עיקר החדשות (מהדורת הערב) יום שלישי ה-19 במרץ 2019

כותרות המהדורה

המבקר ביקש להחליף את ועדת ההיתרים שהתנגדה לבקשת מימון המיליונים של נתניהו (חדשות)
סקר וואלה: גוש הימין מזנק ל-68 מנדטים. הליכוד פותח פער מול כחול-לבן (פוליטי)
דיווח סעודי: איראן פרצה לאחרונה לטלפונים הניידים של משפחת ראש הממשלה; המטרה: לעקוב אחרי רה"מ (פוליטי)
בליווי רחפנים ומלטי"ם קטנים: המצוד אחר המחבל מאריאל נמשך; הוקם חמ"ל מיוחד (בטחוני)
לראשונה מאז הירי לעבר גוש דן: התחדשו הפרות הסדר בגבול רצועת עזה (בטחוני)
דיווח בלבנון: אזרח לבנוני-קנדי נעצר בחשד שריגל עבור ישראל וניסה לחדור למדורים רגישים במערך המודיעין של חיזבאללה (בטחוני)
בעזה מתכננים להחריף את טרור התבערה – "מטען עם פתיל השהייה"; בישראל מתכוונים לפגוע בראשי מערך הבלונים (בטחוני)
אסון במוזמביק: סופת ציקלון פגעה במדינה, מאות הרוגים; סכנה נשקפת לחייהם של כחצי מיליון בני אדם – "ניצולים תפסו מחסה על צמרות עצים בזמן שהמתינו לחילוץ" (חוץ)
חמש שנים לסיפוח קרים: רוסיה תפרוס מפציצים גרעיניים בחצי האי; ארה"ב שוקלת לספק מערכות נ"מ לאוקראינה (חוץ)
דיווח: הקרע בין המלך סלמאן לבין בנו יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן מחריף – "המלך שלל סמכויות מיורש העצר שנעדר מישיבות" (חוץ)
על רקע הדיווחים על הפילוג בממלכה הסעודית: המלך בחר לקרוא לכביש על שמו של יורש העצר; יורש העצר השתתף היום בישיבת ממשלה (חוץ)

חדשות

התנועה לאיכות השלטון: דורשים השלמות חקירה בפרשת הצוללות!
ביום שבת האחרון התפרסמה ידיעה לפיה בעדות של ראש האגף המדיני-ביטחוני לשעבר במשרד הביטחון, עמוס גלעד עלה כי רה"מ נתניהו הוא זה שאישר לגרמניה למכור צוללות למצרים. לפי הפרסומים העדות הזו מנוגדת לחלוטין לטענות של נתניהו שגרמניה לא הייתה צריכה או קיבלה אישור כזה מישראל. זה מצטרף לפרסומים על המניות שנטען שיש לנתניהו בחברה ש"טיסנקרופ" היא מלקוחותיה העיקריים.
מהתנוע נמסר כי "אנחנו כבר בנובמבר דרשנו מהיועמ"ש השלמות חקירה בפרשה הזו ועכשיו הטענות שלנו קיבלו חיזוק משמעותי. כשיש ספק – צריך לבדוק אותו"
"השבוע פנינו שוב ליועמ"ש, פרקליט המדינה ומ"מ המפכ"ל בדרישה לבצע השלמות חקירה בפרשת הצוללות. כשביטחון המדינה נמצא על הפרק, לא לוקחים סיכונים"

המבקר ביקש להחליף את ועדת ההיתרים שהתנגדה לבקשת מימון המיליונים של נתניהו
ההערכה היא כי שפירא, שהסתייג מעמדת הוועדה בנוגע למימון ההגנה המשפטית של נתניהו, רצה להרחיק עוד לפני תום ההליך את חברת הוועדה נורית ישראלי, שהובילה את הקו התקיף. לבסוף נסוג מחשש לפגיעה בתדמיתו. משרד המבקר: הוועדה עצמאית בהחלטותיה (גידי וייץ – הארץ)
אסירי חמאס בכלא רמון הציתו 14 תאים באגף שמותקנת בו חסימה סלולרית
אסירים ביטחוניים בכלא רמון הציתו אמש (שני) 14 תאים, בעקבות הדליקה, אחד מאנשי הסגל במקום נחבל קלות בידו ואסיר נחבל ברגלו. בעקבות השריפה, כל 88 האסירים שהיו באגף הכולל 20 תאים הוצאו ממנו לזמן קצר. * בעקבות התקרית העביר שב"ס את מנהיגי אסירי חמאס לתאים מופרדים בכלא, ויותר ממאה אסירים נוספים מכלא רמון פוזרו בבתי כלא אחרים.
- באגף הותקנה לאחרונה חסימת סלולר, היכולה לבצע מיסוך טוטאלי לשידורי סלולר בתוך האגפים, אולם מחוץ להם פעילות הסלולר ממשיכה ללא שיבוש. * התקנת המערכת בוצעה כחלק מפיילוט של השב"ס המבקש להילחם בתופעת הברחת הטלפונים הסלולריים לאסירים ביטחוניים בכלא. מטרת הפיילוט היא לחסם את ערוצי התקשורת של האסירים הביטחוניים אל העולם שמחוץ לכלא, אותם הם מנצלים בין היתר גם למטרות טרור. * על פי הערכות מודיעיניות, יש כיום בידי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא כ-250 טלפונים סלולאריים, אותם הם מסתירים באגפים הביטחוניים.
- אסירי החמאס הכלואים טוענים כי שבשי הטלפונים שהותקנו בשבועות האחרונים פולטים קרינה המסכנת אותם, בשב"ס הסכימו לבצע בדיקות קרינה בבתי הכלא ושכר את שירותיהם של שתי חברות אשר ביצעו את בדיקות הקרינה, אך "לצערם של האסירים הביטחוניים רמת הקרינה לא חרגה ולא הייתה יותר משל מכשיר טלפון נייד".
בגלל משרד הבריאות: בפסח הקרוב לא יימכר חלב 1% שומן כשר לפסח
משרד הבריאות הודיע למחלבות כי הוא לא יאפשר חריגה מהתקן המחייב הוספה של ויטמין A לחלב לשתייה שמכיל עד 1% שומן. זאת, למרות הודעת המחלבות שאין ברשותן ויטמין A כשר לפסח. המשמעות היא שלכל אורך החג לא יימכר חלב מסוג זה מכל החברות (וואלה)

פוליטי

סקר וואלה: גוש הימין מזנק ל-68 מנדטים. הליכוד פותח פער מול כחול-לבן
סקר חדשות 'וואלה' שמתפרסם הצהריים מגלה כי לו הבחירות היו מתקיימות היום, היה הליכוד מגיע ל-32 מנדטים, כשבכך הוא מתחיל לצבור פער של 4 מנדטים לעומת כחול-לבן, שהובילה עד כה בסקרים. בנוסף ע"פ הסקר, כלל מפלגות הימין (מלבד מגן ויחד) עוברות את אחוז החסימה, ובכך גודל גוש הימין ל-68 מנדטים, מה שמבטא לכאורה אופציה לממשלה יציבה יותר. בנוסף, ע"פ הסקר גוש החרדים מקבל 10 מנדטים בלבד, וגוש הערבים 9 מנדטים בלבד
- ע"פ הסקר, לו הבחירות היו מתקיימות היו מפת המנדטים החזויה היא: הליכוד – במקום הראשון עם 32 מנדטים; כחול לבן – 29; חד"ש-תע"ל – 9; העבודה – 8; איחוד מפלגות הימין – 7; הימין החדש – 6; יהדות התורה – 6; מרץ – 6; ישראל ביתנו – 5; כולנו – 4; ש"ס – 4; זהות – 4; גשר – 0; יחד – 0; מגן – 0; רע"מ-בל"ד – 0
דיווח סעודי: איראן פרצה לאחרונה לטלפונים הניידים של משפחת ראש הממשלה; המטרה: לעקוב אחרי רה"מ
אחרי שנחשף כי אירן פרצה לטלפונים הניידים של גנץ וברק: העיתון "האינדיפנט" בשפה הערבית המזוהה עם סעודיה מדווח כי שירותי המודיעין של איראן פרצו בעבר הלא רחוק לטלפונים הניידיים של רעיית רה"מ שרה נתניהו ובנו יאיר. מטרת הפריצה האירנית הייתה ניסיון להבין מה קורה במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור, זאת משום שלנתניהו עצמו אין טלפון נייד. מהדיווח עולה כי ישראל הצליחה לחסום את הפריצה בזמן אך עדיין לא ברור איזה מידע נשאב מתוך המכשירים. * בלשכת ראש הממשלה הגיבו בתגובה לדיווח כי "לאחר בדיקה עם גורמי הביטחון עולה כי לא היו דברים מעולם".
- העיתון גם ציטט גורם איראני שהתייחס לפרסומים אודות הפריצה לטלפון הנייד של בני גנץ. הגורם טען שהפריצה עצמה התרחשה לפני שנים, אבל הוצפה עכשיו במסגרת מערכת הבחירות בישראל.
פשרה: ועדת ההיתרים תקיים דיון נוסף בדבר מימון הגנתו המשפטית של נתניהו
בג"ץ דן אתמול בעתירתו של ראש הממשלה נתניהו כנגד ועדת ההיתרים, שפסקה שלא יתאפשר לו לממן את הגנתו המשפטית בתיקיו השונים באמצעות תרומות. בסיום הדיון הגיעו הצדדים לפשרה, לפיה ועדת ההיתרים תקיים דיון נוסף בו תשמע בעל פה את טיעוניהם של פרקליטי נתניהו בדבר מימון הגנתו המשפטית. * לפי הסכם הפשרה, נתניהו יידרש להשיב בפני הוועדה על השאלות שלא השיב עליהן בדיונים הקודמים, ולאחר קבלת הפרטים, תינתן החלטה חדשה על-ידי וועדת ההיתרים.
- בדיון בוועד ההיתרים צפויים חברי הוועדה לשאול את ראש הממשלה על הקשרים בינו לבין בן דודו מילקובסקי ממנו הוא מצפה לקבל את התרומה, וכן מידע על המניות שהחזיק בחברה שסיפקה שירותים לטיסנקרופ
גנץ: בעקבות ההתפתחות בפרשת הצוללות – "לא אשב עם נתניהו בממשלה"
יו"ר "כחול לבן" הבהיר הבוקר (שלישי) כי לא יישב בממשלתו של נתניהו, זאת לאחר "שנחשפו במלואם פרטי כתבי האישום החמורים נגד נתניהו ובוודאי לפני שהתברר שקיבל 16 מיליון שקל בעסקה סיבובית על הצוללות ושיקר לציבור בנושאים ביטחוניים חמורים". ההבהרה מצידו של גנץ הגיעה לאחר שאמש נחשף ב'חדשות13' הקלטה משיחה פנימית בו הוא נשמע אומר כי אינו פוסל ישיבה בממשלת נתניהו, כזכור לאחר הודעת היועמ"ש על הגשת כתבי אישום נגד נתניהו כינס גנץ מסיבת עיתונאים במהלכה אמר: "הערב עם פרסום המלצות היועמ"ש ובנסיבות שנוצרו, ישיבה עם בנימין נתניהו איננה עומדת על הפרק". במהלך התייעצות עם קומץ יועצים קרובים הוא נשמע אומר "בחרתי את צמד המילים 'בסיטואציה שנוצרה', בשביל לא עד הסוף לסגור את הדלת ולנעול אותה, אלא היא תהיה סגורה, לא נעולה. עכשיו כמו שראינו, החיים דינמיים, הסיטואציה יכולה להשתנות, טראמפ יגיש תוכנית, יקרו דברים, אני אנצח טראמפ יגיש תוכניות".
כחול לבן לרוסים: "אנחנו מפלגת ימין-מרכז ציונית. מפלגת העבודה תעיד על כך"
במפלגת כחול לבן, שמציגה את עצמה לציבור הרחב כמפלגת מרכז מובהקת, יצאו בקמפיין למגזר הרוסי בו הם מציינים כי "אם אתם רוצים לדעת על ימין או שמאל תשאלו את מפלגת העבודה. כן, אנחנו מפלגת ימין-מרכז ציונית ולחלוטין לא מתביישים בכך". * בקמפיין עושה המפלגה שימוש בקמפיין שהחלה נגדה מפלגת העבודה לאחרונה, בה היא מבקשת להציג את כחול לבן כמפלגת ימין. תוך שהיא מציגה חלק מחברי כחול לבן ולצדם אמירות ימניות שלהם מהעבר. (כאן)
באיחוד מפלגות הימין מבקשים אישור להקפיץ את בן גביר למקום 5, ולקדם נציג נוסף של עוצמה יהודית למקום ה-8; הסיכויים קלושים
איחוד מפלגות הימין העבירו אתמול בקשה דחופה ליו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, לעדכן את הרשימה ולשבץ את עו"ד איתמר בן גביר כמספר חמש במקום מיכאל בן ארי שנפסל בבג"ץ. ובמקום 8 שברשימה יבוא יצחק שמעון וסרלאוף, נציג עוצמה יהודית המוצב כעת במקום ה־39. וזאת במטרה לשמר את הייצוג כפי שסוכם בין המפלגות * גורמים מעריכים כי סיכויי הפניה קלושים במיוחד לאחר שהשופט מלצר פסל בשבוע שעבר פניה דומה של יעקב בן סעדון מהליכוד להיכנס במקום פנחס עידן שנפסל.
- במכתב, הלינו ראשי המפלגות על פסילתו של בן ארי, וטענו כי "הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות יסוד חוקתית ומניעת ייצוג של חלק מהאוכלוסייה הרי היא כפגיעה הזכות יסוד זו. בשל המצב המשפטי המורכב שנוצר כתוצאה מהפסיקה, על אף שעבר המועד הקבוע בחוק להגשת הרשימות, המועד הקבוע בחוק בו ועדת הבחירות נדרשת לאשר את רשימת המועמדים שברשימה, את הכינוי ואת האותיות כנדרש בחוק טרם חלף וממילא הרשימה לא אושרה סופית". לדבריהם, "אין ספק כי עמידה דווקנית על הוראות החוק לעניין מועד הגשת הרשימות אינו שווה ערך לפגיעה היסודית בזכות החוקתית להיבחר לכנסת, שכן החלטת בג"ץ הפכה את החלטת ועדת הבחירות שבראשותך, ולא הייתה סבירות במועד הגשת הרשימות כי ד"ר בן ארי ייפסל".
איחוד מפלגות הימין צפויים לדרוש: משפטים לסמוטריץ', חינוך לפרץ * באיחוד מפלגות הימין סיכמו כי בדרישות הקואליציוניות שלהם במשא ומתן עתידי ידרשו את תיק המשפטים למספר 2 ברשימה ח"כ סמוטריץ', הביקורתי מאוד ביחס לבית המשפט, ואת תיק החינוך – למספר 1 ברשימה פרץ. * לבנתיים, ראשי איחוד הימין מסרבים לדרישתו של בן גביר להתמנות ליו"ר "ועדת החוקה, חוק ומשפט", ולחבר בוועדה לבחירת שופטים. לדבריהם, לא ניתן להבטיח הבטחות מסוג זה בטרם ייוודעו תוצאות הבחירות.
בטחוני

