רעולי פנים מגבעת רונן תקפו מוסקי זיתים ופורעים מיצהר את כוח גולני

פורעים ובריונים מהתנחלויות קיצוניות תוקפים פלסטינים וחיילי צה"ל כאחד – אתמול (שבת) בסביבות השעה 13:40 ירדה קבוצת המונה כ- 8 בריונים רעולי פנים מכיוון המאחז הלא חוקי גבעת רונן שומרון (הר ברכה) אל מטע זיתים המצוי באדמות בורין ותקפה בחומרה משפחה פלסטינית שעסקה במסיק זיתים.
הלילה (שבת – ראשון), בסמוך להעלאת הכתבה לשידור, הותקפו גם לוחמי גולני כשהתפתחה הפרת סדר חמורה בהשתתפות כ-30 מתנחלים בסמוך להתנחלות הקיצונית יצהר שבמרחב החטיבה המרחבית "שומרון". המתנחלים יידו אבנים לעבר לוחמי גולני וניקבו את גלגלי כלי הרכב בו נסעו. לוחמי הכוח נאלצו לפתוח באש באוויר והגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לאוויר בהתאם להוראות הפתיחה באש. כתוצאה מכך ההתקהלות פוזרה.
בנוסף, כתוצאה מיידוי האבנים נפצע לוחם גולני באורח קל וקיבל טיפול רפואי בנקודה. מצה"ל נמסר כי צה"ל מגנה בכל תוקף אלימות פיזית ומילולית כלפי משרתיו ורואה אירועים מסוג זה בחומרה רבה.

תקיפת המשפחה הפלסטינית

רעולי הפנים שהגיעו מגבעת רונן תקפו באלימות ובידויי אבנים בני המשפחה פלסטינית שעסקה מהבוקר במסיק זיתים באדמותיהם. בזמן התקיפה עצמה חלק מרעולי הפנים התקרבו עד לחלקה בה מסקו הפלסטינים ובמקביל בריונים אחרים זרקו אבנים על בני המשפחה. בני המשפחה נמלטו לאחר שאחד מהם הוכה במוט ברזל והשני נפגע וחש ברע. השניים התפנו לבית חולים בשכם שם אושפז הפלסטיני שהותקף במוט הברזל ואילו השני השתחרר.
תוך כדי בריחת בני המשפחה נכנסו התוקפים לנחלת המשפה, השחיתו ועשו שמות ברכוש הפלסטינים וחזרו על עקבותיהם תוך שהם מחבלים בכל דבר בו יכולים הפלסטינים לעשות בו שימוש. אחד מהם גנב גם את יריעת הניילון השחורה שמשמשת כמרבץ אטום תחת עץ הזית ואליה נופלים הזיתים מהעץ ואחד אחר גנב שקת זיתים שכבר נאספו אליו.

הפורעים מגבעת רונן (צילום מסרטון יש דין)

הפורעים מגבעת רונן (צילום מסרטון יש דין)

 

תקיפה מטרים ספורים מפאתי הכםר (צילום מסרטון יש דין)

תקיפה מטרים ספורים מפאתי הכםר (צילום מסרטון יש דין)

צילוםן: יש דין

צילוםן: יש דין


צילום יש דין


הירי באקדח – צילוםצ יש דין

צילום: יש דין

צילום: יש דין

בשלב זה הגיעו למקום נערים פלסטינים שנזעקו למקרה התקיפה והחל עימות מול המתנחלים שכלל יידויי אבנים משני הצדדים. תוך כך אחד הבריונים שלף אקדח וירה באוויר כשמתנחל אחר נראה מהלך כשרובה M 16 על גופו. זריקות האבנים נמשכו ונפסקו, כשמספר רכבים של מג"ב הגיעו מכיוון מאחז גבען רונן, על מנת להרחיק את הנערים הפלסטינים מהמקום.
תושב אריאל שעובד מול פלסטינים, אליו פנה מגפון, הגיב בזעם ואמר כי למרות שהוא יודע שצה"ל לא מעוניין להתעסק עם תושבי ההתנחלויות הקיצונית ובהן גבעת רונן, הם הורסים כל אבן פינה שמניחים שאר המתנחלים לבניית אמון, יחסי רעות ועבודה משותפת עם הפלסטינים. "תכתוב שהם פשוט חרות שמחרבנים את כל מפעל ההתנחלויות בשומרון. יש לנו יחסים מעולים עם פלסטינים. רבים מהם מתארחים בבתינו ואנו בבתיהם ואז מגיעים כמה חרות ומחרבנים את הכול", הוא אמר.

צה"ל עצר קטין מיצהר שהצית שדה, בית המשפט שחררו

אין ספק כי צה"ל מתקשה לבצע את מלאכתו מול המחבלים מההתנחלויות הקיצוניות, וכך ביום שישי האחרון הורה בית משפט שלום בפתח תקווה על שחרור קטין שנעצר בהתנחלות יצהר (אחת הקיצוניות). לדברי עורך דין עדי קידר המייצג את הקטין מטעם ארגון הימין "חוננו", הקטין נעצר בביתו באחת מגבעות יצהר לאחר שמ"פ גולני פרץ לבית ועצר אותו יחד עם 2 חיילים נוספים, ולטענתו באלימות. ארגון חוננו פרסם כי הקצין טען כי הוא זיהה את הקטין כשעה לפני כן בסמוך להצתה שהתרחשה במרחק מספר קילומטרים מביתו (הצתת שדה של פלסטינים).
על פי חוננו במהלך חקירתו הגיש הקטין תלונה כנגד המ"פ ודרש כי המקרה יועבר למצ"ח. בנוסף בדיון בבימ"ש טען עו"ד קידר כי החיילים פעלו בניגוד לחוק ובאלימות קשה כנגד הקטין ואף הוא דרש כי המ"פ אשר פעל באלימות ופרץ לביתו של הקטין ללא סמכות ייחקר במצ"ח. כאמור ביום שישי, הורתה שופטת בימ"ש השלום בפ"ת על שיחרורו של הקטין למעצר בית של מספר ימים בבית הוריו מחוץ ליצהר. "הם פרצו לבית, לא הבנתי מה קורה והקצין קפץ עלי וחנק אותי. הם אזקו אותי וגררו אותי לג'פ באלימות. עד ליציאה מיצהר חייל חנק אותי והשכיב אותי בכח ובאלימות. בחקירה דרשתי מהמשטרה שמצ"ח יחקור את המ"פ והחיילים האלימים." מסר הקטין. עו"ד עדי קידר הוסיף ומסר "לצערי פרובוקציה של ארגוני שמאל, אשר מטרתם להתסיס את השטח הפעם הצליחה. לרוע המזל, בשיקול דעת מוטעה החליט קצין צה"ל ללא סמכות וללא עילה לעצור באלימות קטין, על אף שעבר זמן רב מהאירוע ועל אף שהקטין שהה במקום מרוחק החליט הקצין לעצרו". קידר: "המשטרה ביקשה לעצור אותו לשבוע ימים ולשמחתי בימ"ש דחה את הבקשה, ולאחר כיממה מעצר התגלה שאין כנגדו ראיות והוא שוחרר" הוא הוסיף: "אנו דורשים חקירה מידית של מצ"ח בדבר המעצר האלים ומבקשים כי הכוח שפעל כנגד הקטין יורחק מהשטח עד לבירור העניין".

