טיל פטריוט נורה לעבר כלי טיס שחדר מסוריה

טיל סוללת פטריוט נורה לעבר כלי טיס לא מאויש כלי טיס בלתי מאויש (כטמ"ב), שחדר ככל הנראה לישראל מאזור סוריה, הטיל נורה לפני שעה קלה (ראשון) אך לא פגע במטרה וכלי הטיס הלא מאויש שב על עקבותיו לתוך סוריה.

שובל הפטריוט מעל צפת

שובל הפטריוט מעל צפת

קול הירי נשמע היטב מעל צפת ועיריית צפת הודיעה לתושביה כי "הסיבה לרעש שנשמע ברחבי העיר הנה  ירי תקין של כוחותינו לעבר מטרה במרחב סוריה", וכי "צפת בשגרה מלאה."
מדובר צה"ל נמסר כי
לפני זמן קצר שוגר טיל מסוללת פטריוט אל עבר כלי טיס בלתי מאויש אשר התקרב מכיוון סוריה לעבר שטח הארץ. כתוצאה מכך הכלי התרחק מהגבול. לא זוהתה פגיעה.מערכות ההגנה האוויריות כמו גם מערכות האיתור זיהו את האיום מבעוד מועד ובטרם חצה לשטח הארץ.  צה"ל לא יאפשר הפרה של הריבונות האווירית של מדינת ישראל". לשאלת מגפון מדוע לא פגע הטיל במטרתו, השיבו בצה"ל כי את הסבה לכך מבררים כעת.

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, חדשות בארץ | עם התגים , , , | להגיב

צוללנים נצפו שוחים בקרקעית הים בירושלים

סוף סוף לירושלים יש ים. ולא אחד בלבד, אלא נציגות מרהיבה של יצורי המים שהגיעו מארבעת הימים בישראל: ים סוף, ים המלח , ים כינרת והים התיכון – שעשו רילוקשיין ומרתקים את המבקרים באקוואריום החדש שנפתח לא מכבר בירושלים.

סיור בעולם הדממה באקוואריום החדש בירושלים. צילום: Yossi Souva

לא, עדיין אי אפשר לשלוף את בגד הים מן הארון, ועדיין אי אפשר לשחות להנאתנו ולהשתכשך במימי האקווריום. וגם לצאת לשעת דייג קסומה בין הרי ירושלים עדיין לא ניתן… אבל אפשר לצפות ולהתענג על החיים הסודיים של היצורים היפהפיים שמאכלסים את הימים שלנו במזרח התיכון .

האקווריום מתערסל בוואדי היורד בין גבעת משואה, מורדות מלחה, ובין מורדות הרי גילה, והוא סמוך לגן החיות התנכי.

כבר בכניסה לרחבה המובילה לאקוואריום מקבל את פני הבאים סוסון ים ענק, זוהר וצבעוני, פסלו של האמן הירושלמי רוסלן סרגייב. ורומז לנו על המפגשים הצפויים עם היצורים הקסומים בעולם המים במהלך הסיור.

סוסון הים שמקבל את פני הבאים לאקוואריום. פסלו של רוסלן סרגייב. צילום: סיגל גליל

בהמשך הרחבה, עדיין תחת כיפת השמיים שומעים את הפכפוכים הנעימים של מפל מים אל תוך נחל צר שבו שוחים דגי זהב. מיני-חלום שמתגשם. כמו פאטה מורגנה של נוף מים בירושלים המדברית והצחיחה שמשוועת לניחוחות ולמראות של ים.

הכניסה למבנה האקוואריום עוברת דרך גשר מעל בריכת מים ובהם דגי קוי בגוונים זהובים כתומים ולבנים השוחים להנאתם בין שיחי חבצלות המים.

בריכת הדגים והנימפאות בכניסה לאקווריום. צילום סיגל גליל

 ***

האקוואריום מתוכנן כמוזאון תת ימי המחולק לגלריות של צפיה הנפתחות אל חלונות של התרחשויות בתוך אגמי המים הנמצאים מאחורי קירות פרספקס שקופים . ולמעשה פותח חלון לא רק לים התיכון, אלא מעלה מסך על במת התיאטרון של היצורים שחיים על קרקעית הים…  ובהצגה הכי מיוחדת הזאת בירושלים, ניתן לראות גם צוללנים שוחים יחד עם הכרישים ויתר חיות הים, ולתמוה איך הם לא מפחדים…  ואיך כל הדגים חיים בשלום עם הכרישים ודגי הים הארסיים האחרים בשמורת הטבע הפלאית הזאת שצצה לה פתאום. 

מסתבר שמעכשיו יש מקצוע מבוקש חדש בירושלים. צוללנים. בין יתר עבודתם, הצוללנים מנקים את האקווריום. ונותנים אוכל לדגים. ואולי גם מארחים להם לחברה…

אלמוגים זוהרים מים סוף . צילום: סיגל גליל

אקווריום ישראל שהוקם בירושלים מציג תערוכה חיה ומרגשת על הסביבה הימית של ישראל. בגלריות השקופות ניתן לצפות בבעלי חיים וצמחים שהובאו מן הכנרת , ים המלח, הים האדום והים התיכון. 

אקווריום ישראל, המשתרע על שטח של כ-6,500 מ"ר, הוא האקווריום היבשתי הראשון והיחיד במזרח התיכון והאקווריום היחיד בעולם המציג את בעלי החיים והצמחיה בסביבה הימית של ים סוף והים התיכון. 

 האקווריום שתוכנן ע"י האדריכל לני רביב ממשרד "רביב – טל", יחד עם חברת OK Bay ובסיוע צוות גן החיות ויועצים ומומחים מהעולם כולו, נבנה בתקציב של  100 מליון ₪. מטרת מקימי האקוואריום היא לשמר את בתי הגידול והסביבה הימית בישראל, ולחנך לערכי שמירת הטבע בישראל. 

חווייה מרגשת של מפגש עם הטבע הימי בישראל

הביקור באקווריום מוביל במסלול חווייתי מרתק החושף את הסביבה הימית של ישראל.  בתצוגות ניתן לפגוש מגוון של יצורי ים מרהיבים החל מאלה השוכנים בחוף הרדוד ועד למעמקי הים הפתוח. בתצוגות ים סוף מצפה למבקרים מפגש מרגש עם הדגים והאלמוגים הצבעוניים הייחודיים לים.

כריש בירושלים. שוחה להנאתו באקוואריום. צילום: סיגל גליל

האקוואריום בנוי לפי קונצפט של מוזאון תת ימי, והוא מורכב מגלריות שכל אחת מציגה תחום מיוחד מן הטבע והביולוגיה הימית מסביב לישראל.

 סיור מרגש בעולם הדממה: לרקוד עם הכרישים והמורנות, לשחות עם הדגים וסוסוני הים

באולם הכניסה הפותח את חווית הביקור ניתן ללמוד על תופעת ההתלהקות. בתצוגת התלהקות מאות דגים השוחים לכיוון ימין ומסמנים את התחלת המסלול. זוהי תופעה מיוחדת שבה מאות דגים שוחים יחדיו כגוף אחד.

ברחבי העולם וגם בים האדום ובים התיכון דגים מתקבצים ללהקות גדולות של מאות עד מיליוני דגים. הלהקה הגדולה נותנת לדגים ביטחון, שכן להקת דגים נראית לעיתים כדג גדול ומפחיד, וכך כל פרט מוגן יותר מטורפים. ההתלהקות מאפשרת לפרטים הנמצאים בה למצוא מזון בקלות, בשל ריבוי העיניים התרות אחר המזון. בתוך הלהקה קל יותר גם למצוא בני זוג.

 

כוכבי ים מהפנטים. צילום: סיגל גליל

בגלריית ארבעת הימים 4 תצוגות המייצגות את ארבעת הימים של ישראל. תצוגת ים כנרת  ממוקמת ראשונה משמאל, ובה מיני הדגים  החיים במים המתוקים של ימת הכנרת.    התפאורה לתצוגה עוצבה בהשראת סלעי הבזלת השחורים של רמת הגולן. זוהי תצוגת המים המתוקים היחידה באקווריום ישראל.

תצוגת הים התיכון ממוקמת מימין. התצוגה עוצבה בהשראת העיר ההיסטורית קיסריה שחלקים ממנה שקועים תחת מימיי הים התיכון. בתצוגה זו מינים של בעלי חיים וצמחים האופייניים לחופי הים התיכון. תצוגת הים התיכון מציגה את חוף הים הישראלי המחולק לשני בתי גידול – חוף הים הסלעי וחוף הים החולי, ומאפשרת להציץ "מעל ומתחת" למים. זוהי התצוגה היחידה באקווריום שאיננה מלאה כולה וניתן לראות בה את גלי הים המתנפצים על החוף.

מתחם הגלריה מתחלק לשלוש תצוגות: בתצוגה הראשונה ניתן לראות דגי מאכל של הים התיכון. בתצוגה השנייה ניתן לראות דגי ים שונים כמו: דקר המכמורת, טריגונים ומורנה ים תיכונית.  

תצוגת הים התיכון היא תצוגת הים הפתוח, ובה האקווריום הגדול ביותר בפארק (1,500,000 ליטר מים) ובו ניתן לראות עשרות דגים, צבי ים וכרישים שמגיעים מהים התיכון. לאקווריום יש שתי נקודות תצפית; מנהרה תת-מימית ואולם גדול עם חלון ענק באורך של 17 מטרים ובגובה של 5 מטרים. בין מיני בעלי החיים שנמצאים באקווריום ניתן גם לראות כריש חול נמרי.  כיום נמצאת הנקבה "לוליטה", שאורכה הוא מטר וחצי, ועתידה לגדול עד לאורך של שלוש מטר.

עולם הדממה: פאטה מורגנה. צלילה אל ביקור חלומי בקרקעית הים של ירושלים. צילום: סיגל גליל.

 תצוגת הים האדום העגולה ממוקמת במרכז הגלריה ובה שוחים עשרות דגי זהרון האופייניים לים האדום. דגי הזהרון ארסיים ויכולים להיות מסוכנים לבני אדם. עם חפירת תעלת סואץ, במאה ה-19, הפך הים האדום חשוב עוד יותר כיוון שהוא מאפשר תנועה ימית מאירופה לאפריקה ואסיה. שונית האלמוגים במפרץ אילת נחשבת לשונית האלמוגים הטרופית היחידה בישראל ולשונית הצפונית בעולם.

גלריה זו מאפיינת את הים האדום ומציגה מאות דגים ממינים שונים. כמו כן, גלריה זו מחולקת למספר תצוגות ובניהן: תצוגת השושנונים - ובה מאות פרטים של דגים  שהובאו מחוות גידול בערבה. בנוסף לחלון הזכוכית, ישנו חרוט תצפית הנמצאת בתוך האקווריום.

תצוגת האלמוגים - ובה אלמוגים חיים שהגיעו מאילת, שם נאספו בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, על מנת להגן עליהם מפני עבודות פיתוח הנעשות במפרץ אילת.

אלמוגים בצבעים מרהיבים . צילום סיגל גליל

 מימין ניתן לראות את התצוגה היבשה של ים המלח. בתצוגה זו ניתן ללמוד על ים המלח הייחודי ועל הבעיות הנובעות מהתייבשות הים.

גלריית התגליות

בגלריית התגליות ניתן לראות תצוגות שונות המבקשות להציג תופעות ייחודיות של בתי הגידול הימיים: בבריכה הפתוחה - שנמצאת במרכז המתחם היא בריכה פתוחה ורדודה שבה ניתן להאכיל להקת טריגוניםכל שאר התצוגות סובבות את הבריכה הפתוחה: בתצוגה הראשונה ניתן לראות ספינה טרופה וקידוח של גז או נפט.  בתצוגה השנייה ניתן לראות קבוצות של סוסוני ים מרהיבים בתנועתם בין צמחי המים. בתצוגות האחרות ניתן לפגוש יצורי ים כגון חשמלן, גד צפרדע ומורנת הסרט.  

תצוגת המדוזות

גלריה זו מציגה מינים שונים של מדוזות יפהפיות כמו האורליה הכחולה.   בחלונות שונים בגלריה הזאת מוצגים גם בעלי חיים אקזוטיים כגון ארנבות ים, קיפודי ים, וכוכבי ים צבעוניים ומהפנטים ביופיים. 

כוכבי ים זוהרים... צילום: סיגל גליל

תצוגת הענק של הים האדום 

בתצוגה מרהיבה זו שעומקה 2 מ' ואורכה 25 מ' רואים את שוניות האלמוגים של הים האדום ובעיקר את זו שלחופי העיר אילת.  בתצוגה מאות דגים ממינים שונים כגון: כרישים מהמינים זנבתן מנומר וכריש שחור סנפירים, וכן  דגים מרהיבים . 

בתצוגת הלובסטרים ניתן לראות מספר לובסטרים בצבעים מרהיבים בגווני כחול סגול זוהרים.

בתצוגת המורנות נמצאות מיני מורנות כמו מורנת ענק ומורנת טסלטה.  

בתצוגת הקונכיות והצדפות מוצג אוסף נדיר ביופיו של 1000 קונכיות וצדפות מכל העולם החל מגודל של מילימטרים בודדים ועד קונכיות בגודל של כ-60 ס"מ.

***

הכניסה לאקוואריום היא רק בתיאום מראש, ואינה כלולה במחיר הכניסה לגן החיות התנכים. בתקופת ההרצה, האקוואריום  פתוח לסיורי חשיפה לקהלי יעד תיירותיים, אקדמיים, ואוהבי ים ואיכות סביבה.

 תודות:

הביקור באקוואריום נערך במסגרת סיור החשיפה האחרון של איגוד סוכני תיירות הפנים בישראל, בראשות איציק כהן. בין יתר פינות החן התיירותיות בירושלים רבתי, היה סיור מודרך וארוחת בוקר פסטורלית בגן הלאומי עין חמד הידוע בשמו הלטיני "אקווה בלה" במבואות ירושלים. אטרקציה תיירותית קולנועית ציפתה לנו במיתחם יס פלנט, עם הצפיה בסרט על ירושלים בהפקת הנשיונאל ג׳יאוגרפיק, בטכנולוגיית איימקס חדשנית. הפסקת צהרים נערכה תוך ביקור במלון המלך שלמה המתחדש שפתח שולחן מלכים עם ארוחת צהריים מרהיבה ומענגת חיך בעשרות מנות מעוצבות וטעימות. את הסייאסטה בילו הסוכנים עם מופע מוסיקלי ותוכנית אמנותית במלון.  ולקינוח היום נחתו סוכני תיירות הפנים בתערוכת האופנה הישראלית במוזאון ישראל, שנפתחה במיוחד לכבודם.

אט זורם הנחל... ולא מגיע אל הים... המפלים והמים ודגי הזהב ברחבת הכניסה לאקוואריום. צילום: סיגל גליל

פורסם בקטגוריה איכות הסביבה, בעלי חיים, פנאי, תיירות, תיירות בארץ, תערוכות חדשות | עם התגים , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שני, 25 ביוני, 2018

22:00 רצח בדרך לתהילה 3 | 3 Murder Made Me Famous, ערוץ CBS ריאליטי 

הסדרה בוחנת מקרי רצח שונים אשר זכו לתהילה עולמית, כמו רוברט דרסט או ג'ים ג'ונס ממקרה הטבח בג'ונסטאון. מקרי רצח מאז ומעולם סיפקו השראה לטלוויזיה, ספרים וסרטים, אבל למה דווקא רוצחים מסוימים תופסים את תשומת הלב של מיליוני אנשים ברחבי העולם ? כל פרק מציג שחזור דרמטי של פשעים ידועים באמצעות חומר ארכיוני ופרשנויות של אנשים הקשורים למקרה, כדי לעזור לפענח את המוחות המעוותים שהגיעו אל אור הזרקורים.

