המסר החדש של התקיפה האמריקאית

אז התקיפה בוצעה אומנם בסוריה, אך המסר נועד קודם כל למוסקבה וממנה הוא ממשיך ומרחיק עד פיונגיאנג, כשבדך הוא לא פוסח גם על בביירות וטהרן. אין ספק, כללי המשחק השתנו.

Print Friendly

רבים בארה"ב ובכלל זה אף גורמי ביון למיניהם, יחסו לנשיא טראמפ חיבה והערכה יתרה לנשיא פוטין בעיקר בשל אופן פעילותו מחוץ לגבולות רוסיה, פעילות אגרסיבית וכוחנית שלא מושפעת כלל מגינויים ואף מחרמות.
השבוע פגע הטרור האסלאמי בכבודו של הנשיא פוטין, משום שהצליח להוציא לפועל את הפיגוע בסנט פטרסבורג בדיוק בשעה שהנשיא פוטין נכח בעיר. מאחר וכבוד זה עניין רציני בהוויה הרוסית לא כל שכן אצל מנהיגיו, התגובה הגיעה ומהר דווקא בסוריה, מקום נוח לתקיפת גורמי טרור אסלאמי, ובסוריה להווה ידוע הרוסים שולטים מפקחים ומאשרים, את כל פעילותו של הצבא הסורי ובכלל זה כמובן גם בחיל האוויר.

פוטין טראמפ וההפצצה בסוריה - אילוסטרציה

הבוקר הסתבר שהנשיא פוטין טעה בהערכת "ידידו החדש" בבית הלבן, משום שסבר שהנשיא טראמפ שכל כך מחבב את דרכו וסגנונו הכוחני, לא יצא נגדו באותו אופן ממש ובאותה דרך הנקוטה דרך קבע על ידו עצמו, וזאת עוד בטרם נקפו מאה ימים מאז כניסתו לבית הלבן. יותר מכך, הרוסים התייחסו לנשיא טראמפ ראשית לכל כאיש עסקים, ודרישתו של הנשיא האמריקאי משותפיו בנאטו לממן את עלות הסיוע שארה"ב מעניקה למדינות אלו (במסגרת תכניתו: "אמריקה תחילה"), רק חיזקו תזה זו ועל כן גם הניחו ברוסיה שלא איש כטראמפ, יסתבך בהרפתקה צבאית חדשה שאת אחריתה ובעיקר עלותה מי ישורנה.

התנהלותו הרופסת של הנשיא לשעבר אובמה, מדיניות כינוס הנכסים שמעבר לים, והבורות שהפגין בהבנת העולם הערבי וזאת לאורך כל שמונה שנות כהונתו, סללו למעשה את דרכו חזרה של הנשיא פוטין, אל מרכז הבמה המזרח תיכונית. מאידך ניתן להבין בהחלט מהיכן צמחה מדיניות זו. לאחר אירועי ה 11 בספטמבר, ארה"ב יצאה ללחום בטרור האסלאמי והסתבכה קשות בלחימה באפגניסטן, לחימה שארכה 14 שנים וגבתה את חייהם של 1,162 לוחמים אמריקאים. הייתה זו המלחמה הארוכה ביותר שניהלה ארה"ב מאז ומעולם. גם הלחימה בעיראק ארכה כמעט 9 שנים ובה נהרגו 4,476 חיילים. אגב, לאור העובדה ששתי מדינות אלו שרויות בכאוס ומדממות עד היום, דווקא השמות היומרניים שהעניקו האמריקאים מלחמות אלו, ("מבצע חירות מתמשכת" ו"מבצע חופש לעיראק"), נראים עתה מגוחכים עד כדי אבסורד. אם נחזור לנושא עלויות הלחימה, הרי ששתי התערבויות אמריקאיות אלו עלו למשלמי המיסים בארה"ב 1.6 טריליון $, סכום בלתי נתפס, שאגב הינו כפול מעלותה הכוללת של כל מלחמת וייטנאם (1965-1975).

את המספרים האלו כאיש עסקים מיומן יודע הנשיא טראמפ לקרוא היטב, והוא יזהר גם יזהר מלהסתבך בלחימה קרקעית בהיקפים מהותיים בכל מקום שהוא על פני הגלובוס ובכלל זה כמובן בסוריה. מאידך העביר לפנות בוקר הנשיא טראמפ באמצעות 59 טילי הטומוהוק, מסר חד משמעי וברור שכללי המשחק השתנו, ושמונה שנות הבדלנות והרפיסות שאפיינו את הבית הלבן, עברו ופסו מן העולם. התקיפה בסוריה שתוצאותיה הפיזיים חסרי חשיבות לחלוטין, מבהירים היטב שבידי ארה"ב אפשרויות רבות לתגובה צבאית גם מבלי להפעיל כוחות קרקעיים מאסיביים, והיא אכן לא תהסס כבעבר לעשות בהן שימוש.

אז התקיפה בוצעה אומנם בסוריה, אך המסר נועד קודם כל למוסקבה וממנה הוא ממשיך ומרחיק עד פיונגיאנג, כשבדך הוא לא פוסח גם על בביירות וטהרן. אין ספק, כללי המשחק השתנו.

Print Friendly
פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, בעולם, מאמרי עמדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על המסר החדש של התקיפה האמריקאית

 1. מאת אביב המבין‏:

  דודי אתה מכניס יותר מידי מחשבה למוח של טרמפ.
  טרמפ חושב רק איך הוא מכניס כסף לכיסו פוטין גם, רק שברוסיה כדי לשמור על הכסף אתה צריך להיות עריץ עד יום חייך האחרון.
  הסיבה האמתית לתקיפה היא כסף!
  ע"י התקיפה טרמפ וחבר הבוגדים שסביבו אומרים לעולם תראו כמה אנחנו נוקשים. מצד שני את הסנקציות על רוסיה אפשר עכשו להוריד כי הראינו להם מה זה. כאן נמצא הכסף הגדול של הנפוטיזים והקשרים סביב ממשל הבוגד השקרן.
  לחשוב שהנרקיסיסט הזה יכול לחשוב ( יש לו דמנציה) על העולם או אפילו ארה"ב בראש זה גדול אליו.
  חג שמח.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>