לפני שער החוק: על הספר "נטל ההוכחה" של אילת שמיר

במרכז הספר "נטל ההוכחה" של אילת שמיר ניצב עורך-דין חיפאי ותיק בשם אריה רומנו. רומנו מקבל לידיו לטפל בתיק של איסמעיל, נגר ערבי שעשה למענו עבודות נגרות במשך עשרות שנים ומסתבך בתקרית אלימה. הספר לא מכביר בפרטים אודות אותה תקרית, ורק לקראת סוף הסיפור התמונה סביבה מתבהרת.

על אף שהדמות המרכזית בספר היא של עורך-דין פלילי ובמרכזו ניצב משפט פלילי, "נטל ההוכחה" – שגם שם כותרו הוא למעשה מונח משפטי שמשמעותו על מי מוטלת החובה להוכיח את הטענות במשפט – ניצב רק "לפני שער החוק", ולא נכנס פנימה. אלא שבניגוד לסיפורו של קפקא, כאן אין זה "המשפט" שמונע את הכניסה בשעריו אלא שמיר עצמה.

ראשית, אין כל דיון משפטי בספר – טפל או מרכזי, שטחי או מעמיק – והתיק הפלילי כלל לא מגיע לבית המשפט. כמובן, אין כל חובה שהליך משפטי, בסיפור או במציאות, יגיע לבית המשפט; אלא שהיעדרו של דיון משפטי ב"נטל ההוכחה" מותיר את כל הרעיונות שמרחפים בחלל הספר בגדר סיסמאות חלולות שאינן יורדות לקרקע המציאות.

שנית, וכרוך בעקבו של הראשון – כל התיאורים בספר של עורכי-הדין וסביבתם נעים בין הבנאלי למגוחך. כך למשל הם התיאורים של סמלי הסטטוס השונים שעורכי דין אוהבים להתגנדר ולהתהדר בהם, או ההסברים על ההליך הפלילי שכמו לקוחים ממקראות של דיני עונשין. דווקא כיוון שיש בספר מספר תיאורים מדהימים, כמו הדימוי ההומרי של היכל המשפט בחיפה כספינה עצומה בעלת מדורים רבים, זו החמצה בעיני שהספר אינו מספק מבט מרענן על עולם המשפט ועורכי הדין.

לעמידה לפני שער החוק יש מובן נוסף ב"נטל ההוכחה" והוא התחושה שהספר עומד במקום, ולא מתקדם לעבר התרה של הקשרים שנטוו בסיפור, אל עבר קתרזיס. שמיר מפליאה בתיאורים מדויקים של הדמויות, כמו גם בכתיבה שמדגישה את העליבות של בני האדם, והיא מצליחה לעשות זאת עם יותר מקורטוב של חמלה.

אך בכתיבתה יש תחושה של פטפטנות נעימה וממכרת אך חסרת כל תכלית, תחושה מאלחשת של גירוי תמידי, בעוצמות שונות, מבלי שבסופו יש שחרור והרפיה. זה נכון אמנם שישנה חשיבות אינהרנטית והנאה רבה גם ב"משחק המקדים", וגם אצל שמיר כאמור מובטח לקורא ולקוראת עונג מסוים. אך עונג זה הוא תחום בזמן, להנאה יש תאריך תפוגה. בשלב מסוים היא הופכת לסבל. הנאה זו היא במובן מסוים הנאה מותנית, הנאה שממתינה לפורקן. ב"נטל ההוכחה" הפורקן בושש לבוא.

נטל ההוכחה • אילת שמיר • הוצאת עם עובד • 2018 • 218 עמ'

פורסם בקטגוריה טורים, ספרות, פרוזה, רשמים | עם התגים , , , , , , | להגיב

כמו במוזיאון: גלריה, גן פסלים ואוסף ב"גלריה גורדון עכשיו"

בשנות השבעים למאה הקודמת בהיותי סטודנטית לאמנות במדרשה, מוריי הנודעים יאיר גרבוז, רפי לביא ורן שחורי, דרשו מאיתנו לסייר מידי שבוע בסצינת האמנות של אותן שנים שהתרחשה ברחוב גורדון בתל אביב – "רחוב הגלריות". בגלריה גורדון היתה חובת ביקור. לימים הגלריה עברה לרח' בן יהודה ובכלל כל זוהרו של רחוב הגלריות, עומעם עד כדי התאדות. בינתיים סצינת האמנות עברה לדרום ת"א פינת יפו והגלריה המעוצבת החדשה פתחה את שעריה עם תערוכות חשובות והשבוע היא משיקה את הקונצפט החדש, המשלב, גלריה לאמנות עכשווית, גן פסלים וגלריית האוסף.

\\ פרחים בגלריה – "לה וידה" תערוכה חדשה של אמיר שפט

התערוכה מוצגת בגלריה גורדון עכשיו ברח' הפלך 6. אמיר שפט הוא בוגר המאסטר קלאס של הציירים ה"ריאליסטיים", ארם גרשוני ודוד ניפו, אך הוא גם בוגר התואר השני באמנות מבצלאל. בעבודותיו החדשות, הוא משלב נושא קיטשי עם תפיסות עכשוויות. שפט מסביר "שואלים אותי למה אני מצייר פרחים. תכלס לדעתי, כשמציירים ציור, צריך קודם כל סיבה טובה למה לא לצייר פרחים. אבל…למה אני מצייר פרחים? אני רוצה להפנות גב לפוליטיקה, לאנתרופולוגיה, לאמירות כדי להחזיר את הדגש למה שלדעתי תמיד היה ותמיד יהיה הלב של האמנות: עצב ושמחה. פרח הוא הכי הדברים האלה. אה, וגם, הוא האובייקט הציורי המושלם".

Amir Shefet, La Vida (with Rose and Anthemis), 2019, oil on canvas, 100x80 cm. צילום באדיבות האמן

\\ גן הפסלים של גלריה גורדון

גן הפסלים של גלריה גורדון נחנך ב-6.12 והוא נמצא ברחוב המנוע 4. זהו מקום ייחודי להצגת פיסול ישראלי. במחזור הפסלים הראשון בגן מוצגות עבודות פיסול של האמנים פיליפ רנצר, יעקב דורצ'ין, עופר ללוש, יאן ראוכוורגר, דני קרוון, מיכאל גרוס ואוהד מרומי. גן הפסלים לא פתוח כל הזמן ויש לו שעות מסוימות. יש לבדוק באתר הגלריה או בפייסבוק את לוחות הזמנים לביקורים.

גן הפסלים, צילום באדיבות הגלריה

\\ הגלריה ברח' הזרם 5 מציגה את אורי ליפשיץ: דיוקן משפחתי

בתערוכת היחיד של אורי ליפשיץ "דיוקן משפחתי" מוצגות עבודות נבחרות משנות ה-60 וה-70, שמן על בד ונייר, שכולן עוסקות בדיוקן האמן ומשפחתו. מאחר ואני מעריצה את עבודות האמן, כל מילה שאוסיף, תיראה כמו חנופה.

At the Dentist, 1980, oil on canvas, 195x145 cm צילום: אביתר הרשטיק

נעילה: 11 לינואר 2020

"גלריה גורדון" הפלך 6, הזרם 5, המנוע 4 , תל אביב

פורסם בקטגוריה אמנות, מגפון-ניוז: כללי, תערוכות חדשות, תרבות | עם התגים , | להגיב

שביתת ענק בצרפת

למעלה מ-25 אלף איש צעדו היום (חמישי) במארסיי מכל האיגודים המקצועיים והקשת הפוליטית. כולל צהובי האפודים, והבלאק בלוק. ההפגנה המרכזית ארכה שעתיים אך צהובי האפודים פנו לדרכם ועד שעות הערב המוקדמות השוטרים עדיין ניהלו מרדף אחריהם. השביתה עצמה הפכה לאחת מהגדולות ביותר שידע המשק הצרפתי. חברת התעופה ריאן איר למשל נאלצה לבטל 200 טיסות עקב שביתת הפקחים. תנועת הרכבות הבינעירונית כמעט נעצרה והעירונית קרטעה בצורה שאי אפשר היה לקיים יום עבודה סביר.
פחי האשפה עד לשעות אלו עולים על גדותיהם. אין שוטרים ברחובות וצהובי האפודים מוסיפים אש למדורה בניסיון לחסום את מרכזי קניות. נוכחות המשטרה העיר נמוכה שכן גם השוטרים עצמם לוקחים חלק בשביתה.
רבבות בני האדם שהפגינו בצרפת החלו בשביתה והביעו את זמם ומורת רוחם כנגד הצעת חוק להעלאה נוספת של גיל הפנסיה ופגיעה בזכויותיהם הפנסיוניות של העובדים כחלק מתמרוני התקציב של מקרון.

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

התיקון בחוקי הפנסיה  הוא מבחן חיוני עבור הנשיא הצרפתי, ששיפוץ מתוכנן של מערכת הפנסיה היה הבטחת מפתח בבחירות. הממשל הצרפתי טוען כי איחוד כל מערכת הפנסיות וסילוק 42 מגזרים "מיוחדים", כמו ארגוני עובדי הרכבת, עובדי חברות חשמל והאנרגיה, עובדי בית האופרה ועד ארגון עורכי הדין, הנו צעד חיוני הנדרש על מנת לקיים את מערכת הפנסיה לכל המגזרים והגילאים בצרפת. אבל  ארגוני העובדים אומרים כי מערכת פנסיה שווה לכולם תרע עם מיליוני עובדים הן במגזר הציבורי והן בפרטי. כלומר ציבורים אלו יעמדו בפני הרעת תנאי הפרישה שלהם בגיל 62 כפי שנעשה עד כה בצרפת. יצוין כי רפורמת הפנסיה היא הצעד האחרון של מקרון לאחר שהוא החליף את כללי העבודה ושינה את מערכת האבטלה, אך היא תמיד הייתה נושא רגיש מאוד בצרפת.

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון

תוך כך הרשויות הצרפתיות נוקטות צעדים שנועדו להקל על השיבושים הקשים, שצפויים בעקבות השביתה הארצית הגדולה ביותר בשנים האחרונות. כמה ממנהיגי איגודי העובדים מזהירים שהם ימשיכו במחאה עד שמקרון יזנח את אחת מהבטחות הקמפיין המרכזיות שלו. לפי אחד הסקרים שנערכו לאחרונה במדינה, 69% מהציבור תומכים בשביתה, בעיקר בקרב בני 18 עד 34.
השביתה אמורה להתמשך עד יום שני הבא, אז יחזרו הצרפתים לעבודה.

תחנות הרכבת והמטרו בפריז היו נטושות הבוקר כמעט לחלוטין. הנוסעים החליפו אותן באופניים, בנסיעות קרפול או בעבודה מהבית. "יהיה קשה מאוד לנסוע בתחבורה הציבורית, כך גם מחר וייתכן שגם בסוף השבוע הזה גם כן", הזהיר השר ז'אן-בפטיסט דז'בארי בריאיון לתחנת RTL.

צילום: עמית מנדלזון

צילום: עמית מנדלזון
 

 

 

 

פורסם בקטגוריה א, אירופה, אקטואליה, בעולם, דמוקרטיה, יחסי עבודה, מחאה | עם התגים , , , , | להגיב

עובדות פלסטיניות במפעל שבמישור אדומים פתחו בשביתה

עובדות מפעל "מבשלים בשבילך בע"מ" באיזור התעשיה מישור אדומים (שטח סי) החלו אתמול (רביעי) בשביתה בת יומיים, הממשיכה גם היום. העובדות המיוצגות על ידי ארגון העובדים 'מען' טוענות כי מעסיקן, קיזז משכרן כספים ולא שילם להן את דמי החגים שלהן, כמו גם לא את ימי החגים היהודיים ששולמו לכלל העובדים במדינה על פי חוק.
הבעלים של מפעל "מבשלים בשבילך בע"מ) ירון בן יעיש, טוען כי הוא מוכן לשלם להן את ימי החגים שלהן ויעשה כך במשכורת הבאה (ינואר), אלא שעובדות המפעל סירבו. הן בקשו שהמפעל ישלם להן מעין "מפרעה", על חשבון המגיע להן כבר עכשיו. בן יעיש סירב והמשא ומתן שהתנהל היום, התפוצץ. 