22:00 כאוס: דילמת הפליטים | כאוס: בעיית הפליטים | It Will Be Chaos, ערוץ Yes דוקו

לפרטים נוספים, ראו יום שלישי, 19 ביוני, 2018, בסלקום TV

22:50 נעלמת | Save Me, ערוץ Yes Edge

דרמה חדשה בת שישה פרקים שנוצרה ונכתבה על ידי לני ג'יימס ("המתים המהלכים") שגם מככב בה. ג'יימס מגלם את נלסון 'נלי' רואו, טיפוס חסר מזל, חובב נשים ופושע קטן שחייו משתנים כשביתו ג'ודי, אותה לא פגש מאז היתה תינוקת, נעלמת באופן מסתורי. במסעו למצוא את ילדתו האבודה, נלי יעשה הכל כדי לחשוף את האמת ויגלה על עצמו ועל הסובבים אותו דברים חדשים שלא יכול היה לדמיין. את אימה של ג'ודי מגלמת סוראן ג'ונס ("דוקטור פוסטר"). עוד משתתפים סטיבן גראם ("אימפריית הפשע", "טאבו") ו-ג'ייסון פלמינג ("הנעדר").

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , | להגיב

הבורגנים: תערוכה חברתית במוזאון ישראל

הבורגנים, התערוכה החדשה במוזאון ישראל באוצרותה של שלומית שטיינברג, לוקחת אותנו למסע במחוזות החברתיים של אירופה, כפי שהם מופיעים באמנות אירופה. התערוכה חושפת תובנות על מעמדות חברתיים, וטעם בורגני שהיה מקובל עליהם.

חגיגה מוסיקלית, ציורו של אדולפו מונטיצ'לי הצייר הצרפתי ממוצא איטלקי בתערוכת הבורגנים. צילום: סיגל גליל

 התערוכה על בני המעמד החברתי המוכר לנו כ"בורגנים" , מתעניינת בתפיסתם האסתטית ובהרגליהם. דרך המוצגים בתערוכה אנו זוכים להצצה אל תוך ביתם ואפילו אל חטאיהם הקטנים. היצירות המוקדמות הן מן המאה ה-17 והמאוחרות נוצרו במאה ה-20 וכולן מאוסף המוזיאון. כדי להבין את רוח הבורגנות הוסיפה אוצרת התערוכה שלושה ציטוטים המתארים את בני המעמד הבורגני כפי שהופיעו ביצירות מופת מהספרות הקלאסית האירופאית. הספרים ראו אור בשלהי המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 והם מיטיבים לעמוד על התנהגותם של הבורגנים בבית ומחוצה לו. אמיל זולה מייצג את הפרוזה הצרפתית, ג'ון גוֹלזווֹרת'י את הבריטית ותומאס מאן את זו הגרמנית.

על הבורגנים: טקסט של תומס מאן בתערוכה. צילום: סיגל גליל

סיור בין מוצגים נבחרים בתערוכה

 ציורו של ג'יימס נורת'קוט, גברת צעירה נותנת נדבה לשחקן רחוב, 1784

 הצייר הבריטי ג'יימס נורת'קוט בן המאה ה-18 הגיע ללונדון מאזור דבון, והיה תלמידו של סר ג'ושוע ריינולדס, מגדולי הציירים בבריטניה באותה עת. כשהציור שלפנינו הוצג בתערוכה השנתית של האקדמיה המלכותית בלונדון בשנת 1785 כותרתו היתה "צדקה".

הווי היום-יום היה נושא חביב על אספני האמנות הבורגנים בני התקופה, ובתוכו הושם דגש על ההבדל בין המעמדות, שבחברה הבריטית בלט עד מאוד. כאן הוא מתבטא בהנגדה החדה בין בת הטובים לנער מקבץ הנדבות המבוגר ממנה רק בשנים אחדות. בגדיה הנאים של הילדה זועקים בבהירותם מול בלויי הסחבות של הנער ויחפנותו, ובמיוחד מול הכובע שהוא מושיט המטיל צל על חצאיתה הבוהקת. לבוש האם המוקפד – על שמלתה העשויה מוסלין וכובעה רחב התיתורה המעוטר – מייצג את אופנת התקופה. הנוצה המזדקרת מכובעה מדגישה את המלאכותי בכל האמור בהוויה של האם ובתה ובמעמדן, והטבע המצויר ברקע ההתרחשות עוד מחזק את המסר.

ג'יימס נורת'קוט, גברת צעירה נותנת נדבה לשחקן רחוב. 1784 בקירוב. צילום: סיגל גליל

הקוף המונח על כתף הנער היחפן הוא מקור פרנסתו. הוא קשור בשרשרת אל אצבעו ומישיר מבט רציני אל הצופה. הגברת הצעירה שמעניקה לנער מטבע נראית בוהה בנקודה לא ברורה ואילו בתה המתרפקת עליה מבועתת מהקוף ובו זמנית נמשכת אליו, לוטשת בו עיניים מהחיק המוגן של אמה.

 המכתבה של היינריך היינה

בין שכיות החמדה שהמוזיאון זכה לקבל נמנית גם המִכתָבָה של המשורר ואיש הרוח היהודי-המומר היינריך היינה שנולד ב-1797 בדיסלדורף ונפטר בפריז, והוא אז רק בן 58. היינה הוריש במותו את שולחן עבודתו לרופאו האישי לאופולד וורטהיימר. כשהדוקטור נפטר עבר השולחן בירושה לאחיינו אורטנאו ולבניו אחריו. כך, במרכז התערוכה על בורגנות, עומדת המכתבה של היינה שבחייו נאבק למען זכויות אדם ולחם את מלחמתם של המקופחים.

מבט לחלל התערוכה הבורגנים. המכתבה של הינריך היינה צמודה לקיר. צילום: אלי פוזנר באדיבות מוזאון ישראל

לצד המכתבה תלויות יצירות שהיו בחדר העבודה של אריך אורטנאו ובהן דיוקנאות בני המשפחה לדורותיהם ואילן היוחסין שלהם המקיף כמאה וחמישים שנה.

בשנת 1985 נחנך במוזיאון ישראל חדר אוֹרטֶנָאוּ והיה לחלק מתצוגת הקבע של המוזאון.  אריך וקורנליה אורטנאו היו נצר למשפחת יהודי-חצר, אנשי מסחר וכספים רבי זכויות שמקורם באוסטריה. הם העניקו למוזיאון מכלול שלם של רהיטים וחפצי אמנות ונוי שעברו במשפחתם דורי דורות.

 מיסיה (נתנזון) על כורסת 'שז-לונג', 1900 בקירוב

האישה הנחה על כורסת "שֶז-לונג" בעודה קוראת עיתון היא הפסנתרנית המחוננת מיסיָה גוֹדֶבְסְקה-נתנזון, רעייתו של איש העסקים, אספן האמנות והמו"ל היהודי תֶ'דֶה נתנזון, כפי שצייר אותה אדואר ויאר שהיה חבר קרוב של בני הזוג ומבאי ביתם. מיסיה היתה מוזה לכמה אמנים. היא נישאה לתֶ'דֶה  ויחדיו יצרו השניים בפריז "סלון" שנפגשו בו אנשי רוח ואמנים על רקע חפצי אמנות ושכיות חמדה שעיטרו את ביתם.

מבט לבורגנות האירופאית דרך רהיטים, חפצים, בגדים, ויצירות אמנות. צילום: אלי פוזנר באדיבות מוזאון ישראל

המראה של מיסיה הקוראת בסלון ביתה הוא התגלמות האידאל הבורגני הנינוח – שפע הריהוט, אגרטלי הפרחים הגבוהים, פסל השיש הניצב ביניהם, המרבדים, הריהוט הכבד, והטפטים על הקירות; דגמיהם מהדהדים בבגדיה הצבעוניים של מיסיה. הבית כמו עוטף את האישה האמידה והרגישה ומגונן עליה מפני העולם החיצון ורעשיו. בולט בו סגנונו הבשל של ויאר הבא לידי ביטוי בתשומת הלב שהוא נותן לדגמים הדקורטיביים הגודשים את חללי הבית.

 לסר אורי, יום חורף בברלין, אמצע שנות ה-20 של המאה ה-20

הציור של האמן היהודי-גרמני לסר אורי, "יום חורף בברלין", נראה כמו סצנה שהועתקה מסרט אילם מאותה עת. שמש חורפית קרה מבצבצת מבעד לעננים, הגשם, שחדל לרדת, שטף את מדרכות העיר והן מבהיקות והאנשים מהלכים בהן בנינוחות, ניכר שלא אצה להם דרכם. בולטת ביניהם במיוחד גברת עם כלבלב-חיק לבן עטויה מעיל שפרווה מעטרת את שוליו ואת צווארונו העצום.

רחוב בברלין בגשם אורי לסר בתערוכת הבורגנים. צילום: סיגל גליל

אורי נולד בפוזנן שבפולין ב-1861 וגדל בברלין. אביו נפטר ואמו נאלצה לפרנס את שלושת ילדיה בעבודות תפירה. כך התחדדה כבר בגיל צעיר מודעותו לקשיי הקיום של אמו ולפער הכלכלי העצום בין לקוחותיה לבין משפחתו. שלא כבני דורו גאורג גרוס ומקס בקמן שציוריהם התמקדו בנכים ובאנשים קשי היום שיצאו בשן ועין ממלחמת העולם הראשונה, אורי מראה דווקא את ברלין הזוהרת של רפובליקת ויימאר בין שתי מלחמות העולם–  אין כמו שדרת אונטר דר לינדן ההדורה על עצי הטיליה גבוהי הצמרת שלה, מכוניות השרד השחורות, ובתי הקומות שלאורכה לייצג את ברלין הבורגנית שאורי אהב והרבה לתאר באותן שנים.

ויליאם הוגארת', נישואין אופנתיים, 1745

הצייר הבריטי ויליאם הוגארת' יצא בסדרה "נישואין אופנתיים" נגד תופעת הנישואין-של-נוחות נעדרי האהבה שהתבססו על רדיפת בצע ותאוות ממון. היו בה בסדרה 6 ציורי-שמן שצייר בשנים 1743 ו-1745 ובעקבותיהם גם הדפסים. באמצעות ההדפסים מרובי העותקים הוא הפיץ בקרב קהל רחב במחיר שווה לכל נפש את ביקורתו הנוקבת שתקעה סיכה חדה בבלון הבורגנות הבריטית בת-זמנו.

הטעם הבורגני: מבט לתערוכה דרך כלי הפורצלן היוקרתיים. צילום: סיגל גליל

הציור "נישואין אופנתיים" מספר על בתו של סוחר עירוני עשיר, הנישאת לבנו של אציל מרושש – זו זוכה במעמדו, וזה – בכספה. אלא שמיד אחרי הנישואים הקצרים שמסתיימים ברצח ובהתאבדות ירדו בני-הזוג מנכסיהם. הדקדנטיות והחידלון מאפיינים את שניהם; בתארו אותם הוגארת' גוזר גזרה שווה, כאומר "זה נבלה וזה טרפה". בבית המפואר שוררות מהומה והזנחה, המשרתים חסרי אונים, מנהל משק הבית העומד מימין והפנקס תחת בית שחיו מבועת לנוכח החשבונות הנערמים-ולא-משולמים, ובעלי הבית נראים כמי שבילו את ליל אמש בתענוגות מפוקפקים, כנראה כל אחד בנפרד. הסביבה, פנים הבית, מלבושיהם האופנתיים, המשרתים וכל שאר הפרטים מעידים שהאמן היה בקיא ברזי המעמד הבורגני שאליו הפנה את חיצי ביקורתו.

פורסם בקטגוריה אירופה, אמנות, בעולם, חברה וסביבה, פנאי, תערוכות חדשות, תרבות | עם התגים , , , , | להגיב

חדש בטלוויזיה: ראשון, 24 ביוני, 2018

21:00 מועדון ארוחת הערב | Suppertime, ערוץ Viceland 

השף-סלב מאטי מתיסון בתוכנית שכולה פאן וסודות קולינריים. התוכנית פונה אל חובבי הבישול הכבדים, אך גם למי שמידי פעם אוהבים להתפנק במתכון משובח. בין ספגטי לכדורי בשר, נקניקים, חצילים בפרמזן וכנפי באפלו מעוררי תיאבון, מאטי חושף גם את המרכיבים הסודיים שמוסתרים במתכונים הכי טובים שיש.

22:00 נולד בסין | Born in China, ערוץ Yes דוקו

נופי הפרא וחיי הבר של סין נחשפים לצופה כפי שלא נראו מעולם. דובת פנדה, נמר שלג, קוף קטן ועדר של אנטילופות הם הכוכבים של סרט תעודה שנעשה על ידי חברת Disney Nature, בהפקה סינית אמריקנית. איכות הפקה מושלמת, צילומים מרהיבים, ויכולת לארוג את דימויי הטבע לתוך סיפור המושך את הלב, שיש בו חיוך, אומץ חמלה ואפילו צער. בימוי: לו צ'ואן. 76 דקות, סין / ארה"ב, 2016.

22:00 ברזיל | Brazil, ערוץ Yes3

מאבקו הקפקאי של פקיד בעולם הנשלט על ידי בירוקרטים. סרט הנכלל ברשימת 100 הסרטים הטובים בכל הזמנים של מגזין אמפייר, ונכנס למקום 24 ברשימת הסרטים הבריטיים הטובים בכל הזמנים של מגזין טיים אאוט. שחקנים: ג'ונתן פרייס, בוב הוסקינס, קתרין הלמונד, קים גרייסט, רוברט דה נירו, איאן הולם, מייקל פאלין. במאי: טרי גיליאם. ארה"ב, 1985. קומדיה שחורה, מוזרה, יוצאת דופן וגאונית. ציון: 

22:00 פוזה | Pose, ערוץ Yes Edge

ממוחו היצירתי של ראיין מרפי מגיעה אנתולוגיה חדשה ל-FX, שתעסוק בסצינה הרוחשת והגועשת בניו יורק של אמצע שנות ה-80, במספר נקודות השקה בחברה הניו יורקית, עלייתו של עולם המותרות בעידן הטראמפ של העיר, הסצנה הספרותית בדאונטאון ועולם תרבות הנשפים הקווירי. אוון פיטרס ("אקס מן", "אימה אמריקאית") ו-קייט מארה ("בית הקלפים") יגלמו את סטאן ופטי, זוג מניו ג'רזי הנשאבים לאינטריגות הזוהרות של חיי החברה הניו יורקית, ג'יימס ואן דר ביק ("דוסון קריק") יגלם את מאט, הבוס של סטאן ותותח פיננסי ו-שרלין וודוורד תגלם מורה למחול מודרני המגלה עניין בתלמיד צעיר בשם דיימון (ראיין ג'מיל סווין). לצורך התפקיד וודוורד וסווין עבדו עם הכרואוגרף ראיין הפינגטון ("שנדליר" של סיה). הסדרה מציגה שיא חדש בייצוג לדמויות טרנסג'נדריות כשלא פחות מ-5 שחקניות טראנסיות לוהקו לתפקידים ראשיים בסדרה, הנכתבת ומופקת בשיתוף דמויות בולטות מסצינת הנשפים ויחד עם הסופרת והפעילה הטראנסית ג'אנט מוק, כשיש גם כוונה לשלב במאים טראנסים בסדרה.
22:05 המשוררת | The Poetess, ערוץ Hot8

על הבמה, בתכנית כישרונות טלוויזיונית, חיסה הלאל חושפת את נשמתה אבל לא את פניה: היא משוררת סעודית, וגם האישה היחידה שהגיעה אי פעם לגמר הלהיט הטלוויזיוני של אבו-דאבי 'משורר המיליון' (75 מיליון צופים). הלאל, נשואה ואם לארבעה, כתבה עד לתחרות בשם בדוי, ומעולם לא עלתה על הבמה. השירים שלה חתרניים ונועזים, כאלה שהמנחה מכנה בשם 'קריאה למרד', והיא מבקרת בהם בחריפות את דיכוי הנשים, הכוחניות והקיצוניות הדתית בעולם הערבי. התשואות מהקהל (הגברי כולו) מעניקות לה כוח לפרוץ מן הכלוב שבתוכו, לדבריה, מתנהלים חייה, כמו חיי כל הנשים בארצה. גרמניה / ערב הסעודית, 2017.

