חדש בטלוויזיה: ראשון, 30 באפריל, 2017

21:15 אחיות | Sisters, ערוץ Yes דוקו 

מלי שמאי נפטרה במהלך שירותה הצבאי מסרטן ממנו סבלה מספר שנים לפני גיוסה. מבחינת המדינה היא נחשבת חַלְלַת צה"ל, והוריה משתתפים פעילים בכל הטקסים ופעילויות ההנצחה הלאומיות. אלא שאחותה, עדי, מתקשה להבין את הקשר בין הכאב הנורא על האובדן הפרטי של אחותה, שרק במקרה מחלתה הכריעה אותה כשהייתה בשירות, לבין 'תעשיית השכול הלאומית', מה שיוצר חיכוכים קשים עם הוריה. עדי יוצאת למסע רגשי כדי לברר לעצמה – ולהוריה – האם הכניסה המחבקת למשפחת השכול הישראלית, גם אם החללים לא נפלו בקרב – מקלה את הכאב. היא מצטרפת לקבוצת תמיכה לאחיות של חללי צה"ל. ביניהן אפרת אברהם, השייכת להגדרתה ל'אצולת השכול הישראלית'. כבנות יחידות, הן מתמודדות עם היחסים הטעונים עם הוריהן השכולים, ועם הנוכחות המתמדת של המוות הטראגי ורגשות האשם. אחרי כמה שנים של ריחוק וניתוק עדי חוזרת להוריה ומבקשת מהם לעבור לגור קרוב אליה, בִּתַם היחידה שנותרה בחיים. אלא שהם מרגישים שאם יעזבו את הבית עם החדר של מלי שנשאר כשהיה – יבגדו בזכרה. ככל שעדי מתקדמת במסעה היא מצליחה לפרק את התסכול והזעם שלה כאחות שכולה ולקבל פרספקטיבה חדשה – קצת יותר מפוכחת, קצת יותר חומלת – על דרכים שונות של התמודדות עם אובדן – הן של הוריה, הן של האחיות השכולות והן שלה עצמה. בימוי והפקה: עדי שמאי. 49 דקות, ישראל, 2017.

22:00 המלחמה האחרונה של קטי Katy's Last War, ערוץ Yes דוקו 

אחיה של קטי, ציון, היה חייל בחיל הקשר. הוא שירת במוצב החרמון רגע לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים והפעיל שם מכשיר קשר סודי. עם פרוץ המלחמה, במהלך הקרבות, הוא נעלם. הצבא טוען שהוא נפל בקרב על המוצב, אולם המשפחה מסרבת להאמין בכך. רדופה בידי האמונה שאולי ציון חי, יוצאת קטי אחותו, למסע שהוא גם פיזי וגם נפשי. מסע שמביא אותה למעשים קיצוניים ואתגרים רגשיים קשים מנשוא במטרה לגלות את האמת המפתיעה. בימוי ותסריט: דוד אופק. 50 דקות, ישראל, 2017.


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , | להגיב

הסיפורים שהושמטו: על הספר "הפרטים שהושמטו" של תומס ה' אוגדן

את חטאיי אני מזכיר היום. כשהייתי ילד הייתי מוצץ אצבע, תחילת בפומבי, בריש גלי, אך בהמשך, ולמעשה רוב הזמן שמצצתי אצבע – בצנעה. שלא כמו תסביכי ילדות או משובות ילדות אחרות, שלאחר שעוברים אותן או נגמלים מהן לרוב שוכחים אותן – את מציצת האצבע שלי אני זוכר יום-יום, שעה-שעה, מהסיבה הפשוטה שהיא השפיעה על צורת החיוך שלי כמו על חיתוך הדיבור שלי.

מציצת אצבע עומדת גם במרכז ספרו החדש של הפסיכואנליטיקאי תומס ה' אוגדן, "הפרטים שהושמטו". הסיפור נפתח במוות בחוותה של משפחת ברומפמן בטקסס, ארצות הברית, ומשם מתגלגל אל סיפורם של בעלי החווה ארל ומרתה וילדיהם וורן ומלודי. הסיפור נע בין ההווה – המוות, האירועים שקדמו לו והאירועים שבאו אחריו – והעבר, ובעיקר ערש היכרותם של מרתה וארל, ובמרכזו, כמדומה, עומדת מציצת האצבע של בנם וורן. ואני קיוויתי שפתרון החידה שבמרכזו הוא גם פתרון החידה שלי, התרתו היא התרתי. והרי כל סיפור מעניין אותנו, במובן מסוים, בשל השיקוף שהוא מאפשר לנו על עצמנו.