מגפון פנה למשטרת ישראל ולדובר צה"ל בשאלות זהות:
1. מדוע לא נעצר איש בעקבות התקיפה 2. מדוע לא מוחרם אקדח היורה ורובה הסער של התוקפים? 3. לאור ריבויי התקיפות בידי מתנחלים קיצונים שמתגברות בתעוזתן, האם איש לא קורא את כתובת האש שמזהירה כי רצח פלסטיני צפוי להתרחש בקרוב, והיא כבר בוערת על הקיר?
מכגפון הוסיפה הערה: "לו פלסטיני היה יורה באקדח ומיידה אבנים בקצת מוסקי סזיתים יהודים. המשטרה וצה.ל כבר היון עמור בביתו לצרכי מעצרו – חי או מת. מה שמותר למחבלים בריונים מהתנחלויות, אסור לפסטינים והמקרה "ייבדק" – עד רצח הבא והוא יגיע"

תגובות

ממשטרת ש"י נמסר כי עם קבלת הדיווח אודות מקרה זה פתחה המשטרה בחקירה. עוד צוין כי עם הגעת כוחות המשטרה, האירוע כבר הסתיים. בדוברות המשטרה הארצית הוסיפו כי "התקבל דיווח ונסיבות המקרה נבדקות" וכי "כוחות הביטחון פועלים בנחישות ובכוחות מתוגברים למנוע אירועי חיכוך ואלימות".

מדובר צה"ל (רדיו ואינטרנט) נמסר כי המקרה  מוכר  וכי פרטיו עדיין בבירור, מעבר לכך לא נמסרה כל תגובה לשאלות מגפון עד לשידור הכתבה.

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ, פליליים | עם התגים , , , , , | תגובה אחת

חדש בטלוויזיה: שני, 21 באוקטובר, 2019

השומרים | Watchmen, ערוץ Yes VOD + סלקום TV + בשעה 22:00 בערוץ Hot HBO + ערוץ Hot VOD

סדרת גיבורי על חדשה מבית HBO, שיצר דיימון לינדלוף ("אבודים", "הנותרים"), המבוססת באופן רופף על הקומיקס של DC בעל אותו השם. בסדרה מככבים רוברט רדפורד, רג'ינה קינג, ג'רמי איירונס, לואי גוסט ג'וניור, דון ג'ונסון ו-ג'ין סמארט. הסדרה מתרחשת במציאות מקבילה להווה שלנו, שבה גיבורי על ולוחמי צדק חובשי מסיכות נחשבים לפורעי חוק בשל שיטות הלחימה האלימות שלהם, אך חלק מהם מתאגדים ומתחילים מהפיכה, בעוד אחרים מנסים לעצור אותה.

דיוויד קרוסבי: זכרו את שמי | David Crosby: Remember My Name, סלקום TV

סרט דוקומנטרי מוזיקלי אודות דייוויד קרוסבי, שבגיל 77 יצא למסע הופעות למלא אולמות. התחייה המחודשת של זמר הרוק-פולק, הגיטריסט, האקטיביסט, משורר המחאה (ובעל אחד השפמים המפורסמים בעולם) הפתיעה בעיקר אותו עצמו. קרוסבי, שופע הומור והתלהבות, מספר את סיפור חייו, שהוא גם סיפורה של תקופה מסעירה, פוליטית ומוזיקלית, בארצות הברית.

ראש העיר | The Mayor, סלקום TV

קומדיה. ראפר מתמודד על משרת ראש העיר כדי לקדם את הקריירה המוזיקלית שלו, ולהפתעתו זוכה בתפקיד ונאלץ להתמודד עם ההשלכות.

19:30 משהו הורג אותי | Something’s Killing Me, ערוץ CBS Reality

חקירות תעלומות רפואיות הרות גורל. ההפקה התיעודית בת שישה חלקים בוחנת מחלות ותסמינים תמוהים הגורמים למקרי מוות. כל פרק מתעד את המרוץ נגד הזמן כדי לגלות מה הורג את החולה. רופאים, מדענים, ובמקרים מסוימים חוקרים פדרליים, פועלים כדי לפתור את התעלומה בה החיים תלויים על קצה השערה.

22:00 הג'נטלמן והאקדח | The Old Man And The Gun, ערוץ Yes4

לפרטים נוספים, ראו יום שלישי, 01 באוקטובר, 2019, בערוץ Yes VOD

ברק שחור 3 | 3 Black Lightning, נטפליקס | Netflix

עונה שלישית לסדרת גיבור העל.

___________________________________________________________________________________

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר!

 

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: ראשון, 20 באוקטובר, 2019

רוחות קרות | Wind River, סלקום TV

זוכה פרס הבמאי הטוב ביותר במסגרת 'מבט מסוים' – פסטיבל קאן 2017. מותחן פשע. כשגופת צעירה אלמונית מתגלה בשמורה אינדיאנית מבודדת בצפון המושלג והקפוא של ארצות הברית, ג'יין, סוכנת FBI מתחילה, מגיעה לחקור את המקרה. ציד מקומי, שהיה בעבר נשוי לילידת השמורה, הוא זה שמצא את הגופה. הוא מצטרף לחקירה, מסייע לה להתמודד עם הסביבה הקשה ויחד הם מנסים לפענח את הפרשה. שחקנים: ג'רמי רנראליזבת' אולסן. במאי: טיילור שרידן. ארה"ב, 2017.

22:00 עיר האלוהים | City Of God, ערוץ Yes3

דרמת פשע שהייתה מועמדת לארבעה פרסי אוסקר. סיפור התבגרותם של שני אחים בשכונת הפשע הידועה בריו דה ז'נרו. בעוד האחד הופך לצלם, השני גדל להיות סוחר סמים וגנגסטר. שחקנים: אלכסנדר רודריגז. בימוי: פרננדו מיירלס. ברזיל, 2002.

איש משפחה 17 | 17 Family Guy, נטפליקס | Netflix

עונה 17 לסדרה הקומית המונפשת. ספוילר - בעונה הקרובה, בראיין יתחתן עם אישה על סף מוות, קווגמאייר יגלה שיש לו ילדה בגיל ההתבגרות (שאת קולה תגלם מנדי מור) שלא ידע על קיומה, בראיין וסטואי יתכווצו לגודל מקרוסקופי, מג תצא מהארון ותכריז שהיא לסבית ונגלה שפיטר היה נשוי בעבר (את אשתו הראשונה תגלם שרה פולסון). במהלך העונה הסדרה תוקיר כבוד לכוכב "באטמן", אדם ווסט, שבמשך שנים גילם את דמותו של ראש עיריית קוהוג, והלך לעולמו בשנה שעברה.

___________________________________________________________________________________

מדור “חדש ב-TV” מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר!