22:30 תיקי טסלה | The Tesla Files, ערוץ ההיסטוריה

מדוע הוחרמו עשרות תיבות וארגזים שהשתייכו למדען והממציא הגאוני ניקולה טסלה ב-1943 על ידי הממשל האמריקני? האם היו טמונים בהם פרוייקטים שהגה טסלה בנוגע לאספקת חשמל בחינם לכל העולם, או פיתוחים של כלי נשק קטלניים במיוחד? למי היה אינטרס להעלים את המידע? האם מישהו תכנן להעלים את טסלה מדפי ההיסטוריה, ומדוע? זמן קצר לפני שמת בבדידות בחדר בית מלון בניו יורק ב-1943, הממציא הגאוני והמסתורי טען כי ברשותו למעלה מ-80 ארגזים המלאים בתכולת עבודת חייו – החל מתכניות מפורטות כיצד ליצור חשמל אלחוטי, ועד לכלי נשק קטלניים בעלי פוטנציאל למחוק ערים שלמות מהמפה. אך לאחר מותו, דווח כי רק מעט מן הארגזים של טסלה נמצאו. במשך מספר עשורים, תוהים אנשים רבים מה עלה בגורל המסמכים שהיו בארגזים האבודים של טסלה. הייתכן כי היה במסמכים מידע חשאי ביותר – אולי אף סודות ותיאוריות מדעיות שבכוחם לשנות את העולם לעד? בסדרה יוצאים האסטרו-פיזיקאי ומהנדס האווירו-חלל ד"ר טרוויס טיילור והעיתונאי החוקר ג'ייסון סטייפלטון, למסע חיפוש במטרה למצוא כל פריט מידע אפשרי אודות אלפי התיקים האבודים של המדען והממציא האגדי – זאת בעקבות מסמכים סודיים של ה-CIA בנושא, שהותרו כעת לפרסום. השניים חושפים היסטוריה סודית המקשרת בין טסלה והמצאותיו, לשורת קונספירציות ממשלתיות, תקופת המלחמה הקרה, מטוסי ביון במלחמת העולם השנייה וכן לתקשורת עם יצורים מעולמות אחרים. טיילור וסטייפלטון אף עורכים בשטח ניסויים מרתקים לפי התיאוריות המדעיות של טסלה במטרה לאשש אותן, ולהוכיח כי הקדימו את זמנן בעשרות שנים.

22:50 מיס לבנון | Miss Lebanon, ערוץ החיים הטובים

הסרט עוקב אחר טקס תחרות היופי מיס לבנון שהתקיים בסידני, אוסטרליה ב-2017. אנו ניחשף לתקוות, החלומות, ההפסדים והניצחונות, ונלווה את מסעה של זוכת הטקס ב-2016 אל עבר התואר המיוחל בתחרות היופי של לבנון ב-2017.

הצחוק האחרון | The Last Laugh, נטפליקס | Netflix

לפרטים נוספים, ראו יום ראשון, 04 בספטמבר, 2016, בשעה 22:00 בערוץ Yes דוקו

טעמים וצבעים | To Each, Her Own | Les Goûts et les couleurs, נטפליקס | Netflix

קומדיה רומנטית. דווקא כשסימון מצליחה סוף סוף לאזור את האומץ לספר למשפחתה היהודית השמרנית שהיא לסבית, היא מוצאת את עצמה פתאום נמשכת לגבר: שף ממוצא סנגלי. שחקנים: שרה סטרן, ז'אן-כריסטוף פולי, ג'וליה פיאטון. צרפת, 2018.

 


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , , , , | להגיב

MORI DIGITAL ART MUSEUM – מוזיאון חדש בטוקיו

קבוצת ה-TEAMAB שמציגים מזה שנים בסינגפור, לונדון, פריס ושנזן, פתחו סוף סוף בית משלהם במולדתם. בסיוע קבוצת האחזקות MORI, הוקם מוזיאון חדש באי המלאכותי אודייבה בטוקיו. פה הם מציגים תערוכה קבועה המתפרסת על שטח של 10,000 מ"ר ובה 50 מיצגים, 520 מחשבים ו-470 מקרנים. התערוכה אמנם קבועה, אבל מה שתראו לעולם אינו קבוע מאחר והוא מושפע מתנועת המבקרים. אין שני ביקורים זהים. ה-TEAMLAB הוא קולקטיב שהוקם ב-2001 במטרה לשלב אמנות, מדע, טכנולוגיה, עיצוב ומציאות. שותפים לפרויקט הם אמנים, מתכנתים, מהנדסים, אנימטורים, מתמטיקאים וארכיטקטים. כל זאת, על מנת ליצור אינטראקציה בין בני האדם לטבע ובין הפרט לכלל באמצעות האמנות, מתוך ההכרה כי האמנות הדיגיטלית משחררת עצמה מגבולות פיזיים ומוגדרים הקיימים במציאות.

לצפייה בסרטון התערוכה כאן

לקבוצה ערוץ ביוטיוב, מומלץ לצפייה! כאן

המוזיאון מחולק ל5 מתחמים: עולם ללא גבולות, היער האתלטי, הפארק העתידי, יער המנורות ובית התה. מתחם עולם ללא גבולות הוא הגדול ביותר. יש הרבה מה לחוות ולכן מומלץ להקדיש כמה שעות לביקור. כדאי לאכול לפני כן, מאחר ואין אפשרות לאכול בתוך המוזיאון. כמו כן, אין שילוט המורה על המסלול הנכון. המבקר תוהה, תועה וטועה.

כל הפרטים באתר המוזיאון שם ניתן לרכוש כרטיסים מראש.

פורסם בקטגוריה אירוע, אמנות, פנאי, תערוכות חדשות, תרבות | עם התגים , | להגיב

חדש בטלוויזיה: שבת, 23 ביוני, 2018

10:00 אימוג'י: הסרט | Emoji Movie, ערוץ Yes5 + בשעה 10:20 בערוץ Hot פאן 

לפרטים נוספים, ראו יום חמישי, 21 ביוני, 2018, בסלקום TV

14:00 הנסיך מפנסילבניה | Prince of Pennsylvania, ערוץ Yes דוקו

סיפורם של האחים האלופים האולימפיים בהיאבקות, מארק שולץ ו-דייב שולץ, ומערכת היחסים הבעייתית שהייתה להם עם המיליונר ג'ון דופונט, עד הסוף הטראגי. ארה"ב, 2015.

15:30 נעולים בסערה | Locked In, ערוץ Hot דרמה

סרט טלוויזיה. שודד מורשע המגלה על סכום כסף גדול אשר החביא פושע אחר בביתו בחווה בכפר מצליח לברוח מהכלא במטרה להגיע לחווה. כאשר הוא מגיע הוא משקר לגבי זהותו לאשה וביתה אשר מתגוררות בחווה ומבקש מקלט מהסופה. תחילה הוא מבסס את אמינותו עד מהרה הן מתחילות לחשוד בו וכאשר הן מגלות את זהותו וכוונותיו מתחיל קרב הישרדות מסוכן. שחקנים: ג'וזי דייוויס, שרה אנטוניו. במאי: דמיאן רומאי. ארה"ב, 2017.

18:40 במשפחות הכי טובות 3 | 3 Life in Pieces, ערוץ Yes קומדי

קומדיית סינגל-קמרה על משפחת שורט הגדולה והמאושרת ועל הרגעים שמהווים ציוני דרך בחייה. ספוילר - בעונה החדשה, הת'ר ומשפחתה עוברים לגור אצל ג'ון וג'ואן לאחר שהמטבח שלהם נהרס והמתיחות בעיצומה, מאט וקולין בטוחים שיקבלו סכום פיצויים גדול מבית המלון לאחר נפילתה של קולין מהמרפסת ומבזבזים את כספם עד שמסתבר שהמלון פשט את הרגל, טיילר וקלמנטין מעוניינים להתגרש, אבל לא להיפרד, מאט נלחץ מהמחשבה על גידול ילדים, גרג וג'אן מארחים את הבוס שלה ואשתו אבל שוכחים את שמה ושלושת האחרים מוציאים מהאדמה קפסולת זמן שקברו כשהיו ילדים.

22:00 כאוס: דילמת הפליטים | כאוס: בעיית הפליטים | It Will Be Chaos, ערוץ Hot HBO

לפרטים נוספים, ראו יום שלישי, 19 ביוני, 2018, בסלקום TV

22:00 טיול בנות | Girls Trip, ערוץ Hot גולד 

22:00 הבית תמיד זוכה | The House, ערוץ Yes2

לפרטים נוספים, ראו יום ראשון, 10 ביוני, 2018, בסלקום TV

22:00 קוד מקור | Source Code, ערוץ לייפטיים

מותחן פעולה. קפטן קולטר סטיבנס מתעורר בבהלה ומוצא עצמו ברכבת הנמצאת בדרכה לשיקגו. למרות ששאר הנוסעים ברכבת מזהים אותו, הוא אינו יודע מי הם, היכן הוא נמצא או מיהו האדם שפונים אליו בשמו. הדבר האחרון שקולטר זוכר הוא משימה צבאית במסוק הטס בשמי עיראק. אבל כיצד הזיכרון הזה מתקשר למצב הנוכחי שבו הוא נמצא כעת? ככל שהזמן עובר, קולטר מבין שהוא נמצא בגופו של אדם אחר וחי את חייו. לפתע פתאום, רכבת מהירה צצה ליד המסילה הסמוכה ופיצוץ גדול מתרחש. הפיצוץ הורג, לכאורה, את קולטר ושאר הנוסעים שהיו על הרכבת. קולטר שורד את הפיצוץ. הוא מוצא עצמו בחדר מבודד במדי הצבא שלו. במהרה מתברר לו שהוא נבחר למשימה חשאית המאפשרת לו לחזור בזמן, להיכנס לגופו של אדם אחר ולנסות לשנות את פני גורלם הטראגי של נוסעי הרכבת. שחקנים: ג'ייק ג'ילנהול, מישל מונהאן, ורה פרמיגה. במאי: דאנקן ג'ונס. ארה"ב, 2011. סרט פעולה נחמד, אם כי מתוחכם אך לא חכם, תוך משחק סביר של ג'ילנהול. ציון: 


מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים – נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !

פורסם בקטגוריה מה חדש ב-TV | עם התגים , , , , , , , | להגיב

עיקר החדשות – מהדורה מיוחדת – יום חמישי 21 ביוני 2018

כותרות המהדורה

    כתב אישום הוגש נגד רעיית ראה"מ בפרשת המעונות בגין מרמה והפרת אמונים; המשפט יפתח ככל הנראה בחודש הקרוב בהרכב של שלש שופטים (פוליטי)

    בעקבות מינוי הרצוג לתפקיד ראש הסוכנות, נפתח המירוץ לראשות האופוזיציה (פוליטי)

    דובר חמאס: הדרך היחידה לעצור את שיגור עפיפוני התבערה, היא בראש ובראשונה להסיר המצור מעל רצועת עזה (בטחוני)

    שר המשטרה: ייתכן מאוד שלא תהיה ברירה, אלא להיכנס למבצע רחב היקף ברצועת עזה (בטחוני)

    דיווח: בצל המתיחות – חמאס מוכן לדון בהחזרת השבויים הישראליים תמורת נמל תעופה ונמל ימי בעזה (מדיני)

    לקראת פרסום תוכנית השלום: נציגי ממשל טראמפ נועדו עם יורש העצר הסעודי, ועם נשיא מצרים (מדיני)

    מלך ירדן: לא יהיה שלום במזרח התיכון ללא מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים (מדיני)

    רוסיה: מקווים שהחלטת ארה"ב לפרוש ממועצת זכויות האדם של האו"ם אינה סופית (מדיני)

    טראמפ חתם על צו המפסיק את הפרדת משפחות המהגרים; "משפחות יישארו יחד – והגבול יישאר חזק" (חוץ)

    טראמפ: "הוריתי לאחד משפחות מהגרים שהופרדו בגבול" (חוץ)

    טראמפ: "צפון קוריאה משמידה את ארבעת אתרי הניסויים הכי גדולים שלה" (חוץ)

    איראן הציבה 15 דרישות לשיפור היחסים עם ארה"ב: "שיחזרו להסכם הגרעין ויפרקו את הנשק הגרעיני של הציונים" (חוץ)

חדשות

    בעקבות תלונות נחקרים, השב"כ בוחן מחדש את נהלי השירות. * עפ"י משרד המשפטים, 50 תלונות שהגישו נחקרים בשבכ הובילו לבחינה מחודשת של נהלי השירות (כאן)

    יום המודעות לחטיפת ילדי תימן: מאות הפגינו הערב בכיכר פריז הסמוכה לבית ראש הממשלה שבירושלים, בדרישה לעשיית צדק בפרשת ילדי תימן

    הנכים הכריזו על חידוש המאבק להעלאת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום * "הנכים הופכים לפנתרים" הכריזו על חידוש המאבק להעלאת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום. אחד ממובילי הקבוצה: "נחזור לסגור את המדינה. אתם לא משאירים לנו ברירה. אני מבקש סליחה מאזרחי ישראל שנגררים למאבק הזה. המאבק הוא גם בשבילכם" (כאן)

    היועמ"ש ביקש מבג"ץ לדחות את העתירה לחייב אותו לפרסם את תמלילי נתניהו-מוזס * היועץ המשפטי לממשלה ביקש מבג"ץ לדחות את העתירה להורות לו לפרסם את תמלילי השיחות שנערכו בין ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס במסגרת תיק 2000. לטענת המדינה, פרסום התמלולים עלול לפגוע בהליך הפלילי

    שר המשטרה מקדם: תושבי מזרח ירושלים שייפגעו מפעילות משטרתית לא יוכלו לתבוע פיצויים * בעקבות גל תביעות אזרחיות שהגישו תושבי מזרח ירושלים, מעוניין ארדן להעניק לשוטרים את ההגנה שחלה על חיילים, המוגנים מתביעה על נזקים ב"פעולה מלחמתית". (הארץ)

    היועמ"ש ישתתף ביום שני בדיון שנועד לשנות את אופן בחירת היועמ"שים של משרדי הממשלה * ועדת החוקה תתכנס ביום שני לדיון ראשון על הצעת "חוק היועמ"שים", שנועדה לשנות את אופן הבחירה של היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה, כך שהבחירה בהם תהיה בידי השר הממונה על המשרד הממשלתי. היועמ"ש שמתנגד לחוק ישתתף בדיון.

פוליטי

כתב אישום הוגש נגד רעיית ראה"מ בפרשת המעונות בגין מרמה והפרת אמונים; המשפט יפתח ככל הנראה בחודש הקרוב בהרכב של שלש שופטים

הפרקליטות מאשימה את רעיית ראש הממשלה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהפרת אמונים. זאת לכאורה דרך ניפוח הוצאות המעון בהזמנת ארוחות בשווי 350 אלף שקלים. באופן חריג – הוגשה בקשה לקבוע הרכב של שלושה שופטים, בגלל מעמדה של הגברת נתניהו. ההערכה: המשפט ייחל בחודש הקרוב * בפרקליטות צפויים לבקש מאסר בדרך של עבודות שירות לשרה נתניהו, אם תורשע – ולא להסתפק בקנס כספי. * למרות חילוקי דעות בצוות ההגנה של רעיית רה"מ, הקו המנחה צפוי להיות לוחמני, כשהמטרה לקעקע את אמינותם של העדים, בהם נפתלי וחפץ.

