בית משפט השלום שחרר את עצורי ההפגנה מול ביתו של מנדלבליט

בית המשפט הורה לשחרר את העצורים ללא הפקדת 3 אלפי שקלים כל אחד כערבות וללא צו הרחקה מפתח תקווה כפי שדרשה המשטרה. העצורים הוגבלו שלא להתקרב לביתו של היועץ המשפטי לממשלה למרחק הפחות מקילומטר. המפגינים יבואו מחר בדברים עם משטרת פתח תקווה להשגת הסכם להמשך ההפגנות מול בית היועה"מ. "אם לא נגיע להסכמות נפנה לבג"צ" אומרים השובתים

Print Friendly

בית המשפט השלום בפתח תקווה, שחרר הבוקר (ראשון) את העצורים שנעצרו אמש בהפגנה מול בית היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט.  שופטת בית המשפט שלהבת קמיר וויס, דחתה את דרישת המשטרה כי המפגינים ישוחררו בתנאים מגבילים וכי יפקידו 3 אלפי שקלים כל אחד כערבות לשחרורו.  תוך כך העמיד בית המשפט בפני העצורים תנאי אחד והוא כי כל  8 המשוחררים: עופר קלאס, אורן סימון, ישי הדס, ד"ר יוסף צרניק, גבריאל חי, ד"ר מיכאל מוריס רייך, כפיר מונסוגו ותומר קרייצר, לא יתקרבו  מעבר לטווח של קילומטר מבית היועץ המשפטי לממשלה במהלך 2 ההפגנות הבאות, כך לדעת בית המשפט  יתקיים איזון בין זכות משפחתו ושכניו לפרטיות לבין חופש הביטוי וחופש ההפגנה.

הפגינו בשקט - זה לא עזר (צילום: רפי מיכאלי)

הפגינו בשקט - זה לא עזר (צילום: רפי מיכאלי)

בית המשפט דחה את בקשת המשטרה למנוע מהם להיכנס לפתח תקווה וביטל את בקשת המשטרה שיפקידו 3000 שקלים כל אחד כתנאי לשחרור.  הפועל היוצא הוא כי מפגינים האחרים אינם מחויבים לתנאי זה.  אך לדברי עו"ד דניאל חקלאי שייצג את העצורים בבית המשפט, ברור שגם הם יכבדו את פרטיותם של בני המשפחה והשכנים, תוך מימוש חופש הביטוי וההפגנה שלהם.
לדברי עו"ד חקלאי מחר יפעל יחד עם המוחים "לגבש הסכמה עם משטרת פתח תקווה על תנאי קיום ההפגנות הבאות". חקלאי הוסיף כי "אם לא תגובש הסכמה, נשקול לעתור לבג"צ".
שופטת בית המשפט שלהבת קמיר וויס הקשיבה לטיעוני התובע המשטרתי שטען כי המשטרה נהגה  בסבלנות ובסובלנות בתחילת ההפגנות לפני כתשעה שבועות.  "מזה כחודשיים וחצי מתקיימת מחאה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אשר מתגורר בפתח תקווה", טען אלכס ויסבורג, התובע המשטרתי, "המחאה מתקיימת מידי מוצ"ש מספר שעות, כאשר משתתפים בה מספר עשרות מוחים שלעיתים משתמשים באמצעי הגברה כגון מגפונים, משרוקיות, הקשה על כלי מתכת, כרזות בקול רם וכהנה וכהנה, הדבר מהווה מטרד רציני מאוד    לציבור שכן מדובר בשכונת מגורים שקטה בלב שכונת מגורים. התובע הסביר כי "במהלך 8 השבועות הראשונים אפשרנו את המחאה כמעט במלואה למעט מקרים של הקמת רעש בלתי סביר, אבל בכלל המחאה התקיימה, החל מהשבוע התשיעי נוכח אי סדר בשכונה, הודענו בתחילה בצורת הידברות ובהמשך הודעת התפזרות רשמית כי מדובר בהתקהלות אסורה ומבקשים להפסיק". בכך הסביר ויסבורג את גל המעצרים ואת בקשת המשטרה לחייב כל מי שמשתחרר להפקיד 3000 שקלים במזומן ולחתום על ערבות עצמית בגובה של 4500 ₪ בנוסף ולהתחייב שלא להיכנס לתחומי פתח תקווה בשבועיים הקרובים.
"במידה והמוחים מבקשים להמשיך במחאתם הרי שפתוחה הדרך לעשות מול משרדו של עובד ציבור ולא בלב שכונת מגורים, מן הסתם לא מדובר במתגורר לבדו אלא עם משפחתו, המטרד ברור", אמר התובע.

