עיקר החדשות – מהדורת הבוקר – יום ראשון 23 בספטמבר 2018

כותרות המהדורה

    דיווח: חמאס ירחיב את ההפגנות בגבול עזה לכל ימי השבוע – "ביום ובלילה" (בטחוני)

    טרור התבערה מחריף: בלון נושא נפץ התפוצץ ביישוב בעוטף עזה (בטחוני)

    תקרית הפלת המטוס הרוסי | רוסיה דחתה את תוצאות התחקיר שהציגה ישראל ותציג היום תחקיר משלה לתקרית (בטחוני)

    אבו מאזן נפגש עם נשיא צרפת: מוכנים למשא ומתן פומבי או חשאי עם ישראל (מדיני)

    ספרד פועלת לקדם הכרה אירופית במדינה פלסטינית (מדיני)

    דיווח: מדינה מוסלמית שוקלת לפתוח את השגרירות בירושלים (מדיני)

    דיווח: רומניה הבטיחה לפלסטינים שהשגרירות לא תעבור לירושלים (מדיני)

    לפחות 29 הרוגים מירי במצעד צבאי באיראן; המנהיג העליון של איראן האשים את מדינות המפרץ; ארגון בדלני סוני קיבל אחריות לפיגוע (חוץ)

    באמצעות הקלטות סתר: משרד המשפטים האמריקני ניסה להוביל מהלך להדחת טראמפ בטענה שאינו כשיר לתפקידו; סגן התובע הכללי מכחיש (חוץ)

    דיווח: ר"מ בריטניה החלה לגבש תכנית חירום לקראת בחירות בזק בתוך חודשיים (חוץ)

    קידוש ה': רבבות שומרי השבת – בראשות גדולי התורה – הפגינו בבני ברק נגד חילולי השבת המתבצעים בעיר מטעם הממשלה (חרדים)

תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי)

    היום: מעונן חלקית וייעשה נאה. ללא שינוי של ממש בטמפרטורות. הלילה: מעונן חלקית

    שני: מעונן חלקית וייעשה נאה. ללא שינוי של ממש בטמפרטורות.

    שלישי: מעונן חלקית וייעשה נאה. ללא שינוי של ממש בטמפרטורות.

    רביעי: מעונן חלקית עד בהיר. ירידה קלה בטמפרטורות בעיקר בהרים ובפנים הארץ.

התחזית: לקראת החג – עלייה קלה בטמפרטורות; הקלה רק ביום רביעי

מזג האוויר יהיה בהיר ברוב שעות היום, ולקראת הערב יהיה נעים ברוב אזורי הארץ. בשני תחול התחממות נוספת וייעשה חם מעט מהרגיל לעונה. ברביעי תחול ירידה קלה במעלות (חדשות10)

החדשות

מקרה מוות בגינת צ״ארלס קלור ת״א

לפני זמן קצר התקבל דיווח במוקד 100 של משטרת ישראל  אודות מקרה מוות של אישה כבת 40 ( תושבת כרמיאל) האישה מתה ככל הנראה מלקיחת חומר אסור.

מיד עם קבלת הדיווח הגיעו למקום כוחות של משטרת ישראל אשר פתחו בבדיקת נסיבות האירוע ועיכבו לחקירה  2 מעורבים ( 40 , ת״א),החקירה נמשכת

במוקד 100 של משטרת ישראל התקבלה הודעה ממד"א על  3 פצועים מהכפר מג'אר (30,27 ו-33)  שפונו  לבית חולים פוריה כשהם מוגדרים במצב בינוני ועל גופו של אחד מהם סימני דקירה.

בשלב זה הפצועים אינם משתפים פעולה.

 עם קבלת התלונה חוקרי משטרת ישראל החלו באיסוף ממצאים, איתור זירת האירוע ופתחו בחקירת נסיבות האירוע.

חברת החשמל: נוכלים פונים ללקוחות בבקשה למסור פרטי אשראי

החברה מסרה כי נעשה ניסיון לדוג פרטים מלקוחות באמצעות הודעת מייל מכתובת ג'ימייל. בהודעה נכתב כי אירעה תקלה בשרתי החברה ועל הלקוח למסור שוב את פרטיו. "ככל הנראה מדובר בניסיון הונאה, יש להמנע ממסירת כל פרטי כרטיס אשראי"

בג"צ קבע כי לצבא אין סמכות לעצור או לגייס חרדים שקיבלו דיחוי בזמן חוק טל אך מסרבים להתייצב בלשכות הגיוס מאז ביטולו

עם פקיעת חוק טל לא חל כל הסדר דיחוי לתלמידי ישיבות תורניות, אך ברשויות הצבא בחרו שלא לזמן את בני הישיבות להתייצבות ואו לגיוס. כשעד לסוף שנת 2014, נמנעו רשויות הצבא, משיקולים פנימיים שלהם, להזמין את בני הישיבות ילידי שנתונים 1992-1995 לחדש את בקשתם לדחיית שירות * לפי סעיף 20 לחוק שירות בטחון, כל מי שערב ביטול חוק טל חסה תחת צו דחיית שירות מכוחו, ולא נקרא לבצע הליכים לקראת גיוס או לא נקרא לגיוס לשירות ביטחון עצמו, עד אשר מלאו לו 20 שנים, וממילא עד אשר חלפה שנה תמימה מתום מועד דחיית השירות שלו אין לצבא עוד סמכות לקרוא לו לגיוס. * בג"ץ נענה לעתירה אשר הוגש באמצעות עו"ד נדב גדליהו וגל נשרים ואסר על המדינה לגייס או לעצור את העותרים והבהיר למדינה כי "זה נושא שבמהותו לא ראוי לפסיקה פרשנותית אלא להסדרה בחוק. במסגרת החוק אתם יכולים לתת מענה לשאלה הזו. השאלה הזו רחוקה מלהיות פשוטה ומובנת מאליה, או להיות מוסדרת באמצעות פרשנות תכליתית".

בטחוני

במהלך הלילה עצרו לוחמי צה"ל וכוחות שב״כ, מג"ב ומשטרת ישראל באיו"ש 18 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוהב"ט. החשודים הועברו לחקירת כוהב"ט.

בהמשך להשלכת מטען צינור בייצור עצמי לעבר היישוב בית אל בליל שישי האחרון, הלילה פעלו לוחמי צה"ל וכוחות מג"ב במחנה הפליטים ג׳ילזון שבמרחב החטיבה המרחבית "בנימין". במסגרת הפעילות, עצרו מספר חשודים העוסקים בטרור וסחר באמצעי לחימה. צה"ל ימשיך לפעול כל העת במטרה לסכל את הטרור ולשמור על הביטחון במרחב.

כמו כן, במהלך סריקות של לוחמי צה״ל למציאת אמצעי לחימה בלתי חוקיים בעיר שכם תפסו הלוחמים שני נשקים בייצור עצמי. הממצאים הועברו לידי כוהב״ט.

ההפגנות בגבול הרצועה: חייל נפצע קל מרסיס, פלסטיני בן 20 נהרג

למעלה מ-12 אלף פלסטינים השתתפו ביום שישי בהפגנות הקבועות במספר מוקדים על גדר המערכת ברצועת עזה, הפלסטינים השליכו רימונים ומטענים והביאו לפציעת חייל באורח קל. ממזרח לעיר עזה דווח כי צעירים חתכו את גדר התיל הסמוכה לגדר המערכת. ערוץ אל-ג'זירה פרסם תיעוד שבו נראים צעירים מרצועת עזה חותכים את גדר המערכת ונכנסים לישראל, ובהמשך חזרו לרצועה ללא פגע * לפי משרד הבריאות הפלסטיני במהלך ההפגנה נהרג מפגין אחד ו-159 נפצעו, מתוכם 33 פצועים מירי חי, ו-4 במצב קשה * בתגובה לפציעת החייל מרסיס תקף חיל האוויר מספר יעדים בצפון הרצועה

- מפקד חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, שהגיע להפגין נוכחות בהפגנות ממזרח לעיר עזה, אמר בראיון לערוץ אל-קודס מאזור ההפגנות בעזה: "יצאנו עם ההמונים כדי לומר שאנו ממשיכים עד להשגת מטרות עמנו בכל הקשור לשבירת המצור אחת ולתמיד".

- הצוות העליון המארגן את צעדות השיבה קרא לציבור להשתתף בפעילות שתערך ביום השישי הבא תחת הכותרת "יום שישי של אינתיפאדת אל-אקצא"

דיווח: חמאס ירחיב את ההפגנות בגבול עזה לכל ימי השבוע – "ביום ובלילה"

העיתון "א-שרק אל-אווסט" מדווח כי הנהגת חמאס תרחיב את ההפגנות השבועיות המתקיימות בסמוך לגדר הרצועה, כך שיתקיימו בכל ימות השבוע, ביום ובלילה.

טרור התבערה מחריף: בלון נושא נפץ התפוצץ ביישוב בעוטף עזה

בלון נפץ נפל בסוף השבוע סמוך לבתי מגורים מאוכלסים במושב מלילות, ועם נחיתתו הופעל מנגנון הנפץ שהיה מחובר אליו – והתפוצץ. לדברי תושבים במושב "היה פיצוץ ממש חזק" * העיתון "א-שרק אל-אווסט" מדווח כי בתגובה לכישלון במאמצי ההרגעה והפיוס יחודש שיגור בלוני התבערה

    אזעקת שווא הופעלה הלילה בעוטף עזה * התרעה נשמעה הלילה במועצה האזורית אשכול שבעוטף עזה, ולאחר בחינת הנסיבות בגינן הופעלה האזעקה, הודיעו בצבא כי מדובר היה באזעקת שווא

    בחסדי שמים סוכל ניסיון פיגוע טרור בעפולה * אלמוני התקשר למשטרה ודיווח על צעיר תושב הרשות שעומד לבצע פיגוע בעפולה. מאוחר יותר נמסר מספר הרכב. החשוד נתפס והוא הועבר לחקירה

תקרית הפלת המטוס הרוסי | רוסיה דחתה את תוצאות תחקיר הפלת המטוס שהציגה ישראל ותציג היום תחקיר משלה לתקרית

רוסיה דחתה את ממצאי הדוח שהציגה המשלחת הצבאית בראשות מפקד חיל האוויר, אודות התקיפה בלטקיה ואף דרשה מישראל לערוך תחקיר חדש. המשלחת הציגה לרוסים הוכחות שישראל לא אחראית לתקרית, ובין היתר השמיעה את שיחת הטלפון שקדמה לתקיפה בין הצבא לרוסים בבסיס חמימים.

- ע"פ הודעת הצבא המשלחת הציגה מפות, מסמכים ומצגת שמראה את שלב התקיפה עד להפלת המטוס הרוסי שלב אחר שלב. הגורם הוסיף כי "הסורים ירו לעבר המטוס הרוסי יותר מ-20 טילים נגד מטוסים באופן לא מקצועי. הראנו לרוסים באופן ברור שהטילים שנורו על המטוס שלהם נורו בשלב של נחיתת מטוסי חיל האוויר בישראל, כאשר באותו שלב המטוס הרוסי נמצא מזרחית ללטקיה בכיוון נגדי לתנועת המטוסים הישראלים".