- לטענת הפרקליטות: נתניהו הנחתה את אב הבית, מני נפתלי, וכן עובד במעון, כי אין לחשוף בפני מי שאינו עובד במעון את העובדה שבמעון מועסקות מבשלות – כדי שהדבר לא ייחשף בפני אנשי החשבות והמנהל במשרד. * ע"פ כתב האישום מאחר ששפים גבו עבור ארוחות סכומים גבוהים, הנחה סיידוף את השפים, את אבות הבית ואת מזכירותיה של נתניהו, לזייף את החשבוניות בגין אותן ארוחות * * לכתב האישום מצורף נספח של עלות הארוחות שהוזמנו בכל חודש (לכאורה תוך הסתרת העובדה שמועסקת מבשלת). מטעמה של נתניהו טענו כי הזינוק בעלויות בתקופת מני נפתלי מראה שהוא אחראי לכך.

- סנגוריה של נתניהו, הדפו את כתב האישום ואמרו: "מופרך והזוי. פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות. רעיית רה"מ היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו". לדבריהם "האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שמעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת".

בעקבות מינוי הרצוג לתפקיד ראש הסוכנות, נפתח המירוץ לראשות האופוזיציה

ועדת המינויים של הסוכנות היהודית תמליץ ביום ראשון לחבר הנאמנים של הארגון לבחור ביו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות לתקופה של 4 שנים, החל מעוד חודש ושבוע. * בשל העובדה כי יו"ר העבודה החדש אינו חבר כנסת נפתח המירוץ מי יירש את כסאו של הרצוג כיו"ר האופוזיציה הבא, בין המועמדים לבני, יחימוביץ', פרץ וכבל, ואפילו לפיד

- גורמים במחנה הציוני: אם גבאי לא ימנה את לבני לראשות האופוזיציה ייתכן שהסיעה תתפרק. אי בחירה ביחימוביץ לא בהכרח תוביל למלחמה פוליטית

- בסביבתו של ח"כ יונה דורשים למנותו למרכז האופוזיציה במקומו של ח"כ חסון, וזאת אם ח"כ לבני תמונה ליו"ר האופוזיציה

- מוקדם יותר נועדה ועדת המינויים של חבר הנאמנים עם נתניהו והמליצה בפניו על הרצוג כמועמד מוביל. במועמדו תמכו 9 מתוך 10 חברי ועדה. נתניהו התנגד והציע את השר יובל שטייניץ לתפקיד. השר שטייניץ התייחס להצעה ואמר: "לא הייתי מועמד ולא הציעו לי את התפקיד. לא נפגשתי עם ועדת המינויים של הסוכנות. אם יציעו לי את התפקיד אשקול זאת ברצינות ובכובד ראש" * לאחר ההחלטה על מינוי הרצוג ביטל נתניהו ישיבה עם הסוכנות שהייתה אמורה להתקיים ביום שני * יו"ר העבודה גבאי, ויו"ר הבית היהודי בנט פרסמו הודעות תמיכה בהרצוג

    בג"ץ דחה את העתירה שביקשה לפסול את מנדלבליט מעיסוק בפרשה 4000

בטחוני

טרור העפיפונים נמשך: חיל האוויר תקף תשתית לשיגור עפיפוני תבערה בדרום הרצועה

טרור העפיפונים נמשך: לפחות 21 שריפות פרצו היום ביישובי עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. * כלי טיס הפציץ תשתית בדרום הרצועה, שממנה ניסתה חוליה לשגר עפיפוני תבערה לעבר ישראל. לפי הפלסטינים, לא היו נפגעים.

דובר חמאס: הדרך היחידה לעצור את שיגור עפיפוני התבערה, היא בראש ובראשונה להסיר המצור מעל רצועת עזה

דובר חמאס בעזה, סאמי אבו-זוהרי, אמר כי הדרך היחידה לעצור את שיגור עפיפוני התבערה, היא להיענות לדרישות צעדת השיבה ובראשן הסרת המצור מעל רצועת עזה. הוא הוא ציין כי "זוהי פעולה עממית שנועדה למחות על המצור הישראלי

שליח טראמפ לאזור: "חמאס ממשיך לאכזב את הפלסטינים בעזה"

שליח טראמפ למזה"ת, ג'ייסון גרינבלט, תוקף את חמאס: "ממשיך לאכזב את תושבי עזה. עפיפוני תבערה, בלונים, מרגמות וטילים נגד ישראל. איך הקהילה הבינלאומית יכולה לעזור כשמנהיגי חמאס ממשיכים לבזבז את משאבי עזה?"

שר המשטרה: ייתכן מאוד שלא תהיה ברירה, אלא להיכנס למבצע רחב היקף ברצועת עזה

שר המשטרה וחבר הקבינט העריך הבוקר בריאיון לתחנת התקשורת הצבאית כי לאור המתיחות בדרום, ישראל תיאלץ לצאת למבצע "רחב היקף" ברצועה בחודשים הקרובים. * אתמול רה"מ איים על חמאס: "העוצמה תגבר ככל שיידרש, אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ומוטב שאויבינו יבינו זאת – ועכשיו" * שרים בכירים: לא התקבלו בקבינט החלטות לגבי המדיניות בעזה

    בית לחם: שישה חברי חוליה נעצרו בחשד כי פגעו בגדר הביטחון באזור הר חומה באופן קבוע, והסבו למערכת הביטחון נזק כספי גדול. בבית אחד מהם נמצאו חומרים להכנת מטעני צינור, משקפת, סכינים ואמצעי לחימה נוספים

    נהרס בית המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בשומרון * במהלך הלילה הרסו כוחות צבא את ביתו של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה במבוא דותן בחודש מרס האחרון במהלכו נרצחו שנים לפני כשלשה חודשים. * דירתו, הממוקמת בבניין בעיר ברטעה הסמוכה לג'נין, נהרסה כליל

    הואשם בטרור וחשף: חמאס שילם להורים כדי שיטענו שבתם מתה מגז מדמיע * מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, שילם 8,000 שקל למשפחה ברצועה שתתלונן על כך שבתם התינוקת מתה מירי גז מדמיע בפעילות ישראל באזור, למרות שלמעשה מתה ממחלה. כך עולה מכתב אישום שהוגש נגד בן דודה של התינוקת, תושב רצועת עזה, שניסה לחדור לישראל ולשרוף עמדת צבאית

מדיני

דיווח: בצל המתיחות – חמאס מוכן לדון בהחזרת השבויים הישראליים תמורת נמל תעופה ונמל ימי בעזה

העיתון "אל-אחבאר" מדווח שחמאס הודיע למצרים כי הוא מוכן לקחת חלק ב'עסקה מקיפה' שתכלול חילופי שבויים עם ישראל, והקמת נמל ושדה תעופה ברצועה. * לפי הדיווח, מצרים לא קיבלה התחייבות מהרשות הפלסטינית להסרת העיצומים, אך הבטיחה לפעול מול גורמים ערבים כדי להתחיל בפרויקטים הומניטריים על מנת לשפר את המצב ברצועת עזה

לקראת פרסום תוכנית השלום: נציגי ממשל טראמפ נועדו עם יורש העצר הסעודי, ועם נשיא מצרים

יועצו הבכיר של טראמפ, קושנר, ושליח הנשיא למזה"ת, גרינבלט, נפגשו בסעודיה עם יורש העצר, מוחמד בן סלמאן. השלושה שוחחו על שיתוף הפעולה בין ארה"ב לסעודיה, הצורך להקל על המצב ההומניטרי בעזה ומאמצי ממשל טראמפ לסייע לשלום בין ישראל לפלסטינים * בהמשך ביקרו השניים במצרים ונפגשו עם הנשיא א-סיסי. לפי הודעת הבית הלבן, הם שוחחו על הגברת שיתופי הפעולה בין המדינות, על הצורך בהקלות ובסיוע הומניטרי בעזה וביוזמת השלום של טראמפ * על פי הודעת הנשיאות המצרית, הנציגים האמריקנים סקרו במהלך הפגישה את מאמצי הממשל האמריקני להחיות את המו"מ בין ישראל לפלסטינים

- הנשיא א-סיסי: "הסדר צודק וכולל לסוגייה הפלסטינית צריך להתבסס על פתרון שתי המדינות לפי גבולות 67' וירושלים המזרחית כבירת פלסטין". הנשיא המצרי סקר במהלך הפגישה גם את מאמצי מדינתו להשלמת הסכם הפיוס ולהרגעת המצב בעזה; קושנר בתגובה: "מצרים יכולה לסייע להשיג יציבות למרות המשבר באזור"

מלך ירדן: לא יהיה שלום במזרח התיכון ללא מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים

מלך ירדן עבדאללה הצהיר היום במהלך פגישתו עם קנצלרית גרמניה, כי לא ייתכן שלום במזרח התיכון ללא כינון מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים. * הירדנים חוששים: הצגת יוזמת השלום של טראמפ תצית מהומות במדינה. הסיבה: מיליוני הפלסטינים שנמצאים בירדן

רוסיה: מקווים שהחלטת ארה"ב לפרוש ממועצת זכויות האדם של האו"ם אינה סופית

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב בפגישה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע תקווה שהחלטת ארה"ב לפרוש ממועצת זכויות האדם של האו"ם אינה סופית. בנוגע להאשמותיה של שגרירת ארה"ב באו"ם בדבר הטייה של מועצת הביטחון נגד ישראל אמר לברבוב כי אינו מסכים עם הקביעה (כאן)

    משלחת רשמית מישראל תגיע לבחריין; בחריין: הדיווחים על כינון יחסים דיפלומטיים רשמיים עם ישראל חסרי בסיס * על רקע הדיווחים על התקרבות בין ישראל לבחריין, משלחת רשמית של ישראל צפויה להגיע לנסיכות במסגרת ועדת המורשת העולמית ה-42 שמקיים אונסק"ו. * בכיר בבחריין: לכל המדינות החברות באו"ם זכות להשתתף – גם לישראל. * שר החוץ של בחריין, הבהיר: "הפרסומים על כינון יחסים דיפלומטיים רשמיים בין ישראל לבחריין אינם נכונים וחסרי בסיס"

    ארה"ב מטילה מגבלות משמעותיות על אונר"א * מכה קשה לסוכנות האו"ם המסייעת לפלסטינים: הקונגרס האמריקני אישר נוסח חוק חדש ותקיף, המטיל מגבלות משמעותיות על הסיוע האמריקני לארגון. הסנאט צפוי להצביע על נוסח חוק בחודש הבא לאישור סופי (החדשות)

חוץ

טראמפ חתם על צו המפסיק את הפרדת משפחות המהגרים; "משפחות יישארו יחד – והגבול יישאר חזק"

לאחר שרעיית נשיא ארה"ב פרסמה מאמר נוקב נגד הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם, טראמפ חתם על צו שימנע הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם * הצו יאפשר את החזקתם במשותף של מהגרים לא חוקיים וילדיהם במתקנים שנמצאים סמוך לגבול ארה"ב ומקסיקו * הצו הנשיאותי מאפשר הפרדת משפחות "במקרה שבו קיים חשש שהחזקת הילד עם הוריו תסכן את רווחת הילד" * טראמפ במעמד החתימה: "אנו נעשה אנשים רבים שמחים. זה נמשך במשך 60 שנה, כשאף אחד לא עשה דבר – אנחנו עשינו", "יש בנו חמלה, אנו רוצים לשמור על משפחות יחד, אך במקביל יש צורך לשמור על הגבולות שלנו מוגנים"

- ממשל טראמפ מבקש לאשר מעצר משפחות מהגרים יחד ליותר מ-20 יום

- גורם אמריקני: ילדי המהגרים שהופרדו מהוריהם לא יוחזרו מיד למשפחות

- חברת אמריקן איירליינס פנתה בדרישה לממשל הפדרלי שלא ישתמש במטוסיה למטרת שינוע ילדי מהגרים שמופרדים מהוריהם. * המחלקה לביטחון הגנת המולדת: "מצרים על ההודעה"

טראמפ: "הוריתי לאחד משפחות מהגרים שהופרדו בגבול"

נשיא ארצות הברית הנחה את הסוכנויות הפדרליות להתחיל לאחד מחדש ילדים עם הורים שהופרדו מהם בגבול מקסיקו. רעייתו של טראמפ ערכה ביקור פתע במתקן מעצר לקטינים בכדי לפקח על המצב

- יו"ר בית הנבחרים האמריקני פול ריאן: "שמח שטראמפ נקט באמצעים לטיפול במשבר בגבול. המשרד לביטחון המולדת עובד על איחוד הילדים והוריהם כעת"

- הפנטגון ביקש להכין 20 אלף מיטות לילדי המהגרים

טראמפ: "צפון קוריאה משמידה את ארבעת אתרי הניסויים הכי גדולים שלה"

בישיבת קבינט אמר הנשיא האמריקני כי צפון קוריאה הפסיקה לשגר טילים בליסטיים. "הם משמידים את אתרי המנועים שלהם, מפוצצים אותם. הם התחילו כבר בפיצוץ של אתר הניסויים הגדול ביותר שלהם. למעשה, אלה ארבעת אתרי הניסויים הגדולים ביותר שלהם".

    שר ההגנה האמריקני: אין סימנים לכך שפיונגיאנג פועלת לפירוק הנשק הגרעיני * שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, אמר כי הוא לא מודע לסימנים שמראים כי צפון קוריאה נקטה בצעדים לקראת פירוק מנשק גרעיני בעקבות הפסגה בין מנהיגי המדינות.

    טראמפ: קוריאה הצפונית החזירה שרידי 200 חיילים שנפלו במלחמת קוריאה * נשיא ארצות הברית הודיע בעצרת שקיים במינסוטה כי פיוניאנג השיבה לידי ארה"ב את שרידיהם של כ-200 חיילים שנפלו במלחמה בין שתי המדינות בשנות ה-50' * השרידים של חלק זעום מאלפי הנעדרים מהמלחמה יועברו למפקדת האו"ם בדרום קוריאה ומשם להוואי

    דיווח: יפן תפסיק את תרגילי ההכנה לתרחיש של מתקפת טילים מצפון קוריאה * בכיר בממשל היפני אמר ל"קיודו" כי ההחלטה הגיעה בעקבות פסגת טראמפ-קים

    לאחר פסגת קים-טראמפ: פוטין ייפגש עם נשיא דרום קוריאה * נשיא רוסיה פוטין ייפגש בסוף השבוע עם נשיא דרום קוריאה * השניים ידונו בנושא הפירוק של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. * המפגש מגיע כהמשך לפסגה של נשיא ארה"ב ושליט צפון קוריאה בשבוע שעבר (סרוגים)

איראן הציבה 15 דרישות לשיפור היחסים עם ארה"ב: "שיחזרו להסכם הגרעין ויפרקו את הנשק הגרעיני של הציונים"

שר החוץ האיראני דחה את תנאיו של מזכיר המדינה האמריקאי לחידוש היחסים עם וושינגטון, והציג 15 דרישות משלו. בין השאר דורשת טהראן את חזרת ארה"ב להסכם, לחדול מלספק תחמושת ל"פולשים לתימן", ולהפסיק להתנגד לפירוק של ישראל מנשק גרעיני * בחודש שעבר פרסם שר החוץ האמריקני פומפאו 12 דרישות כתנאי לנורמליזציה עם טהראן.