 

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , | להגיב

עודה: נתניהו הוא הנקודה הנמוכה ביותר אליה מתנקז גזענות, שחיתות, ושנאה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך תקוף את חברי הכנסת הערביים ורשימתם המשותפת. בפוסט נוסף שפרסם היום (שישי) בדף הפייסבוק שלו, טוען נתניהו שוב כי מנהיגיה וחבריה הבולטים של הרשימה המשותפת הביעו שוב ושוב תמיכה בטרור, הערצה למחבלים, וסירבו לגנות פגיעה בחיילים ובאזרחים ישראלים. נתניהו תוקף שוב את חברי הכנסת אחמד טיבי ואיימן עודה ומאשים כי טיבי הביע דברי הערצה לשהידים והצדיק חטיפת חיילי צה"ל בידח חיזבאללה. את עודה תוקף ראש הממשלה ומאשימו כי "בהנהגתו פרסמה מפלגתו חד"ש גינוי תקיף להכרזתן של מדינות המפרץ והליגה הערבית כי חיזבאללה הוא ארגון טרור".

איימן עודה (צילום: רפי מיכאלי)

איימן עודה (צילום: רפי מיכאלי)

כל זאת על מנת להבהיר כי הקמת ממשלת מיעוט ממנה הוא חרד ומבועת, תהיה מעשה אנטי-ציוני שיסכן את ביטחוננו. את ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן תוקף נתניהו ומאשימו כי "הדבר האחרון שמעניין אותו זה דת ומדינה". נתניהו שאמור להחזיר בימים הקרובים את המנדט לנשיא המדינה, ראובן (רובי) רבלין, חושש מאוד שבכך יסתיימו ימיו כראש ממשלה והוא יצטרך לפנות את הבית בבלפור. "גנץ, אל תתן את ידך להקמת ממשלה מסוכנת לישראל", מסיים נתניהו את הפוסט החריף בסגנונו וטוען "אזרחי ישראל מצפים מאתנו להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה שתשמור על מדינת ישראל ותבטיח את עתידנו".
איימן עודה לא נותר חייב והגיב: הימין מעדיף עבריין יהודי בבלפור על פני אזרחים ערבים שנבחרו בצורה דמוקרטית". ולגבי נתניהו הוא אומר: בנימין נתניהו הוא הנקודה הנמוכה ביותר בחברה הישראלית אליה מתנקז גזענות, שחיתות, ושנאה הפוגעים בכל אזרחי המדינה".


צילום באדיבות הרשימה המשותפת

 

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בחירות לכנסת ה-22, בטחוני, חדשות בארץ, מדיני-פוליטי | עם התגים , , , , | להגיב

מאיר שמגר, נשיא העליון לשעבר הלך לעולמו

מאיר שמגר, שופט ונשיא בית המשפט העליון (בדימוס), הלך הבוקר (שישי) לעולמו והוא בן 94.
שמגר מונה לכהן כשופט בבית המשפט העליון בשנת 1975, לאחר שמילא את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, וב-1983 מונה לתפקיד נשיא בית המשפט העליון. שמגר כיהן בתפקיד כ-12 שנה, עד לפרישתו בשנת 1995 והא בן 70.

ממשרד המשפטים נמסר כי הרשות השופטת מרכינה ראשה ומודיעה בצער רב על פטירתו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט מאיר שמגר, אשר הלך לעולמו היום.

הנשיא בדימוס שמגר מונה לכהן כשופט בבית המשפט העליון ביולי 1975, לאחר שמילא את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. באפריל 1982 מונה לממלא מקום (משנה) לנשיא בית המשפט העליון וב- 28 בנובמבר 1983 מונה לנשיא בית המשפט העליון – תפקיד שבו כיהן כ-12 שנה, עד לפרישתו במלאות לו 70 שנים ב- 13 באוגוסט 1995.נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, ושופטיו, מנהל בתי המשפט, השופט ד״ר יגאל מרזל, שופטי ועובדי מערכת בתי המשפט הודיעו בצער רב על מותו וכי הם משתתפים באבל הכבד של משפחת שמגר ושל כל הציבור בישראל. על מועד הלוויה וטקס האשכבה שייערך בבית המשפט העליון תצא הודעה נפרדת.

מאיר שמגר ז"ל (צילום: וויקיפדיה תחת רישיון Creative-Commons )

מאיר שמגר ז"ל (צילום: וויקיפדיה תחת רישיון Creative-Commons )

שמגר נולד ב-13 באוגוסט 1925; ב-1975 מונה לשופט בבית המשפט העליון ובשנים 1995-1983, תקופה של כ-12 שנה, כיהן כנשיא בית המשפט העליון. הוא שירת בין היתר כפרקליט הצבאי הראשי בשנים 1968-1961 והיה היועץ המשפטי לממשלה בשנים 1975-1968, אז מונה לשופט בבית המשפט העליון.
לשמגר שלושה ילדים מאשתו גאולה, שממנה התאלמן בשנת 1983, והוא סב לנכדים. הוא התחתן בשנית עם השופטת בדימוס מיכל רובינשטיין, שכיהנה כסגנית נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב.

מאיר שמגר נולד בדנציג (כיום גדנסק בפולין) כמאיר שטרנברג. הוא עלה לישראל בשנת 1939 ולמד בגימנסיה בלפור בתל אביב. למד היסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים ומשפטים בבית הספר המנדטורי למשפטים ולאחר מכן בלונדון.

בצעירותו התגייס לפלמ״ח ולאחר מכן הצטרף לאצ״ל והשתתף בפעולותיו, ולימים היה בין אנשי אצ״ל ולח״י שהוגלו למחנות המעצר באריתריאה. במהלך מאסרו באריתריאה המשיך בלימודי משפטים בהתכתבות, והשתתף באחד מניסיונות הבריחה מהמחנות. עם קום המדינה ב-1948 שב לישראל.
לאחר שובו התגייס לצה״ל ובמלחמת העצמאות שירת בירושלים. לאחר המלחמה סיים את לימודי המשפטים וב-1950 החל לשרת בפרקליטות הצבאית ושינה את שם משפחתו במצוות ראש הממשלה דוד בן גוריון משטרנברג לשמגר. ב-1956 מונה לסגן הפרקליט הצבאי הראשי וניצח על מלאכת חקיקת חוק השיפוט הצבאי משנת 1955, ויצר כלי משוכלל ומודרני שהקדים את חוק סדר הדין הפלילי האזרחי משנת 1965. ב-1961 מונה לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי. בתפקידו זה עיצב את התשתית המשפטית של הממשל הצבאי ביהודה ושומרון וחבל עזה לאחר מלחמת ששת הימים.
לאחר סיום שירותו בצה"ל מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שאותו מילא בין השנים 1968 ל-1975.

שמגר: תושבי השטחים המוחזקים רשאים לפנות לעליון

מיד לאחר מלחמת ששת הימים הנחה כי המדינה לא תתנגד לפנייה של תושב השטחים המוחזקים לבית המשפט הגבוה לצדק. על הנחייה זו כתב בספרו האוטוביוגרפי "תם ולא נשלם – פרקי חיים" שיצא לאור בשנת 2015 כי זו אחת ההחלטות החשובות שקיבל כיועץ משפטי והוא מסביר: "האידיאולוגיה שעמדה בבסיס הרעיון אמרה שיש לקיים פיקוח שיפוטי יעיל על פעולות הצבא, והדבר אפשרי רק על ידי מתן אפשרות לאדם שנמצא בשטח המוחזק לפנות לבית המשפט האזרחי, המפעיל פיקוח משפטי עליון על קיום הנורמות של הדין המינהלי".