התרה מעין זו לא התרחשה. גם אם נזנח את הבעיה האישית שלי, הרומאן עצמו אינו נותן מענה, מפורש או משתמע, לחידה שבמרכזו. כחלופה לכך אנחנו מקבלים רומאן שטחי למדי, שמציג מספר דילמות אנושיות – ויתור על קריירה לטובת משפחה, קנאה בין אחיות ועוד – בצורה שאינה מעניינת או משכנעת דיה. גם התמה אודות "הפרטים שהושמטו", כלומר הניסיון לפענח או להסביר סיפור או תופעה תוך התגברות והתמודדות עם נרטיבים מנוגדים ועם פערים שונים – אינו חדש כמובן, באשר כל סיפור הוא משחק של הסתר וגילוי, חשיפה וכיסוי.

לתחושת ההחמצה מצטרפת אכזבה מן העובדה שאוגדן לא הצליח לתרגם את הידע שלו בפסיכואנליזה וההבנה העמוקה שלו בנפש האדם לכדי סיפור משכנע. המחבר בחר למסור את הסיפור דרך עדשת "המספר הכל יודע", במקום להיצמד לאחת הדמויות. מחד ניתן להבין כיצד פסיכואנליטיקאי בוחר להיכנס לנעליו של כל-יודע, זה הרי כמעט טבעי; אך מאידך, בטיפול או באנליזה המטפל כן "נצמד" לדמות אחת ומנסה להבין את העולם דרכה.

פרט לכך שהרבה יותר מעניין להבין מהם "הסיפורים שהושמטו", או "הנרטיבים שהושמטו" כאשר עוקבים אחר דמות אחת בלבד, הדבר כמובן יוצר תחושה של משולש אינטימי בין המחבר, הדמות והקורא – אינטימיות שהיא תנאי הכרחי לכל טיפול, ושהיא נעדרת מן הספר. ומכיוון שאוגדן ממקם את הסיפור אצל חוואים דרומיים, מובן גם מדוע הוא מונע מן הדמויות עצמן לעבור "טיפול" – אמיתי, או אחת מחלופותיו. ואם לא די בכך, תורמת לתחושת הניכור תרגום פלקטי למדי שמצליח להרחיק את הקורא אף יותר מן הדמויות ומן הספר.

כך שאת הבעיה האישית שלי אני אעתיק מספת החדר שלי לספת הפסיכולוג – ואולי לכיסא של קלינאי תקשורת? – ואת ההזדהות או את השיקוף לתחושותיי אחפש בספרים אחרים.

הפרטים שהושמטו • תומס ה' אוגדן • תרגם מאנגלית יואב כ"ץ • הוצאת עם עובד ספרייה לעם • 2017 • 216 עמ'

פורסם בקטגוריה טורים, ספרות, פרוזה, רשמים | עם התגים , , , , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שבת, 29 באפריל, 2017

16:10 אקס-מן: העתיד שהיה | X-Men: Days of Future Past, ערוץ Hot גולד

לפרטים נוספים, ראו יום שבת, 02 במאי, 2015, בשעה 22:00 בערוץ Yes2

21:00 סיפורה של שפחה | The Handmaid's Tale, ערוץ Hot HBO 

סדרת דרמה של רשת Hulu ואולפני MGM, המבוססת על רב המכר עטור הפרסים של הסופרת הקנדית המוערכת מרגרט אטווד ('עין החתול'). את הרומן הדיסטופי משנת 1985, שזכה גם לגרסה קולנועית מצליחה, עיבד לטלוויזיה ברוס מילר ("4400", "The 100"). רפובליקת גלעד, דיקטטורה שבעבר היתה חלק מארצות הברית, נשלטת על ידי משטר דתי קיצוני ומעוות שאינו מהסס להוציא להורג את כל מי שאינו פועל לפי חוקיו הנוקשים. אחרי אסון סביבתי שגרם לירידה משמעותית בילודה, נשים הפכו לרכוש המדינה; אלה שעדיין מצליחות להרות נלקחות בכפייה לשרת כשפחות עבור זוגות חשוכי ילדים מהמעמד הגבוה וזהותן נמחקת ומוחלפת בכינוי המשייך אותן לאדוניהן. כזו היא שלפרד (אליזבת' מוס, "מד מן", "קצה האגם"), שמוצבת לשרת כשפחה בביתו של המפקד (ג'וזף פיינס, "שייקספיר מאוהב"). בעולם מחריד של דיכוי נשים, בו מילה לא במקום עלולה לעלות לה בחייה, שלפרד מנסה לנווט בין אדונים, רעיותיהם האכזריות, מנהלות משק הבית ושפחות אחרות – שכל אחד מהם עשוי להיות מרגל מטעם השלטון – במטרה אחת: לשרוד ולמצוא את הבת שנלקחה ממנה.