טענה נוספת של העובדות היא כי הן משולמות לפי תפוקה ולא לפי שעת עבודה. כלומר עליהן למלא X סירים (בתבשילי ממולאים לדוגמה) וכל סיר נחשב למכסה. 4 סירים בממוצע ליום זה היעד הנדרש.
בן יעיש מודה שזה כך, אבל טוען כי החישוב פר סיר, לאחר שהוא מחולק לשכר מינימום מייצר עבורן תשלום עבור יותר שעות עבודה מאשר הן עבדו בפועל. הוא מוכן לחזור ולשלם להן לפי שעה, אלא שאז, כך הוא טוען,  שכרן החודשי יהיה נמוך מהמוצע שהיה עדה כה. זאת מכיוון שהמחיר לסיר ששולם להן חולק לשכר שעת מינינום ובפועל יצא שהעובדות קבלו יותר שעות חודשיות מ 8 שעות עבודה ביום.
מול טענה זו דורש ארגון  העובדים מהמעביד יחזור לשלם להן על פי שעת עבודה, אבל עליו לחשב את שכר העבודה לשעה גבוה משכר המינימום, בהתאם לממוצע ששילם להן המעביד עד כה.

וועד עובדות מבשלים בשבילך (צילום באדיבות אקטיב סטילס)

וועד עובדות מבשלים בשבילך (צילום באדיבות אקטיב סטילס)

עובדות המפעל, שהתאגדו תחת ארגון העובדים, הכריזו על סכסוך עבודה במפעל בתאריך 18.11.19, לאחר שהמעסיק קיצץ בשכרן בסכום של כ- 1,000 ₪ בחודש אוקטובר, וסירב לשלם את דמי החגים המגיעים להן על פי חוק.

לטענת העובדות בעקבות ההכרזה על סכסוך העבודה המעסיק הכריז על צמצומים, איים לפטר מספר רב של עובדות, ונקט באיומים על העובדות ואף באלימות. לכן העובדות משביתות את העבודה במפעל במשך יומיים החל מאתמול, יום רביעי.

נוואל פאיק העובדת בחברה והביאה את בנה בן השנתיים וחצי לאסיפת העובדות שהתקיימה אתמול אמרה: "אני יוצאת מהבית בחמש וחצי בבוקר וחוזרת אחרי תשע בערב. אני לא רואה את הבן שלי. אנחנו עובדות קשה ומגיע לנו לקבל תשלום מלא על שעות העבודה שעבדנו בפועל".

איוב אבו חמאד, חבר ועד העובדים, אמר באסיפה: "המאבק שלנו עכשיו מכוון לגרום לחברה להכנס למו"מ עם מען, בנוסף לבעיות שציינו, כמו תשלום על שעות ושעות נוספות, פנסיה, חופש וחג. החברה רוצה להוציא את מען כי הוא דורש את הזכויות המלאות של העובדים".

עוד עולה מתביעת ארגון מען כי לעובדות לא שולמה פנסיה או דמי חג וחופשה במשך כל תקופת העסקתן. בנוסף הן דורשות לשלם להן עבור חובות העבר, חגים, חופשים, וותק וימי מחלה.

בארגון טוענים כי החברה לא הכחישה שהיא לא שילמה לעובדות כחוק,  אך הכריזה שאם ארגון העובדים יתעקש על דרישת תשלום חוב המעסיק כלפי העובדות היא תפסיק את המשא ומתן, וכך עשתה

בארגון מען מוסיפים כי זוהי הפעם הראשונה שנשים פלסטיניות העובדות באזורי התעשייה מעבר לקו הירוק מתארגנות במסגרת איגוד מקצועי ומקיימות שביתה. במען מוסיפים כי אמנם רוב העובדים באזורי התעשייה האלו הם גברים, עובדות שם גם לא מעט נשים, הסובלות מניצול קשה יותר ואף אלימות פיזית כאשר הן דורשת את המגיע להן על פי חוק.

 

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, דמוקרטיה, חדשות בארץ, יחסי עבודה, כלכלה, מחאה | עם התגים , , , | להגיב

"השמיים הם הגבול": עלילה שנוסקת לגבהים סבירים

ביקורת סרט: מה שחסר בתוכן, "השמיים הם הגבול" מפצה באפקטים מרגשים ומרשימים, עת הוא לוקח את הצופים למסע של גיבורים בגבהים דלי אוויר

"השמיים הם הגבול" מנסה לצעוק בכל כוחו שהוא סרט מפונפן ויוקרתי הפונה לחובבי הדרמות ההיסטוריות ולטקס פרסי האוסקר. באופן רופף לחלוטין, הסרט מבוסס על אירועים אמיתיים המתוארים בספרו של ריצ'רד הולמס: 'Falling Upwards: How We Took to the Air', ומאחד מחדש את כוכבי הסרט זוכה האוסקר: "התיאוריה של הכל", אדי רדמיין ו-פליסיטי ג'ונס, לעוד סיפור ביוגרפי מרומם. אבל בפועל, הסרט מצליח פחות כמתמודד בעונת הפרסים ויותר כמו הרפתקה היסטורית בסגנון מיושן, שמעוניינת לבדר, ולא לחנך או ללמד משהו חדש. מה שחסר בתוכן, "השמיים הם הגבול" מפצה באפקטים מרגשים ומרשימים, עת הוא לוקח את הצופים למסע של גיבורים בגבהים דלי אוויר.

"השמיים הם הגבול" מתחיל בלונדון בשנת 1862 לערך, שם יוצא המדען האנגלי, ג'יימס גלאיישר (רדמיין) למסע בכדור פורח עם הטייסת הידוענית, אמיליה רן (ג'ונס), כדי לאסוף נתונים אטמוספריים התומכים בתיאוריות שלו ואשר יביאו אמינות רבה יותר לענף המטאורולגיה המתפתח. הצמד מתנגש בתחילת הדרך – ג'יימס מקדיש את עצמו אך ורק למדע, ואילו אמיליה ידוענית שרוצה להיות במרכז העניינים ואיכפת לה להפוך את שיגור הבלון שלה למופע. עם זאת, ככל שהם עולים מעלה מעלה, ג'יימס מעריך שלאמיליה יש גם תוכן ולא רק נראות (בניגוד לסרט), ומבין שהיא סובלת מטראומה בגלל מות בעלה (טייס עמית שנהרג במהלך טיסת כדור פורח שהשתבש). כמו בכל עלילה צפויה, הם יצטרכו לסמוך אחד על האחרת – אם הם רוצים לשבור את שיא גובה הטיסה העולמי – שלא לדבר על כך, לנחות בחתיכה אחת.

הסרט שנכתב על ידי ג'ק ת'ורן (שבין סרט זה לבין עבודתו על הסדרה "חומריו האפלים" של HBO, נראה שיש לו תשוקה לסיפורים הנוגעים לכלי רכב מעופפים מהתקופה הוויקטוריאנית), "השמיים הם הגבול" הוא סיפור פשוט לחלוטין, ועם זאת מהנה, על גיבורים המתגברים על יסודות הטבע והמכשולים הבלתי צפויים פעם אחר פעם, בלי שום דבר מלבד שכל ואומץ לבם. עלילה על שני אנשים היוצאים יחד בכדור פורח היא נושא שדי חוזר על עצמו ספרותית, אך הסרט שומר על עניין, בכך שהוא קופץ בצורה חכמה קדימה ואחורה בין הטיסה לאירועים המובילים אליו, במשך חלק ניכר מ-100 דקותיו. יש מסר משובח בליבו של "השמיים הם הגבול", על החשיבות של להמשיך הלאה ומעלה (בין אם זה אומר לחבק התקדמות מדעית או להתאושש מאובדן אישי), אך יש להודות שהוא אף פעם לא חופר עמוק מספיק בנושא. עובדה זו מאפשרת לסרט לשמור על קצב הדוק ותחושת משקל קליל, על חשבון הנחלת סיפור או תיאור היסטורי משמעותי יותר.

רדידות זו מופיעה גם במידה מסויימת בדמויות, שהן קונבנציונליות למדי על הנייר; ג'יימס הוא הזר הטיפוסי הזוכה לעילבון וגיחוך מעמיתיו השמרניים, ואילו אמיליה (שהיא שילוב של כמה אנשים מהחיים האמיתיים) היא האישה הארכיטיפית בסביבה היסטורית, שמאתגרת את הנורמות של החברה סביבה. אבל בזכות הכימיה העוצמתית של רדמיין וג'ונס, קל להאמין שהזוג היה לומד להכיר זה את זו בחסות המסע המשותף. היחסים ביניהם הם אפלטוניים, ויש אינטימיות מבורכת ברגעים שבהם הם מרפים את ההגנות שלהם ומדברים בפתיחות על הדברים שמניעים אותם (כמו גם הטראומות שרודפות אותם).

אולם במובנים רבים, הוויזואליות היא הכוכב האמיתי של "השמיים הם הגבול", בדיוק כמו שחקניה. יש זמנים שברור כי רדמיין וג'ונס עומדים מול מסך ירוק, והבמאי טום הארפר ("השיר של רוז"), והצלם הראשי, ג'ורג' סטיל ("רובין הוד" 2018), עושים עבודה מצוינת ביצירת האשליה שהם באמת נמצאים קילומטרים באוויר (הצופים הסובלים מפחד גבהים – ראו הוזהרתם). "השמיים הם הגבול" מצייר את פעולתם על קנבאס מאסיבי, לוכד פנורמות CGI שובות לב עם תווי תקריב קלוסטרופוביים הדוקים היטב, כדי להמחיש כיצד חווית הטיסה בכדור פורח מגבילה ומשחררת בבת אחת. חבל אם כן, שרוב האנשים, ככל הנראה, יראו את הסרט בטלוויזיה (למי שמנוי לאמזון פריים או ל-Yes), כשיש אפשרות לצפות בו ב-IMAX או על מסך גדול אחר.

https://www.youtube.com/watch?v=acBnANnm9j8

"השמיים הם הגבול" הוא הרפתקה הישרדותית המיועדת למסך הגדול, שם החוויה של צפייה בשני אנשים המתריסים בחוקי הפיזיקה, כשהם נמצאים בתוך סלסלה ענקית, כדור פורח וקצת דלק (המוחזקים ביחד על ידי כמה חבלים חורקים) הופכת ליראה אימתנית – מעוררת השראה. אמנם הסרט מציע בידור מרגש, עם סיפור מעורר השראה ולבוש ויקטוריאני יפה של מעצבת התלבושות אלכסנדרה ביירן ("מרי, מלכת הסקוטים"), אולם בלי מסך ענק – יש שירגישו כי הסרט הוא פייק ניוז של אפקטים מיוחדים, ונשמתם לא תנסוק לגבהים חדשים.

 

 

 

 

 

פורסם בקטגוריה סרטים | עם התגים , , , | להגיב

בצריכה מתמדת: חדש על המדף (5.12.19)

שופרסל: ענני שוקולד

שיתוף הפעולה של הרשת עם Baronie הבלגית הביא להרחבת הנוכחות של המותג הפרטי שלה בקטגוריית השוקולד. זה קורה עם ההשקה של סדרת מוצרים חדשה זו, הכוללת חמישה מוצרים: בוטנים מצופים בשוקולד חלב או בשוקולד מריר, שוקולד חלב עם קורנפלקס ושקדים, שוקולד חלב עם תירס וקורנפלקס, ושוקולד חלב עם שבבי קוקוס וקורנפלקס. בעוד שהשניים הראשונים מוכרים יחסית, השלושה האחרים היו מסקרנים בזכות החיבור הלא-שגרתי של חומרי הגלם. אנו ניסינו את השילוב של שוקולד החלב עם התירס והקוקוס, והתענגנו על כל ביס. כל "ענן" דחוס ברכיבים השונים, יש בו כמות מפתיעה לטובה של שבבי קוקוס, וגם השוקולד עצמו איכותי יחסית.

10 שקלים ל-150 גרם.

צילום: שופרסל

CHIC: מסקרות למראה דרמטי ולהענקת נפח

שתי מסקרות חדשות השיק המותג, כל אחת למטרה אחרת. Mega Star Volume היא מסקרה להענקת נפח, ואילו Fatal Attraction היא מסקרה המיועדת ליצור מראה דרמטי של ריסים מלאכותיים. הראשונה, אותה ניסינו, מבוססת על נוסחה שמטרתה להגיע לעיבוי מקסימלי, בשילוב מברשת סיליקון מתאימה. במבחן הניסיון, קשה להגיד שהיא עמדה במילה שלה. כלומר, הריסים אכן הפכו להיות עבים יותר, וכך הריסים קיבלו מראה יותר מלא ונוכח. אבל העיבוי לא היה מקסימלי, בהשוואה למוצרים אחרים שניסינו והכרנו בעבר. בנוסף, גם המברשת לא היתה מהנוחות והיעילות שפגשנו. במילים אחרות, המסקרה עושה עבודה טובה, אבל יש טובות ממנה.