- משרד ההגנה של רוסיה צפוי לפרסם היום דו"ח על נסיבות הפלת המטוס בסוריה – "תיאור הטרגדיה דקה אחר דקה יוצג עם נתונים אובייקטיבים ממכ"מים באזור"

- משרד ההגנה הרוסי הכחיש את הטענה על כך שהייתה תקלה במטוס הרוסי שהופל בסוריה, ואמר כי למערכות הנ"מ הסוריות לא הייתה מערכת "מדברת/מקשרת", ולכן למערכת ההגנה לא הייתה דרך לזהות את המטוס הרוסי

- שר החוץ הצרפתי הצדיק בראיון לעיתון "לה מונד" את הפעולות הצבאיות הישראליות בסוריה: "אמרתי לאיראנים שנוכחותם הקבועה בסוריה תהפוך את הסכסוך לסכסוך אזורי. הישראלים אינם יכולים להסכים לקבוצות איראניות חמושות או לנשק שהועבר לרשות ארגונים כמו חיזבאללה"

דיווח: רוסיה תסגור לחלוטין את המרחב האווירי מעל המים הטריטוריאליים של סוריה

ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה דווח, כי הרוסים מתכוונים לסגור את המרחב הטריטוריאלי הסורי, לאחר שהצבא הרוסי יסיים את תמרוניו שם. זאת בתגובה לנפילת המטוס בזמן תקיפת ישראל בלטקיה.

    אחרי הפלת המטוס: רוסיה מחפשת שרידים בים * ספינה של חיל הים הרוסי תגיע לאזור ההתרסקות של מטוס האליושין 20, שהופל על ידי מערכת נ"מ סורית ביום שלישי, כדי לחלץ "ציוד ביון רגיש וסודי"

    השר לענייני מודיעין: פוטין סינן את אסד ולא ענה לשיחותיו אחרי הפלת המטוס הרוסי; בקרמלין מכחישים * השר לענייני מודיעין וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני אמר בראיון לגל"צ בסוף השבוע כי קיימת מתיחות בין נשיא רוסיה פוטין ובין נשיא סוריה אסד בעקבות התקרית במהלכה יירט הצבא הסורי מטוס רוסי – "נשיא רוסיה לא ענה לאסד לטלפונים. הוא ודאי זועם על מה שהם עשו, וכבר אמר שישראל לא אשמה במה שקרה". לדבריו, "אסד ניסה להשיג אותו ופוטין לא ענה לו, לכן הוא שלח איזה מכתב" * דובר הקרמלין הכחיש את הדיווחים לפיהם פוטין סינן את אסד ולא ענה לשיחותיו: "זה לא נכון, אל תאמינו לדיווחים הללו".

מדיני

אבו מאזן נפגש עם נשיא צרפת: מוכנים למשא ומתן פומבי או חשאי עם ישראל

יו"ר הרשות הפלסטינית נפגש בפריז עם נשיא צרפת מקרון וביקש למסור לאמריקאים את נכונותו לשוב לשולחן המו"מ. לדבריו הצד הפלסטיני מוכן "לכל מו"מ עם ישראל, שיתנהל בחשאי או בגלוי, כשהמתווך הוא הקוורטט הבינ"ל או כל מדינה ערבית אחרת" * לדברי בכירים פלסטיניים אבו-מאזן מנהל נסיון אחרון להציל את פתרון 2 המדינות הן דרך האירופים וגם באמצעות נאום באסיפה הכללית של האו"ם. אם ייכשלו מאמציו, הוא עשוי להשהות ההכרה בישראל ואף להכריז על השטחים הפלסטיניים כ"מדינה תחת כיבוש"

- ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר ל'כאן חדשות' כי הוא שותף להערכות על סכנת התלקחות כללית בשטחים עקב המתיחות בין ישראל לחמאס: "נוצר מצב קשה מאוד"

- בכיר חמאס, סאמי אבו זוהרי: "הצהרותיו של אבו מאזן לפיהן הוא דבק במו"מ עם ישראל, משקפות את חוסר האמינות של סירובו לעסקת המאה. הדבר מייצג את הפגיעה של יו"ר הרשות הפלסטינית בעם הפלסטיני שמותקף ע"י ישראל באופן יומי"

ספרד פועלת לקדם הכרה אירופית במדינה פלסטינית

שר החוץ של ספרד אמר בשבוע שעבר בוועידת מנהיגי האיחוד האירופי באוסטריה כי ממשלת ספרד תקדם מהלך אירופי להכרה בעצמאות מדינה פלסטינית ללא קשר לחזון שתי המדינות. לדבריו, בכוונתו לפתוח בקרוב בהליך התייעצויות "אינטנסיבי" עם מקביליו ביבשת לקביעת לוח זמנים, כדי לגבש עמדה משותפת בנושא. אם זו לא תושג, אמר כי ספרד תשקול לקדם לבדה הכרה במדינה פלסטינית. * באיחוד האירופי ישנן חילוקי דעות לגבי מהלך חד-צדדי מסוג זה. * שר החוץ של הרש"פ, ריאד אל-מאלכי, בירך את החלטת ממשלת ספרד להכיר במדינה הפלסטינית: "שמחים מאוד מהכוונות הרציניות של ממשלת ספרד – מדובר בהצהרה מבורכת ומעודדת" * לפי הרשות הפלסטינית, 139 מדינות מכירות כיום בפלסטין.

דיווח: מדינה מוסלמית שוקלת לפתוח את השגרירות בירושלים

נשיא קוסובו פנה לממשלת ישראל והציע לבחון הכרה בארצו כמדינה עצמאית ובתמורה, קוסובו תיצור תקדים של שגרירות מדינה מוסלמית בירושלים * עד היום נמנעה ישראל מלהכיר בעצמאותה של קוסובו, בשל החשש הישראלי מיצירת תקדים בדבר הכרזת עצמאות של עם מוסלמי הטוען לריבונות בשטח שנוי במחלוקת, אשר עשוי להקל על הרשות הפלסטינית לנקוט בצעד דומה, וכך לאפשר את הקמתה של מדינה פלסטינית ריבונית, צעד שמדינת ישראל מתנגדת לו בתוקף. וכן בשל רצונה של ישראל בשמירת הקשרים עם סרביה איתה היא מנהלת אינטרסים צבאיים וכלכליים משמעותיים בה * למרות העובדה שיותר מ-111 מדינות – כולל ארה"ב – מכירות בקוסובו, היא אינה חברה באו"ם, כתוצאה מווטו שהטילה רוסיה במועצת הביטחון בשל התנגדותה הנחרצת להכרה בעצמאות קוסובו.

דיווח: רומניה הבטיחה לפלסטינים שהשגרירות לא תעבור לירושלים

נציג הרשות הפלסטינית במדינה המזרח אירופית טען כי בתמורה לתמיכה פלסטינית במועמדות הומנית למועצת הביטחון של האו"ם – השגרירות לא תעבור לבירת ישראל

אולמרט: "אבו מאזן הוא השותף היחיד לשלום"; הליכוד: "אולמרט הפך לדוברו של אבו מאזן"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, נועד בפריז עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר כי "אין תחליף לפתרון שתי המדינות והנשיא עבאס הוא השותף היחיד". ע"פ הדיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית אולמרט אף אמר כי אבו מאזן לא התנגד לתוכניתו המדינית "הוא לא אמר לא ולא אמר כן, אך אילו נשארתי ראש ממשלה לזמן ממושך יותר, היינו יכולים להשיג שלום"

- גורם בכיר בליכוד התייחס לפגישה בין אולמרט לאבו מאזן ואמר כי "אולמרט הפך לדוברו הנאמן של יו"ר הרשות. בארה"ב ובמדינות ערביות רבות כבר הבינו שאבו מאזן הוא המכשול האמיתי לשלום ושמשמעות הדרישות הקיצוניות שהוא מציב איננה שלום אלא חיסולה של מדינת ישראל" * שר המשטרה ארדן אמר כי "אולמרט הזיק לישראל בזירה הבינ"ל בפגישתו עם אבו מאזן", לדבריו "אולמרט, המנותק מהאמת ומהמציאות, מתייצב לצד המסית אבו מאזן" * ח"כ מייקל אורן: "הפגישה הייתה נחשבת לפשע פדרלי בארה"ב" * ח"כ חזן: "המחבל הזקן כבר לא רלוונטי וכך גם אולמרט"

    דרום אפריקה השיבה את שגרירה לישראל, זאת לאחר שלפני ארבעה חודשים, החזירה אותו לפרטוריה במחאה על הרג הפלסטינים בהפגנות סמוך לגדר הרצועה, ביום שבו נחנכה השגרירות האמריקנית בירושלים

    דיווח: יוזמה קטארית להרגעת המהומות בעזה ביום העברת השגרירות האמריקנית לא הובאה לעיון רה"מ * שר החוץ של קטאר ניסה להעביר במאי באמצעות מתווכים מכתב לנתניהו ובו הצעה להרגעת הרוחות בעזה בניסיון למנוע מרחץ דמים ביום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים, כך דווח בחדשות עשר. אך יועציו של נתניהו סירב להפגיש את המתווכים עם רה"מ וישראל התדרדרה לעימות

    המגעים לפיוס פנים פלסטיני: בכירים במודיעין המצרי נפגשו עם ראשי חמאס ברצועת עזה * על רקע הקיפאון במאמצי הפיוס עם פתח ובמגעי ההסדרה עם ישראל: משלחת של בכירים במודיעין המצרי ביקרה בעזה ונפגשה עם בכירים בחמאס. במהלך הפגישה שהתמקדה בנושא הפיוס הלאומי ונמשכה מספר שעות הוצגו גישות המתבססות על ההבנות וההסכמים שהושגו בעבר בין תנועת פתח לחמאס

חוץ

צבא איראן ומשמרות המהפכה בתרגיל משותף: "אויבינו יספגו מכה קשה אם יתקפו"

לרגל ציון 38 שנים למלחמת איראן עיראק, פתחו צבא איראן ומשמרות המהפכה בתרגיל נרחב במפרץ הפרסי. בכיר איראני: "אם אויבנו ינקטו בפעולות צבאיות נגד איראן, הם יספגו מכה מוחצת" (מעריב)

לפחות 29 הרוגים מירי במצעד צבאי באיראן; המנהיג העליון של איראן האשים את מדינות המפרץ; ארגון בדלני סוני קיבל אחריות לפיגוע

לפחות 29 בני אדם, מתוכם 12 חיילי משמרות המהפכה, נהרגו וכ-60 חיילים ואזרחים נפצעו במתקפת ירי חריגה במצעד צבאי לציון פרוץ מלחמת אירן-עירק. * חמושים רכובים על אופנוע ירו על חיילים ואזרחים במצעד הצבאי בו השתתף הנשיא רוחאני שהתקיים בעיר אהוואז בירת מחוז חוזסטאן בה רוב התושבים סונים המתנגדים למשטר. עדי ראייה סיפרו כי כמה חמושים ניסו לפרוץ למצעד ולאחר שנכשלו, פתחו באש לעבר הצועדים ולעבר הבמה.