21:45 גאון Genius, ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק 

סדרת דרמה בכיכובם של ג'פרי ראש ("ניצוצות", "נאום המלך"), אמילי ווטסון ("לשבור את הגלים") ו-אניה בוקשטיין, מספרת את הסיפור המוכר למעטים בלבד, על חייו האישיים והסוערים של אחד הסמלים הבולטים ביותר של המאה ה-20, אלברט איינשטיין. הסדרה עוקבת אחר חייו של המדען היהודי המבריק, זוכה פרס נובל לפיזיקה ומגלה כיצד הפך איינשטיין, הפקיד היצירתי במשרד הפטנטים, שהתקשה לקבל משרת הוראה והיה לכוד בנישואים כושלים, למפענח סודות האטום והיקום באמצעות תורת היחסות שהגה, ועוסקת באדם שמאחורי ההישגים המדהימים, פעילותו הפוליטית, חיי המשפחה שלו ומערכות היחסים המורכבות שקיים. לצד הקשרים האישיים מלאי התהפוכות, הסדרה מציגה גם את השיגיו המדעיים יוצאי הדופן של איינשטיין. הסדרה מבוססת על ספרו רב המכר של וולטר אייזקסון: 'חייו והיקום שלו'.

22:00 
חיי הנצח של הנרייטה לאקס The Immortal Life of Henrietta Lacks, ערוץ Hot HBO 

לפרטים נוספים, ראו יום שלישי, 25 באפריל, 2017, בשעה 22:00 בערוץ Yes3


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , | להגיב

"סיפור אהבה בשלושה פרקים" בהבימה: בסיפור הזה כבר היינו

★★★★★

דראג קווין יהודי מניו-יורק מחפש אהבה. בדרך לאושר הוא מחליף מאהבים, מתמודד עם הבדידות, וגם צריך להתגבר על כמה מכשולים כמו למשל, אמא שלו, שלא מסוגלת להשלים עם העובדה שהבן שלה אוהב גברים ולא נשים. בשלב מסויים היא אומרת לו: "אם הייתי יודעת שאתה הולך להיות הומו, לא הייתי יולדת אותך".

אנושי ונוגע ללב. מורדי גרשון. צילום: ז'ראר אלון

נשמע מוכר?

זו הבעיה העיקרית של המחזה, שכתב האמריקני הארווי פיירסטין בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת. כאשר המחזה הועלה לראשונה, בתחילת שנות השמונים, הוא היה פורץ דרך ואפילו עשה כמה שערוריות. היום, הטקסט נשמע קצת מיושן וממוחזר לאור ההתקדמות שעברה החברה המערבית וההכרה הגוברת בנישואים חד מיניים ובזוגות גאים שמאמצים ילדים.

זה עדיין לא אומר שאין הצדקה להעלות את המחזה, שעוסק באהבה בין גברים, בשאלות של זהות מינית וביחס החברה לנושאים אלה. בתנאי, שהבימוי יהיה יצירתי ולא צפוי, ויעניק עוצמה דרמטית לסיפור. נתן דטנר, ששיחק במחזה לפני 30 שנה, ביים הכל נכון, אבל הבימוי שלו חסר השראה, מקוריות ונועזות. כפי שהמחזה פרץ פעם גבולות, ההצדקה להעלותו היום היא, שהבימוי יהיה פורץ גבולות.

טקסט aנשמע כמו דף מסרים. מורדי גרשון ואקי אבני. צילום: ז'ראר אלון

נקודת האור העיקרית בהצגה היא המשחק. מורדי גרשון, בתפקיד הראשי – ארנולד ויינברג, מגלם דמות אנושית, מורכבת ונוגעת ללב. מיקי קם, בתפקיד אמא שלו, מכניסה קצת צבע והומור להצגה. קם מגלמת את התפקיד לסירוגין עם רבקה מיכאלי, ונראה לי שגם מיכאלי (שלא ראיתי אותה) טובה, לא פחות. אהבתי גם את התפקיד הלא גדול של ריקי בליך, ואת קטעי השירה של "האחיות לוז".