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי שוחח היום, לראשונה בתפקידו, עם יו"ר המטות המשולבים, גנרל ג'וזף פ. דנפורד הבן. הרמטכ״לים דנו במספר נושאים מבצעיים משותפים.
גנרל דנפורד חיזק בדבריו את מחויבות צבא ארה"ב ליחסיו עם צה״ל.
כלי טיס של צה"ל תקפו בשעות הערב המוקדמות 2 חולייות מחבלים שהפריחו בלוני תבערה בדרום ובצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל.
בליווי רחפנים ומלטי"ם קטנים: המצוד אחר המחבל מאריאל נמשך; הוקם חמ"ל מיוחד
המרדף אחר המחבל שביצע את הפיגוע באריאל במהלכו נהרגו שנים ונוסף נפצע באורח קשה נמשך. המצוד מתמקד באזור הכפרים הפלסטינים הסמוכים לזירות הפיגוע בניסיון לתפוס חי או מת את המחבל שנלט עם נשק צבאי, שעלול לשמש אותו חלילה לפיגועים נוספים. כוח משימה מיוחד ייעודי שיבצע פעילות על בסיס מודיעין הוקצה למשימה, וחמ"ל מיוחד של הצבא והשב"כ הוקם על הגבעה שבין הכפרים ברוקין וא-דיכ.
- כוחות מיוחדים פועלים בתוך הכפרים על בסיס מידע מודיעיני. הכוחות מגיעים למקומות שיש מידע שמצביע על כך שהמחבל או אנשים שסייעו לו מסתתרים בהם. הם מבצעים מעצרים ומתחקרים את העצורים, מה שמוביל אותם ליעד הבא. הכוחות מקטינים כל הזמן את תא השטח שבו הוא יכול להסתתר וגם מפעילים עליו לחץ כל הזמן כדי לגרום לו לעשות טעות.
- במעגל הרחב יותר פועלים גם כוחות נוספים הסורקים את השטחים החקלאיים והפתוחים כדי לראות שאין תנועה של אנשים מסביב. הם סורקים את החממות וכל מקום שיכול להיות שהוא נמצא שם.
- במקביל יחידת תצפיות 636 מפעילה מל"טים קטנים ורחפנים שמלווים את הכוחות מלמעלה ומאבטחים את הכוחות שפועלים בתוך הכפרים במקרה שתתפתח הפרת סדר.
- ההערכה במערכת הביטחון שבשלב הנוכחי המחבל מקבל סיוע מגורמים נוספים בין אם הוא מתחבא בדירת מסתור, חורשה, מטעים או מערות, שהרי אין ספק, שמאז הפיגוע הוא ישן, אכל ושתה במקום מסוים – כך שמישהו בשטח בוודאי הגיש לו עזרה – גם אם ללא תכנון מוקדם.
- גורמי המודיעין בודקים את עברו של המחבל ואת מערכת קשריו השונים כולל קשרים רחוקים מהעבר. הניסיון מלמד שבדרך כלל המחבל הנמלט מסתייע באנשים אותם הכיר לפני, כאלה שאולי לא נמצאים במעגל הראשון של קרובי המשפחה, אבל שמערכת היחסים שלו בעבר איתם מספיק קרובה בכדי שיסמוך עליהם ויפנה אליהם לבקשת עזרה.
- במקביל, חמאס וגורמים קיצוניים נוספים ברשות הפלסטינית מסיתים ברשתות החברתיות וקוראים לעזור למחבל הנמלט.
- מקורות פלסטינים מציינים כי בדרג השטח מתקיים קשר רציף בין ראשי זרועות הבטחון מישראל והרשות הפלסטינית מאז הפיגוע, בהתאם למדיניות המוצהרת של יו"ר הרשות אבו מאזן כי למרות קיצוץ כספי הסיוע האמריקני, והפחתת העברת כספי המיסים מישראל בשל חוק הקיזוז, הרשות הפלסטינית תמשיך בתיאום הבטחוני עם ישראל.
בעקבות הפיגוע באריאל: חלק מעמדות השמירה הוגבהו מעל גובה הולכי הרגל * החשש במערכת הביטחון מהתחממות הגזרה בעקבות הפיגוע המשולב בשומרון, הוביל את הצבא לשינוי במיגון החיילים שניצבים בצירי התנועה. ע"פ הדיווח ב'ידיעות אחרונות', כחלק מהשינויים בעמדות השמירה, הוגבהו חלקן מעל גובה הולכי הרגל. במטרה להפריד בין החיילים לבין מחבל פוטנציאלי שעלול לצעוד לידם ולתקוף מטווח קצר. עמדות נוספות הוזזו, ואחרות עברו מיגון מחדש.
לראשונה מאז הירי לעבר גוש דן: התחדשו הפרות הסדר בגבול רצועת עזה
לראשונה מאז הירי לעבר גוש דן ביום חמישי חודשו אמש (שני) העימותים הליליים בסמוך לגדר הגבול ברצועת עזה. ההפגנות התקיימו אתמול בחמשה במוקדים שונים, כשאנשי חמאס מפקים על הנעשה בהם. * בנוסף, היום אחר הצהריים צפויים להתחדש העימותים מול קיבוץ זיקים, ויתקיים משט לקו הגבול הימי מול ישראל. בשבוע שעבר גם מוקד העימותים הזה בוטל על ידי חמאס ולא התקיימה בו פעילות.
- העימותים הופסקו בעקבות המשא ומתן המתנהל בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי בנוגע להבנות הרגיעה, וחזרתם מגיעה ככל הנראה בעקבות המשבר הכלכלי החריף ברצועת עזה המוביל לתסיסה משמעותית נגד חמאס שכוללת הפגנות ענק – אותן מדכא הארגון באלימות קשה. כשחמאס מנסה להסיט את האש לעבר הרשות הפלסטינית ולעבר ישראל
- מוקדם יותר אתמול אמר בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, כי ההתמהמהות וההשתהות של ישראל בביצוע הבנות הרגיעה תבאנה להמשך העימותים הליליים על גדר המערכת עד להסרת המצור בהתאם להבנות. * גם בכיר תנועת הג'יהאד האסלאמי, חאלד אל-בטש, אמר כי אין מנוס מהסלמת העימותים על הגדר.
דיווח בלבנון: אזרח לבנוני-קנדי נעצר בחשד שריגל עבור ישראל וניסה לחדור למדורים רגישים במערך המודיעין של חיזבאללה
בכלי התקשורת בלבנון דווח היום (שלישי) כי מנגנוני הביטחון המקומיים עצרו לאחרונה אזרח לבנוני המחזיק גם באזרחות קנדית, בחשד כי גויס על ידי שירותי המודיעין של ישראל וריגל אחר יעדים מודיעיניים, בין היתר של חיזבאללה בלבנון. עוד נטען כי הוטל עליו לגייס לבנונים נוספים על מנת שיחדרו למעגל הפנימי של חזבאללה ויאספו מידע ביטחוני לטובת ישראל על הטייס רון ארד
- לפי הדיווחים, החשוד שנעצר הודה בחקירתו כי גויס כבר בשנת 2013 על ידי סוכן לבנוני, שפעל עבור המודיעין הישראלי בתפקידים בכירים ובמשימות רגישות בתוך לבנון, ונמלט מהמדינה לאחר שחשד כי מנגנוני הביטחון הלבנונים עלו על עקבותיו. עוד סיפר בחקירתו כי מפעיליו במודיעין הישראלי הטילו עליו לגייס אזרחים לבנונים נוספים, במטרה להקים רשת ריגול ענפה ולחדור למדורים רגישים במערך המודיעין והביטחון של חיזבאללה ומנגנוני הביטחון הלבנונים לצורך איסוף מידע ביטחוני רגיש והעברתו לישראל.
בעזה מתכננים להחריף את טרור התבערה – "מטען עם פתיל השהייה"; בישראל מתכוונים לפגוע בראשי מערך הבלונים
תיעוד מעזה חושף כי ארגוני הטרור ברצועה מתכננים להחריף ולשדרג את טרור בלוני התבערה. בתיעוד ניתן לראות פיתוח החדש שנועד להגדיל את הנזק מהבערת השדות בעוטף עזה באמצעות מטען מתלקח המחובר לפתיל השהייה. * הזמן שלוקח לפתיל להפעיל את המטען המתלקח הוא כ-40 שניות, שזה הזמן הממוצע של מעוף הבלונים מעזה לשטח ישראל. ברגע שהמטען מתלקח באוויר, הוא שורף את החוט שמחובר לבלונים ונופל לקרקע. המטען ממשיך לבעור במשך שניות ארוכות ומצית את השטח שבו הוא נפל – וכך גורם לנזק רב יותר.
- מנגד, בישראל נערכים לקראת חידוש פעולות טרור הבלונים במהלך עונת האביב, בימים אלה ממש נערכים ניסויים בנטרול בלונים שנשלחים בעזה גם באמצעות רחפנים וגם באמצעות ירי מהקרקע. בנוסף מתכוונים בצבא לשנות את המדיניות כלפי מערך הבלונים ברצועת עזה. ולפגוע באנשים שמארגנים, קונים את הציוד, מתדרכים את המשגרים ואלה שמכינים את מנגנוני התבערה והנשק.
- במקביל, במספר חלקות בעוטף עזה, הסמוכות לגדר הביטחון, החל קציר מוקדם כשהחיטה עוד ירוקה, כדי למנוע הצתה קלה יותר של השדה – כשהיא כבר צהובה ויבשה. (החדשות12)
מדיני
המשבר בהר הבית: הפרלמנט הירדני דורש לגרש את השגריר הישראלי
על רקע ההסלמה בהר הבית סביב סוגיית שער הרחמים, ובעקבות החלטת בית המשפט הישראלי לחדש את צו הסגירה למתחם. הפרלמנט הירדני קיבל אתמול (שני) החלטה ברוב קולות, הקוראת לבית המלוכה ולממשלה הירדנית לגרש את השגריר הישראלי מהבירה הירדנית רבת עמון יחד עם הסגל הדיפלומטי כולו, ובנוסף להחזיר את השגריר הירדני בישראל ולסגור את השגרירות הירדנית בתל אביב. * יש לציין כי על אף שמדובר בהחלטה דקלרטיבית של הפרלמנט הירדני, שאינה מחייבת את הממשלה ברבת עמון (ישראל היום)
דיווח: 25 פעילי חמאס תקפו את דובר הפת"ח ושברו לו את העצמות; חמאס: "פתחנו בחקירה"
דיווח בעזה: 25 חמושים המזוהים עם חמאס תקפו אמש (שני) בברוטליות את דובר פת"ח ברצועה בסמוך לביתו בבית לאהיה, ושברו את ידו ורגלו. עקב פציעותיו, הועבר אבו סיף לטיפול נמרץ בבית חולים בעזה תוך שהוא מדמם, ושם הוענק לו טיפול רפואי. * דובר משרד הפנים של חמאס הגיב לתקרית: "מגנים את התקרית. פתחנו בחקירה".
- כזכור, בעקבות ההפגנות נגד שלטון החמאס ברצועת עזה, פרסם אבו סיף הודעה בשם פת"ח בה גינה את תקיפת האזרחים על ידי החמאס. "הפגיעה במפגינים בצורה ברוטלית ודיכויים באלימות קשה, תקיפת עיתונאים וחטיפת אזרחים – מהווים הפרה בוטה לכל החוקים, ופעילות נגד הערכים הלאומיים"
- בחמאס טוענים כי ההפגנות על המצב הכלכלי אורגנו בידי הפת"ח וכי היא נועדה לפגוע ביחסי חמאס עם פלגי אש"ף, לדבריהם "מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית תכננו תוכנית ביטחונית ותקשורתית בתיאום עם גורמים בינלאומיים במימון לא מוגבל שמטרתה לפגוע בעזה ובחמאס בצורה מקומית, אזורית ובינלאומית".

חוץ

אסון במוזמביק: סופת ציקלון פגעה במדינה, מאות הרוגים; סכנה נשקפת לחייהם של כחצי מיליון בני אדם – "ניצולים תפסו מחסה על צמרות עצים בזמן שהמתינו לחילוץ"
אסון טבע אדיר באפריקה: יותר מ-230 בני אדם נהרגו עד כה בסופת הציקלון שהיכתה החל מיום חמישי בלילה בדרום-מזרח אפריקה במהירות של כ-177 קילומטרים בשעה, והנשיא המקומי מעריך כי מספר הנספים יזנק לאלף. * מומחי מזג האוויר מטעם האו"ם הוציאו אזהרה חמורה, על סף ההיסטרית, וקראו לתושבים שנמצאים במסלול הסופה להיזהר מפני "אחד מאסונות מזג האוויר החמורים ביותר שחצי הכדור הדרומי ראה".
- המאמצים להגיע לנעדרים בזימבבווה, מוזמביק ומלאווי נמשכים גם היום (ג'). כוחות החילוץ העריכו הבוקר כי נשקפת סכנה לחייהם של כחצי מיליון בני אדם בעיר הנמל ביירה לאחר שכ-90% מהאזור נפגע בסופה או נחרב.
- נשיא מוזמביק טס מעל עיר הנמל ביירה וצפה בשיטפונות ובהרס. הוא סיפר שכפרים שלמים נעלמו וכי הוא ראה גופות רבות צפות במי השיטפונות של הנהרות פונגווה ובוסי שעלו על גדותיהם. לדבריו, ניצולים תפסו מחסה על צמרות עצים בזמן שהמתינו לחילוץ.
- אוהלים הוקמו כדי לתת מקלט לנפגעי הציקלון, ועשרות תושבים בכפרים באזור הגיעו לנקודות הסיוע. – חלקם נאלצו לצעוד כ-20 קילומטרים עד למקום מבטחים
- לדברי תוכנית המזון העולמית, לפחות 1.7 מיליון בני אדם היו במסלול של הציקלון במוזמביק ו-920 אלף איש הושפעו מהסופה במלאווי.
חמש שנים לסיפוח קרים: רוסיה תפרוס מפציצים גרעיניים בחצי האי; ארה"ב שוקלת לספק מערכות נ"מ לאוקראינה
יו"ר ועדת הביטחון וההגנה בבית העליון של הפרלמנט הרוסי, אמר כי מוסקבה החליטה לפרוס מפציצים בחצי האי הקוריאני. זאת בתגובה לארצות הברית, שהציבה מערכות הגנה מפני טילים ברומניה. לדבריו, המפציצים מדגם Tu-22M3, המסוגלים לשאת פצצות גרעין, ייפרסו בבסיס האווירי גברדייסקוי. * במקביל, הנציג המיוחד של מחלקת המדינה האמריקנית לאוקראינה הודיע כי ממשלו בוחן אפשרות לספק לממשלת אוקראינה מערכות הגנה אווירית והגנת חופים, וכן להוסיף עוד מערכות טילים נגד טנקים מסוג ג'אוולין. הדברים נאמרו, ככל הנראה, על רקע ציון חמש שנים לסיפוח חצי האי קרים על ידי רוסיה ובשל החשש האוקראיני מתקיפה נוספת של הרוסים שתוביל לאובדן שטחים.
דיווח: הקרע בין המלך סלמאן לבין בנו יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן מחריף – "המלך שלל סמכויות מיורש העצר שנעדר מישיבות"
יורש העצר הסעודי בחר להבריז בשבועיים האחרונים משתי ישיבות קבינט של שרי הממשלה הבכירים שנוהלו בראשות המלך זאת למרות שהוא הוזמן אליהן, ככל הנראה מחשש לביקורת קשה שתופנה נגדו במהלכן. בישיבה האחרונה שנמשכה שעתיים דן המלך באתגרים המרכזיים שעומדים בפני הממלכה, המלך העלה חששות מפני אובדן השקעות בערב הסעודית, בעיקר על רקע חיסול העיתונאי חאשוקג'י. בסיום הישיבה נשללו כמה סמכויות בתחום הכלכלה והאוצר מיורש העצר, כשאחד מיועציו של המלך שמונה לאחרונה יועץ לביטחון לאומי, יפקח באופן לא רשמי על תחום ההשקעות בשמו של המלך.
- בנוסף, יורש העצר הסעודי נעדר בשבועיים האחרונים משורה של פגישות עם נכבדים ודיפלומטים שהגיעו לאחרונה לממלכה, בהם שר החוץ הרוסי, ראש ממשלת לבנון, שגרירי הודו וסין, יו"ר ארגון הבריאות העולמי ובכירים נוספים. הנסיך גם לא נראה בשום תמונה ולא הוזכר בהצהרה רשמית של התקשורת בממלכה בתקופה האחרונה, פרט לדיווח מהשבוע שעבר על שיחת טלפון שקיים עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה.
- המתיחות בין המלך ליורש העתר גברה בסוף החודש שעבר, כשהמלך הקשיש ביקר במצרים והוזהר על-ידי יועציו שייתכן שיורש העצר רוקם מהלך נגדו. החשש של אנשיו היה כה גדול, עד שהצוות הביטחוני שליווה אותו למצרים הוחלף בצוות של נאמניו, כדי לוודא שנאמני הנסיך אינם יכולים לפגוע בו. העובדה שיורש העצר לא היה בין מקבלי הפנים של המלך עם שובו הביתה מדגישה את המתח ביניהם. (גרדיאן)
על רקע הדיווחים על הפילוג בממלכה הסעודית: המלך בחר לקרוא לכביש על שמו של יורש העצר; יורש העצר השתתף היום בישיבת ממשלה
על רקע הדיווחים בגרדיאן על מתיחות בינו לבין המלך ועל קיצוץ סמכויותיו (ראו ידיעה נפרדת), בן סלמאן נוכח היום (שלישי) בישיבת ממשלה (אחרי היעדרות משתי ישיבות ממשלה) ובנוסף החליט המלך לקרוא לכביש על שמו של יורש העצר מוחמד בן סלאמן (כאן)
- יצויין, כי חלק מהמומחים אומרים כי הדיווחים על קרע במשפחת המלוכה נופחו וכי יורש העצר הוא למעשה המלך, פרט לתואר הרשמי. אחרים אומרים כי ייתכן שיש סיבות אחרות להיעדרותו מאירועים ציבוריים וכי אביו נותר תומך נלהב שלו גם אחרי משברים קודמים, ועמדתו לא צפויה להשתנות.
יו"ר הפרלמנט הבריטי: לא ניתן לקיים הצבעה נוספת על הברקזיט אלא אם כן יהיו בו שינויים מהותיים
יו"ר הפרלמנט של בריטניה, ג'ון ברקו, הכריז אתמול (שני) כי לא יאפשר להצביע פעם נוספת ושלישית על הסכם הברקזיט של ראשת הממשלה, אלא יהיו בו שינויים משמעותיים. לדבריו, לא ניתן להעלות שוב את ההסכם אחרי שנדחה כבר פעמיים. * הממשלה הודיעה כי היא לוקחת בחשבון את ההצהרה והוסיפה כי היא לא הייתה מוכנה לה או עודכנה כי הוא עומד למסור אותה.
- לפי גורמים שונים ראשת ממשלת בריטניה, צפויה לחבר בקשה לדחיית הברקזיט לעוד חודשיים וחצי, עם אופציית הארכה לשנתיים. באיחוד הבהירו כי יסכימו להארכת הברקזיט רק אם לונדון תציג תכנית ברורה שתפתור את המבוי הסתום שאליו נקלעה הממלכה מאז ההחלטה על הברקזיט
הכורדים בסוריה: בקרוב מאוד נכבוש את המובלעת האחרונה של דאעש
הכוחות הסורים הדמוקרטיים, ארגון מורדים כורדים הנתמך על ידי ארצות הברית, הצהירו כי יסיימו "בקרוב מאוד" את ההשתלטות על המובלעת המאוכלסת היחידה שנותרה בשליטת ארגון דאעש בסוריה, באזור העיירה באגוז שליד הגבול המזרחי של המדינה עם עיראק. הם הודיעו בנוסף כי השתלטו על מחנה במובלעת ולכדו מאות לוחמים פצועים של ארגון הטרור. (רויטרס)