מינויו לעליון: זו לא רק זכותו של בית המשפט להתערב, אלא גם חובתו

ב- 1 ביולי 1975 מונה לשופט בבית המשפט העליון וב-30 באפריל 1982 מונה לממלא מקום קבוע לנשיא בית המשפט העליון. ב-28 בנובמבר 1983 מונה לנשיא בית המשפט העליון – תפקיד שבו נשא עד 13 באוגוסט 1995.
 עת מלאו לו 70. בנאום פרישתו אמר: "אין דמוקרטיה אמיתית יכולה להתקיים לאורך זמן, אם היא יוצרת 'אזורי ביטחון' רחבים מדי ומתרחבים מדי, שנועדו להגן על קבוצה או על פרט, אך שוללים את חופש פעולתם של הרבים האחרים".

על תפקיד בית המשפט כתב: "אני דוגל בכך שזו לא רק זכותו של בית המשפט להתערב, אלא גם חובתו, בהיותו מרכז הכובד של יצירת נורמות לציבור. בית המשפט אמנם לא נבחר ישירות בידי הציבור, כמקובל בערכאות מסוימות בארצות הברית, למשל, אך חבריו נבחרים על פי ערכיהם האישיים ואיכותם המקצועית, והדבר מעניק לו משקל מצטבר רב. הוא מייצג את מה שהציבור מצפה לו ממנהיגיו. בתי המשפט זכו תמיד לאמון רב מצד הציבור ונהנו מסמכות מוסדית. היא נבעה מן הכוח שניתן להם לגבש את עקרונות החוק ולהצהיר עליהם". (עמ' 210 בספרו).

אסור שתהיה גדר סביב העליון, עליו להיות פתוח ונגיש לכל אדם

כנשיא, היה שמגר הרוח החיה מאחורי פרויקט בנייתו של היכל בית המשפט העליון החדש בגבעת רם בירושלים והמעבר אליו בראשית שנות ה-90. בספרו האוטוביוגרפי סיפר כי התעקש שההיכל החדש לא יוקף גדר, כהצהרה על כך שכל אדם יכול לגשת לבניין.

ראש הועדה שחקרה את רצח רבין וחתן פרס ישראל

לאחר פרישתו מכס השיפוט שימש בורר בסכסוכים שהופנו אליו מבתי המשפט או ישירות על ידי הצדדים וכן עמד בראש מספר ועדות חקירה, ובהן ועדת החקירה הממלכתית שעסקה ברצח ראש הממשלה יצחק רבין, ועדת החקירה הממלכתית בנושא טבח מערת המכפלה וועדת החקירה בנושא הקשר בין זיהום מי נחל הקישון לבין מחלתם של לוחמי חיל הים שצללו בנחל.
ב-1996 הוענק לשמגר פרס ישראל על מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

ראש ההרכב שזיכה את איוואן האיום" ממחנה המוות טרבלינקה

ב-29 ביולי 1993 היה שמגר ראש הרכב של חמישה שופטי בית המשפט העליון שישב כערכאת ערעור ופסק כי זיהויו של דמיאניוק כפושע המלחמה "איוואן האיום" ממחנה המוות טרבלינקה בפולין מוטל בספק, ועל כן הוא זכאי מחמת הספק. שמגר הדגיש בפסק הדין כי הוא ניתן הגם שאין ספק בשקריות גרסתו של דמיאניוק, שלפיה העביר את המלחמה כשבוי, היות שלכל הפחות סייע לנאצים בעת ששימש כשומר במחנות. בסיום פסק הדין נכתב כי "תם ולא נשלם. השלמות איננה נחלתו של שופט בשר ודם".

סמכותו של בית המשפט לקיים ביקורת שיפוטית על חקיקה של הכנסת

שמגר ישב בראש הרכב מורחב של תשעה שופטים בעניין בנק המזרחי (ע"א 6821/93) שניתן בנובמבר 1995 וכתב את חוות הדעת הראשונה בתיק כנשיא בדימוס (בחודשי הכתיבה שלאחר הפרישה). בפסק הדין עוגנה סמכותו של בית המשפט לקיים ביקורת שיפוטית על חקיקה של הכנסת ולבדוק את התאמתה לפסקת ההגבלה הקבועה בחוקי היסוד כבוד האדם וחירותו וחופש העיסוק. בכל הנוגע לסמכותו של בית המשפט העליון לבקר את חקיקת הכנסת קבע הנשיא שמגר
כי "ברור כי הוראה בדבר מידרג נורמאטיבי המאפשר מתן החלטה בדבר היעדר תוקפו של חוק, יוצר מיניה וביה סמכות לבית המשפט. הגורם השיפוטי הוא כלי חשוב לקיומה הלכה למעשה של החוקה כדי שלא תישאר בגדר מסמך מדיני הצהרתי גרידא, או כדי שהפיקוח על החוקתיות לא יהיה רק פיקוח עצמי של הכנסת … לאור הוראותיו של חוק-יסוד: השפיטה ובהיעדר כל הוראה אחרת, אין גורם אחר – פרט לבית המשפט (הכללי או המיוחד) – היכול להכריע בחוקיות החוק, היינו, בהתאמתו לנורמות ולתנאים שנקבעו בחוק היסוד … בית המשפט העליון הוא הפרשן המוסמך לנוסחו של חוק, כמצבו בכל עת נתונה. חקיקת חוקה פירושה מסירת כוח לחברה, לערכיה ולעקרונותיה. בית המשפט העליון במשטר חוקתי הוא כלי לכפיית רצון המחוקק, שהוא הנציג הנבחר של העם, על כל אלה המוסיפים לחוקק חיקוקים או לבצע אקטים שלטוניים, לרבות המחוקק הראשי עצמו.

פסלו של שמגר מוצב בעליון (צילום תחת רישין CC BY-SA 4.0 - פסלה של רזיה גרשון)

פסלו של שמגר מוצב בעליון (צילום תחת רישין CC BY-SA 4.0 - פסלה של רזיה גרשון)

כרשות השופטת, בית המשפט הוא הפרשן הנאמן והמוסמך של דבר המחוקק

… כרשות השופטת, בית המשפט הוא הפרשן הנאמן והמוסמך של דבר המחוקק. בעשותו כן, בית המשפט אינו מכפיף את החקיקה לערכים ולעקרונות נפרדים משלו; שהרי אין ערכיו ועקרונותיו של בית המשפט אלא אלו המבטאים את תפיסתה של המדינה והחברה. אלו בעיקרם הערכים כפי שגובשו על-ידי המחוקק עצמו או כפי שגובשו בדין מאז קום המדינה במגילת העצמאות … בית המשפט מכפיף את החקיקה לערכיה ולעקרונותיה של החוקה, זו שכבר נכתבה וזו שהיא חלק מן המשפט הפוזיטיבי שלנו, מעיקרו של דבר. בית המשפט הוא הכלי העיקרי להבטחת קיומה וכיבודה של החוקה.