ההצגה "סיפור אהבה בשלושה פרקים" מוגדרת בתוכניה כ"דרמה קומית". היו רגעים קומיים ולסיום גם מלודרמטים, אבל דרמה אמיתית לא היתה על הבמה. בעיקר בגלל חולשת המחזה. לעיתים הטקסט נשמע פשטני כמו דף מסרים. העיקר שבסוף האהבה מנצחת.

פורסם בקטגוריה אירוע, ד, הצגות, תרבות | עם התגים , , , , | להגיב

תקשורת ערבית: ישראל תקפה מצבור נשק בשדה התעופה הבינלאומי הסורי

ישראל תקפה לפנות בוקר (חמישי) מצבור נשק באזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק שהיה מיועד כנראה לחיזבאללה. כך מדווחות רשתות התקשורת הערביות. על פי רשת אל-מנאר המקורבת לחיזבאללה ישראל היא זו שעומדת מאחורי התקיפות.

צילום מסך

צילום מסך

צילום מסך

צילום מסך

בסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דווח כי ישראל תקפה חמש פעמים יעד צבאי בתוך שדה התעופה. בסוכנות הידיעות הסורית "קאסיון" פורסם כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו מחסני תחמושת של כוחות הנתמכים בידי איראן. גורמי אופוזיציה וכן ארגון זכויות האדם הסורי שמושבו בלונדון דיווחו אף הם על הפיצוצים וצוטטו את ספוטניק, שדיווח על תקיפות ישראליות לכאורה. מקור הפיצוצים באזור דמשק וא-רוטה המזרחית הגיע מכיוון נמל התעופה הבינלאומי. בדף הפייסבוק החדשותי "דמשק עכשיו" המזוהה עם המשטר דווח כי מקור הפיצוץ באזור הגשר השביעי בפרברי דמשק הסמוך מאוד לנמל התעופה האזרחי.

בסוכנות הידיעות הסורית "קאסיון" פורסם כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו מחסני תחמושת של כוחות הנתמכים בידי איראן. על פי הדיווחים השונים להבות אש פרצו מתוך המתחם הצבאי המשמש את איראן להעברת נשק לחיזבאללה ומילציות פרו איראניות אחרות  הלוחמות לצד איראן בסוריה. המתחם שהופצץ הזה בנמל התעופה בדמשק משרת את איראן כקו אווירי להעברת תחמושת. על פי הפרסומים התקיפה החלה בסביבות 03:20 לפנות בוקר.

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, בעולם, חדשות בארץ | עם התגים , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שישי, 28 באפריל, 2017

17:00 תפוס ת'גלים Surf's Up, ערוץ Yes5 

חלומו של קודי הפינגווין הוא לגלוש באופן מקצועי ולהוכיח למשפחתו וחבריו שהוא מזן של אלופים. בעזרת ביג Z, גיבור נעוריו הוא לומד את רזי הגלישה. מדובבים לעברית: אורי אומנותי, סיוון שביט. במאים: אש ברנון ו-כריס באק. ארה"ב, 2007. סרט משעשע עם הנפשה יפה, המשתמש בקריינות רקע מבדרת למדי. ציון: 

22:00 האגדה של טרזן The Legend Of Tarzan, ערוץ Yes4 

עיבוד חדש לסיפורו של טרזן. הילד שגדל בג'ונגל האפריקני, נוטש את מולדתו כדי לחיות בלונדון עם אשתו האהובה ג'יין. השנים עוברות והוא מסתגל לחיים בלונדון הבירה התוססת. הוא מוזמן לצאת לשליחות לקונגו במטרה לחקור פעילות של מחנה כריית יהלומים המאיים על הג'ונגלים של אפריקה, מבלי לדעת שהוא מהווה פיתיון במזימה של נקמה ותאוות בצע, שתוכננה על ידי נוכל. שחקנים: אלכסנדר סקארסגרד, מרגו רובי, כריסטוף וולץ. במאי: דיוויד ייטס ("חיות הפלא והיכן למצוא אותן"). ארה"ב, 2016. טרזן וג'יין חוזרים כדי להציל את אפריקה כולה מספסר אכזרי, בסרט מוזר, הסובל מתסריט קופצני ואפקטים ויזואליים מעט מיושנים. ציון: 