ישי הדס - חצה את הכביש במעבר חציה ונעצר

ישי הדס - חצה את הכביש במעבר חציה ונעצר

"מדובר באנשים שרחוקים מהסטראוטיפ הכפייתי", הגיב לדרישה עו"ד חקלאי, "יש פה אנשים שקטים, נעימים, רגועים, אנשי אקדמיה והם החליטו שחקירות ראש הממשלה התמוססו", "תמיד בשקט, והם לא הרעישו, הם מבינים שצריך לאזן בין הזכויות לפרטיות, לשלווה של היועה"מ ומשפחתו ושכניו", "הם הגיעו בשקט והם לא הרעישו", אמר הפרקליט. לדוגמה הוא הביא  מפגין שעמד עם קלרינט ולא ניגן בו, ואחר שחצה כביש עם שלט בידיו ונעצר אף הוא.
לגבי הצעת המשטרה למפגינים להמשיך את הפגנותיהם מול משרדו של מנדלבליט בירושלים המזרחית, אמר העו"ד: "במזרח ירושלים במשרד המשפטים לא פשוט לקבל אישור להפגנה, גם בתל אביב בשאול המלך". חקלאי ביקש להציג לשופטת סרטונים מההפגנה בהם לדבריו האנשים מפגינים בשקט, על גבי מדרכה וללא הפרות סדר. אך השופטת הסתפקה בתיאוריו.  חקלאי גם התנגד לדרישת המשטרה להפקדת אלפי שקלים במזומן.
"אחרי ששמעתי את טעוני הצדדים ובשים לב לעובדה כי זכות המחאה מול ביתו של עובד ציבור אינה זכות מוחלטת, וכי עומדת למשיבים (המפגינים) האפשרות להפגין תחת משרדו של היועץ המשפטי לממשלה, הרי שהנני מורה כי המשיבים ישוחררו בתנאים כדלקמן: נאסר עליהם להימצא במרחק שלא יפחת מ-1000 מטר מביתו של היועץ המשפטי לממשלה וזאת למשך 15 יום מהיום". השופטת דחתה את דרישת המשטרה להפקדת ערבות מזומן מצד העצורים והורתה להם לחתום על ערבות עצמית על סך 7500 ₪ כל אחד.

Print Friendly

על אודות אליק מאור

ראש דסק חדשות - עיתונאי בעל וותק מעל 35 שנה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, דמוקרטיה, חדשות בארץ, מדיני-פוליטי, מחאה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על בית משפט השלום שחרר את עצורי ההפגנה מול ביתו של מנדלבליט

 1. מאת שונא משטר רע‏:

  שוטר עלק רק תלכי לשם מה קרה יא פח אשפה??? הבנתם שעצרתם אותו לא חוקית ולכן לא נתתם לה לצלם???? היתי מכניס לו תביעה אישית על זה שמנע ממך לצלם

 2. מאת עופר קלאס‏:

  ראוי להוסיף כי לא ניתנה לעצורים זכות דיבור.
  כמו כן אני ועוד שניים כלל לא נכחנו במשפט (באותה העת היינו עצורים בקומת המרתף למטה) ויוצגנו ללא ידיעתנו והסכמתנו.
  מה שמעורר שאלות לגבי חוקיות המשפט.
  בנוסף מתבררת כרגע חוקיות מסמך הפרוטוקול שנמסר לנו.