חופש הביטוי גובר על הוראות לשון הרע

במספר פסקי דין ביטא שמגר עמדה נחרצת בזכות חופש הביטוי. שמגר סבר כי הזכות לחופש הביטוי צריכה לגבור על הוראות חוק איסור לשון הרע, גם אם הדעה שהובעה מסתברת לאחר מכן כלא מדויקת או שגויה, ובלבד שנאמרה בתום לב. בפרט הדגיש את חשיבות חופש הביטוי בהבעת ביקורת על רשויות השלטון, לרבות על נושאי משרות ברשויות אלה, בציינו כי "אם יחשוש האזרח כי כל אי דיוק עובדתי, ככל שיראה פעוט וקל ערך, עלול לסבכו בהליכים משפטיים, הוא לא יהין למחות והביקורת תוחנק בעודה באיבה". (ד"נ 9/77 בפסקה 5 לפסק דינו).

זכותו של עיתונאי לשמור על מקורות המידע שלו

ברוח זו היה שמגר השופט שהכיר בזכותו של עיתונאי שלא לחשוף את מקורות המידע שלו על ידי חיסיון יחסי, הנתון לשיקול דעת בית המשפט (ב"ש 298/86 בן ציון ציטרין נ' בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז תל-אביב). בעצם ההכרה הרשמית בקיומה של הזכות לחיסיון ניתנה הגנה רבה יותר למקורותיהם של העיתונאים.

אישה אינה צריכה להתנגד ליחסי מין על מנת שהדבר יחשב לאונס

בפסק הדין בפרשת האונס בקיבוץ שמרת (ע"פ 5612/92 מדינת ישראל נ' אופיר בארי ואח') קבע שמגר כי אישה אינה צריכה להתנגד ליחסי המין על מנת שהדבר ייחשב אונס, אלא די בכך שלא הסכימה למעשה בציינו: "אין הצדקה והיגיון בכך שלצורכי מניעת חדירה לאיבר מינה של אישה תהיה דרושה יותר מאי-הסכמה מילולית. כל אדם בישראל נהנה מזכות יסוד לשלמות גופנית ולשמירת כבודו כאדם … גבר המתעלס עם אישה בהסכמתה אינו חייב לקרוא מחשבותיה ולחוש מיד כאשר חל שינוי בגישתה והיא פוסקת להסכים למעשה, אולם אם האי-הסכמה מובעת בדבריה או נובעת מהתנהגותה, די בה כדי להפוך בעילה – הנעשית בניגוד להבעת האי-הסכמה ¬לעבירה … אין הכרח בכך שהאי-הסכמה תובע בצעקות, בהיאבקות וכדומה. בוודאי, אין מקום לתמיהה מדוע פלונית לא צעקה כאשר הנסיבות היו כאלה שהיא ראתה עצמה בסכנה לו הייתה מביעה התנגדות קולנית, או אם הצעקה היא בנסיבות העניין חסרת תוחלת או תועלת. יש אף שאישה נוקטת שיטה של ניסיון שכנוע, ומבקשת להניא את האנס ממעשיו בדברים רוגעים. אין בכך, כמובן, כהוא זה ממידת ההסכמה החופשית."

 

 

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, דמוקרטיה, חדשות בארץ, משפט | עם התגים | להגיב

מותחן קליל חסר ערך מוסף: על "האחרות" של שהרה בלאו

הספר "האחרות" של שהרה בלאו עוסק בנושא רציני מאוד באופן חובבני להפליא. הספר נפתח ברציחתה של דינה, פעילה פמיניסטית שעושה נפשות למען אל-הורות, קרי הבחירה שלא להוליד ילדים. גופתה של דינה נמצאה כשבובת תינוקת דבוקה לגופה, ועל מצחה נחרתה כאות קין המילה "אימא". עוד המשטרה מנסה לפענח את הרצח של דינה, ושחקנית ידועה בשם נעמה נרצחת אף היא באופן דומה לאופן שבו דינה נרצחה. המשותף לדינה ונעמה, כמו גם לשילה המספרת, הוא שכולן היו חברות לספסל הלימודים באוניברסיטה, ואף כרתו ביניהן ברית לפיה הן לא ילכו בתלם הדתי הבורגני שמכתיב חיים נוחים של משפחה וילדים; הן יהיו אחרות. האם אחרותן היא הסיבה לרציחתן? האם הברית שהאחרות כרתו היא ברית דמים שהביאה למותן של דינה ונעמה?

התמה שעומדת במרכז הספר, אל-הורות, מבקיעה בשנים האחרונות את גבולות הטאבו החברתי. אם בעבר זו הייתה תפישה שולית, שרק מעטים ומעטות החזיקו בה, כיום עמדה זו תופשת יותר ויותר נפח במרחב הציבורי. התבוססותה של הבחירה שלא להביא ילדים מזמינה העמקה בתופעה חברתית זו, במניעים ובאידיאולוגיה שעומדים מאחוריה, ובהדהודים, כמו גם בהתנגדויות, שבחירה זו יוצרת. וכיוון שבלאו ממקמת את סיפורה בחברה הדתית-לאומית, מעניין עוד יותר לראות כיצד היא מתארת את הגלים שהתופעה יוצרת בחברה שמרנית זו.

אלא שהספר של בלאו מחמיץ את ההזדמנות להעמיק בתופעה זו, והקורא והקוראת נותרות עם מותחן קליל החסר ערך מוסף; הספר לא עוסק באידיאולוגיה או הסיבות לתופעה זו ולא בהדהודים שלה, בחברה הדתית או בכלל. גם אם הרציחות בספר מבקשות לשקף את השיח האלים הקיים בחברה הישראלית בנוגע לאל-הורות, עדיין ניתן היה להעמיק יותר בתופעה זו. מצד שני, הקורא לא יוצא נשכר ממסגור העלילה כמותחן; בלאו אינה מפגינה יכולות כתיבה בלשיות יוצאות דופן, ואולי אף להיפך: נדמה כי העובדה שהעלילה מתרחשת בישראל מאפשרת לכותבת לחפף בהליכי החקירה, ולתלות, במשתמע, את החקירה הרשלנית שבסיפור בגופי החקירה הישראליים חסרי-הערך.

יתרה מזו: לא זו בלבד שהתופעה החברתית של האל-הורות לא מקבלת ביטוי משמעותי בספר, עלילת הספר – ומטעמי ספוילריות לא אוכל להרחיב בכך – מאיינת הלכה למעשה את הלגיטימציה של האל-הורות. גם במקרה זה, ביטול האפשרות שלא להוליד ילדים לא נעשה באופן שזוכה להנמקה. כלומר, "האחרות" לא מבקש לרומם את האל-הורות אלא להפך, להוכיח את מופרכותה.