22:00 האישה האחרת The Other Woman, ערוץ Hot גולד 

לפרטים נוספים, ראו יום שישי, 20 במרץ, 2015, בשעה 21:30 בערוץ Yes1

23:00 בית ההיפוכונדורים | House of Hypochondriacs, ערוץ הבריאות 

שירות הבריאות הלאומי בבריטניה (ה-NHS) משקיע כ-2 מיליארד פאונד בשנה על טיפול מיותר באנשים בריאים לחלוטין. ד"ר כריסטיאן ג'נסן ייקח תחת חסותו שלושה היפוכונדרים מוצהרים ויחשוף אותם אל כל שלביה של מערכת הבריאות: החל מנסיעה באמבולנס, דרך ביקור אצל רופא וכלה במפגש עם אנשים חולים באמת. האם התוודעות אינטימית זו תשכך את חרדתם?


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , | להגיב

קרן אדמונד דה רוטשילד משקיעה יותר מ-100 מיליון ₪ בחשיפת האוצרות הגנוזים של קיסריה ובשדרוג האתר

קרן אדמונד דה רוטשילד, החברה לפיתוח קיסריה, רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים הודיעו היום (ד') על שיתוף פעולה חסר תקדים בהיקפו, לחשיפתם, שימורם והנגשתם של מבני הציבור החשובים של קיסריה העתיקה שבגן הלאומי קיסריה, ופיתוח והנגשה של חופי היישוב. זאת, בהשקעה כוללת של יותר מ- 100 מיליון ש"ח, שהקצו לפרויקט קרן אדמונד דה רוטשילד והחברה לפיתוח קיסריה.

העבודה על מערכת קמרונות שבחזית "במת המקדש" (צילום: דן בר-דוב)

במסיבת עיתונאים אשר התקיימה היום בגן הלאומי בקיסריה, בהשתתפות סגן יו"ר קרן אדמונד דה רוטשילד , גיא סברסקי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה מיכאל כרסנטי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין וארכיאולוג מרחב מרכז של רשות העתיקות ד"ר דורון בן עמי, נחשף לציבור פרויקט התחדשות קיסריה העתיקה, "שמעשיר ומשדרג את חוויית הביקור בגן הלאומי קיסריה כאתר העתיקות המוביל בארץ לצד ירושלים. הפרויקט מתבצע במסגרת מימוש חזון 3 מיליון תיירים בקיסריה עד 2030, והופך עוגן תיירותי-כלכלי חשוב לתושבי האזור.

מאז הקמתה לפני כ-2030 שנה, ולאורך התקופות השונות, הייתה קיסריה עיר נמל תוססת. חשיבותה ועושרה האדריכלי, הפכו אותה לאחת הערים החשובות ברחבי האימפריות הרומית והביזנטית. החפירות הארכיאולוגיות המתנהלות באתר בשנים האחרונות מטעם רשות העתיקות, הממשיכות את חפירות שנות ה-90, חשפו שרידים ארכיאולוגיים רבים, החל מימי הורדוס ועד לתקופה הצלבנית.

לצד החפירות הארכיאולוגיות הנרחבות, מתנהלות בגן הלאומי קיסריה פעולות רחבות היקף של שימור, שיחזור ופיתוח הנמל, ולמעשה, מדובר באחד הפרויקטים השימוריים הגדולים והחשובים שנעשו עד היום בארץ. אין עוד אתר בישראל בו הושקעו לאחרונה תקציבים, משאבים ומאמצים כה רבים של שימור ופיתוח. מדובר במבצע מורכב, שמציב אתגרים רבים בתכנון ובביצוע, תוך הקפדה על שמירת ערכי המקום. את הפרויקט מובילים המשמר יורם סעד והאדריכלית יערה שאלתיאל ממינהל השימור ברשות העתיקות. כשיסתיימו פעולות אלה, יקימו החברה לפיתוח קיסריה ורשות הטבע והגנים מרכז מבקרים מתקדם, מתקנים לרווחת המבקרים, פארק ארכיאולוגי מרהיב, וטיילת קסומה, שתחל באמת המים הקדומה (חוף האקוודוקט) ותתחבר לטיילת החומות והביצורים  של קיסריה העתיקה.