- התקשורת האיראנית מדווחת כי שלושה מהמחבלים שאחראים לפיגוע חוסלו, ומחבל רביעי נעצר

תנועה ערבית אנטי-ממשלתית בשם "ההתנגדות הלאומית של אהוואז" קיבלה אחריות על ביצוע פיגוע הירי. גם בדאעש נטלו אחריות על הפיגוע, ופרסמו הודעה לפיו "יצאה לדרך יחידה של חיילי הח'ליפות לעבר מפגן צבאי של כוחות הבאסיג'. אנחנו אומרים לשיעים הכופרים שהתחייבנו לנקום עבור הסונים. בקרוב תקצרו את פירות העריצות שלכם", אך דובר צבא איראן אמר כי "התוקפים באהואז לא שייכים לארגון המדינה האסלאמית, אלא קשורים לארה"ב ולישראל".

- גורם צבאי איראני אמר כי התוקפים אומנו על ידי שתי מדינות מהמפרץ הערבי והיו מקושרים לארה"ב ולמוסד

- המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר כי "הפיגוע הוא מזימה של מדינות הבובה של ארה"ב, שמטרתן לערער את ביטחון מדינתו". עוד הוסיף כי "כוחות הביטחון פועלים לאתר את המעורבים ולהביא אותם למשפט בהקדם האפשרי"

- נשיא רוסיה פוטין מסר לנשיא איראן רוחאני את תנחומיו על הפיגוע בדרום המדינה, והוסיף כי הוא "מוכן להאיץ את המאמצים המשותפים למלחמה בטרור"

- פקידים אמריקנים גינו את הפיגוע במהלך מצעד צבאי באיראן ואמרו כי וושינגטון מגנה כל פעולת טרור ואובדן חיי אדם חפים מפשע * דוברת המועצה לביטחון לאומי האמריקני אמרה כי "ארצות הברית ניצבת לצד העם האיראני ומעודדת את המשטר להתמקד בביטחון אזרחיהם בבית"

- איראן זימנה את שגרירי הולנד, דנמרק ובריטניה כדי למחות על ההגנה שהן מעניקות לגורמי אופוזיציה. בהודעה שפרסם משרד החוץ בטהראן נאמר כי אין זה ראוי ששלוש המדינות המדוברות לא רשמו את ארגוני האופוזיציה כארגוני טרור

באמצעות הקלטות סתר: משרד המשפטים האמריקני ניסה להוביל מהלך להדחת טראמפ בטענה שאינו כשיר לתפקידו; סגן התובע הכללי מכחיש

הניו יורק טיימס מדווח כי סמוך לתחילת עבודתו כסגן התובע הכללי של ארה"ב לפני כשנה, הציע סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין להקליט בחשאי את דונלד טראמפ בבית הלבן, על מנת לחשוף את הכאוס בהתנהלות בבית הלבן, ולאחמ"כ לגייס את הקבינט כדי להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה – העברת הסמכויות מהנשיא אם נבצר ממנו לבצע את תפקידו – בטענה שאינו כשיר לתפקידו. * רוזנשטיין, האחראי ישירות על חקירת התובע המיוחד, הכחיש כי "פעל או הורה" להקליט את נשיא ארצות הברית כחלק ממהלך להדיחו מתפקידו

- בעצרת במדינת מיזורי אמר נשיא ארה"ב טראמפ כי "יש צחנה מתמשכת במחלקת המשפטים, ואנחנו הולכים להיפטר ממנה". לדבריו במשרד המשפטים יש גם אנשים מצוינים אך גם כמה רעים במיוחד. טראמפ לא נקב בשמות אך בעת האחרונה התנצח הנשיא האמריקני עם בכירי מערכת המשפטים על רקע החקירות המתנהלות נגדו

דיווח: ר"מ בריטניה החלה לגבש תכנית חירום לקראת בחירות בזק בתוך חודשיים

ה"סאנדיי טיימס" מדווח כי יועציה של ראש ממשלת בריטניה הסופגת ביקורת על כישלונה במו"מ עם האיחוד האירופאי החלו בתכנון תכנית מגירה שתוביל לרעידת אדמה פוליטית בממלכה, ע"פ הדיווח הצוות החל בתכנון קיום בחירות בזק מתוך חודשיים בלבד

מעבורת טבעה באגם בטנזניה, מאות נהרגו

לפחות 218 מנוסעי המעבורת טבעו למוות באגם שבצפון המדינה האפריקנית. כמאה בני אדם הצליחו להיחלץ מהמעבורת כשהחלה לשקוע. ואדם נוסף חולץ בחיים. והוא מאושפז במצב אנוש, ולפי ההערכות גופות נוספות עדיין כלואות בכלי השיט ששקע מטרים ספורים מהחוף * מחקירה ראשונית עלה כי המעבורת שקעה בשל עודף נוסעים, והתהפכה לאחר התקהלות בצד אחד של הסיפון. * מספר הנוסעים עדיין לא פורסם, אולם המעבורת תוכננה ל-101 בני אדם בלבד, הרבה מעל מניין ההרוגים.

ארה"ב הטילה סנקציות על סין לאחר שרכשה מטוסי קרב ומערכות טילים מרוסיה; מפקד חיל הים הסיני הוחזר מביקור בארה"ב

לטענת הממשל, רכישת מטוסי קרב ומערכות נ"מ מתקדמות תוצרת רוסיה על ידי סין מפרות את העיצומים שהטילה על מוסקבה בשל סיפוח קרים והתערבותה בבחירות. * סנקציות הוטלו גם על 33 גורמים רוסיים. * הקרמלין: "הסנקציות האמריקניות עוינות ומערערות את היחסים" * בייג'ינג: וושינגטון תישא בתוצאות * בעקבות הסנקציות החזירה סין את מפקד חיל הים מביקור בארה"ב

דרום קוריאה: קים מעוניין בפסגת גרעין נוספת עם טראמפ; שר החוץ האמריקני: עובדים על פגישה נוספת בין טראמפ לקים

נשיא קוריאה הדרומית אמר אחרי הפסגה עם שליט קוריאה הצפונית כי "קים מעוניין להגיע לפירוז מהיר מגרעין ולהיפגש עם טראמפ על מנת לקדם את התהליך. הוא הביע את רצונו להתמקד בפיתוח כלכלי של ארצו" * שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר כי "ארה"ב עובדת על פגישה נוספת בין טראמפ לקים, אבל יש עוד עבודה לעשות כדי לוודא שהתנאים לכך מתאימים. מקווה שטראמפ וקים יוכלו להיפגש לפני שיעבור יותר מדי זמן". לדבריו, "הסנקציות על קוריאה הצפונית יישארו – עד שתפורז"

טראמפ צפוי לנהל את ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם בנושא איראן בהמשך השבוע

טראמפ צפוי לעמוד בראש ישיבה מיוחדת שתעסוק בסוגיית אירן ובמלחמת האזרחים בסוריה בהמשך השבוע. והוא צפוי לפגוש בשולי העצרת בראש הממשלה הישראלי ובראשי מדינות נוספים * בהודעה שפרסם טראמפ הוא הציג את פעילותו באו"ם, שתכלול נאום בפני העצרת הכללית ופגישות עם מנהיגים מרחבי העולם. טראמפ הוסיף שהאו"ם הוא גוף עם הרבה פוטנציאל שאינו ממומש

- שר החוץ הפלסטיני אמר בריאיון ל"רדיו קול פלסטין": אבו מאזן ואני קיבלנו אשרות כניסה היום לתקופה של שלוש שנים, אך הן מוגבלות לפעילות רשמית בלבד

- מגעים מתקדמים בין ישראל לפולין במטרה לארגן לפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לבין נשיא פולין במהלך עצרת האו"ם. הפגישה, אם תצא אל הפועל, תהיה הפעם הראשונה שבה נפגש ראש הממשלה נתניהו עם בכיר פולני מאז תחילתו של משבר חוק השואה

    תקרית אווירית: לפי מקור בריטי שצוטט בסוכנות הידיעות רויטרס: מטוסים צבאיים צרפתים ובריטיים כמעט והתנגשו באזור הים הצפוני. זאת בשל חשש שבאזור נמצאים מטוסים רוסים.

    הברקזיט הבריטי | רה"מ בריטניה: "צפון אירלנד היא חלק בלתי נפרד מבריטניה. לעולם לא אסכים לגבול בים האירי. אף ראש ממשלה בריטי לא יסכים לכך"

    אפגניסטן: לאחר קרוב ל-17 שנות לחימה, הממשל האפגני הסכים לקיים מו"מ לשלום עם ארגון הטאליבן. השיחות צפויות להתרחש במוסקבה, כחודש לאחר ההכרזה הרוסית על רצונה לערוך דיאלוג בין הצדדים. טרם נקבע תאריך רשמי

    ארה"ב: עלה ל-43 מנין ההרוגים בסופה "פלורנס" * 84 אלף בתים עדיין מנותקים מהחשמל בעקבות הסופה * 12 בני אדם נעצרו בחשד למעשי ביזה באזורים שנפגעו מההוריקן

    - פרקליטו לשעבר של טראמפ משתף פעולה 'בהתנדבות' עם חקירת המעורבות הרוסית בבחירות * עוה"ד האישי לשעבר של טראמפ, מייקל כהן, אומר כי הוא מספק מידע חיוני לתובע המיוחד מולר החוקר אם היה קשר בין מטה הבחירות של טראמפ לגורמים רוסיים לפני מערכת הבחירות לנשיאות ובמהלכה. לדברי כהן "אני מספק את המידע אף שלא חתמתי על הסכם עם מולר. איש אינו רשאי להטיל ספק ביושרה שלי". * לפי הדיווח ברשת ABC, אנשי מולר ראיינו את כהן במשך שעות בחודש האחרון על עסקיו ברוסיה ועל קשרים אפשריים בין הקמפיין למתווכים רוסים.

    ברזיל: חשוד בגיוס כספים עבור פעילויות טרור של חיזבאללה נעצר בדרום המדינה * כחודש לאחר שפרגוואי הוציאה נגדו צו מעצר בינלאומי בחשד לגניבת זהויות: השלטונות בברזיל עצרו את אחמד ברכאת, המשמש כמגייס הכספים של חיזבאללה באמריקה הדרומית ונחשב ליד ימינו של מנהיג הארגון נסראללה. לפי הודעת המשטרה הפדרלית בברזיל, הרשויות בארגנטינה מאשימות אותו בהלבנת עשרה מיליון דולר * העיתון אל-אח'באר, המזוהה עם חזבאללה, טוען כי המעצר הוא חלק מתכנית אמריקנית-ישראלית לפעול נגד אנשי הארגון במשולש הגבולות בין ברזיל, ארגנטינה ופרגוואי

    ונצואלה: הנשיא ניקולאס מדורו אמר ש-34 מנהלי סופרמרקטים נכלאו בגין הסתרת מזון והפקעת מחירים

    - שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הודיע כי ארה"ב מתכננת להגביר את הלחץ על הממשל בונצואלה באמצעות סדרה של פעולות. הוא לא פירט באילו פעולות מדובר אך אמר כי הממשל בראשות הנשיא ניקולאס מאדורו פועל נגד האינטרס של העם ווושינגטון נחושה להבטיח שאזרחי ונצואלה יוכלו לומר את דברם

    ניגריה: 12 חברי צוות בספינה שוויצרית מוחזקים כבני ערובה ע"י פיראטים

    - ארגוני העובדים בתעשיית הנפט במדינה תידרכו את עובדיהם לקראת שביתה אפשרית בשל מחלוקת עם ענקית האנרגיה "שברון"

    סוריה: היועץ של האו"ם לענייני סוריה: רוסיה וטורקיה עדיין עובדות על הפרטים בנוגע להסכם באידליב, ומאמינות שאפשר להימנע משפיכות דמים רצינית

    - המורדים שיגרו רקטה לעבר שכונת אל-חמדאניה בחלב שבשליטת המשטר הסורי והאיראנים, לפחות חמישה נפצעו

    סין: סין והוותיקן חתמו על הסכם דיפלומטי היסטורי, לראשונה מאז נותקו הקשרים בין הצדדים בשנת 1951. במסגרת ההסכם, הוותיקן יקבל אנשי כמורה עליהם החליט המשטר בסין

    קנדה: סופת טורנדו פקדה הלילה חלקים מקנדה וגרמה מספר פצועים ונזק ברכוש: הערכות שכמאה וחמישים אלף בני אדם נותרו ללא אספקת חשמל.