49 שקלים ל-14 מ"ל. להשיג ברשתות הפארם, השיווק ופרפומריות ברחבי הארץ.

צילום: אלון גנון

קרליין: Peel-off Mask לעור הפנים

סדרת המסכות החדשה של החברה מספקת מענה לכל הצרכים העיקריים של טיפוח עור הפנים. שלושתן זהות זו לזו בשיטת השימוש בהן – הן מתייבשות על העור ואז מתקלפות ממנו. האחת, Purifying Charcoal, היא מסיכת פחם להסרה של לכלוך, תאי עור מתים, שומן ושאריות איפור; Firming Silver היא מסכה לניקוי עמוק של הנקבוביות, ויש בה רכיבים שאמורים לעזור במיצוק בעור; ואילוNursing Gold  היא מסיכה המנקה את העור ומספקת לו לחות בו זמנית. מתוך השלוש, ניסינו את מסיכת הפחם – הייבוש שלה היה קצת יותר איטי ממה שצפינו, אבל הקילוף שלה היה קל יחסית. הניקוי של העור היה מספק, והעור הפך להיות יותר נקי ורענן לאחר מכן.

49.9 שקלים ל-150 מ"ל. להשיג ברשתות הפארם וב-www.careline.co.il.

צילום: דני לרנר

 

קימברלי קלארק: HUGGIES Extra Care

סדרת החיתולים החדשה משלבת את מה שהחברה מתארת כ"כריות ספיגה רכות" להגנה על עור התינוק, תוך שימוש ב"חומרים אווריריים במיוחד המאפשרים לעור התינוק לנשום". הסדרה כוללת חיתולים בכל המידות, מ-NB ועד 5. התינוקת שלנו קיבלה חיתולים במידה 4, וגם היא וגם אמא שלה היו מסופקות – הם מתלבשים בקלות על הגוף, נוחים מאוד לתינוקת עצמה, מבלי ליצור לחץ כלשהו. הם סופגים מצוין את מה שיש לספוג, והעור של התינוקת נותר ללא גירוי כלשהו.

מ-31.9 שקלים ל-34-48 יחידות. להשיג ברשתות השיווק.

צילום: האגיס

כדאי לדעת

אחרי שהיא פועלת כבר כמה שנים בישראל, פתחה רשת קסימי ווג את סניף הדגל שלה בישראל. המיקום הנבחר הוא קניון עזריאלי תל אביב, והחנות עצמה משתרעת על פני 200 מ"ר. זו אינה חנות גדולה גם ביחס לחלק מהמתחרים, אבל היא מצליחה להציע את מגוון המוצרים הרחב של הרשת. למי שאינו מכיר, קסימי ווג היא רשת יפנית, אחת מיני כמה רשתות שפועלות כיום בישראל. כולן מבוססות על אותו קונספט: ערב רב של מוצרים בקטגוריות רבות, מאלקטרוניקה ועד עיצוב הבית, בעיצובים שונים ובמחירים זולים. החנות החדשה כוללת ציוד משרדי, אביזרים לבית וגאג'דטים אלקטרוניים, אופנה, צעצועים, אביזרי טיפוח ואיפור, מוצרים לאמבטיה, מוצרי היגיינה ועוד. היא מתוכננת באופן שקל לטייל בה, אך עומס הפריטים וריבוי הקטגוריות מחייב סבלנות רבה כדי לוודא שלא מפספסים דבר. המחירים? עד 99 שקלים. למשל, כוסות מ-9.9 שקלים, עכבר למחשב ב-19.9 שקלים, בשמים ב-29.9 שקלים ועוד.

צילום: עידו מלר

פורסם בקטגוריה חדשות כלכלה, כלכלה, צרכנות | עם התגים , , | להגיב

בת 40 חשודה שהתעללה בהוריה ופגעה קשות בעינו של אביה

אישה בשנות ה-40 לחייה נעצרה על ידי המשטרה בחשד שהתעללה במשך תקופה ממושכת בהוריה הקשישים, ואף פצעה את אביה בן ה-89 בעינו עד שנזקק לאשפוז. מעצרה הוארך אתמול (רביעי) בבית משפט השלום בירושלים עד מחר.

 חוקרי המשטרה פתחו בחקירה עקב קבלת דיווח מבית החולים, שלפיו קשיש כבן 89 הגיע לקבלת טיפול רפואי עם פציעה חמורה בעינו. עם התקדמות החקירה ומעצר החשודה, התחזק חשדם של החוקרים נגד הבת. במשטרה חושדים שהתעללה ופגעה בהוריה במשך תקופה ארוכה.
החשודה נחקרה בחשד לעבירות התעללות פיזית או נפשית בחסר ישע, תקיפת חסר ישע הגורמת חבלה של ממש ואיומים. כאמור, מעצרה הארך אתמול.

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, חדשות בארץ, פליליים | עם התגים , , | להגיב

עיקר החדשות (מהדורת הבוקר) יום חמישי ה-05 בדצמבר 2019

כותרות המהדורה

    דיווח: בליכוד הציע ליו"ר העבודה רוטציה על ראשות הממשלה בהתאם למתווה רבלין; בליכוד מכחישים (פוליטי)

    בכירי ביון אמריקאיים: איראן בונה על אדמת עיראק ארסנל טילים שמסוגלים להגיע לישראל (בטחוני)

    דיווח: מחסן נשק של משמרות המהפכה הופצץ בגבול סוריה-עיראק (בטחוני)

    דיווח: "מל"טים מתאבדים של איראן עוקבים אחרי כוחות אמריקניים באזור" (חוץ)

    דיווח: על רקע המתיחות מול אירן: ארצות הברית שוקלת לשלוח 14 אלף חיילים למזרח התיכון (חוץ)

    מעצמות אירופה לאו"ם: "איראן מפתחת טילים בליסטיים שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים" (חוץ)

    דיווח: ספינה איראנית עמוסה בטילים מתוחכמים נתפסה בדרכה לתימן (חוץ)

    הדחת טראמפ | ועדת המשפט של בית הנבחרים מעוניינת לנסח את סעיפי ההדחה בתוך ימים, כדי שבית הנבחרים יצביע על הדחה כבר בתוך 3 שבועות (חוץ)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: במהלך הבוקר יחל לרדת גשם מידי פעם בצפון הארץ. הגשם יתחזק ויתפשט במהלך היום עד צפון הנגב, מלווה בסופות רעמים יחידות. הטמפרטורות יהיו רגילות לעונה. הלילה: מעונן חלקית עם גשמים מקומיים מצפון הארץ ועד לצפון הנגב.

    שישי: גשם מקומי בעיקר ממרכז הארץ ועד לצפון הנגב. תחול ירידה בטמפרטורות והן תהיינה נמוכות מהרגיל לעונה.

    שבת: מעונן חלקית עד מעונן עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל לעונה. ייתכן טיפטוף.

    ראשון: מעונן חלקית עם גשמים מקומיים, ברובם קלים, בצפון הארץ ובמרכזה. משעות הצהריים הגשמים יתחזקו בהדרגה וילוו בסופות רעמים יחידות. הטמפרטורות יוסיפו להיות נמוכות מהרגיל לעונה.

חדשות

חוקרי המשטרה עצרו לחקירה קטין כבן 15, בחשד שביצע במשך מעל שנה עבירות מין באחותו הקטנה – הבוקר הוא יובא בפני בית המשפט להארכת מעצרו.  חקירת המשטרה החלה בעקבות דיווח שהתקבל, לפיו עולה חשד נגד הקטין כבן ה 15 תושב אזור ירושלים שביצע במשך מעל שנה עבירות מין קשות באחותו הקטנה ממנו.

החשוד נעצר אתמול והובא לחקירה בחשד לעבירות מעשה סדום בקטין בן משפחה ומעשה מגונה בקטין במשפחה. הבוקר הוא יובא בפני בית משפט השלום בירושלים בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו

משטרת ישראל עצרה הלילה 3 חשודים בחשד שיידו אבנים לעבר שוטרים ובתים בשכונת סילוואן הפרו הסדר ותקפו שוטרים במהלך הלילה.

חקירת המשטרה שנפתחה בעקבות אירוע ידווי אבנים לעבר שוטרים ולוחמי מג״ב ובתים בסילוואן, הפרת הסדר ותקיפת שוטרים שהתרחשה הלילה בשכונת סילוואן,  הובילה לאיתור זהותם של 3 חשודים (13-18) הם נעצרו במהלך הלילה והועברו לחקירה. במהלך האירוע נפצע שוטר שטופל במקום

פוליטי

יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') בני גנץ: "אני מברך על המכתב ששלחו שגרירי צרפת, גרמניה ובריטניה באו"ם אודות ההתחמשות של איראן בטילים בליסטיים שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים לטווחים ארוכים. לצערי הוא לא מחדש דבר. המשטר האיראני אינו מפסיק את מאמציו להשגת נשק להשמדת המונים ויכולות שיגור שלו. גם האירופאים מבינים שאיראן היא סכנה לשלום העולם ויציבות האזור. הגיע הזמן לעבור ממכתבים למעשים. הגיעה העת להכביד משמעותית את הסנקציות על איראן".

דיווח: בליכוד הציע ליו"ר העבודה רוטציה על ראשות הממשלה בהתאם למתווה רבלין; בליכוד מכחישים

אחרי שנראה שכמעט אפסו הסיכויים להקמת ממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד, בליכוד מנסים למנוע בחירות: ע"פ הדיווח בחדשות12 גורמים במפלגת העבודה מספרים שהם מקבלים הצעות מאוד נדיבות מהליכוד, בתמורה לכניסה לממשלה. בין היתר הוצע לחברי העבודה לשמש מעין "גשר" לחצי שנה עד שנתניהו ייצא לנבצרות, ואז כחול לבן תיכנס לממשלה או שהעבודה תאמץ את מתווה הנשיא כלשונו, כשהמשמעות היא שעמיר פרץ יכהן כראש ממשלה ברוטציה – כשבמקרה כזה, כהונת נתניהו תהיה ממושכת יותר. בליכוד אומרים בתגובה שלא מתנהלים מגעים עם מפלגת העבודה ושממילא פרץ דוחה הצעות בלי להניד עפעף – זאת גם בשל מצבו של נתניהו וגם כי מדובר בהצטרפות לממשלת ימין-חרדים.

- בתוך כך, ראש הממשלה ויו"ר הליכוד נתניהו ויו"ר מרכז הליכוד ח"כ חיים כץ, סיכמו שאם הכנסת תפוזר ביום רביעי הבא, הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו בעוד שבועיים וחצי. עוד סוכם שבליכוד ייערכו פריימריז לתפקיד היו"ר – וכי הפריימריז לרשימה יבוטלו. עם זאת, ככל הנראה שצפויים שינויים ברשימת הליכוד לכנסת ה-23, זאת עקב כוונתו של שר האוצר, משה כחלון, לפרוש מהחיים הפוליטיים – במידה ואכן ייערכו בחירות חדשות. * כחלון לא צפוי להיות חלק מרשימת הליכוד לכנסת הבאה בסבירות גבוהה. עם זאת, הוא צפוי להמשיך ולכהן בתפקיד שר האוצר עד לכינון ממשלה חדשה על מנת לטפל בגירעון.

לשכת עורכי הדין תצטרף לערר שהגישו יועצי ראש הממשלה על החדירה לטלפונים שלהם

בתום עימות סוער, החליטה לשכת עורכי הדין ברוב קולות להצטרף לעתירה נגד החדירה לטלפונים של יועצי ראש הממשלה שנגנבו על ידי המשטרה. ההחלטה התקבלה מאחר ומדובר בנוהג נפוץ של המשטרה שמפרה את זכויות החשודים ולאחר מכן מבקשת הכשר מבית המשפט, ולכן יש חשיבות ציבורית להצטרף להליך מהזווית העקרונית של זכויות החשודים. * התומכים בהצטרפות טענו עוד כי לא בכל יום מגיעה הליך כזה לבית המשפט העליון, ולכן מדובר בשעת כושר לדיון העקרוני. עוד טענו כי אם תתקבל החלטה שמכשירה למפרע את החדירה הלא חוקית של המשטרה, הדבר יהפוך להלכה מחייבת שתשפיע על כל האזרחים, ולכן חשוב להצטרף להליך הזה ולא לדחות זאת. * יו"ר הלשכה אבי חימי עצמו בחר להימנע בהצבעה על הצטרפות לשכת עוה"ד לערר של יועצי נתניהו אוריך וגולן, ואמר כי לדעתו הסיכויים של בקשת רשות הערר להתקבל הינם אפסיים

- כזכור, יונתן אוריך ועופר גולן הגישו ערר נגד פסיקת בית המשפט השלום והמחוזי לאשר למשטרה לבצע חיפושים בטלפונים הניידים שלהם במסגרת חקירת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר. מכונית עם מגפון חנתה מחוץ לביתו של פילבר, סמוך למערכת הבחירות לכנסת ה-22 והשמיעה קריאות בגנותו של פילבר והחלטתו להיות עד מדינה נגד נתניהו.