הטיילת מתוכננת להתחיל באמת המים הקדומה (האקוודוקט) (צילום: דן בר-דוב)

מיכאל כרסנטי מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה,:" לראשונה, חוברים שלושת הגורמים הרלבנטיים – רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים והחברה לפיתוח קיסריה, לביצוע  תכנית המבטיחה שמירה קפדנית על הערכים הארכיאולוגים ההיסטוריים וערכי הטבע של קיסריה לאורך כל התקופות, יחד עם הנגשה ראויה שלהם לציבור עצום של מבקרים מהארץ ומהעולם. מדובר בעבודות חשיפה, שימור והנגשה של העיר העתיקה והנגשת אוצרותיה לקהל המבקרים מהארץ ומחו"ל. "

לדברי מנהל רשות העתיקות ישראל חסון, "הפרויקט המשותף נועד לחשוף, לשמר ולהשמיש את צפונות קיסריה, להנאת הציבור הרחב. עד כה, נחשפו רק כ-6 אחוזים מהממצאים של קיסריה וטמונים בחולותיה ממצאים מפוארים בקנה מידה עולמי. יוזמה זו, חייבת להיות יריית פתיחה לפרויקט לאומי מתמשך, לפיתוח האתר קיסריה במלוא תפארתו."

במסיבת העיתונאים הוצגו לראשונה מספר תגליות ארכיאולוגיות משמעותיות ופעולות שימור:

מערכת קמרונות שבחזית "במת המקדש" שבנה המלך הורדוס:

במרכז פעילות החפירה והשימור עומדת החזית המרשימה של המבנה הציבורי המרכזי של קיסריה מלפני כ-2030 שנה – המתחם המקודש שבנה הורדוס בקיסריה כמחווה לפטרונו אוגוסטוס, קיסר רומא, ולכבוד האלה רומא. על הקמת המקדש של אוגוסטוס ורומא, אשר השקיף אל הים, סיפר יוסף בן מתתיהו בספרו מלחמות היהודים (א, 414-408): לדבריו, הורדוס בנה את המקדש בראש הגבעה, והוא היה נפלא בגודלו ומראהו. בתוך המקדש עמד פסל ענק של הקיסר בדמות זיאוס האולימפי, ופסל נוסף של האלה רומא, בדמות הרה מארגוס. פסלים אלה טרם נמצאו בחפירה, ויתכן כי הם נלקחו מהמקום בתקופות מאוחרות יותר.

רצפת פסיפס שנחשפה תחת הקמרונות (צילום: דן בר-דוב)

בחפירות האחרונות, המנוהלות על ידי ד"ר פטר גנדלמן ומוחמד חאטר מטעם רשות העתיקות, נחשפה מערכת קמרונות מרשימה שעמדה בחזית המערבית של "במת המקדש".

לאחרונה נחשפה תגלית חשובה ונדירה בחזית המקדש – מסד של מזבח אבן גדול אשר ניצב בתוך היכל פתוח לשמיים, בדומה ל'מזבח השלום' (ה"ארה פאקיס") של אוגוסטוס ברומא. מזבח זה, שימש להקרבת קורבנות לכבוד הקיסר אוגוסטוס. לצד המזבח, נחשפו יסודות של מזבחות נוספים, קטנים במידותיהם. עשרות נקבים עמוקים אשר התגלו בחפירה מסביב למזבח המרכזי, נועדו, לדעת החופרים, להחזיק לפידים או ניסים (סמלי הלגיון הרומי אשר נשאו החיילים על גבי מוטות). יוסף בן מתתיהו מספר, שכאשר הצבא הרומי פרץ להר הבית, הציבו החיילים את נסיהם מול שער הקדים, הקריבו קרבן, והכריזו על טיטוס כאימפרטור (מנצח).

בית הכנסת העתיק בקיסריה (צילום: דן בר-דוב)

בית הכנסת העתיק של קיסריה – בית הכנסת העתיק בקיסריה התגלה לראשונה בשנות ה-40 של המאה ה-20. חפירות ארכיאולוגיות באתר, חשפו ממצאים המעידים על הימצאותו של בית כנסת מהתקופה הביזנטית, לפני כ-1500 שנה. בין הממצאים שהתגלו – כותרות עם סמלי המנורה, פסיפסים וכתובות שבהן הקדשה לתורמים, ושברי כתובת של כ"ד משמרות הכהונה. בקיסריה הוקמו בתי כנסת מאז ימי הורדוס: יוסף בן מתתיהו מספר בספרו "מלחמות היהודים" על חילול בית כנסת בקיסריה, אשר הוביל לפרוץ המרד הגדול בשנים 70-66. בתלמוד אף מסופר על "כנישתא דמרדתא" (בית הכנסת של המרד). עוד ידוע, שלאחר דיכוי מרד בר כוכבא (132-136 לספירה) בידי הרומאים, הובא רבי עקיבא למשפט בקיסריה, והוא הוצא להורג כאחד מעשרת הרוגי מלכות.