טורקיה: פתחנו במתקפה משולבת עם איראן נגד הכורדים בצפון עיראק; בטהראן מכחישים
שר הפני הטורקי הודיע אתמול בבוקר כי צבאות טורקיה ואיראן פתחו במבצע צבאי משותף נגד הכורדים בצפון עיראק, לדבריו, המבצע הוא "חלק ממאמצי טורקיה לחסל את הארגון הזה – לאחר שהצלחנו לחסום את מרבית חדירתם לגבולותינו" הוא אומנם, לא ציין את יעדי התקיפה, אך לא מן הנמנע כי הפעולה לא מסתכמת בשני צידי הגבול הארוך בין טורקיה לבין איראן, אלא גם זולגת לעיראק. עם זאת, בטהראן הכחישו את דבריו ואמרו כי הם לא היו חלק מהפעולה. * עד כה, הצבא הטורקי והצבא האיראני פעלו נגד הכורדים אבל בנפרד – כל אחת בהתאם לאינטרסים שלה. הטורקים התרכזו בהפצצת בסיסי PKK בצפון עיראק, ואילו האיראנים פעלו נגד PJAK – ארגון החיים החופשיים לכורדיסטאן, המסונפת ל-PKK, שהוקמה למען מאבק עבור אוטונומיה לכורדים באיראן ומתרכזת בפעולות צבאיות נגד משטר האייתוללות.
מחאת האפודים הצהובים: ממשלת צרפת אסרה על הפגנות בשאנז אליזה; מפקד המשטרה הודח
ראש ממשלת צרפת הכריז אתמול (שני) על איסור על הפגנות בשדרות השאנז אליזה בפריז, בעקבות ההרס שזרעו אנשי "האפודים הצהובים" בסוף השבוע האחרון האחרון. האיסור יוטל גם על מוקדים אחרים בשתי ערים נוספות. בנוסף לכך, מפקד משטרת פריז מישל דפלוש הודח ובמקומו ימונה דידייה ללמון, כשלשוטרים תהיה סמכות גדולה יותר בשטח לנקוט צעדים נגד המתפרעים ולפזר את ההמון. ראש הממשלה ביקר את ההוראות "הלא הולמות שניתנו לכוחות הביטחון לצמצום השימוש בכדורי גומי בעקבות מחלוקת שפרצו בשל הפציעות הרבות שגרמו אותם כדורים בהפגנות הקודמות" * ראש הממשלה אמר עוד כי "כל מי שמשתתף במחאה אסורה שמטרתה היא להרוס ולבזוז, מגן על הבוזזים, מעודד אותם או מפאר אותם בתקשורת, הוא שותף לדבר עבירה ויהיה עליו להתמודד עם ההשלכות"
רוחאני קורא לאזרחי איראן: הטילו קללות על ישראל, ארה"ב וסעודיה
נשיא איראן חסן רוחאני קרא אתמול (שני) לאזרחי המדינה להטיל קללות על ארצות הברית, ישראל וערב הסעודית על רקע המשבר הכלכלי החריף במדינה. הוא האשים את וושינגטון ובעלות בריתה במצב, שהחמיר מאז שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט לפרוש מהסכים הגרעין במאי ולהטיל מחדש סנקציות על טהראן. "הטילו את כל הקללות שלכם על מי שגרם למצב הנוכחי", אמר רוחאני, שלא פירט באיזה קללות עליהם להשתמש. (AP)
דיווח: לפריצה לשגרירות הצפון קוריאנית בספרד אין קשר לשום ממשל זר
ה'וושינגטון פוסט' מדווח כי ארגון חשאי הפועל להפלת משטרו של קים ג'ונג און בקוריאה הצפונית בשם "ההגנה האזרחית של צ'אולימה", ומכונה גם "מדינת ג'וסון החופשית" אחראי לפשיטה על השגרירות בספרד בחודש שעבר, בדיווח נאמר כי הארגון לא פעל בשיתוף פעולה עם שום ממשלה, וכי שירותי הביון של ארצות הברית היו מסתייגים במיוחד מלהיות מעורבים בתכנית בשל התזמון הרגיש שלה – לפני הפסגה השנייה בין קים לנשיא דונלד טראמפ בווייטנאם.
בכיר בצבא האמריקני אמר בוועידה בנושא פירוק מנשק גרעיני, כי תוכנית הטילים של איראן מחלישה את האזור ו"מעלה את הסכנה למירוץ חימוש אזורי". כמו כן, הבכיר טען כי הדבר יביא ל"שגשוג הטילים הבליסטיים האיראניים וארגוני הנשק הבלתי חוקיים"
בלגיה: בעקבות איום טלפוני על פצצה בבניין הסמוך לסניף של האיחוד האירופי בבריסל, כ-40 בני אדם פונו מהמקום וחלק מהרחוב נחסם
הולנד: שלושה בני אדם נהרגו אתמול (שני) וחמישה נוספים נפצעו מירי בחשמלית בעיר אוטרכט במרכז הולנד, התוקף נמלט באמצעות מכונית מהזירה, ורק לאחר מצוד של מספר שעות שכלל שלשה מסוקים שהועלו לאוויר הוא נתפס. * לאחר הירי העלתה הממשלה את רמת איום הטרור באזור אוטרכט לגבוהה ביותר והאבטחה הוגברה בנמלי תעופה ובאתרים ציבוריים מרכזיים ברחבי הולנד. * המשטרה והתובע מסרו כי בעקבות מכתב שנמצא ברכבו של החשוד בירי, הם חוקרים אם מדובר באירוע טרור
סין: תאונת רכבות חריגה בהונג קונג גרמה אתמול (שני) לעיכובים ברשת שבה התחבורה שבה משתמשים כשישה מיליון איש מדי יום. הרכבות היו ריקות בזמן התאונה משום שהן בדקו מערכת איתות חדשה. * נהגי שתי הרכבות פונו לבית חולים והנוסעים נקראו להשתמש באמצעי תחבורה חלופיים או בקווים אחרים. * הרשויות באזור המנהלי המיוחד של סין פתחו בחקירה.
קוריאה: דיפלומט צפון קוריאני טען כי במהלך הפסגה בהאנוי, "ארה"ב העלתה את הטיעון המגוחך שהסרת סנקציות לא תתאפשר לפני פירוק מנשק גרעיני". כמו כן טען שאין הצדקה להטלת הסנקציות במלואן מאחר והם עצרו את ניסויי הטילים במהלך 15 החודשים האחרונים
קזחסטן: נשיא המדינה פורש אחרי שלושה עשורים * נשיא קזחסטן נורסולטן נאזארבייב הודיע היום (שלישי) כי הוא פורש מהנהגת המדינה וזאת אחרי שלושה עשורים. (וואלה)

בעולם

גרמניה: ילד בן 9 חילק לתושבים את החסכונות של הוריו
ילד בן ה-9 הסתובב בעיירת מגוריו באד וילבל, דפק על דלתות התושבים וחילק למי שפתח את הדלת שטרות של 50 יורו (כ-200 ש"ח). הוא הסביר למי ששאל שהוא מצא את הכסף ליד הבית שלהם, ורצה להיות ילד טוב ולהחזיר להם אותו. למרבה הפלא היו מי שהסכימו לקחת את הכסף, וחלק אף גמלו לו בכך שנתנו לו סכום קטן יותר של כסף. * מסע ההתרמה הסתיים כשאחד השכנים החל לחשוד והזעיק את המשטרה. הילד סרב לספר לשוטרים מאיפה השיג את הכסף, אבל לאחר שדיברו עם הוריו, אלו הבינו לחרדתם שכל חסכונותיהם נעלמו. הם סיפרו לשוטרים ששמרו את הכסף – 2,700 יורו במזומן (כ-11,000 ש"ח) – בתוך מזוודה בבית. * בתיק שנשא איתו הילד היו חסרים כ-260 יורו (כ-1060 ש"ח), כך שההשארה היא שהוא הצליח לחלק כסף לחמישה אנשים לפחות. דובר של המשטרה קרא לתושבים שקיבלו כסף מהילד להחזיר אותו לבעליו המקוריים: "ההורים ישמחו לקבל את החסכונות שלהם חזרה". אך נכון לעכשיו, אף אחד עדיין לא החזיר את השטרות שקיבל. (מעריב)

פורסם בקטגוריה עיקר | עם התגים , , , , | להגיב

חורף שיא באתר החרמון

ותיקי נווה אטי"ב, מתמוגגים השנה ממסות השלג מהן נהנה האתר. במערכת השלג המשמעותית הראשונה השנה התווספו כמויות שלג אדירות, ההר התכסה בשכבת שלג עבה, 1.5 מ' במפלס העליון וכ-1.2 מ' במפלס התחתון. המערכת האחרונה הוסיפה עוד 20 ס"מ שלג טרי, יבש ואיכותי, המכורים מכנים אותו "פאודר", גולשי הסקי מחכים לסוג השלג הזה שהופך את חווית הגלישה ליוצאת דופן.  "עונת 2019, תירשם כעונת שיא", ציין אלון פרידמן מנכ"ל אתר החרמון. "לפי נתונים שקיימים באתר, מדובר בעונה הטובה ביותר מאז 2012, אני כולי תקוה שאנו בתחילתן של שבע השנים הטובות".

חגיגה לגולשים (צילם וגם גלש:דן בר-דוב)

כבר נרשמו 55 ימי גלישה (צילום:דן בר-דוב)

חובה לבנות בובת שלג (צילום:דן בר-דוב)

חורף שיא באתר החרמון (צילום:דן בר-דוב)

עונת החורף 2017, שהייתה עונה טובה, נבדלת מהעונה הנוכחית, בשנת 2017 היו ארבעה אירועי שלג שהניבו כ- 50 ס"מ שלג בלבד, אך הטמפרטורות היו נמוכות מהרגיל ושמרו על כמות השלג הזו לאורך זמן ואפשרו 54 ימי סקי, מספר שיא בעשור האחרון. השנה מורגשת חזרתם של גולשי הסקי להר, עלייה של 11% במספר הגולשים נרשמה עד כה לעומת עונת 2017. מספר המבקרים השנה עולה מידי יום, ולמעלה מרבע מיליון מבקרים כבר פקדו את אתר החרמון. השנה נפתחה עונת הסקי בתאריך 11.1, ואילו בעונת 2017 יום הגלישה הראשון היה 28.12.16. השבוע מציינים באתר כבר 55 ימי סקי.

שיא כמות שלגים בשבע השנים האחרונות(צילום :דן בר-דןב)

מספר שיא של גולשים (צילום:דן בר-דוב)

מתחדשים בחרמון, לראשונה באתר החרמון הוקם במהלך החורף לטובת גולשי הסנובורד והסקי snow park . הפארק מיועד לגולשים מתקדמים המיומנים בקפיצות וכולל מתקנים כמו קיקרים, רולרג'אמפ, בוקסים. הפארק ממוקם במפלס העליון בין שני הטי-ברים של מסלול השיאון. המיקום נבחר במיוחד בצורה כזו שכל הגולשים רואים זה את זה  במהלך הגלישה דבר שתורם לאווירת הגלישה. היוזמה לבניית הפארק הייתה של אתר החרמון ולצורך כך הוזמן מומחה סלובני מחברת alliance   הנחשבת לאחת החברות המובילות בעולם לבניית פארקי שלג לגולשים. למומחה ניסיון  מוכח של למעלה מ 15 שנות בניית SP  באתרי סקי מובילים ברחבי אירופה. המומחה הגיע לארץ ושהה בחרמון ארבעה ימים במהלכם הדריך וליווה את צוות נהגי חתולי השלג של החרמון בבניית הפארק. צוות האתר קיבל הדרכה טכנית מקצועית כיצד לבנות את הפארק, לתחזקו ולהפעילו אחרי סופת שלג. "הרעיון להקמת פארק הגלישה החדש, עלה כבר לפני כשלוש שנים והשנה בעקבות כמויות השלג היפות, הוחלט לקדם את הנושא ולהקים את הפארק לטובת הגולשים ולמען שדרוג חווית הסקי שלהם באתר החרמון. הנהלת האתר עומלת כל העת על חידושים ושיפור חווית המשתמש", ציין אלון פרידמן מנכ"ל אתר החרמון.  באתר החרמון כ-40 ק"מ של מסלולי גלישה בדרגות שונות. ניתן כמובן לרכוש סקי פס (250 ₪) ולהשכיר ציוד סקי באתר (150 ₪).

סקיי ריידר (ילום: דביר להר)

מזחלות אקסטרים (צילום: דביר להר)

בי"ס לסקי ישראלי : בית הספר לסקי בחרמון מתגאה בנבחרת של כ- 25 מדריכי סקי וסנובורד, כולם בעלי ניסיון והסמכה. השיעורים ניתנים לפי רמת הגלישה של התלמיד. ניתן לקבל שיעור סקי וסנובורד בכל הרמות- מתחילים ומתקדמים. קיימת אפשרות לקבל מדריך לפי שפתו של התלמיד: בעברית כמובן, אנגלית, צרפתית וערבית. ניתן לקחת שיעור סקי פרטי או קבוצתי (עד 10 משתתפים) ניתן גם להזמין מדריך סקי פרטי ליום מלא (בהזמנה מראש). מחירי שיעורים בבית הספר לסקי: שיעור סקי/סנובורד אישי (1 על 1) 60 דקות 250 ₪ .שיעור סקי/סנובורד פרטי,60 דקות, עד 3 משתתפים בשיעור, מחיר לאדם 200 ₪. שיעור סקי/סנובורד קבוצתי 90 דקות, עד 10 משתתפים, מחיר לאדם 110 ₪.אין אפשרות  להזמין מראש הדרכות (למעט הדרכה פרטית ליום מלא), הרישום מתבצע בביה"ס לסקי בחרמון.

שעות פעילות: 08:00- 16:00 (כניסת רכבים עד 15:00) בכל ימות השבוע.  לפרטים: 1599-550-560 http://www.skihermon.co.il/  (מסלולי הגלישה והמתקנים נפתחים מידי יום בהתאם לקצב פינוי השלגים ולתנאי מזג האוויר באתר).

שיעורי סקי בחרמון (צילום: שי קידר)

פורים בחרמון, יהיה בסימן "כולנו ילדים!", המבקרים הרבים שיגיעו לבילוי במהלך סופ"ש פורים ייהנו  ממחיר ילד בכניסה וברכבל המבקרים, לצד  אווירה פורימית עליזה, די.ג'יי, דוכן איפור פנים וגוף, צלם מגנטים, בובות ענק (בשישי בלבד), תחרות בניית בובות שלג נושאת פרסים, בקיצור יהיה שמח ומבדח. (סופ"ש פורים בחרמון בימים שישי ושבת  22-23.3.19)

אתר החרמון הינו אתר נופש פעיל לאורך עונות השנה, אתר הסקי והשלג היחיד בישראל,  עוגן תיירות מרכזי בצפון שמושך אליו מאות אלפי מבקרים מידי שנה. האתר משתרע על כ- 2,432 דונם, בגובה 1,600 – 2,040 מטר מעל פני הים. בחודשי החורף, בדגש על ימי שלג, פעילות האתר מתרכזת בבילוי כולל בשלג לצד אתר סקי מקצועני, מסלולי גלישה, סקי, סנובורד ובית ספר ישראלי לגלישה. מבקרים רבים מרחבי הארץ מגיעים לחוות יום בשלג הישראלי, בצפייה, משחק, שעשוע, נסיעה ברכבל  המבקרים למפלס העליון, אורך הרכבל 1250 מ' ומשך הנסיעה בו אורכת כ- 15 דקות לכל כיוון, הרכבל פועל לאורך השנה, העלייה מותרת בכל גיל, עד שתי נפשות במושב. במפלס העליון של האתר ניתן ליהנות  מבילוי במזחלות השלג. במפלס התחתון פועלות מגלשות האקסטרים (כל השנה), מסלול באורך 1 ק"מ,  עליו נעה המזחלת ומגיעה למהירות של עד 45 קמ"ש, הגולש שולט באמצעות בלם יד במהירות המזחלת. המסלול בנוי מעליות, ירידות וסיבובים מפתיעים בין נופי החרמון הפראיים. (מגיל 3 ומעלה ועד גובה 1.45 ס"מ בליווי מבוגר). ניתן לגלוש במזחלת לבד, או בזוג ומדובר בחוויה מלאת ריגוש והתלהבות. בנוסף, בחורף הזה יהנו המבקרים ממתקן חדש שהושק בקיץ האחרון, ה"סקיי ריידר", כסאות תלויים באוויר,  סוג של רכבת הרים עדינה וכשההר מושלג מתחת, מדובר בחוויה מרהיבה.

אתר הסקיי ריידר ומזחלות האקסטרים (צילום:דן בר-דוב)

פורסם בקטגוריה סיפורים מצולמים, תיירות, תיירות בארץ | עם התגים , | להגיב

חדש בטלוויזיה: רביעי, 20 במרץ, 2019

הבכי | The Cry, ערוץ Hot VOD

מיני-סדרה בריטית בת ארבעה פרקים שנוצרה על ידי ג'קלין פרסקי ("דג קטן") ומבוססת על רומן באותו שם מאת הסופרת האוסטרלית הלן פיצג'רלד. את הקאסט של דרמת המתח מובילים ג'נה קולמן ("דוקטור הו", "ויקטוריה", "ללכת בדרכך") ו-אוון לסלי ("קצה האגם"), שמגלמים את בני הזוג ג'ואנה ואליסטר. השניים מגיעים לביקור משפחתי באוסטרליה במטרה להילחם על משמורת על בתו של אליסטר, קלואי, נגד אשתו לשעבר. במהלך נסיעתם ממלבורן לעיירת החוף וויילד ביי, בנם התינוק נואה נעלם. הטרגדיה מעבירה את ג'ואנה האומללה על דעתה וגורמת להתפרקות יחסיהם של השניים.

ויקטוריה 3 | Victoria 3, ערוץ Yes London

הפקת הענק מבית ITV ומהאנשים שמאחורי "אחוזת דאונטון" שבה בעונה חדשה. ספוילר - העונה מתחילה בשנת 1848, לאחר חילופי ראש הממשלה והופעתה של אחותה המסתורית של ויקטוריה. ויקטוריה נקראת לעזוב את לונדון כשהמהפכה שועטת לאורך יבשת אירופה ופעילותה המתגברת של התנועה צ'רטיסטית – תנועה שפעלה להרחבת זכויות הבחירה למעמד הפועלים – ברחבי אנגליה. ובתוך הבית, מערכת היחסים בין ויקטוריה ואלברט עולה על שרטון ונמצאת בנקודת שבירה, מאבק על שליטה, שאף אחד מהם לא יוכל לנצח בו.

