום ולהזדהות

מאת אליק מאור

מסיר את הכובע. אשכנזי (צילומים: אליק מאור)
מסיר את הכובע. אשכנזי (צילומים: אליק מאור)

המאבק לשירות שווה צבר אמש (מוצ"ש) נקודות נוספות במירוץ לקידום אלטרנטיבה חוקתית לחוק טל, שלא הוארך בעקבות פסיקת בג"ץ לפני כחודשיים. בערב הגיעו למאהל הפראיירים 2, בגן הוורדים מול הכנסת, אישים מכול קצוות הקשת הפוליטית להזדהות עם הקריאה לשירות שוויוני בצה"ל, כשהבולט בהם, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. הם הגיעו לחתום על העצומה הקוראת ל"שירות לכולם".

"על כולם לשרת, וללא יוצא מהכלל", אמר אשכנזי והוסיף כי היה משנה את המונח "פראיירים" שאיננו תואם את המציאות. "איש מהמשרתים במילואים ובצה"ל הוא לא פראייר. מי שמשרת, אני מסיר את הכובע לפניו", אמר אשכנזי למגפון. אשכנזי הוסיף כי העיקרון המנחה ש"צריך להיות מיושם הוא,  כל אחד צריך לשרת את המדינה, מי שלא יכול לשרת בצה"ל, עליו לתרום למדינה בשירות אזרחי".

שוקלים להאריך את השהות מול הכנסת. מימין: אמנון דפני ובועז נול
שוקלים להאריך את השהות מול הכנסת. מימין: אמנון דפני ובועז נול

עידן מילר, ממובילי הקמפיין, קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעמוד בהבטחתו לחוקק חוק תוך חודשיים, חוק שעל פיו כולם ישרתו ויתרמו. נתניהו נתקל כידוע בהתנגדות של לשינוי המצב הקיים של סיעות יהדות התורה וש"ס.

חברת הכנסת לשעבר ולוחמת הלח"י,  גאולה כהן, אמרה כי עצוב לה לראות כל כך הרבה נשים מהמגזרים השונים שלא משרתות בצה"ל או בשירות אזרחי וקראה לנתניהו ליישם את עיקרון השיוויון.

וישינסקי
מצטער שאמרתי את זה. וישינסקי

השחקן, שלמה וישינסקי, ששכל את בנו ליאור, שנפל לפני שמונה שנים בציר פילדלפי, סיפר איך בנו אמר לו אז ש"יכול להיות שגם אני לא אחזור מאחת הפעולות". "אני עניתי לו 'השתגעת, תשאיר את זה לאחרים, אתה לא צריך להתנדב ליחידה של שבעה חיילים. תשאיר את זה לכיפות הסרוגות', ואני מצטער שאמרתי את זה. אבל הוא אמר לי: 'הצבא גם שלי, גם כשאני שייך לשמאל, הצבא הזה הוא של כולנו'. לאחרונה גם הייתי בחו"ל, שם כל החרדים עובדים. רק בארץ הם לא עובדים".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה, כי אי אפשר למכור את הציבור המשרת והתורם. לא יתכן שחלק ילבש מדים וחלק אחר לא. ההבדלים האלה לא יתקיימו יותר.

עוד חתמו על העצומה נציגי ארגון הסטודנטים, אנשי הפורום לשוויון בנטל ונציגי תנועות נוספות. מובילי הקמפיין הזה קוראים לנתניהו

כואב לי שהרבה נשים לא משרתות. גאולה כהן
כואב לי שנשים לא משרתות. גאולה כהן

ולראשי כל הסיעות הציוניות בכנסת לנצל את פסיקת בג"ץ, שאסר להאריך את חוק טל, ולחוקק במושב הקרוב את חוק שירות שווה לכולם. ח"כ אבי דיכטר, שנכח באירוע, אמר כי הגיש חוק דומה לכנסת, אבל הוא רואה בהחלט את הקמפיין כדבר חיובי ומועיל.

מחר צפויים להגיע אישים נוספים וחברי כנסת לחתום על העצומה במאהל מול הכנסת. המאהל צפוי לעמוד שם עד מוצאי יום הזיכרון לחיילי צה"ל ומערכות ישראל.

אנשי המחנה המשותף, בועז נול, אמנון דפני ועידן מילר, שוקלים אם להאריך את שהותם במקום  מעבר לזמן הקצוב. בתום הטקס הרשמי, עלו הזמרת דנה ברגר והזמר ירמי קפלן ושרו להנאת הקהל.