בטחוני

במהלך הלילה עצרו לוחמי צה"ל וכוחות שב״כ, מג"ב ומשטרת ישראל באיו"ש שישה מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוהב"ט. החשודים הועברו לחקירת כוהב"ט.

במהלך סריקות של לוחמי צה״ל למציאת אמצעי לחימה בלתי חוקיים בכפר בית אומר שבמרחב החטיבה המרחבית ״עציון״, תפסו הכוחות נשק מסוג קרלו. הנשק הועבר לידי כוהב״ט.

בנוסף, במהלך סריקות של לוחמי צה"ל בכפר בצרה שבמרחב החטיבה המרחבית "שומרון", תפסו הלוחמים כספי טרור בשווי עשרות אלפי שקלים. פעילות זו מתקיימת כחלק מהמערכה נגד כספים המשמשים לטרור.

כמו כן, הלילה החרימו לוחמי צה"ל בשיתוף כוחות מג"ב ומשטרת ישראל מחרטה לייצור כלי נשק בכפר דהרייה שבמרחב החטיבה המרחבית ״יהודה״.

מצה"ל נמסר כי צה"ל ימשיך במערכה לאיתור אמצעי לחימה בלתי חוקיים במטרה לשמור על ביטחון התושבים במרחב

בכירי ביון אמריקאיים: איראן בונה על אדמת עיראק ארסנל טילים שמסוגלים להגיע לישראל

בכירים בקהילת המודיעין האמריקאית ובצבא ארה"ב מזהירים כי איראן מנצלת את אי היציבות בעיראק בעקבות ההפגנות במדינה כדי לצבור ארסנל של טילים בליסטיים לטווח קצר על אדמתה. כך דווח הלילה בניו יורק טיימס. בדיווח לא נכלל התייחסות לסוג הטילים שמעבירה איראן בחשאי לעיראק, אולם טיל בליסטי לטווח קצר הוא בעל טווח של כאלף קילומטרים ואם ישוגר מפאתי בגדאד הוא מסוגל לפגוע בירושלים. * לפי הדיווח, הבכירים הזהירו כי הטילים מהווים סכנה הן לכוחות אמריקאיים המוצבים בעיראק ובאזור וכן לבעלות בריתה של ארה"ב, סעודיה וישראל. לדברי הבכירים, איראן נעזרת במיליציות השיעיות בעיראק ("כוחות הגיוס העממי") כדי להעביר את הטילים ולהסתירם. * בשנה שעברה דיווחה סוכנות רויטרס כי איראן החלה להעביר טילים לעיראק. דו"ח שפרסמה בחודש שעבר סוכנות הביון של משרד ההגנה של ארה"ב מזהיר כי אלה משמשים "רכיב מרכזי באסטרטגיית ההגנה" של טהראן.

דיווח: מחסן נשק של משמרות המהפכה הופצץ בגבול סוריה-עיראק

מחסן אמצעי לחימה של משמרות המהפכה הותקף מהאוויר בשדה תעופה באזור אל-בוכמאל, שבמחוז דיר-אזור שבגבול סוריה-עיראק. כך דווח אמש (רביעי) ברשת אל-ערבייה הסעודית. * אתר האופוזיציה הסורי "סטפ ניוז" דיווח כי לפני המתקפה, זוהו מטוסי סיור בלתי בשמי מחוז דיר א-זור שבמזרח המדינה. והמיליציות האיראניות באזור לעברם טילי נ"מ. לאחר הירי, מספר מטוסים קרב תקפו מחסני תחמושת בשדה התעופה אל-חמדאן השוכן סמוך לעיר אל-בוכאמל. האתר הדגיש כי עד כה לא ידועה זהות המטוסים התוקפים או אם ישנם הרוגים בעקבות התקרית. בעקבות התקיפה נשמעו פיצוצים עזים באזור. * באזור הגבול יש נוכחות רבה של המיליציות העיראקיות השיעיות, הנתמכות על ידי איראן. בגלל הפעילות האיראנית, אזור זה הפך מטרה לישראל ובחודשים אחרונים הותקף כמה פעמים מהאוויר.

חוץ

דיווח: "מל"טים מתאבדים של איראן עוקבים אחרי כוחות אמריקניים באזור"

אחרי הדיווח שלשום בCNN ולפיו זוהו תנועות של כוח אדם וציוד איראניים בחודש שעבר, במה שעשוי להצביע על הגברת האיום באזור. גורמי צבא ומודיעין אמריקניים אמרו לעיתון האמריקני 'ניוזוויק' כי פעילויות אלה נמשכות, וכי כוחותיה המיוחדים של איראן בעולם משתמשים ב"מל"טים מתאבדים" בקרבת אנשי הצבא האמריקני במזרח התיכון. לדברי הגורמים, הכוחות האמריקניים נוקטים צעדים כדי להגן על עצמם אחרי שהיו עדים לטיסות של כלי טיס בלתי מאוישים, שתכיפותן הולכת וגוברת. חלק מכלים אלה מבצעים פעולות שמערבות "C4i", מונח המתאר משימות הכוללות פיקוד, בקרה, תקשורת, מחשבים ומודיעין, קרוב לעמדות אמריקניות באזור.

- גורמים אמריקניים רשמיים הסבירו כי פעילות מסוג זה מצביעה על כך שהמיליציות הפועלות באזור הנחשבות לבעלות בריתה של איראן פועלות בהוראתו של כוח קודס, הזרוע של משמרות המהפכה הפועלת מחוץ לשטחי הרפובליקה האסלאמית, ומנהלות סיורים ומעקבים כהכנה לתקיפות עתידיות פוטנציאליות באמצעות מל"טים.

- כלים "מתאבדים" אלה, שנבחנים על ידי איראן לפחות מאז שנת 2014, עשויים לשאת מטעני נפץ לאורך מרחקים ארוכים, וחלק מהדגמים יכולים לשאת גם אמצעי מעקב. עם זאת, בשלב זה אין אינדיקציה מידית למתקפה על איראן או המיליציות הנחשבות לבעלות בריתה.

דיווח: על רקע המתיחות מול אירן: ארצות הברית שוקלת לשלוח 14 אלף חיילים למזרח התיכון

ארצות הברית שוקלת להרחיב באופן משמעותי את מצבת כוחותיה במזרח התיכון , כך דווח היום (חמישי) בוול סטריט ג'ורנל. על פי הדיווח, טראמפ שוקל להעביר לאזור עשרות ספינות נוספות, ציוד צבאי רב וכן כ-14 אלף חיילים כחלק מכוונותיה של וושינגטון להעביר מסר לאיראן. * אם תצא התוכנית לפועל, תהיה זו הכפלה של ריכוז הכוחות האמריקניים באזור, וגורמים רשמיים בממשל מסרו כי הנשיא טראמפ צפוי לקבל החלטה בנושא במהלך החודש הקרוב. על פי הגורמים, טראמפ משוכנע כי יש להדוף את התוקפנות האיראנית האפשרית, שיועציו מזהירים אותו מפניה. עם זאת, הנשיא עשוי לאשר מכסה קטנה יותר של כוחות צבאיים שישלחו לאזור.

- גורמים בממשל הסבירו כי ישנו חשש בבית הלבן ובצבא האמריקני כי מתקפה איראנית אפשרית עלולה להשאיר את ארצות הברית עם אפשרויות תגובה מוגבלות באזור, וכי פריסת כוחות נוספים תהווה הרתעה יותר אפקטיבית, אם וכאשר מתקפה כזאת תתרחש.

- ראש הפיקוד המרכזי בצבא ארה"ב הזהיר כי אירן מתכוננת לתקיפה של מוצבים אמריקנים בסוריה ובמקומות נוספים בטווח הזמן המיידי. "יתכן שהם יעשו משהו לא אחראי", "אנחנו מנסים לשדר כעת מסר שפעילות צבאית לא תועיל להם בטווח הארוך". * אתמול אמר ג'ון רוד, בכיר בפנטגון, כי "יש אינדיקציות לכך שאיראן עלולה לבצע פעולות אגרסיביות בעתיד".

מעצמות אירופה לאו"ם: "איראן מפתחת טילים בליסטיים שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים"

שגרירי צרפת, גרמניה ובריטניה באו"ם העבירו אתמול (רביעי) מכתב למזכ"ל הארגון, בו ציינו כי "איראן מפתחת טילים בליסטיים שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים בניגוד להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם". במכתב נכללו צילומים שבהם נראה ניסוי בטיל הבליסטי "שיהאב 3" עם ציוד המאפשר נשיאת ראש נפץ גרעיני. בנוסף לניסוי בטיל השיהאב 3, נתנו השגרירים שלוש דוגמאות נוספות לניסויי טילים של האיראנים לפני שלשה וארבעה חודשים, וטענו כי מדובר "בדוגמאות אחרונות בסדרה ארוכה של ניסויים איראניים בטילים בליסטיים". * השגרירים ציינו כי הוועדה לאנרגיה אטומית כבר קבעה בדו"ח מ-2015 כי "קיימות הוכחות נרחבות המצביעות על מחקר איראני לחימוש שיהאב 3 בראש נפץ גרעיני". * השגרירים הפצירו בגוטרש לדווח למועצה בדיון שיערך בנושא בעוד שבועיים כי פעילותה של איראן אכן נוגדת את החלטותיה בהתאם להסכם הגרעין.

דיווח: ספינה איראנית עמוסה בטילים מתוחכמים נתפסה בדרכה לתימן

ספינת מלחמה של חיל הים האמריקני תפסה ביום שני בשבוע שעבר, ספינה איראנית ועל סיפונה "מצבור גדול" של חלקי טילים מונחים מתוצרת איראן שיועדו עבור המורדים החות'ים בתימן. כך דווחו אמש (רביעי) מקורות רשמיים בצי האמריקני לסוכנות הידיעות AP. לדבריהם זו הפעם הראשונה שמשלוח של טילים כה מתקדמים נתפס בדרכו לתימן, הנתונה במשך מספר שנים במלחמת אזרחים אכזרית. * לדברי הבכירים בארה"ב, ספינת הקרב USS פורסט שרמן ערכה פעילות שגרתית כאשר חובליה זיהו סירת עץ קטנה שלא הניפה דגל של מדינה כלשהי. הצוות שעל סיפון הספינה עצר, עלה על הסירה ומצא את חלקי הטילים. הבכירים לא פירטו כמה חלקים נמצאו, אבל אמרו כי מדובר בכמות נכבדת. * עוד דווח כי כל כלי הנשק שנמצאו על סיפון הספינה יוצרו באיראן וקשורים לתעשיית הנשק שלהם. וכי הברחת נשק לתימן מפרה את הנחיות מועצת הביטחון של האו"ם.

הדחת טראמפ | ועדת המשפט של בית הנבחרים מעוניינת לנסח את סעיפי ההדחה בתוך ימים, כדי שבית הנבחרים יצביע על הדחה כבר בתוך 3 שבועות

בוושינגטון נפתח אמש (רביעי) השלב השני בשימועים הנערכים במסגרת חקירת ההדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ. * יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, טענה אמנם שהדמוקרטים טרם החליטו אם לערוך הצבעה בבית הנבחרים על הדחת הנשיא, אולם הולך ומסתמן כי גדולים הסיכויים שהצבעה כזו תיערך בתוך שלשה שבועות. * הדמוקרטים עשויים להתחיל לנסח את סעיפי ההדחה נגד הנשיא כבר בתוך ימים, והצבעה בוועדת המשפט עצמה עשויה להיערך כבר בשבוע הבא. אם בית הנבחרים יצביע אחר כך בעד קידום ההדחה, לטראמפ ייערך משפט בסנאט בשנה הבאה.