הזר הקטן | The Little Stranger, סלקום TV

דרמת אימה גותית. ד"ר פאראדיי הוא הבן של מנקה שהתקדם והפך לרופא המחוזי. הוא נקרא לבדוק חולה במקום בו אימו עבדה פעם, וכעת חיה בו משפחה שסיפור חייה נוראי וקשור בו. שחקנים: דונל גליסון, רות ווילסון, שרלוט רמפלינג. במאי: לני אברמסון. אנגלית, 2018.

קוד 211 | 211, סלקום TV + ערוץ Yes VOD

לפרטים נוספים, ראו יום שבת, 09 במרץ, 2019, בשעה 18:55 בערוץ Hot Cinema1

דדפול 2 | Deadpool 2, ערוץ Yes VOD

אקשן קומי מבית מארוול. גיבור העל עם הפה הכי גדול חוזר. הפעם יוצא דדפול להגן על נער בעל כוחות מיוחדים מפניו של קייבל, חייל-על שהגיע מהעתיד לנקום. שחקנים: ריאן ריינולדס, ג'וש ברולין. במאי: דייוויד ליץ'. ארה"ב, 2018.

הנה בא הגראמפ | Here Comes The Grump | A Wizard's Tale, ערוץ Yes VOD

נער צעיר ובעל דמיון עשיר מגלה כי ממלכת האגדות שסבתא שלו סיפרה לו עליה, אמיתית לגמרי. עכשיו הוא נדרש להציל את הממלכה מפני המכשף גראמפ שהטיל כישוף של עצב על תושביה. דיבוב לעברית: טל פרידמן. במאים: אנדרס קוטורייר. 2018.

20:45 רופא כלבבי 2 | 2 The Heart Guy, ערוץ Hot3

דרמת בית החולים של רשת Nine האוסטרלית חוזרת לעונה שנייה. ספוילר - יו נחוש להעביר את שארית תקופת המבחן שלו בלי דרמות מיותרות, כעת כשפני עברה לסידני בעקבות עבודתה החדשה. אלא שמחליפתה, נורה, לא ממש נותנת לו מנוח ומהווה סכנה אפילו לפציינטים שלה. יו חש הקלה כשפני חוזרת לווייהופ, עד שהוא מגלה מי חזר איתה – רופא מקסים, יוצא צבא, שפני פגשה בסידני. האם יו יחשוף את רגשותיו לפני שיהיה מאוחר מדי?

22:00 בייבי בום בריטניה 8 | One Born Every Minute 8, ערוץ הבריאות

עונה חדשה למקור הבריטי של ריאליטי הילודה הפופולרי. במהלך העונה הנוכחית מבט מעמיק אל המתחולל במחלקת היולדות של בית החולים לנשים בליברפול. כ-40 מצלמות תתעדנה את דרמות הלידה המרגשות ביותר: רגעי ההכנה, הקושי וההתעלות ייארגו למרבד אנושי של סיפורי חיים מרתקים.

22:00 הנשיא החדש שלנו | Our New President, ערוץ Hot8 + ערוץ Hot VOD

השמועות על מעורבותם של הרוסים בבחירות לנשיאות באמריקה מתחילות לקבל ביסוס. למה חגגו ברוסיה לאחר ניצחונו של טראמפ? כיצד הגיבו בכירים רוסיים בהמשך כהונתו כנשיא? ומה קורה כאשר האמת היא בגדר אפשרות בחירה? בחירות 2016 יצרו בארצות הברית קיטוב חסר תקדים וטשטוש מוחלט בין אמת לשקר. באותו זמן, ברוסיה, נחוו האירועים באופן מסולף ומטורף יותר. בסרט זה מובאים לפנינו רצף של דיווחיים חדשותיים, קטעי ארכיון וצילומים ביתיים מרוסיה, זאת על מנת להציג בפני המערב את המעורבות, לכאורה, תחת אגרוף הברזל של פוטין: תקשורת מגויסת שוויתרה על כל ניסיון לאובייקטיביות ודישון פעיל של שמועות על עברם של הקלינטונים כנרקומנים ורוצחים סדרתיים. ארה"ב / רוסיה, 2018.

זה לא מתאים | My Husband’s Penis Won’t Fit, נטפליקס | Netlifx

סדרת דרמה יפנית רומנטית. קומיקו וקניצ'י נפגשו בקולג' ומצאו אושר בחיי הנישואין. אבל עם הזמן, התעוררה ביניהם בעיה יוצאת דופן, שמאיימת לערער את הקשר ביניהם.

אלכסיס ויירה: סיפור על הישרדות | Alexis Viera, Una Historia de Superación, נטפליקס | Netflix

סרט תיעודי. אלכסיס ויירה, כדורגלן מצליח מאורוגוואי, נורה במהלך שוד בקולומביה ואיבד את התחושה ברגליו. על אף הפציעה שקטעה את הקריירה שלו, הוא מצליח למצוא תכלית חדשה לחייו.


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , , , , , , | להגיב

גנץ: נתניהו שיקר. אנחנו נקים ועדת חקירה

ראשי מפלגת כחול לבן כינסו הערב (שני) מסיבת עיתונאים ראשונה מסוגה ועל רקע התפתחויות בפרשת הצוללות, תקפו בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו.
הארבעה התמקדו במתקפה על נתניהו לאור הפרסומים על כך שהיה בעל מניות בחברה של בן דודו, נתן מיליקובסקי, שהיה קשור עסקית לתאגיד טיסנקרופ, החברה הגרמנית שעומדת במרכז תיק 3000, ועל כך ששיקר שהוא לא אישר את מכירת הצוללות המתקדמות למצרים.

צילום: רפי מיכאלי

צילום: רפי מיכאלי

"בשבועות האחרונים המצב הבטחוני של ישראל עומד שוב במבחן", אמר גנץ. "אנחנו נדע להחזיר את הבטחון לכל תושבי ישראל. חלק ממנו הוא הידיעה שמקבלי ההחלטות עושים זאת ללא שיקולים או אינטרסים. בימים האחרונים התגלו פרטים חדשים וחומרים על עסקת הצוללות, אולי פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל. ניצבים כאן שלושה רמטכ"לים וחבר קבינט שהוסתר מהם שרה"מ מקבל 16 מיליון דולר"
"זהו שבר שלא ניתן לאיחוי", קבע גנץ. "השבוע נחשף שראש הממשלה אישר מכירת צוללות למצרים בלי שאף אחד מגורמי הביטחון ידע. נתניהו הכחיש זאת. הוא שיקר. זו גם פגיעה בביטחון בשל אובדן האמון". גנץ אף שב על קריאתו מאתמול והבטיח להקים ועדת חקירה שתחקור את הפרשה.

צילום: רפי מיכאלי

צילום: רפי מיכאלי

עוד הוסיף גנץ כי "16 מיליון שקלים הלכו לכיס של נתניהו מחברה הקשורה ישירות לעסקת הצוללות. זה אובדן אמון מוחלט במנהיגות. זהו שבר שלא ניתן לאיחוי". לדבריו, "השבוע ונחשף גם שראש הממשלה אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללות מתקדמות למצרים. זאת בלי שאף אחד מהגורמים המוסמכים במערכת הביטחון ידע על כך. נתניהו הכחיש זאת ושיקר". 
 
"מדווחים כי נתניהו הרוויח 16 מיליון שקלים מעסקת הצוללות" אמר גנץ, "אני חוזר שוב על דבריי: 16 מיליון שקלים בעסקת הצוללות. אלו דברים שהם לא באמת נתפשים. אבל ראש הממשלה, שכבר יש נגדו שלושה כתבי אישום, כולל כתב אישום עם הכותרת 'שוחד' – נחשד כי סחר בביטחון ישראל והרוויח כסף בעסקה סיבובית על חשבון הביטחון שלנו, זה לא סביר ואני מקווה שזה לא נכון".

צילום: רפי מיכאלי

צילום: רפי מיכאלי

בוגי יעלון, יו"ר תלם שהיה שר הביטחון תחת נתניהו, ושירותו כשר ביטחון היה בחלק מהשנים הנוגעות להשתלשלות הפרשה, הוסיף כי ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, עמוס גלעד, אישר באוזניו שנתניהו אישר את רכישת הצוללות הנוספות. לדבריו, ״ישראל זקוקה לצוללות. על זה אין ויכוח".

" בבירור שעשה עמוס גלעד עם הגרמנים, למדתי שהאישור ניתן על ידך ביבי. שאלתי אותך את נתת את האישור הזה והכחשת. לכן ביקשתי מנשיא המדינה טרם נסיעתו לגרמניה לבדוק את הנושא עם הקנצלרית. הנשיא ריבלין חזר עם אותה תשובה, שגרמניה קיבלה אישור ממך ביבי. ביבי, מה גרם לך לך לאשר זאת מבלי ליידע אותי או את הקבינט?", שאל יעלון.

יעלון: "אין לי ספק שזו פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה שבו הועדף בצע כסף על טובת המדינה", אמר יעלון. "ביבי, את התשובות לשאלות הללו אתה חייב לא רק לי, אתה חייב לאזרחי מדינת ישראל ובעיקר לחיילי צה"ל ואתה פגעת באמון הזה".

צילום: רפי מיכאלי

צילום: רפי מיכאלי

הרמטכ"ל גבי אשכנזי, קודמו של גנץ בתפקיד, הוסיף כי בתקופת כהותו קיבל הנחיה לרכישת צוללת שישית. לדבריו, "לא היה ברור לי אז מהיכן ולמה הגיעה ההנחיה. לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה העושה עסקאות עם המספנה הגרמנית".
אשכנזי פנה בדבריו לנתניהו באופן אישי והוסיף, "ראש הממשלה, אישרת למצרים עשית זאת מאחורי גבם. אני רוצה לקבוע שבהחלטה פגעת ביתרון האיכותי של צה״ל בים סוף. אני קורא לך לפגוש אותנו ולענות לשאלות שעלו כאן. מי שלא חקר את הצוללת השישית קיבל את התשיעית".
 "לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה שעושה עסקים עם המספנה הגרמנית", אמר אשכנזי, פנה לנתניהו ואמר: "אישרת לגרמנים למכור למצרים צוללות תקיפה מתקדמות מאחורי גבה של מערכת הביטחון. בהחלטה הזו פגעת ביתרון האיכותי של צה"ל בזירת ים סוף".
"ראש הממשלה פגע בביטחון מדינת ישראל" הוא הוסיף.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שותפו של גנץ למפלגה הצטרף לדברי קודמיו ואמר: "לא יהיה מנוס – נתניהו ייחקר". הוא ציין שיש שאלות שעל נתניהו להשיב עליהן:
* למה קיבלת 16 מיליון שקל מחברה שסחרה עם טיסנקרופ בזמן שאתה מנהל מו"מ עם טיסנקרופ?
* איך מתוך עשרות אלפי חברות בועלם החזקת מניות בחברה שהיא ספקית של טיסנקרופ?
* למה שיקרת ואמרת שלא אישרת את מכירת הצוללות למצרים?
* איך יכול להיות שלא ידעת ששני האנשים הכי קרובים אליך בועלם מקבלים עמלות במיליוני יורו על עסקה שאתה אישרת באופן אישי".


צילום: דוברות כחול לבן

בליכוד מסרו בתגובה לטענות כחול לבן כי: "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל שקל אחד מעסקת הצוללות. רק לפני שנה גנץ עצמו אמר שהוא משוכנע שלא הייתה שום שחיתות ברכש הצוללות. עכשיו לפיד וגנץ בפאניקה מהמחדל של גנץ, אז הם מקדמים עלילת דם שנועדה להסיט את תשומת הלב מהמבוכה הגדולה בכך שגנץ לא הצליח לשמור אפילו על הטלפון שלו. הציבור לא קונה את הקשקוש שלהם. אם צריך לחקור משהו זה את השיחות הסודיות של לפיד עם נוני מוזס, את התנהלותו של אשכנזי בפרשת הרפז ואת המיליונים שגנץ קיבל מהמשטרה ללא מכרז".
בכחול לבן האשימו בימים האחרונים את מקורבי נתניהו בהפצת שקרים על תוכן הטלפון הנייד ודרשו מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בבדיקת ההדלפה; ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו אמר היום שהדלפת הידיעה על הפריצה, שפורסמה ביום חמישי בערוץ 12, היא "פיגוע חמור בתהליך הדמוקרטי" שמחייב חקירה.

 

 

 

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ, מדיני-פוליטי | עם התגים , , , , , , | להגיב

עיקר החדשות (מהדורת הצהריים) יום שני ה-18 במרץ 2019

כותרות המהדורה

    הפיגוע באריאל | עלה לשניים מניין הנרצחים בפיגוע ליד אריאל. חייל נוסף במצב קשה ונשקפת סכנה לחייו (בטחוני)

    הפיגוע באריאל | תחקיר ראשוני: שני מחבלים ביצעו יחד את הפיגוע; אחד המחבלים נפצע מירי ישראלי

    הפיגוע באריאל | המצוד אחר המחבלים בעיצומו; אחד המחבלים בן 18 מהכפר א-זוויאה; אביו ואחיו של המחבל תוחקרו (בטחוני)

    למרות הרגיעה – הטרור האווירי מעזה נמשך: מטוס צעצוע עם רימון יד וחפץ חשוד בוער נחתו בעוטף עזה – ונוטרלו (בטחוני)

    אחרי הירי לגוש דן: ישראל תחדש את המגעים להסדרה עם חמאס (מדיני)

    סקר כאן חדשות: לראשונה מאז המפץ בשמאל הליכוד חוזר להוביל; הימין – 51, השמאל – 45, חרדים – 12, ערבים – 12 (פוליטי)

    לבקשת הרפורמים: בית המשפט העליון פסל את מועמדות בן ארי בבחירות לכנסת ואישר את התמודדות המפלגות הערביות; בעוצמה יהודים דורשים: בן גביר – יו"ר ועדת חוקה וחבר בוועדה לבחירת שופטים, ברוך מרזל – שר (פוליטי)

    פרשת הצוללות: גורמי המקצוע התנגדו למכירת צוללות למצרים מטעמי 'בטחון המדינה', אך נתניהו בעצמו אישר את העסקה; בעבודה ובכחול לבן דורשים לכנס באופן חירום את וועדת החוץ והבטחון (פוליטי)

    נתניהו החזיק במניות בשווי 16 מליון שקל בחברת תוספי פלדה שאחד מלקוחותיה היה תאגיד "טיסנקרופ"; גנץ קורא להקמת ועדת חקירה ממלכתית (פוליטי)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: מעונן חלקית עד נאה ותחול עלייה של הטמפרטורות, אשר תהיינה רגילות לעונה. הלילה: מעונן חלקית

    שלישי: נאה. תחול עלייה ניכרת בטמפרטורות והן יהיו גבוהות מהרגיל לעונה. משעות הצהריים ינשבו רוחות צפוניות ערות לאורך החוף.

    רביעי: מעונן חלקית עד מעונן בעננות בגובה רב. הטמפרטורות יוסיפו להיות גבוהות מהרגיל לעונה. משעות הצהריים ינשבו רוחות צפוניות ערות לאורך החוף.

    חמישי: מעונן חלקית. תחול ירידה בטמפרטורות. בצפון הארץ ייתכן גשם קל.

חדשות

בית המשפט התיר לפרסם את שמו של הנאשם, יגאל סמוחי, בן 55, תושבי אשקלון, המואשם בביצוע עבירות מין במטפלת הסיעודית של אמו.

על פי עובדות כתב האישום, שהגישה עו"ד חן עסיס-לביא מפרקליטות מחוז דרום (פלילי), במהלך תקופת ההעסקה, הטריד הנאשם מינית את המטפלת, שהינה עובדת זרה וכן ביצע בה מעשים מגונים במספר הזדמנויות. כעולה מכתב האישום, כאשר אושפזה אמו של הנאשם בבית החולים, והמתלוננת סעדה אותה בבית החולים, הסיע הנאשם את המתלוננת, ברכבו, מבית החולים לבית האם ובחזרה על מנת שתוכל לנוח. במהלך הנסיעות, ביצע הנאשם במתלוננת מעשים מגונים.  ביום 1.3.2019, עת חזרו הנאשם והמתלוננת מבית החולים, ביצע הנאשם במתלוננת מעשה מגונה בכוח, שלאחריו נסעה המתלוננת לקרובת משפחה ולא שבה לעבוד עבור האם.

כתב האישום מייחס לנאשם ריבוי עבירות של מעשים מגונים, מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית.

מחר (שלישי), 9:00 (הרכב חיות, מלצר, הנדל) העליון ידון בערעור על ההחלטה להכשיר את המאחז מצפה כרמים באמצעות שימוש בסעיף 5 (תקנת השוק). יש דין והאגודה לזכויות האזרח הגישו בקשה להצטרף להליך כידידי בית המשפט. בבקשה מוסבר מדוע פסיקת בית המשפט המחוזי, בה לא הייתה התייחסות לדין הבינלאומי, מתירה הכשרה בלתי חוקית של מאחז שהוקם שלא כדין על אדמות בבעלות פלסטינית פרטית.

המשטרה עצרה חשוד בעת שפרץ למתחם תחנת המשטרה בעכו וניסה לגנוב מתוכו אופנוע

שוטרי תחנת עכו עצרו אתמול בשעות הערב תושב הצפון בשנות ה-20 לחייו, בעת שנצפה חותך את הגדר ההיקפית של תחנת המשטרה בעכו, נכנס לחניון האחורי ומנסה לגנוב דרך הפרצה בגדר  אופנוע שנתפס כמוצג יום קודם.