כלכלה

    שגריר ארה"ב בסין זומן לשיחה במשרד החוץ הסיני ברקע מלחמת הסחר בין המדינות

 

 

פורסם בקטגוריה עיקר | עם התגים | להגיב

חדש בטלוויזיה: שני, 24 בספטמבר, 2018

21:00 מסלולי האופנוע הטובים בעולם 17 – דרום אפריקה | World’s Greatest Motorcycle Rides – South Africa, ערוץ Travel Channel

המנחה הנרי קול יוצא להרפתקה דו-גלגלית נוספת, הפעם בדרום אפריקה – ובאופן טיפוסי, הוא מתרחק כמובן מהמסלולים החרושים בכל מחיר. מומחה האופנועים מחפש הצצות ייחודיות אל הנופים, התרבות והתושבים התוססים של המדינה.

21:50 ההיסטוריה של מכוניות המרוץ | Hot Rods and Muscle Cars, ערוץ ההיסטוריה

לא ניתן לדמיין את תרבות הרכב האמריקנית ללא ה-Muscle Car, מכוניות המצוידות במנוע 8 צילינדרים בעלות ביצועי כביש יוצאי דופן. יותר מחצי מאה לאחר שה-Muscle Car, הראשון יצא מאולם התצוגה, הפופולריות של רכבים אלו צוברת תאוצה מחודשת. מהיום בו ראו אור לראשונה ב-1949, הנהג האמריקני הוקסם מן האפשרויות הטמונות להגביר את העוצמה והמהירות ברכבו.

22:00 טיסה לשלושה | The Layover, ערוץ Yes1

לפרטים נוספים, ראו יום שישי, 16 בינואר, 2015, בשעה 22:00 בערוץ Lifetime


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: ראשון, 23 בספטמבר, 2018

האנטומיה של גריי 13 | 13 Grey's Anatomy, ערוץ Hot VOD

לפרטים נוספים, ראו יום שני, 26 בספטמבר, 2016, בשעה 21:15 בערוץ Yes Drama

17:15 התכנית של ד"ר אוז 12 | The Dr. Oz Show 12, ערוץ הבריאות

עונה חדשה לתכנית הדגל של ד"ר מהמט אוז, מומחה הבריאות הפופולרי ביותר בארה"ב. בעונה זו ידון ד"ר אוז בטרנדים חדשים בתחום ההרזיה, פתרונות לבטן נפוחה, סודות הטיפוח של דוגמנית העבר כריסטי ברינקלי, טיפים לתקופת החגים בנושאי מתח ועוד.

18:00 המטבח המנצח אוסטרליה 9 | My Kitchen Rules Australia 9, ערוץ החיים הטובים

עונה תשיעית לריאליטי האוכל ובו 15 זוגות מתמודדים (המייצגים מחוזות שונים באוסטרליה) מתחרים זה בזה במטרה להפוך בית רגיל למסעדה מתפקדת הפתוחה לעסקים.

21:30 חזרה למונטוק | Return To Montauk, ערוץ Yes 1

לפרטים נוספים, ראו יום רביעי, 19 בספטמבר, 2018, בערוץ Yes VOD

21:45 זינוק לעבר: איוול קניוול | Evel Live, ערוץ ההיסטוריה

פעלולן האופנועים האמריקני רוברט קרייג קניוול, שהתפרסם בשם 'איוול קניוול', הפך לאגדה חיה בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20, והפך לכוכב העל הראשון מעולם פעלולי הספורט, בזכות אישיותו, אומץ לבו ובעיקר ביצועיו המרהיבים על הכביש. בדומה לאליל שהיווה עבורו השראה, פעלולן האופנועים ואלוף משחקי האקסטרים, טראוויס פסטראנה, חי את חייו מאז ומעולם בניסיון לשבור שיאים מוטוריים ולהסתכל בלבן של הסכנה בעיניים.
.

22:00 שמתי ברז למורה | Ferris Bueller's Day Off, ערוץ Yes3 + ערוץ Yes VOD

קומדיית האייטיז הקלאסית. פריס ביולר נחשב לאגדה בשל יכולתו להבריז מהלימודים. בעוד אחותו הקנאית ומנהל בית הספר עושים הכל כדי לתפוס אותו, הוא יוצא עם חבריו לקרוע את העיר. הסרט גרר גל חיקויים וציטוטים, ונחשב לאחת מקומדיות ההתבגרות הטובים בכל הזמנים. שחקנים: מת'יו ברודריק, ג'ניפר גריי, ג'פרי ג'ונס, צ'ארלי שין. במאי: ג'ון יוז. ארה"ב, 1986. אחד מן הסרטים המקוריים, המשעשעים והכייפיים שיצאו בשנות השמונים, ובכלל. ציון: 

סיפורי ירקות בבית 3+4 | 3+4 VeggieTales in the House, נטפליקס | Netflix 

סדרת הילדים ממשיכה לעונות נוספות. בוב העגבניה, לארי המלפפון וחבריהם הירקות מעזים להרחיק אל מעבר לדלפקי המטבח, ויוצאים להרפתקאות משעשעות עם מוטיבים נוצריים.


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , , | להגיב

אוויר פסגות

את הפסטיבל המגוון תפתח חגיגת אקורדיונים ססגונית שתתקיים בחמישה מוקדים בכנסיית קריית יערים וסביב לה.  מקהלת הגליל העליון תבצע את "אורפיאו ואורידיצ'ה" של גלוק כאשר זמר הקונטרה טנור אלון הררי יגלם את תפקיד אורפיאו וקרן הדר תהיה אורידיצ'ה. רון זרחי ינצח על האופרה המרתקת.

על מקהלת הקיבוץ הארצי ינצח יובל בן עוזר בביצוע קטעים מתוך ה"מתיאוס פסיון", כאשר את תפקיד הסופרן תגלם יעלה אביטל. סטנלי ספרבר ינצח על מקהלת האקדמיה למוזיקה הירושלמית שתשיר את הרקוויאם הגרמני של ברהמס. מיכאל שני – ינצח על המקהלה הקאמרית תל אביב בביצוע הרקוויאם של מוצרט.  ואם  במוצרט  עסקינן – הרי שעל אנסמבל בארוקמרי ינצח אבנר איתי בביצוע תפילת ערבית חגיגית של מוצרט, וקנטאטות מאת באך ומנדלסון.

המנהלת המוזיקאלית של הפסטיבל – חנה צור – תנצח על המקהלה הקאמרית רמת גן בביצוע הגרסה המקורית והפחות מוכרת ל"Stabat Mater" (אֵם האלוהים) פרי עטו של דבוז'אק. נגן הצ'מבלו והעוגב יזהר קרשון  ינצח על מבחר משובח של סולנים ונגנים בביצוע המיסה הלותרנית בלה מינור והקנטטה הרביעית מאת באך.

ישי שטקלר – המנצח המוכר לנו ממקהלת בית האופרה שלנו – ינצח על המיסה החגיגית ה"קטנה" של רוסיני. אורכה שעה וחצי ולמרות תכנה הליתורגי היא בעלת גוון אופראי מובהק.

דוד זבה ינצח על אנסמבל זמרי "מיתר" של האופרה הישראלית, בביצוע פנינים מתוך מיטב המוזיקה האנגלית, – מפרסל ועד לנון ומקרתני.  אורחת הפסטיבל,  בתכנית משולבת תשיר אורחת הפסטיבל מקהלת הנשים "לירה" מבולגריה, יחד עם מקהלת "נעמה" שירי עם בולגריים, את "מיסת הדייגים" של פורה ואת "שה האלוהים" מאת ביזה – יצירה קסומה ופחות מוכרת לקהל הרחב.

ובקריפטה שבלב הכפר יתקיים פסטיבל זוטא מגוון וססגוני: אנסמבל "מצו" יעלה תכנית שירים ביוונית ושירים קפריסאיים מהמאה ה-14. חובבי מוזיקה אליזבתנית יוכלו ליהנות מזמר הקונטרה טנור דוד פלדמן שישיר באותה התכנית גם פנינים אהובות משירי החיפושיות, סטינג ואף מיקי גבריאלוב כאשר אורי ברכה ילווה אותו על הגיטרה.

את השירים הסקוטיים של בטהובן ופנינים נוסח "הסיגלית" של מוצרט ושיר הנווד של היידן ישירו הסופרן קארין שיפרין בליווי הצ'לנית מירנה הרצוג  והחלילן משה אפשטיין.

ולמי שמתגעגע לאימא רוסיה תשיר שיראל דשבסקי בליווי האקורדיוניסט עוזי רוזנבלט שירים אהובים מהמכורה. שירים קובניים תשיר אנה שפיץ בתכנית ייחודית "לילות הבאנה".

בניחוח הוליוודי יהיה  הקונצרט שינציח את הזמרת והשחקנית דוריס דיי .

זו תהיה חגיגה ווקאלית מרתקת שמיועדת למגוון קהלים בעלי טעמים שונים.

פורסם בקטגוריה מוזיקה, תרבות | להגיב

אנתרופולוגיה להמונים: על הספר "אלמוניות" של אגור שיף

הספר "אלמוֹניוּת" של אגוּר שיף מכונה בכותרת המשנה שלו אוטו-רומן. נער הייתי וגם זקנתי ובז'אנר כזה לא נתקלתי. אפשר כמובן בנקל להבין מה משמעות הדברים – רומן שעוסק בהיבט כזה או אחר של המחבר – אך לפשר הצימוּד לא ירדתי: הרי ניתן היה לכתוב את אותו רומן ולכנותו "רומן".