באתר בית הכנסת העתיק ייערכו עבודות פיתוח שכוללות שימור של השרידים, שחזור של פסיפס בית הכנסת והנגשת האתר לקהל הרחב תוך הצגת תכנים הקשורים במורשת היהודית של קיסריה העתיקה.

רצפת פסיפס שבבית הכנסת העתיק (צילום: דן בר-דוב)

ה"שוק הצלבני" – בחפירה שניהלו ד"ר עוזי עד, דן קירזנר ומוחמד חאטר מטעם רשות העתיקות באזור המזרחי של במת המקדש, נחשפו, בין השאר, שרידים מרשימים  של שוק תוסס שפעל בקיסריה בתקופה הצלבנית, לפני יותר מ- 700 שנה. בקומת הקרקע של המבנים שנחשפו פעלו חנויות, וקומתם השנייה שימשה למגורים. חלק מהחדרים רוצפו בפסיפס צבעוני, ואחרים בלוחות שיש.

חפירות השנים האחרונות בקיסריה הניבו ממצאים מעניינים, בהם חלקים של פסלי שיש, כותרות ועמודי גרניט ושיש שעל שניים מהם נחרתו כתובות וציורים, מטבעות, כלי חרס ואבן, חפצי מתכת ועצם ועוד.

לוחית קטנה עשויה מאם הפנינה, שעליה חרותים מנורת שבעת קנים ומחתה (צילום: דן בר-דוב)

ממצא רב חשיבות שהתגלה אך באחרונה במהלך עבודות שימור הקמרונות מעיד על החיים היהודיים שהתקיימו בקיסריה מאז ייסוד העיר על ידי הורדוס לפני 2000 שנה:  לוחית קטנה עשויה מאם הפנינה, שעליה חרותים מנורת שבעת קנים ומחתה. בתקופות הרומית התיכונה והביזנטית, הייתה קיסריה מרכז יהודי חשוב, והיהודים היו חלק בלתי נפרד מהמערך הכלכלי והחברתי של העיר הרב-תרבותית.

ראש בן ה-2000 שנה של אסקלפיוס, אל הרפואה.(צילום: דן בר-דוב)

ממצא נוסף מעניין, הוא שבר פסלון של ראש גבר עטור זקן מהתקופה הרומית, שגולף בשיש. לדברי ד"ר רבקה גרשט מהחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב, "הראש בן ה-2000 שנה מתאר את אסקלפיוס, אל הרפואה. לאסקלפיוס ולביתו היגיאה, אלת הבריאות, הייתה חשיבות רבה בקיסריה הרומית והביזנטית. מעניין לצין שעד כה נמצאו בקיסריה מספר פסלים של אסקלפיוס, אך זו הפעם הראשונה שהראש שלו שרד".

כלי חרס שנתגלו במהלך החפירות (צילום: דן בר-דוב)

כלי חרס שנתגלו במהלך החפירות (צילום: דן בר-דוב)

מנורות שמן שנמצאו במהלך החפירות (צילום : דן בר-דוב)

פורסם בקטגוריה תיירות, תיירות בארץ | עם התגים , , , , | להגיב

חטמ"ר שומרון – פלסטיני נורה כשניסה לדקור לכאורה חיילים

חיילים מגדוד 51 של חטיבת גולני סיכלו היום (רביעי) בצהריים ניסיון לפיגוע דקירה על ידי פלסטיני ליד תחנת ההיסעים בסמוך לחטיבה המרחבית שומרון. הפלסטיני, כך נטען,  אחז בסכין, רץ לעבר הכוח – ונורה על ידי החיילים. אין נפגעים בקרב החיילים. הפלסטיני פונה במצב קשה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה.
המקרה התרחש יממה בלבד לאחר ניסיון פיגוע באותו המקום. אתמול נורה פלסטיני שניסה לבצע פיגוע דקירה באותו מקום בדיוק. 2 חיילי גדוד 51 של גולני שאבטחו את תחנת ההיסעים ירו בו. מבירור פרטי הפלסטיני עולה כי הוא בן דודו של הפלסטיני שנורה אתמול באותו מקום. שניהם גרים במחנה הפליטים בלטה שליד שכם.  לטענת החיילים הוא גם  פעל באותו דפוס, רץ עם סכין לעברם  ואז הם ירו בו ופצעו אותו קשה. גם הוא פונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה.
בעקבות האירוע שוחח יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון עם מח"ט שומרון גלעד עמית על המצב הביטחוני באזור. דגן: "זו פעם שניה תוך 24 שעות שבאותו מקום מתרחש אירוע דקירה. אנחנו מודים לחיילי צה"ל על התושייה שהם מגלים ומצפים לראות את צה"ל מתרכז במשימתו החשובה הגנה על התושבים".