מדובר באופנוע שהוחרם ע"י המשטרה ונתפס כמוצג במסגרת פעילות מבצעית שנערכה בסופ"ש באחד הכפרים בגזרת מחוז חוף, כאשר בעלי האופנוע ניסה לפרוץ לתחנה ע"י יצירת פרצה בגדר במטרה "להחזיר" לעצמו את האופנוע, ע"י גניבתו מהתחנה, אולם נחשף במהלך ביצוע העבירה ונעצר מיד.החשוד נעצר מיד  לחקירה ויובא הבוקר לדיון בבימ"ש השלום עכו בבקשה להאריך את מעצרו

לבקשת חוקרי המשטרה ניתן הבוקר צו איסור פרסום על אודות חקירת אירוע פיצוץ שארע במבנה בעיר אשדוד-

לבקשת חוקרי המשטרה, נעתר בית המשפט באשקלון והורה על מתן צו איסור פרסום בנוגע לחקירת אירוע בו ביום חמישי האחרון 14.3.19 ארע פיצוץ במבנה שברחוב מרטין בובר בעיר אשדוד.

חבלני משטרת ישראל סיימו לפני זמן קצר טיפול מקצועי בחפץ חשוד שהיה מחובר לזר בלונים בשטח פתוח בתחום מועצה אזורית שער הנגב.

לקראת השעה 8 הבוקר התקבלו מספר דיווחים טלפוניים למוקד 100 של המשטרה אודות בלונים חשודים במקום. חבלני המשטרה שהוזעקו למקום החלו בבדיקה וטיפול זהיר ומיומן בחפץ חשוד שחובר להם.

במשטרה ציינו לטובה את ערנות האזרחים שנקטו בזהירות המתבקשת תוך דיווח למשטרה ומנעו בכך סיכון מיותר לביטחונם ושלומם

במוקד המשטרה התקבל דיווח אודות ילד כבן 12 שטבע בבריכת מים בשמורת נחל פרת כוחות משטרה ומתנדבי יחידת חילוץ מגילות של במשטרה שהוזעקו למקום חילצו את הילד והוא פונה במצב קשה(על פי גורמי רפואה) באמצעות מסוק לביה"ח. נסיבות המקרה בבדיקה

בטחוני

למרות הרגיעה – הטרור האווירי מעזה נמשך: מטוס צעצוע עם רימון יד וחפץ חשוד בוער נחתו בעוטף עזה – ונוטרלו

מטוס קלקר שאליו חובר רימון יד אותר אמש (ראשון) על כביש 234 שבאזור המועצה האזורית אשכול, אך לא בקרבת יישוב. בנוסף, חפץ חשוד בוער נחת ביישוב במועצה האזורית שער הנגב, בקרבת מקום שבו שיחקו באותה שעה ילדים. בנוסף, בלוני נפץ שהופרחו מרצועת עזה נחתו בכביש 40, בקטע שבין צומת גורל לצומת להבים * זו איננה הפעם הראשונה שבה כוחות הביטחון מאתרים מטוסי קלקר מאולתרים, שאליהם חוברו מטעני נפץ או רימונים. מטוס קלקר דומה, שאליו חובר זר בלונים עם מטען, נחת בינואר האחרון בשדה גזר, סמוך ליישוב בתחום המועצה שדות נגב. בעקבות אותו מקרה צה"ל ביצע תקיפה אווירית מהרצועה, כפי שעשה לאחר מקרים דומים לאחרונה של הפרחת בלוני נפץ.

הפיגוע באריאל
במהלך הלילה פעלו כוחות צה״ל בשיתוף כוחות שב"כ, מג"ב ומשטרת ישראל במרחב הכפרים בחטיבה המרחבית "אפרים" במסגרת המרדף אחר המחבל שביצע את הפיגוע אתמול.

במסגרת הפעילות, מיפו הכוחות את בית המחבל לצורך בחינת אפשרות הריסתו, ביצעו סריקות נרחבות ובידוקים בכניסות וביציאות לכפרים.

במקביל, נמשכים מאמצים מבצעיים, מודיעיניים ואיסופיים נרחבים לאיתור ותפיסתו של המחבל.

במהלך הלילה עצרו לוחמי צה"ל וכוחות שב״כ, מג"ב ומשטרת ישראל באיו"ש שמונה מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוהב"ט.

החשודים הועברו לחקירת כוהב״ט.

כמו כן, במהלך הלילה הושלכו שני מטעני צינור לעבר כוח צה״ל שפעל בעיר ג׳נין שבמרחב החטיבה המרחבית ״מנשה״. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

עלה לשניים מניין הנרצחים בפיגוע ליד אריאל. חייל נוסף במצב קשה ונשקפת סכנה לחייו

יממה לאחר הפיגוע בשומרון: אחיעד אטינגר בן 46 תושב עלי, ראש המוסד 'עוז ואמונה' שבמרכז תל אביב, נפטר מפצעיו בבית החולים בלינסון והותיר אחריו 12 ילדים יתומים, בכך עלה מספר הנפגעים בפיגוע הרצחני אתמול בבוקר ליד היישוב אריאל ל-2. בנוסף יש חייל שנפצע באורח קשה מאוד ונשקפת סכנה לחייו.

- הפיגוע החל כאשר המחבל יצא מאחת החנויות במקום, הלך לאט בצד הכביש – ואז פותח בריצה לעבר הטרמפיאדה, דקר אחד משני לוחמים שהיו במשימת אבטחה שגרתית של הטרמפיאדה בצומת אריאל תוך שהוא נאבק עמהם. הוא חטף את נשקו, ירה בו מטווח קצר וברח. בהמשך המחבל פתח באש לעבר כלי רכב אזרחיים שחלפו במקום, באחד מהם נפצע אטינגר (שמאוחר יותר נפטר מפצעיו), אחד מכלי הרכב ננטש והמחבל השתלט עליו ונסע לצומת גיתי אבישר, שם פתח באש לעבר לעבר אזרחים וחיילים שהיו בטרמפיאדה – ופצע חייל נוסף. לאחר מכן נטש המחבל את הרכב וברח לתוך הכפר.

תחקיר ראשוני: שני מחבלים ביצעו יחד את הפיגוע; אחד המחבלים נפצע מירי ישראלי

מתחקיר ראשוני של הפיגוע אתמול בבוקר באריאל בו נרצחו שני ישראלים ונוסף נפצע באורח קשה מאוד עולה כי זירת הפיגוע הראשונה בצומת אריאל, ארכה כשתי דקות במסגרתה דקר המחבל חייל וחטף את נשקו עולה כי החייל שהיה לידו לא הגיב בירי, ומי שפתח באש היה מפקד הכוח שעמד בצד בשני של הצומת, המחבל נפצע בכתפו, אך לא נוטרל. חייל אחד אף ניסה לרדוף אחר הרכב ובו המחבלים, אולם לא הצליח לתפוס אותם.

- מהתחקיר עלה עוד ששני מחבלים ביצעו יחד את הפיגוע בשתי הזירות. האירוע אף תועד במצלמות הגזרה, אך החיילים שצפו בו לא הבינו את מהות האירוע, ועל כן לא העבירו את המידע בקשר בזמן.

- בצבא מעריכים כי המחבל פעל לבד ומטרתו הראשונה היה לבצע פיגוע דקירה, אולם משהצליח לחטוף את נשקו של הלוחם, האירוע התגלגל לאירוע מורכב יותר.

המצוד אחר המחבלים בעיצומו; אחד המחבלים בן 18 מהכפר א-זוויאה; אביו ואחיו של המחבל תוחקרו

כמעט יממה לאחר הפיגוע באריאל, נמשך המצוד אחר המחבלים בשומרון: במערכת הביטחון חוששים שהחוליה החמושה תצליח להוציא לפועל פיגוע נוסף. ע"פ הערכות מסוכנותם גבוהה – גם בשל העובדה שהם חמושים בנשק צבאי שהצליחו לגנוב במהלך הפיגוע המשולב. משכך, כוחות הביטחון הטילו סגר על הכפרים, עוברים רכב רכב ונכנסים לתוך הבתים במטרה למצוא את שני המחבלים הנמלטים. * בשלב זה המצוד הוא גלוי ורחב מאוד. אם תוך 48 שעות לא יצליחו הכוחות לאתר אותו תתקיים הערכת המצב, הלחץ על השטח יפחת ויוקצה למשימה כוח מיוחד ייעודי שיבצע פעילות על בסיס מודיעין.

- במסגרת המצוד אחר המחבלים החליטו בצבא להדק את המצור סביב האזור שבו הוא עשוי להסתתר ולהרחיב את מרחב האבטחה לתוך הכפרים סלפית, זאויה ובורקין ויעדים נוספים בצפון השומרון. המטרה המרכזית היא לאתרו אך גם להפעיל לחץ על השטח.

- לפי הערכות המחבל לא תכנן את נתיב הבריחה ולא הכין קודם לכן מקום מסתור. מקרים דומים מלמדים כי מחבלים נמלטים לרוב פונים לקרובי משפחתם כדי שיסייעו להם להימלט או לכל היותר לקבל הגנה ואמצעים לשהייה ממושכת במקום המסתור. ובמערכת הביטחון מחכים לטעות אחת קריטית שתביא את "ידיעת הזהב" באמצעותה יהיה ניתן לאתרו.

- בנוסף, ע"פ הערכות אחד המחבלים נפצע בכתפו מירי במהלך הפיגוע, מצבו לא ידוע, אך ככל הנראה זה צפוי להקשות עליו להימלט.

- אחד משני המחבלים שחשודים במעורבות בפיגוע הרצחני הוא עמר אבו-לילא, צעיר פלסטיני בן 18 מהכפר א-זוויאה בצפון השומרון הסמוך לקלקיליה. כוחות צבא ערכו הלילה (בין ראשון לשני) חיפוש בביתו, מיפו את הבית לקראת הריסה – ועצרו את אביו ואחיו. בני משפחתו של המחבל חשודים שסייעו לו או לפחות ידעו על כוונותיו ולא מנעו ממנו לבצע את הפיגוע.

- ע"פ הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, הצבא הציב מחסומים ביציאה הדרומית מא-זאוויה ולא אפשר תנועת כלי רכב לתוך הכפר, וכן פשט על המכולת שבבעלות משפחת המחבל והחרים מצלמות אבטחה שהוצבו במקום.

מדיני

אחרי הירי לגוש דן: ישראל תחדש את המגעים להסדרה עם חמאס

רשת "אל-ערביה" מדווחת כי בכירים ביטחונים מצרים נפגשו עם בכירים ישראלים. בפגישה הדגישו המצרים בפני ישראל את הצורך בהפסקת אש ללא תנאים. כמו כן, המצרים טענו כי חמאס הבטיח שלא יירו טילים והתחייבו להפסקת אש.

- אתמול (ראשון) דן הקבינט המדיני-ביטחוני בשיחות ההסדרה עם חמאס בנוגע להבנות רגיעה חדשות, כדי למנוע הסלמה לפני הבחירות. ראשי מערכת הביטחון עדכנו כי אחרי ירי הרקטות לעבר גוש דן והתגובה הישראלית – ישראל תחזור לשיחות עם חמאס בתיווך מצרי. השיחות יעסקו בהגדלת מרחב הדיג בעזה, בהקלות ישראליות על ייצור תוצרת חקלאית מהרצועה ובהגדלת גובה המענק הקטארי למשפחות נזקקות בעזה. בנט ושקד התנגדו לחידוש מגעי ההסדרה עם חמאס. השרים אלקין וארדן הביעו הסתייגויות גם הם. ראש הממשלה לא הביא את סוגיית חידוש שיחות ההסדרה להצבעה, ואף אחד מהשרים לא דרש הצבעה. (החדשות13)

ירדן דורשת לבטל את ההחלטה על סגירת מתחם באב אל רחמה: "ירושלים המזרחית אינה כפוף למשפט הישראלי, הוקף היא המוסמכת הבלעדית לנהל את ענייני המסגד על פי החוק הבינ"ל"

ממשלת ירדן הגיבה להחלטת בית משפט השלום בירושלים אתמול (ראשון), שהוציא צו ביניים לסכירת מתחם שער הרחמים שבהר הבית למשך 60 יום. בתגובתה, ירדן תקפה את החלטת בית המשפט וטענה כי אין לו סמכות לדון בשטח הר הבית, וזאת מכיוון שהוא "שטח כבוש", לטענת הירדנים "ירושלים המזרחית, שכוללת את מסגד אל אקצא, היא חלק מהאדמות הפלסטיניות הכבושות מ-1967. האזור אינו כפוף למשפט הישראלי". עוד נמסר ממשרד החוץ הירדני כי "המסגד הוא חלק אינטגרלי ממסגד אל אקצא, ושטחו 144 דונם. הנהלת הוקף היא המוסמכת הבלעדית לנהל את ענייני המסגד על פי החוק הבינ"ל".

- משרד החוץ בעמאן דרש מישראל לבטל את ההחלטה וקבע כי כל האחריות על צעד מסוכן זה תוטל על ישראל, כולל שלום מסגד אל אקצא, ש"אין לפגוע בו מבחינה היסטורית או חוקית ויש לשמור על הסטטוס קוו".

    המחאה נגד המצב הכלכלי ברצועה: שוחררו העיתונאים שנעצרו בשל סיקור ההפגנות * חמאס שחרר את כל העיתונאים שעצר בגין סיקור המחאה האזרחית בעזה נגדו. ארבעה עיתונאים שנכלאו הוצאו לחופשי, ונסגר תיקם של שלושה עיתונאים נוספים שנחקרו ופעילותם העיתונאית הוגבלה. השחרור נעשה בעקבות לחץ ציבורי וצידוד הפלגים השונים ברצועה במהלך. * מאז תחילת ההפגנות החריגות נגד הארגון בעזה בשבוע שעבר, הפעיל חמאס יד קשה נגד התושבים הדורשים שיפור באיכות חייהם. * שליח האו"ם גינה את חמאס בחריפות: "זכותם של התושבים להפגין ללא חשש מנקמה"

    שר החוץ העומאני: אם עסקת השלום של טראמפ לא תכלול את הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית, אז אי אפשר יהיה לפתור את הסוגיה * שר החוץ של עומאן ציין לקראת עסקת טראמפ כי אם העסקה לא תכלול את הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית, אז אי אפשר יהיה לפתור את הסוגיה. אם העסקה תכלול מדינה פלסטינית בקווי 67', יהיה קשה לפלסטינים להגיד לא ומדינות ערב רבות יגידו להם לא להחמיץ את ההזדמנות כמו שעשו בעבר (כאן)

פוליטי

סקר כאן חדשות: לראשונה מאז המפץ בשמאל הליכוד חוזר להוביל; הימין – 51, השמאל – 45, חרדים – 12, ערבים – 12

על רקע האירועים הביטחוניים ופרשת הפריצה לטלפון של גנץ, סקר חדש של 'כאן חדשות' שהתפרסם אמש מעלה כי בפעם הראשונה מאז האיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד – מפלגת כחול לבן מאבדת את ההובלה, ואילו הליכוד חוזרת להיות המפלגה הגדולה ביותר. לפי הסקר, לו הבחירות היו נערכות היום, הליכוד הייתה מקבלת 31 מנדטים. ואילו כחול לבן יורדת להיות המפלגה השנייה עם 30 מושבים. * באשר לגושים, הגוש המשלב את מפלגות הימין והחרדים זוכה ל-63 מנדטים ואילו גוש מפלגות השמאל-מרכז, בשיתוף הרשימות הערביות (12 מנדטים) זוכה ל-57 מנדטים בלבד.

- ע"פ סקר 'חדשות כאן', לו הבחירות היו מתקיימות היום, מפת המנדטים המסתמנת היא: הליכוד – במקום הראשון עם 31 מנדטים; כחול לבן – 30; העבודה – 9; חד"ש-תע"ל – 8; איחוד מפלגות הימין – 6; הימין החדש – 6; יהדות התורה – 6; מרץ – 6; ש"ס – 6; זהות – 4; ישראל ביתנו – 4; רע"מ-בל"ד – 4; גשר – 0; יחד – 0; כולנו – 0; מגן – 0

לבקשת הרפורמים: בית המשפט העליון פסל את מועמדות בן ארי בבחירות לכנסת ואישר את התמודדות המפלגות הערביות; בעוצמה יהודים דורשים: בן גביר – יו"ר ועדת חוקה וחבר בוועדה לבחירת שופטים, ברוך מרזל – שר

ברוב של תשעה מול אחד (נועם סולברג) ובניגוד להחלטת ועדת הבחירות, הודיע אמש (ראשון) בית המשפט העליון כי מיכאל בן ארי, המועמד ברשימת איחוד מפלגות הימין מטעם 'עוצמה יהודית', לא יוכל לרוץ בבחירות הקרובות לכנסת. זוהי הפעם הראשונה שבה פוסל העליון את התמודדותו של מועמד יחיד מאז שתוקן החוק שמאפשר זאת, לפני 17 שנה. לפני כן ניתן היה לפסול רק רשימה שלמה מהתמודדות. * במקביל, קיבל בית המשפט פה אחד את החלטת ועדת הבחירות לאפשר את מועמדות של בן גביר, ושל חד"ש תע"ל. בנוסף, דחה בג"ץ ברוב שמנה מול אחד (דוד מינץ) את החלטת ועדת הבחירות לפסול את מועמדות כסיף (חד"ש-תע"ל) ואת לרע"ם-בל"ד וקבע כי יש לאפשר להם להתמודד בבחירות * נימוקי ההחלטות טרם פורסמו.