- לשימוע אמש התייצבו בוועדת המשפט של בית הנבחרים מומחי משפט, כשמטרת ההליך היא לקבוע אם מעשיו של טראמפ הקשורים לשיחת הטלפון עם נשיא אוקראינה עונים על ההגדרה החוקתית של "פשעים ועוונות חמורים" המצדיקה הדחה. בשימוע הערב מופיעים עד אחד שזימנו הרפובליקנים ושלושה שזימנו הדמוקרטים. העד של הרפובליקנים יטען שאין די ראיות נגד הנשיא, ושלושת העדים של הדמוקרטים יטענו שמעשי טראמפ הם עבירות שאפשר להדיח בגינן. * העד הרפובליקני אמר כי אם הנשיא טראמפ אכן קיים את שיחת הטלפון עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, בה לפי הטענות התנה סיוע צבאי אמריקני בחקירת יריבים פוליטיים – "אם זה יוכח", אמר, "הדבר יכול להוות עבירה שתאפשר הדחה".

- מוקדם יותר פרסמה ועדת המודיעין של בית הנבחרים את דוח חקירת ההדחה של הנשיא. מהדוח עולה כי טראמפ ניצל את כוחו כדי ללחוץ על אוקראינה שתסייע לו בבחירות 2020 באמצעות חקירת יריבו הפוליטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, תוך עצירת סיוע צבאי בסך 400 מיליון דולר. טראמפ אף התנה את הזמנתו של נשיא אוקראינה לבית הלבן בפתיחת החקירה.

 

פורסם בקטגוריה עיקר | עם התגים , , , , , | להגיב

עיקר החדשות (מהדורת הערב) יום רביעי ה-04 בדצמבר 2019

כותרות המהדורה

    הפלונטר הפוליטי | פגישה בין נתניהו וגנץ הסתיימה בתוך פחות משעה – ללא תוצאות; בליכוד הודיעו: "לא ננהל יותר מו"מ עם כחול לבן, הם החליטו מראש שלא להקים איתנו ממשלה" (פוליטי)

    דיווח: בפרקליטות שוקלים להעמיד לדין של "ידיעות אחרונות", "וואלה!" ו"בזק" באשמת שוחד (פוליטי)

    חמאס פרסם תיעוד של חומרים שנתפסו בתקרית בחאן יונס – החיילים לבשו חגורות GPS, כפתורי הרכב פעלו כמערכת תקשורת, בקרה צילום ושידור (בטחוני)

    דיווח: מצרים מציעה הפסקת אש למשך 5 שנים בין ישראל וחמאס; בכירים בזרועות הצבאיות משתתפים בדיונים (מדיני)

    בכיר בחמאס: "לא הוצעה לנו רגיעה ארוכת טווח – איננו דנים בכך; הדרישה שלנו היא מעבר ימי" (מדיני)

    מידע מודיעיני חדש: "איראן עלולה לנסות לפגוע בכוחות או אינטרסים אמריקאים במזרח התיכון" (חוץ)

    במגזר החרדי צפויים לצאת לגל מחאות ברחבי הארץ: אברך חרדי, אב לתינוקת הושלך לכלא הצבאי עקב התנגדותו לגיוס חרדים (דת ומדינה)

    נחשף: בכירים בצבא זייפו לכאורה את נתוני הגיוס מהמגזר החרדי; המטרה: לייצר רושם כביכול מדובר במגמה מתפתחת; הכאב: גם לפי נתוני האמת אלפי חרדים גויסו בשנים האחרונות; המשמעות: אישרור חוק הגיוס החדש יביא בתוך שנה לסנקציות כלכליות ופליליות נגד המגזר החרדי; ראש אכ"א: "הנתונים שפורסמו לא מזויפים, מדובר בלומדים שמנהלים אורח חיים חרדי, אך אינם נחשבים כחלק מהיעדים" (דת ומדינה)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    הלילה: מעונן חלקית. בצפון הארץ לקראת בוקר צפוי גשם מקומי וייתכנו סופות רעמים יחידות.

    חמישי: גשם מידי פעם בצפון הארץ שמתחזק ומתפשט במהלך היום עד צפון הנגב, וייתכנו סופות רעמים יחידות. הטמפרטורות יהיו רגילות לעונה.

    שישי: גשם מקומי בעיקר ממרכז הארץ ועד לצפון הנגב. תחול ירידה בטמפרטורות והן תהיינה נמוכות מהרגיל לעונה.

    שבת: מעונן חלקית עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל לעונה. ייתכן טיפטוף.

    ראשון: מעונן חלקית מלווה בגשמים מקומיים קלים בצפון הארץ ובמרכזה. באחר הצהריים הגשמים יתחזקו וילוו בסופות רעמים. הטמפרטורות יהיו עדיין נמוכות מהרגיל לעונה.

חדשות

במגזר החרדי צפויים לצאת לגל מחאות ברחבי הארץ: אברך חרדי, אב לתינוקת הושלך לכלא הצבאי עקב התנגדותו לגיוס חרדים. * היום בשעות הצהריים התקיים הדיון בעניינו בבית המשפט הצבאי ביפו, כשאת סרבן הגיוס ייצג הפרקליט הבכיר מנחם שטאובר שנשכר במיוחד עבורו על ידי הוועדה להצלת עולם התורה. * בהמשך אמורים בוועדה להצלת עולם התורה לעלות למעונם של גדולי התורה להתייעצויות חירום ולקבלת החלטות בדבר המאבק הציבורי הנחוש שצפוי להתחיל כבר בימים הקרובים.

נחשף: בכירים בצבא זייפו את נתוני הגיוס מהמגזר החרדי; המטרה: לייצר רושם כביכול מדובר במגמה מתפתחת; הכאב: גם לפי נתוני האמת אלפי חרדים גויסו בשנים האחרונות; המשמעות: אישרור חוק הגיוס החדש יביא בתוך שנה לסנקציות כלכליות ופליליות נגד המגזר החרדי; ראש אכ"א: "הנתונים שפורסמו לא מזויפים, מדובר בלומדים שמנהלים אורח חיים חרדי, אך אינם נחשבים כחלק מהיעדים"

בכירים בצבא זייפו לכאורה נתונים שנועדו לשקף את היקף הגיוס מתוך המגזר החרדי. וזאת מתוך מטרה לייצר רושם כביכול מדובר במגמה מתפתחת, ולנסות להביא את המגזר החרדי למצב של הסתגלות לאופציה של גיוס לצבא, כך נחשף ב'כאן רשת ב'. במקביל אף שוגרו לובשי מדים חובשי כיפות לשכונות חרדיות, בכדי להחדיר בנוער את האופציה הזו.

- לפי הפרסום ב'כאן חדשות' בשנת 2017 בלבד הצליחו בצבא לגייס 1,300 חרדים, אך בכירים בצבא דרשו לזייף את הנתונים ולהגדילם ל-3,070. בשנה שלאחר מכן (2018) נרשם גידול ל-1650, אך גורמים בצבא ביקשו לזייף את הנתון כדי שיתאים לנתון של שנה קודם ולצייר מגמה של עלייה בגיוס מהמגזר. בשנת 2011, גוייסו בפועל רק 600 חרדים, אך בצבא דיווחו על 1,200 מתגייסים.

- מנגד, בצבא טוענים כי לא מדובר בזיוף מכוון, אלא בטעות בחישוב הנתונים, כשלדבריהם כל ה-3,070 הינם מרקע חרדי, בעוד שלפי החוק בכדי להיחשב ביעדים, צריך ללמוד לפחות שנתיים במוסד חינוך חרדי "בלב הפער נמצא אופן שיטת החישוב. במסגרת בדיקה חוזרת זו, נערך פילוח המבחין בין מתגייסים שלמדו לפני גיוסם שנתיים ומעלה במוסד חינוך חרדי, כהגדרת החוק, לבין מתגייסים חרדיים נוספים שזוהו כמי שניהלו אורח חיים חרדי לפני גיוסם". לפי הצבא "גם בשנים עברו נספרו כמתגייסים חרדים, חיילים מרקע חרדי, אשר לא עמדו בכלל ההגדרות הקבועות כיום בחוק, אך מהותית נמצא כי ניהלו אורח חיים חרדי. מבדיקה ראשונית עולה כי בספירה נתגלו פערים, אך מקורם אינו נובע, בשום צורה ודרך, מניסיון מערכתי של צה״ל להטעות בנתונים".

- ראש אגף כוח אדם בצבא מוטי אלמוז אמר בתגובה לכאן חדשות כי "רובם המוחלט הם אנשים שמקיימים אורח חיים חרדי ומעידים על עצמם שהם לומדים, וזה לא בסדר שהם לא עומדים בהגדרות החוק" בכדי להיחשב כחלק מהיעדים. הוא הוסיף כי בצבא שוקלים להקים צוות חיצוני כדי שיבדוק את הנתונים.

המרדף אחר האייפון 11 pro

אם וביתה שבילו במרכז המזון נוף הגליל גילו כי מכשיר האייפון 11 החדש של הבת שנשכח בעגלת הקניות – נעלם.  האם פנתה לבטחון החנות שהזעיק שוטרים למקום. השוטרים מיהרו וצפו בתצלומי הוידאו של בטחון הקניון עם האם וזיהו זוג מבוגרים לוקח את הטלפון מעגלת קניות. בדיקה נוספת נוספת הראתה את החשוד בשנות ה-70  עוזב את הקניון ונוסע לכוון בית שאן.  השוטרים התקשרו לניידת שהייתה בקרבת מסלול סמוך לישוב ניר דוד ושאלו אותו האם הוא מבחין בתנועה של כלי רכב באזור?  השוטר ציין כי הוא רואה  אוטובוס קו מספר 412 (שנוסע  מעפולה לכיוון בית שאן) והשוטרים מהקניון ביקשו מהשוטרים  בניידת לעצורו אותו בתחנה הבאה שלו בניר דוד. השוטרים, עצרו את האוטובוס והשוטר עלה אל האוטובוס תוך שהוא בשיחה בנייד עם השוטר בקניון.

השוטר בקניון חייג אל מספר הטלפון של הבת שהחל מצלצל באוטובוס בידי החשוד שהיה מופתע מהצלצול. החשוד,  עוד לא הספיקו להגיב וכבר מצא את עצמו מעוכב על ידי השוטר לחקירה בתחנה. המכשיר נלקח מהחשוד והאם וביתה נקראו לאסוף אותו.

פוליטי

הפלונטר הפוליטי | פגישה בין נתניהו וגנץ הסתיימה בתוך פחות משעה – ללא תוצאות; בליכוד הודיעו: "לא ננהל יותר מו"מ עם כחול לבן, הם החליטו מראש שלא להקים איתנו ממשלה"

פגישתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, שהתקיימה אמש (שלישי) בבסיס הקריה בתל אביב, הסתיימה כעבור פחות משעה בלי שהצדדים הצליחו להגיע להסכמות חדשות שיובילו לממשלת אחדות. * בליכוד טענו בתום הפגישה כי "חרף ויתורים מרחיקי לכת, כחול לבן ממשיכים לסרב להקמת ממשלת אחדות". ובכחול לבן טענו כי נתניהו סירב להתחייב שלא יבקש חסינות פרלמנטרית.

- אמש אמרו גורמים משתי המפלגות שהסיכויים לאחדות נראים קלושים מתמיד. בכירי כחול לבן גיבשו עמדה שלפיה גם במחיר של מערכת בחירות שלישית – הם לא יכהנו תחת נתניהו במעמדו כנאשם. במקביל, הליכוד מתעקש לא להיפרד מבלוק ה-55 של הימין ולא לאפשר לגנץ לכהן ראשון כראש ממשלה.

- הבוקר אמר ח"כ זוהר בראיון לכאן רשת ב' כי "ממשלת אחדות לא תקום, כחול לבן לא רלוונטיים יותר, לא נקים איתם ממשלה ולא ננהל איתם יותר מו"מ, אין יותר מה לדבר עם החבורה הזו, הם החליטו מראש שלא להקים איתנו ממשלה ופסלו את כל הרעיונות שהבאנו – כמו חמישה חודשי כהונה לנתניהו, יש מטורף מזה? הלכנו הכי רחוק שאפשר".

- ע"פ הדיווח בחדשות 13, הליכוד וכחול לבן הגיעו להבנות במרבית הנושאים, וכעת נותרה מחלוקת משמעותית שמהווה המכשול העיקרי בדרך להקמת ממשלת אחדות – השאלה אם בכחול לבן יסכימו לשבת תחת נתניהו למשך חצי שנה. מחלוקת נוספת היא השאלה אם כהונתו של גנץ תימשך שנה וחצי או שנתיים, וכן אם לאחר ששת החודשים שבהם יהיה בשלטון – נתניהו יישב בקבינט כמ"מ רה"מ בנבצרות, או שייעדר ממנו.

- שתי המפלגות הגדולות סיכמו כי חוקי הנבצרות והרוטציה יחוקקו לפני השבעת הממשלה, כך שנתניהו לא יוכל להיות ראש הממשלה מהרגע שוויתר על שלטון אחרי חצי שנה. עוד סוכם כי הממשלה תכלול 30 שרים ויותר כדי לכלול את כל המפלגות – מספר שיכול להגיע גם למאה חברי כנסת.