*

על אף שמדובר בספרה הרביעי של בלאו (קדמו לו "יצר לב האדמה", "נערות למופת" ו"היתד"), "האחרות" עדיין סובל ממאפיינים רבים של כתיבה בוסרית. דוגמא אחת לכך הן הערות רבות בספר שהן מעין תת-המודע של הגיבורה הראשית, שמסומנות בכתב נטוי ומלוות לעיתים רבות באינפלציה של סימני קריאה. למשל, שילה מתארת כיצד האקס שלה מודיע לה שגם הוא לא מעוניין בילדים כמוה: "הוא השיב שגם הוא אינו מעוניין – שקר! הם תמיד יהיו מעוניינים, במיוחד האנוכיים שבהם – והתמיד בגישה זו"; או באחת מחקירותיה שילה פולטת "את באמת חושבת שרצחתי אותה?" ומיד אחר כך נכתב "אין לי מושג איך השאלה הזו יוצאת לי מהפה, עוד פעם!" פרט לכך שהערות אלו מעיקות על הקריאה, בעיניי אם הכותבת צריכה "להכריז" על רגש או מחשבה של אחת מדמויותיה סימן שהכתיבה לא מצליחה למען את עצמה לקוראים.

מאפיין נוסף של כתיבה בוסרית הוא שהספר מסתיים בקול ענות חלושה. לאחר שתעלומת הרציחות נפתרה, בלאו מוסיפה מעין "אחרית דבר" (אם כי היא אינה מוגדרת כך), שבה היא "מעדכנת", כל פעם בשניים-שלושה משפטים בלבד, על דמויות משנה ועלילות משנה בסיפור. פסקאות אלו נדמות יותר כמו קווצות של עלילה שנותרו על רצפת חדר העריכה מאשר לסיום ראוי לסיפור. כשם שסיפור חייב להתחיל בקול תרועה רמה, כך עליו להסתיים בקול תרועה רמה.

האחרות • שהרה בלאו • זמורה-ביתן מוציאים לאור • 2018 • 223 עמ'

פורסם בקטגוריה ספרות, פרוזה, רשמים | עם התגים , , , , , , | להגיב

דאגה חמורה – קריאות נאצה כנגד עיתונאים ואמירת קדיש עליהם

הפגנת ימין קיצוני נערכה אמש (חמישי) מול משרדי חברת ערוץ 12 שברמת החייל בתל אביב. במהלך ההפגנה נערכה קריאת קדיש על "ראשי עיתונאים שמכרו נשמתם בעבור נזיד עדשים"  כשברקע נשמעות קריאות אברמוביץ', קרי אמנון אברמוביץ' עיתונאי ופרשן בחברת החדשות.
לפני קריאת הקדיש הסביר מארגן ההפגנה, איש הימין הקיצוני, רן כרמי בוזגלו, כי הקדיש נאמר על ראשי עיתונאים שמכרו נשמתם, אבל הכוונה הייתה ברורה. ההפגנה אורגנה מתחילתה כנגד שני העיתונאים וכנגד ערוץ 12שאיננו אהוד בעת האחרונה בבית שברחוב בלפור.

ההפגנה מול משרדי ערוץ 12 (צילום: רפי מיכאלי)

ההפגנה מול משרדי ערוץ 12 (צילום: רפי מיכאלי)

קריאת הקדיש (צילום: רפי יכאלי - מתוך סרטון הווידאו)

קריאת הקדיש (צילום: רפי מיכאלי - מתוך סרטון הווידאו)

אברמוביץ' ועמיתו מגיש הטלוויזיה עודד בן עמי, עלו שלשום לכותרות לאחר שעשו שימוש במילים בשפה הארמית הלקוחות מתוך תפילת קדיש, זאת בהקשר של סוף עידן נתניהו. הסערה ברשתות החברתיות פרצה לאחר שהיו כאלו שבחרו לשייך את ההתייחסות לראש הממשלה בנימין נתניהו באופן אישי. יצויין כי ההתבטאות השנויה במחלוקת נאמרה על-ידי אברמוביץ' ובן עמי כחלק משיח בין השנים על בכירים בליכוד שרואים עצמם מועמדים להחליף את נתניהו.
"כל מי שמודיע שהוא מתמודד לאחר עידן נתניהו, היה רוצה לראות שעידן נתניהו מגיע אל קיצו", אמר אברמוביץ', ובתגובה אמר בן עמי: "בעגלא ובזמן קריב – אתה אומר", ועל כך ענה אברמוביץ': "בעגלא ובזמן קריב, ואמרו אמן".
זה הספיק, הסערה בקרב אוהדי נתניהו שבחרו להבין כי כאן נאמרה התייחסות לראש הממשלה, גאתה והביעה את ביטויי הזעם בשיח החברתי. לשונות השטנה התרבו לאחרונה וכך לדוגמה כתב אתמול גולש בפוסט שכוון אל אברמוביץ' ובן עמי: "שלא יהיה מי שיקרא קדיש עלהם ושירקבו חיים מתחת לאדמה ונשמתם תשאר קלואה בקלע לנצח בגיהנום (כך במקור)".


אמירת הקדיש (צילום: רפי מיכאלי)

שירקבו מתחת לאדמה (צילום פוסט מדף פייסבוק)

שירקבו מתחת לאדמה (צילום פוסט מדף פייסבוק)

לפני זמן לא רב התפרסמה ברשתות החברתיות מודעה בה הופיעו תמונות ארבעה עיתונאים –  אמנון אברמוביץ', גיא פלג, רביב דרוקר ובן כספית, תחת הכותרת: "התקשורת הישראלית היא היחידה בעולם שבוגדת בבני עמה". 
כך גם לפני חודשיים וחצי, בסוף אוגוסט האחרון החליט מנכ״ל חדשות 12, אבי וייס, להצמיד מאבטח לפלג. זאת על פי דיווח שפלג קיבל איומים רבים ונאצות קשות ברשתות החברתיות וגם למכשיר הטלפון האישי שלו. ״כמה שאתה שקרן ומסית נגד ביבי, אלוהים ישלם לך בקרוב״, ״גיא פלג הוא מחבל תקשורתי באירגון הפשיעה השמאלני משפטי של יוצאי קרן וקסנר״ ו״גיא פלג דמבו ממשיך להפיץ תרעלת ופייק ניוז״, הן רק חלק מהודעות ההסתה שהופצו נגדו.  הנאצות התרבו ככל שפלג חשף חומרים מתמלילי החקירה בתיקיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

צילום מדף פייסבוק

צילום מדף פייסבוק

וכך הקיצוניות גוברת והדאגה והחשש מפני פגיעה פיזית קשה בעיתונאים מתגברים. "הכתובת בוערת על הקיר וכדאי מאוד שמישהו יקרא את הסימנים", אמר אמש אחד מהעיתונאים למגפון.

להבדיל אלפי הבדלות, זכורה הכתובת שבערה בתחילת אוקטובר 1995 על הקיר וסממניה היו ברורים לכל עין בוחנת קודם להירצחו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ז"ל.  אלא שאיש לא רצה לקרא את האזהרה. גם אז, אלו היו ימים של מחלוקת חריפה בקרב הציבור הישראלי.
אל מול תמיכתו העזה של רבין ומחנה השמאל בהסכמי אוסלו, עמדה התנגדותו החריפה ותקיפה של הימין בהובלת ראש האופוזיציה דאז, בנימין נתניהו. כן, הסימנים היו שם והם הלכו והתרבו, הכתובת אכן בערה אבל איש לא האמין שכעבור חודש וארבעה ימים, מדינה שלמה תעמוד המומה נוכח רציחתו של ראש ממשלה.