- בעקבות הפסילה, דורשים במפלגת 'עוצמה יהודית' חבילת פיצויים הכוללת הבטחה כי בן גביר יהיה יו"ר ועדת חוקה בין אם עוצמה יהודית תהיה חלק מהקואליציה או חלק מהאופוזיציה, וקיום ההבטחה לחברותו של בן גביר בוועדה למינוי שופטים. * כמו"כ הם דרשו תפקיד שר לברוך מרזל, לטענתם, מינוי שר אינו דורש מהמועמד להיות חבר כנסת. כמו כן, הציג עו"ד בן גביר לסמוטריץ' את פסק הדין של שופטי בית המשפט העליון שקיבלו את ערעורו של מרזל בבחירות הקודמות וקביעת השופטים כי הוא יכול להתמודד לכנסת. * לא ברור אם כל הדרישות של עוצמה יהודית יתקבלו אך במפלגה לא מתכוונים לוותר ורוצים פיצוי הולם אחרי שכבר נסגרו הרשימות ואין כלל אפשרות לשלב נציג נוסף מטעמם ברשימה לכנסת. * בעוצמה יהודית מעריכים כי אישור מתווה זה יביא למוטיבציה גדולה בקרב מצביעי המפלגה, וכן יוכיח לעותרים כנגדם שפסילה של בן ארי לא רק שאינה משתלמת אלא רק תחזק את עוצמה יהודית.

- בעקבות פסילת בן ארי, ואישרור המפלגות הערביות מתכננים במפלגות הימין לצאת בקמפיין ענק שיכלול תמונות השופטים שהורו על פסילה עם הכותרת: הם לא יקבעו – העם יקבע בקלפי.

- במסיבת עיתונאים שקיימה מפלגת 'עוצמה יהודית' אמש אמר עו"ד בן גביר: "אנחנו בפרשת דרכים שבו אנשי איחוד מפלגות הימין, כמו גם ליכוד והימין החדש, צריכים לקבל החלטה: אם רוצים לעשות שינוי במערכת המשפט – אנחנו שם. אם רוצים לקבוע שלא עוד שופט מביא שופט, 'חבר מביא חבר', לא עוד שיטת מינוי שופטים כזאת; אם רוצים לקבוע שצריך להקים כאן בית משפט לחוקה, אם רוצים לשנות אם מערכת המשפט – אנחנו כאן. אבל אם לא – תהיה לנו בעיה קשה להמשיך וללכת ולהתמודד בבחירות.

- הח"כ לשעבר בן ארי שנפסל אמר כי "יש פה חונטה משפטית לצערנו הרב שלקחה את השלטון לידיה. מי שהוביל את זה זה מנדלבליט, שהוא אמר שנגד בל"ד אין לו שום דבר. עופר כסיף מטיף לרצוח את הבן שלי – אז הוא בפנים ואני, אותי הם פוסלים? הם מבקשים לדכא את זעקת הטבוחים. היום היה טבח ביהודים, הם מחפשים את המפגע הבודד. הם מאשימים אותי בגזענות כי אני אומר שלמפגע הזה יש מעטפת, יש אומה רצחנית שתומכת בו ואומרת לו 'אתה שאהיד' – ובאים לפסול את בן ארי".

- בראיון ל'כאן חדשות' תהה בן ארי בנוגע לסיבה לפסילתו : "מה זה אמירות גזעניות? אומה שהשלטון שלה נותן ומממן רוצחי נשים וילדים, קורא על שמם כיכרות, מחלק בקלאוות – ואני בחמת זעם, בלב מריר ובוכה אומר שמדובר באומה רצחנית – אז אני הגזען? אני לא נגד ערבים. אני נגד אויבים. אני נאמן לעם שלי ונלחם באויביי".

- בתוך כך, גורמים משפטיים העריכו בשיחה עם "מעריב" כי בעקבות הפסילה יזומן בן ארי לחקירת משטרה בחשד להסתה לגזענות. תלונה בעניין כבר מונחת על שולחנו של היועמ"ש, לטענת גורם משפטי רף הראיות כדי לפסול מועמד מהתמודדות לכנסת גבוה יותר מהרף הנדרש להרשעה בפלילים. בדבריו אמש במסיבת העיתונאים אמר בן ארי, כי הוא מודע לתוכנית המשטרה להשליכו לכלא, והא מתכוון לעשות זאת בראש מורם.

פרשת הצוללות: גורמי המקצוע התנגדו למכירת צוללות למצרים מטעמי 'בטחון המדינה', אך נתניהו בעצמו אישר את העסקה; בעבודה ובכחול לבן דורשים לכנס באופן חירום את וועדת החוץ והבטחון

ב'החדשות13' נחשף כי ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר העיד במשטרה בפרשה 3,000 וטען כי העלה בפני הגרמנים הסתייגות ממכירת צוללות שלהן יכולות שעלולות לסכן את ביטחון ישראל למצרים, שם נאמר לו כי נתניהו בעצמו אישר את העסקה. לדבריו של גלעד, יועצה של מרקל אמר לו כי אף שגרמניה אינה זקוקה לאישור מישראל בעניינים אלו, היא התחשבה ביחסים המיוחדים בין המדינות וביקשה הסכמה למכירה – שאושרה על ידי נתניהו בעצמו. כזכור, ראש הממשלה הכחיש בעבר כל קשר לפרשת הצוללות, וטען שמעולם לא ביקשו את אישורו לביצוע העסקה.

- בעקבות הפרסום דורשים שניים מחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ שלח (כחול לבן) וח"כ בר לב (העבודה) לקיים כינוס חירום של ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים. הם ציינו כי למיטב ידיעתם נתניהו לא התייעץ עם כלל גורמי המקצוע ובהם שר הביטחון בטרם מסר את אישורו בדבר העסקה לקנצלרית גרמניה. ובכך בעצם אישר מהלך שגורמי המקצוע התנגדו לו בחריפות, מטעמי ביטחון המדינה. עוד מחו על כך שהוועדה, בכל הרכב שהוא הכולל גם את ועדות המשנה, לא קיבלה מעולם דיווח על המהלכים, בזמן אמת או בדיעבד.

נתניהו החזיק במניות בשווי 16 מליון שקל בחברת תוספי פלדה שאחד מלקוחותיה היה תאגיד "טיסנקרופ"; גנץ קורא להקמת ועדת חקירה ממלכתית

נתניהו היה שותפו עד סוף נובמבר 2010 יחד עם דודו במניות חברת תוספי פלדה שאחד מלקוחותיה היה תאגיד המספנות הגרמני "טיסנקרופ", ב-2010 פדה נתניהו את מניותיו בתמורה לכ-16 מיליון שקלים. העובדה הזו משנה את תמונת זיקתו של ראש הממשלה לרכש כלי השיט לחיל הים והפרקליטות הודיעה שהיא "לומדת את הנושא"

- ע"פ הדיווח ב'החדשות12' חוקרי המשטרה והפרקליטות גילו את הקשר העסקי עם טיסנקרופ כבר במסגרת חקירת פרשת 1000, עוד לפני שנפתחה חקירת תיק הצוללות. אך בזמן אמת הקשרים הללו כלל לא נחקרו.

- ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה היה משקיע לא פעיל בחברה, חלקו בה היה מזערי והוא לא היה מעורב בעסקיה או בניהולה בשום דרך. ראש הממשלה מכר את מניותיו ב-2010 ולא ידע על קשר בין החברה לכל חברה אחרת".

- בכנס תומכי מפלגת "כחול לבן" בחיפה, נאם אמש יו"ר המפלגה, בני גנץ, והתייחס לפרשת הצוללות. "דווח שנתניהו הרוויח 16 מיליון שקלים מעסקת הצוללות, כראש הממשלה – לא נתפס ואני מקווה שלא נכון". גנץ המשיך ואמר כי הוא: " קורא ליועץ המשפטי לממשלה להקים ועידת חקירה ממלכתית לחקר פרשיית השחיתות הגדולה ביותר בישראל. לצערי נתניהו איבד את הדרך".

    בג"ץ דחה על הסף העתירה שהוגשה נגד רשימת איחוד מפלגות הימין, בטענה שאי אפשר שמפלגה תתאחד עם מפלגות אחרות לצורך "בלוק טכני" רק כדי לעבור את אחוז החסימה ומיד אחרי הבחירות להתפצל. בדיון אמרה השופטת ברון כי אין כאן משהו שמוסתר מהבוחר, משום שהבוחר יודע על כך

חוץ

דיווח: צבא ארה"ב נערך להשארת אלף חיילים בסוריה, במסגרת שיתוף הפעולה עם הכורדים

העיתון וול סטריט ג'ורנל מדווח מפי גורמים רשמיים בארה"ב כי צבא ארה"ב מכין תוכנית לפיה ארה"ב תשאיר כאלף חיילים ברחבי המדינה. וכי הממשל מתכנן כעת להמשיך לשתף פעולה עם הלוחמים הכורדים בסוריה, חרף התנגדותה של טורקיה * לפי הדיווח, השיחות הממושכות בין ממשל טארמפ, טורקיה, בעלות בריתה של ארה"ב באירופה והכוחות הכורדיים שבהם ארה"ב תומכת, לא הניבו עד כה הסכם ליצירת אזור בטוח בצפון־מזרח סוריה כפי שמכתיבה תוכניתו של טראמפ.

הפיליפינים פרשה באופן רשמי מבית הדין הפלילי בהאג; הבדיקה בחשד לפשעי מלחמה נגד נשיא הפיליפינים תימשך

הפיליפינים פרשה אתמול (ראשון) באופן רשמי מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. לפני שנה הודיעה הפיליפינים לאו"ם על כוונתה לפרוש מבית הדין היחיד שעוסק בפשעי מלחמה. * הפיליפינים החלה בתהליך הפרישה בשנה שעברה אחרי שבית הדין פתח בחקירה ראשונית על מלחמתו של נשיא הפיליפינים נגד סחר חומרים אסורים, מלחמה שגבתה את חייהם של אלפי אזרחים ועוררה גינויים ברחבי העולם. * אתמול נכנסה הפרישה הזאת לתוקף, והפיליפינים הפכה למדינה השנייה שפורשת מבית הדין הפלילי הבינלאומי.

- בית המשפט העליון בפיליפינים דחה עתירה שהוגשה על ידי ארגוני זכויות אדם נגד ההחלטה לפרוש מבית הדין. דובר מטעמו של נשיא הפיליפינים אמר כי ארצו מעולם לא הצטרפה רשמית לאמנת רומא, שעל בסיסה קיים בית הדין בהאג.

- לפי המשטרה הפיליפינית נהרגו 5,176 סוחרים ואנשים שהשתמשו בחומרים אסורים והתנגדו למעצר. ואילו ארגוני זכויות אדם אומרים שמספר ההרוגים האמיתי גבוה לפחות פי 3.

- גורמים בהאג אמרו שהחקירה הראשונית שנפתחה שנפתחה בשנה שעברה על פשעים אפשריים נגד האנושות, תימשך למרות הפרישה של הפיליפינים. תקנון בית הדין קובע כי כל בדיקה שהחלה לפני פרישת המדינה הרלוונטית תימשך גם אחרי הפרישה.

- נשיא הפיליפינים הבהיר שממשלתו לא תשתף פעולה עם בית הדין בהאג בשום צורה. בנאום ביום רביעי הוא אמר "שגם בעוד מיליון שנה" לא יהיה לבית הדין בהאג "סמכות שיפוטית" על אחד מאנשיו.

דיווח: מצרים תרכוש 24 מטוסי קרב מרוסיה בעלות כוללות של 2 מיליארד דולר; כיום מרבית מטוסי הקרב המצרים מתוצרת אמריקנית

כלי תקשורת ברוסיה מדווחים הבוקר (שני) כי מצרים ומוסקבה חתמו על חוזה לרכישת 24 מטוסי קרב מדגם סוחוי Su-35 בסכום כולל של 2 מיליארד דולר, אספקת מטוסי הסוחוי תתבצע החל מהשנה הבאה, וכשהעסקה תצא אל הפועל מצרים תהפוך לאחת מרוכשות הנשק הגדולות מרוסיה. * טווח הטיסה של מטוס הקרב הרוסי הוא כ-3600 ק"מ ומהירותו המרבית היא כמעט 2,400 קמ"ש. ביכולתו לשאת טילים ששוקלים עד 8 טונות.

- כיום מרבית מטוסי הקרב של חיל האוויר המצרי הם מדגם F-16 של חברת "לוקהיד מרטין" האמריקנית, ובחיל יש גם כמה מטוסים מדגם "מיראז'" הצרפתי.

בעיצומו של המשבר בין הודו לפקיסטן: "הודו איימה לשגר טילים, פקיסטן איימה להגיב פי שלוש"

המתיחות בין הודו ופקיסטן בחודש שעבר הייתה קרובה לצאת משליטה ורק התערבותם של בכירים אמריקאים, בהם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, מנעה עימות גדול בהרבה, כך מסרו חמישה מקורות יודעי דבר לרויטרס. בשלב מסוים, הודו איימה לשגר לפחות שישה טילים על פקיסטן, ואסלאמבאד איימה להגיב במתקפות טילים "בעוצמה פי שלוש". * היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ומאוחר יותר גם מזכיר המדינה האמריקאי יצרו קשר עם שני הצדדים בניסיון לסיים את המשבר. המאמצים האמריקאים התמקדו בהבטחת שחרורו של הטייס ההודי על ידי פקיסטן, ובהבטחה הודית לחזור בה מהאיום לשגר טילים. * מאוחר יותר באותו יום, ראש ממשלת פקיסטן אימראן חאן הודיע כי הטייס ההודי ישוחרר. שחרורו למחרת הביא לסיום המשבר בין המדינות.

סרביה: מתנגדי הנשיא פרצו לבניין התקשורת הממלכתית ודרשו למסור הצהרה לאומה

מפגינים הסתערו שלשום על מבנה התקשורת הממלכתית של סרביה בבירה בלגרד כחלק מהמחאה המתמשכת נגד הנשיא אלכסנדר ווצ'יץ'. המפגינים דרשו לעלות לשידור ולמסור הצהרה לאומה, בזמן שאלפים אחרים הפגינו מחוץ למבנה בבירה בלגרד. בהמשך נכנסו כוחות משטרה למקום ופינו את המפגינים אחד אחד. * הנשיא ווצ'יץ אמר כי הוא לא ייכנע לדרישות האופוזיציה לרפורמות פוליטיות ולחיזוק התקשורת החופשית, "גם אם יהיו חמישה מיליון איש ברחובות". עם זאת, הוא אמר כי הוא מוכן לבחון את התמיכה במפלגתו בבחירות בזק.

חייל אמריקני לשעבר נשלח לעשר שנות מאסר באיראן; עורך דינו: הוא משמש קלף מיקוח

חייל אמריקני לשעבר נשלח לעשר שנות מאסר באיראן, איראן השתמשה בעבר בכליאת אזרחים מערביים ובעלי אזרחות כפולה כקלפי מיקוח, אך כלי התקשורת הרשמיים טרם דיווחו על עונשו של ווייט. עורך דינו, אמר כי הוא הורשע בהעלבת המנהיג העליון ופרסום מידע אישי ברשת. * מדובר באמריקני הראשון שנכלא במדינה מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד נשיא ארצות הברית. ולפי הידוע, שלושה אמריקנים נוספים עם אזרחות כפולה כלואים באיראן, כשגורלו של סוכן ה-FBI לשעבר רוברט לווינסון, שנעלם באיראן ב-2007 בזמן שהיה במשימה סודית ולא מאושרת של ה-CIA, נותר בגדר תעלומה. (AP)

עדויות: לפני הבחירות בשנה שעבר התנה השלטון בוונצואלה אספקת תרופות חיוניות בהצבעה למדורו

16 מחברי המשימה הרפואית של קובה לוונצואלה – מרכיב מפתח ביחסים בין המדינות – סיפרו בראיונות עמם שהורו להם להשתמש בסיוע רפואי כנשק פוליטי. בין היתר מניעת טיפול מתומכי אופוזיציה שסבלו ממחלות מסכנות חיים. כך למשל, הרופאים הקובנים הסבירו שהורו להם לעבור מדלת לדלת בשכונות של מעוטי יכולת, להציע תרופות ולהזכיר שינתקו את תושבי השכונות משירותים רפואיים אם הם לא יצביעו למדורו או למועמדיו. * אחד הרופאים סיפר כי באחד הימים נכנס מטופל בן 65 עם בעיות לב לקליניקה שלו וביקש חמצן בדחיפות, בלוני החמצן עמדו מוכנים בחדר ליד, אך לדבריו, האחראים עליו אמרו לו להשתמש בחמצן כנשק פוליטי – ולא במקרי חירום רפואיים באותו יום * ממשלת ונצואלה לא השיבה לשאלות בנושא. ממשלת קובה ציינה כי לאורך עשורים הרופאים שלה קיבלו ציונים לשבח ברחבי העולם, ודחתה את העדויות לפיהן הם היו מעורבים בהטיה פוליטית. (ניו יורק טיימס)

    אינדונזיה: לפחות 59 הרוגים ועוד עשרות נפצעו בשיטפונות ובמפולות בוץ במחוז פפואה שבאינדונזיה, שספג גשמי זלעפות. יותר מ-4,000 תושבים נעקרו מבתיהם. * דובר מטעם הצבא במחוז אמר כי החיילים הצליחו לחלץ בחיים תינוק בן חמישה חודשי מהריסות הבית שלו ופינו אותו לבית החולים. * הממשלה מאשימה את הרשויות המקומיות בכריתת יערות שהגבירה את תדירות מפולות הבוץ (רויטרס)

    הולנד: אדם פתח הבוקר (שני) בירי על חשמלית בעיר אוטרכט שבהולנד ופצע מספר אנשים. * היחידה ללוחמה בטרור נשלחה לאזור. * היורה נמלט מהאזור והמשטרה מנהלת מצוד אחריו.