- לפי המתווה, נתניהו יכהן כראש ממשלה בחצי השנה הראשונה, וגנץ יהיה ממלא מקום ראש הממשלה. גבי אשכנזי יקבל את תיק הביטחון, יאיר לפיד את תיק החוץ, תיק האוצר יישאר אצל הליכוד, ויולי אדלשטיין ימשיך להיות יו"ר הכנסת. בנוסף לכך, הסכימו המפלגות שתיק הפנים יילך לגוש של כחול לבן, כדי לתת הישג למפלגתו של גנץ בנושא דת ומדינה – וההנחה היא שדרעי יסכים למהלך. בהמשך לכך סוכם על עיגון הסטטוס קוו כפי שהוא כרגע – מבלי שייכתב באופן מפורש שעושים פעולה נגד התחבורה הציבורית שהחלה לפעול בשבת.

- בתוך כך, אמש אישרה ועדת הבחירות המרכזית את האפשרות לקיצור מערכת הבחירות – במידה שהמגעים לאחדות לא יצלחו וישראל תלך לסבב שלישי. בתום הפגישה הסתמן כי המועד הקרוב ביותר שבו ניתן יהיה לקיים בחירות יהיה ב-ל' שבט תש"פ.

בישראל ביתנו יוזמים הקמת ממשלת מומחים זמנית כדי למנוע בחירות – "הכרעות גורליות בסופ"ש"

שמונה ימים נותרו עד לפיזור הכנסת וטרם נמצא הפתרון שיימנע מהמדינה לגשת למערכת בחירות נוספת, אולם בישראל ביתנו מסרבים להשלים עם הגזרה ומקיימים לאורך היום התייעצויות במטרה לפתור את הפלונטר הפוליטי. במפלגה טוענים כי החלטות גורליות צפויות להתקבל בסוף השבוע הקרוב, ובינתיים מקדמים פתרון חדש שכולל הקמת "ממשלת מומחים" מצומצמת במינוי נשיא המדינה שתכהן במשך שנה. לדברי גורמים בישראל ביתנו, כבר התקיימו מספר שיחות עם נציגי הליכוד וכחול לבן בנושא, ונוצר רושם ראשוני כי יש היתכנות למהלך.

- במכתב ששלח ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו ליו"ר מפלגתו הוא הודיע על כוונתו "לבדוק היתכנות לחקיקת בזק שמטרתה למנוע בחירות". במסמך פירט קושניר את פרטי היוזמה: לאחר תום 21 הימים, יוכל נשיא המדינה להקים ממשלת מומחים זמנית שתכלול 11 שרים כולל ראש הממשלה, ותכהן שנה אחת בלבד. * לפי ההצעה, לכנסת לא תהיה זכות להצעות אי אמון כנגד ממשלת המומחים, ובתום תקופה של שנה אחת הנשיא יהיה ראשי להעניק מנדט להרכבת הממשלה לח"כ בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להצליח. * בישראל ביתנו מציעים גם, בין היתר, שהממשלה תהיה רשאית להעביר את תקציב המדינה ללא צורך בהצבעה בכנסת.

- בתוך כך, כמה סגני ראשי ערים מטעם ישראל ביתנו פנו אמש למנכ"לית המפלגה וביקשו להיפגש עם היו"ר ליברמן, במטרה שיקבל החלטה על כניסה לממשלת ימין צרה. נוסף על כך, דרשו הסגנים לקיים דיון בתוך המפלגה על הנושא. פנייתם של הסגנים מגיעה על רקע שיחה שהתקיימה אתמול בין חברי הכנסת עודד פורר וחמד עמאר לבין ליברמן, במהלכה אמרו חברי הכנסת דברים דומים.

- בישראל ביתנו החליטו מכאן והלאה להטיל על כחול לבן את האשמה המרכזית על כך שהולכים לבחירות ושאין ממשלת אחדות. עד אתמול נאמר במפלגה שהאשמה מחולקת שווה בשווה בין הליכוד וכחול לבן, מעכשיו יופנה הזרקור בעיקר לכחול לבן. הדבר אמור להקל על קידום המגעים לממשלת ימין צרה.

- במקביל לכך, התראיין יו"ר סיעת ישראל ביתנו עודד פורר לגלצ, וגם הוא הביע תמיכה ברעיון של הקמת ממשלת ימין צרה, תוך שהוא מציין כי כל ממשלה כזו תצטרך לקבל את קווי היסוד אותם הציג יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן.

ברקע כתב האישום נגד ראש הממשלה: היועמ"ש ממתין לתשובת נתניהו לגבי ויתור על תפקידי השרים

היועץ המשפטי לממשלה ממתין לקבל עד היום (רביעי) תשובה מלשכת ראש הממשלה בקשר לכוונתו של בנימין נתניהו לוותר על תפקידי השרים שבהם הוא מחזיק, על רקע כתב האישום שהוגש נגדו. * מחלקת הבג"צים צריכה להודיע לבג"ץ עד יום חמישי מה עמדתה במענה לעתירות נגד המשך כהונתו של ראש הממשלה כשר העבודה והרווחה, שר התפוצות, שר החקלאות ושר הבריאות. * בישיבה שתתקיים היום בלשכת היועמ"ש יובהר מה תהיה תשובתו של מנדלבליט לבג"ץ. * עד כה העדיף מנדלבליט לבוא בדברים עם מזכירות הממשלה, שאמורה הייתה להסדיר את העברת התיקים לח"כים אחרים, אולם השותפות הקואליציוניות מערימות קשיים על החלוקה החדשה. * על פי כל הסימנים נערך נתניהו להעביר את התיקים, ובמקרה זה תתייתר העתירה לבג"ץ, אולם אם הוא לא יוותר עליהם ביממה הקרובה, ייאלץ היועמ"ש להציג בפני השופטים את עמדתו. * בשלב זה העמדה של היועמ"ש אינה חד-משמעית, בעיקר לאור העובדה שחוק יסוד הממשלה שונה, וע"פ נוסחו החדש הוא מאפשר הישארות שר בתפקידו למרות שמרחפת נגדו כתב אישום

דיווח: בפרקליטות שוקלים להעמיד לדין של "ידיעות אחרונות", "וואלה!" ו"בזק" באשמת שוחד

בכתב האישום נגד רה"מ נכתב ארוכות לגבי חלקם של שלושה תאגידים גדולים בעבירות המיוחסות לו: "בזק", "ידיעות אחרונות" וחברת "וואלה!". על פי האישומים, תאגידים אלו לא רק היו מעורבים במעשים פלילים, אלא אף קיבלו כתוצאה מכך הטבות בשווי מאות מיליוני שקלים. על פי מדיניות האכיפה המפורטת בהנחיות פרקליט המדינה ובפסיקה, במצבים כאלו נדרש להעמיד לדין לא רק את האנשים הפרטיים שהיו מעורבים בעבירות, אלא גם את החברות עצמן – התאגידים הכלכליים שנהנו מפרי העבירה או שהיו אמורים ליהנות ממנה. אולם למרות זאת, בכתב האישום שהוגש בשבוע שעבר לא הופיעו שמות החברות המדוברות. * אם יוחלט להאשימם, החברות בזק, "וואלה!" ו"ידיעות אחרונות" עומדות בפני איום בתשלום קנסות בגובה עשרות מיליוני שקלים, אם לא יותר מכך.

- במשרד המשפטים מסרו לעיתון 'ישראל היום' כי נשקלת האפשרות להעמיד לדין את התאגידים, אך "לא נערך שימוע לתאגידים. טרם התקבלה החלטה בעניינם". לפי 'ישראל היום' הדבר מעלה, לכאורה, שאלות בנוגע להגשת כתב האישום נגד נתניהו ושאר המעורבים בפרשות, שכן אם טרם התקבלו מלוא ההחלטות בתיק, מדוע הוגש כתב האישום בעת הזו?

- במכתב ששלח עו"ד מיכאל דבורין ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה הוא דורש להעמיד לדין גם את החברות בפרשיות 2000 ו־4000, בהתאם למדיניות האכיפה המקובלת. לפי דבורין, אי העמדתם לדין תחרוג ממדיניות האכיפה שקבע בעבר פרקליט המדינה. הנחיה מספר 9.15 של הפרקליט קובעת כי יש "…ליתן את הדעת בכל מקרה מתאים, גם לאפשרות העמדה לדין של התאגיד, וכן לאפשרות החילוט". וגם "מאחר שעונש הקנס הוא העונש העיקרי לתאגיד, הקנס המרבי לגבי תאגיד הינו כפול מהקנס הקבוע לגבי יחיד". לפי ההנחיה, מדובר במדיניות ענישה שנובעת ממחויבותה של ישראל במסגרת ה־OECD: "הצורך בהחמרת הענישה, ובמיוחד עונשי הקנס לגבי תאגידים, עלה גם מהתחייבויותיה הבינלאומיות של ישראל, ובעיקר מאמנת ארגון ה־OECD למאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים. על פי מחויבויות אלה, על הענישה בגין עבירה זו להיות מרתיעה ואפקטיבית". (ישראל היום)

בטחוני

ועדת ההיגוי של צעדות השיבה הפיצה כרזות בעלי אופי אלים לקראת חידוש ההפגנות בגבול עזה

אחרי שלושה שבועות של הפסקה: ההפגנות על הגדר צפויות להתחדש כאמור ביום שישי הקרוב. ועדת ההיגוי של הצעדות פרסמה כרוזים שמזמינים את התושבים להשתתף בהן. הכרוזים נושאים אופי וסממנים אלימים באופן יחסי, ובין היתר הודגשו בהם מראות של דם מרוח ועשן שחור.

- בשלושת השבועות האחרונים, חמאס הודיע כל שבוע מחדש על דחיית ההפגנות השבועיות על הגדר, ועל פי פרסומים הארגון שקל להשהות את המחאות המתקיימות בכל יום שישי במטרה לתת עדיפות לנתיב ההסדרה עם ישראל.

חמאס פרסם תיעוד של חומרים שנתפסו בתקרית בחאן יונס – החיילים לבשו חגורות GPS, כפתורי הרכב פעלו כמערכת תקשורת, בקרה צילום ושידור

הזרוע הצבאית של חמאס גדודי עז א-דין אל קסאם פרסמו אתמול (שלישי) תיעוד של החומרים שנתפסו במהלך התקרית בחאן יונס בשנה שעברה. בין היתר, נתפס ציוד חפירה – שכלל כיסויים מיוחדים מבודדי רעש חפירות, מכשירי חיתוך וזרעי עשבים הצומחים במהירות על מנת להסתיר סימני חפירה. נוסף לכך, אותרו אקדחים משתיקי קול מוסלקים בחלק מהציוד, ורובה ציד להרג חיות ללא רעש. * בהמשך הסרטון, ניתן הסבר מפורט על שני הרכבים שלטענת חמאס שימשו את הלוחמים. לדבריהם, הרכב הראשון – "קיפוד" – עבר שינויים מסיביים כדי שיוכל לעמוד בתנאי לחימה.

- החמאס פרסם את הציוד המיוחד שהותקן על משאית המרצדס, שבה נסעו הלוחמים בשטח הרצועה. לפי חמאס, כפתורי פתיחת החלונות של המשאית הוסבו למערכת הקשר של הלוחמים עם חדר הפיקוד של המבצע, ואילו על מערכת המיזוג הותקנו מצלמות אינפרה אדום.

- בנוסף לכך, על המשאית הותקנו רכיבים שיוכלו ליצור תקלה ברכב במידת הצורך, וצמיגיה הוחלפו בגומי חסין ירי. ברחבי הרכב נפרסו מערכות ניווט, קשר, צילום וכן ציוד החייאה.

- לפי חמאס, המשאית חולקה והופרדה ובחלקה האחורי והמוסתר ישבו ארבעה לוחמים. מתחת לחלונות הוחבאו נשקים למקרה חירום. לכל אחד מאנשי הכוח המיוחד הוצמד מכשיר GPS כך שיוכלו לאתר את מיקומו בכל רגע נכון.