דיווח: יועצו של טראמפ יצא למוסקבה לקראת פסגה אפשרית עם פוטין

סוכנות ידיעות רוסית דיווחה כי בולטון, היועץ לביטחון לאומי, יגיע בשבוע הבא כדי לדון על מפגש אפשרי בין הנשיאים. זה צפוי להתקיים במהלך החודש הבא, בעת שטראמפ יבקר באירופה לרגל פסגת נאט"ו

סין: משרד המסחר הודיע כי ימשיך ביחסים רגילים עם אירן

משרד המסחר הסיני הודיע כי "סין תשמור על יחסי מסחר רגילים עם איראן". * הדברים נאמרו במהלך תדרוך עיתונאי, בו נשאל דובר המשרד על פעילותן של פירמות סיניות בשוק האיראני, בצל נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין

    טראמפ ייפגש בשבוע הבא בוושינגטון עם מלך ירדן עבדאללה השני

    רה"מ הונגריה הודיע כי "ראשי ה-V-4 (פולין, צ'כיה, ונגריה וסלובקיה), לא יגיעו לכינוס האיחוד האירופי בנושא הגירה בסוף השבוע; ה-V-4 ואוסטריה הסכימו על יצירת אזורי קליטת מהגרים מחוץ לגבולות האיחוד"

    אטליה: שר הפנים האיטלקי אסר על אוניית פליטים נוספת, שעל סיפונה 224 פליטים, להתקרב לחופי המדינה

    לוב: מחלקת המדינה האמריקנית הוציאה הודעת גינוי נגד המתקפה שביצעו מיליציות במתקני הדלקים שלחופי לוב. "ארה"ב מאמינה כי משאבים לובים חשובים אלו צריכים להיות תחת שליטתם הבלעדית של תאגיד הנפט הלאומי ובפיקוח ממשלת לוב" (רויטרס)

    מצרים: הצבא המצרי הודיע כי חיסל 32 פעילים של ארגון "המדינה האסלאמית" בצפון ובמרכז סיני ועצר 36 נוספים. עוד נמסר, כי הושמדו מחסנים של הארגון וכלי רכב שנשאו אמצעי לחימה

    סודאן: נשיא דרום סודאן, סאלווה קיר, נפגש לראשונה זה שנתיים עם מנהיג המורדים ריק מצ'אר באדיס אבבה, כך נמסר מלשכת ראש ממשלת אתיופיה המתווך בין הצדדים

    סוריה: הלחימה באזור הגבול מחריפה: אלפים נמלטו מהפצצות משטר אסד * הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 12,500 אלף תושבים ברחו מאזורים שבשליטת המורדים בדרעא, בעקבות חידוש הלחימה שם ביומיים האחרונים. זאת ברקע ההכנות למבצע רחב בדרום, כולל בסמוך לרמת הגולן * לפי הארגון הסורי לזכויות אדם, כוחות איראניים וחיזבאללה נסוגים ל-40 קילומטר מהגבול הדרומי של סוריה עם ישראל, בהתאם להפצרותיה של רוסיה מהשבועות האחרונים

פרסום ושיווק

    אושר לקריאה ראשונה: פרסום ושיווק של מוצרי טבק רק בעיתונות המודפסת * ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לאסור פרסום של מוצרי עישון ולהטיל הגבלות חמורות על מכירתם לצרכן. לפי ההצעה – פרסום מוצרי עישון יאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות מודפסת – ובלבד שבצמוד תהיה מודעת אזהרה בגודל זהה. * בנוסף, הוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון. * חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל

כלכלה

    שערים יציגים (21/06/18): דולר = 3.623 ; ליש"ט – 4.7499 ; אירו = 4.174 ; פרנק שוויצרי = 3.6321

מלחמת הסחר | טורקיה הטילה מכסים בשווי 267 מיליון דולר על סחורה אמריקני

טורקיה מצטרפת למדינות המטילות מכסים על סחורות אמריקאיות. משרד הכלכלה הטורקי הודיע כי הוא מטיל מכסים בשווי של 267 מיליון דולר על סחורות אמריקאיות כגון פחם, נייר, אגוזי מלך, טבק, אורז, ויסקי ומכוניות. זאת בתגובה למדיניות המכסים החדשה של ממשל טראמפ (CNN)

יהדות

    שר הפנים פסל את חוק העזר העירוני שהעבירה עיריית ראשון לציון שנועד לאפשר פתיחת עסקים בשבת
לאגודת ישראל זכות ווטו נגד חקיקת חוק הגיוס הדורש מעשרות אלפי חרדים להתגייס בעשור הקרוב. ע"פ הסיכום הקואליציוני בין מפלגות הקואליציה בצל משבר חקיקת חוק הגיוס בסוף מושב הכנסת הקודם, לסיעת אגודת ישראל, זכות ווטו על כל הצעה בנושא הגיוס

 

 

 

פורסם בקטגוריה עיקר | עם התגים , , | להגיב

בוטל כנס בהשתפות סגל רוסי – פלסטיני בטענה כי מעורבים בו ארגוני טרור

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב  יורם הלוי הורה ביום שני האחרון לסגור  אירוע שאורגן על ידי אגודת ידידות רוסיה פלסטין בהשתתפות  יו"ר (שגריר) הנציגות הרוסית בפלסטין ד"ר חיידר עגנין ויו"ר מרכז התרבות הרוסי בבית לחם אלכסנדר סורקין, בטענה כי מדובר באירוע אותו מארגנים פעילי שני ארגוני טרור, החזית העממית לשחרור פלסטין והחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, פעילי טרור נוספים ופעילי פת"ח.
הלוי הוציא צו סגירה לפיו הובא לידיעתו כי מדובר בכנס שמאורגן על ידי ארגוני טרור. ניצב הלוי מסביר כי צו הסגירה הגיע "לאחר ששוכנעתי כי ביום 18.6.18 בשעה 19:00.. במלון אמבסדור בשכונת שיח' ג'ראח, עתיד להתקיים כנס בנושא 'הכרזת ירושלים כבירת פלסטין', בארגון ובניהול של ארגון החזית העממית והחזית הדמוקרטית, המהווים ארגוני טרור, בהשתתפות פעילי הארגונים הנ"ל וארגוני טרור נוספים..".
שגרירות רוסיה בישראל הגיבה לתקרית והוציאה הודעה לפיה נציגי הסגל הדיפלומטי של רוסיה בבית לחם, הוזמנו והגיעו אך ורק כאורחים לכנס אותו ארגנה האגודה לידידות רוסיה פלסטין ומשום כך אינם מעורבים בארגון הכנס.

צו סגירת האירוע לפי פקודת הטרור

צו סגירת האירוע לפי פקודת הטרור

"השגריר הרוסי בפלסטין ומנהל מרכז התרבות הרוסי בבית לחם השתתפו בכנס יוצא שהם גם – לפי המשטרה – השתתפו באירוע טרור"

ד"ר סמיר חטיב

ד"ר סמיר חטיב

"זה היה אירוע תרבותי", הגיב ד"ר סמר חטיב, יו"ר ארגון בוגרי אוניברסיטאות רוסיה בישראל, שהוזמן גם הוא לאירוע. "הופיעה בפנינו להקת מחול של נערות פלסטיניות ולא היה מעורב כאן שום ארגון טרור". שממש לא מדובר בשום אירוע הקשור לטרור. מדובר באירוע לגיטימי לחלוטין בשיתוף השגרירות הרוסית שמסיבות פוליטיות בלבד המשטרה החליטה לסגור בלי לדעת בכלל מה תוכן האירוע. לדבריו "אין קשר לארגונים  המוזכרים בצו המניעה למזמין הרשמי שהוא עמותת הידידות הרוסית הפלסטינית". חטיב מדגיש כי "יש לציין שבאירוע נכח השגריר הרוסי בפלסטין מר חידר אגאנין וגם מנהל מרכז התרבות הרוסי בבית לחם מר אלקנדר סורוקין ועוזריהם, אז יוצא שהם גם -לפי המשטרה – השתתפו באירוע טרור. האמנם?".

למרות התגובה הדיפלומטית הרוסית לפיה הדיפלומטים הרוסיים הגיעו כמוזמנים, הרי שעל גבי ההזמנות לכנס מופיעה בבהירות ההזמנה הבאה:
"שגרירות רוסיה והאגודה לידידות פלסטין-רוסיה, מזמינות אתכם להשתתף באירוע לציון היום הלאומי לרוסיה, ביום שני 18/06/2018 בשעה 19:00 בערב במלון אמבסדור בירושלים. תחי הידידות הפלסטינית-רוסית". לשאלה מהי תגובת השגרירות הרוסית לקביעה כי הם השתתפו בארגון כנס כזה, למרות טענתם כי הגיעו כמוזמנים, אמר למגפון דיפלומט בשגרירות כי זוהי התגובה הרשמית והיא לא תשתנה. הסגל הדיפלומטי מבית לחם הגיע כאורח בלבד.

מדוברות מחוז ירושלים  מסר למגפון פקד עופר סלומון  כי "מפקד מחוז ירושלים, חתם על צו מתוקף סמכותו, עפ"י סעיף 69 לחוק המאבק בטרור תשע"ו 2016  למניעת קיום כנס מטעם ארגון החזית הדמוקרטית וארגון החזית העממית אשר הוכרזו כארגוני טרור, שתוכנן להתקיים במזרח ירושלים".  סלומון הסביר שהחלטת מפקד המחוז, באה בעקבות מידע מודיעיני שהובא לידיעתו והצביעה על מעורבות של ארגוני הטרור ונוכחות של אירגוני הטרור.
תוך כך נודע למגפון כי  במקביל נפתחה חקירה ביחידה המרכזית מפלג מיעוטים לגבי המקום וכלל המעורבים.  וכי "משטרת ישראל תמשיך לאכוף את החוק ולפעול כנגד כל אירגוני הטרור באשר הם בכל זמן ובכל מקום".

נואם במרכז - אלקסנדר סורוקין מנהל מרכז התרבות הרוסי בבית לחם

נואם במרכז - אלקסנדר סורוקין מנהל מרכז התרבות הרוסי בבית לחם

חברי הסגל הרוסי, מארגני הכנס ובמרכז ח"כ איימן עודה

חברי הסגל הרוסי, מארגני הכנס ובמרכז ח"כ איימן עודה


יו"ר וועדת הפנים של הכנסת: "מישהו צריך לומר לחברי הכנסת הערבים שלא נקבל השתתפותם בכנסי טרור"

בין המוזמנים לאירוע היו גם נציגי הרשימה המשותפת בכנסת ובהם חבר הכנסת, עו"ד איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת. כאמור, במהלך הכנס, לקראת חלקו האמצעי, הגיעו שוטרי המחוז, מסרו את צו הסגירה והכנס נסגר ונאסר עליו להתקיים בכל מקום או זמן אחר בישראל.
אלא שלאיימן עודה ציפתה "הפתעה" נוספת. זמן קצר לפני האירוע הזה הוא פנה במכתב ליו"ר וועדת הפנים של הכנסת, חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) בבקשה לערוך דיון בוועדה בנושא "התמודדות עם ארגוני הפשיעה בחברה הערבית" ב"יום לציון המאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית" שיתקיים בכנסת ב 18 ביולי הקרוב.
קיש לא חיכה  ותקף "לא יתכן כי חבר כנסת יבקש דיון בוועדות הכנסת על אכיפה, סמכות המדינה, מיגור פשיעה וכדומה ומצד שני יפעל נגד אותה המדינה ויתמוך בטרור נגדה כפי שהתבטא למשל בהשתתפותך ודבריך בכנס של ארגוני הטרור "החזית העממית" ו"החזית הדמוקרטית" במזרח ירושלים בתאריך ה18/6/18". כתב חבר הכנסת והוסיף:   "על כן, אני מסרב לבקשתך ולא אקיים דיון לבקשתך ביום או בנושא שביקשת".  " הוועדה בראשותי לא תשתף פעולה עם מי שתומך בטרור ומתנגד למדינה, סמכותה וקיומה", מסיים קיש את מכתבו לאיימן עודה.

ההזמנה לכנס עם תרגומה העברי (למטה)

ההזמנה לכנס עם תרגומה העברי (למטה)

מכתב יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש

מכתב יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש


קיש אל תגרוף רווחים פוליטיים על גב אזרחים ערבים

בסיעת הרשימה המשותפת זעמו והגיבו יו"ר וועדת הפנים. "יואב קיש – תפקידך בתור יו"ר ועדת פנים הוא לפעול למען האזרחים הערבים והיהודים כאחד, לא לגרוף רווחים פוליטיים על גבם של אזרחים ערבים!", נכתב בתגובתם למכתבו של קיש.
"איימן עודה הוא מנהיג וחבר כנסת נבחר, וזו בדיוק העבודה שלו לטפל בבעיה המסוכנת והקטלנית של אלימות ופשיעה בחברה הערבית. כשאתה פוסל את מנהיג הרשימה המשותפת, אתה בעצם פוסל את הציבור הערבי כולו, זה אקט עם משמעות כבדה ובלתי נסבלת. אתה עושה זאת כבעל תפקיד רשמי בכנסת – אתה מייצג למעשה את עמדתה הרשמית של המדינה. דיון בוועדה הוא כלי פרלמנטרי חשוב –ועדה פרלמנטרית איננה מסיבה סגורה, שאתה יכול לבחור את אורחיה על סמך טעמך, השקפותיך והאינטרסים הפוליטיים הצרים שלך".
"אני לא מתכוון לאפשר להם לנהל את הדיון הזה בוועדה שברשותי", הגיב חבר הכנסת יואב קיש למגפון. "אני פועל ואפעל לטובת המגזר הערבי ולהקמת תחנות משטרה בישובים ערביים בלי חברי הרשימה המשותפת".
- אבל אינך יכול למנוע מחבר כנסת פעילות במסגרת וועדה ובכלל, רק היות ודעתו שונה משלך..
"אין לזה שום קשר. עודה חושב 180מעלות הפוך למה שאני חושב ומאמין בו. וזה בסדר, אני לא מצפה למשהו אחר, אבל מישהו צריך להגיד לחברה האלה שהם חצו קו אדום כשהם השתתפו באירוע שמאורגן על ידי שני ארגוני טרור. לזה אני לא מסכים ולא אתן להם במה בוועדה שברשותי".

תגובת עמותת סיכוי

תגובת עמותת סיכוי

עמותת סיכוי: קיש אתה גזען, זו התנהלות הרסנית ואנטי דמוקרטית

"אתמול נחצה קו אדום במתקפה נגד נבחרי ציבור ערבים! פרסמה עמותת סיכוי של הרשימה המשותפת את תגובתה למכתבו של  קיש. "חבר הכנסת יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ניצל לרעה את סמכויותיו באופן בוטה וחסר בושה, על מנת למנוע מיו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה את היכולת לבצע את עבודתו הפרלמנטרית. שוב אנחנו רואים נבחר ציבור פוגע אנושות בדמוקרטיה ובזכויות של אזרחים ערבים, בשביל לחזק את מעמדו במרכז הליכוד….ביום מיוחד שנועד לכך בכנסת – נושא בוער וכאוב, המשפיע על חיי האזרחים הערבים .בתגובה, הוציא ח"כ יואב קיש מכתב רשמי מלא הכפשות ושקרים, בו הוא דוחה את הבקשה, ואף מצהיר כי הוועדה חסומה בפני עודה לבקשות נוספות בעתיד – בנימוק שעודה תומך בטרור ומתנגד לקיום המדינה".
זאת ועוד: "ההתנהלות ההרסנית והאנטי דמוקרטית הזו לא הופנתה מעולם לח"כ יהודי – היא חלק מההסתה מתמשכת ומסוכנת של ח"כים ושרים נגד מנהיגים ערבים, משיקולים אינטרנטיים ופוליטיים. אחד הטיעונים בהם מואשמים הח"כים הערבים שוב ושוב, הוא שהם אינם פועלים מספיק למען האינטרסים של הבוחרים שלהם – למרות שהמציאות היא הפוכה לחלוטין. והנה אנחנו רואים שאותם מסיתים עצמם הם אלו שמנסים למנוע מהח"כים לבצע את עבודתם"

קיש הגיב להודעה הזועמת של עמותת סיכוי , הגיב וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: " גם תומכים בטרור וגם באים בתלונות? השבוע ביטלתי דיון שביקש איימן עודה עקב השתתפותו ותמיכתו בכנס של ארגוני טרור. עכשיו מגיעה עמותת סיכוי جمعية سيكوي (של הרשימה המשותפת)  ומאשימה אותי בגזענות נגד ערביי ישראל? איזו חוצפה. לא אשתף פעולה עם מי שתומך בטרור. אזרחי ישראל הערבים צריכים לדעת שוועדת הפנים בראשותי עומדת לצדם במאבק בפשיעה ובאלימות אך לא תיתן יד או תסייע לנציגים כאלו ואחרים שמסיתים נגד המדינה, תומכים בטרור ולבסוף עוד באים בטענות."

