עבר בקריאה ראשונה: איסור הפליה מחמת גיל בחוק זכויות החולה

את הצעת החוק יזמה ח"כ רינה פרנקל (יש עתיד): "זוהי חובתנו המוסרית לדאוג לאוכלוסיה המבוגרת". ב-2010 הוכנס תיקון לחוק אשר אסר להפלות מטופל מחמת גיל, אך הושמטו התיקונים המעגנים את הסנקציות הפליליות והאזרחיות בגין הפליה

Print Friendly

הכנסת אישרה ביום שני השבוע בקריאה ראשונה ברוב של 18 חברי כנסת את הצעת חוק זכויות החולה (תיקון – סנקציה על הפליה מחמת גיל) של ח"כ רינה פרנקל ('יש עתיד') שמטרתו להשוות את ההפליה מחמת גיל להפליות האחרות האסורות על פי חוק.  

בשנת 1996, כאשר חוקקו את חוק זכויות החולה, לא היה קיים בו איסור על הפלייה מחמת גיל. רק בשנת 2010 הוכנס תיקון לחוק אשר אסר להפלות מטופל מחמת גיל. עם הכנסת התיקון לחוק הושמטו התיקונים המעגנים את הסנקציות הפליליות והאזרחיות בגין הפליה, כתוצאה מכך אין סנקציות פליליות ו/או אזרחיות על הפליה מחמת גיל (סנקציות אלו קיימות במקרה של הפליה מהטעמים האחרים המפורטים בחוק על אף שהפליה זו אינה פחותה בחשיבותה מאיסורי ההפליה האחרים הנקובים בחוק).

ח"כ רינה פרנקל: "הפליה מחמת גיל היא פגיעה קשה ומקוממת בכבוד האדם. הצעת החוק באה להגן על האוכלוסייה המבוגרת במדינת ישראל שכן זוהי חובתנו המוסרית. הערך 'אל תשליכני לעת זקנה' (תהילים ע"א, ט) צריך להיות טבוע עמוק בתרבות החברתית שלנו".

 יו"ר האגודה לזכויות החולה שמוליק בן יעקב: "אנו מברכים על אישור הצעת החוק ומודים לחברת הכנסת רינה פרנקל שקידמה את הנושא במסירות רבה. אין ספק שההצעה החשובה הזאת תוביל לשיפור ניכר בהתייחסות מערכת הבריאות למטופלים הקשישים שמתקשים לממש את זכויותיהם ולעיתים מופלים לרעה  לעומת צעירים". הצעת החוק הינה יוזמה משותפת עם האגודה לזכויות החולה.

Print Friendly

על אודות עמית קרטס בנין

רכזת כתבים ועורכת חדשות בעיתון "מגפון". משפטנית ועיתונאית. לשעבר: עורכת מוספי השבת והעמודים האדיטוריאליים בעיתונים "על המשמר" ו"דבר", עליהם השלום. חברה במועצת העתונות ויו"ר ועדת האתיקה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה בריאות, ג, חדשות בריאות, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.