מדיני

דיווח: מצרים מציעה הפסקת אש למשך 5 שנים בין ישראל וחמאס; בכירים בזרועות הצבאיות משתתפים בדיונים

בכירים בגדודי אל-קאסם ובפלוגות אל-קודס – הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האסלאמי – לוקחים גם הם חלק בשיחות ההסדרה הנערכות במצרים, אשר במסגרתן הונחו הצעות להפסקת אש למשך 5 שנים בין ישראל וחמאס, כך דווח היום (רביעי) בעיתון "אל קודס". * לפי הדיווח, במסגרת השיחות, נעשים מאמצים לשכנע את הצדדים לקבל הצעה להפסקת אש ארוכת טווח, שתימשך כחמש שנים. המקורות הצביעו על לחץ בינלאומי שמופעל על ראשי הארגונים על מנת להחזיר את היציבות ולהגיע להסדרה. * מקור המקורב לחמאס ציין כי הארגון לא עודכן בנוגע ל"יוזמת נמל צף" על ידי המתווכים. מנגד, הוא לא הכחיש כי הועלו הצעות בנוגע לפרויקטים הנוגעים לתשתיות אחרות ברצועה, ביניהם השגת בית חולים שדה בצפון הרצועה ומיזמי בניית תשתיות גדולים. לדבריהם, המתווכים הודיעו לגורמים שישראל נותרה מחויבת להבנות.

- העיתון הלבנוני אל-אחבאר, המקורב לחיזבאללה, דיווח הבוקר (רביעי) כי פגישתם בקהיר של מנהיג הארגון איסמעיל הנייה ומנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, עסקה בהבנות בנוגע להסרת המצור מרצועת עזה. עוד דווח כי קטאר בוחנת אפשרות לצייד את תחנת החשמל ברצועה בקו גז ישיר להפקתו, ולהעביר לחברת החשמל 25 מיליון דולר.

- הפגישות בין הצדדים בקהיר יימשכו כמה ימים בחסות המודיעין המצרי ובפיקוחו. בשלב הראשון יתקיימו פגישות אישיות של כל ארגון פלסטיני עם המודיעין המצרי וככל הנראה יהפכו בהמשך למשותפות.

- מקורות לא מצריים מסרו לעיתון הלבנוני כי הנייה צפוי להמשיך מקהיר לסבב ביקורים בקטאר, רוסיה וטורקיה. יחד עם זאת צוין כי החלטה סופית בנוגע למסעו האפשרי של מנהיג חמאס אחרי ביקורו במצרים תתקבל לאחר סיום השיחות בהקהיר ובהנחה שיושגו בהן תוצאות.

בכיר בחמאס: "לא הוצעה לנו רגיעה ארוכת טווח – איננו דנים בכך; הדרישה שלנו היא מעבר ימי"

סגן מנהיג חמאס, חליל אל-חייא, התייחס אתמול (שלישי) בריאיון לערוץ "פלסטין אל-יום" למתיחות עם ישראל, וטען: "אנו מכחישים שהוצעה לנו רגיעה ארוכת טווח – ואנחנו לא דנים בכך". לדבריו "ישנם מגעים יום-יומיים בין הגורמים השונים, בהם מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון, על מנת לעקוב אחר ביצוע ההסכמים עם הכיבוש". עוד הוסיף כי "הדרישה שלנו היא מעבר ימי. זאת, על מנת שהעם הפלסטיני יפתח אל העולם. אנחנו רוצים לסיים את המצור, לא נוכל להסכים שהעם שלנו יישאר בבית כלא גדול ושמו עזה".

דיווח: הבית הלבן מנסה לקדם הסכמי אי לוחמה בין ישראל למדינות המפרץ

הבית הלבן פנה לאיחוד האמירויות, בחריין, עומאן ומרוקו – מדינות ערביות שאינן מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל – בניסיון לקדם הסכמי אי-לוחמה עם ישראל. כך נחשף אמש (שלישי) בחדשות 13. * הסכמי אי הלוחמה אמורים להיות צעד ביניים פומבי בדרך לנורמליזציה מלאה בין ישראל לאותן מדינות ערביות – יותר מהיחסים החשאיים הקיימים היום, ופחות מהסכמי שלום וכינון יחסים מלאים.

- לפי הדיווח, במהלך השבוע שעבר נפגשה סגנית היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, טראמפ, עם שגרירי המדינות בוושינגטון. והעלתה בפניהם את היוזמה לקידום ההסכמים, וביקשה לדעת מה עמדתם בנושא. השגרירים אמרו שידווחו על המסר מהבית הלבן כל אחד למנהיגיו, ויחזרו עם תשובה בהקדם. * בימים האחרונים התקיימו בבית הלבן שיחות בנושא, שבהן השתתפו צוות אמריקני, משלחת ישראלית ונציגים מהמטה לביטחון לאומי, משרד הביטחון ומשרד המשפטים.

- בכיר בבית הלבן לא הכחיש את הפרטים ואמר כי: "ארה"ב תברך על הרחבת היחסים בין בנות הברית והשותפות שלנו במזרח התיכון אבל לא נתייחס לשיחות מדיניות חסויות ואין לנו מה להודיע בשלב הזה".

שר הביטחון חתם על צו הגבלה כלכלי נגד בכיר בחמאס-בריטניה; שרשרת של צווים לפעילים נוספים ייחתמו בקרוב

שר הביטחון בנט חתם אתמול (שלישי) על צו מנהלי ראשון מסוגו שאמור להגביל את פעילותם הכלכלית של פעילי טרור בארץ ובעולם. מדובר בפעם הראשונה שבה מפעילה ישראל כלים כלכליים פרסונליים נגד פעילי טרור בעולם.

- האנשים נגדם יופנו הצווים ייכנסו לרשימה במערכת הביטחון, שעל פי השר תהיה נגישה לכל אדם, כך שיהיה ניתן לדעת את זהותם של פעילי ארגון חיזבאללה, חמאס ואחרים.

- הצו שנחתם אתמול מתייחס למחמד ג'מיל הרש, פעיל חמאס שגורש בשנת 1992 ללבנון ומתגורר בשנים האחרונות בבריטניה. הנ"ל עומד בראש ארגון טרור המכונה "הארגון הערבי לזכויות אדם בבריטניה", אשר מהווה זרוע של ארגון חמאס בבריטניה.

- מלשכת שר הביטחון נמסר כי בקרוב ייחתמו שרשרת צווים נוספים לפעילי טרור בעולם, מה שיטיל מגבלה על יכולתם של פעילי טרור "לעשות שימוש בנכסיהם ולקדם את ענייניהם הפיננסיים ואת ענייני ארגון הטרור בארץ וגם בחו"ל, ובכך להוות כלי הרתעה אפקטיבי".

בגלל ראש הממשלה האנטישמי: ישראל תאסור כניסת דיפלומטים מלזים לרשות הפלסטינית

ישראל החליטה לאסור על כניסתם של דיפלומטים מלזים לשטחי הרשות הפלסטינית דרך ישראל, בעקבות שורת התבטאויותיו הבוטות של ראש ממשלת מלזיה. * גורם בכיר במשרד החוץ אמר: "מלזיה היא מדינה שבראשה עומד מנהיג אנטישמי. זאת מדינה שעל הדרכונים של אזרחיה נכתב שהדרכונים תקפים לכל העולם למעט מדינת ישראל. אם מוחמד ממשיך ככה – הדיפלומטים שלו לא ייכנסו".

- ראש הממשלה המלזי בן ה-94 ידוע כשונא יהודים מובהק אך טוען כי איננו אנטישמי עקב היותו פתוח לעמים שמיים אחרים מהיהודים. בין היתר כינה את היהודים "בעלי אף גדול", הטיל ספק במספר היהודים שנרצחו בשואה, ובריאיון ל-AP הוא טען ש"אנטישמיות זה מושג שהמציאו כדי למנוע ביקורת מיהודים שעושים דברים לא טובים. האפשרות למתוח ביקורת צריכה להיות פתוחה לכל". * בעבר קרא ראש הממשלה המלזי ליותר ממיליארד מוסלמים להתאחד נגד ישראל. כמו כן אמר שהיהודים שולטים היום בעולם באמצעות שליחיהם, ו"גורמים לאחרים להילחם ולמות עבורם".

חוץ

מידע מודיעיני חדש: "איראן עלולה לנסות לפגוע בכוחות או אינטרסים אמריקאים במזרח התיכון"

רשת CNN מדווחת על פי גורמים במשרד ההגנה ובממשל כי מידע מודיעיני חדש מצביע כי איראן עלולה לבצע פיגועים נגד כוחות ואינטרסים אמריקאים במזרח התיכון, לדברי אחד הגורמים "יש מודיעין עקבי על כך בשבועות האחרונים". לדברי הגורמים בשבועות האחרונים יש תזוזה של כוחות צבא וכלי נשק איראניים, שארצות הברית חוששת שישמשו למתקפה, אם משטר האייתוללות יורה על אחת כזו.

דיווח: חיל הים האיראני יערוך תרגולים משותפים עם רוסיה וסין

סוכנות הידיעות הרוסית "TASS" דיווחה אתמול (שלישי) כי חיילות הים של רוסיה, סין ואיראן יקיימו תרגולים משותפים החל מיום ראשון בעוד שלה שבועות למשך כחודש, וכי משלחות מטעם הצבאות המדוברים החלו לתאם את תכנון התרגולים המשותפים כבר לפני חודשיים. * הגנרל האיראני חוסיין קהאנזאדי טען כי מטרות התרגולים המשותפים הן חיזוק שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות, והגברת ביטחון בחלקו הצפוני של האוקיינוס ההודי, היכן שהתרחשו כמה תקריות באחרונה.

דיווח: מפקד כוח קודס, ונציג חיזבאללה בעיראק משתתפים בדיונים בעירק לקראת הקמת ממשלה חדשה – "סולימאני נמצא בבגדאד כדי לקדם מועמד ספציפי"

פוליטיקאים עיראקים ובעלי בריתם באזור התכנסו אתמול (שלישי) בבגדאד כדי לדון בהקמת ממשלה חדשה, בין המשתתפים במשא ומתן: מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה של איראן, גנרל קאסם סולימאני, והאיש של חיזבאללה בעיראק, מוחמד קוות'רני. כך דווח בסוכנות הידיעות הצרפתית. לדברי המקור לידיעה, שלא מסר פרטים נוספים, "סולימאני נמצא בבגדאד כדי לקדם מועמד ספציפי לרשת את עבד אל-מהדי". הוא הוסיף כי נציג חיזבאללה "משחק תפקיד מרכזי בשכנוע כוחות שיעיים וסוניים פוליטיים".- גורם פוליטי אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי גם גורמים אחרים מבקשים ערבויות במסגרת השיחות. "הגושים הפוליטיים רוצים לשמור על מעמדם", אמר הגורם, שתיאר את המשא ומתן כ"קשה מאוד". גורמים ממשלתיים ופוליטיים אמרו כי המפלגות שוקלות להקים ממשלת "מעבר" בת חצי שנה, שתפקח על רפורמות אלקטורליות לפני שיתקיימו בחירות מוקדמות לפרלמנט.

- בינתיים, ההפגנות נמשכו גם אתמול. בעיר השיעית נג'ף נפצעו 35 מפגינים כשחמושים בבגדים אזרחיים פתחו באש ופיזרו גז מדמיע לעבר המון שהתאסף מחוץ לקבר של מנהיג שיעי, שהיה מקורב לאיראן. ההפגנות בנג'ף הסלימו מאז שמפגינים שרפו את הקונסוליה האיראנית ביום רביעי. לפי לשכתו של המטיף הפופוליסטי מוקדתא א-סדר, נציגים שבטיים ניסו לתווך בין הצדדים, וקראו לכוחות של איש הדת להתערב. הוא טרם הגיב לפנייתם. בכרבלא, המשטרה ירתה אש חיה וגז מדמיע על מפגינים במהלך הלילה.

- בעקבות המחאה המשטרה תגברה את כוחותיה. 500 שוטרים הוצבו בעיר נסיריה, בה נרשם מספר ההרוגים הגדול ביותר בימים האחרונים ו-150 נוספים נשלחו לבצרה מחשש לפריצת מהומות בבתי כלא. בבגדאד, הרשויות הודיעו אתמול כי הם שחררו 16 אזרחים שנעצרו במהלך ההפגנות. זאת, יממה לאחר שהארגון לזכויות אדם האשים את המשטר כי אינו פועל להגנה על פעילים. (וואלה)

עיראק: "לכדנו את סגנו של מנהיג דאע"ש לשעבר אל-בגדאדי"

דוברות הצבא העיראקי הודיעה אתמול (שלישי) על לכידת מפקד דאע"ש בשם אבו חלדון בעיר כירכוכ שבצפון המדינה. לפי הודעת הצבא ודיווחים בכלי התקשורת העיראקיים, אבו חלדון היה סגנו של המנהיג הקודם של ארגון הטרור, אבו בכר אל-בגדאדי. (החדשות13)

באירן מאשרים: משמרות המהפכה טבחו בעשרות מפגינים

התקשורת האיראנית הנשלטת על ידי השלטון, אישרה את הדיווח של ה"ניו יורק טיימס", לפיו במהלך מחאת הדלק בחודש שעבר טבחו משמרות המהפכה במפגינים בערים: שיראז, סרגאן, מחאהר, ושחראר שבדרום מערב המדינה. על פי הדיווח בניו יורק טיימס בין 40 ל-100 מפגינים לא חמושים, שהסתתרו בשדה קני סוכר נורו למוות בידי משמרות המהפכה. אך בתקשורת האירנית טוענים שההרוגים היו טרוריסטים שהתחבאו, וכי כוחות הביטחון סיכלו "באופן גאוני" את מזימתם.