פורסם בקטגוריה א, אקטואליה, בארץ, בטחוני, מדיני-פוליטי | עם התגים , , , , , | להגיב

כתב האישום כנגד שרה נתניהו ועזרא סיידוף

בבית משפט השלום בירושלים                                ת"פ

 

המאשימה:                  מ ד י נ ת  י ש ר א ל

באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)

עוזי חסון 4, ירושלים

טלפון: 02-6208122 פקס: 02-6246113

 

 - נ ג ד -

 

הנאשמים:                          1. שרה נתניהו

ירושלים

2. עזרא סיידוף

ירושלים

כתב אישום

הנאשמים מואשמים בזה כדלקמן:

חלק כללי

 1. הנאשמת 1 (להלן – "הנאשמת")  הינה רעייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו (להלן: "מר נתניהו").

 

 1. ביום 31.3.2009, נבחר מר נתניהו לראשות הממשלה והחל מסמוך למועד זה מתגוררים מר נתניהו, הנאשמת ושני ילדיהם במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים (להלן – "המעון"). גם בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, החל מהמועד האמור עד לשנת 2015 (להלן – "התקופה הרלוונטית") התגוררה הנאשמת יחד עם מר נתניהו ושני ילדיהם במעון.

 

 1. הנאשם 2  (להלן – "הנאשם") שימש עד לתאריך 1.10.2010 כראש אגף בכיר משאבים חומריים ומבצעיים במשרד ראש הממשלה (להלן –  "המשרד"). החל מהתאריך האמור ובמהלך כל יתר התקופה הרלוונטית, שימש הנאשם כסמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד. במסגרת תפקידיו האמורים היה הנאשם אחראי, בין היתר, על ניהול המעון ובכלל זה על עובדי המעון, תחזוקת המעון וסיפוק מכלול צרכיהם של ראש הממשלה ובני משפחתו במסגרת מגוריהם במעון, במסגרת זו אף היה הנאשם המנהל הישיר של "אב הבית" במעון. תפקיד "אב הבית" אויש בתקופה הרלבנטית על ידי מספר אנשים כפי שיפורט להלן.   

 1. המעון התנהל על פי הנחיותיה ובפיקוחה של הנאשמת. הנאשמת בחרה עובדים במעון ועל פי החלטתה הופסקה עבודתם. הנאשמת קבעה לעובדי המעון משימות ומטלות, ועקבה באופן צמוד אחר ביצוען. עובדי המעון נדרשו לדווח ולקבל אישור מהנאשמת להיעדרויות מהעבודה. בין היתר, הנאשמת הנחתה את הנאשם ואת אבות הבית במעון באשר למצרכים ולשירותים שהיא מבקשת שיסופקו לה על ידי המשרד. לעתים, כאשר המצרכים והשירותים לא סופקו, או לא סופקו לשביעות רצונה, הפצירה הנאשמת בנאשם שישיג ויסדיר את אספקת השירות או המוצר המבוקש, זאת גם במקרים בהם ידעה כי הדבר אינו כלול בהוצאות המאושרות על ידי המשרד ואף במקרים בהם הנאשם הסביר לנאשמת כי אין הצדקה למימון אותו שירות או מוצר על ידי המשרד. במקרים המתוארים להלן, בסופו של דבר ולמרות הסבריו, מילא הנאשם אחר בקשותיה האמורות של הנאשמת וגרם לכך שהשירות או המוצר יסופקו על חשבון המשרד, שלא כדין.

 

 1. כפי שיפורט להלן בכתב אישום זה, במהלך התקופה שתתואר להלן, על מנת לספק דרישות שונות של הנאשמת, פעלו הנאשמים, בין בצוותא חדא ובין בנפרד, לעקיפת הכללים והתנאים שקבעו הגורמים המוסמכים במשרד לניהול הוצאות המעון על חשבון אוצר המדינה, וזאת כדי להשיג במרמה את מימון המדינה להוצאות שונות של הנאשמת ובני משפחתה שלא היו אמורות להיות ממומנות בדרך זו.

 1. כמפורט באישום הראשון להלן, פעלו הנאשמים בצוותא חדא למימון על חשבון אוצר המדינה של ארוחות מוכנות ממסעדות, וזאת בד בבד עם קבלת שירותיה של מבשלת במעון במשרה מלאה, אשר הוצגה בכזב כלפי המשרד כעובדת ניקיון, כל זאת בניגוד לנהלים ולכללים שנקבעו בעניין זה, ותוך קבלת מימון כפול על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון בכל אותם מקרים שיפורטו להלן באישום זה. הנאשמת פעלה כאמור תוך ניצול מעמדה כרעיית ראש הממשלה, כלפי כלל הגורמים הרלבנטיים ובהם הנאשם, אבות הבית ועובדי מעון נוספים. הנאשם פעל כאמור תוך ניצול תפקידו ואחריותו כעובד ציבור בכיר ותוך הפרת האמון שניתן בו.

 1. כמו כן, על יסוד דרישותיה של הנאשמת להעסיק במעון שפים לבישול ארוחות באירוחים פרטיים וכדי לממן את עלותן הגבוהה של ארוחות אלה, פעל הנאשם באופן בו העלות הכוללת של ארוחות אלה חולקה למספר מנות גבוה ממספר המנות שסופקו בפועל, ולעיתים תוך "פריסה" על מספר מועדים, זאת על מנת שעלות המנה לכל סועד בארוחות אלה תותאם בכזב לתקרה הקבועה בנוהל. כך נשא המשרד בתשלום עבור עלותן הגבוהה יותר של ארוחות אלה, הכל כפי שיפורט להלן במסגרת האישום הראשון.

 1. כמפורט באישום השני להלן, הנאשמת דרשה להעסיק במעון מלצרים שאינם עובדי המעון להגשת ארוחות בסופי שבוע ובאירוחים פרטיים במעון. כן דרשה הנאשמת כי שירותי המלצרות יינתנו על ידי מלצרים מסוימים, אשר סברה כי הם ברמה גבוהה. על מנת להיענות לדרישתה זו של הנאשמת וכדי לאפשר את העסקתם, רשם הנאשם את המלצרים כ"עובדי תגבור" או כ"עובדי ניקיון", כך שאנשי החשבות במשרד לא ידעו כי במעון מועסקים מלצרים. כמו כן, השכר שדרשו המלצרים היה גבוה משמעותית מתקרת שכרם של עובדי תגבור או ניקיון, על כן הנחה הנאשם את המלצרים לרשום בדיווחי הנוכחות כמות שעות עבודה גדולה יותר מזו שביצעו בפועל, בכדי שיקבלו עבור עבודתם את השכר המוגדל עליו סיכם הנאשם עמם, וכך אכן נעשה על ידי המלצרים.

 1. כמפורט באישום השלישי להלן, הנאשמת דרשה להעסיק במעון הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה (להלן – "המעון הפרטי") את החשמלאי אבי פחימה (להלן – "פחימה") לביצוע עבודות החשמל, וזאת על אף ששירותי אחזקתו השוטפת של המעון הפרטי מבוצעים בשגרה על ידי עובדי האחזקה של המשרד. הנאשמת עמדה על כך שיתאפשר לה להזמין את פחימה על חשבון המשרד, והנאשם פעל על מנת לספק את דרישתה האמורה. לצורך כך, פעל הנאשם להעסקת פחימה ולהזמנתו לביצוע עבודות במעון הפרטי תוך הסתרת הדבר מגורמי המשרד, תוך עקיפת החלטה מפורשת של הגורמים המוסמכים שאין להעסיק את פחימה במעון הפרטי, ותוך יצירת מצגים כוזבים שונים. הנאשם עשה כן, בין היתר, באמצעות הטיית הליכי תיחור בין ספקים וזיוף מסמך דרישת התשלום של פחימה עבור עבודות שביצע במעון הפרטי.

 1. בנוסף, במהלך התקופה הרלבנטית, באופן הדומה לפעולותיה של הנאשמת המתוארות לעיל, שעניינן השתת הוצאות שאינן מאושרות לתשלום על חשבון אוצר המדינה, בספטמבר 2011 פנתה הנאשמת אל עובדת ניקיון במעון, וביקשה ממנה כי תמלא את מקומה של מטפלת סיעודית אשר הועסקה ע"י הנאשמת באופן פרטי, לטיפול באביה של הנאשמת, בימי החופשה של המטפלת. עובדת הניקיון נאותה לעשות כן ובמהלך 5 מועדים בחודשים ספטמבר – נובמבר 2011, בעת שהעובדת המטפלת באביה של הנאשמת שהתה בימי חופש, מילאה עובדת הניקיון את מקומה בטיפול באביה של הנאשמת, לרבות בשעות הלילה. בכל אחד מהימים הללו, החל משעות אחר הצהריים ובמשך כ-18 שעות עבודה לפחות, עד ליום המחר, עבדה עובדת הניקיון כמטפלת בשירות הנאשמת ולא עסקה בעבודות ניקיון ומשק בית.

הנאשמת לא שילמה לעובדת הניקיון שכר עבור העבודה הפרטית, לא בעת האירועים ואף לא במועד מאוחר כלשהו, והסתירה מהגורמים הרלוונטיים במשרד ומהממונים על עובדת זו בחברת "מיקוד" כי העסיקה עובדת ניקיון של המעון בעבודה פרטית.

שעות עבודתה של עובדת הניקיון דווחו לחברת "מיקוד" כשעות עבודה במעון בעבודת ניקיון, ובהסתמך על כך, חברת "מיקוד" שילמה לעובדת זו את שכר עבודתה, שמומן על ידי המדינה, בסך של כ-3400 ₪.

 1. עובדות החלק הכללי מהוות חלק בלתי נפרד מפרטי האישומים להלן.

 

אישום ראשון:

חלק א': הסתרת העסקתה של מבשלת במשרה מלאה במעון במקביל להזמנת ארוחות ושפים ממסעדות (שני הנאשמים)

 

 1. בתקופה הרלוונטית לאישום זה – החל מסמוך ליום 31.3.2009 ועד לחודש מרץ 2013, הוסדר מימון הוצאות ההסעדה במעון בהתאם לכללים שיפורטו להלן:

בהחלטת שכר שרים וסגני שרים משנת 1982 קבעה ועדת הכספים של הכנסת, בהתאם לסעיף 36 לחוק יסוד: הממשלה, כדלקמן:

"סעיף 6(א): המדינה תעמיד לרשות ראש הממשלה מעון בירושלים; מעונו של

ראש הממשלה בירושלים ומחוצה לה ינוהל על חשבון אוצר המדינה."

(להלן –  "החלטת ועדת הכספים").

לצורך יישום החלטת ועדת הכספים, קבעו גורמי המנהל הבכירים במשרד – חשב המשרד, משנה למנכ"ל והיועצת המשפטית – נהלי ביצוע בדבר הוצאות מעונות ראש הממשלה. במסגרת זו נקבע בשנת 2001 נוהל השתתפות בהוצאות, אשר עוסק בהסדרת השתתפות אוצר המדינה בהוצאות כלכלת ראש הממשלה, משפחתו ואורחיו במעון. בשנת 2009, תוקן הנוהל ובכלל זה נקבעה הוראה לפיה במצב בו לא מועסקת במעון מבשלת, ניתן להזמין על חשבון המשרד ארוחות מוכנות ממסעדות, במחיר של עד 200 ₪ לארוחה לאדם (בהמשך עודכן הסכום ל – 218 ₪ בצירוף מע"מ)  [להלן – "הנוהל משנת 2009"].

 1. בתקופה הרלוונטית, נרכשו מוצרי המזון השונים עבור הסעדת דרי המעון על חשבון אוצר המדינה, ושירותי בישול המזון במעון סופקו באמצעות עובדי בית ראש הממשלה. לצורך זאת, הועסקו במעון מבשלות, כמפורט להלן: 

 

המבשלת

תקופה

הערות

ר.ד.

4/09-10/12

עד להגעת ע.ש., שימשה כמבשלת. עם הגעתה של ע.ש., הועסקה בסיוע למבשלת ובניקיון.

ע.ש.

10/09-6/12

טבחית במסעדה קודם להעסקתה במעון.

א.ח.

1/12-6/12

פ.ש.

6/12-2/13

הגיעה במקום א.ח.

א.ז.

12/12-3/13

עבדה במקביל לפ.ש.

א.כ.

2/13-4/15

שפית בהכשרתה. מאוגוסט 2013 ואילך הועסקה כעובדת-מדינה בתקן של מבשלת.

 

 1. המבשלות שהועסקו במעון (להלן – "המבשלות"), הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

 

 1. לצורך בישול הארוחות במעון, נרכשו על ידי המשרד מוצרי מכולת ככל הנדרש בלא מגבלה תקציבית.

 

 1. חרף העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם (להלן: "הזמנת ארוחות מוכנות"), וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה (להלן – "שפים ממסעדות"), כל זאת תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא כמתואר להלן. הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, נעשתה בידיעת הנאשם ובהתאם להנחיותיו ליתר עובדי המעון שהיו מעורבים בנושא הארוחות במעון. עלות סך הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, שהוזמנו וסופקו למעון בתקופה הרלוונטית (4/09-3/13), לצורכי משפחת נתניהו ואורחיה הפרטיים, עמדה על כ- 393,000 ₪. בין החודשים 9/10-3/13 עמדה העלות על כ- 359,000 ₪, כמפורט בנספח א' שלהלן.

 1. הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות נעשתה ממסעדות שונות ובהן – "איטליה הקטנה", "קווליר", "בצלים ותאנים", "שרתון פלאזה" ("לאונרדו" – שף שלום קדוש), "מחניודה" (שף אורי נבון), "ספרה" (שף ליאור חפצדי), "המוציא", "חוג'ה", "מפגש האש", "סושי רחביה" ו"קרן" (להלן – "המסעדות"). הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות נעשתה בתדירות משתנה, בין פעמים בודדות בחודש לעשרות פעמים בחודש, כאשר בכל הזמנה מספר מנות. במרבית המקרים עלות כל הזמנה עמדה על מאות ₪, ובמספר מקרים הגיעה עלות ההזמנה לאלפי ₪, כמפורט להלן בטבלה נספח א'.

 1. על מנת לגרום לכך שהמשרד יישא בעלויות הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, חרף העסקת מבשלת במעון ובניגוד לנוהל, פעלו הנאשמים בצוותא חדא ליצירת מצג שווא, שנועד להטעות את הגורמים הרלוונטיים במשרד, לפיו במעון לא מועסקת מבשלת, זאת ביודעם שאין הדבר כן ובכוונה להונות. הנאשם עשה כן החל מאפריל 2009 והנאשמת לכל המאוחר החל מספטמבר 2010. הנאשמים הזמינו את הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות כאמור ודרשו מהמשרד לממן הוצאות אלה, תוך שהם מסתירים במעשה ובמחדל את העובדה שבמעון מועסקות מבשלות (להלן – "מצג השווא"). באמצעות מצג השווא, הצליחו הנאשמים להונות את הגורמים הרלוונטיים במשרד אשר הסתמכו עליו, ולקבל הן את העסקת המבשלות בבישול ארוחות מלאות במעון והן את מימון המשרד לארוחות המוכנות ולשפים מהמסעדות.