תגובות

ממשטרת ישראל נמסר: "תפקידה של המשטרה במדינה דמוקרטית הינה לאפשר לכל אזרח את הזכות הבסיסית להביע את דעותיו ולמחות עפ״י חוק, זאת בתנאי שהמחאה לא כוללת הסתה לאלימות. בכדי לאפשר זכויות בסיסיות אלו, משטרת ישראל פועלת כל העת במישור הגלוי והסמוי, ע״מ למנוע הסתה ולטפל בה בכלים הקיימים בחוק. בהתאם, מדי שנה מטפלת המשטרה במקרים רבים המעלים חשד להסתה לאלימות, הן בעקבות תלונות והן באופן יזום, חלקם מתורגמים לחקירות פליליות ואף מסתיימים בכתבי אישום המוגשים ע״י הפרקליטות כנגד המסיתים.
כל מקרה המגיע לידיעת המשטרה ומעלה חשד להסתה, נבדק ומטופל לגופו ביסודיות ובמקצועיות וההחלטה באם לפתוח בחקירה פלילית בגין מעשה הסתה זה או אחר, מצויה בסמכות הפרקליטות ובכפוף לאישורה, וכך גם בכל הנוגע למקרים שצוינו בפנייתך.
ללא קשר למקרה זה או אחר, יודגש כי נושא זה טומן בחובו סוגיות משפטיות מורכבות הנוגעות לחופש הביטוי ואין בהכרח במחאה או באמירה זו או אחרת לכשעצמם בכדי להצביע על חשד לביצוע עבירת הסתה כהגדרתה בחוק וכפרשנותה בפסיקה. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש המחאה והביטוי ובד בבד תמשיך להיאבק בהסתה לאלימות ביחד עם יתר גורמי האכיפה ורשויות החוק".

מארגן ההפגנה מול משרדי ערוץ 12, רן כרמי בוזגלו הגיב ואמר: "מצטער לאכזב (מבין את המחויבות של לאג'נדה). לא קראו קדיש על העיתונאים אלא על היושרה המקצועית של התקשורת. אני אחראי רק על הפעולות שאני מארגן. ודי עם ההתקרנפות. עליך להתקומם נוכח התרת דמו של נתניהו".

עודד בן עמי מסר כי איננו מעוניין להגיב ואמנון אברמוביץ' מסר כי לא יגיב בימים הקרובים.

 

 

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, חדשות בארץ, פליליים | עם התגים , , , | 2 תגובות

חדש בטלוויזיה: שבת, 19 באוקטובר, 2019

אינדי סיטי אילת 9, ערוץ Hot8 + ערוץ Hot VOD

15 קליפים של יוצרים חדשים ומבטיחים כמו גם יוצרים ותיקים ומוכרים, שצילמו קליפים אמנותיים בלוקיישנים מיוחדים ברחבי העיר אילת. בימוי והפקה: בטינה פיינשטיין. ישראל, 2019

16:22 אהבה וכשכושים אחרים | Patrick, ערוץ Yes1

לפרטים נוספים, ראו יום שלישי, 01 באוקטובר, 2019, בערוץ Yes VOD

22:00 פרוייקט טיטאן | The Titan, ערוץ Yes2

לפרטים נוספים, ראו יום חמישי, 10 באוקטובר, 2019, בשעה 22:00, בערוץ Hot Cinema1 + ערוץ Yes VOD + סלקום TV

___________________________________________________________________________________

מדור “חדש ב-TV” מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר!

 

 

 

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , | להגיב

מארץ הצ'רדש באהבה

ביום רביעי הקרוב תתקיים בתיאטרון ירושלים חגיגה מוזיקלית ייחודית המשלבת בין מוזיקה קלאסית לג'אז צועני

בתום אירועי שנת תרבות הונגריה בישראל יתקיים בתיאטרון ירושלים קונצרט גאלה חגיגי בו תארח סולנית האופרה ההונגרית אנראה רוסט  את להקת הג'אז הצוענית ההונגרית ואת נגן הצ'מבלו הנודע מיקלוש לוקאץ' שינגן עם תזמורת סימפונט רעננה לקט פיקנטריות קלאסיות

תיאטרון ירושלים, 23.10.2019

במלאת שלושים שנה לכינון היחסים עם הונגריה תינעל שנת תרבות הונגריה בישראל בקונצרט הצדעה חגיגי של הונגריה לקהל הישראלי. לארץ תגיע הסופרן  אנדריאה רוסט (Andrea Rost) שנחלה הצלחה במטרופולין, לה סקאלה ובאופרה הממלכתית הווינאית.

      אנדריאה רוסט ולהקתה - קרדיט צילום - Eszter Harazdy

אנדריאה רוסט ולהקתה - קרדיט צילום - Eszter Harazdy

רוסט תהיה הסולנית בלקט קטעים אהובים מתוך האופרה המוצרטית "נישואי פיגארו". תזמורת סימפונט רעננה תנגן את הסימפוניה של מוצרט ברה מז'ור (מס' 28, K.504) וקטעים של בלה ברטוק ומלחינים אחרים.

חלקו השני של הערב יוקדש למוזיקה עממית וצוענית ובו ישתתפו המלחין ונגן הצימבלום  הנודע מיקלוש לוקאץ' (Miklós Lukács ) ותזמורתו עם מיטב המטעמים המוזיקליים  של הונגריה.

פורסם בקטגוריה מוזיקה, תרבות | להגיב

אחרי החגים חוזרים לשגרה עם ארוחות לייט

נכון, עוד מעט מגיע היום שאחרי. היום שאחרי הארוחות ש"עלו" לנו בקילוגרמים מיותרים.  לפניכם מתכונים קלי הכנה, מופחתי קלוריות ושומן וממש טעימים.. בתיאבון.


חזה עוף מוקפץ עם אורז

צילום: טלי גרופית

צילום: טלי גרופית

דיאטלי
קלוריות לכל המתכון (ללא האורז): 1050 קלוריות
בחלוקה ל3 מנות: כ- 350 קלוריות למנה
נקודות שומרי משקל: 5 נוקודות
תוספת חצי כוס אורז מבושל למנה: כ-55 קלוריות
ונקודות שומרי משקל: כ1 נקודה
המצריכים
400 גר חזה עוף חתוך לרצועות
שמן קנולה
1 קישוא חתוך לרצועות
1 גזר חתוך לרצועות
2 פטריות פורטובלו חתוכות לרצועות
4 שיני שום חתוכות לשביבים
1 כף ג'נג'יר קצוץ
1 מלפפון חתוך למקלות
המרינדה
1 כוס סודה לימונענע (אפשר סודה רגילה)
2 כפות קורנפלור
1 כפית שום גבישי
1 כף סויה
רוטב לתיבול
1 כף סויה
2 כפות צ'לי מתוק
1 כף יין
¼ כפית צ'לי גרוס
1 כף מיפל(לחלופין דבש /סילאן)
שאריות המרינדה של חזה העוף
ההכנה המהירה
לערבב את חומרי המרינדה ולהשרות את הבשר (לרב בין חצי שעה ללילה – הפעם עד חיתוך הירקות)
לערבב את חומרי הרוטב
לחתוך את הירקות לרצועות
לחמם שמן בווק לטגן את רצועות חזה העוף עד הלבנה ולהוציא מהשמן
לשפוך את רב השמן ולהשאיר ככף שמן בווק
להוסיף שום וגנג'ר ולחמם עד ביעבוע קל , להוסיף גזר ולהקפםיץ כשתי דקות תוך ערבוב , להוסיף את יתר הירקות(למעט המלפפון) ולהקפיץ כ3 דקות . להוסיף את התיבול ואת שאריות המרינדה לערבב ולבשל כ3 דקות. לעצור בישול ולהוסיף מלפפון ולערבב.
להגיש לצד אורז לבן הכי פשוט או אורז שומי