לקראת סוף הקריאה נזכרתי במשנה במסכת אבות האומרת שככל שמוסיפים לחכם יותר ויותר תארים, כך הוא נחשב פחוּת ברמתו הרוחנית: "גדול מרבן – שמו", קרי חכמים שמכנים אותם רק בשמותיהם, מבלי תארי כבוד (למשל הלל ושמאי) נחשבים לגדולים יותר מכאלו שמטרים את שמם התואר "רבן" (למשל רבן גמליאל). לפי האינדיקציה הזו, הכינוי של אלמוניוּת בשם "אוטו-רומן", נועד להקטין אותו, כלומר מדובר במן מגננה של הסופר, בהנמכת ציפיות: זה לא "רומן" בליגה של "אנה קרנינה" או "מאדם בובארי"; זה לא רומן על העולם, על המציאות; זה רומן-עצמי, רומן על עצמי. ובכך המחבר צודק.

*

"אלמוֹניוּת" מספר על שני סופרים, יואל און וארם פריש, שביחד עם תרזה, אשתו של און, נחטפים מהמלון בו הם שוהים במרקש במסגרת פסטיבל סופרים. הדרישות של החוטפים גחמניות, וכך יוצא שתרזה, יואל וארם נאלצים לבלות יחד בבידוד כמעט מוחלט ימים רבים. בכדי להעביר את זמנם, יואל מחליט לספר סיפור בשם "אלמוניות", על ילד אחד, אברם פריש, במזרח אירופה של המאה התשע-עשרה.

לא יקשה לזהות את אגור שיף כבן-דמותו של ארם פריש ואת יואל און כעמוס עוז – הראשון סופר בינוני ולא מוכר כל-כך, והאחרון "סופר פופולרי, יקיר הממסד, שבע הכיבודים והתהילה". ולא קשה גם לדעת מה שיף חושב על עוז: "סופר קאנוני הוא סופר שיודע להסוות את עצמו בהתאם לצורכי הסביבה" מכניס שיף את המילים בפה של און, "הוא גם פטריוט והוא גם חתרן. הוא גם לאומן והוא גם ליברל. הוא גם נהנתן וגם מתייסר. הוא גם פמיניסט וגם מיזוגיני. הוא גם צנוע וגם ראוותן… אתה מבין? זה יצור מתעתע".

בין אם מדובר בעוז ובין אם לאו, לא כל-כך ברורה לי ההתחשבנות של שיף. נכון הוא שכמו כל סיפור, גם "אלמוניות" מדבר על תמות שנכונות לכל אחד ואחת, שכן הסיפור משקף את שבריריות החיים או מדבר על רגשות כמו קנאה. אלא שלדעתי מיקום הרומן בתוך הסביבה הקרובה של הסופרים מרחיק את הקורא מהזדהות עם הכתוב. הקורא נהנה להציץ – הו, אין בכך ספק – אך זו מציצנות אנתרופולוגית, כמו שחילונים אוהבים להציץ לתרבות המוזרה של החרדים (ולהפך). ככלל, כל ספר שעוסק במלאכת הסיפור או בבעלי המלאכה – כלומר עוסק בסופרים עצמם – לדעתי גורם לסלידה לקורא, כמו שכל אדם מנופח מעצמו מעורר בנו סלידה.

שיף מוסיף חטא על פשע כאשר הוא משלב בתוך העלילה המרכזית את הסיפור על אברם פריש הילד. הסיפור האחרון אמנם מהדהד או סותר חלקים מסיפור המסגרת, אך כשלעצמו הוא מתיש, מלאה ובעיקר מבליט ומבכר את מחבר הספר על חשבון נמעניו.

נחמה פורתא היא ש"אלמוניות" שופע ציטוטים יפים על הספרות ועל החיים, ציטוטים כגון: "מוזר איך דברים מתהפכים בעולם שלנו. המדענים מאמינים ומקווים, והסופרים קוברים את כל החלומות ומספידים אותם", או "כל רגע בחיים, יותר משאהב לחיות אותו, אהב להתגעגע אליו". משפטים אלו, ששמחתי להדגיש בספר במרקר צהוב, גרמו לספר לזהור אליי, ולו לרגע.

אלמוֹניוּת • אגוּר שיף • הוצאת עם עובד • 2017 • 386 עמ'

פורסם בקטגוריה טורים, ספרות, פרוזה, רשמים | עם התגים , , , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שבת, 22 בספטמבר, 2018

הכוכב | The Star, סלקום TV

סרט פנטזיה מונפש המתאר את לידתו של ישו דרך חיות בית. במאי: טימותי ריכארט. 86 דקות, ארה"ב, 2017.

משפחה בהחלפה | Happy FamilyMonster Family, ערוץ Yes5 + ערוץ Yes VOD + סלקום TV

במשפחה הזו לכל אחד צרות משלו. ההורים שקועים בעבודות משעממות וכושלות, פיי הבכורה מתאהבת בקלות ומקס החנון סובל מהצקות בבית הספר. חיי המשפחה משתנים כשהם מחליטים לערוך מסיבת תחפושות. מדובבים לעברית: אורי זלצמן, שירלי לילו. במאי: הולגר טאפה. ארה"ב, 2017.

13:10 מלחמת האלים | Gods of Egypt, ערוץ Hot Gold

לפרטים נוספים, ראו יום שישי, 06 בינואר, 2017, בשעה 22:00 בערוץ Yes2

14:00 הקוּגֶרים של יוסטון: פַאי סְלאמה ג'אמה | Phi Slama Jama, ערוץ Yes דוקו + Yes VOD

בתחילת שנות השמונים הם היו קבוצת כדורסל המכללות הפופולארית ביותר. עם השחקן הניגרי חכים ('דֶה-דְרים') אולאג'ואן כקפטן הקבוצה, ובחור מקומי בשם קלייד ('דֶה-גְלייד') דרקסלר, הקוּגֶרים של אוניברסיטת יוסטון שבטקסס (כך מכוּנוֹת כל קבוצות הספורט הייצוגיות של האוניברסיטה) – לא זו בלבד שחשמלו את הפיינל-פור של אליפות המכללות במשך שלוש שנים רצופות, אלא גם תרמו לשינוי המשחק עצמו. הסרט מביא תיעוד אנרגטי של חבורת צעירים חדורי תשוקה לכדורסל, ובודק לאן החיים לקחו אותם. בימוי: צ'יפ ריבס. 78 דקות, ארה"ב, 2016.

22:00 רצח באוריינט אקספרסMurder on the Orient Express, ערוץ Yes4 + ערוץ Yes VOD

מותחן תקופתי על פי רומן מאת אגאתה כריסטי. נסיעת רכבת ברחבי אירופה הופכת לתעלומה כש-13 הנוסעים בה צריכים לגלות מי הרוצח מביניהם, לפני שהוא יכה בהם פעם נוספת. שחקנים: ג'וני דפ, פנלופה קרוז, מישל פייפר, ג'ודי דנץ'. במאי: קנת בראנה. 2017.

מכסחות השדים | Ghostbusters, נטפליקס | Netflix

לפרטים נוספים, ראו יום שישי, 23 ביוני, 2017, בשעה 22:00 בערוץ Hot Gold + ערוץ Yes2


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , | להגיב

"ג'וני אינגליש 3.0": המרגל שפספס את המטרה

בסרט "ג'וני אינגליש 3.0" נקרא הסוכן החשאי הטוב בבריטניה ממשרת פרישה, כדי לפתור בעיית ריגול קשה, ותוך כדי להצחיק את הצופים. אולם מלבד הסלפסטיק של רואן אטקינסון ומתיחת עור פניו עד קצה גבול היכולת, הסרט הוא ניסיון כושל ומיותר בהחייאת המרגל שלא ידע מתי לפרוש.


"ג'וני אינגליש 3.0": המרגל שלא ידע מתי לפרוש

בהתחשב ששני הסרטים הראשונים בסדרה צברו יותר מ-320 מיליון דולר ברחבי העולם, קל לראות מדוע המפיקים רצו להחיות הפארסה המנסה לחקות את סוכן 007, כשבע שנים לאחר יציאת הסרט הקודם. עם זאת, לאור פרודיות הריגול שיצאו בשנים האחרונות, ביניהן "מרגלת" ו-"קינגסמן: שירות חשאי" ועוד, החזרתו למסך של "ג'וני אינגליש" מיותרת לחלוטין.

"ג'וני אינגליש 3.0" (השם בעברית מוצלח יותר אף מהלועזית), מתחדש בהרבה טכנולוגיה ישנה – בניגוד לשמו המקורי של הסרט, ובהיפוך גמור לסרטי ג'יימס בונד. דמותו של אינגליש מתנגדת לטלפונים ניידים או כל טכנולוגיה מתקדמת וזאת כדי להשתמש בטריקים הישנים והמקובלים, שאפיינו את סרטי שנות השמונים. הפעם אינגליש אינו יוצא לתפקיד בשם הוד מלכותה, אלא דווקא בעקבות הוראותיה של ראשת ממשלת בריטניה (אמה תומפסון, שמביאה חן לתפקיד, אך זו אינה דמותה הנעלית ביותר על המסך עד כה).

שחקנים נוספים שמקבלים זמן מסך מכובד הם אולגה קורילנקו ("קירות") בתפקיד הרוסי המקובל והצפוי, ואילו כלעג למייסדי פייסבוק או גוגל, ג'ייק לייסי ("המשרד") מגלם מיליארדר אמריקני שעושה את הונו מטכנולוגיה.

"ג'וני אינגליש 3.0" לא מתקדם יותר מדי בעלילה, וגם פתרון הבעיות אליהם נקלע אינגליש נסמכים על האסונות שגורמים דמותו של אטקינסון. מהתחפשות למלצרים כושלים, התחבאות במעטה שריון של אבירים ועד נהג רכב יוקרתי – אין הרבה דרמה רצינית, אלא אינספור קלישאות צפויות מראש וסצינות שלרגע משעשעות, אך אז נמתחות הרבה מעבר למידת המוגזם.

חשוב לציין, כי אטקינסון לא איבד את כוח המשיכה שלו לצופים, או האנטי-כריזמה שלו על המסך. גם בגיל 63, אטקינסון עדיין גמיש ובהחלט מעלה כמה חיוכים, כמו גם מקרין על הצופים מבחר תנועות ריקודים אקסצנטריים (כנראה החלק הטוב ביותר בסרט). אולם מעבר לאלו, קשה למצוא קטעי הומור או צחוק המתקבל על הדעת בסרט, ששודד מהצופים כל סיכוי לספונטניות.

באופן עצלני לחלוטין ואפילו לא מעורר רגשית, "ג'וני אינגליש 3.0" מכריז בסצינה לפני מתי המכונית אמורה להתקלקל, מתי תהיה נפילה – או בעצם כל אירוע שאמור לקרות – ידוע מראש. בשל כך, התסריט לא רק צפוי ולעוס, אלא גם אם יש פאנצ'ליין, הצופים כבר הסיקו אותו 88 דקות לפני תחילת הסרט.

XXX

___
ג'וני אינגליש 3.0 | Johnny English Strikes Again
בימוי: דיוויד קר
תסריט: וויליאם דייוויס
שחקנים: רואן אטקינסון, אולגה קורלינקו, אמה תומפסון
מקור: בריטניה
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 20.09.18
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 88 דקות

פורסם בקטגוריה סרטים | עם התגים , , , , | להגיב

"טובת הילד": אמה תומפסון נוסקת כשהסרט לא ממריא

הכישרון המופלא של אמה תומפסון הוא עיקר ומהות הסרט הבריטי "טובת הילד", סרט ספרותי המתגולל באיטיות ואשר לא מותיר משמעות או משל בקרב הצופים. אחת הבעיות הקשות בסרט היא התעקשותו של הבמאי, איאן מקיואן ("כפרה", "על חוף צ'זיל"), להתעקש ולכתוב את התסריטים לסרטיו, טעות גדולה שהוא חוזר על עצמה – למרות ביקורות בינוניות או רווח מסחרי בקופות.