 

 1. כחלק מיצירת מצג השווא ושימורו אל מול גורמי המשרד, פעלה הנאשמת, אשר היתה מודעת להוראות הנוהל משנת 2009, בין היתר בדרכים הבאות:

א.     הנאשמת הנחתה את אב הבית מני נפתלי וכן את עובד המעון מאיר כהן, כי אין לחשוף בפני מי שאינו עובד במעון את העובדה שבמעון מועסקות מבשלות כדי שהדבר לא ייחשף בפני אנשי החשבות והמנהל במשרד. בהתאם להנחיה זו, העביר מני נפתלי את המסר לעובדי מעון נוספים. באחד המקרים, בו נודע לנאשמת כי מני נפתלי כתב מזכר לחשבות המשרד בו התייחס לעבודתה של טבחית במעון, נזפה בו על כך וחזרה בפניו על המסר לפיו אין לחשוף בפני גורמי המשרד את דבר עבודתה של מבשלת במעון.

ב.      הנאשמת השתמשה בשירותיהן של עובדות המעון כמבשלות ביודעה כי העסקתן מוצגת בפני המשרד באופן המסתיר עובדה זאת, והן מדווחות כ"עובדת ניקיון", "עובדת כללית" או בכינוי דומה אחר.

ג.      הנאשמת המשיכה להזמין ארוחות מוכנות וכן שפים מהמסעדות, בד בבד עם המשך העסקת מבשלת במעון, תוך שהיא מודעת לכך שדרישתה זו תגרום לאבות הבית ולנאשם להציג את מצג השווא בפני גורמי החשבות והמינהל במשרד, כדי לקבל במרמה הן את מימון הארוחות המוזמנות כאמור לעיל והן את עבודתה של מבשלת.

 1. הנאשם, אשר היה מודע להוראות הנוהל משנת 2009, העביר אף הוא למבשלות ולעובדים במעון את ההנחיה לפיה יש להסתיר את דבר קיומה של מבשלת במעון. בנוסף, הנאשם הסתיר מגורמי החשבות את דבר קיומה של מבשלת במעון, על מנת שיאושרו התשלומים עבור הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, וזאת על ידי מצגי שווא שונים במעשה ובמחדל. הנאשם נמנע מלגלות לגורמי החשבות במשרד כי במעון מועסקת מבשלת על תקן עובדת ניקיון, הן בשלב של יצירת הסכמי המסגרת להתקשרות חוזית עם המסעדות, והן בשלב אישור החשבוניות של המסעדות והשפים לתשלום. במספר מקרים, במסגרת התכתבותו עם החשבות לאישור החשבוניות לתשלום, אף כתב הנאשם לחשבות המשרד, במפורש, כי במעון לא מועסקת מבשלת. במספר מקרים נוספים הנחה הנאשם את אחת ממזכירותיה של הנאשמת לכתוב לחשבות המשרד כי במעון לא מועסקת מבשלת, והמזכירה פעלה בהתאם להנחייתו.

 1. על יסוד מצג השווא, אותו הציגו הנאשמים בצוותא חדא, אישרה חשבות המשרד את התשלומים עבור הארוחות המוכנות שהוזמנו והשפים מהמסעדות, כמו גם את שכרן של עובדות אשר שימשו בפועל כמבשלות במעון, והמשרד נשא בתשלומים אלה בפועל.

חלק ב': מרמה במסגרת הזמנת שפים לארוחים פרטיים (נגד הנאשם)

 

 1. ב-15 מקרים לפחות, בהם אירחו הנאשמת ובני משפחתה אורחים פרטיים, הוזמנו שפים ממסעדות לבשל את הארוחה במעון (להלן – "הזמנת שף לאירוח"). הזמנות שף לאירוח נעשו על פי דרישת הנאשמת ולמרות העובדה שבמעון עבדה מבשלת, כמתואר לעיל.

 1. השפים גבו עבור כל סועד עלות של בין 400 ל-500 ₪ לארוחה. מאחר שהסכומים האמורים חרגו מתקרת עלות הארוחה בהתאם לנוהל, בסך של 200 ₪ בצירוף מע"מ לכל סועד [הסכום עודכן בהמשך ל- 218 ₪ בצירוף מע"מ], הנחה הנאשם את השפים, את אבות-הבית ואת מזכירותיה של הנאשמת, לזייף את החשבוניות בגין אותן ארוחות, באופן שהעלות הכוללת של הארוחה תחולק למספר מנות גבוה ממספר המנות שסופקו בפועל, ולעיתים תוך "פריסה" על מספר מועדים, זאת על מנת שעלות המנה בארוחות אלה תותאם בכזב לתקרת עלות הארוחה הקבועה בנוהל לכל סועד, והמשרד ישא בתשלום ארוחות אלה (להלן: "החשבוניות המזוייפות").

 1. השפים, אבות-הבית והמזכירות פעלו בהתאם להנחיית הנאשם. עם קבלת כל אחת מהחשבוניות המזוייפות האמורות, צרפו מזכירתה של הנאשמת או אב הבית בתקופה הרלבנטית מכתב, בו פורט תאריך האירוח ומספר המנות הכוזב. הנאשם הוסיף את חתימתו המאשרת את האמור בחשבונית ובמכתב הנלווה, והעביר את החשבונית לאישור החשבות, כל זאת ביודעו שמדובר במצגים כוזבים ובכוונה להונות (להלן: "מצגי השווא"). על סמך מצגי-השווא שבחשבונית ובמכתב, אישרה החשבות את התשלום כנגד החשבוניות, והתשלומים הועברו אל המסעדות.

 1. להלן המקרים בהם בוצעה הזמנת שף לאירוח, על סמך מצגי-השווא כמפורט בסעיפים 11-13 לעיל:

 

תאריך

אורחים / אירוע

השף

הסכום ששולם

2.1.11

ל.ל. ורעייתו ובנם ורעייתו

שלום קדוש + עוזר

4,500 ₪

15.2.11

א.ב. ורעייתו

ליאור חפצדי

1,392 ₪

17.3.11

ב.ג. ורעייתו וג.ש.

ליאור חפצדי

1,856 ₪

1.4.11

ד.מ. ומשפחתו

שלום קדוש

2,550 ₪

14.4.11

י.ת. ורעייתו

ליאור חפצדי

2,088 ₪

15.5.11

ג.א. ורעייתו

ליאור חפצדי

1,856 ₪

21.6.11

מ.ז. ורעייתו

ליאור חפצדי

1,856 ₪

3.1.12

ל.ל. ורעייתו

שלום קדוש + עוזר

2,964 ₪

27.5.12

מ.א. ורעייתו

ליאור חפצדי

2,320 ₪

12.7.12

ל.ש. וא.ס.

שלום קדוש + עוזר + מגישה

לא ידוע למאשימה

3.8.12

ס.פ. ורעייתו

שלום קדוש + עוזר + מגישה

1,976 ₪

12.9.12 + 10.10.12

ארוחת צהריים משפחתית + יום הולדת לאבנר

אבי לוי

3,439 ₪

27.12.12

ש.א. ורעייתו

ליאור חפצדי + מלצרית

5,102 ₪

28.12.12

ס.פ.

אבי לוי + עוזר

3,264 ₪

 

סה"כ: 35,163 ₪ ועוד סכום לא ידוע ב- 15 ארוחות (הסכום הנ"ל הנו חלק מהסכום הכולל של הזמנת הארוחות בסך כ- 393,000 ש"ח).

 

 

 

 

 

סיכום מעשי המרמה של הנאשמים

 1. על יסוד כל המתואר לעיל:

הנאשמת החל מ 9/2010 ועד 3/2013 קיבלה עבורה ועבור בני משפחתה ואורחיהם במרמה מהמדינה מאות ארוחות מוכנות (שכללו ככלל כל אחת מספר מנות) בשווי של כ-359,000 ₪, בד בבד עם שרותיה של מבשלת.

הנאשם החל מ- 4/2009 ועד ל- 3/2013 קיבל במרמה מהמדינה עבור הנאשמת ובני משפחתה ואורחיהם מאות ארוחות מוכנות בשווי של כ-359,000 ₪ ובסכום נוסף של כ- 34,000 ₪ ובסה"כ כ- 393,000 ₪, בד בבד עם שרותיה של מבשלת.

 1. במעשיהם המתוארים לעיל, הנאשם, ולאחר מכן הנאשמים בצוותא חדא, טענו טענות שבעובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד, בכתב, בעל פה ובהתנהגות, כאשר הם יודעים שהדבר אינו אמת, וכשאינם מאמינים שהוא אמת; באמצעות טענות אלה קיבלו הנאשמים דבר במרמה, בכך שהביאו את החשבות לידי תשלום מאות אלפי שקלים כאמור לעיל, כל זאת בנסיבות מחמירות.

הנסיבות המחמירות מתבטאות בין היתר בגובה הסכום, בפעולה המתוכננת, המתמשכת והשיטתית, בטיבם של מצגי השווא, בביצוע המעשים במעון הרשמי של ראש הממשלה, ברום מעמדם של הנאשמים, בהחטיאם עובדי ציבור ועובדים נוספים, ובהיות הכספים כספי ציבור.

כמו כן, הנאשמים בצוותא חדא, בעת שהנאשם עובד ציבור ובמסגרת מילוי תפקידו, עשו מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגע בציבור.

כמו כן, הנאשם, בהיותו עובד ציבור, זייף מסמכים שהוא ממונה על עשייתם או על שמירתם או שיש לו גישה אליהם בתוקף תפקידו, בכוונה לקבל באמצעותם דבר, וקיבל דבר באמצעותם, זאת במספר מקרים.

 

ב.     הוראות החיקוק המיוחסות לנאשמים:

 

הנאשמת:

 1. קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות – עבירה לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק") – ריבוי עבירות.
 2. מרמה והפרת אמונים – עבירה לפי סעיף 284 בצירוף סעיף 29 וסעיף 34ב לחוק.

הנאשם:

 1. קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות – עבירה לפי סעיף 415 סיפא לחוק – ריבוי עבירות.
 2. מרמה והפרת אמונים – עבירה לפי סעיף 284 לחוק.
 3. זיוף בידי עובד הציבור – עבירה לפי סעיף 421 סיפא לחוק ביחד עם סעיף 420 לחוק  – ריבוי עבירות.

נספח א' – לאישום הראשון

טבלה מסכמת בחתך סכום הזמנות בחודש

חודש/שנה

סכום ההזמנות

אב בית

 

מבשלות

אפר-09

 4,620 ₪

אמנון זכאי

ר.ד.

מאי-09

יונ-09

 444 ₪

יול-09

 3,928 ₪

אוג-09

 2,024 ₪

ספט-09

 6,043 ₪

אוק-09

 8,485 ₪

ע.ש.

נוב-09

דצמ-09

ינו-10

פבר-10

מרץ-10

 1,540 ₪

אפר-10

מאי-10

 540 ₪

יונ-10

 1,520 ₪

יול-10

 1,670 ₪

אוג-10

 3,665 ₪

ספט-10

 649 ₪

אוק-10

 8,777 ₪

נוב-10

 3,209 ₪

דצמ-10

 8,518 ₪

ינו-11

 12,146 ₪

פבר-11

 9,655 ₪

מני נפתלי

מרץ-11

 11,768 ₪

אפר-11

 18,349 ₪

מאי-11

 17,350 ₪

יונ-11

 6,876 ₪

יול-11

 12,673 ₪

אוג-11

 13,843 ₪

ספט-11

 15,190 ₪

אוק-11

 19,447 ₪

נוב-11

 22,381 ₪

דצמ-11

 24,164₪

א.ח.

ינו-12

 7,434 ₪

פבר-12

 6,800 ₪

מרץ-12

 5,728 ₪

אפר-12

 26,061 ₪

מאי-12

 5,057 ₪

יונ-12

 3,094 ₪

פ.ש.

יול-12

 12,856 ₪

אוג-12

 17,634 ₪

ספט-12

 18,089 ₪

אוק-12

 18,738 ₪

 אפי אזולאי

נוב-12

 8,353 ₪

דצמ-12

 10,471 ₪

א.ז.

ינו-13

 5,357 ₪

פבר-13

 7,120 ₪

 א.כ.

מרץ-13

 1,404 ₪

 

סה"כ – 393,670 ₪

 

 אישום שני: העסקת מלצרים במעון הרשמי (נגד הנאשם)

 

א.     העובדות:

 1. בתקופה הרלוונטית לאישום זה, הוקצו למעון הרשמי מספר משרות מטעם המשרד, כדלקמן: מזכירותיה של רעיית ראש הממשלה, מספר עובדי תפעול ואחזקה, אב-בית, והחל מחודש אוגוסט 2013, גם טבח. יתר העובדים במעון היו עובדי חברת קבלן. בתקופה הרלוונטית לפרק זה, חברת-הקבלן אשר זכתה במכרז להעסקת עובדים במעון הייתה חברת "מיקוד". בהסכמי ההתקשרות שבין המשרד לבין חברת מיקוד, מחודש פברואר 2010 ואילך, הוגדרו סוגי השירותים במעון כדלקמן: ניקיון, משק בית, תחזוקה וגינון.

 1. בין השנים 2010 – 2015, בנוסף לעובדי המעון הקבועים, הועסקו במעון בסופי שבוע רבים, בימי שישי ושבת, עובדי קבלן מחברת "מיקוד", שתפקידם היה לחמם אוכל, לערוך את השולחן, להגיש את האוכל לבני המשפחה ולאורחיהם, לפנות את השולחן בתום הארוחה, להדיח את הכלים ולדאוג לניקיון המטבח (להלן: "מלצרים"). כמו כן, הועסקו מעת לעת מלצרים בשעות אחר הצהריים והערב באמצע השבוע, כאשר בני המשפחה אירחו חברים פרטיים.

 1. טרם קבלתם לעבודה, ערכו הנאשמת והנאשם ראיונות עבודה למלצרים, אשר התקבלו לעבודה במעון רק לאחר מתן אישורה של הנאשמת. הנאשמת נהגה לבקש מהנאשם, מאבות-הבית וממזכירותיה, כי שירותי המלצרות יינתנו לה, לבני משפחתה ולאורחיה, על ידי מלצרים מסוימים שסברה כי הם ברמה גבוהה, אותם הכירה עת עבדו במעון מטעם השפים שהיא נהגה להזמין למעון, כפי שפורט לעיל בפרשת הזמנת הארוחות והשפים..

 1. בסופי השבוע נהגו המלצרים להגיע למעון בימי שישי בשעות הצהריים ולעבוד עד שעות הלילה, עת הייתה הנאשמת מודיעה להם כי משמרתם הסתיימה. בימי שבת נהגו המלצרים להגיע בשעות הבוקר ולעבוד עד מוצאי-שבת, עת היה מגיע עובד מעון קבוע להחליפם.

 1. בכל משמרת עבדו מלצר אחד או שניים, בשל בקשתה של הנאשמת שבסופי-שבוע יעבדו במעון מלצר ומלצרית. גם לצורכי אירוח באמצע השבוע, הוזמנו לעתים שני מלצרים. בחלק מהפעמים, במקביל לשעות העבודה של המלצרים, נכחו במעון עובדי מעון קבועים.

 1. הנאשם פעל בדרכי מרמה שונות אל מול גורמי החשבות והמנהל במשרד, בכדי להיענות לבקשותיה ולדרישותיה הפרטניות של הנאשמת, אשר ביקשה להעסיק מלצרים מסוימים, כפי שיפורט להלן.

 1. הנאשם הסדיר את העסקת המלצרים דרך חברת "מיקוד" באמצעות רישומם כ"עובדי תגבור" או כ"עובדי ניקיון", כך שאנשי החשבות במשרד לא ידעו כי במעון מועסקים מלצרים.

 1. בשל דרישת הנאשמת למלצרים מסוימים כמפורט בסעיף 3 לעיל, נוצר צורך לגייס מלצרים בשכר גבוה יותר מהתעריף שלו התחייבה חברת "מיקוד" במסגרת הסכמיה עם המשרד, העומד על כ-26.90 ₪ לשעה (ובשבתות 150% היינו – 40.35 ₪ לשעה). זאת, משום שהמלצרים שאותם דרשה הנאשמת, דרשו שכר גבוה יותר מ-26.90 ₪ לשעה ביום חול, ויותר מאשר 40.35 ₪ לשעה בשבתות. הנאשם, בחלק מן המקרים באופן ישיר ובחלק מן המקרים באמצעות אבות-הבית, סיכם עם המלצרים המנויים בסעיף 10 להלן, כי שכרם יהיה כ-40 ₪ לשעה ביום חול וכ-60 ₪ לשעה בשבת (להלן: "השכר המוגדל").