- לפי התקשורת האיראנית "כמה מפגינים עם נשק חם חסמו את הדרך לנמל מחאהר. בהמשך התחוללו עימותים בין כוחות המשטר למפגינים שבמהלכם נקטו כוחות המשטר פעולות להצלת חייהם של תושבי מחאהר".

- על פי עדי ראייה "המפגינים חסמו כבישים רבים המובילים לנמל אימאם חומייני, כולל כניסה לעיר צ'מראן. בשעה 9:30 בבוקר ביום שני כוחות הביטחון הגיעו למקום בו היו המפגינים. בסמוך לכיכר הייר, כאשר המפגינים לא היו חמושים אך כוחות הביטחון ירו בכל זאת לעברם". שאר המפגינים נמלטו לשדה קני סוכר וכי אחד מהם, שהיה חמוש, ירה לעבר כוחות הביטחון. השומרים הקיפו את המפגינים שהסתתרו בשדה ועל פי הערכות העדים ירו למוות בכ-100 אנשים. לאחר הטבח ערמו השוטרים את הגופות על משאית ועזבו את המקום ואילו הפצועים פונו לבית החולים על ידי בני משפחותיהם.

- מהאשאר, השוכנת במחוז חוזיסתן שבדרום-מערב איראן, שבו חי המיעוט הערבי, דוכאה באלימות על ידי כוחות הביטחון. האוכלוסיב במחוז העשיר בנפט טוענת לקיפוח מצד הממשל המרכזי של איראן, וקבוצות בדלניות תקפו בעבר את צינורות הנפט באזור. תיעודים מהאזור שפורסמו ברשת הראו מחאות שלווה, כמו גם עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון.

- נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב אמש (שלישי) כי "ארצות הברית של אמריקה תומכת באנשים האמיצים באיראן שמפגינים למען חירותם". מוקדם יותר נשאל טראמם בידי כתבים בפסגת נאט"ו אם ארצות הברית יכולה לעשות יותר, והשיב: "אני מעדיף לא לענות עכשיו. זה דבר נורא ואני חושב שהעולם צופה, אבל הרבה מאוד מאוד אנשים נהרגים עכשיו באיראן בגלל שהם מפגינים. רק בגלל שהם מפגינים".

- בתוך כך, נשיא איראן חסן רוחאני קרא היום (רביעי) לשחרר את כל המפגינים הלא חמושים ואת החפים מפשע שנעצרו בזמן המחאה נגד העלאת מחירי הדלק, שבועיים אחרי עימותים אלימים שלפי ארגון זכויות האדם אמנסטי גבו את חייהם של יותר מ-200 איש. לדבריו, "צריך להפגין את מידת הרחמים הדתית והאסלאמית, ויש לשחרר את אותם חפים מפשע שהפגינו נגד העלאות מחיר דלק ולא היו חמושים" * בשבוע שעבר אמר חבר פרלמנט כי כ-7,000 מפגינים נעצרו, אך רשות מערכת המשפט דחתה את המספרים שהציג.

קוריאה הצפונית: על ארה"ב לשנות את מדיניותה העוינת כלפי צפון קוריאה; טראמפ: המו"מ נמשך, אם נצטרך להשתמש בכוח הצבאי שלנו נגד קוריאה הצפונית – נעשה זאת

משרד החוץ של צפון קוריאה שיגר אתמול פעם נוספת מסר מאיים כלפי ארה"ב ומזהיר שעד הסוף השנה עליה לשנות את מדיניותה העוינת כלפי צפון קוריאה. לדברי שר החוץ הצפון קוריאני, "צפון קוריאה עשתה את המקסימום שלא לסגת מהצעדים שעשתה ביוזמתה שלה, מה שנשאר לעשות כעת נשאר לפתחה של ארה"ב, והיא תחליט בעצמה איזו מתנה היא רוצה לקבל". לדבריו, הקריאה של ממשל טראמפ לשיחות נוספות הן לא יותר "טריק מטופש שנועד לחייב את קוריאה הצפונית למשא ומתן ולנצל זאת לצורכי הבחירות לנשיאות בשנה הבאה".

- אתמול בבוקר אמר טראמפ במסיבת עיתונאים שקיים בלונדון, במהלך ועידת נאט"ו. כי "אנחנו נושאים ונותנים עם קוריאה הצפונית. אבל הם צריכים לשאת בנטל בצורה יותר הוגנת. אם נצטרך להשתמש בכוח הצבאי שלנו – נעשה זאת".

- אתמול (שלישי) חגגה קוריאה הצפונית את השלמת פרוייקט הדגל של המנהיג קים ג'ונג און – להקמת עיר חדשה, ששמה סמג'יון (Samjiyon). העיר מתוארת כ"אוטופיה סוציאליסטית", עם דירות חדשות, בתי מלון, אתר סקי וחיי מסחר ותרבות. על פי סוכנות הידיעות הממשלתית, KCNA העיר יכולה להכיל 4000 משפחות. החגיגה הגדולה כללה זיקוקי דינור, ותמונות שפורסמו בעיתון של השלטון הראו את קים מחייך בעודו חותך את הסרט לחנוכת העיר.

- העיר היא אחת היוזמות הכלכליות הגדולות של קים, בניסיון להביא לכלכלה שנסמכת על עצמה, אולם בניית העיר התעכבה, בעיקר בגלל מחסור מחומרי בניין, וכוח עבודה כתוצאה מהסנקציות הכלכליות על המדינה בשל תוכנית הגרעין שלה. העיכוב בבנייה הביא את המשטר להעביר גדודי עבודה, שעריקים מהמדינה הטוטליטרית ופעילי זכויות אדם כינו "עבדים" משום שהם לא מקבלים תשלום על עבודתם, אוכלים אוכל גרוע ומחוייבים לעבוד יותר מ-12 שעות ביממה למשך 10 שנים, בתמורה לאפשרות להתקבל לאוניברסיטה או להצטרף למפלגה הקומוניסטית.

בעקבות תמיכתה במפגינים: סין אוסרת על צבא ארה"ב לבקר בהונג קונג

סין הודיעה שלשום (שני) כי היא משעה את בחינת הבקשות של כלי טיס וכלי שיט אמריקניים לבקר בהונג קונג, בתגובה לחקיקה שעברה בקונגרס האמריקני, התומכת במפגינים בעיר הנמצאת תחת שלטונה של בייג'ינג. * הממשלה גם הטילה סנקציות על המטה האמריקני של ארגון משמר זכויות האדם, בטענה כי הוא תומך במפגינים "קיצונים ואלימים" בהונג קונג, ועל כמה ארגוני זכויות אדם נוספים. * בשבוע שעבר הזהירה סין כי היא תנקוט "צעדי נגד תקיפים" אחרי שהנשיא דונלד טראמפ חתם על החקיקה שהעבירו הדמוקרטים והרפובליקנים. דובר משרד החוץ בבייג'ינג אמר כי ייתכנו צעדים נוספים, אם ארצות הברית לא תשנה את מדיניותה.

- גורם ביטחוני אמריקני, שדיבר בעילום שם, אמר כי למהלך של סין לא תהיה השפעה על הפעילות הצבאית האמריקנית. ביקוריהם של כלי שיט וטיס אמריקניים בהונג קונג נדחים לעתים, בזמנים של מתיחות עם סין. (רויטרס)

אחרי הצטרפות בלומברג למירוץ הדמוקרטי: קמפיין טראמפ הודיע כי יסרב לשתף פעולה עם סוכנות הידיעות בלומברג

קמפיין טראמפ הודיע שלשום (שני) כי יסרב לסיקור של עיתונאים מרשת בלומברג, שבבעלות המיליארדר מייקל בלומברג שנכנס למרוץ הדמוקרטי לקראת הבחירות בשנה הבאה. * אחרי הצטרפותו לפריימריז הצפופים בשבוע שעבר, הודיעה הרשת כי היא תפסיק לסקר באופן ביקורתי מועמדים אחרים במפלגה הדמוקרטית, אך ימשיך לכסות את ממשלו של הנשיא. בקמפיין של טראמפ אמרו כי זאת הוכחה ל"הטיית הסיקור" של בלומברג וכתביה לא יקבלו אישורי כניסה לעצרות או לאירועי קמפיין אחרים של הנשיא הרפובליקני. מנהל הקמפיין של טראמפ אמר כי "נקבע אם לשתף פעולה עם כתבים מסוימים או לענות לשאלות מבלומברג על בסיס כל מקרה לגופו". * בתגובה, אמר העורך הראשי של בלומברג, ג'ון מייקלת'ווייט, כי הטענות לסיקור מוטה "לא יכולות להיות רחוקות יותר מהאמת".

בעולם היהודי

אנטישמיות בצרפת: למעלה ממאה קברים חוללו בבית עלמין יהודי בצרפת

ונדליזם חמור בבית עלמין יהודי בצרפת: לפחות מאה מצבות בבית עלמין יהודי בשטרסבורג שבמזרח צרפת הושחתו אמש (שלישי) כשרוססו עליהן צלבי קרס וכתובות נאצה. הרשויות המקומיות פתחו בחקירה ומסרו כי מדובר במקרה שלישי במהלך השנה האחרונה של השחתת קברים וריסוס כתובות נגד יהודים במחוז.

ה

 

פורסם בקטגוריה עיקר | עם התגים , , , , , , | להגיב

"הערב רוקדים" בתיאטרון יפו: יורים ובוכים, רוקדים ואוהבים

★★★★★

כולם רוצים לרקוד, אבל תמיד יש מישהו או משהו שמפריע באמצע. זה הסיפור של "הערב רוקדים". להקת אמנים מציגה תמונות מחיי היישוב היהודי מתחילת המאה העשרים, דרך הקמת המדינה ועד ימינו. המופע, שמתרחש באולם ריקודים בבית קפה יפואי, מציג את מערכות היחסים בין האנשים בכל תקופה – אהבות, בגידות, אכזבות. מסתבר, שהרבה רומנטיקה היתה פעם.

וגם רומנטיקה. צילום: רדי רובינשטיין

הכל מתרחש על רקע האירועים בחוץ. ביניהם – המרד הערבי נגד הבריטים והיהודים, הקמת המדינה, תקופת הצנע, ששת הימים, האינתיפאדה, רצח רבין, חגיגות המילניום, החזרה בתשובה.

גבי אלדור (שגם מופיעה) ויגאל עזרתי כתבו וביימו, סיני פתר שותף לכתיבה. על הבמה תשעה שחקנים, רקדנים וזמרים, יהודים וערבים, וגם סופי צדקה המקסימה, שבעיני היא הדמות הבולטת במופע. עוד משתתפים: יאיר ורדי, יונתן אגסי, מורד חסן, כפיר עמרם-ליבנה, ראודה סלימן, רחלי פנחס ודוד שמול.

מדובר בתיאטרון תנועה, ללא מילים, עם מוזיקה, ריקודים ולהיטים מתקופות שונות. השירים והריקודים אמורים לשקף תופעות בחברה הישראלית והערבית, פלוס כמה רמיזות פוליטיות, וגם לבטא את החלום שיהיה כאן שלום.

כולם רוצים שלום. צילום: רדי רובינשטיין

על הבמה הקטנה והאינטימית של תיאטרון יפו יש לא מעט חן ונאיביות, אבל הרצון להכיל מאה שנים במופע אחד מביא להצגה פשטנית, בלי שיאים מיוחדים ורק עם רגעים בודדים, שמעוררים חיוך או התרגשות. התוצאה: "הערב רוקדים" הוא מופע נחמד, לא מלהיב, שמיועד בעיקר לחובבי נוסטאלגיה ואולי גם לאוהבי מחול. תיאטרון ממש לא ראיתי שם.

פורסם בקטגוריה אירוע, ד, הצגות, תיאטרון, תרבות | להגיב