צרכנות

    למרות תקופת הבחירות: משרד המשפטים אישר להגדיל את היקף המכסות לייבוא חמאה הפטורות

משבר החמאה בדרך לפתרון: אחרי חודשיים וחצי של מחסור בחמאה ברשתות המזון ובמכולות, משרד המשפטים אישר בתחילת השבוע את בקשת משרדי האוצר והחקלאות לייבא מכסות חמאה בהיקף של 2,800 טון – ההחלטה התקבלה נוכח הדחיפות המיוחדת, זאת למרות תקופת הבחירות. * לפי גורמים במשרד החקלאות, על מנת שהחמאה שתיובא לישראל תהיה באיכויות והכשרויות הנדרשות, משך הזמן העובר מהזמנת הסחורה דרך הייצור שלה ועד הגעתה לישראל ממושך למדי ולכן יש לזרז ככל הניתן את ההליכים המנהליים ליישום ההמלצה. (גלובס)

 

פורסם בקטגוריה עיקר | עם התגים , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שלישי, 19 במרץ, 2019

האחים בלוז | The Blues Brothers, סלקום TV

קומדיית פשע מוזיקלית – אחד הסרטים האהובים בכל הזמנים. שני אחים פורעי חוק יוצאים לשליחות פרועה ומצחיקה לאחד את הלהקה שלהם ולהציל את בית היתומים בו גדלו. שחקנים: ג'ון בלושי, דן אקרויד, ג'יימס בראון. במאי: ג'ון לנדיס. 148 דקות, ארה"ב, 1980.

הסרט על פוסטרים של סרטיםפוסטר: הסרט | x24×36: A Movie About Movie Posters, סלקום TV

לפרטים נוספים, ראו יום שלישי, 14 בנובמבר, 2017, בשעה 22:00 בערוץ Yes דוקו

הומלס: 52 ימים ברחובות אוסלו | Homeless – 52 Days on the Streets of Oslo, ערוץ Yes דוקו + ערוץ Yes VOD

מה קרה לצלם הקולנוע שהחליט להפוך להומלס? פטר נייקוויסט, צלם קולנוע נורבגי בן 37, מחליט בערב חג המולד לעזוב את בת זוגו ואת בתו הקטנה ולעבור לחיות כהומלס ברחובות אוסלו למשך 52 ימים. בלי כסף, פלאפון או כל הכנה מוקדמת, כשהוא מצויד רק במצלמת הקולנוע שלו, הוא יוצא למסע ארוך ופוקח-עיניים, שישנה את השקפתו על החיים. הסרט מציג אמנם מבט סובייקטיבי על חוויותיו של פטר ברחוב, אך למעשה משרטט דיוקן אינטימי רחב של האנשים שחיים שם באופן קבוע. ככל שחולף הזמן הפחד שלו מתחיל להתפוגג והוא לומד להכיר ולהתיידד עם המכורים לסמים ושאר דרי הרחוב. לצד הרגעים קשים והחשוכים אנו מתוודעים גם לרגעים עם הרבה חום ולא מעט הומור. בימוי: אסלק דנבולט. 91 דקות, נורבגיה, 2015.

21:00 מאכלים מוזרים עם אנדרו זימרן 11 | 11 Bizarre Foods with Andrew Zimmern, ערוץ Travel Channel

אנדרו זימרן במסעותיו הקולינריים ברחבי העולם – אשר כוללים בעונה זו את פולין, גרמניה ואיטליה – בטעימות של מנות מקומיות מוזרות ומדהימות. אנדרו בשבילים האצטקיים של מקסיקו, השבילים של צפון מינסוטה והמסלול של פופה מנהיג פואבלו. מה אכל פורע החוק האמריקני הנודע לשמצה ג'סי ג'יימס, מה הטעם של קטשופ עגבניות רקובות והיכן ניתן למצוא את הטעמים הטובים ביותר של החוף באמלפי.

22:00 הממציאה: דם והונאה בעמק הסיליקון | The Inventor: Out For Blood in Silicon Valley, ערוץ Yes VOD + ערוץ Hot VOD + סלקום TV

האם הסטודנטית המבריקה שהפכה למיליארדרית הצעירה בעולם היא אכן 'סטיב ג'ובס החדש', או שמא מדובר בנוכלת שידעה למשוך בחוטים הנכונים? בשנת 2004, בישרה חברת הביומד 'תראנוס', ומי שעמדה בראשה – הסטודנטית – אליזבת הולמס, את בשורת העתיד ברפואה: מעתה אין עוד צורך בלקיחת הדם ה'מסורתית' מחטים ומעבדות יהפכו להיות נחלת העבר. בזכות ה'אדיסון' – קופסה שחורה קטנה ומתוחכמת שפיתחו, אפשר לבצע 200 בדיקות תוך דקות ספורות, והכל מתוך טיפת דם אחת. החברה החדשה המריאה: בשנת 2014 הוערכה שוויה של 'תראנוס' ב-9 מיליארד דולר והיא הצליחה לגייס ממשקיעים בעלי שם עוד 400 מיליון דולר. התפנית בעלילה הגיעה שנה לאחר מכן כשסדרת כתבות ב'וול סטריט ג'ורנל' חשפה שמדובר במתיחה. בדיקות הדם שהציעה החברה לא נעשו כלל בעזרת הטכנולוגיה שפיתחה (כי זו התגלתה כשגוייה). בעקבות הפרסומים, פתח ה-FDA בחקירה פלילית והרשות לניירות ערך בארצות הברית הגישה תביעה אזרחית נגד 'תראנוס' והולמס בגין גיוס כספים והונאת משקיעים. ערכה של החברה צנח מ-9 מיליארד לפחות מאפס. בימוי: אלכס גיבני. 119 דקות, ארה"ב, 2019.

איימי שומר: לגדול | Amy Schumer Growing, נטפליקס | Netflix

סטנד-אפ. איימי שומר מדברת על הנישואים לבעלה הטרי, על צמיחה אישית, על ההיריון ועל העצות המשונות של אימא שלה, במופע שופע כנות והומור בוטה.


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , | להגיב

להקת המחול אספן סנטה פה ורקדניה הוירטואוזיים מגיעים לסיבוב הופעות בישראל

  לאור הצלחת ביקורה האחרון בישראל בשנת 2011 במסגרת עונת המחול של היכל אמנויות הבמה הרצליה, חוזרת להקת המחול "אספן סנטה פה בלט " להיכל והפעם בתוכנית חדשה ובה שלוש יצירות של הכוריאוגרפים המוערכים: יורמה אלו (פינלנד), קייאטנו סוטו (קטלוניה) ואלחנדרו סרודו (ספרד).

להקת הבלט אספן סנטה פה, "Huma Rojo" מאת קייאטנו סוטו (קטלוניה)

להקת "אספן סנטה פה בלט" היא סיפור מיוחד בנוף המחול האמריקאי ובכלל כמודל כלכלי וגיאוגרפי יוצא דופן. היא נוסדה באספן , קולורדו ב – 1996 על ידי בבה שוופ ופועלת בו זמנית גם בסנטה פה, ניו מקסיקו.

הלהקה מונה 12 רקדנים ואינה כורכת עצמה בכוריאוגרף אחד מתוך כוונה לאפשר ולשכלל יכולות אמנותיות מגוונות ופתיחות רעיונית ובכדי לאתגר את הקהל והרקדנים במגוון יצירות של כוריאוגרפים מובילים, ידועים וגם חדשים. התוצאה לא אחרה להגיע והלהקה מוכרת כיום כאחד מסיפורי ההצלחה של המחול האמריקאי אמנותית וכלכלית . לרקדניה מוניטין כרקדנים וירטואוזיים, בעלי טכניקה ושפת תנועה מושלמות ואישיות מיוחדת, והם זוכים לביקורות נלהבות בכל מקום בו מופיעה הלהקה.  לצד ההתייחסות לכוריאוגרפיה מדגישים המבקרים את תפקידם המרכזי של הרקדנים:

"נעורים, ריקוד עצמתי ואמת רגשית …" (Arts Magazine)

״מושלם, רקדנים ללא דופי, אישית והן כקבוצה … פיצוץ של אנרגיה שופעת!״( Jacobs Pillow Festival)

"אספן סנטה פה בלט: עושים אהבה עם האוויר. טכניקה מושלמת, פתיחות יצירתית והרבה אופי – הפכו את המופע של להקת הבלט אספן סנטה פה למענג ונטול מניירות" (טל לוין עכבר העיר אונליין ).

 רשימת הכוריאוגרפים שעבדו עם הלהקה ויצרו עבורה הינה מרשימה: מפורסיית' עד איציק גלילי, ממוזס פנדלטון עד קיליאן, מבלנשין לטווילה ת'ארפ דרך לאר לובוביץ'. הלהקה מופיעה על במות  תיאטרון ג'ויס בניו יורק, פסטיבל המחול המפורסם ג'יקוב'ס פילואו, מרכז קנדי בוושינגטון, ובאולמות בינלאומיים חשובים בקנדה, באיטליה, ביוון, בגואטמלה ועוד.

התוכנית שתוצג בישראל עלתה בפסטיבל בביאריץ באוגוסט האחרון וכוללת 3 יצירות:

"Huma Rojo"  מאת קייאטנו סוטו (קטלוניה). מוזיקה לטינית (ריי בארטו, נט קינג קול, קוגאט ותזמורתו, פרז פראדו)- תיאטרליות והומור היוצרים תחושה של טירוף כבאווירת סצנה מסרט של פדרו אלמודובר.  שם המופע נקרא על שמה של השחקנית בסרט "הכל אודות אמא"  .

סוטו Cayetano Soto)) יצר עבודות עבור להקות חשובות ברחבי העולם ועבודותיו בוצעו ומבוצעות בפסטיבלים בינלאומיים באירופה, ארה"ב וקנדה. את דרכו החל כרקדן ב-IT Dansa בברצלונה ומאוחר יותר הצטרף לתיאטרון בלט במינכן, שם יצר את עבודותיו הראשונות .

מאז 2005, הוא עובד ככוריאוגרף עצמאי ויוצר עבור ה NDT, הבלט הלאומי של פינלנד, בלט ציריך, בלט שטוטגרט,  בלט ויסבאדן ועוד .

בשנת 2009, הוא החל בשיתוף פעולה מתמשך עם בלט אספן סנטה פה  ומספטמבר 2015 עד אפריל 2018 היה כוריאוגרף הבית של הלהקה.

- Huma Rojo – https://vimeo.com/156741151

היצירה הבאה שתועלה  בערב זה היא  1st Flash” "  מאת הכוריאוגרף הפיני יורמה אלושמשלב בין קלאסי למודרני ונוהג לעצב בעבודותיו את התלבושות, התאורה ואפקטים של וידאו. מוסיקה: קונצ'רטו לכינור מאת סיבליוס. העבודה מציגה עולם מסוחרר, אובססיבי, הטעון ביופי דינמי ויוצר אחדות נפלאה של רעננות צורבת.

יורמה אלו החל בהיותו בן 13 ללמוד בבית הספר הלאומי לבלט בפינלנד ומאוחר יותר למד בבית הספר לבלט בקירוב- בלט מרינסקי . בשנת 1990 הצטרף ל NDT , שם עבד עם יירי קיליאן , אוהד נהרין , וויליאם פורסיית' ועוד. ככוריאוגרף יצר יורמה למעלה מ -50 עבודות ללהקות חשובות ובהן: בלט ניו יורק , בלט סאן פרנסיסקו , תיאטרון הבלט האמריקאי, הבלט המלכותי של הולנד (NDT), בלט שטוטגרט,  הבולשוי , בלט האופרה של וינה, הבלט הלאומי הפיני, בלט אספן סנטה פה  והובארד סטריט דאנס שיקגו .

בשנת 2005 כתבה מבקרת המחול הנודעת אנה קיסלגוף כי הוא "כישרון שיש לעקוב אחריו". בשנת 2006 הוא זכה בפרס תחרות הבלט הבינלאומית של הלסינקי. בשנת 2011 הוא זכה בפרס בנואה דה לה דנס ובאתה שנה גם בפרס נוראייב על עבודה שיצר לבלט יוסטון.

  - https://vimeo.com/142162408  1st Flash

 את הערב תסיים הלהקה ביצירה "Silent Ghost" מאת  אלחנדרו סרודו (ספרד)- יצירה פואטית, עם תנועה זורמת השוברת לב ביופייה החגיגי. המוסיקה המלווה את היצירה היא פופ וג'אז קל .

   "Silent Ghost" מאת  אלחנדרו סרודו (ספרד), בלט אספן סנטה פה.

אלחנדרו סרודו נולד וגדל במדריד. הוא החל דרכו כרקדן בבלט קלאסי כתלמיד בקונסרבטוריון המלכותי במדריד. אחר כך רקד בלהקת ויקטור אולטה, בלט שטוטגרט וב-2002 לאחר שהצטרף לתיאטרון המחול ההולנדי ונחשף לעבודתו של יירי קיליאן, גילה את המחול המודרני וחצה את הקווים. לאחר תקופה בהולנד הגיע לשיקגו ללהקת הוברד סטריט דאנס שיקגו והפך לכוריאוגרף הבית . בשיקגו החל ליצור כוריאוגרפיות בהן הוא משלב תיאטרליות, קצב והומור ועבודותיו זוכות להערכה והצלחה רבה.

Silent Ghost – https://vimeo.com/142159687

 חלק ניכר מפעילותה, מקדישה הלהקה לחינוך הדור הצעיר. בקולורדו ובניו-מקסיקו מנהלת הלהקה בית ספר למחול ותוכנית לפולקלור מקסיקני, הפתוחים בפני יותר מ-500 ילדים. ב- 2010, מנהלי הלהקה, טום מוסברוקר וז'אן פיליפ מלאטי, זכו בשל פועלם לפרס של קרן תיאטרון ג'ויס בניו יורק .

בישראל תקדיש הלהקה זמן לפעילותה החינוכית עם בני נוער ותקיים כיתות אמן בתל-אביב,  הרצליה ובירושלים.

מקומות ומועדי המופעים

היכל אמנויות הבמה הרצליה

27.3.19 , יום רביעי , שעה 20:30 – היכל אמנויות הבמה הרצליה

28.3.19 , יום חמישי , שעה 20:30 – היכל אמנויות הבמה הרצליה

29.3.19 , יום שישי , שעה 13:00 – היכל אמנויות הבמה הרצליה

30.3.19 , מוצ"ש , שעה 21:00 – היכל אמנויות הבמה הרצליה

כרטיסים:  1-700-70-29-29,  www.hoh-herzliya.co.il

היכל התרבות מודיעין

31.3.19, יום ראשון , שעה 20:30  - היכל התרבות מודיעין .

כרטיסים: 08-9737333      www.shows.org.il

תיאטרון יד למגינים – יגור

2.4.19 , יום שלישי , שעה 20:30 – תיאטרון יד למגינים , יגור

כרטיסים:   04-8341500,  www.yadal.co.il

תיאטרון ירושלים

3.4.19 , יום רביעי , שעה 20:30 – תיאטרון ירושלים

כרטיסים:  6226*  ,  www.bimot.co.il

02-5605755 | www.jerusalem-theatre.co.il


פורסם בקטגוריה אירוע, החמישיה הפותחת, מחול, פנאי, תרבות | עם התגים , , , , , | להגיב

תערוכת "עשור לפרס ע"ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית-ריאליסטית" במוזיאון תל אביב לאמנות

"כאשר הומצא הצילום, לפני כמעט  200 שנה, היו שסברו כי 'מהיום – הציור מת!', כלומר: אין טעם לצייר עוד בסגנון ריאליסטי ומדויק, שהרי המצלמה תמיד תעשה זאת טוב יותר, מהר יותר וזול יותר. מאוחר יותר טענו אחרים כי אמנות אמיתית חייבת להשתייך לאוונגרד, להיפרד מהמסורת הפיגורטיבית לטובת ציור מופשט, אקספרסיוניזם מופשט, אמנות מושגית וכדומה. אבל בניגוד לתחזיות, האמנות הריאליסטית ־ הפיגורטיבית עדיין פורחת, בישראל ובעולם, לצד כל הסגנונות האחרים". כך מסביר ד"ר דורון לוריא אוצר התערוכה "עשור לפרס שיף" המוצגת במוזיאון תל אביב. הפרס ניתן ע"י דובי שיף, בנו של אספן האמנות הידוע דוד שיף ז"ל , לאמנות ריאליסטית פיגורטיבית עכשווית וישראלית.

מציגים: אמנון דוד ער 2008 / מיה זר 2009 / ערן רשף 2010 / אורית אקטע הילדסהיים 2011 / אלדר פרבר, סיגל צברי 2012 / דוד ניפו 2013 / ליאוניד בלקלב 2014 / עפר רותם 2015 / פאטמה שנאן 2016 / מתן בן כנען 2017

התערוכה כוללת 120 ציורים של 11 האמנים זוכי הפרס בעשור האחרון. הפרס מבקש לייצג עבודות של אמנים מהקשת הרחבה של האוכלוסיה בישראל: נשים וגברים, אנשי ההתיישבות העובדת ועירוניים, ילידי הארץ ומהגרים, אמנית דרוזית, אמן דתי ואמנית ערבייה.

את הכניסה לתערוכה מעטרים דיוקנים עצמיים שבחר ד"ר לוריא להציג ומאפיינים כל אמן ואת מה שמייצג אותו. כל אמן קיבל קיר שבו הוא מציג את יצירתו הזוכה וכן את יצירותיו הטובות והמעניינות ביותר. הצופה מוזמן לתת משמעות משלו למה שהוא רואה ובעיקר להתרשם מהשם שניתן ליצירה שיש לו משמעות פואטית בפני עצמה. האמן הפיגורטיבי ריאליסטי, יוצר מציאות משלו לסצינה ריאליסטית. הוא מביים סצינה, או מביא את נקודת מבטו ואמירתו למציאות שהוא רואה, שאיננה בהכרח קיימת במציאות. האמנים כולם בעלי יכולת ציור ריאליסטי פנומנלית ולעיתים איננו יודעים אם היצירה המוצגת היא ציור או צילום ולכל ציור אמירה אישית וחברתית.