פאיה ירקות ודגים

דיאטלי
קלוריות בכל המתכון : 1300 קלוריות
בחלוקה לארבע מנות:  כ440 קלוריות במנה
סה"כ נקודות שומרי משקל במתכון: כ-32 נקודות
בחלוקה לארבע מנות: כ- 8 נקודות למנה

צילום: טלי גרופית

צילום: טלי גרופית

המצרכים
2 גזר מקולף חתוך לקוביות קטנות
1 פלפל אדום חתוך לקוביות קטנות
1 פלפל כתום חתוך לקוביות קטנות
1פלפל צהוב חתוך לקוביות קטנות
1 פלפל ירוק חתוך לקוביות
1 פלפל צ'לי/חריף חתוך לקוביות (אופציונלי)
1 בצל לבן גדול קצוץ דק
4 שני שום פרוסות
2 גבעולי סלרי קצוצים
1 עגבנייה קצוצה
1 כף נענע יבשה
1 כפית שמן זית
500 גרם פילה דג לבן חתוך לרצועות /קוביות מושרה במלח ולימון כחצי שעה
½1 כפית מלח
פלפל שחור לפי הטעם
½ כפית פפריקה מעושנת
¼ כפית קארי
½ כוס אורז אדום
1 כוס מים (ניתן להשתמש בציר דגים/עוף)
מיץ מלימון לפי הטעם
ההכנה

 1. לאדות בסיר מכוסה את הירקות והשמן כ-10 דקות על אש קטנה
 2. להוסיף את הדג ולערבב
 3. להוסיף תבלינים לבחוש ולאדות עד שינוי צבע הדג
 4. להוסיף אורז אדום לערבב
 5. להוסיף את הציר להביא לרתיחה ולבשל כ 35-45 דקות בסיר מכוסה, אין לבחוש בזמן הבישול
 6. משאירים למנוחה של כ-5 דקות ופותחים קלות עם מזלג
 7. מוספים מיץ מלימון אחד או יותר לפי הטעם

מומלץ להגיש עם כוסברה שמיר או עירית קצוצה ופלח לימון בצד.

כרוב כמו ממולא

דיאטלי

קלוריות בכל התבשיל:610 קלוריות
בחלוקה לשתי מנות :310 קלוריות למנה
נקודות שומרי משקל לכל התבשיל: 16 נקודות
ורק 8 נקודות למנה!!!

צילום: טלי גרופית

צילום: טלי גרופית

למצרכים
1 ק"ג כרוב ירוק פרוס עבה
250 גרם בשר בקר טחון טרי או חזה עוף טחון
3 כפות אורז
2 קוביות בצל מטוגן קפוא דורות
2 קוביות רוטב עגבניות בזילקום קפוא של דורת
2 קוביות פטרוזיליה קצוצה קפואה של דורות
כ-2 כפות גדושות רסק עגבניות
1 כפית סוכר
ממלח ופלפל לפי הטעם
ההכנה

 1. לשמן מחבת בספרי שמן
 2. להוסיף את קוביות הבצל המטוגן לחמם עד הפשרה
 3. להוסיף את הבשר לטגן תוך ערבוב ופרור עד שהבשר משנה את צבעו לחלוטין
 4. להוסיף את הכרוב לכסות ולבשל על אש קטנה כעשר דקות, מדי פעם לערבב, הכרוב מתאדה ומוציא נוזלים
 5. להוסיף את כל יתר המרכיבים ולבחוש להביא לרתיחה ולבשל כ-20 דקות מכוסה. מדי פעם לבחוש
 6. במידה וחסר נוזלים יש להוסיף
 7. לטעום ולשפר תיבול

פסוקו של דבר …
הטעם משתבח ביום למחרת
לא ניתן להכין עם כרוב סגול
כמו בממולאים העדיפו אורז עגול
ניתן להחליף את הבשר בחצי כוס אורז
*לטבעון ניתן להשתמש בטחון מהצומח

חזה עוף עם קישואים ופטריות על מצע פירה


דיאטלי
סה"כ קלוריות לכל המתכון:808 קלוריות
למנה בחלוקה ל2 מנות: 404
נקודות שומרי משקל למתכון: 12 נקודות
בחלוקה לשתי מנות: 6 נקודות
כתוספת פירה כרובית ב 0 נקודות

צילום: טלי גרופית

צילום: טלי גרופית

המצרכים
300 ג' חזה עוף חתוך לרצועות או קוביות
מושרה לחזה עוף
לערבב בקערה
מיץ מחצי לימון
1 כף תבלין שוארמה
מלח ופלפל לפי הטעם
להשרות את חזה העוף לחצי שעה במשרה
הירקות
3 קישואים חתוכים לחצאי עיגולים
300 גרם פטריות שמפיניון/ יער(קטנות להשאיר שלמות, גדולות לפרוס גס)
1 בצל קצוץ2 שיני שום קצוצות
1 ציר ירקות (או מים+ אבקת מרק ביתית)
1כף תבלין פיצה
פלפל שחור גרוס
מלח
ההכנה

 1. השרות את החזה בצ'ילי וכפית פפריקה כחצי שעה.
 2. לטגן את הבצל עד שהוא שקוף
 3. להוסיף פטריות וקישואים עד שהקישואים מתרככים
 4. להוסיף את החזה לירקות וטגן עד שינוי צבע העוף
 5. להוסיף מים ותבלינים ולבשל כ 5-8 דקות

פירה כרובית

כרובית מבושלת במים עד רכות מרוסקת לפירה עם מלח פלפל ושום . מנה טעימה שמשתלבת נהדר כתוספת לכל ארוחה

צילום: טלי גרופית

צילום: טלי גרופית

המצרכים
1כרובית קטנה חתוכה
2 קוביות שום דורות (נוח)
מים
מלח ופלפל לבן לפי הטעם
ההכנה

 1. בסיר קטן לדחוס את הכרובית
 2. לכסות במים רותחים
 3. להרתיח ולבשל מכוסה על אש קטנה עד ריכוך מלא (20-30 דקות)
 4. לסנן היטב מהמים
 5. לטחון במעבד מזון או מוט בלנדר עם קוביות השום לטבל

חג שמח ולאחריו חזרה לשגרה טעימה ובריאה

פורסם בקטגוריה אוכל, בריאות, מתכונים, קיימות | עם התגים , , , , | להגיב