"טובת הילד": משחק מדהים של אמה תומפסון

גם בסרט "טובת הילד" אין הרבה שינוי או חריגה מטעויות העבר של הבמאי, ונראה כי הסרט אולי ססגוני, מושקע ומעוטר בשחקנים איכותיים, אך עדיין לא מספיק למלא נפח עלילתי או אף מצדיק את מחיר כרטיס הקולנוע.

מי שעושה את העבודה בסרט – וללא ספק ראויה לפרסים, היא תומפסון המביאה ערך מוסף לתפקידה, ומתבלת אותו באופן שישמור את הצופה ערני לכל 105 דקותיו. תומפסון מהפנטת בתפקיד פיונה מיי, שופטת נוקשה בבית המשפט העליון של לונדון, הידועה בהחלטותיה הנבונות ומלאות החסד בכל הקשור לסכסוכים משפחתיים, עד כדי כך שאינה מסוגלת להתמודד עם בעיות בנישואיה הכושלים.

בעלה האמריקני והאוהב, ג'ק (סטנלי טוצ'י), כמעט שלא רואה אותה, והם יחד רק באירועים חברתיים, כאשר הצד הפיזי של היחסים ביניהם התייבש מזמן. אולם גם הזוגיות בסרט צחיחה – אין סקנדל, אין ניאוף מאחורי הקלעים, אין שקרים ואפילו אין גירושין. הכל מוטח בפני הצופים באופן מוזר ולא ממש מרגש.

הסרט מתמקד באירוע משפטי חשוב הקשור לנער בן 17 בשם אדם (פיון וויטהד, "דנקרק") – וזהו כנראה החלק החשוב והמעניין ביותר בסרט. אולם במקום למקד את האינטליגנציה ותחושת ההגינות שלה לבעלה הבודד והמאוכזב בבית, פיונה מקדישה את עצמה לקבל את ההחלטות הנכונות בבית המשפט, ובכל הקשור לנער בן ה-17.

רעיון מרכזי זה נמשך לאורך כל הסרט, ואמנם הקטעים המשפטיים מפולפלים, אך הסיבה למתוח אותם מעבר לאולמות בית המשפט אינה משכנעת. המשחק של תומפסון משובח – והוא הסיבה העיקרית שכדאי לצפות בסרט "טובת הילד", והשאלה המתבקשת היא – מדוע במחצית מהזמן אנו רואים את פיונה יוצאת מהפריים של המצלמה ובורחת לסצינה אחרת, אם זה מבעלה, מבית המשפט, מאירועים שבהם היא משתתפת ואולי בעצם מכל דבר שנדרשת בו מעורבות רגשית. תומפסון היא הדופק של הסרט ומומלץ היה לראות אותה הולכת לכיוון הסצינה / המצלמה, ולא בכיוון ההפוך.

"טובת הילד" נטול כל פעולה פיזית או ריגוש קולנועי, שמוטב היה לצפות בו כהצגת תיאטרון או לקרוא את סיכומי המשפט היבשים – הם קצת יותר מעניינים…

XXX

___
טובת הילד | The Children's Act
בימוי: איאן מקיואן
תסריט: איאן מקיואן
שחקנים: אמה תומפסון, סטנלי טוצ'י, פיון וויטהד
מקור: בריטניה
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 20.09.18
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 105 דקות

פורסם בקטגוריה סרטים | עם התגים , , , , | להגיב

מסלול טיול חגיגי באביב לפריחת הדובדבן ביפן

לטייל בעולם, זה לראות נופים, להכיר אנשים, ללמוד אודות תרבויות אחרות, לטעום מאכלים ולהתנהג ברומא כרומאי. שום דבר מזה לא יכול לתאר את החוויה העצומה שמקבלים בביקור ביפן. נכון שיש מקדשים, יש סיפורי שוגונים, יש רכבות מהירות, יש גורדי שחקים ועל כך יספרו לכם מדריכי טיולים עם כל הרצינות והכבוד הראוי לתכנים. אך לטייל עם יפני ועם ישראלי שבילה ביפן שנים לא מועטות לרגל עסקיו, זה להרגיש את יפן במיטבה. היפני שלנו הוא ג'ו, איש עסקים (זהו אינו שמו היפני, אלא שם שאימץ לעצמו עבור לקוחותיו המערביים) שהיה קולגה של בעלי לעסקיו ביפן. כשהודענו לג'ו שאנו מגיעים לביקור, הוא השתולל משמחה (לא באיפוק יפני) ומיד בנה עבורנו תכנית ביקור מפורטת כולל מלונות, רכבות, רכב שכור, זמנים מדויקים להתייצבות בתחנת רכבת, זמן ללאנצ' ופירוט הימים שבהם ייקח חופש מעבודתו וישנע אותנו למקומות קסומים, בדיוק של הדיוק היפני. מה כן עשינו לבד? הזמנו טיסות שנה מראש!

התכנית

התאריכים שנבחרו היו בחודש אפריל סביב נושא פריחת הדובדבן "הסאקורה" ופסטיבלי אביב שונים ברחבי יפן. משך זמן הטיול נקבע ל-17 יום ליעדים: טוקיו, ניקו, קמאקורה, טאקאיאמה, קיוטו, פוג'י. אנחנו טיילים מהסוג שאינו חובב "תפסת מרובה לא תפסת" ועל כן לא היינו בהירושימה, אוסקה, שער הטורי בשפל ועוד.  התניידות: טוקיו – תחבורה ציבורית, קיוטו וטאקיאמה – אליהן ברכבות, בתוכן במוניות, ניקו, קאמאקורה, פוג'י – רכב שכור. מטיילים: 3 זוגות חברים שנשארו חברים גם אחרי הטיול, בני 60-67.

טוקיו

את חמשת הלילות הראשונים בילינו במלון מהודר הנמצא במפרץ טוקיו ומשקיף דרך חלונותיו הרחבים על המפרץ וגשריו, מדרום רואים עד יוקהמה ומצפון רואים את גורדי השחקים של טוקיו. הזריחות והשקיעות מרהיבות והקפדנו לשוב למלון בשעת השקיעה, להרגע מכל הטוב שהתרחש באותו יום. המלון ממוקם במתחם בילוי, מסעדות ועסקים ויש לו תחנת מונורייל בבנין. עם המונורייל ניתן להתחבר לרכבות JR ולמטרו.

מפרץ טוקיו

זכרונותיו של בעלי מהסאקורה על נהר המיגורו  מלפני עשור, הובילו אותנו עם הJR ב"היביה ליין" ועוד קצת ללכת, לראות את פריחת הדובדבן בשיאה מוארת בלילה לאורך הנהר. המוני מקומיים מצטלמים סלפי והאוירה מיוחדת ורומנטית. חווית לילה חגיגית מומלצת.

טיילת הפריחה על נהר המגורו, טוקיו

למחרת, הצטרפנו אל נחילי ההמונים לפארק גיואן בשינג'וקו. הפארק מרהיב ביופיו ובצדק נחשב כמקום הטוב ביותר בטוקיו לפייה בפריחת הדובדבן, הוא רחב הידיים עטוי כולו במעטה התחרה של פרחי הדובדבן הלבנים, כאשר חלקם כבר החלו לנשור עם כל משב רוח, כמו פתיתי שלג קלים. בפארק אזורי גינות שונות: יפנית מסורתית, אנגלית וצרפתית. למי שמחפש לוקיישן לבוק לחתונה, זה המקום. תחת כל עץ רענן התכנסו משפחות עם קופסאות פיקניק, ישובים על יריעות פלסטיק, כדברי רעי לטיול "הסאקורה היא המימונה של היפנים".

היעד הבא הוא אואנו פארק שבו מבקרים מיליונים נוספים, שם המימונה כבר בעיצומה כולל מוזיקה ושוק אוכל רחוב צמוד. לכל דוכן מתקן מנגל וכל דוכן צולה פריט מזון שונה. מפירות ים, דגים, בשרים ועד דברי מתיקה על שיפוד, הכל ריחני, צבעוני ומעורר תיאבון. ביפן אסור לאכול תוך כדי הליכה ועל כן ממוקמים שולחנות פיקניק ליד כל מקבץ דוכנים – לאכול בנחת ולהנות. אנחנו מנישנושים לא שבעים ולכן התיישבנו בנחת לאכול את הראמן היומי.

מימונה יפנית

לעת ערב יצאנו לגינזה, הרובע היוקרתי של טוקיו, כולו מואר ורוחש עוברים ושבים ללא הרף. עיר ללא הפסקה.

שאבו-שאבו, מאכל יפני שבו מבשלים ואוכלים ביחד

היום השלישי נפתח במקדש סנסו ג'י טמפל, הנמצא באסקוסה, המקדש העתיק ביותר ביפן ובו נמצא פסלה המוזהב של האלה קנון. זהו מקדש בודהיסטי וצורת התפילה שונה מתנועות ההתחזקות שלמדנו ב SHRINE, המקדש של האל שינטו. הבודהיסטים עומדים לפני מתקן רוחש עשן ועושים תנועות עם הידיים כלפי פנים – לקבל את ברכת האל מהעשן המקודש. הכניסה למקדש עוברת דרך דוכני מכירות של מזכרות ופריטים מסורתיים יפניים. בקרבת המקדש שוק אוכל וחנויות הקשורות למסעדנות, המרושת על גבי מספר סמטאות. ריחות הבישולים מביאים אותנו הפעם למסעדת סושי מקומית וציורית.

היום הרביעי חל ביום ראשון שהוא היום לשמח בו חתן וכלה. רקדנו על שתי חתונות מסורתיות במקדש מייג'י ביויוגי פארק אליו מגיעים מתחנת הרג'וקו. תהלוכת החתונה כל כך שונה מהשמחה המלווה חתונות מערביות. האיפוק שולט גם באירוע משמח. הכלה בלבן ובן זוגה בשחור מובילים, ואחריהם כבתהלוכת לוויה, הולכים בני המשפחה לבושים בשחור. קצת הזכיר לי בית קברות ישראלי. מייג'י הוא מקדש שינטו, המוקדש לרוחות של הקיסר מייג'י ואשתו, הקיסרית שוקן. המקדש ממוקם ביער ובו כ- 120,000 עצים מכ- 365 מינים שונים, שנתרמו על ידי אנשים מכל רחבי יפן. ביער גן בוטני המפורסם בשטחי גידול האיריס והכניסה אליו כרוכה בתשלום של 500 ין המצוין כתרומה לתחזוקת הגן. צבעי עלוות העצים שונים אלה מאלה ולבטח בתקופת השלכת המקום מרהיב בצבעיו. ביציאה מפארק יויוגי נמצא האצטדיון הלאומי של טוקיו שהוקם לכבוד האולימפיאדה ב-1964. את המבנה המעניין תכנן האדריכל הנודע קנזו טנגה. כיום משמש למשחקי כדורעף וכדורסל ויארח משחקים באולימפיאדה שתתקיים ב-2020.