 1. ביודעו כי השכר המוגדל חורג מהשכר המפורט בהסכמים שבין המשרד לחברת "מיקוד", ולאור העובדה שעבור כל שעת עבודה מדווחת לא ניתן היה לשלם שכר הגבוה יותר מהשכר האמור, הנחה הנאשם את המלצרים עצמם, את אבות-הבית ואת מזכירותיה של נתניהו, להגדיל בדיווחי השעות של המלצרים, הנמסרים לחברת "מיקוד", את כמות שעות העבודה מעל מה שביצעו בפועל, בכדי שיקבלו עבור עבודתם את השכר המוגדל עליו סיכמו עמו, וכל זאת ביודעו שאין הדבר כן ובכוונה להונות. הנאשם הנחה להגדיל בכזב את דיווחי שעות העבודה בכ-50%, כך שעל כל שעת עבודה תירשם כשעה וחצי (להלן: "הדוחות המזוייפים" ו"מצג השווא" בהתאמה).

 1. המלצרים, אבות-הבית והמזכירות פעלו בהתאם להנחייתו האמורה של הנאשם, ביצעו רישומים כוזבים של מספר שעות העבודה בדוחות הנוכחות והגישו את הדוחות המזוייפים לאישור הגורמים הרלוונטיים בחברת "מיקוד" ובחשבות המשרד. על סמך מצגי השווא, אושרו שעות העבודה של המלצרים והמשרד שילם לחברת מיקוד את שכרם אשר היה גבוה יותר, הלכה למעשה, מהשכר המקסימאלי עבור כל שעת עבודה בהתאם להסכמים שבין המשרד לחברת "מיקוד".

 1. להלן רשימת המלצרים שבעניינם פעלו הנאשם והאחרים כמפורט בסעיפים 9 – 10 לעיל ותקופות העסקתם:

המלצר

תקופת העסקה במעון

ע.א.

ספטמבר 2012 – ספטמבר 2013

מ.ג.

אוקטובר 2012 – מאי 2013

ג.ש.

ינואר 2013 – אוקטובר 2013

ד.ג.

פברואר 2013 – דצמבר 2013

מ.ע.

נובמבר 2013 – דצמבר 2013

א.ג.

ספטמבר 2014 – ינואר 2015

 1. כתוצאה ממעשיו של הנאשם וממעשיהם של אחרים אשר פעלו בהנחייתו כמפורט לעיל, התקבלו מהמשרד תשלומי יתר מעל השכר המותר לשעה לפי ההסכמים עם חברת "מיקוד" בסך של כ-29,000 ש"ח במרמה.

 1. במעשיו המתוארים לעיל, קיבל הנאשם במרמה עבור הנאשמת את עבודת המלצרים שבהם היא חפצה, וכן קיבל במרמה עבור המלצרים תוספות שכר בשווי של כ- 29,000 ₪.

כמו כן, הנאשם בהיותו עובד ציבור, זייף, וכן הגיש או ניפק מסמך מזוייף או השתמש בו בדרך אחרת ביודעו שהוא מזוייף וקיבל באמצעותו דבר.

הנאשם עשה את המעשים דלעיל בנסיבות מחמירות, אשר באות לידי ביטוי במהלך המרמתי המתוכנן אותו יזם, אשר כלל מצגי שווא שונים לאורך זמן, וזאת בהיותו עובד ציבור בכיר במשרד ראש הממשלה, אשר שיתף במהלך המרמתי עובדי ציבור נוספים ואת המלצרים עצמם.

כמו כן, במעשיו המתוארים לעיל, עשה הנאשם מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגע בציבור.

ב.      העבירות המיוחסות לנאשם:

 1. קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות – עבירה לפי סעיף 415 סיפא לחוק – ריבוי עבירות.
 2. זיוף בידי עובד הציבור – עבירה לפי סעיף 421 סיפא לחוק ביחד עם סעיף 420 לחוק – ריבוי עבירות.
 3. מרמה והפרת אמונים – עבירה לפי סעיף 284 לחוק.


אישום שלישי: העסקת החשמלאי אבי פחימה במעון הפרטי בקיסריה

(נגד הנאשם)

 

א.     העובדות:

 1. משנת 2002 ועד להיבחרו של מר נתניהו לראשות הממשלה בסוף חודש מרץ 2009, קיבלה משפחת נתניהו במעונה הפרטי בעיר קיסריה (להלן: "המעון הפרטי בקיסריה") שירותי עבודות חשמל מהחשמלאי המוסמך אבי פחימה (להלן: "פחימה").

 

 1. עם היבחרו של מר נתניהו לראשות הממשלה, נמסר לנאשמת כי בהתאם לנהלים, אוצר המדינה נושא בעלויות כל השירותים הקשורים באחזקה השוטפת של המעון הפרטי בקיסריה, לרבות שירותי חשמל, כאשר האחריות למתן שירותי חשמל הוטלה על עובדי אגף הבנא"מ במשרד.

 

 1. בחודש אפריל 2009 פנתה הנאשמת אל הנאשם והבהירה לו כי היא דורשת שעבודות החשמל במעון הפרטי בקיסריה יבוצעו אך ורק על ידי פחימה, אשר מכיר היטב את הבית. הנאשם השיב כי עליו לבדוק זאת עם הגורמים הרלוונטיים במשרד.

 

 1. בסמוך לאחר מכן, פנה הנאשם בעניין אל חשב המשרד, יוסי שטראוס, אשר הביא את הנושא בפני חברי "ועדת השלושה" – צוות אשר הוקם – בין היתר – לצורך קבלת החלטות בבקשות הקשורות לביצוע עבודות ולהוצאות שונות במעון בקיסריה. הצוות היה מורכב מחשב המשרד, היועצת המשפטית של המשרד והמשנה למנכ"ל המשרד. כעבור זמן מה קיבל הנאשם תשובה בעל פה מהיועצת המשפטית של המשרד, עו"ד שלומית ברנע פרגו, כי ועדת השלושה החליטה שאין להעסיק את פחימה במימון המדינה, זאת בשל חששות שהתעוררו בהקשר לניגוד עניינים ובהקשר של חובות-עבר של משפחת נתניהו לפחימה (להלן: "החלטת ועדת השלושה").

 

 1. הנאשם עדכן את הנאשמת ואת פחימה בהחלטת ועדת השלושה והסביר להם כי יש בעיה משפטית שאינה מאפשרת למשרד להעסיק את פחימה כחשמלאי. הנאשם הוסיף, כי על אף הבעיה האמורה, העניין נמצא בטיפולו והוא דואג לקבלת אישור לתשלום עבור שירותים ועבודות שיבצע פחימה. באותה עת הוסיף פחימה להגיע ולתקן תקלות חשמל במעון הפרטי בקיסריה, כאשר לצורך ביצוע התיקונים עשה שימוש במוצרים ממחסנם של חבריו לירן אטדגי ומשה מור-יוסף, בעלי העסק "ל.מ. עבודות חשמל" (להלן: "ל.מ.").

 

 1. במהלך חודש יוני 2009 או בסמוך לכך, לאחר שיחותיו עם הנאשמת ועם פחימה, ובכוונה ליצור מסלול שיאפשר לעקוף את החלטת ועדת השלושה ולהעסיק את פחימה, פעל הנאשם על מנת להסדיר סיווג בטחוני לפחימה, וכן פנה הנאשם אל ועדת השלושה והסביר כי יש הכרח בהתקשרות עם חשמלאי חיצוני לצורך ביצוע עבודות חשמל דחופות בסופי שבוע ובימי חול לאחר שעות העבודה של עובדי המשרד. ועדת השלושה נענתה לבקשה ואישרה התקשרות-מסגרת עם חשמלאי בסכום מסגרת של 15,000 ₪ ובתנאים הבאים:

א)     עבודות החשמל יבוצעו רק בסופי שבוע או בימי חול אחרי שעות העבודה.

ב)      יבוצעו רק עבודות דחופות אשר אינן סובלות דיחוי ליום חול בשעות העבודה.

ג)      ההתקשרות לא תהיה עם פחימה.

 

 1. לצורך מימוש ההתקשרות עם חשמלאי חיצוני, במהלך החודשים יוני-אוגוסט 2009, ערך המשרד הליך של "תיחור בין ספקים" אשר טיבו איסוף הצעות-מחיר ממספר חשמלאים ובחירת הצעת-המחיר הזולה ביותר. בכוונה להונות את המשרד ולעקוף את התנאי האוסר התקשרות עם פחימה באמצעות מצג שווא, הנחה הנאשם את פחימה באמצעות עובד המשרד דורון מלכה (להלן: "מלכה"), כי עליו להגיש הצעת-מחיר מטעמו ולדאוג כי יוגשו הצעות-מחיר נוספות.

 

 1. בחודש יולי 2009, בהתאם להנחיית הנאשם, דאג פחימה כי תוצע הצעת-מחיר מטעם העסק בו משמש פחימה שכיר – "ל.א. מערכות חשמל" (להלן: "ל.א."). בנוסף, ערך פחימה שתי הצעות-מחיר נוספות, הנחזות להיות הצעות של העסק "ל.מ." ושל החשמלאי שלום בומרינד, אותו הכיר פחימה, שהוגשו מתוך הסכמה עם ל.מ. שאם הם יזכו, מי שיבצע העבודות יהיה פחימה עצמו (להלן: "הצעות המחיר המזויפות"). פחימה ערך את הצעות המחיר כך, שהצעת "ל.א." תהיה הזולה ביותר, אחריה הצעת "ל.מ." ואחריה הצעת שלום בומרינד,  והגיש את הצעות המחיר המזויפות במסגרת הליך התיחור.

 

 1. לאחר שהתקיים הליך התיחור והצעת "ל.א." נפסלה בשל התנאי האוסר העסקתו של פחימה, נבחר על סמך הצעות המחיר המזוייפות העסק "ל.מ." ובתאריך 3.9.09 נחתמה עם ל.מ. הזמנת-מסגרת לעבודות חשמל במעון בקיסריה בסך 15,000 ₪.

 

 1. לאחר כניסתה לתוקף של הזמנת-המסגרת האמורה, המשיך פחימה, והוא בלבד, לבצע מעת לעת עבודות חשמל במעון בקיסריה, הגם שאינו עובד של "ל.מ.", וזאת בתיאום עם "ל.מ." שבבעלות חבריו – והכל בידיעת הנאשם.

 

 1.  החל מחודש אפריל 2009, במועדים שאינם ידועים למאשימה, הנאשם הזמין את פחימה לביצוע עבודות במעון הפרטי בקיסריה בעשרות מקרים, לרבות לעבודות שאינן דחופות או בגדר חירום, וזאת בהתאם לדרישתה של הנאשמת ובכדי לרצותה.

 1. בדצמבר 2009, לצורך ביצוע תשלום עבור עבודות שביצע פחימה, על אף שאלה בוצעו בניגוד לתנאים שקבעה ועדת השלושה, פנה הנאשם אל פחימה, בעצמו או באמצעות מלכה, וביקש ממנו כי יגיש חשבון על העבודות שביצע עד לאותו המועד. פחימה ערך והגיש למשרד חשבון הנחזה להיות מטעם "ל.מ." ובו פירוט כוזב של תאריכים ועבודות לארבעה חודשים: ספטמבר – דצמבר 2009, כאשר תאריכי העבודות שנרשמו, לא שיקפו את האמת ואת העבודות שבוצעו בפועל, היו כולם בימי שישי ושבת ובחגים, לרבות ביום הכיפורים, בערב חג סוכות ובחול המועד סוכות (להלן: "החשבון המזויף"). החשבון המזויף הסתכם בסך של כ-10,500 ₪.

 

 1. הנאשם אישר בחתימתו את החשבון המזויף אליו צורפה חשבונית של "ל.מ.", ביודעו כי מדובר בעבודות שבוצעו הלכה למעשה על ידי פחימה, בהן זכה בהליך התיחור שנערך באמצעות הצעות מחיר מזויפות, וכן כי אין מדובר בעבודות שבוצעו בהכרח רק בסופי שבוע או בימי חול אחרי שעות העבודה, וכי לא מדובר היה בהכרח בעבודות דחופות. הנאשם הסתיר עובדות אלה מהחשבות ומגורמי המינהל במשרד בכוונה להונותם (להלן – "המצג הכוזב"). על יסוד המצג הכוזב אושר החשבון המזויף על ידי חשבות המשרד והעסק "ל.מ." קיבל מהמשרד סך של כ-10,500 ₪.

 

 1. על פי הזמנת הנאשם ובאישורו, המשיך פחימה בשנת 2010 להגיע ולתת שירותים במעון הפרטי בקיסריה, עד למועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, במהלך החודשים אפריל-מאי 2010. במועד זה, נודע לוועדת השלושה כי בפועל פחימה מועסק במעון הפרטי בקיסריה. בעקבות הגילוי בדבר העסקת פחימה במעון, נמסר על ידי ועדת השלושה לנאשם כי הסכם המסגרת עם חברת ל.מ. להעסקת חשמלאי חיצוני מוקפא, ובעקבות זאת הביא הנאשם לסיומו.

 

 1. במעשיו המתוארים לעיל, קיבל הנאשם במרמה את שירותיו של פחימה עבור הנאשמת, וכן קיבל במרמה עבור פחימה סך של כ-10,500 ₪ באמצעות "ל.מ." וכן ניסה לקבל במרמה תשלום עבור פחימה בגין עבודות שביצע בתקופה שבין ינואר 2010 לאפריל 2010.

בנוסף, הנאשם בהיותו עובד ציבור, הגיש והשתמש במסמך מזוייף ביודעו שהוא מזוייף וקיבל באמצעותו תשלום עבור פחימה.

הנאשם עשה את המעשים דלעיל בנסיבות מחמירות, אשר באו לידי ביטוי במהלך המרמתי המתוכנן אותו יזם, אשר כלל מצגי שווא שונים לאורך זמן, וזאת בהיותו עובד ציבור בכיר במשרד ראש הממשלה, אשר שיתף במהלך המרמתי עובדי ציבור נוספים וחשמלאים פרטיים, הכל בכדי לעקוף החלטות מנהליות מפורשות של משרדו.

ב.     הוראות החיקוק המיוחסות לנאשם:

 1. קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות – עבירה לפי סעיף 415 סיפא לחוק – ריבוי עבירות.
 2. ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות – עבירה לפי סעיף 415 סיפא  ביחד עם סעיף 25 לחוק – ריבוי עבירות.
 3. זיוף בידי עובד הציבור – עבירה לפי סעיף 421 סיפא לחוק ביחד עם סעיף 420 לחוק.

 

‏ח' תמוז תשע"ח

‏21 יוני 2018

                     ארז פדן, עו"ד                                                                ג'ני אבני, עו"ד

משנה לפרקליט מחוז ירושלים פלילי                                  ממונה בפרקליטות מחוז ירושלים פלילי

 

 

הודעה לנאשמים

הנאשמים יכולים לבקש שימונו להם סנגורים ציבוריים אם מתקיים בהם אחד מהתנאים לזכאות נאשם לייצוג המנויים בסעיף 18(א) לחוק הסנגוריה הציבורית, תשנ"ו – 1995.

הודעה לבית-המשפט בהתאם להוראת סעיף 15א'(א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] התשמ"ב – 1982: המאשימה מודיעה בזאת, כי קיימת אפשרות לפיה יתבקש בית המשפט להטיל על הנאשמים עונש מאסר בפועל, אם יורשעו בתיק זה.

פמ"י: 2098/16

מס' תיק פל"א: 83543/2015

פורסם בקטגוריה פנאי | להגיב