Skip to content

הוצאות מעון ראש הממשלה קפצו ב-80% משנת 2009

הוצאות ראש הממשלה נחשפו בעקבות דרישת התנועה לחופש המידע. ח"כ איתן כבל פנה למבקר המדינה בבקשה לבדוק את העלייה בהוצאות: "ראש הממשלה הביא לעלייה בלתי פרופורציונאלית ומנקרת עיניים בניהול מעונו"
פחות מדקהזמן קריאה: דקות

אם לא די בגילויים האחרונים על "המיטה המעופפת" של ראש הממשלה, שעלתה כחצי מיליון שקלים ועל הסוויטה שבה התארחו נתניהו ובני משפחתו בסין, בעלות של 70 אלף שקל ללילה – הרי עתה נחשפים גילויים חדשים על הוצאות בית ראש הממשלה במעונו הרשמי ברחוב בלפור בירושלים ובשני בתיו הפרטיים בקיסריה וברחוב עזה בירושלים.

קבלת הפנים של בני הזוג נתניהו, במעונם הרשמי, לנשיא ארה"ב אובמה (צילום ארכיון: אבי אוחיון/לע"מ)
קבלת הפנים של בני הזוג נתניהו, במעונם הרשמי, לנשיא ארה"ב אובמה (צילום ארכיון: אבי אוחיון/לע"מ)

הנתונים הללו – המצביעים על עליה של כ-80 אחוזים, מאז שנת 2009,  בהוצאות האחזקה, נחשפו בעקבות דרישת  התנועה לחופש המידע. מן הנתונים עולה כי תקציב מעון ראש הממשלה לשנת 2012 עמד על 5.439 מיליון שקל, לעומת 3.020 מיליון שקל בשנת 2009. העלייה הגדולה הזאת בהוצאות התקבלה בעקבות זינוק של עשרות אחוזים בהוצאות במגוון תחומים – "מזון ואירוח רשמי", "ניקיון ומשק בית", "רכש ריהוט וכלי בית", ועוד. כך, למשל, זינקו ההוצאות על "מזון ואירוח רשמי", באותה תקופה, בשיעור של 117% – מ-214 אלף שקלים, ל-480 אלף שקלים. ההוצאות על "ניקיון ומשק בית" זינקו ב-118%, מ-553 אלף שקל, ל-1.2 מיליון שקל. ההוצאות על "רכש ריהוט וכלי בית" קפצו בתקופה הזאת בשיעור של 77%, מ-61 אלף שקל ב-2009, ל-108 אלף שקל ב-2012. הוצאות הבית הפרטי של הזוג נתניהו בקיסריה עמדו ב-2012 על 318 אלף שקל, לעומת 184 אלף שקל ב-2011.

גם בהוצאות "דמי ייצוג", הכוללים ביגוד, הנעלה, איפור, טיפולי שיער ועוד, זינקו בשנים הללו כמעט פי שניים – מ-33 אלף ל-64 אלף שקלים. הוצאות התפעול -חשמל, מים, טלפון, כביסה, ציוד משרדי, סידור פרחיםו"מוצרים מתכלים" – עלו מ-510 אלף שקלים ב-2009, ל-731 אלפי שקלים ב-2011, אך ירדו ב-2012, ל-682 אלפי שקלים.

טבלת הוצאות מעון ראש הממשלה - 2009-2012
טבלת הוצאות מעון ראש הממשלה - 2009-2012

עו"ד עופר דורון מהתנועה לחופש המידע אמר בעקבות חשיפת ההוצאות כי "עתירות משפטיות לפי חוק חופש המידע נועדו לברר שאלות אמיתיות בנוגע ליחס בין זכות הציבור לדעת לבין אינטרסים אחרים כגון הזכות לפרטיות, ביטחון המדינה וכו'. במקרה זה, נדרש הליך משפטי רק בשל העובדה שמשרד ראש הממשלה התעלם מדרישה בסיסית לקבלת מידע, שאמור להיות חשוף לציבור באופן יזום על ידי הרשות עצמה. נותר לקוות שבפעם הבאה לא נזדקק להליך משפטי לקבלת מידע בסיסי מעין זה".

עו"ד אלונה וינוגרד מהתנועה הדגישה: "המידע שהגיע בעקבות הלחץ הציבורי שהפעילה התנועה לחופש המידע, הוביל לכך שמשרד ראש הממשלה, העביר מידע ראשוני וכפי הנראה, לא מפורט דיו על הוצאות המעון. העניין הציבורי בתקופה האחרונה מלמד, שהציבור כבר הבין את חשיבותה של השקיפות ברשויות המדינה. עכשיו רק נותר, שמקבלי ההחלטות באותם גופים יפנימו גם הם, את חובתם לפעול תוך מתן דין וחשבון לשולחיהם".

מתקשורת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הסכומים המתפרסמים על הוצאות המעון הרשמי של ראש ממשלת ישראל כוללים את ההוצאות על האירועים הרשמיים המתקיימים במעון ראש הממשלה ואת ההוצאות עבור פגישות העבודה הרבות המתקיימות במעון. בחודשים האחרונים קיים חשב משרד ראש הממשלה עבודת מטה שקבעה מסגרת תקציבית נפרדת להוצאות האירוח לאירועים ולפגישות העבודה שמתקיימות במעון הרשמי של ראש הממשלה".

ח"כ איתן כבל (העבודה) פנה הבוקר במכתב למבקר המדינה ובו בקשה לבדוק את העלייה החדה בהוצאות על מעון ראש הממשלה בארבע השנים האחרונות. במכתב כותב כבל כי "אמש, בעקבות מאבק של התנועה לחופש המידע, התפרסם בכלי התקשורת כי הוצאות מעון ראש הממשלה עלו בארבע השנים האחרונות ב-73 אחוז.

פנה למבקר המדינה. ח"כ איתן כבל (צילום: דן בר דוב)
פנה למבקר המדינה. ח"כ איתן כבל (צילום: דן בר דוב)

"בעת הזאת, בה מוטלות גזירות כלכליות קשות על הציבור בישראל, צורמת במיוחד העובדה שבית ראש הממשלה מתנהל כמו ביקום מקביל המנותק לחלוטין מהמציאות. ברור לכל בר דעת כי מעון ראש הממשלה הוא מקום המשמש גם לצורכי עבודה ואירוח ולכן הוא נהנה ובצדק מתקציבים נדיבים, אבל נדמה שבמקרה הנדון נרמסה כל נורמה של צניעות או מידתיות.

"בתקופה שבה חותם ראש הממשלה על תקציב שפוגע כמעט בכל בית בישראל ומבקש מהעם להדק את החגורה, אנו מצפים ממנו לשמש דוגמה אישית ולצמצם בהוצאות הממומנות מכספי משלם המסים. לצערי הנתונים מראים כי הוא בחר בדרך ההפוכה, והביא לעלייה בלתי פרופורציונאלית ומנקרת עיניים בניהול מעונו".

"אי לכך", מסכם כבל, "אבקש ממך לקיים בדיקה מעמיקה של הנושא ולבחון האם הגדלת הוצאות מעון ראש הממשלה היא מחויבת המציאות. אלו תשובות שכל אזרח ואזרחית בישראל זכאים לקבל".

 

1 Comment

  1. ענת
    14 במאי 2013 @ 0:32

    הפרצוף של נהנתניהו הוא בערך אותו פרצוף שהיה לו כשנדחף לתמונה עם גלעד שליט.
    הוא עושה מם לעצמו.

error: התוכן באתר מגפון ניוז מוגן
דילוג לתוכן