מזל טוב

היום החמישי הוקדש לשוק הדגים. הדגים ופירות הים נוצצים בטריותם ורק כאן (ביפן) ניתן לאכול אותם נאים ללא חשש הרעלה. לא ניתן לשבוע מהמראות ואנחנו מרותקים שוב שוב לפעלתנות החרוצה של הסוחרים עד להתרוקנות השוק מהסחורה. בצמוד לשוק הדגים נמצא השוק הסיטונאי של הפירות והירקות. גם כאן הכל ארוז באסתטיות בלתי מתפשרת ובנקיון מעורר קנאה. בליבנו עוברת המחשבה על "שאפשר גם אחרת".

דגי הטונה מגיעים קפואים, רגע לפני הניסור

למלון "ניו אוטני" המהודר יש גן יפני מסורתי יפהפה ואנחנו מטיילים בו ופוגשים זוג המכין בוק צילומים לפני החתונה. האישה מאופרת כדבעי, לבושה בקימונו צבעוני ובעלת תסרוקת אופיינית והגבר עטוי קימונו מסורתי כהה, שניהם מלווים בצוות צילום, מלבישה ומאפרת. הם מחייכים ומצטלמים גם איתנו. את ארוחת ליל הסדר שחל בעיצומו של הטיול, ערכנו במסעדת הגג המסתובבת הממוקמת בקומה ה-17 במלון ניו אוטני. מראה טוקיו הנוצצת באורות הבוהקים והטוקיו טוואר המואר בכתום, בהחלט מחדדים מה נשתנה הלילה הזה משנים קודמות.

לטוקיו נחזור לשלושה ימים נוספים בסוף המסלול.

ניקו, קאמאקורה

היום השישי נפתח בריטואל ריקודי השמחה במפגש החוזר עם ג'ו היפני שלנו שהגיע עם וואן מרווח לאסוף אותנו לטיול לניקו המרוחקת 140 ק"מ צפונית לטוקיו. הדרך חולפת על פני טוקיו ועוד טוקיו העצומה כל כך, עד אשר מתחלף הנוף האורבני בנוף הררי ופסגות מושלגות. מעפילים ועוצרים בנקודות תצפית לצילומים בקור המקפיא. לעת צהריים מתחיל גשם שהופך לשוטף. אנו מגיעים למלון היפני המסורתי – ריוקן, מפקידים את התיקים ומיד יוצאים לביקור במקבץ המקדשים טושו-גו. המקדש הראשון רינו ג'י נמצא בהליך שחזור מיוחד של קונסטרוקציית העץ ממנו בנוי, הפריטים המקודשים מסודרים באולם תצוגה והמבקר מוזמן להלך על הפיגומים היציבים, הבטוחים והמקורים ולצפות בפועלי השחזור העובדים בדייקנות רבה. הדרך אל המקדש הבא, טושו-גו הידוע בפסלי שלושת הקופים, היא מסלול בעלייה. הגשם ניתך בעוצמה ואנחנו נרטבים. יחד איתנו נרטבים גם קבוצות התיירים הנשפכות מהאוטובוסים, מלוות במדריכים שמרצים להם על תולדות המקדשים. מתחם המקדשים מרתק, המקדשים עשויים מעץ הגדל ביערות האזור, מקושטים בכרכובים מפוסלים בסיפורי המיתולוגיה היפנית ומלאים הוד והדר. אל המוזוליאום של השוגון מייסד שוגונות טוקוגאווה שהתאחדה לבסוף עם ניקו, מובילים מדרגות רבות והטיפוס כדאי לחובבי ספורט. רטובים שבנו לריוקאן ללבישת היוקאטה המסורתי, הנשרך מלפנים כמעטפה מימין לשמאל ולטבילה הגונה באונסן הנמצא בקומה התחתונה במלון. האונסן הוא בריכה רדודה של מי מעיינות חמים, טובלים בה עירומים לא לפני שהעברת את עצמך מירוק וצחצוח של הגוף על מנת שתיכנס טהור לבריכה החמה. אם החום קשה, ניתן למלא מים קרים בברז הקרוב בקערת קש אטומה ולצקת על עצמך לקירור קל. המלון המסורתי מסוג ריוקאן נקרא "טוקינו יו" ונמצא ממש מול הכניסה למתחם המקדשים.

שלושת הקופים נמצאים על כרכוב, אם לא תרים ראש, תפספס

מראה החדר במלון מסוג ריוקן, מלון יפני מסורתי

קרני שמש חלקיים האירו את בוקרו של היום השביעי. לאחר ארוחת הבוקר החביבה, נוסעים לבקר במפלים. בדרך עוברים ליד האגם הקסום שוג'נזי. אנחנו מבקרים בשלושת המפלים: קגון, ריוזו ויודאקי. הדממה של הטבע מופרעת ע"י הקליקים במצלמות שאינן יודעות שובע. השלג ועוצמות מפלי המים, העצים הקרחים והאדמה החומה המבצבצת, הם מראה נפלא של נוף פראי שאסור להחמיצו.

קאמאקורה

בדרך מניקו לקאמאקורה עוצרים באומיאטארו, אי מלאכותי שנבנה במפרץ טוקיו, ממנו מתחברת מנהרת חירום ליבשת במקרה של חילוץ. ספינות עוברות מעל למנהרה התת קרקעית וצוללות חייבות לצוף מעל. גשר מרשים מוביל אל האי המתוכנן בצורת ספינה עם תצפית של 360 מעלות על המפרץ וסביבתו. ביקשנו מג'ו לראות שקיעה בים וקיבלנו את המקום הקסום והמפעים הזה בשעת שקיעה רכה. האי משמש כמתחם בילוי ומסעדות עם 3 קומות של חניה מקורה. הכניסה לאי בתשלום.

הגענו לקאמאקורה לעת ערב, למלון שהזמין עבורנו ג'ו. המלון ממוקם בשדרה המרכזית המובילה למקדש החשוב ביותר בקאמקורה HACHIMANGU SHRINE, שדרה שכולה פורחת בלבן-ורוד של פרחי עץ הדובדבן. בלילה השדרה מוארת והכניסה אליה היא דרך שער טורו מרשים שבנה השוגון של קאמאקורה לאשתו, כדי שתוכל להלך בו לבדה. אחרי שיטוט רומנטי בכלל לא לבד בשדרה לעת ערב, התפקדנו למלון המצוין שלנו. במלון חדרים מרווחים, עם במה מוגבהת וכריות ישיבה שם נאכל את ארוחת הבוקר מקופסאות ה"ברקפסט בוקס" – "בנטו" המסורתיים, שנקבל כל אחד לחדרו. לעומת החדר המרווח, חדר האמבטיה זעיר בגודלו שאפילו לאדם בודד קשה לתפקד בו. את ארוחת הערב העברנו בסושייה מקומית בעלת מסוע סושי. ככה בשביל החוויה.

קופסת הבנטו - ארוחת בוקר מסורתית

היום השמיני נפתח בתצפית מהחלון במלון, על עשרות התלמידים הצועדים בשדרה אל בית הספר הממוקם בסמיכות למקדש אשר בקצה השדרה. הילדים לבושים תלבושת אחידה, כאשר הכובע שעל ראשם בצבעים שונים המציינים את שכבת הגיל אליה משתייכים. יצאנו לבקר במקדש HACHIMANGU אשר בקצה השדרה. המקדש מוקדש לאל האצ'ימון הפטרון של השוגונים. המקדש המרשים עומד בראש גרם מדרגות אדיר ומשקף את עוצמת הקדושה. העיר קמאקורה שוכנת לחוף ים ובדרך לביקור בפסל הבודהה הגדול עצרנו בתצפית ממרום הגן הצופה על הריביירה הקמאקורית. הבודהה הגדול הינו פסל ענק עשוי מברונזה והחלול בתוכו, גובהו 13 מ' ובגבו נפתח חלון לאוורור, כהגדרת רעי לטיול "חלונות גירסת בודהה". ניתן לבקר בתוכו תמורת תשלום סמלי. במקור הוקם הפסל בתוך מקדש, אולם טייפונים וצונאמי הרסו את המקדש ובודהה הענק נותר ללא קורת גג מעל ראשו.

צוחק עלינו מלמעלה

התחנה הבאה במסלול התגלתה כמפתיעה ביותר. מסתבר כי קיים מקדש שבו ניתן "לכבס" את הכסף על מנת שיהפוך לנייר/מטבע מניבים פי שתיים. המקדש הפיננסי נקרא Zeniarai Benten Shrine שמשמעותו "רחיצת מטבעות". שלפנו חיש קל מכיסנו מעות, הזלפנו עליהם מי נביעות, הבאנו אותם לתפילה קלה וחיכינו…אך לשוא, הלבנת ההון לא סייעה לנו. עצובים, יצאנו לביקור במקדש אחר. המקדש Hokokuji Temple נמצא על ההרים שבמזרח קמאקורה והוא משתייך לzen Buddhism ומוקדש למשפחת הקיסר אשיקגה ששלטה במאה ה-13. במתחם המקדש גן יפני מסורתי עוצר נשימה, השוכן למרגלות גבעה, אשר חצובים בה מערות קבורה שעל פי האמונה קבורים שם אפרי המשפחה הקיסרית. המקדש הזה בעיקר ידוע ביער 2000 עצי הבמבוקים שבו והולכים לאיבוד בו בשבילים ציוריים. הביקור ביער הבמבוקים הזה סיפק לנו פטור מהיעד הדומה הנמצא בקיוטו. ג'ו חברנו, המליץ לנו לבקר בבית התה שבמעבה היער ואכן חווינו הכנת תה מאצ'ה אורגינלי עם כל הטקסיות הכרוכה בכך.

השעון הביולוגי של שעת הראמן היומי צלצל והטקס היומי יצא לפועל. שבעים, יכולים אנו לכבוש מקדש נוסף. Engakuji Temple הוא אחד ממקדשי הזן החשובים שבמזרח יפן. הכניסה אליו עוברת דרך שער טורי ומאחריו נמצא האולם המרכזי שבו ממוקם הפסל של שאקה בודהה העשוי מעץ. מאחורי מבנה האולם נמצא אולם נוסף שבו מצויים השיניים המקודשות של בודהה. זהו אוצר לאומי שניתן לחזות בו רק ממרחק. המוצג החשוב במקום הוא הפעמון הגדול של המקדש.

הסאקורה בקאמקורה היא שם דבר. ג'ו מגלה לנו כי ברחוב מסוים בעיר הפריחה מסוככת על הכביש ותושבי המקום קוראים לה "מנהרת הסאקורה". אנו צועדים הלוך ושוב ולא שבעים מהמראה הנהדר של סכך התחרה של הפריחה.