אמנון דוד ער  (נ. 1973 בהרצליה, ישראל) חי ויוצר כיום בברלין. למד שנה אחת בלבד ב"בצלאל" אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים. למד רישום וציור אצל אוסוואלד אדלר ואצל אברהם ביקוב. היה הראשון לזכות בפרס שיף לשנת 2008, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב בשנת 2009. תערוכות-יחיד נוספות: 2004: מוזיאון רמת-גן לאמנות ישראלית. 2005: גלריה ברנאר, תל אביב. 2009: בית האמנים, ירושלים. 2017-2018: שלוש תערוכות-יחיד בברלין. כמו-כן השתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם.

אמנון דוד ער. ישו החי: מחווה לכזהו האדם של פרימו לוי. ישו חי, נימול שאינו סובל. בחר בגירסה משלו כתרומה לציורי הצלוב.

מיה זר (נ. 1962 בתל-אביב, ישראל) חיה ויוצרת בתל אביב. למדה במכון אבני לאמנות ועיצוב, תל אביב. את ניסיונה האמנותי רכשה מחוץ למסגרות אקדמיות כשחיה וציירה בפריז ובאמסטרדם בסוף שנות השמונים. זוכת פרס חיים שיף לשנת 2009, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2010. תערוכות-יחיד נוספות: 2004: גלריה גולקונדה, תל-אביב. 2017-2018: גלריה רוטשילד, תל-אביב. כמו-כן השתתפה בתערוכות קבוצתיות בישראל, כולל תערוכת דיוקנאות עצמיים במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2001.

מיה זר ,לילי, 2008

ערן רשף (נ. 1964 בתל-אביב, ישראל) חי ויוצר בתל אביב. למד ב-Parsons, The New School for Design, ניו יורק, בוגר תואר ראשון ושני מברוקלין קולג’, ניו יורק שם למד עם לנרט אנדרסון. זכה בפרס ג’וליאן האלגרטן, מוזיאון האקדמיה הלאומית לעיצוב, ניו יורק ב-1996. זוכה פרס חיים שיף לשנת 2010 אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב בשנת 2011. תערוכות-יחיד נוספות: 1999, 2003: תערוכות בגלריה גולקונדה, תל-אביב. כמו-כן השתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם (בניו-יורק ובקונטיקט).

ערן רשף, סרקופג 2017-2016

ערן רשף 2004

אורית אקטע הילדסהיים (נ. 1970 באילת, ישראל) חיה ויוצרת בתל אביב. למדה ציור אצל האמן מאיר נטיף. זוכת פרס חיים שיף לאמנות פיגורטיבית ריאליסטית לשנת 2011, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2012. תערוכות-יחיד נוספות: 2004: הגלריה העירונית, רחובות. 2006: בית האמנים, תל אביב. 2011: הגלריה העירונית יד לבנים, רעננה. 2015: גלריה זימאק, תל-אביב. כמו-כן השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות בישראל.

אורית אקטע פילדסהיים, דיוקן עצמי עם מלבוש תימני מסורתי בחינה שלפני החתונה. המשקל הכבד של המלבוש מייצר תחושת סגר וחנק

אלדר פרבר (נ. 1970, תל אביב, ישראל) חי ויוצר בברלין ובתל אביב. צייר נופים ריאליסטי. למד אמנות באקדמיה לציור בניו יורק ובוגר הסדנא לציור ורישום של ישראל הרשברג, ירושלים. זוכה פרס חיים שיף לשנת 2012, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2013. מתמחה בתיאורי נוף אינטימיים (בעיר בתל-אביב ובברלין), המתאפיינים בקשת עשירה במיוחד של גוונים ירוקים למיניהם. תערוכות-יחיד נוספות: 2000: גלריה נלי אמן, תל-אביב. 2005, 2010, 2018: שלוש תערוכות בגלריה אלון שגב, תל-אביב. 2011: בית האמנים, ירושלים. כמו-כן השתתף בתערוכות קבוצתיות בניו-יורק, בברלין ובארץ.

אלדר פרבר - אור אחד, 2018

סיגל צברי (נ. 1966 בחיפה, ישראל) חיה ויוצרת בראשון לציון. למדה במכון אבני לאמנות ועיצוב, תל אביב בהנחייתו של ישראל הרשברג. מלמדת בתוכנית ללימודי המשך בסדנא לציור ורישום, ירושלים. עבודותיה הוצגו בין השאר במוזיאון ישראל, ירושלים, בבית האמנים בירושלים, במוזיאון תל אביב לאמנות ובגלריות שונות. זוכת פרס חיים שיף לשנת 2012 אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2013. תערוכות-יחיד נוספות: 2001, 2003: גלריה גולקונדה, תל-אביב. 2012: גלריה רוטשילד, תל-אביב. 2016: סדנת ההדפס, ירושלים. כמו-כן השתתפה בתערוכות קבוצתיות בארץ ובניו-יורק.

סיגל צברי, בין השמשות, החוצה ופנימה, 2017

סיגל צברי חבויה 2010

דוד ניפו  (נ. 1964, ריו דה ז'נרו, ברזיל. הועלה לישראל ב-1969) חי ויוצר בניר עקיבא אשר בנגב (ולמען הדיוק – ב"עוטף עזה"). בוגר הסדנא לציור ורישום של ישראל הרשברג, ירושלים. מייסד "התחנה", סטודיו לציור ורישום פיגורטיבי, תל- אביב, יחד עם ארם גרשוני. מלמד ב"בצלאל" – אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים. זוכה פרס חיים שיף לשנת 2013 אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2014. תערוכות-יחיד נוספות: 2001, 2004, 2009, 2010: גלריה גולקונדה, תל-אביב. 2009: מוזיאון אשדוד לאמנות. כמו-כן השתתף בתערוכות קבוצתיות בלונדון, בניו-יורק ובישראל.

דוד ניפו, דיוקן עצמי בתור דייג, 2015

דוד ניפו - זהירות הגורילה

ליאוניד בלקלב (נ. 1956, במולדובה, אז ברית-המועצות) חי ויוצר בירושלים. למד בצעירותו בביה"ס לאמנות בקייב ולאחר מכן במכון לאמנות באודסה. עלה לארץ בשנת 1990. זוכה פרס חיים שיף לשנת 2014, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2015. תערוכות-יחיד נוספות: 1978: בית המדענים, קייב. 1988: המרכז היהודי, מוסקבה. 1989: בית האמנים, קישנייב. 1991: גלריה גורדון, תל אביב. 1997: מוזיאון הרצליה. 2002: המשכן לאמנות, עין חרוד. 2010: גלריה אנגל, תל-אביב. 2014: גלריה זימאק, תל-אביב.

ליאוניד בלקלב 1996

עפר רותם (נ. 1953, טבריה, ישראל) חי ויוצר בתל אביב, לאחר שנים רבות שבהן עבד והתגורר בארה”ב. בעל תואר ראשון מבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים. זוכה פרס חיים שיף לשנת 2015, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2016. תערוכות-יחיד נוספות: 1986: גלריה "מינקס", סן פראנסיסקו. 1988: "גלריה מהדורה מוגבלת", לוס אנג'לס. 1990: גלריה "אליגטור", סן פראנסיסקו. 2014: בית האמנים, תל-אביב. כמו-כן השתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובארצות-הברית.

עופר רותם, גילה והבריכה, 2014, גרפיט

פאטמה שנאן  (נ. 1986 בכפר הדרוזי ג'וליס, ישראל) חיה ויוצרת בג'וליס, בניו-יורק ותל אביב. בעלת תואר ראשון באמנות מהמכללה האקדמית לחינוך אורנים, ולמדה בסטודיו של האמן אלי שמיר. זוכת פרס קרן התרבות אמריקה-ישראל ע”ש שרת בשנת 2010, בפרס עידוד היצירה לשנת 2014, משרד התרבות והספורט, והשתתפה בתכנית הרזידנסי "ארטפורט" בשנת 2016. זוכת פרס חיים שיף לשנת 2016, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2017. תערוכות-יחיד נוספות: 2011: בגלריה לאמנות עכשווית במרכז ההנצחה, קריית טבעון. 2014: גלריה זימאק, תל אביב. 2015: הגלריה לאמנות, אום אל פאחם. 2019: גלריה דיטריך-שלכטרים, ברלין. כמו-כן השתתפה בתערוכות קבוצתיות בארץ (ביניהן בביאנלה הים–תיכונית השנייה בסכנין) ובעולם (ניו-יורק, טורונטו, פאריז, ברלין וסינגפור).

פאטמה שנאן, רזאן ועדן 2, 2012

מתן בן כנען (נ. 1980, רמת ישי, ישראל). מתן חי בחיפה ויוצר ברמת ישי שבעמק יזרעאל. בעל תואר ראשון מהמכללה האקדמית לחינוך אורנים ותואר שני מאוניברסיטת חיפה. השתתף בסמינר אצל הצייר אלי שמיר בכפר יהושע. בשנת 2015 הפך לאמן הישראלי הראשון שזכה אי-פעם בפרס הראשון בתחרות השנתית הנחשבת של "הגלריה הלאומית לדיוקנאות" ((National Portrait Gallery בלונדון. בן כנען נבחר מבין 2,700 אמנים אשר הגישו מועמדותם, והציור אשר הוביל לזכייתו מבוסס על סיפורה התנכ"י של בת יפתח, המוצג גם בתערוכה זו. זוכה פרס חיים שיף לשנת 2017, אשר כלל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2018. תערוכות-יחיד נוספות: 2008: מכללת "גורן" בעמק יזרעאל. כמו-כן השתתף בתערוכות קבוצתיות רבות.

מתן בן כנען 2018

 אוצר: ד"ר דורון לוריא

מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם סם ואילה זקס, הבניין הראשי

פורסם בקטגוריה אמנות, תערוכות חדשות, תרבות | עם התגים , , , , , , , , , , , , , | להגיב

מהדורת זהב מיוחדת ומוגבלת לסדרת רזרב המוכרת של יקבי ברקן

לקראת חג פסח הקרב, יקב ברקן משיק מהדורה מיוחדת ומוגבלת לסדרת רזרב המוכרת והאהובה, 'Reserve the Gold Edition' תחת מהדורה זו מושק יין מענבי קברנה סוביניון אשר גדלו בכרם בן זמרה הנחשב לאחד מאזורי הגידול הטובים בארץ. השילוב של ענבי קברנה סוביניון אשר גדלו בכרם מיוחד זה הוליד יין יוצא דופן בעל אופי ייחודי עד כדי כך שהחליטו ביקב להשיק עבורו את מהדורת הזהב כחותמת איכות המסמנת את אופיו המיוחד.  לאחר תסיסה, התיישן היין בחביות עץ אלון אשר נבחרו על ידי הייננים במיוחד עבור יין זה. היין מאופיין בארומות שזיף בשל ותבלינים מתקתקים, טאנינים מאוזנים וסיומת ארוכה ופירותית.

קברנה סובניון רזרב גולד אדישיין (צילום יח"צ)

המהדורה המוגבלת Reserve the Gold Edition מושקת תחת סדרת רזרב סדרת יינות זניים המורכבים לרוב מבלנד של יינות ממספר כרמים שונים. כל יין תוסס ומתיישן בנפרד, בעוד הייננים מבצעים טעימות תכופות המאפשרות להם ליצור תמהיל מדויק עבור כל יין. מחיר מומלץ לצרכן 40 ₪

מארזים חדשים ואלגנטיים לחג. של יקב ברקן (צילום:יח"צ)

כמו כן משיק "יקב ברקן" מארזים חדשים לרגל חג הפסח : מארז אלגנטי וחגיגי המכיל שני בקבוקי יין כשרים לפסח מסדרת ספיישל רזרב: קברנה סוביניון ומרלו עם מתנה ייחודית- ערכת אביזרי יין יוקרתית מתנה, הכוללת פותחן יין מקצועי, מוזגן יין, פקק ואקום וטבעת למניעת טפטופים במחיר של 145 ₪, מארז מהודר וחגיגי כשר לפסח המכיל שני יינות מסדרת האיכות ספיישל רזרב: קברנה סוביניון ושיראז המארז מכיל קפסולות אספרסו קימבו ו-2 כוסות אספרסו איכותיות – מחיר 150 ₪, ומארז עץ מהודר עם יין הדגל של יקבי ברקן 'סופרייר' קברנה סוביניון במחיר  225 ₪

יקב ברקן הוא היקב המעוטר ביותר בתחרויות יין בינלאומיות, עם מעל ל-360 מדליות לאורך השנים. ברקן הוא היקב הישראלי גדול ביותר וגם היקב המוביל במכירות היין.  ברקן הוא הכורם הגדול ביותר בארץ. ליקב יש מעל 10,000 דונם של כרמים הפרוסים ברחבי הארץ- ממצפה רמון בדרום ועד הגליל העליון בצפון. פריסת הכרמים הרחבה מאפשרת לו מצד אחד להגיע לחומר הגלם הטוב ביותר, ומצד שני לבחון את הטרואר הישראלי בצורה הטובה ביותר ולהתאים לכל זן את אזור הגידול המתאים ביותר.  צוות הייננים של היקב זכה 3 שנים ברציפות בתואר צוות הייננים הטוב בישראל בתחרות טרה וינו הבינלאומית.

פורסם בקטגוריה אוכל, יין ואלכוהול | עם התגים | להגיב

רשת דינמיקה סלולר משיקה ארבעה מוצרים חכמים

אוזניות חכמות Galaxy Buds – אוזניות Bluetooth המשלבות כיסוי טעינה נייד בעל טכנולוגיית טעינה אלחוטית מהירה. נוחות שימוש מושלמת, חווית סאונד אולטימטיבית. לאוזניות סוללה עוצמתית אשר מעניקה למשתמש חווית שימוש אידיאלית של 5 שעות רצופות או עד 20 שעות המתנה בטעינה אחת. כפתור לחיצה ייחודי דרכו ניתן לשלוט על עצירה/המשך ניגון המוזיקה. טכנולוגיית Bluetooth 5.0 חיישני, Accelerometer, Proximity, Hall, Touch  מיקרופון מובנה. המחיר 499 ₪

אוזניות חכמות Galaxy Buds (צילום:יח"צ)

 מתג הדוד החכם של Switcher V2  המעניק שליטה מלאה בדוד מכל מקום. ניהול הדוד, מעולם לא היה קל וחכם יותר. מכבים ומדליקים את הדוד מכל מקום ובכל זמן, שליטה מלאה בדוד מכל מקום בעולם, מודעים לעלות צריכת הדוד בכל רגע נתון, שולטים בהוצאות וחוסכים בעלויות, תכנון לו"ז שבועי דינמי להדלקת וכיבוי הדוד, מעקב אחר היסטורית ההדלקות, צריכת חשמל בזמן אמת. מחיר 299 ₪

מתג חכם לדוד (צילום:יח"צ)

פעמון דלת חכם Pure Bell – מאפשר מענה לדלת מרחוק באמצעות כל טאבלט או מכשיר סלולר המחובר לאינטרנט. מעכשיו תוכלו לבדוק מי בדלת מבלי הצורך לקום מהספה וגם כאשר נמצאים מחוץ לבית. הפעמון החכם מצויד במצלמה בעלת עדשה רחבה ואיכותית המאפשרת צילום וידאו או סטילס וכן כולל מיקרופון ורמקול פנימיים המאפשרים לשוחח עם האורח בדלת מרחוק. הפעמון מצויד במערכת חיישנים המזהים תזוזה מול הדלת ומתריעים באופן מידי למכשיר הסלולר ואף מצלמים תמונה של האירוע על מנת שניתן יהיה לבדוק אם מדובר באדם חשוד אבו ניסיון פריצה. אלחוטי. בעל עדשה רחבה במיוחד, דוחה מים ברמת אטימות של  IP66. סוללה של עד 6 חודשים בין טעינה לטעינה. מחיר 499 ₪

pure bell פעמון חכם לדלת (צילום:יח"צ)

צמיד חכם MI Band 3- מסך מגע בטכנולוגיית OLED בעיצוב מעוגל, מגוון רחב של הצגת נתוני ספורט בזמן אמת, הצגת נתוני לב משופרים ומדויקים, מד צעדים – ספירת צעדים אוטומטית, פונקציות מתקדמות כגון קבלת שיחה, הודעות, מזג אוויר ויומן אלקטרוני, עמיד במים עד 50 מ', סוללה מספיקה עד ל-20 ימי עבודה, בודק את איכות השינה, הודעות ושיחות מוצגות ישירות על המסך. מחיר 349 ₪

צמיד חכם MI Band 3 (צילום:יח"צ)

רשת דינמיקה סלולר הינה הרשת הגדולה והוותיקה בישראל לטלפונים ולאביזרים סלולריים. לדינמיקה סלולר 50 סניפים בקניונים המובילים ברחבי הארץ מתוכם 23 סניפים עם מעבדות בפריסה ארצית לתיקון סמארטפונים, טאבלטים ומגוון טלפונים סלולריים ללקוחות כל החברות ובפריסה ארצית.  בסניפי רשת דינמיקה סלולר ניתן למצוא מגוון רחב של טלפונים סלולריים של יבואנים רשמיים, מגוון עצום של כיסויים לסלולר, מגני מסך, אוזניות, מטענים, תחנות עגינה, מוצרי Bluetooth, כרטיסי זיכרון, מודמים סלולריים, טאבלטים ועוד. דינמיקה סלולר הינה חברה בת של סלקום ופועלת כחברה עצמאית. http://www.dynamica.co.il/

פורסם בקטגוריה טכנולוגיה, סקירת מוצרים | עם התגים | להגיב