אזור התקרית היום ואתמול - סמוך לחטמ"ר שומרון

אזור התקרית היום ואתמול - סמוך לחטמ"ר שומרון

2 נשים פלסטינאיות ביקשו להתאבד – כוחות הביטחון יעזרו

מוקדם יותר סיכל כוח צה"ל כוונה פיגוע דקירה בצומת ג'ילבר בחברון. צעירה פלסטינית בת 24 שהגיעה למקום נופפה בסכין ונעצרה. הצעירה הודתה בחקירה כי התכוונה לבצע פיגוע דקירה במקום.
מפרטי האירוע עולה כי הצעירה החליטה לשים קץ לחייה וידעה כי אם תניף סכין לעבר כוחות הביטחון תיירה בידיהם. קרוב משפחתה שהיה עד למתרחש הבריח אותה מהמקום. שוטרי מג"ב שדלקו אחרי הצעירה הגיעו לבית משפחתה שם סיפרו להם קרוביה כי היא ביקשה לשים קץ לחייה.
הפלסטינית מלקחה לחקירה.

אסיא כעאבנה מהכפר דומא, ניסתה להתאבד בעזרת צה"ל

אסיא כעאבנה מהכפר דומא, ניסתה להתאבד בעזרת צה"ל

שלשום הגיעה אסיא כעאבנה, בת 39 ואם לתשעה, המתגוררת בכפר דומא, למחסום קלנדיה ליד ירושלים. לפי המשטרה, האישה המתינה לבידוק במעבר וביקשה להתקרב לחיילת בטענה שברצונה לשאול שאלה. בשלב זה, ככל הנראה, שלפה סכין שהיה בתיקה, התקרבה במהירות לחיילת בת 25 ודקרה אותה. החיילת נפצעה קלות והשוטרים השתלטו על הדוקרת. בחקירתה סיפרה כי לאחר מריבות  וחיים קשים בביתה החליטה להתאבד ולכן נטלה סכין ויצאה למחסום במחשבה כי כוחות הביטחון ירו בה למוות.

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ | עם התגים , , | תגובה אחת

כאן גרים בכיף

כאן גרים בכיף - יותם נבין

פורסם בקטגוריה סאטירה | להגיב

חשד לפשע שנאה – רכב פלסטיני הוצת בחאוורה

רכב מסחרי פלסטיני הוצת הלילה (שלישי – רביעי) בכפר חווארה המצוי על פני כביש 60 בסמוך לשכם.  לצד הרכב שהוצת רוססה כתובת בעברית על כיסוי קיר מבד שנחרך קשות ולכן קשה לזהות מה בדיוק נכתב בה מלבד כמה אותיות בודדות.

הרכב השרוף (צילום - רבנים לזכויות אדם)

הרכב השרוף (צילום - רבנים לזכויות אדם)

הכיסוי נחרך ונותרו אותיות בודדות בעברית (צילום - רבנים למען זכויות אדם)

הכיסוי נחרך ונותרו אותיות בודדות בעברית (צילום - רבנים למען זכויות אדם)

הרכב השרוף (צילום - רבנים לזכויות אדם)

הרכב השרוף (צילום - רבנים לזכויות אדם)

מהמשטרה נמסר כי במהלך הלילה התקבל דיווח על רכב פלסטיני שנשרף בחווארה.  כוחות משטרה וכוחות צה"ל שהוזעקו למקום זיהו רכב שככל הנראה הוצת. נפתחה חקירה לבדיקת נסיבות האירוע.

הרכב השרוף (צילום - רבנים לזכויות אדם)

הרכב השרוף (צילום - רבנים לזכויות אדם)

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ, פליליים | עם התגים , , | להגיב