טאקיאמה

היום התשיעי מתחיל בחווית הנסיעה ברכבת המהירה שינקנסן. נסענו, כי רצינו לחזות בפסטיבל האביב הנערך שם בתקופת הסאקורה. לקראת הפסטיבל נערכים כל תושבי העיר והסביבה לפעילות קהילתית משותפת להפקת הפסטיבל. מקדשים ניידים מוצאים מחנייתם, מובלים ע"י תושבים לבושים במיטב תלבושות המאפיינים נושאים הקשורים לחגיגות האביב, מוזיקה אותנטית מושמעת מכל מקדשון נייד, שלל צבעים ונוצצים, קרנבל לשמו. רחובות העיר העתיקה מלאים בחוגגים ומבשלות הסאקי המפורסמות חוגגות. לטעמנו, זוהי מלכודת תיירים שאפשר היה לוותר עליה.

קיוטו

ביום ה-11 הגענו לקיוטו לעת ערב. למחרת יצאנו אל המקום המרגש ביותר לחוות בו את פריחת הדובדבן – שביל הפילוסופים העובר משני צידי נחל. שילוב המים המפכים ורקמת הפריחה הלבנבנה וורודה, גורמים לנו להגות מחשבות פילוסופיות בזכות הבריאה, תוך כדי שיטוט ובהיה. פגשנו בדוגמניות צילום לבושות במיטב המסורת, ביקרנו במקדש קיומיצודרה, יצאנו לצוד גיישות ברובע גיון וצפינו בשקיעה על הנהר הרומנטי. למחרת, בשעה שמונה, רגע לפני פשיטת המוני התיירים, התייצבנו במקדש אלף השערים פושימי אינארי, היפה והמיוחד ביותר בקיוטו וטיפסנו לגובה 250 מ' דרך אלף השערים ואתרי הקבורה אשר מספקים תחושה של קדושה, תצפית נהדרת על קיוטו וכל זאת דרך טיול ביערות הכוללים עצי במבוק. בהמשך היום ביקרנו במקדש הזהב המרהיב ומקדש הכסף המעוצב, העמוסים בתיירים עד כדי תחושת חנק ובשוק המקורה נישיקי מרקט לטעימות מפתיעות של מיני מאכלים יפניים. הטעימות אמנם טעימות אך המחירים מופקעים ושוק זה לטעמנו הוא מלכודת תיירים.

חושב מחשבות פילוסופיות בשביל הפילוסופים

צילום תמורת תשלום

שקיעה רומנטית בגדת הנהר

שמורת הר פוג'י

נסיעה נוספת בשינקנסן ביום ה-14, מחזירה אותנו לכיוון טוקיו, אך אנו עוצרים בדרך לבקר בשמורת הר הפוג'י. ידידנו ג'ו מוביל אותנו לאתר מורשת עולמי מומלץ ביותר OKAMAIKE POND בו ניתן לראות שחזור של משק החקלאות והמים ביפן כפי שהיה נהוג החל משנת 800 לספירה. מאחר וזהו האזור ההררי, פריחת הדובדבן רק מתחילה לבצבץ כאן. מצטלמים יפה וממהרים לחזות ביופיו של אגם Yamanakako הצופה על הדרו של הר פוג'י. כדי לגעת בפוג'י, עלינו עם הרכב עד לתחנה השלישית (כך נקרא אתר התצפית) הנמצאת בגובה 2020 מ' המשקיפה על האלפים היפנים. בסיומו של יום, זחלנו במערת הקרח BIG CAVE שלמרגלות הפוג'י. היה קר וחווייתי.

תצפית מהפוג'י על רכס האלפים היפנים

טוקיו

את שלושת הימים האחרונים אנו מבלים בטוקיו בשיטוט בין הגנים המעוצבים והמושלמים היפים ביותר בעולם: Kōraku Park, Kudanzaka Park ובהתפעלות מהאדריכלות המודרנית בגינזה. לקריאה נוספת על אמנות ואדריכלות בטוקיו בכתבה שלי כאן.

פורסם בקטגוריה פנאי, תיירות, תיירות בחו"ל | עם התגים , , , , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שישי, 21 בספטמבר, 2018

02:05 העורב | The Crow, ערוץ AMC

פעולה. אדם שנרצח בברוטליות וחוזר לחיים כנוקם אל-מת על מותו ועל מות ארוסתו. שחקנים: ברנדון לי, מייקל וינקוט. במאי: אלכס פרויאס. ארה"ב, 1994.

14:45 מרשל | Marshall, ערוץ Hot Gold

.

16:00 אינדי סיטי 8, ערוץ Hot8

להקות ויוצרים אלטרנטיביים, ותיקים ומוכרים לצד חדשים ומבטיחים, צילמו גם השנה קליפים אמנותיים בלוקיישנים ייחודיים ברחבי העיר ירושלים המביאים חיבור בין מוזיקה, אנשים ורחוב. הקליפים, שצולמו בטכניקת One Shot, מכניסים את הצופה לרגע ייחודי, ללא פילטרים וללא עריכה נוספת.

17:00 לחלום באותיות | Akeelah and the Bee, ערוץ Yes5

דרמה. חייה של אקילה בת ה-11 אינם קלים. בתגובה לאיומו של מנהל בית הספר לרתק אותה, היא נעזרת במורה מבריק כדי להשתתף בתחרות איות. במאי: דאג אטצ'יסון. 2006.

18:45 קריסלי יודע מה טוב 4 | 4 Chrisley Knows Best, ערוץ החיים הטובים

איל הנדל"ן טוד קריסלי הוא ההוכחה שכסף אינו יכול לקנות טעם טוב. איש העסקים המצליח ניחן בשיזוף מוגזם, עודף בוטוקס, אוצר מילים מוגבל ומזג חם במיוחד. בעונה הנוכחית נמשיך לעקוב אחר הפארסה של המשפחה הצבעונית מג'ורג'יה. מה צפוי לנו? הרבה מבטא דרומי, ניבולי פה, ילדים כפויי טובה והורים אובדי עצות.

21:00 רצח בדרך לתהילה 5 | Murder Made Me Famous 5, ערוץ CBS Reality

גארי רידגוויי, הידוע בשם רוצח הנהר הירוק, היה אחד מהרוצחים הידועים ביותר לשמצה בארצות הברית. הוא רצח כ-49 איש, כאשר חנק אותם ואז השליך את קורבנותיו לאשפה.

21:30 תוכנית גיבוי | The Back-Up Plan, ערוץ Yes1

לפרטים נוספים, ראו יום רביעי, 19 בספטמבר, 2018, בערוץ Yes VOD

21:50 עלייתו ונפילתו של פבלו אסקובר | The Rise and Fall of Pablo Escobar, ערוץ ההיסטוריה

דוקו עוצר נשימה, המעניק לצופים הצצה מבפנים על המצוד אחר סוחר הסמים והנרקו-טרוריסט הקולומביאני, פבלו אסקובר, שנחשב לאחד מסוחרי הסמים האכזריים, השאפתניים ובעלי הכוח הרב ביותר בהיסטוריה. הסיפור מסופר על ידי סוכני המינהל לאכיפת הסמים האמריקנים שדלקו בעקבותיו, וכן עיתונאי וכתבי שטח שליוו את המרדף הממושך אחרי אסקובר, שהסתיים בסופו של דבר בלכידתו ומותו.

22:00 פוקסטרוט | Foxtrot, ערוץ Yes3 + ערוץ Yes VOD

סרט ישראלי זוכה שמונה פרסי אופיר, כולל הסרט הטוב ביותר; זוכה פרס אריה הכסף של חבר השופטים בפסטיבל ונציה, פרס הסרט הזר הטוב ביותר של איגוד המבקרים האמריקני; נכלל בין תשעת הסרטים בשורטליסט של האוסקר הזר. שורת אי הבנות ואירועים לא צפויים, הופכת את חייהם של משפחה מבוססת ממרכז הארץ, וחיי בנם החייל המשרת הרחק משם, במחסום גבול מבודד. שחקנים: ליאור אשכנזי, שרה אדלר, יונתן שיראי. במאי: שמוליק מעוז. ישראל, 2017.

22:00 בלשים בע"מ | The Nice Guys, ערוץ Hot Gold

לפרטים נוספים, ראו יום שישי, 07 באפריל, 2017, בשעה 22:00 בערוץ Yes2

בעמק האלימות | In a Valley of Violence, נטפליקס | Netflix

סרט מערבון. אחרי שעובר אורח חווה בריונות בעיירה קטנה, הוא מוצא עצמו במסע נקמה אל מול השריף המקומי. שחקנים: אית'ן הוק, ג'ון טרבולטה, טאיסה פרמיגה. במאי: טאי ווסט. 104 דקות, ארה"ב, 2016.

היסונה והדרקון | Dragon Pilot: Hisone & Masotan, נטפליקס | Netflix 


סדרת אנימה פנטזיה. היסונה אמאקסו היא טירונית שזה עתה שובצה לחיל ההגנה העצמית האווירית. דרקון שחבוי בתוך בסיס חיל האוויר ג'יפו בוחר בה כטייסת שלו. 

מטורף | Maniac, נטפליקס | Netflix

מיני סדרה דרמטית קומית. קשר נרקם בין שני זרים המתקשים להתמודד עם חייהם, בעת השתתפותם בניסוי קליני מדהים שמעורבים בו מחשב עם בעיות רגשיות ורופא שסובל מקשר בעייתי עם אימא שלו. שחקנים: אמה סטון, ג'ונה היל, ג'סטין ת'רו.

השוטר הטוב | The Good Cop, נטפליקס | Netflix

סדרה המבוססת על הסדרה הישראלית עם אותו השם. בין חקירת רצח אחת לשנייה, בלש שלא מסוגל לשקר מנסה להשגיח על אביו הנוכל בעל לב הזהב. שחקנים: טוני דנזה, ג'וש גרובן, מוניקה ברברו.

מתעוררת | Nappily Ever After, נטפליקס | Netflix

דרמה קומית. בעקבות משבר רומנטי, מנהלת פרפקציוניסטית בחברת פרסום יוצאת למסע של גילוי עצמי שמתחיל בשינוי קיצוני בשיער. שחקנים: סנאה לת'אן, ריקי ויטל, לין ויטפילד. במאית: הייפאא אל-מנסור. ארה"ב, 2018.

הילדה | Hilda, נטפליקס | Netflix

סדרת ילדים מונפשת. הילדה האמיצה עוזבת את ביתה הקסום ביער ונוסעת לעיר, שם היא מוצאת חברים חדשים, יצורים קסומים והרפתקאות מלהיבות.

קווינסי | Quincy, נטפליקס | Netflix


סרט תיעודי. סיפור חייו של המוזיקאי האגדי קווינסי ג'ונס מוצג בסרט תיעודי זה, שמספק גישה חסרת תקדים לחייו הפרטיים ולסיפורים מהקריירה הייחודית שלו.

דגי קרב | Swordfish, נטפליקס | Netflix


סדרת תעודה. במהלך עונת הדיג, נשים וגברים קשוחים מנסים ללכוד דגי טונה אלבקור בימי האוקיינוס השקט לאורך חופי אורגון. 

ראפיניה באסטוס: אולטימטום | Rafinha Bastos: Ultimatum, נטפליקס | Netflix

סטנד-אפ מברזיל. בדיחה בטעם רע כמעט עלתה לו בקריירה. עכשיו הקומיקאי הברזילאי מדבר על כך ועל עוד נושאים רבים, כמו הגירושין שעבר ומציאת אהבה חדשה.

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , | להגיב